List motywacyjny dla stewardessy – przewodnik krok po kroku

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

CV stewardessy

Łódź, 16.05.2021

Karolina Poświatowska
222 123 123
karolina.poświatowska@gmail.com

Paulina Rubik
Dyrektor ds. Rekrutacji
Air Lingus
Łódź

Szanowna Pani Rubik,

Od ponad dwóch lat piastuję stanowisko stewardessy w liniach lotniczych Ryanair. Cechuję się dużą kulturą osobistą, potrafię zachować spokój w trudnych sytuacjach, a także posiadam rozbudowane umiejętności z zakresu rozwiązywania konfliktów. Podziwiam wartości Państwa firmy i dlatego aplikuję na oferowane stanowisko.

Poniżej przedstawiam, dlaczego uważam, że świetnie sprawdzę się na tym stanowisku:

 • Posiadam ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obsłudze klienta, w tym w liniach lotniczych.
 • Wielokrotnie otrzymałam nagrodę pracownika miesiąca za zapewnienie najlepszego serwisu podczas lotu.
 • Pomyślnie rozwiązałam ponad 20 sytuacji kryzysowych podczas lotu, w tym udzielając wsparcie pasażerowi z atakiem paniki podczas lądowania awaryjnego.
 • Doskonale znam zasady bezpieczeństwa podczas lotu.
 • Potrafię sprawnie przeprowadzać boarding z każdym rodzajem pasażerów.

Z góry dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. Mam nadzieję, że będę mieć okazję poznać Panią osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie pytań pozostaję do dyspozycji pod podanym numerem telefonu i mailem.

Z poważaniem,
Karolina Poświatowska

Oprócz CV musisz też napisać list motywacyjny stewardessy. Przeczytaj porady eksperta kariery zawarte w tym artykule, aby stworzyć skuteczny list motywacyjny, który pomoże ci zrobić wrażenie na pracodawcy – niezależnie od tego, czy masz już doświadczenie, czy dopiero zaczynasz w branży.

📌Pamiętaj, że przykładowy wzór listu motywacyjnego, to jedynie inspiracja. Nie kopiuj treści dokumentu z Internetu. List motywacyjny stewardessy musi być bowiem dostosowany do konkretnej oferty pracy, a także uwzględniać twoje kwalifikacje i uwypuklać zalety.

List motywacyjny dla stewardessy – przewodnik krok po kroku

Zanim zabierzesz się za pisanie listu motywacyjnego, musisz stworzyć CV stewardessy. Nasz kreator CV daje ci możliwość napisania listu motywacyjnego dopiero po tym, jak utworzysz życiorys zawodowy. Dzięki temu zyskujesz pewność, że nie powtórzysz danych z CV w liście motywacyjnym.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak stworzyć skuteczne CV stewardessy, przeczytaj nasz kompletny przewodnik, który zawiera wzory i porady ekspertów.

Jak napisać list motywacyjny dla stewardessy?

Jeżeli twój list motywacyjny będzie napisany poprawnie i ciekawie, może on znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy. To dzięki niemu możesz przekonać pracodawcę, że to właśnie ty zasługujesz na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Poniżej przedstawiamy sekcje, których nie może zabraknąć w liście motywacyjnym stewardessy.

⚠️List motywacyjny w większości sytuacji nie jest obowiązkowy, choć zawsze warto go napisać. Sprawdź jednak dokładnie ofertę pracy: jeżeli pracodawca prosi o list, a ty go nie dołączysz do podania, raczej stracisz szansę na rozmowę kwalifikacyjną.

Dane kontaktowe kandydata i rekrutera

Nagłówek z danymi powinien znajdować się na górze listu motywacyjnego. W części z informacjami o sobie podaj:

 • Imię i nazwisko,
 • Opcjonalnie nazwę stanowiska, które pełnisz,
 • Numer telefonu,
 • Adres e-mail.

Umieść swoje dane kontaktowe po lewej stronie dokumentu.

⚠️Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne do rekrutera upewnij się, że dane kontaktowe podane w życiorysie zawodowym i liście motywacyjnym są poprawne i aktualne. Literówka w adresie mailowym czy przekręcona cyfra w numerze telefonu mogą kosztować cię twoją szansę na znalezienie pracy.


list motywacyjny dla stewardessy

Oto przykładowy nagłówek, którego format możesz wykorzystać pisząc swój list motywacyjny:

Pola Król

Stewardessa

111 222 231

pola.król@gmail.com

⚠️W prawym górnym rogu dokumentu umieść datę utworzenia dokumentu i miejscowość.

Po przeciwnej stronie do swoich danych podaj dane rekrutera:

 • Imię i nazwisko (jeżeli je znasz),
 • Funkcję, jaką pełni ta osoba, np. HR manager (o ile jest znana),
 • Nazwę linii lotniczych,
 • Miejscowość, w której znajduje się siedziba firmy.

Oto przykład:

Karol Królikowski

Szef działu rekrutacji

KLM

Płock


Użyj spersonalizowanego przywitania

List motywacyjny stanowi uzupełnienie CV. Powinien on wyróżnić cię na tle konkurencji. Warto jednak wspomnieć, że coraz więcej osób wie o tym, że wysłanie podania z życiorysem zawodowym i listem motywacyjnym zwiększa szansę na zdobycie pracy.

Oznacza to, że już od startu powinieneś postarać się wyróżnić na tle innych kandydatów. Na stanowisko stewardessy może aplikować naprawdę wiele osób, w szczególności, jeżeli są to prestiżowe linie lotnicze. Jak to zrobić?

Dowiedz się, kto będzie prowadził rekrutację i zamiast zaczynać od nudnego “Szanowni Państwo” od razu zwróć się bezpośrednio do rekrutera. Informacje o tym, kto będzie prowadził proces rekrutacyjny można czasami znaleźć w ofercie pracy. Jeżeli taka informacja nie została podana, musisz się wysilić nieco bardziej. Możesz na przykład:


list motywacyjny dla stewardessy

 • Zajrzeć na LinkedIn linii lotniczych,
 • Przejrzeć stronę internetową firmy,
 • Zadzwonić do działu rekrutacji i poprosić o podanie tej informacji.

Nawet jeśli brzmi to jak dodatkowa praca, to zdecydowanie taki zabieg jest wart zachodu. Pokaże pracodawcy, że naprawdę zależy ci na posadzie i że jesteś proaktywnym kandydatem, gotowym do działania.

Stwórz wstęp, który zaciekawi pracodawcę

“W odpowiedzi na ogłoszenie ABC, aplikuję o stanowisko XYZ” – taki sztampowy schemat listu motywacyjnego rekruterzy czytają co chwilę. Z pewnością list, który zaczyna się w taki sposób nie wzbudzi ich szczególnego zainteresowania, a nawet może ich od razu zniechęcić.

Zamiast zaczynać od sztampowych frazesów, postaraj się wykorzystać swoją kreatywność i rozpocząć list motywacyjny od ciekawego faktu na temat twojej kariery, np. imponującego doświadczenia, ciekawego wykształcenia czy specjalnych umiejętności.

Spójrz na poniższy wzór listu motywacyjnego:

Szanowny Panie Kowalski,

Od pięciu lat pracuję jako stewardessa. Biegle władam językiem angielskim i mandaryńskim, a więc idealnie sprawdzę się w pracy na nowo otwartym połączeniu z Pekinem. Oprócz umiejętności językowych posiadam także rozwinięte kompetencje związane z obsługą klienta.


📌 List zaadresowany jest do konkretnej osoby. Pisząc taki list motywacyjny, stewardessa nawiązuje od razu relację z adresatem. Takie powiązanie może sprawić, że zostanie lepiej zapamiętana przez potencjalnego szefa czy szefową.


list motywacyjny dla stewardessy

List motywacyjny z takim wstępem na pewno się wyróżnia. Pracodawca doceni, że nie musi czytać kolejnego nudnego, masowo wysyłanego dokumentu stworzonego pod wzór listu motywacyjnego online. W dodatku tak napisany wstęp pokazuje, że znasz swoją wartość i jesteś pewnym siebie kandydatem.

Rozwinięcie listu motywacyjnego

Rozwinięcie listu motywacyjnego ma podobną strukturę, jak podsumowanie zawodowe w CV. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny nie powinien powtarzać informacji z CV. W tej części opisz swoje najważniejsze doświadczenia, osiągnięcia, a także umiejętności. Postaraj się wspomnieć, jak twoje kwalifikacje lub wykształcenie mogą przyczynić się do rozwoju firmy. Możesz także przedstawić swoje cele zawodowe i opisać, jak przejęcie oferowanego stanowiska może przyczynić się do ich realizacji.

Pisząc o doświadczeniach i osiągnięciach, używaj aktywnych czasowników, na przykład:

 • Zwiększyłam,
 • Zoptymalizowałam,
 • Osiągnęłam,
 • Zaprojektowałam.
Zoptymalizowałam pracę załogi samolotu, co w efekcie zaowocowało 15% wzrostem zadowolenia pasażerów z oferowanych usług.

📌Jeżeli masz taką możliwość, poprzyj swoje osiągnięcia danymi liczbowymi. W ten sposób pracodawca od razu będzie wiedział, jakie korzyści przyniesie mu twoje zatrudnienie.

Przede wszystkim skup się na tych kwalifikacjach, które wyróżniają cię na tle innych. Być może jest to znajomość konkretnego języka obcego, długoletnie doświadczenie, specjalna umiejętność, lub ukończony kurs. Koniecznie sprawdź, czy to, o czym piszesz, ma związek z informacjami zawartymi w ogłoszeniu o pracę.

Umiejętności w liście motywacyjnym

Wiele dużych firm, w pierwszym etapie rekrutacji, używa programów komputerowych – to systemy śledzenia kandydatów, które skanują CV i list motywacyjny. Stewardessa musi więc wiedzieć, jak przejść przez taką selekcję.

Wybierane przez pracodawcę słowa kluczowe, które powinny znaleźć się w dokumentach aplikacyjnych, to najczęściej umiejętności wymienione w ofercie pracy.

Do wymienienia umiejętności w liście motywacyjnym nie używaj wypunktowania, tak jak w CV. Zamiast tego wspomnij o pożądanych umiejętnościach, opisując przykład sytuacji, w których mogłeś je wykorzystać w praktyce.

Nie zapomnij, że oprócz umiejętności twardych, np. umiejętności pływania, musisz też wspomnieć o umiejętnościach miękkich. Są one bardzo doceniane przez pracodawców. Poza tym, praca stewardessy wymaga kontaktu z ludźmi, a do tego kompetencje miękkie są niezbędne.

📌List motywacyjny nie musi zawierać wszystkich umiejętności z oferty pracy, w szczególności jeżeli ich nie masz. Skup się przede wszystkim na tych, które wymienione są jako obowiązkowe lub pojawiają się jako pierwsze na liście w ogłoszeniu.


list motywacyjny dla stewardessy

Jak zakończyć list motywacyjny?

Stewardessa musi znać zasady kurtuazji i być osobą z dużą kulturą osobistą. Zadbaj więc o to, by twój list motywacyjny pokazywał, że wiesz, jak się skutecznie komunikować. Nie urywaj listu motywacyjnego po pokazaniu swoich kwalifikacji: każdy list musi mieć odpowiednie zakończenie.

Podziękuj w nim za czas, jaki rekruter poświęcił na przeczytanie twoich dokumentów aplikacyjnych. Koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pożegnaj się jednym ze zwrotów grzecznościowych i nie zapomnij się podpisać.

Jak napisać list motywacyjny – dodatkowe porady

Sięgnij po zwroty grzecznościowe

Niezależnie od tego, czy piszesz list do przyjaciela, czy do pracodawcy, według reguł powinieneś używać zwrotów grzecznościowych. Oczywiście w przypadku listu do pracodawcy, musisz być bardziej oficjalny.

Swój list zacznij od jednego z poniższych zwrotów:

 • Dyrektor działu rekrutacji (lub inne stanowisko),
 • Szanowny Pan XYZ,
 • Szanowna Pani XYZ,
 • Szanowni Państwo (postaraj się unikać tej bezosobowej formy, aby twój list motywacyjny był bardziej personalny).

Na koniec możesz napisać: z wyrazami szacunku lub z poważaniem.

📌Jeżeli zwracasz się bezpośrednio do adresata, według zasad poprawnej pisowni, musisz użyć wielkich liter, na przykład “Chcę aplikować do Państwa firmy”.

Przeczytaj ofertę pracy

Wielu kandydatów robi błąd, nie przykładając wagi do ogłoszenia o pracę. Pamiętaj, że jest to skarbnica wiedzy, ze wszystkimi informacjami, które pozwolą ci na napisanie doskonałego listu motywacyjnego. Zajrzyj do ogłoszenia o pracę, aby napisać spersonalizowane i adekwatne podanie.

Pracodawca na pewno zauważy, że twoje dokumenty aplikacyjne są skrojone na miarę, a nie wysyłane masowo. Jeżeli wiesz, czego oczekuje pracodawca, łatwiej będzie ci podkreślić te swoje kwalifikacje, które są najbardziej pożądane.

Wyróżnij najważniejsze informacje pogrubieniem

Pracodawcy i rekruterzy poświęcają na każde podanie zaledwie 6 sekund. To niewiele. Z pewnością chcesz, żeby wzrok rekrutera zatrzymał się na twoim liście motywacyjnym na nieco dłużej. Jak to osiągnąć? Skorzystaj z szablonu, aby stworzyć estetyczny i przejrzysty dokument. Dodatkowo pogrub najważniejsze fakty z treści listu.

Wyróżniając najważniejsze informacje sprawisz, że wzrok pracodawcy od razu zatrzyma się na tym, co najważniejsze. Będziesz mieć pewność, że żaden istotny fakt nie zostanie pominięty.

Podkreśl przede wszystkim te umiejętności, które są wymagane w ofercie pracy, a także kwalifikacje, które sprawiają, że różnisz się od innych aplikujących.

Sprawdź błędy

Dokumenty aplikacyjne z błędami mogą szybko przekreślić twoje szanse. Przeczytaj list zanim wyślesz go do pracodawcy. W ten sposób zweryfikujesz, czy wszystkie zdania są czytelne, czy dokument nie ma literówek lub błędów ortograficznych. Twój list powinien być nieskazitelny – z pewnością nie ma w nim miejsca na błędy.


list motywacyjny dla stewardessy

Profesjonalny wzór listu motywacyjnego dla stewardessy – podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś być ekspertem od pisania listów motywacyjnych, a już na pewno być w stanie napisać skuteczny list motywacyjny. Oto kilka końcowych rad podsumowujących:

 • List motywacyjny nie powinien powielać informacji z CV. Potraktuj go raczej jako rozszerzenie kwestii zawartych w życiorysie zawodowym.
 • Kreator CV pomoże ci w napisaniu doskonałego dokumentu.
 • Przeczytaj ogłoszenie o pracę, aby twój list pokrywał się z oczekiwaniami pracodawcy.
 • Postaraj się, by twoje podanie było ciekawe i od razu przyciągnęło uwagę rekrutera.

Skorzystaj z naszych szablonów CV i listów motywacyjnych, aby w łatwy sposób stworzyć dokumenty aplikacyjne. Jeżeli szukasz więcej ciekawych porad, zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły i praktyczne porady na temat pisania dokumentów aplikacyjnych.

Jeśli chcesz zdobyć nową pracę, weź sprawy w swoje ręce!

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę dołączyć list motywacyjny do mojego podania?

Nie. Nie jest to obowiązkowy dokument, chyba że pracodawca poprosił o niego w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj jednak, że na stanowisku stewardessy możesz spotkać się z dużą konkurencją. Warto jest więc dodać ten dokument, nawet jeżeli pracodawca o niego nie pyta. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń na opisanie, dlaczego to właśnie ty zasługujesz na szansę. Dodatkowo możesz zaprezentować swoje unikatowe cechy charakteru i osobowość, która raczej nie wybrzmi w twoim CV.

Osoby, które dołączą list motywacyjny do CV, mogą sprawić wrażenie ambitnych i gotowych do działania.

Wysłanie listu motywacyjnego ma szczególne znaczenie, jeśli jesteś początkującym kandydatem. To dobry sposób na pokazanie proaktywnej postawy i opisanie swoich umiejętności oraz celów zawodowych i tego, jak mogą one wpłynąć na rozwój twojej kariery.

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych – czy jest niezbędna?

W swoim liście motywacyjnym nie musisz dodawać klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj jednak, że taka klauzula musi się znaleźć w twoim CV. Powinna być zapisana w aktualnej formie i być umieszczona na każdej stronie dokumentu. Możesz umieścić ją w stopce dokumentu i zmniejszyć czcionkę, aby zaoszczędzić cenne miejsce.

Sięgnij po nasze szablony i napisz idealny list motywacyjny stewardessy już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV