List motywacyjny do kancelarii prawnej – kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

List motywacyjny do kancelarii prawnej

Kraków, 12.03.2022

Kornelia Dąbrowska
111 123 132
kornelia.dabrowska@gmail.com

Karol Kaczor
Kancelaria prawna
Kraków

Szanowny Panie Kaczor,

Od czterech lat pracuję w kancelarii prawnej XYZ. Specjalizuję się w rozwiązywaniu spraw podatkowych. Poza dużym doświadczeniem mogę pochwalić się licznymi osiągnięciami w dziedzinie, w tym nagrodą ABC. Chcę rozwijać swoje umiejętności z najlepszymi w branży, dlatego zdecydowałam się aplikować na oferowane przez Państwa stanowisko.

Poniżej przedstawiam argumenty, dlaczego idealnie sprawdzę się na stanowisku radcy prawnego w Państwa kancelarii:

 1. Posiadam doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z podatkiem międzynarodowym.
 2. Biegle władam językiem angielskim, niemieckim i chińskim, dzięki czemu bez problemu mogę działać na oferowanych przez Państwa rynkach.
 3. Ukończyłam prestiżowe studia prawnicze na Oxford University, co doskonale przygotowało mnie do pracy w dziedzinie prawa.

Mam nadzieję, że spotkamy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dziękuję za poświęcony mi czas. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,
Kornelia Dąbrowska

Ich średnie zarobki wzrosły aż o 15%. Jeżeli marzysz o pracy w kancelarii, musisz mieć odpowiednie wykształcenie, umiejętności i doświadczenie. Mimo to, nawet najlepsi kandydaci mogą nie mieć szans na zatrudnienie, nie wiedząc jak napisać list motywacyjny.

List motywacyjny do kancelarii prawnej – kompletny przewodnik

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kandydatem czy doświadczonym prawnikiem, pomożemy ci stworzyć idealny list motywacyjny do kancelarii prawnej. W tym artykule znajdziesz cenne porady na temat tego, jak wyróżnić swój list motywacyjny, a także informacje o tym, jakich części nie może zabraknąć w tym dokumencie. Zawarliśmy tu także wzór listu motywacyjnego, abyś mógł zobaczyć, jak powinien on wyglądać w praktyce.

📌Pamiętaj, że przykładowy list motywacyjny to jedynie inspiracja. Nie kopiuj gotowców z internetu. Weź pod uwagę stanowisko prawnika, o jakie się ubiegasz, swoje kwalifikacje, a także informacje zawarte w ogłoszeniu o pracę, aby napisać skuteczne podanie.

Jak napisać list motywacyjny?

Choć najważniejszą częścią twojego podania jest CV radcy prawnego, to jednak skuteczny list motywacyjny może znacznie zwiększyć szansę na zdobycie wymarzonego stanowiska. Poniżej znajdziesz informacje o tym, czego nie może zabraknąć w liście motywacyjnym.

⚠️Pamiętaj, że jeśli pracodawca prosi o list motywacyjny w ogłoszeniu o pracę, a ty pominiesz go w swojej aplikacji, możesz stracić szansę na zatrudnienie.


list motywacyjny do kancelarii prawnej

Dane osobowe

Na samej górze twojego listu motywacyjnego powinny znaleźć się twoje dane osobowe i dane osobowe adresata. Nagłówek powinien zawierać:

 • Twoje imię i nazwisko,
 • Nazwę pełnionej funkcji (opcjonalnie),
 • Numer telefonu,
 • Twój adres e-mail.
⚠️Koniecznie sprawdź, czy twoje CV i list motywacyjny radcy prawnego zawierają aktualne dane kontaktowe. Zadbaj też o to, aby były one poprawnie zapisane. Mały błąd, taki jak literówka w adresie e-mail, czy przekręcona cyfra w numerze telefonu, może kosztować cię szansę na zdobycie pracy.

Oto przykład poprawnie przedstawionych danych osobowych kandydata:

Karolina Dąbrowska

Radca prawny

123 123 231

karolina.dąbrowska@gmail.com

⚠️Na górze dokumentu, po stronie przeciwnej do danych osobowych kandydata, umieść miejscowość oraz datę sporządzenia dokumentu.

Dane rekrutera powinny znaleźć się po prawej stronie dokumentu. Wymień:

 • Imię i nazwisko rekrutera (o ile jest znane),
 • Pełnione przez osobę rekrutującą stanowisko,
 • Nazwę kancelarii,
 • Miejscowość.

Oto przykład:

Paweł Janowski

Radca prawny

Dyrektor kancelarii radców prawnych Lexicon

Płocklist motywacyjny do kancelarii prawnej

Przywitaj się

Aby napisać skuteczny list motywacyjny, musisz wykazać się kreatywnością i umieć wyróżnić się na tle innych. Postaraj się zrobić dobre wrażenie na samym początku. Większość listów motywacyjnych zaczyna się od zwrotu “Szanowni Państwo”. Choć nie jest to błąd, raczej nie zwrócisz tym szczególnej uwagi.

Zamiast tego postaraj się zaadresować list bezpośrednio do konkretnej osoby. Tak spersonalizowany wstęp z pewnością przyciągnie uwagę rekrutera. Informacje o tym, kto będzie prowadził rekrutację, można czasami znaleźć w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie znajdziesz, spróbuj poszukać danych na stronie internetowej firmy, na LinkedIn kancelarii, a nawet dzwoniąc do osoby pełniącej stanowisko sekretarki i prosząc o podanie tej informacji.

Ciekawy wstęp

Jeżeli chcesz pokonać konkurencję i zostać radcą prawnym, koniecznie zwróć na siebie uwagę już od pierwszego zdania w liście motywacyjnym. “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę XYZ, zgłaszam swoją kandydaturę” – początek w takim stylu znajdzie się w większości listów motywacyjnych. Choć nie jest to błąd, to jednak z pewnością od razu znudzisz rekrutera i nie zrobisz pierwszego dobrego wrażenia.

Rozpocznij swój list motywacyjny radcy prawnego od czegoś ciekawszego. Przytocz jakąś unikalną informację o sobie, na przykład doświadczenie na danym stanowisku, twoją specjalizację czy wyjątkowe umiejętności.

Sprawdź wzór listu motywacyjnego poniżej:

Szanowna Pani Nowak,

Od niemal dziesięciu lat pracuję jako radca prawny. Specjalizuję się w sprawach rozwodowych i sądu rodzinnego. Reprezentowane przeze mnie sprawy w sądzie mają wskaźnik wygrywalności utrzymujący się na poziomie 98%.


📌 Zwróć uwagę na to, że prezentowany list motywacyjny skierowany jest do konkretnej osoby.

Pisząc taki wstęp pokazujesz, że to nie jest kolejny przykładowy wzór podania, masowo wysyłany do pracodawców. Co więcej, swoją postawą demonstrujesz, że jesteś kandydatem, który zna swoje atuty.

Rozwinięcie listu motywacyjnego

Potraktuj rozwinięcie swojego listu motywacyjnego podobnie jak podsumowanie zawodowe w CV prawnika. Pamiętaj jednak, aby nie powielać informacji z CV. Czytając tę część dokumentu, pracodawca powinien mieć wrażenie, że sprawdzisz się na oferowanym stanowisku. Wypisz tu najważniejsze osiągnięcia, ciekawe doświadczenia zdobyte w trakcie twojej kariery, a także umiejętności, które przydadzą ci się w pracy.

Wskaż, w jaki sposób twoje kwalifikacje mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Podziel się także informacją o twoich celach zawodowych.

Użyj aktywnych czasowników do opisania doświadczeń. Są one bardziej przekonujące i zrobią wrażenie na pracodawcy. Oto przykład:

 • Odpowiadałem,
 • Zwiększyłem,
 • Zmniejszyłem,
 • Wygrałem,
 • Przygotowałem,
 • Opracowałem.
Wygrałem ponad 98% powierzonych mi spraw, zwiększając zyski kancelarii o 12% w skali roku.

📌 Jeżeli tylko możesz, podaj dane liczbowe, które potwierdzają twoje osiągnięcia. Dzięki temu zademonstrujesz konkretnie, jak twoje zatrudnienie może przyczynić się do rozwoju firmy.


list motywacyjny do kancelarii prawnej

Rozwinięcie listu motywacyjnego to doskonały moment na pochwalenie się tymi detalami o sobie, które wyróżnią cię na tle konkurencji. Może być to dodatkowy kurs, znajomość języków obcych, wyjątkowa specjalizacja – wszystko to, co może sprawić, że wypadniesz lepiej od innych.

Umiejętności w liście motywacyjnym

Ważne jest, aby w twoim liście motywacyjnym znalazły się konkretne umiejętności. Przejrzyj ofertę pracy i zweryfikuj, czego od pracowników oczekuje pracodawca. Następnie wymień te kompetencje w treści listu motywacyjnego.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Coraz częściej firmy sięgają po programy komputerowe, nazywane systemami śledzenia kandydatów. Skanują one twoje CV i list motywacyjny w poszukiwaniu słów kluczowych. Te słowa kluczowe to właśnie umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy.

Jeżeli twój dokument nie będzie ich zawierał, najprawdopodobniej zostanie on odrzucony przez program i nawet nie trafi na biurko rekrutera.

Zakończenie listu motywacyjnego

Nie urywaj nagle swojego listu. Pożegnaj się z rekruterem i wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podziękuj też za czas, który został poświęcony na zapoznanie się z twoim podaniem.

List motywacyjny dla osoby, która aplikuje o swoją pierwszą pracę w kancelarii prawnej (list motywacyjny studenta prawa)

Osoby z doświadczeniem zawodowym mają nieco większe szanse na zdobycie pracy. Nie oznacza to jednak, że jako początkujący kandydat powinieneś się poddawać. W końcu każdy od czegoś zaczynał.

Zaczynając karierę, musisz jednak zrobić wszystko, aby pokazać, że jesteś ambitnym kandydatem, którego warto zatrudnić. Napisanie listu motywacyjnego będzie tu kluczowe i pozytywnie wpłynie na twój wizerunek podczas rekrutacji.

📌Być może nie ubiegasz się jeszcze o pierwszą pracę, ale chcesz zdobyć staż w kancelarii prawnej. List motywacyjny studenta prawa będzie wyglądał podobnie. Podkreśl w nim jednak to, w jakim momencie nauki jesteś.

Skoro nie masz jeszcze dużego doświadczenia, wyróżnij się czymś innym. Opisz swoje najważniejsze umiejętności. Pochwal się, jak je zdobyłeś lub przedstaw konkretne sytuacje, w których miałeś okazję je wykorzystać. Koniecznie omów swoje cele zawodowe i postaraj się podkreślić, w jaki sposób dana praca wpłynie na ich realizację.

Jeżeli uczęszczałeś do prestiżowej szkoły, otrzymałeś jakieś nagrody lub stypendia, możesz także o tym wspomnieć. Pamiętaj jednak, że wszystkie dane zawarte w dokumencie powinny mieć związek z posadą, o którą się ubiegasz.

Ani w CV, ani w liście motywacyjnym, nie pisz, że nie masz żadnego doświadczenia. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz na rynku pracy. Nie musisz podkreślać swoich braków. Skup się na ukończonych szkoleniach czy stażach, a jeśli ich nie ukończyłeś, po prostu od razu przejdź do omówienia swoich umiejętności i celów zawodowych.

Dodatkowe porady

Zadbaj o odpowiednie zwroty grzecznościowe

Pamiętaj, że każdy list rządzi się swoimi regułami. List motywacyjny, jako oficjalny dokument, wymaga od ciebie użycia odpowiednich zwrotów.

Rozpocznij list motywacyjny słowami:

 • Do Dyrektora kancelarii prawnej,
 • Szanowna Pani (nazwisko potencjalnej szefowej/rekruterki),
 • Szanowny Panie (nazwisko potencjalnego pracodawcy/rekrutera),
 • Szanowni Państwo (użyj tylko wtedy, gdy nie wiesz, kto będzie prowadził rekrutację).

Pożegnaj się słowami:

 • Z poważaniem,
 • Z wyrazami szacunku.
📌Jeżeli zwracasz się do adresata w treści listu, pamiętaj, że musisz użyć wielkich liter, na przykład “odpowiadam na Państwa ofertę pracy”, “możliwość pracy w Pana kancelarii”, etc.


list motywacyjny do kancelarii prawnej

Przeczytaj ofertę pracy

Oferta pracy to skarbnica wiedzy. Wykorzystaj ją, pisząc zarówno CV, jak i list motywacyjny. Dzięki temu spersonalizujesz swoje dokumenty aplikacyjne i zwiększysz szanse na zdobycie pracy. Pracodawca na pewno zauważy twój wysiłek i będzie wiedział, że nie wysyłasz CV masowo, ale przygotowujesz je z troską, dbając o każdy szczegół.

Pogrub najważniejsze fragmenty

Pracodawcy poświęcają średnio 6 sekund na każde podanie. To bardzo mało czasu. Musisz więc zrobić coś, co zatrzyma ich wzrok na dłużej. Dobrym pomysłem jest pogrubienie najważniejszych informacji w liście motywacyjnym. Zaznacz wymagane umiejętności, szczególne osiągnięcia czy doświadczenie, które twoim zdaniem może być dla pracodawcy ważne.

Dzięki temu, jeżeli rekruter spojrzy na twój list motywacyjny nawet przelotnie, od razu zobaczy te informacje, które są ważne na danym stanowisku. Wówczas istnieje większa szansa, że skupi się na twojej aplikacji i przeczyta całość dokumentów aplikacyjnych.

Jak napisać list motywacyjny do kancelarii prawnej – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny do kancelarii prawnej. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby twój dokument był ciekawy, wyróżniał cię na tle konkurencji, a także zawierał wszystkie istotne dane. Musi być też atrakcyjny wizualnie. W tym pomoże ci nasz kreator CV – daje ci on możliwość stworzenia listu motywacyjnego i CV, które zrobią wrażenie na pracodawcy. Oba te dokumenty stworzysz w kilku prostych krokach.

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Przeczytaj też artykuł na temat tego, jak stworzyć CV prawnika i napisz doskonałe podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę napisać list motywacyjny?

List motywacyjny nie jest dokumentem obowiązkowym. Jedynym momentem, w którym może być za taki uważany, jest sytuacja, w której pracodawca prosi o niego wprost w ogłoszeniu o pracę. Specjaliści uważają jednak, że warto go wysłać, nawet jeżeli pracodawca nie wspomniał o nim w ofercie.

Dołączając ten dokument, stwarzasz sobie dodatkową przestrzeń na wypisanie tych rzeczy, na które zabrakło miejsca w CV. W dokumencie możesz też zaprezentować się z bardziej "ludzkiej" strony, pokazując swoje cechy charakteru. Co więcej, pracownicy, którzy dołączyli list motywacyjny, mogą zostać uznani za bardziej ambitnych. Pokazujesz pracodawcy, że umiesz wziąć sprawy w swoje ręce i że robisz nieco więcej niż tylko wymagane minimum.

Czy klauzula o przetwarzaniu danych musi znaleźć się w liście motywacyjnym?

Nie. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych musi zostać tu umieszczona wyłącznie wtedy, gdy pracodawca o to poprosił w ofercie pracy. Jeżeli takiej informacji nie ma, nie ma konieczności dodawania klauzuli. Pamiętaj jednak, że musi się ona koniecznie znaleźć w twoim CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacyjnego. Umieść ją w stopce dokumentu, na wszystkich jego stronach. Czcionka może być nieco mniejsza, aby zaoszczędzić miejsce w twoim CV.

Zajrzyj na naszą stronę, aby napisać profesjonalny list motywacyjny radcy prawnego!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV