Jak napisać CV agenta nieruchomości – kompletny przewodnik
Praca agenta nieruchomości wymaga wielu różnych umiejętności. Zarobki często są uzależnione od tego, co uda ci się sprzedać. W związku z tym, wiele osób chce pracować w obrocie nieruchomościami. W efekcie, na rynku pracy istnieje spora konkurencja.
Wzór CV agenta nieruchomości
Justyna Wiśniewska
Agent nieruchomości
Sopot
454 343 434
justyna.wiśniewska@gmail.com
Profesjonalne podsumowanie
Od ponad trzech lat pracuję jako agent nieruchomości w firmie XYZ. W ciągu mojej kariery sprzedałam ponad pięćdziesiąt nieruchomości. Uważnie słucham potrzeb moich klientów i szukam nieruchomości skrojonych na ich miarę, dzięki czemu otrzymałam nagrodę “Agent Nieruchomości Roku” przyznawaną przez klientów firmy.
Doświadczenie
Agent nieruchomości
Firma XYZ
2018-2021
- Zajmowałam się aktywnym pozyskiwaniem klientów.
- Prezentowałam nieruchomości i przekonywałam klientów do zakupów.
- Sprzedałam ponad 50 nieruchomości.
Wykształcenie
Psychologia – licencjat
Uniwersytet Gdański
2012-2015
Umiejętności
- Aktywne pozyskiwanie klientów,
- Rozwiązywanie umów,
- Prezentowanie nieruchomości w atrakcyjny sposób,
- Perswazja,
- Cierpliwość,
- Komunikatywność.
Będąc agentem nieruchomości, musisz przekonać klienta, dlaczego powinien kupić dany budynek, mieszkanie czy dom. Podobnie jest z CV agenta nieruchomości – za jego pomocą musisz pokazać, dlaczego to właśnie ty powinieneś zostać zatrudniony przez pracodawcę.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę w branży, czy też jesteś wykwalifikowanym agentem z dużym doświadczeniem, możesz mieć problem z napisaniem efektywnego podania o pracę. Nie martw się jednak – pomożemy ci z tym.
W naszym artykule znajdziesz porady na temat pisania curriculum vitae, a także konkretne wzory tego, jak powinna wyglądać każda część twojego życiorysu zawodowego. Dodatkowo, nasz kreator CV pomoże ci stworzyć dokumenty aplikacyjne, które wyróżnią cię na tle innych kandydatów.
Stanowisko agenta nieruchomości – kilka faktów na temat rynku pracy
Oto kilka informacji na temat pracy na stanowisku agenta nieruchomości:
- Według portalu pl osoba pracująca w zawodzie agenta nieruchomości może liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości 5 530 złotych brutto.
- Zarobki agenta nieruchomości są zależne od doświadczenia, posiadanego wykształcenia, wielkości firmy, która go zatrudnia, a także miejsca pracy.
- 61% osób w branży to kobiety.
- Niektóre osoby pracujące w branży cieszą się dodatkowymi benefitami, takimi jak służbowy komputer i telefon oraz możliwość brania udziału w szkoleniach zawodowych.
Poszczególne części i format CV dla agenta nieruchomości
Ze względu na możliwość dość dobrych zarobków, a także ciekawe środowisko pracy, agenci nieruchomości poszukujący zatrudnienia muszą liczyć się ze sporą konkurencją. Właśnie dlatego tak ważne jest, abyś stworzył dokumenty aplikacyjne, które zaimponują pracodawcy.
Wzór CV to doskonały sposób na stworzenie wizualnie atrakcyjnego podania, w którym nie zabraknie żadnej istotnej informacji.
Zanim zabierzesz się za pisanie CV, pamiętaj o następujących kwestiach:
- Podobnie jak podczas pokazywania nieruchomości klientom, w CV chodzi o podkreślenie twoich zalet, a nie wad. Wybierz taki wzór CV, którego format jest dostosowany do posiadanego doświadczenia i który pomoże ci w zaprezentowaniu się z jak najlepszej strony.
- Zanim wyślesz CV do pracodawcy, spersonalizuj je, uwzględniając pracę, o którą się ubiegasz. W ten sposób pokażesz, że zależy ci właśnie na tej konkretnej pracy.
Jaki format CV powinien wybrać agent nieruchomości?
Spójrzmy na formaty CV, spośród których może wybrać agent nieruchomości:
Format funkcjonalny
W tym formacie kluczowe są umiejętności. Historia zatrudnienia schodzi na drugi plan. Oznacza to, że ten układ CV będzie idealny dla osób dopiero zaczynających w branży nieruchomości.
Format chronologiczny
Układ chronologiczny podkreśla przede wszystkim doświadczenie zawodowe i wykształcenie. W związku z tym, sprawdzi się idealnie w przypadku kandydatów ze średnim i dużym doświadczeniem. Eksperci ds. zatrudnienia uważają jednak, że ze względu na popularność i rozpoznawalność tego formatu, mogą po niego sięgnąć też osoby, które mają za sobą swoje pierwsze doświadczenia na rynku, np. ukończyły staż zawodowy.
Układ mieszany
Tak jak wskazuje nazwa, ten format łączy w sobie dwa poprzednie. Polecany jest wyłącznie tym kandydatom, którzy mogą pochwalić się ogromną historią zawodową.
Struktura CV agenta nieruchomości
Pracodawcy muszą przejrzeć wiele CV, aby pozyskać idealnego kandydata. Najmniejszy błąd czy niedopatrzenie może cię zdyskwalifikować, sprawiając, że stracisz swoją szansę. Pisząc swoje CV agent nieruchomości musi mieć pewność, że zawarł w nim wszystkie kluczowe sekcje.
Niezbędny jest nagłówek z danymi personalnymi i kontaktowymi. Tuż pod nim nie może zabraknąć podsumowania życiorysu. Następnie pojawią się sekcje: doświadczenie, wykształcenie i umiejętności.
Profesjonalne CV powinno zawierać też sekcje, które wyróżnią cię na tle innych. Podsumowanie zawodowe, znajdujące się pod nagłówkiem, to idealny sposób na zachwycenie pracodawcy. Wykorzystaj też dodatkowe sekcje, takie jak zainteresowania, języki czy kursy.
W dalszej części artykułu objaśniliśmy, jak napisać każdą z tych części krok po kroku.
Nagłówek w CV osoby ubiegającej się o pracę w obrocie nieruchomościami
Nagłówek to najkrótsza i najłatwiejsza do napisania część życiorysu. Musisz w nim zawrzeć swoje imię i nazwisko, a także dane kontaktowe. Pamiętaj, by przy jego tworzeniu przykładać szczególną wagę do detali, ponieważ ma on kluczowe znaczenie podczas zapraszania na rozmowę kwalifikacyjną.
Nagłówek znajduje się na samej górze dokumentu, zazwyczaj po lewej stronie, choć to zależy od wzoru CV. Choć nie ma ustalonej kolejności pojawiania się danych kontaktowych, to twoje imię i nazwisko powinno być na samej górze. Życiorys zawodowy jest o tobie, a więc twoje imię i nazwisko to niejako jego tytuł. Aby go wyróżnić, użyj pogrubienia tekstu lub/i nieco większej czcionki.
Agent nieruchomości
565 545 545
lewandowski.karol123@gmail.comPłock
Karol Lewandowski
Agent
343343123 domowy 123412341 drugi 123456789
11zadzi0rny1kar0lek@gmail.comUl. Wesoła 123
65-090 Płock
Polska
Spójrz na poprawny przykład. Wygląda schludnie i można bez problemu go odczytać. Wszystkie dane zapisane są tak, że potencjalny szef od razu je zauważy. Pogrubione imię i nazwisko kandydata przyciągnie uwagę rekruterów.
Drugi przykład zawiera za dużo informacji, poza tym są one zapisane w chaotyczny sposób. Nie musisz podawać dokładnego adresu – pracodawcy to nie interesuje. Wystarczy sama miejscowość. Lepiej podać jeden poprawny numer telefonu niż kilka, aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu do dokumentu. Podanie nazwy kraju zamieszkania ma sens tylko wtedy, gdy ubiegasz się o pracę za granicą.
Spójrz też na oba przykłady adresu e-mail: pierwszy wygląda profesjonalnie i jest czytelny; drugi zawiera nieprofesjonalne zwroty i wygląda chaotycznie przez nagromadzone w nim cyfry.
Czy w swoim CV agent nieruchomości powinien umieścić fotografię?
Wielu pracodawców unika proszenia kandydatów o zdjęcie. W krajach zachodnich wręcz odrzuca się podania zawierające fotografie, ponieważ pracodawcy chcą uniknąć oskarżeń o dyskryminację. W Polsce jednak praktyka umieszczania zdjęć w CV nadal jest powszechna.
W przypadku pracy agenta nieruchomości, wygląd może odgrywać pewne znaczenie. Jeżeli w ofercie pracodawca prosi o zdjęcie, dołącz je do podania. Jeżeli nie, pomiń je. Pamiętaj też, że według prawa pracodawca nie może odrzucić aplikacji tylko przez brak zdjęcia.
Podsumowanie życiorysu/Profil zawodowy
Ta część życiorysu zawodowego składa się z zaledwie kilku zdań, które powinny być wypełnione informacjami i przedstawiać cię jako idealnego kandydata na oferowane stanowisko. Wymień w niej swoje najważniejsze obowiązki i największe osiągnięcia.
Profil zawodowy nie jest jeszcze powszechnie znany przez kandydatów i pracodawców w Polsce. Wykorzystaj to na swoją korzyść i stwórz takie podsumowanie życiorysu, które momentalnie przyciągnie uwagę rekrutera. Warto pamiętać, że taki zabieg może cię wyróżnić nawet na tle kandydatów, którzy mają większe doświadczenie zawodowe.
Poniżej przedstawiamy poprawny i niepoprawny przykład:
Od pięciu lat pracuję jako agent nieruchomości. Specjalizuję się w sprzedaży luksusowych posiadłości nad morzem. W ciągu mojej kariery sprzedałem ponad sto ekskluzywnych domów, przyczyniając się do wzrostu zarobków firmy o 150%. W Państwa firmie chcę rozwijać się w zakresie sprzedaży domów luksusowych i zabytkowych.
Jestem agentem nieruchomości z doświadczeniem. Sprzedaję luksusowe domy. Jestem idealnym kandydatem i chcę dołączyć do Państwa firmy.
Pierwszy przykład, choć krótki, jest nasycony informacjami. Rekruter dowiaduje się, jak doświadczony jest ten kandydat, jaka jest jego specjalizacja, a także jakie były jego największe osiągnięcia. Przedstawienie danych liczbowych to doskonały pomysł, ponieważ pracodawca może w mierzalny sposób zrozumieć, jakie zyski przyniesie firmie zatrudnienie tego kandydata.
Błędny przykład jest zbyt ogólny. Nie ma tam nic, co zachwyciłoby rekrutera i przekonało, że powinien dalej czytać CV tego kandydata. Choć agent nieruchomości twierdzi, że jest idealnym kandydatem, nie podaje niczego, co by potwierdzało tę tezę.
Umiejętności w CV – jak je przedstawić i dlaczego są tak ważne?
W swoim CV agent nieruchomości nie może pominąć sekcji z umiejętnościami. Nie jest to związane wyłącznie z tym, że pracodawcy chętnie zaglądają do tej części życiorysów zawodowych. Ta sekcja ma także znaczenie podczas wstępnej eliminacji kandydatów.
Wiele firm, w szczególności większych korporacji, w celu prowadzenia rekrutacji używa systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów, które skanują podania i odrzucają te niezawierające słów kluczowych. Nie musisz się jednak martwić – te słowa -hasła nie są żadną tajemnicą.
Aby je znaleźć, wystarczy, że dokładnie przeczytasz ofertę pracy. Są w niej umieszczone informacje na temat umiejętności, jakich pracodawca oczekuje od agentów nieruchomości. To właśnie kompetencje twarde i miękkie będą twoimi słowami kluczowymi.
Tworząc tę sekcję pamiętaj o następujących sprawach:
- Umiejętności z oferty pracy powinny pojawić się zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym.
- Lepiej wysłać swoje dokumenty w formacie doc, ponieważ niektóre programy nie potrafią poprawnie odczytać plików PDF.
- Kompetencje, które umieszczasz w swoim CV powinny brzmieć dokładnie tak samo, jak te w ofercie pracy.
- Jako pierwsze podawaj te swoje umiejętności, które były też wymienione w ogłoszeniu.
Dobry agent nieruchomości – umiejętności twarde
Kompetencje twarde czy też techniczne są nabyte i można się ich nauczyć. Bez ich znajomości, wykonywanie pracy byłoby niemożliwe. Pamiętaj, aby dostosować umiejętności do pracy, o którą się starasz.
Oto przykłady umiejętności twardych dla agenta nieruchomości:
- Przygotowywanie ofert sprzedaży,
- Wiedza z dziedziny kredytów hipotecznych,
- Pozyskiwanie ofert sprzedaży dla potencjalnych klientów,
- Doskonała znajomość rynku nieruchomości,
- Przygotowywanie wynajmu lokali,
- Prawo jazdy kat. B.
Umiejętności miękkie
- Łatwość nawiązywania kontaktów z klientami,
- Samodzielność,
- Pozytywne nastawienie,
- Zdolności negocjacyjne,
- Umiejętność kojarzenia faktów,
- Wysoka kultura osobista,
- Umiejętność pracy pod presją czasu,
- Cierpliwość,
- Empatia.
W pracy agenta nieruchomości liczy się także twoja osobowość. Musisz mieć odpowiedni zestaw cech, które przekonają pracodawcę, że będziesz miał łatwość w utrzymywaniu relacji z klientami, a także, że potrafisz przekonać innych do zakupu nieruchomości. Cechy charakteru mają w tej pracy znaczenie, a więc skuteczne CV agenta nieruchomości powinno je podkreślać.
Doświadczenie zawodowe
Jeżeli chcesz zostać agentem nieruchomości, musisz zaprezentować pracodawcy swoje doświadczenie zawodowe w atrakcyjny sposób. Ta sekcja może wpłynąć nie tylko na twoje szanse na zatrudnienie, ale także na twoją pensję.
Oto informacje, które muszą pojawić się przy każdym wymienionym stanowisku:
- Nazwa pracodawcy
- Nazwa pełnionej funkcji
- Czas trwania zatrudnienia
Aby napisać skuteczne CV, skup się też na tych rzeczach, których prawdopodobnie zabraknie w większości innych życiorysów. Tworząc tę część do każdego opisywanego stanowiska podaj także listę swoich najważniejszych obowiązków i osiągnięć.
Agent nieruchomości – wzór CV
Firma “Twój Dom”
2015-2020
- Pomagałem klientom w wyborze najlepszego kredytu hipotecznego.
- Sprzedałem ponad 150 luksusowych nieruchomości.
- Uzyskane przeze mnie pieniądze za sprzedaż domów przyniosły 30% wzrost kapitału firmy.
Agent z małym doświadczeniem
Jeżeli szukasz pracy w branży jako początkujący kandydat, nie zniechęcaj się tą częścią. Także ty możesz wykorzystać ją na swoją korzyść. Zanim zdecydujesz się odpuścić i poddać się, pomyśl, że nawet najlepiej zarabiający agenci nieruchomości też od czegoś zaczynali.
Zastanów się, czy zrealizowałeś staż lub praktyki związane z rynkiem nieruchomości. Być może była to inna praca związana ze sprzedażą, na przykład wakacyjna praca w sklepie? Choć nie ma ona bezpośredniego związku z rynkiem nieruchomości, to dzięki takim posadom pokażesz pracodawcy, że masz doświadczenie jako sprzedawca.
Sklep z luksusową odzieżą
Marzec – sierpień 2019
- Uważnie słuchałem potrzeb moich klientów, oferując im doskonały serwis.
- Podczas mojego stażu przychody sklepu zwiększyły się o 12%.
- Pod nadzorem starszego sprzedawcy uczyłem się technik perswazji i argumentacji handlowej.
Wśród ofert pracy z pewnością znajdziesz takie, które nie wymagają od ciebie dużego doświadczenia. Choć są one zazwyczaj mało płatne, to dają ci szansę na rozwój, zdobycie niezbędnych umiejętności, a także zebranie bazy kontaktów zawodowych, która może przydać się w przyszłości.
Wykształcenie w CV
Choć rynek nieruchomości jest otwarty na kandydatów bez wykształcenia kierunkowego, pracodawcy mogą przychylnie spojrzeć na te osoby, które ukończyły odpowiednie studia. Sekcja z wykształceniem musi znaleźć się w twoim CV niezależnie od tego, czy masz wykształcenie średnie czy wyższe.
Ta sekcja powinna zawierać następujące dane:
- Zdobyty tytuł naukowy bądź zawodowy
- Nazwa szkoły
- Czas nauki.
Wzór CV – sekcja z wykształceniem
Uniwersytet Ekonomiczny w Warszawie
2017-2020
- Prowadziłem koło naukowe studentów marketingu.
- Moja praca magisterska na temat użycia perswazji podczas sprzedawania luksusowych nieruchomości otrzymała nagrodę.
- Ukończyłem licencjat ze średnią 4,9.
Osoby, które pracują w branży od dłuższego czasu, mogą podać tu tylko podstawowe informacje. Przedstawianie swoich osiągnięć podczas nauki ma jednak ogromny sens w przypadku początkujących kandydatów. Nie tylko wypełni to puste miejsca w CV, ale także pokaże pracodawcy, że naprawdę chcesz pracować w branży i że jesteś ambitnym kandydatem.
Dodatkowe sekcje, które pozwolą ci się wyróżnić
Dodanie nieoczywistych sekcji w CV zwiększy twoje szanse na zatrudnienie. Możesz opisać w nich swoje zainteresowania, umiejętności komputerowe, szkolenia, które ukończyłeś, czy języki obce, które znasz.
Znajomość języków obcych
Znając co najmniej jeden język obcy, automatycznie masz większe szanse na rynku pracy. Bardziej prawdopodobne jest także otrzymanie nieco wyższej pensji. Znajomość języka przyda się w szczególności, jeżeli aplikujesz o pracę w międzynarodowej agencji lub do firmy, która ma wielu zagranicznych kontrahentów. Kandydat znający język obcy to doskonała inwestycja dla pracodawcy, który może rozszerzyć spektrum swoich klientów.
Umieść języki w osobnej sekcji, aby mieć pewność, że pracodawca nie przeoczy tej informacji. Jeżeli posiadasz certyfikaty potwierdzające twoje umiejętności, koniecznie o nich wspomnij.
Kursy
Osoby pracujące na rynku nieruchomości muszą nadążać za zmianami w branży, w prawie, a nawet aktualnych trendach. Pokaż pracodawcy, że jesteś proaktywnym kandydatem, który lubi rozwijać swoją wiedzę, tworząc osobną sekcję z ukończonymi szkoleniami. Doskonale, jeżeli masz certyfikaty potwierdzające ukończenie danego kursu.
Ulepsz swój życiorys
Zanim wyślesz swój życiorys zawodowy do pracodawcy, spraw, by był jeszcze lepszy!
Zweryfikuj błędy
Pamiętaj, że pracodawcy oczekują kandydatów, którzy dbają o detale i są profesjonalni. Nic tak nie rujnuje CV jak błędy ortograficzne, literówki czy brak przecinków. Zanim wyślesz swoje dokumenty, sprawdź czy nie ma w nich żadnych pomyłek. Dobrym pomysłem jest poproszenie o pomoc znajomych, którzy mogą świeżym okiem spojrzeć na twoje podanie.
Sięgnij po kreator CV
Dzięki kreatorowi CV twoje podanie będzie nieskazitelne. Nie tylko będzie wyglądać schludnie i estetycznie, ale także da ci pewność, że nie brakuje w nim żadnej części.
Podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił ci większość kwestii związanych z pisaniem podania o pracę. Spójrz na rady, o których musisz pamiętać:
- Dodanie podsumowania zawodowego oraz dodatkowych sekcji to idealny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji, nawet tej, która ma lepsze doświadczenie.
- Pamiętaj, by każda informacja pojawiająca się w CV miała związek ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.
- Wzór CV sprawi, że napiszesz podanie bez problemu i że będzie miało wszystko, co trzeba.
- Zweryfikuj błędy w CV i liście motywacyjnym, aby pracodawca nie odrzucił twojego podania.
- Zarówno list motywacyjny, jak i CV muszą zawierać aktualną klauzulę dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Jeżeli szukasz dodatkowych informacji na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszą stronę. Sięgnij po nasze doskonałe szablony CV, aby stworzyć idealne podanie, które zachwyci rekruterów.
FAQ
Po jakich szkołach można zostać agentem nieruchomości?
Najbardziej poszukiwani są kandydaci, którzy ukończyli studia wyższe na następujących kierunkach:
- Reklama,
- Marketing,
- Psychologia,
- Prawo.
Jeżeli jednak jesteś ambitny i charyzmatyczny, możesz zostać zatrudniony w branży nawet jeżeli ukończyłeś szkołę średnią lub zawodową. Nie bój się więc sięgać po marzenia. Pamiętaj też, że ukończenie dodatkowych kursów związanych z branżą także może zwiększyć szanse na zdobycie pracy na danym stanowisku.
Ze względu na zmiany prawne z 2013 roku, do wykonywania zawodu nie jest wymagana licencja pośrednika nieruchomości, choć warto ją wyrobić jako dodatkowy atut.
Czy list motywacyjny agenta nieruchomości jest konieczny?
Jeżeli w ofercie pracy pojawia się prośba o dołączenie listu motywacyjnego, nie ma wątpliwości, że kandydat powinien go umieścić w swoim CV. W takiej sytuacji pracodawca raczej odrzuci aplikacje, które nie mają takiego dokumentu.
Warto jednak napisać list motywacyjny nawet wtedy, gdy pracodawca o to nie prosi. Użyj go, aby przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem. Zaprezentuj swoje umiejętności perswazji. List motywacyjny jest szczególnie istotny w przypadku początkujących kandydatów. Wysyłając go pokazujesz, że naprawdę ci zależy i że potrafisz być proaktywny.
Sięgnij po nasze wzory CV, aby stworzyć doskonałe podanie o pracę dla agenta nieruchomości.
Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.
Stwórz swoje CV w 15 minut
Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.