Poradnik: jak napisać list motywacyjny do pracy za granicą

Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, napisanie listu motywacyjnego może stanowić dodatkowe wyzwanie. Musisz nie tylko znać język obcy, ale także wiedzieć, jakie zasady panują na danym rynku pracy.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

W tym artykule przedstawiliśmy elementy, które powinien zawierać list motywacyjny. Zawarliśmy w nim także przydatne porady na temat tego, na co zwrócić uwagę, tworząc list motywacyjny do pracy za granicą.

Przetłumaczenie listu motywacyjnego na język obcy nie wystarczy


list motywacyjny do pracy za granica


Być może napisałeś już list motywacyjny na konkretne stanowisko w kraju. Pamiętaj, że samo przetłumaczenie informacji zawartych w dokumencie nie wystarczy. Choć w większości krajów list motywacyjny będzie wyglądał podobnie, jak w Polsce, to jednak istnieją detale, które odgrywają ważną rolę.

Zanim przystąpisz do pisania listu motywacyjnego, koniecznie sprawdź, jakie zasady obowiązują w państwie, w którym chcesz zdobyć posadę.

⚠️Jeżeli po prostu przetłumaczysz list motywacyjny, ryzykujesz, że pominiesz istotne kwestie w dokumentach aplikacyjnych lub podasz informacje, które w danym kraju są uznawane za wrażliwe. Co więcej, pracodawca pomyśli, że zupełnie nie znasz kultury pracy w państwie i może uznać, że nie sprawdzisz się podczas długoterminowego zatrudnienia.

Nie korzystaj z gotowców – wykaż się oryginalnością

Gotowy list motywacyjny, który znajdziesz w Internecie, może być doskonałym źródłem inspiracji. Nie możesz go jednak po prostu skopiować i użyć jako swojego. Po pierwsze, rekruterzy czytają setki listów motywacyjnych, więc szybko zauważą, jeżeli użyłeś gotowca z Internetu. Po drugie, dobry list motywacyjny powinien być dostosowany do konkretnej oferty pracy, a także twoich indywidualnych kwalifikacji i umiejętności.

Zaadresuj list motywacyjny do konkretnego pracodawcy

Adresując list motywacyjny do danego pracodawcy, nadajesz mu bardziej personalną formę. Co więcej, zwiększasz szansę na to, że rekruter zauważy twoje podanie wśród dziesiątek innych. Nie zaczynaj go więc od formuły “Szanowni Państwo”, ale postaraj się dowiedzieć, jak nazywa się osoba prowadząca rekrutację. Zwróć się bezpośrednio do niej, na przykład “Szanowna Pani Smith”.

Nie powtarzaj danych z CV

List motywacyjny to niejako rozwinięcie życiorysu zawodowego. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś w tym dokumencie powielać danych ze swojego CV. Jeżeli to zrobisz, prawdopodobnie znudzisz i zniechęcisz potencjalnego pracodawcę.

W liście motywacyjnym opowiedz o tych faktach, na które nie było miejsca w CV lub rozwiń informacje w nim zawarte. Przykładowo, możesz udowodnić, że masz umiejętności, którymi pochwaliłeś się w swoim CV, opisując konkretne sytuacje czy wyzwania, w których miałeś okazję ich użyć.

Ogranicz długość listu motywacyjnego

Niezależnie od tego, jak duże masz doświadczenie na konkretnym stanowisku, czy aplikujesz do pracy wakacyjnej czy też wiążesz z firmą swoją zawodową przyszłość, twój list motywacyjny powinien zmieścić się na jednej stronie A4. Pamiętaj, że treść dokumentu powinna zawierać wyłącznie adekwatne informacje, związane z konkretną posadą. Wówczas zawarcie treści całego listu motywacyjnego na jednej stronie będzie prostsze!


list motywacyjny do pracy za granica

Sprawdź jakie elementy listu motywacyjnego są wymagane w kraju, w którym ubiegasz się o pracę

Przykład listu motywacyjnego musi być dostosowany do konkretnego kraju i jego wymagań. Zwróć uwagę na to, co musisz w nim zawrzeć. Skorzystaj z naszych poradników na temat pisania listu motywacyjnego po:

📌Przykładowo, w Niemczech pracodawcy oczekują, że kandydaci w liście motywacyjnym dodadzą tytuł. W wielu krajach od kandydatów oczekuje się także podania oczekwianej stawki.

Podobnie jak w Polsce, niemal w każdym kraju od listów motywacyjnych oczekuje się wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

Nagłówek

Kady list motywacyjny powinien zawierać nagłówek. Muszą się w nim znaleźć dane osobowe i kontaktowe kandydata, a także dane adresata, czyli potencjalnego szefa lub rekrutera. Należy zweryfikować jednak, jakie dane są wymagane w kraju, do którego aplikujesz.

Nie zapomnij też o podaniu daty sporządzenia dokumentu na samej górze twojego listu motywacyjnego.

Wstęp

Pisząc list motywacyjny, poświęć szczególną uwagę wstępowi. To właśnie na jego podstawie pracodawca zdecyduje, czy warto czytać resztę dokumentu. Postaraj się zwrócić uwagę rekrutera. Zamiast oklepanego “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę”, napisz coś ciekawego o sobie i swojej karierze. Kreatywne podejście w liście motywacyjnym może zapewnić ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Oto przykład ciekawego wstępu:

Od ponad czterech lat pracuję na stanowisku grafika komputerowego. Współpracowałem z takimi markami jak IKEA, BlackRedWhite i Porcelanosa.


list motywacyjny do pracy za granica

Rozwinięcie

To najbardziej rozbudowana część twojego listu motywacyjnego. Opisz tu swoje doświadczenie, umiejętności, a także to, co motywuje cię do aplikowania na dane stanowisko. Podkreśl dlaczego to właśnie ty będziesz idealnym kandydatem dla przyszłego pracodawcy.

⚠️Choć zarobki to oczywiście bardzo ważna motywacja, nie wspominaj o nich w swoim liście motywacyjnym. Pracodawca z pewnością bardziej doceni inne powody, dla których chcesz z nim współpracować. Zarobki nie powinny grać tu głównej roli.

Oto przykład dobrze uargumentowanej motywacji do podjęcia pracy:

Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych i chcę pracować z firmą reklamową, która uważana jest za lidera w branży, dlatego zdecydowałem się aplikować na oferowane stanowisko.

Zakończenie

Każdy wzór listu motywacyjnego będzie miał zakończenie. Choć to mała i najmniej istotna część dokumentu, to jest ona dopełnieniem całości. Twój list motywacyjny zakończ, dziękując pracodawcy za czas poświęcony na twoje dokumenty aplikacyjne, zasugeruj gotowość do spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zapomnij pożegnać się odpowiednim zwrotem grzecznościowym, adekwatnym do kultury kraju, a także się podpisać.


list motywacyjny do pracy za granica

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

W większości krajów, w tym w krajach Unii Europejskiej, podania muszą zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych. Zweryfikuj, jaka formuła jest wymagana w kraju, do którego aplikujesz. Sprawdź też, jaki jest jej poprawny zapis.

W Polsce nie musisz dodawać takiej klauzuli do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca poprosił o to w podaniu o pracę, ale musi być ona umieszczona w CV. Pamiętaj, że każdy kraj rządzi się swoimi prawami – zweryfikuj, czy twój list motywacyjny wymaga dopisania klauzuli.

Dopracuj swoje profesjonalne CV

Pamiętaj, że list motywacyjny to zazwyczaj jedynie cenny dodatek do twojego podania. Najważniejsze będzie twoje CV. Zadbaj więc o to, aby wyglądało perfekcyjnie. Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć profesjonalne CV, koniecznie zajrzyj na naszego bloga i skorzystaj z porad oraz wielu dostępnych szablonów i wzorów.

Najczęściej zadawane pytania

Aplikuję o pracę w Niemczech. Czy mogę napisać podanie w języku angielskim?

To, w jakim języku musi być napisane podanie, zależy od pracodawcy i konkretnej oferty pracy. Prawdą jest, że nawet w krajach, w których językiem urzędowym nie jest angielski, zagraniczni kandydaci mogą wysłać list motywacyjny i CV w tym języku. Mimo to, upewnij się, że tak właśnie jest.

Przykładowo, jeżeli oferta pracy wymaga znajomości języka angielskiego, ale napisana jest w języku niemieckim i nie ma w niej słowa o tym, że pracodawca oczekuje podania po angielsku, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie CV po niemiecku.

Czy wzór listu motywacyjnego w cv-wzor.com może być napisany w języku obcym?

Nasz kreator daje ci możliwość zmiany języka szablonu, dzięki czemu dostosujesz poszczególne sekcje w mgnieniu oka, nawet wtedy, gdy chcesz zdobyć pracę za granicą.

Pamiętaj jednak, że treść swojego dokumentu musisz wpisać w języku, w jakim przygotowujesz dokument – nasz szablon nie przetłumaczy automatycznie tekstu.

Już dziś napisz idealny list motywacyjny i zdobądź pracę za granicą!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV