Jak napisać list motywacyjny prawnika krok po krok – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

List motywacyjny prawnika

Lublin, 08.12.2012
Karol Kaźmierczak
Radca prawny
123 111 123
karol.kaźmierczak@gmail.com

Laura Król
Dział Rekrutacji
Kancelaria Prawna XYZ
Lublin

Szanowna Pani Król,

Jestem radcą prawnym z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw podatkowych. Ukończyłem dwie specjalizacje prawne na Uniwersytecie Warszawskim, a podczas mojej siedmioletniej praktyki zdobyłem wiele umiejętności, które sprawdzą się w Państwa kancelarii prawnej.

Oto, dlaczego jestem idealnym kandydatem na proponowane przez Państwa stanowisko:

 • Ukończyłem specjalizację z zakresu międzynarodowego prawa handlowego, a wiedzę z tej dziedziny mogłem wykorzystać pracując z wieloma międzynarodowymi klientami.
 • W efekcie korzystnie wynegocjowanych umów przyczyniłem się do 59% wzrostu przychodów kancelarii. Wierzę, że podobne wyniki mogę osiągnąć pracując z Państwem.
 • Władam biegle językiem angielskim i niemieckim, które opanowałem podczas pracy za granicą, dzięki czemu bez problemu mogę obsługiwać tych klientów kancelarii, którzy nie władają językiem polskim.

Dowodem moich kwalifikacji mogą być liczne nagrody i wyróżnienia, które zaprezentowałem w CV. Do Państwa dyspozycji pozostawiam także referencje od moich poprzednich pracodawców. Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie moich dokumentów aplikacyjnych. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

W razie pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Karol Kaźmierczak

Powinieneś więc dołożyć wszelkich starań, aby napisać również list motywacyjny prawnika, w którym pokażesz, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem.

Nie jesteś pewien jak napisać list motywacyjny? Nie martw się! Pomożemy ci w tym. Nasze szablony CV prawnika i listu motywacyjnego dają ci możliwość szybkiego skonstruowania dokumentu. W tym poradniku znajdziesz ciekawe porady, które pomogą ci nie tylko stworzyć idealny list motywacyjny, ale także wyróżnić się na tle konkurencji. Co więcej, wzór listu motywacyjnego pomoże ci lepiej zrozumieć, co powinien zawierać taki dokument. Zaczynajmy!

📌Wzór listu motywacyjnego to tylko inspiracja do napisania twojego własnego dokumentu. Nigdy nie kopiuj treści z Internetu. Po pierwsze, takie listy nie zawsze są napisane przez specjalistów, a po drugie, ten dokument, tak samo jak CV prawnika, musi być dostosowany do kwalifikacji kandydata, a także do stanowiska, o które stara się dana osoba.


list motywacyjny prawnika

List motywacyjny prawnika – czym jest?

Najważniejszym dokumentem podczas rekrutacji na stanowisko radcy prawnego, adwokata, sędziego, czy też innego pracownika w tej branży, będzie profesjonalne CV prawnika. Bez niego przeprowadzenie rekrutacji nie byłoby możliwe. Jednak aby zdobyć pracę, a także otrzymać dobre warunki zatrudnienia, należy dołożyć wszelkich starań, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

List motywacyjny to dobry sposób na przedstawienie siebie w doskonałym świetle. Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że to właśnie ty jesteś osobą, która najlepiej sprawdzi się na oferowanym stanowisku.

W liście zamieść wszystkie te dane, na które zabrakło miejsca w twoim CV. Rozwiń informacje o umiejętnościach, popierając je konkretnymi sytuacjami, w których mogłeś je wykorzystać. Opisz także swoje sukcesy, na przykład wyróżnienia, nagrody, bardzo trudne rozprawy, które wygrałeś, itd. Robiąc to, nie tylko pokazujesz, że jesteś aktywną i ambitną osobą, ale także demonstrujesz, w jaki sposób możesz przyczynić się do rozwoju zatrudniającej cię firmy.

Pamiętaj, że list motywacyjny to nie “suche dane”. Powinien on przyciągać uwagę rekrutera i wzbudzać jego zainteresowanie. To profesjonalny dokument, ale postaraj się, żeby twoja osobowość w nim wybrzmiała i wspomnij o tych cechach i kwalifikacjach, które wyróżnią cię na tle innych kandydatów.

Aplikując na stanowisko prawnika, szczególnie jako młody kandydat, przedstaw w liście motywacyjnym swoje cele zawodowe, a także wyjaśnij, w jaki sposób praca na proponowanym stanowisku pomoże ci w ich osiągnięciu.

Choć list motywacyjny jest obowiązkowym dokumentem wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ofercie pracy, dodaj go nawet jeśli takiej informacji nie znajdziesz w ogłoszeniu. Dzięki temu pokażesz, że jesteś osobą ambitną, której naprawdę zależy na danym stanowisku, i która potrafi zrobić nieco więcej niż wymagane minimum. To z pewnością przyciągnie uwagę pracodawcy.

⚠️Pracodawca poprosił o list motywacyjny, a ty wysłałeś tylko CV prawnika? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pracodawca od razu odrzuci twoją kandydaturę.

Jak napisać list motywacyjny dla prawnika – najważniejsze części listu

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój list motywacyjny będzie zawierał wszystkie niezbędne informacje, uporządkowane w estetyczny i odpowiedni sposób, koniecznie sięgnij po nasz wzór.

Aplikując o pracę na stanowisku radcy prawnego, adwokata, sędziego lub innego eksperta ds. prawa, zadaj sobie następujące pytania:

 • Jakie jest twoje doświadczenie zawodowe?
 • Dlaczego chcesz pracować właśnie w tym zawodzie?
 • Czym wyróżniasz się na tle innych kandydatów?
 • Dlaczego chcesz dołączyć właśnie do tej, a nie innej kancelarii?
 • Co sprawia, że sprawdzisz się na oferowanym stanowisku?

Odpowiadając na powyższe pytania możesz być pewien, że twój profesjonalny list motywacyjny będzie ciekawy i przekonujący.

📌Upewnij się, że twój list motywacyjny wygląda profesjonalnie i schludnie.


list motywacyjny prawnika

Zapisz swoje dane osobowe

Potrzebujesz CV oraz listu motywacyjnego, które przekonają pracodawcę, że warto zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Napisanie sekcji z danymi kontaktowymi zajmuje tylko chwilę, ale jest bardzo ważne. To za ich pomocą pracodawca skontaktuje się z tobą w celu zaproponowania spotkania. Wiesz, że zawód prawnika wymaga przykładania wagi do szczegółów. Potraktuj pisanie nagłówka jak prowadzenie rozprawy – nawet najmniejszy błąd może sprawić, że zaprzepaścisz szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

W tej części listu motywacyjnego zapisz:

 • Swoje imię i nazwisko;
 • Numer telefonu, który jest aktualny i pod którym będziesz osiągalny;
 • Aktualny adres e-mail (musi on wyglądać profesjonalnie – sprawdź nasze porady);
 • Nazwę pełnionego stanowiska (np. radca prawny, adwokat, sędzia) – jest to informacja opcjonalna.

Spójrz na przykład:

Anna Nowakowska

Radczyni prawna

222 222 212

anna.nowakowska@gmail.com

⚠️Naprzeciwko danych kandydata, na samej górze listu motywacyjnego, powinny znaleźć się data oraz nazwa miejscowości.

Podaj dane adresata

Dane odbiorcy listu powinny zostać umieszczone po przeciwnej stronie do danych kandydata.

Podaj:

 • Imię i nazwisko odbiorcy, o ile jest znane,
 • Nazwę stanowiska, które pełni osoba, do której się zwracasz, o ile jest znane,
 • Nazwę kancelarii czy firmy, w której chcesz dostać pracę,
 • Miejscowość.

Spójrz na przykład:

Anna Nowak

Dyrektor zarządzająca

Kancelaria prawna ABC

Poznańlist motywacyjny prawnika

Użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego

“Szanowni Państwo” – tak rozpoczęty list motywacyjny pracodawcy widzą kilka razy dziennie. Choć takie przywitanie nie jest błędem, z pewnością nie przyciągniesz nim uwagi rekrutera. Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle innych, postaraj się nieco bardziej.

Pamiętaj, że w konkurencyjnych branżach momentalne zwrócenie uwagi pracodawcy może być kluczem do sukcesu. Możesz to zrobić, zwracając się od razu do konkretnej osoby, a nie jakiegoś enigmatycznego odbiorcy.

Sprawdź, czy informacja o rekruterze została umieszczona w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, użyj swoich umiejętności z zakresu wyszukiwania informacji i zajrzyj na LinkedIn lub stronę internetową firmy czy kancelarii. Możesz nawet zadzwonić do kancelarii i poprosić o podanie takiej informacji. Być może brzmi to jak sporo zachodu, ale może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska.

📌Jeżeli użyjesz nazwiska danej osoby, nie tylko pokażesz, że włożyłeś dużo pracy w napisanie dokumentów aplikacyjnych; pracodawca też lepiej cię zapamięta, a ty automatycznie zyskasz większe szanse na pracę.

Pamiętaj, że list motywacyjny jest nieco inny niż prywatny list do znajomych. Zachowaj odpowiednie decorum listu oficjalnego.

📌Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, musisz wiedzieć, że samo przetłumaczenie listu motywacyjnego nie wystarczy. Weź pod uwagę zasady tworzenia dokumentów panujące w danym kraju. Na przykład: w Polsce rozpoczęcie listu motywacyjnego zwrotem “Drogi” byłoby nietaktem, ale już w Wielkiej Brytanii słowo “Dear” jest jak najbardziej mile widziane.

Pisząc list motywacyjny prawnika po polsku sięgnij po zwroty:

 • Szanowny Panie ABC,
 • Szanowna Pani XYZ,
 • Szanowni Państwo (tylko wtedy, gdy nie wiesz, kto jest rekruterem).

Rozpocznij list motywacyjny w ciekawy sposób

Diabeł tkwi w szczegółach – jako prawnik z pewnością to wiesz. Dotyczy to też pisania podania o pracę. Czasem najmniejszy detal może zmienić to, jakie wrażenie zrobisz na pracodawcy.

Większość kandydatów zacznie swój list motywacyjny od standardowego “W odpowiedzi na ofertę pracy aplikuję na stanowisko radcy prawnego…”. Z pewnością nie można uznać tego za błąd, jednak taki początek niczym cię nie wyróżni spośród innych kandydatów, którzy zaczęli list w ten sam sposób.

Przyciągnij uwagę pracodawcy od samego początku, pisząc nieco ciekawsze rozpoczęcie. Jak to zrobić? Pomyśl, co jest twoją unikatową cechą lub specjalną umiejętnością. Być może masz wieloletnie doświadczenie, albo ukończyłeś niszową specjalizację? A może biegle władasz językami, znasz przepisy międzynarodowe i sprawdzisz się idealnie w pracy w międzynarodowej firmie prawniczej? Wszystko, co wydaje się unikatowe, może posłużyć do przyciągnięcia uwagi potencjalnego szefa.

Spójrz na przykład:

Szanowna Pani Kramer,

Od ponad dziesięciu lat pracuję na stanowisku radcy prawnego w międzynarodowych firmach. Sporządzanie opinii prawnych i doradzanie klientom korporacyjnym to moja specjalność. Moje kwalifikacje pozwoliły mi na wielokrotne wynegocjowanie korzystnych warunków dla moich klientów, zwiększając przychody firmy średnio o 35% w skali roku.


Taki początek pokazuje, że kandydat jest pewny siebie i zna swoją wartość. Ponadto, z pewnością zaciekawi pracodawcę, który będzie chciał dowiedzieć się jeszcze więcej o kandydacie.

Rozwinięcie listu

W rozwinięciu listu przejdź do szczegółów. Przedstaw, jakie umiejętności, doświadczenie czy wiedza cię wyróżniają. Pochwal się osiągnięciami i opisz cele zawodowe. W rozwinięciu powinno znaleźć się wszystko to, co potwierdza tezę, że to właśnie ty nadajesz się na dane stanowisko.

W opisie od razu przechodź do rzeczy. Nie lej wody, ale też nie umniejszaj swoich obowiązków i zasług. Opisując je, użyj aktywnych czasowników, na przykład:

 • Zwiększyłem
 • Zmniejszyłem
 • Osiągnąłem
 • Zoptymalizowałem
 • Opracowałem

Oto przykład:

Analizowałem przepisy prawne, negocjując najlepsze warunki dla moich klientów. W efekcie zaoszczędziłem firmie 25 000 złotych wydatków.

📌Jeżeli masz taką możliwość, koniecznie użyj danych liczbowych do opisania swoich osiągnięć. Dzięki temu pracodawca lepiej zrozumie, jakie korzyści może mu przynieść twoje zatrudnienie.


list motywacyjny prawnika

Zakończenie listu

W zakończeniu listu powinieneś podziękować za czas, jaki pracodawca poświęcił na przeczytanie twojej aplikacji. Wyraź też nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Użyj zwrotu grzecznościowego, takiego jak “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku” i podpisz się na samym końcu.

📌Zadbaj o to, by zwroty grzecznościowe pojawiły się nie tylko na końcu i początku listu motywacyjnego, ale także w jego treści. Pamiętaj, że według zasad pisowni, zwracając się bezpośrednio do adresata listu, powinieneś użyć wielkiej litery, na przykład “Szanowni Państwo”, “oferowane przez Pana stanowisko”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, pisząc list motywacyjny?

Sprawdź, czy list jest czytelny

Ogranicz swój list do maksymalnie jednej strony A4, ale zadbaj o jego czytelność. Nie usuwaj marginesów i nie zmniejszaj zbytnio czcionki. Sięgnij po klasyczne fonty, na przykład Arial. Zachowaj odstępy między paragrafami i użyj wypunktowań, aby sprawić, że dokument będzie bardziej czytelny.

Zweryfikuj błędy

Jako prawnik musisz być dokładny i przykładać wagę do szczegółów. Jeśli wyślesz podanie z błędami, pracodawca pomyśli, że jesteś niechlujny albo że nie zależy ci na podjęciu proponowanego stanowiska. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby przeczytać podanie przed jego wysłaniem.

Dostosuj list motywacyjny do oferty pracy

Niezależnie od tego, czy piszesz CV, czy list motywacyjny, potraktuj ofertę pracy jako skarbnicę wiedzy. Każdy dokument aplikacyjny powinien być spersonalizowany i uwzględniać informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę.

CV adwokata

Aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musisz stworzyć idealnie dopracowane podanie. Aplikując do kancelarii prawnej, najprawdopodobniej będziesz potrzebował zarówno curriculum vitae, jak i listu motywacyjnego.

Niezależnie od tego, czy piszesz CV adwokata, radcy prawnego czy innego eksperta, musisz pamiętać o tym, aby umieścić w nim podstawowe sekcje. Są to:

 • Nagłówek, który zawiera twoje dane osobowe,
 • Umiejętności,
 • Wykształcenie,
 • Doświadczenie zawodowe.

list motywacyjny prawnika

Sekcje dodatkowe w CV prawnika, takie jak znajomość języków obcych, obsługa komputera, kursy czy zainteresowania, mogą wyróżnić twoje podanie na tle konkurencji i zwiększyć szanse na zdobycie pracy. Skuteczne CV powinno też zawierać podsumowanie zawodowe, dzięki któremu przekonasz pracodawcę, że warto przeczytać dalszą część tego dokumentu.

Przykładowe CV prawnika wraz z jego omówieniem znajdziesz na naszej stronie internetowej.

📌Aby stworzyć profesjonalne CV prawnika, które przyciągnie uwagę rekruterów, koniecznie sięgnij po nasze szablony curriculum vitae.

Podsumowanie – jak napisać list motywacyjny dla prawnika?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak napisać list motywacyjny prawnika. Zajrzyj na naszą stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania podania o pracę, a także znaleźć wzór CV prawnika.

Skorzystaj z naszych szablonów listów motywacyjnych, aby stworzyć idealny dokument aplikacyjny. Po napisaniu CV prawnika, zostaniesz przekierowany do strony, na której znajdziesz wzór listu motywacyjnego. Edytuj go w łatwy sposób według swoich potrzeb.

Zdobądź wymarzoną pracę radcy prawnego, adwokata, sędziego lub prawnika już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – czy jest konieczna w liście motywacyjnym?

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych powinna znaleźć się na każdej stronie CV prawnika. Możesz ją umieścić w stopce dokumentu i użyć nieco mniejszej czcionki. W ten sposób nie stracisz dużo cennego miejsca. Jeżeli jej nie dodasz, pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas rekrutacji.

Nie ma obowiązku dodawania takiej klauzuli do listu motywacyjnego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której pracodawca wyraźnie o to poprosił, na przykład w ogłoszeniu o pracę.

Czy każdy początkujący prawnik musi napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest dodatkiem do CV i nie jest obowiązkowy, chyba że pracodawca o niego prosi. Jednak eksperci ds. zatrudnienia radzą, by zawsze dodawać go do dokumentów aplikacyjnych. Ma to szczególne znaczenie dla kandydatów, którzy dopiero zaczynają w branży.

Pisząc list, dajesz sobie więcej miejsca na opisanie, dlaczego to ty zasługujesz na szansę na pracę. Ponadto pokazujesz, że jesteś osobą ambitną, gotową do działania i taką, która potrafi wziąć sprawy w swoje ręce. Chwila poświęcona na napisanie listu motywacyjnego może ci pomóc znacząco wyróżnić się na tle innych kandydatów, nawet tych z większym doświadczeniem.

Napisz idealny list motywacyjny prawnika już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV