Napisz idealny list motywacyjny inżyniera oprogramowania – przewodnik krok po kroku

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

List motywacyjny dla inżyniera oprogramowania

Płock, 12.12.2021

Adam Nowak
Inżynier oprogramowania
111 222 123
adam.nowak@gmail.com

Janina Konieczna
Szefowa działu HR
Firma informatyczna ABC
Płock

Szanowna Pani Konieczna,

Od ponad pięciu lat pracuję jako inżynier oprogramowania. Tworzenie programów i zapewnianie stałej ich pracy to moja pasja, na co dowodem jest zwiększenie przychodów firmy o 19% w skali roku. Dzięki moim rozwiniętym umiejętnościom interpersonalnym bez problemu porozumiewam się z innymi pracownikami działu IT.

Oto lista powodów, dlaczego idealnie sprawdzę się na oferowanym przez Państwa stanowisku:

 1. Posiadam ogromne doświadczenie zawodowe w pracy z klientami międzynarodowymi.
 2. Moje kluczowe umiejętności obejmują użycie różnych języków programowania w celu stworzenia jak najlepszych aplikacji.
 3. Dzięki mojemu wdrażaniu metodologii Agile, zwiększyłem wydajność zespołu.
 4. Biegle władam językiem angielskim i niemieckim.
 5. Umiejętność rozwiązywania problemów z aplikacjami i programami to moja specjalność, dzięki czemu oprócz tworzenia nowych aplikacji i programów mogę także przyczyniać się do rozwoju oprogramowania dostępnego w firmie.

Z góry dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie moich dokumentów aplikacyjnych (w załączeniu kopia mojego życiorysu zawodowego). Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Adam Nowak

Jeżeli chcesz zdobyć najlepszą możliwą pracę, oprócz swojego CV, powinieneś wysłać do pracodawcy list motywacyjny dla inżyniera oprogramowania. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, czy też początkującym kandydatem, możesz nie wiedzieć jak napisać list motywacyjny.

Nie musisz się jednak martwić. W tym przewodniku przedstawiliśmy jak krok po kroku stworzyć taki dokument. Znajdziesz tu praktyczne porady na temat tego, co zawrzeć w liście motywacyjnym, a także wzory, które pomogą ci napisać idealny list motywacyjny.

📌 Wzory listów motywacyjnych, które możesz znaleźć w Internecie, powinny być tylko twoją inspiracją. Nie możesz ich po prostu skopiować i podpisać swoim imieniem. Takie skopiowane podanie z pewnością nie spełni swojej roli. Jeżeli chcesz zwrócić uwagę rekrutera, dostosuj swój list motywacyjny do konkretnej oferty pracy, a także swoich umiejętności. Opisując swoją karierę zawodową, podkreśl w szczególności te informacje, które są istotne dla danej oferty pracy.

Napisz idealny list motywacyjny inżyniera oprogramowania – przewodnik krok po kroku

CV i list motywacyjny to dwa najważniejsze dokumenty aplikacyjne. CV jest obowiązkowe, a list motywacyjny w większości przypadków jest tylko dodatkiem. Wysyłając list do pracodawcy, inżynier oprogramowania może znacząco zwiększyć swoje szanse na zdobycie zatrudnienia. Dokument musi być jednak odpowiednio napisany, zawierać konkretne informacje, a także przedstawiać je w ciekawy sposób, który zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy.

W liście motywacyjnym możesz rozwinąć informacje, na które zabrakło miejsca w życiorysie zawodowym. Tutaj możesz też zaprezentować swój unikatowy charakter i pokazać, co wyróżnia cię na tle innych aplikujących.

W tej części artykułu przedstawiamy ci poszczególne sekcje, które powinny pojawić się w skutecznym liście motywacyjnym.

⚠️Jeżeli pracodawca prosi o dołączenie listu w ofercie pracy, należy uznać go jako dokument obowiązkowy. Jeżeli go pominiesz, istnieje duża szansa, że pracodawca od razu odrzuci twoją aplikację.

list motywacyjny inzyniera oprogramowania

Dane kontaktowe w nagłówku

CV i list motywacyjny muszą zawierać dane kontaktowe kandydata. Bez nich pracodawca nie będzie mógł skontaktować się z daną osobą w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W liście do pracodawcy dane kontaktowe kandydata i adresata muszą być umieszczone w nagłówku.

W górnym rogu, najlepiej po lewej stronie, wpisz swoje dane:

 • Imię i nazwisko,
 • Aktualny numer telefonu,
 • Adres e-mail (zadbaj o to, by wyglądał profesjonalnie).

Możesz także wymienić nazwę swojego stanowiska, np. inżynier ds. oprogramowania.

⚠️Zanim wyślesz swoje CV i list motywacyjny, upewnij się, że podane dane kontaktowe są aktualne i poprawnie zapisane. Nawet literówka czy przekręcona cyfra w numerze telefonu mogą kosztować cię utratę szansy na zatrudnienie.

Oto przykład:

Sylwia Kwacz

Specjalistka ds. oprogramowania

222 222 231

sylwia.kwacz@gmail.com

⚠️Na górze listu powinna znaleźć się miejscowość oraz data utworzenia dokumentu.

Dane rekrutera/adresata powinny się znaleźć po stronie przeciwnej do danych kandydata. Mogą być umieszczone na tej samej wysokości lub nieco niżej. W tej sekcji podaj:

 • Imię i nazwisko osoby rekrutującej;
 • Funkcję pełnioną przez adresata, o ile jest znana;
 • Nazwę firmy;
 • Miejscowość.

Oto przykład:

Dariusz Żelazny

Szef działu HR

Intel

Warszawalist motywacyjny inzyniera oprogramowania

Zwracaj się do konkretnej osoby

Jeżeli chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, musisz od razu przykuć uwagę rekrutera do swoich dokumentów. Pamiętaj, że coraz więcej kandydatów zdaje sobie sprawę z tego, że dołączenie listu motywacyjnego do podania może zwiększyć szanse na zatrudnienie. Posiadanie odpowiednich umiejętności i kwalifikacji może nie wystarczyć.

Postaraj się zwrócić uwagę pracodawcy od pierwszej linijki dokumentu. Nie zaczynaj swojego listu od utartego zwrotu “Szanowni Państwo”. Nie jest to błędne przywitanie, ale z pewnością nie jest też oryginalne. Pracodawcy widzą to sformułowanie niemal za każdym razem, gdy otwierają list motywacyjny.

Wyróżnij się, zwracając się od razu do konkretnej osoby. Informacje na temat tego, kto będzie prowadził rekrutację, można czasem znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli pracodawca jej tam nie umieścił, sprawdź na LinkedIn firmy albo stronie internetowej przedsiębiorstwa. Możesz też spróbować zadzwonić do działu rekrutacji i poprosić o tę informację.

Brzmi jak dużo pracy, ale z pewnością jest to warte zachodu. Zwracając się do konkretnej osoby, wyróżnisz się wśród większości pozostałych kandydatów. Dodatkowo pokażesz, że planujesz swoją karierę zawodową na poważnie i że potrafisz zapracować na wymarzony cel. Zwrot do konkretnej osoby spersonalizuje list motywacyjny, a nawet pozwoli ci nawiązać bardziej osobową więź z rekruterem.

Wyróżnij swój list ciekawym wstępem

Wielu kandydatów rozpoczyna swój list słowami “W odpowiedzi na ofertę pracy, aplikuję na stanowisko…”. To nie jest błąd. Jednak z pewnością nie zachwycisz tym rekrutera. Taki nudnawy wstęp może wręcz od samego początku zniechęcić pracodawcę.

Właśnie dlatego warto wykazać się kreatywnością i napisać ciekawy wstęp. Skup się w nim na przedstawieniu wyjątkowych osiągnięć czy umiejętności, które cię wyróżniają. Możesz także podkreślić długoletni staż pracy albo powiedzieć o prestiżowych studiach, które ukończyłeś. Początkujący kandydaci mogą nawet wspomnieć o stażu w firmie, która jest jedną z ważniejszych w branży. Wszystko, co jest związane z twoim zawodem i może zaimponować pracodawcy się sprawdzi.

Wstęp ma przekonać pracodawcę, że warto przeczytać resztę twojego listu motywacyjnego.

Spójrz na poniższy przykład, aby się zainspirować:

Szanowna Pani Łykowska,

Od niemal czterech lat pracuję na stanowisku inżyniera oprogramowania. Moje zaangażowanie i umiejętności przyczyniły się do zdobycia prestiżowej nagrody ABC. Na co dzień specjalizuję się w programowaniu aplikacji bankowych, dlatego myślę, że idealnie sprawdzę się na oferowanym przez Państwa stanowisku.


📌Zauważ, że list jest zaadresowany do konkretnej osoby. Dzięki temu kandydat ma szansę na nawiązanie bardziej personalnej relacji z rekruterem.

Możesz być pewien, że pracodawca doceni to, że nie musi czytać kolejnego sztampowego listu.

Rozwinięcie listu motywacyjnego

Treść listu motywacyjnego można porównać do podsumowania zawodowego. W rozwinięciu w zwięzły i ciekawy sposób opisujesz swoje najważniejsze osiągnięcia, umiejętności i obowiązki.

Musisz jednak pamiętać, że informacje zawarte w liście nie powinny powielać danych z CV. W treści listu po prostu rozwiń informacje z życiorysu lub dodaj nowe.

W tej części możesz też podkreślić, w jaki sposób twoje kompetencje mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Wspomnij również o swoich celach zawodowych, podkreślając, w jaki sposób objęcie danej posady pomoże ci w ich realizacji.

Podczas opisywania swoich obowiązków, postaraj się używać aktywnych czasowników, na przykład:


list motywacyjny inzyniera oprogramowania

 • Zoptymalizowałem,
 • Zaprogramowałem,
 • Rozwiązałem,
 • Zmniejszyłem,
 • Zwiększyłem.
Rozwiązałem problem z aplikacją bankową, zapobiegając 1 mln strat.

📌Postaraj się opisywać swoje osiągnięcia i obowiązki przy użyciu danych, na przykład liczb czy procentów. Dzięki temu pracodawca łatwiej zrozumie, jakie są twoje możliwości i jakie korzyści może przynieść firmie twoje zatrudnienie.

Jako początkujący kandydat możesz skupić się przede wszystkim na przedstawieniu swoich umiejętności i celów zawodowych. Pamiętaj, by nigdy nie pisać “nie mam doświadczenia”. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz, CV i list motywacyjny mają jednak podkreślić wyłącznie twoje mocne strony, a nie wady.

Umiejętności techniczne i miękkie w liście motywacyjnym

Umiejętności twarde pomagają w technicznej stronie pracy. Bez nich wykonywanie zawodu nie byłoby możliwe. Można je zdobyć podczas nauki lub pracy. Z kolei umiejętności miękkie są często związane z charakterem jednostki, choć części z nich można się nauczyć.

Oto przykłady umiejętności, które powinny znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych inżyniera ds. oprogramowania:

 • Umiejętność tworzenia aplikacji w różnych językach programowania,
 • Windows server,
 • Biegłość w tworzeniu stron internetowych,
 • Odczytywanie i analiza dokumentacji technicznej,
 • Windows Visual studio,
 • Serwery aplikacji,
 • SQL Server,
 • Certyfikaty CISCO,
 • Umiejętność pracy zespołowej,
 • Umiejętność otwartej komunikacji.

list motywacyjny inzyniera oprogramowania

Z pewnością wiesz, że przedstawienie umiejętności w CV jest bardzo ważne. Podobnie sprawa się ma w przypadku listu motywacyjnego. Coraz więcej firm, w szczególności informatycznych, podczas rekrutacji sięga po systemy śledzenia kandydatów. Te programy skanują podania i odrzucają te, które nie mają słów kluczowych – najczęściej tymi słowami są umiejętności zawarte w ofercie pracy.

Ponieważ w liście motywacyjnym nie powinieneś powtarzać danych z CV, zamiast wymieniać wszystkie umiejętności w wypunktowaniu, wybierz kilka z nich i opisz konkretne sytuacje, w których mogłeś ich użyć w praktyce.

Zakończenie listu motywacyjnego

Bardzo ważne jest to, by twój list nie urywał się zaraz po uargumentowaniu, dlaczego jesteś idealnym kandydatem. Zachowaj zasady decorum i podziękuj za poświęcony ci czas. Wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij się pożegnać i podpisać!

Oto przykład:

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi. Mam nadzieję na spotkanie w Państwa firmie na rozmowie kwalifikacyjnej. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Juliusz Kruk


Dodatkowe porady – stwórz idealny list motywacyjny

Czerp inspirację z oferty pracy

Traktuj ofertę pracy jako źródło inspiracji. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje, które pomogą ci napisać lepsze dokumenty aplikacyjne. Zwróć szczególną uwagę na wymagane kwalifikacje i umiejętności. Naucz się też czytać między wierszami. Oferta pracy może pomóc ci lepiej zrozumieć, jakich kandydatów poszukuje pracodawca i spersonalizować twoje podanie z uwzględnieniem tych faktów.

Sprawdź dokument pod kątem błędów

Nic nie odstrasza pracodawców tak, jak podanie z błędami. Zanim wyślesz swój życiorys zawodowy i list motywacyjny, koniecznie je przeczytaj. Zwróć uwagę na literówki, błędy ortograficzne i interpunkcję. Zweryfikuj też, czy wszystkie zdania są jasne i czytelne. Poświęcając kilka dodatkowych minut na przeczytanie dokumentu możesz wiele zyskać.

Skorzystaj z naszych szablonów

Aby ułatwić sobie zadanie tworzenia dokumentów aplikacyjnych, skorzystaj z naszych sprawdzonych szablonów. Zaprojektowane przez ekspertów wzory pomogą ci stworzyć podanie, które zaimponuje pracodawcy. Przyciągnij wzrok rekruterów estetyczną formą i kolorystyką oraz przekonaj ich do siebie treścią dokumentu, w którym niczego nie brakuje.

Wybierając profesjonalny szablon, sprawiasz, że pisanie listu do pracodawcy staje się jeszcze prostsze. Pamiętaj, że w naszym kreatorze musisz najpierw stworzyć CV, a dopiero potem masz możliwość napisania listu motywacyjnego. Dzięki temu będziesz zyskasz pewność, że nie powielisz informacji ze swojego życiorysu zawodowego.


list motywacyjny inzyniera oprogramowania

Podsumowanie

Wiesz już, jak stworzyć dobre CV i co zrobić, by zaimponować pracodawcy. Jeżeli potrzebujesz nieco więcej informacji na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, zajrzyj na naszego bloga. Możesz też przeczytać nasz poradnik na temat tworzenia CV dla programisty i CV informatyka.

Skorzystaj z naszych szablonów CV i listów motywacyjnych, aby pisanie podania było proste i przyjemne.

Najczęściej zadawane pytania

Czy doświadczony inżynier oprogramowania musi załączać list motywacyjny do podania?

List motywacyjny jest obowiązkowy tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ofercie pracy. Jednak warto jest go dołączyć w każdej sytuacji. Najbardziej istotny będzie dla początkujących kandydatów, którzy powinni pokazać, że są osobami ambitnymi i gotowymi do działania.

Jeżeli masz już dużo doświadczenia, to nadal możesz zyskać, pisząc swój list motywacyjny. To dzięki temu dokumentowi wyróżnisz się na tle innych kandydatów i przekonasz pracodawcę, że zasługujesz na zaproszenie na rozmowę o pracę. Co więcej, list motywacyjny może zrobić wrażenie na pracodawcy, dzięki czemu łatwiej będzie ci później wynegocjować lepsze warunki zatrudnienia.

Czy muszę umieszczać klauzulę o ochronie danych osobowych w moim liście motywacyjnym?

Klauzula o ochronie danych osobowych jest niezbędna w CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł przeprowadzić rekrutacji. Musisz umieścić ją na wszystkich stronach życiorysu zawodowego, najlepiej w stopce dokumentu. W przypadku listu motywacyjnego klauzula nie jest obowiązkowa. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy pracodawca prosi o jej umieszczenie.

Zdobądź wymarzoną pracę, tworząc doskonały list motywacyjny inżyniera oprogramowania.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV