List motywacyjny pracownika socjalnego – krok po kroku

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór listu motywacyjnego dla pracownika socjalnego

Poznań, 08.10.2021
Adam Nowak
Pracownik socjalny
123 111 123
adam.nowak@gmail.com

Joanna Konieczna
Dział Rekrutacji MOPS
Poznań

Szanowna Pani Konieczna,

Od ponad pięciu lat pracuję na stanowisku pracownika socjalnego, specjalizującego się w organizowaniu zapomóg mieszkaniowych dla potrzebujących osób. Moje umiejętności interpersonalne pomagają mi dotrzeć do osób potrzebujących i sprawiają, że oferowana pomoc jest bardziej efektywna.

Oto, dlaczego uważam, że świetnie sprawdzę się na oferowanym przez Państwa stanowisku:

 • Mam wieloletnie doświadczenie w pracy na tym stanowisku.
 • Posiadam znakomite umiejętności przekonywania i komunikacji, dzięki którym radzę sobie nawet z najtrudniejszymi kontrahentami.
 • Biegle znam ustawy i przepisy prawne, regulujące przyznawaną pomoc.
 • Doskonale reaguję na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe, dzięki czemu w poprzedniej pracy zapobiegłem wielu konfliktom.

Wierzę, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej to miejsce, w którym będę mógł rozwinąć swoje umiejętności i zdobyć cenne doświadczenie, pracując z najlepszymi ekspertami w branży.

Bardzo dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moim podaniem. Mam nadzieję spotkać się z Państwem osobiście na rozmowie kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Adam Nowak

Być może nie wiesz, jak zabrać się za tworzenie tego dokumentu. Nie martw się – pomożemy ci w tym. Nasz artykuł dokładnie opisuje, jak stworzyć dobry list motywacyjny. Dowiesz się z niego, czego nie może w nim zabraknąć, jak go sformatować i czym wyróżnić się na tle konkurencji. Zaczynajmy!

📌Wzór listu motywacyjnego powinien być jedynie twoją inspiracją. Nigdy nie kopiuj treści listu z Internetu. Twój list musi być dostosowany do twoich umiejętności i doświadczenia. Co więcej, powinien korespondować z treścią ogłoszenia o pracę, o którą się starasz. Wysyłając ogólny list motywacyjny do każdego pracodawcy, masz raczej niewielkie szanse na to, że zostaniesz zauważony.

Czym jest list motywacyjny pracownika socjalnego?


Jak złożyć list motywacyjny dla pracownika socjalnego

Jeżeli ubiegasz się o pracę w zawodzie urzędnika – pracownika socjalnego, twoim najważniejszym dokumentem będzie życiorys zawodowy. CV jednak może nie wystarczyć, by zaimponować pracodawcy. Celem listu motywacyjnego jest pokazanie pracodawcy, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem.

Do listu motywacyjnego pracownika socjalnego możesz wpisać wszystkie te informacje, na które zabrakło miejsca w twoim CV. Przedstaw swoje konkretne umiejętności, opisując sytuacje, w których mogłeś je wykorzystać. Opisz, w jaki sposób przyczyniłeś się do rozwoju poprzedniej firmy.

W liście pokaż swoją osobowość i podkreśl te informacje o sobie, które mogą wyróżnić cię na tle innych osób. Przykładowo, możesz wspomnieć o znajomości języków obcych lub wyjątkowych sukcesach, takich jak ukończone kursy czy zdobyte nagrody.

Opisz też swoje cele zawodowe i to, jak objęcie danego stanowiska pomoże ci w ich osiągnięciu.

Dodanie listu motywacyjnego do CV jest obowiązkowe jedynie w sytuacji, gdy pracodawca o niego prosi. Choć to dodatkowy dokument w innych przypadkach, eksperci radzą, by i tak go napisać. Może on znacząco podnieść wartość twojej aplikacji.

⚠️Jeżeli pracodawca prosi o list motywacyjny, a ty wyślesz tylko profesjonalne CV, raczej nie będziesz wzięty pod uwagę w procesie rekrutacji.

List motywacyjny pracownika socjalnego

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne są profesjonalne i niczego w nich nie brakuje, sięgnij po nasze szablony listów motywacyjnych.

Aby twój list motywacyjny był łatwy do napisania, zastanów się najpierw nad odpowiedziami na poniższe pytania:

 • Jak długo piastujesz stanowisko pracownika socjalnego i czy możesz pochwalić się imponującym doświadczeniem?
 • Dlaczego chcesz pracować jako pracownik socjalny?
 • Dlaczego wybrałeś tę, a nie inną placówkę?
 • Co sprawia, że nadajesz się na oferowane stanowisko?
 • Jakie cechy, doświadczenia, umiejętności, itd. wyróżniają cię na tle innych kandydatów?
📌Zadbaj o przejrzystość i czytelność swojego życiorysu.

Dane kandydata

Choć zapisanie danych kontaktowych zarówno w liście motywacyjnym, jak i w CV zajmie ci niewiele czasu, warto poświęcić im wystarczająco dużo uwagi. To za ich pomocą pracodawca skontaktuje się z tobą w sprawie rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli dane będą błędne, możesz stracić szansę na zatrudnienie.

W tej części powinny się znaleźć następujące informacje:

 • Imię i nazwisko kandydata
 • Numer kontaktowy
 • Adres e-mail
 • Możesz też podać nazwę pełnionego przez siebie stanowiska, na przykład: pracownik socjalny w MOPS

Spójrz na przykład:

Natasza Kaczmarek

Pracownica socjalna

222 123 321

natasza.kaczmarek@gmail.com

⚠️Po przeciwnej stronie do danych kandydata, na samej górze listu motywacyjnego, umieść datę oraz miejscowość.


download list motywacyjny dla pracownika socjalnego

Dane odbiorcy

Dane odbiorcy listu, czyli rekrutera lub potencjalnego szefa, powinny znaleźć się po przeciwnej stronie do danych kandydata. Możesz wpisać je na tej samej wysokości lub nieco niżej.

W tej sekcji podaj:

 • Imię i nazwisko odbiorcy
 • Nazwę firmy, przedsiębiorstwa, organizacji, etc.
 • Miejscowość

Jeżeli znasz stanowisko osoby, do której kierujesz list, wspomnij o nim w tej sekcji.

Spójrz na przykład:

Lidia Król

Rekruterka w Ośrodku Pomocy Społecznej

Oddział w Poznaniu


Zacznij list od zwrotu grzecznościowego

Można łatwo zauważyć, że niemal każdy wzór listu motywacyjnego zaczyna się od zwrotu grzecznościowego. Większość kandydatów rozpocznie od zwrotu “Szanowni Państwo”. Choć nie jest to błąd, to jednak taki początek raczej niczym nie wyróżni twojego listu motywacyjnego.

Musisz momentalnie zwrócić uwagę rekrutera, aby znacząco zwiększyć swoje szanse. Postaraj się zaadresować list do konkretnej osoby. Aby to zrobić, należy dowiedzieć się, kto przeprowadza rekrutację.

Czasami można taką informację znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jednak tam jej nie ma, musisz wykazać się umiejętnościami poszukiwania informacji, które są bardzo ważne w zawodzie pracownika socjalnego. Zajrzyj na LinkedIn ośrodka, odwiedź stronę internetową, a nawet zadzwoń do urzędu i zapytaj o to, kto prowadzi rekrutację.

📌W momencie, gdy zwracasz się do konkretnej osoby, nie tylko pokazujesz, że włożyłeś nieco pracy w napisanie podania, ale także nawiązujesz więź z osobami rekrutującymi. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że rekruter zapamięta też twoje nazwisko.

Pisząc swój list motywacyjny, pamiętaj, że rządzi się on nieco innymi zasadami, niż list prywatny. Przykładowo, używanie takich sformułowań jak “Drogi” czy “Kochana” jest nie na miejscu.

📌Reguły pisania listów motywacyjnych są różne, w zależności od kraju. Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako pracownik socjalny w innym kraju, koniecznie zapoznaj się z tymi zasadami. Przykładowo, w języku angielskim jest wręcz wskazane przywitanie się słowem “Dear”, które oznacza “drogi/droga”.

Oto formy, od których możesz rozpocząć swój list motywacyjny:

 • Szanowny Panie (nazwisko osoby rekrutującej)
 • Szanowna Pani (nazwisko rekruterki)
 • Szanowni Państwo (używaj tylko wtedy, gdy znalezienie danych na temat rekruterów jest niemożliwe)

Przykładowy list motywacyjny dla pracownika socjalnego

Ciekawy początek

Pisząc list motywacyjny na stanowisko pracownika socjalnego, musisz zadbać nawet o najmniejsze szczegóły. To właśnie dopracowany i unikatowy dokument zwraca uwagę potencjalnego szefa.

“W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, aplikuję na stanowisko pracownika socjalnego”. Skonstruowany w ten sposób początek sprawi jedynie, że będziesz jednym z setek innych kandydatów. Taki początek nie zrobi wrażenia na pracodawcy – może go znudzić i zniechęcić.

Jak więc napisać list motywacyjny, który przyciągnie spojrzenia? Wykaż się kreatywnością i pomyśl, co wyróżnia cię na tle innych kandydatów ubiegających się o pracę jako pracownik socjalny. Swój list motywacyjny zacznij od unikatowych informacji, na przykład wspomnij o ogromnym doświadczeniu, wyjątkowym osiągnięciu, ukończeniu prestiżowych studiów lub wymień specjalne umiejętności. Jeżeli posiadasz dyplom pracownika socjalnego uzyskany na uczelni wyższej, a dopiero zaczynasz karierę, również możesz o tym wspomnieć.

Spójrz na przykład:

Szanowna Pani Król,

Od ponad pięciu lat jestem pracownikiem socjalnym, specjalizującym się w pracy w organizacji pozarządowej. Dzięki moim umiejętnościom i znajomości prawa azylowego, udało mi się znaleźć zakwaterowanie i pracę dla ponad stu rodzin doświadczających życia na uchodźctwie.


List motywacyjny z takim początkiem przekona pracodawcę, że znasz swoją wartość i że jesteś pewny siebie. Oczywiście też momentalnie przyciągnie uwagę rekrutera i zachęci go do zapoznania się z resztą dokumentu.

Rozwinięcie listu

W rozwinięciu listu motywacyjnego powinieneś podać wszystkie te informacje, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem. Pochwal się dużym doświadczeniem, wyjątkowymi umiejętnościami (opisując konkretne sytuacje, w których je wykorzystałeś), ukończonymi kursami lub szkoleniami. Przedstaw również swoje cele zawodowe.

Opisując osiągnięcia i obowiązki, używaj aktywnych czasowników, na przykład:

 • Zorganizowałem,
 • Odpowiadałem,
 • Stworzyłem
 • Zwiększyłem,
 • Osiągnąłem.

Oto przykład:

Zorganizowałem nowy projekt mieszkaniowy, wykorzystując zdobyte środki unijne, zmniejszając poziom bezdomności w gminie o 12%.

📌Jeżeli to możliwe, użyj danych liczbowych do opisania swoich osiągnięć. Pomagają one lepiej zrozumieć, jakie efekty może przynieść pracodawcy twoje zatrudnienie.

Zakończenie listu

Zakończenie listu jest bardzo ważne. Nie możesz po prostu go “urwać” po opisie osiągnięć i doświadczeń. Profesjonalny dokument powinien zawierać podziękowanie za poświęcony czas. Wyraź też nadzieję na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zapomnij pożegnać się zwrotem “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku”. Na końcu podpisz się imieniem i nazwiskiem.

📌W liście motywacyjnym powinieneś używać zwrotów grzecznościowych na początku i na końcu, ale też w jego treści. Pamiętaj, że według zasad pisowni, zwracając się bezpośrednio do adresata listu, powinieneś użyć wielkiej litery (na przykład “z przyjemnością aplikuję do Państwa firmy”).


Napisz list motywacyjny dla pracownika socjalnego

Jak dopracować list motywacyjny (pracownik socjalny)?

Sprawdź, czy list jest czytelny

Wygląd dokumentu aplikacyjnego jest niemal tak samo istotny, jak jego treść.

📌Sięgając po wzór listu motywacyjnego, masz pewność, że dokument będzie przejrzysty, czytelny, a także estetyczny.

Swój list motywacyjny pracownik socjalny powinien ograniczyć do jednej strony, nawet mając ogromne doświadczenie. Pamiętaj, że list musi być czytelny. Zamiast zmniejszać czcionkę czy rezygnować z marginesów, pomyśl, jakie informacje są najistotniejsze.

Dobry wzór listu:

 • Ma klasyczną, czytelną czcionkę, na przykład Arial,
 • Ma przerwy między poszczególnymi akapitami,
 • Ma najważniejsze informacje zaznaczone pogrubieniem.

Dokładnie przeczytaj ofertę pracy

Coraz częściej rekrutacje są zautomatyzowane. Oznacza to, że we wczesnych fazach rekrutacji, twoje podanie nie będzie sprawdzane przez ludzi, ale programy ATS. Systemy śledzenia kandydatów skanują CV i list motywacyjny, poszukując słów kluczowych.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby wymagane dokumenty zawierały informacje znajdujące się w ofercie pracy. Ze względu na to, że słowa kluczowe to zazwyczaj umiejętności wymagane od kandydatów, zadbaj o to, by znalazły się w twoim liście motywacyjnym.

📌Aby nie powtarzać informacji ze swojego CV, opisz, w jaki sposób wykorzystałeś dane umiejętności w swoim doświadczeniu praktycznym. Możesz nawet przedstawić konkretne sytuacje.

Nie kłam w dokumentach aplikacyjnych

Pamiętaj, aby nigdy nie kłamać. Pracodawca może szybko zweryfikować twoje umiejętności. Co więcej, jeżeli zostaniesz przyłapany na kłamstwie już po zatrudnieniu, może to być podstawa dyscyplinarnego zwolnienia.

Zweryfikuj błędy

Napisanie listu motywacyjnego pracownika socjalnego zajmie ci trochę czasu. Nie bagatelizuj jednak edycji dokumentu. Zanim wyślesz go do potencjalnego pracodawcy, koniecznie przeczytaj wszystko jeszcze raz i zweryfikuj, czy nie ma żadnych błędów.

Zwróć uwagę na:

 • Literówki,
 • Błędy ortograficzne,
 • Interpunkcję,
 • Czytelność zdań.

Wysłanie listu motywacyjnego z błędami może sprawić, że pracodawca pomyśli, że nie zależy ci na pracy, albo że jesteś niechlujną osobą, która nie przykłada wagi do szczegółów.


Pracownik socjalny list motywacyjny szablony

List motywacyjny pracownika socjalnego, który dopiero zaczyna w branży

Osoby, które zaczynają na rynku pracy, mają nieco mniejsze szansę na zdobycie zatrudnienia. Nie jest to jednak niemożliwie, w szczególności gdy wiesz, jak napisać przekonujący list motywacyjny i skuteczne CV.

Nie mając doświadczenia zawodowego, skup się przede wszystkim na podkreśleniu swojej edukacji (jeżeli jest związana z branżą) oraz umiejętności, które sprawiają, że sprawdzisz się w pracy. Opisz także swoje cele zawodowe, koniecznie zaznaczając, w jaki sposób praca na konkretnym stanowisku może pomóc ci w ich realizacji.

📌Zastanów się dobrze nad swoimi celami zawodowymi. Dzięki temu nie tylko napiszesz skuteczny list motywacyjny, ale też będziesz wiedział, czy stanowisko, o które się starasz rzeczywiście jest dla ciebie.

⚠️Nigdy nie pisz “nie mam doświadczenia”. Rekruterzy wiedzą, że jesteś początkującym kandydatem, jednak skuteczne CV i list motywacyjny powinny podkreślać tylko twoje zalety, a nie wady. Od razu przejdź do konkretów, prezentując pracodawcy, co możesz mu zaoferować.

Jak napisać skuteczne CV pracownika socjalnego?

Skuteczne CV to takie, które zawiera wszystkie obowiązkowe sekcje, czyli:

 • Nagłówek,
 • Historię zatrudnienia,
 • Wykształcenie,
 • Umiejętności.

Ponadto powinno też zawierać podsumowanie zawodowe oraz dodatkowe sekcje, w których zademonstrujesz na przykład swoje zainteresowania, znajomość języków obcych czy ukończone szkolenia.

📌W naszym kreatorze CV, zanim będziesz mógł sięgnąć po wzór listu motywacyjnego, musisz napisać swoje CV. Dzięki temu zyskujesz pewność, że informacje w obu dokumentach są spójnie i nie będą powielone.

Zajrzyj na naszą stronę, aby dowiedzieć się, jak stworzyć idealne CV.


Pracownik socjalny list motywacyjny szablony

List motywacyjny dla pracownika socjalnego – podsumowanie tekstu

Oto najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać tworząc ten dokument aplikacyjny:

 • Napisz ciekawy wstęp, aby przyciągnąć spojrzenie rekrutera.
 • Użyj odpowiednich, spersonalizowanych zwrotów grzecznościowych.
 • Sprawdź, czy dokument jest bezbłędny.
 • Zaadresuj list motywacyjny do konkretnej osoby.
 • Opisując swoje osiągnięcia, użyj danych liczbowych.
 • Zrób wszystko, aby pokazać, dlaczego nadajesz się do pracy jako pracownik socjalny.

Na naszym blogu znajdziesz podobne artykuły, dzięki którym napiszesz jeszcze lepsze podanie. Nie czekaj dłużej! Zainwestuj w swoją przyszłość. Skorzystaj z naszych szablonów i stwórz idealny list motywacyjny już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę dodawać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych do mojego listu motywacyjnego?

Nie, jeżeli pracodawca nie prosi wprost o dodanie klauzuli CV do listu motywacyjnego, nie ma takiej potrzeby. Klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych musisz jednak umieścić w swoim CV, w stopce, na wszystkich stronach dokumentu. W innym razie pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas rekrutacji.

List motywacyjny i CV – czy muszą mieć ten sam szablon?

Jeżeli stworzysz estetyczne i współgrające ze sobą dokumenty aplikacyjne, z pewnością zwrócisz uwagę pracodawcy. Oznacza to, że warto sięgnąć po ten sam szablon graficzny i kolorystyczny dla wszystkich dokumentów. Nasz kreator CV daje ci możliwość edycji dokumentów, także od wizualnej strony, a więc możesz mieć pewność, że dostosujesz je do swoich potrzeb.

Zdobądź pracę jako pracownik socjalny już dziś, korzystając z naszych szablonów listów motywacyjnych!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV