Jak napisać list motywacyjny sprzedawcy samochodów – poradnik

Sprzedawca samochódów musi mieć zdolność przekonywania, a także doskonałe umiejętności interpersonalne. Praca w dobrych salonach dealerskich może być trudna do zdobycia, ponieważ pracodawcy chcą zatrudnić jak najlepszych kandydatów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Profesjonalny wzór listu motywacyjnego – sprzedawca samochodów

Swarzędz, 1.11.2022

Lucjan Hauke
Sprzedawca samochodów
Swarzędz
111 111 111
lucjan.hauke@gmail.com

Oliwia Konieczna
Szefowa działu rekrutacji
Salon dealerski BMW
Swarzędz

Szanowna Pani Konieczna,

Pracuję jako sprzedawca samochodów od pięciu lat. Z ogromnym powodzeniem prowadzę bezpośrednią sprzedaż samochodów nowych. Dzięki moim umiejętnościom przekonywania i znajomości psychologii marketingu, udzielam porad potencjalnym klientom salonu. Pozwoliło to zwiększyć zyski firmy ze sprzedaży samochodów o ponad 550 000 złotych w skali roku. Obecnie poszukuję pracy na stanowisku o podobnym zakresie obowiązków, ale z ekspertami w branży, dzięki którym będę mógł dalej rozwijać moje umiejętności. Właśnie dlatego chciałbym rozpocząć pracę w Państwa salonie samochodowym.

Dodatkowo posiadam wykształcenie średnie techniczne z mechaniki samochodowej oraz ukończyłem studia magisterskie z marketingu. Jestem osobą otwartą i komunikatywną, czego dowodem może być 100% zadowolenie moich klientów, potwierdzone anonimowymi ankietami na temat obsługi klienta.

Pragnę z góry podziękować za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. Wierzę, że jestem idealnym kandydatem na oferowane stanowisko sprzedawcy i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z poważaniem,
Lucjan Hauke

Dobre dokumenty aplikacyjne są kluczem do zdobycia pracy w salonach dealerskich. Potencjalni pracodawcy na pewno docenią profesjonalny list motywacyjny sprzedawcy samochodów, który może znacząco podnieść wartość twojego podania.

Być może znasz wszystkie marki samochodów, umiesz przekonywać, a udzielanie szczegółowych informacji na temat danego modelu nie jest dla ciebie żadnym problemem. Nawet będąc ekspertem w swojej branży możesz nie wiedzieć, jak przedstawić swoje predyspozycje na papierze. W tym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć na temat tworzenia listu motywacyjnego. Zaczynajmy!

📌Warto pamiętać, że w liście motywacyjnym sprzedawcy powinny znaleźć się informacje o twoich najlepszych cechach. Co więcej, list motywacyjny przedstawiciela handlowego powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy. Nie możesz więc po prostu skopiować przykładowej treści z Internetu.


list motywacyjny sprzedawcy samochodow

List motywacyjny na stanowisko sprzedawcy – poszczególne części

Być może pamiętasz ze szkoły, że klasyczny list musi mieć trzy części: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Oprócz nich, list motywacyjny powinien zawierać również nagłówek z danymi osobowymi nadawcy, czyli kandydata oraz adresata, czyli pracodawcy lub rekrutera. Przyjrzyjmy się poszczególnym sekcjom listu motywacyjnego.

Nagłówek z danymi osobowymi

Nagłówek z danymi kontaktowymi powinien znaleźć się zarówno w CV (gdzie podajesz tylko swoje dane), jak i w liście motywacyjnym (gdzie wymieniasz zarówno swoje dane, jak i dane rekrutera). Jest to najprostsza do napisania część podania, musisz jednak poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi.

Nagłówek jest pierwszą rzeczą, na którą spojrzy rekruter. Musisz więc zadbać o to, by wyglądał on schludnie, był łatwy do odczytania i zawierał tylko adekwatne dane. Ponadto, pamiętaj, że dane, które umieścisz w nagłówku, są niezbędne do kontaktu z tobą. Jeżeli popełnisz choćby najmniejszy błąd i pracodawca nie będzie mógł się do ciebie dodzwonić lub wysłać wiadomości, bezpowrotnie stracisz szansę na daną pracę.

Swoje dane najlepiej umieść po lewej stronie. Pamiętaj, aby podać:

  • Imię i nazwisko,
  • Nazwę pełnionego stanowiska, na przykład: sprzedawca samochodów Skoda (opcjonalnie),
  • Telefon,
  • Adres e-mail,
  • Miejscowość.
⚠️Zanim wyślesz swoje podanie, upewnij się, że dane kontaktowe są zapisane bezbłędnie i są aktualne. Sprawdź też, czy twoja skrzynka mailowa ma wystarczająco dużo miejsca, żeby otrzymać ewentualną wiadomość od pracodawcy.

📌Adres e-mail powinien być profesjonalny. Unikaj śmiesznych zwrotów. Adres, który sprawdza się wśród znajomych, może zaszkodzić ci podczas rekrutacji. Najlepiej utwórz adres łączący w sobie twoje imię i nazwisko – powinien być przejrzysty i łatwy do przepisania. Nie przesadzaj więc ze znakami specjalnymi czy też liczbami. Jeżeli adres z twoim imieniem i nazwiskiem jest już zajęty, możesz dodać do niego cyfry, ale pamiętaj o zachowaniu czytelności.

Spójrz na przykładowy zapis nagłówka z danymi kandydata:

Lidia Piechowiak
Sprzedawczyni samochodów
123 111 333
lidia.piechowiak@gmail.com
Kraków

⚠️Na samej górze dokumentu powinna znaleźć się data jego sporządzenia oraz miejscowość.

Dane adresata, czyli rekrutera lub pracodawcy, powinny znaleźć się po stronie przeciwnej do twoich danych. Wymień tu:

  • Imię i nazwisko adresata,
  • Pełnione przez daną osobę stanowisko,
  • Nazwę firmy lub salonu, w którym chcesz dostać pracę jako sprzedawca samochodów,
  • Miejscowość.

Oto przykład:

Paweł Sielski
Szef działu rekrutacji w salonie samochodowym BMW
Płock

📌Jeżeli wysyłasz podanie za pośrednictwem strony internetowej, musisz pamiętać o tym, że twoje dane kontaktowe powinny wyglądać profesjonalnie i przejrzyście. Jeżeli jednak wysyłasz podanie za pomocą swojego e-maila, zwróć uwagę, by także i ten adres był profesjonalny.


list motywacyjny sprzedawcy samochodow

Zadbaj o ciekawy wstęp

Aby zdobyć pracę w salonie samochodowym, na przykład na stanowisku przedstawiciela handlowego, musisz wiedzieć, jak zdobyć uwagę potencjalnych klientów. Jeżeli pracujesz na stanowisku sprzedawcy od jakiegoś czasu, wiesz, jak ważne jest kilka pierwszych sekund. Musisz zrobić dobre pierwsze wrażenie, także tworząc list motywacyjny. Poniżej znajdziesz porady, jak zwrócić uwagę rekrutera.

List motywacyjny zaadresowany do konkretnej osoby


“Szanowni Państwo” to klasyczny zwrot grzecznościowy używany na początku listu motywacyjnego. Nie jest on błędny, ale z pewnością nie zachwyci rekruterów w salonach dealerskich. Potencjalni pracodawcy szukają kogoś, kto momentalnie zwróci ich uwagę i przekona, że potrafi oczarować klientów. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby wstęp twojego listu motywacyjnego przekonał, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu.

Doskonałym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji jest zaadresowanie listu do konkretnej osoby. Może to być na przykład szefowa działu HR, rekruter albo szef danego salonu samochodowego. Informację o tym, kto będzie rekrutował, można czasami znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jej tam nie znajdziesz, być może warto dołożyć nieco więcej starań i poszukać na LinkedIn lub stronie internetowej firmy. Możesz także spróbować zadzwonić do siedziby salonu i po prostu o to zapytać.

Mimo że brzmi to jak sporo dodatkowej pracy, jest to warte zachodu. Wystarczy, że pracodawca rzuci okiem na twoje podanie, a od razu będzie wiedział, że twój list motywacyjny jest bardziej spersonalizowany niż większość.

📌Zwracając się bezpośrednio do adresata automatycznie nawiązujesz bardziej personalną relację, a tym samym zwiększasz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


list motywacyjny sprzedawcy samochodow

Zacznij swój list w sposób, który zainteresuje pracodawcę


Niezależnie od tego, czy udało ci się znaleźć imię i nazwisko osoby rekrutującej, czy też nie, nie strać ich uwagi przy pierwszym zdaniu swojego listu motywacyjnego. Większość kandydatów zaczyna dokument od słów “W odpowiedzi na ogłoszenie ABC, aplikuję na stanowisko sprzedawcy w salonie XYZ”. Taki wstęp nie jest błędny, jednak podobnie jak w przypadku “Szanowni Państwo”, nie jest to coś, co zachwyci rekruterów.

Wyobraź sobie siebie na miejscu rekrutera, który czyta podobny wstęp po raz setny. A teraz pomyśl, jak rekruter zareaguje, jeżeli list zacznie się od czegoś ciekawszego. Zacznij swoje podanie od opisania kilku ciekawych informacji o sobie i swojej karierze. Wykorzystaj swoją kreatywność i umiejętności sprzedaży – w końcu dobry list motywacyjny ma “sprzedać” ciebie jako najlepszego możliwego kandydata. Możesz na przykład opisać, co wyróżnia cię na tle konkurencji, wspomnieć o bogatym doświadczeniu albo powiedzieć o umiejętnościach, które są bardzo ważne podczas pracy w salonach dealerskich. Pracodawcy lubią kandydatów, którzy znają swoją wartość.

Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz dużego doświadczenia, którym mógłbyś zachwycić pracodawcę, skup się na opisie swoich umiejętności, a także celów zawodowych. Koniecznie podkreśl, jak twoje cele zawodowe wpisują się w wartości firmy i jak dane stanowisko sprzedawcy może pomóc ci w ich realizacji.

Taki wstęp przekona rekrutera, że twoje CV i list motywacyjny są godne uwagi.

Spójrz na poniższy wstęp listu motywacyjnego – możesz go użyć jako źródła inspiracji:

Szanowna Pani Radomska,
Od trzech lat pracuję jako sprzedawca samochodów. Moje wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, w tym umiejętność perswazji oraz znajomość technik sprzedaży, pozwoliły mi na zwiększenie przychodów salonu o 20% w skali roku. Wierzę, że podobny sukces mogę powtórzyć na Państwa giełdzie pojazdów. Pragnę dołączyć do Państwa zespołu, ponieważ chcę rozwijać swoje kwalifikacje pod okiem ekspertów w branży samochodowej.

Pisząc taki wstęp, nie tylko zaciekawisz rekrutera, ale także przekonasz pracodawcę, że jesteś osobą pewną siebie, która zna swoją wartość i wie, jak może przyczynić się do rozwoju firmy.

📌Do opisu swoich osiągnięć używaj danych liczbowych. Dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, w jaki sposób zatrudnienie ciebie może przyczynić się do rozwoju firmy, na przykład zdobycia nowych klientów.

Rozwiń informacje na temat tego, dlaczego wyróżniasz się na tle innych kandydatów

W podaniu musisz pokazać pracodawcy, że w zakresie sprzedaży samochodów nie masz sobie równych i wiesz wszystko. Co więcej, musisz przekonać, że to właśnie ty jesteś najlepszym sprzedawcą samochodów. Wypisz więc wszystkie informacje, które pokażą, że świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku.

Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien powielać informacji zawartych w CV przedstawiciela handlowego (dowiedz się jak napisać takie CV, klikając tutaj). Możesz jednak rozwinąć informacje w nim zawarte. Przykładowo, twoje doświadczenie zawodowe jest już przedstawione w CV, ale możesz bardziej szczegółowo opisać dany projekt czy sprzedaż, która przyniosła duże zyski firmie. Opisz też konkretne sytuacje, w których mogłeś wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.

Rozwinięcie listu motywacyjnego może być napisane ciągiem lub przy pomocy wypunktowania. W przypadku rekrutacji, gdzie o dane stanowisko ubiega się wielu kandydatów, sięgnij po wypunktowanie lub numerację, aby sprawić, że twój dokument będzie bardziej przejrzysty.

Zakończenie listu motywacyjnego

Oczywiście tak, jak klasyczny list, także i ten zaadresowany do potencjalnego pracodawcy, nie może się po prostu urwać po tym, jak wytłumaczysz, dlaczego jesteś świetnym kandydatem. Pamiętaj, aby podziękować rekruterowi za czas poświęcony na przeczytanie twojego podania. Warto też wyrazić nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij pożegnać się zwrotem grzecznościowym (np. "Z poważaniem" lub "Z wyrazami szacunku") i podpisać się imieniem i nazwiskiem.

Oto przykład dobrego zakończenia:

Kończąc mój list, pragnę podziękować Państwu za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji pod podanym numerem telefonu.

Z wyrazami szacunku,
Małgorzata Klik

📌Jeżeli aplikujesz o pracę za granicą, koniecznie sięgnij po nasz kreator CV. Masz tam możliwość zmiany języka szablonu. Za pomocą jednego kliknięcia przygotujesz doskonałe podanie.


list motywacyjny sprzedawcy samochodow

Ulepsz swój list motywacyjny

Wiesz już, jakie elementy listu motywacyjnego są obowiązkowe. Na zakończenie podajemy kilka dodatkowych porad, o których warto pamiętać tworząc swoje podanie.

Sprawdź błędy

Skoro lubisz samochody, na pewno wiesz, jak małe detale mogą ulepszyć cały pojazd. Często są to z pozoru niewidoczne szczegóły, takie jak odpowiednio dobrane kolory czy wykończenia tapicerki. Podobnie jest z podaniem o pracę.

Zanim wyślesz swoje dokumenty aplikacyjne do pracodawcy, upewnij się, czy w tekst nie wkradły się żadne błędy. Literówki, błędy ortograficzne, nieczytelne zdania czy brak interpunkcji to rzeczy, które mogą odstraszyć rekrutera, nawet jeżeli twoje doświadczenie zawodowe jest idealne.

Ponowne przeczytanie listu motywacyjnego zajmie ci zaledwie kilka minut, a może naprawdę zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.

Zainteresuj rekrutera ciekawą szatą graficzną

Duża konkurencja na rynku pracy oznacza nie tylko to, że musisz być dobrym kandydatem, ale także i to, że twoje CV i list motywacyjny muszą się wyróżniać. Nasz kreator CV pozwala ci szybko stworzyć podanie o pięknej, profesjonalnej szacie graficznej, która w mgnieniu oka przyciągnie wzrok rekruterów.

Co więcej, masz możliwość personalizacji czcionki czy też koloru, dzięki czemu twoje podanie nabierze unikatowego wyglądu, z zachowaniem pełnego profesjonalizmu.

List motywacyjny dla sprzedawcy samochodów – podsumowanie poradnika

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił ci lepiej zrozumieć, jak stworzyć idealny list motywacyjny. Pamiętaj, że najpierw musisz napisać odpowiednie CV, a następnie dopracować list, który będzie stanowił uzupełnienie życiorysu zawodowego. Nasze szablony CV i listów motywacyjnych, a także wzory, powinny ułatwić ci to zadanie.

Niezależnie od tego, jak duże jest twoje doświadczenie zawodowe, możesz po prostu nie wiedzieć, jak stworzyć przekonujące podanie o pracę. Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat tworzenia podania i jego poszczególnych sekcji, a także artykuły z poradami dotyczącymi przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Weź sprawy w swoje ręce już teraz i stwórz podanie, które pozwoli ci zaimponować potencjalnemu pracodawcy i zdobyć wymarzoną pracę.

Najczęściej zadawane pytania

Czy koniecznie muszę dołączyć list motywacyjny do mojego CV?

Ogólnie rzecz ujmując, list motywacyjny to jedynie dodatek do CV. Powinieneś uznać go za dokument obowiązkowy tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. W innym wypadku, to od ciebie zależy, czy go napiszesz.

Eksperci radzą jednak, by to zrobić. List motywacyjny daje ci dodatkową przestrzeń na opisanie swojej kandydatury. Co więcej, dołączając specjalny dokument pokazujesz, że naprawdę zależy ci na danej pracy i że jesteś ambitnym kandydatem, który potrafi zrobić nieco więcej, niż tylko wymagane minimum.

Jak długi powinien być mój list motywacyjny?

Pracodawcy często otrzymują dziesiątki, jeżeli nie setki aplikacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podanie było zwięzłe i na temat. Optymalna długość CV i listu motywacyjnego to strona A4 dla każdego z tych dokumentów.

Może wydawać ci się, że to mało, ale jeśli skupisz się wyłącznie na adekwatnych informacjach i nie będziesz “lał wody”, szybko zrozumiesz, że tyle miejsca wystarczy. Wyłącznie osoby z ogromnym doświadczeniem zawodowym powinny wydłużyć swoje CV.

Nasz kreator umiejętnie rozmieszcza sekcje w liście motywacyjnym i CV, pomagając jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dokumentu. Pamiętaj, że pracodawcy poświęcają średnio sześć sekund na każde podanie. Nie zmniejszaj więc zbytnio czcionki czy marginesów, bo to sprawi, że informacje w twoim podaniu będą niemożliwe do odczytania.

Już dziś sięgnij po nasze szablony listów motywacyjnych i napisz doskonałe podanie o pracę w salonie samochodowym.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV