List motywacyjny dla redaktora – poradnik krok po kroku

Praca na stanowisku redaktora jest bardzo ciekawa i pełna wyzwań. Na pewno nie można się w niej nudzić. Warto pamiętać, że aby zacząć pracę w zawodzie dziennikarza, trzeba zmierzyć się z ogromną konkurencją.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowy list motywacyjny redaktora

Warszawa, 01.01.2023

Janusz Lubelski
Redaktor
Warszawa
222 111 111
janusz.lubelski@gmail.com

Małgorzata Bereś
Redaktor naczelna
Magazyn ABC
Warszawa

Szanowna Pani Bereś,

Od dwóch lat pracuję jako pełnoetatowy redaktor śledczy w czasopiśmie XYZ. Przywiązywanie wagi do szczegółów i moje umiejętności detektywistyczne pozwoliły na obnażenie działań grupy przestępczej. Dzięki zdolnościom pisarskim dotarłem do szerokiej grona odbiorców i zwróciłem uwagę opinii publicznej. Pragnę dołączyć do Państwa redakcji, aby móc rozwijać moje umiejętności dziennikarskie z najlepszymi w branży.

Poniżej przedstawiam kilka powodów, dla których uważam, że sprawdzę się w pracy na oferowanym stanowisku:

 • Posiadam umiejętność pisania ciekawych, informatywnych artykułów, zawsze dochowując zleconych terminów.
 • Podczas mojej pracy wyrobiłem w sobie umiejętność wykonywania zadań pod presją czasu i w stresujących sytuacjach.
 • Dowodem na moje umiejętności i kwalifikacje jest nagroda dziennikarza roku przyznawana przez fundację ABC.
 • Przez rok odbywałem praktykę zawodową w Wielkiej Brytanii, gdzie biegle opanowałem język angielski. Dzięki temu mogę pracować nad śledztwami dziennikarskimi zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dziękuję za czas, jaki poświęcili Państwo na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Janusz Lubelski

Niezależnie od tego, czy możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, czy też nie, musisz pokazać pracodawcy, że idealnie nadajesz się na oferowaną posadę.

Jednym ze sposobów, aby zachwycić rekrutera, jest napisanie dobrego listu motywacyjnego dla redaktora. Z pewnością potrafisz wyszukiwać dane i stworzyć ciekawy tekst, ale czy wiesz, jak napisać przekonujący list motywacyjny? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak stworzyć niezapomniany dokument aplikacyjny. Znajdziesz tu również przykłady listu motywacyjnego.

📌Zanim zabierzesz się za pisanie listu motywacyjnego, przejrzyj dokładnie ofertę pracy. Informacje tam zawarte pozwolą ci napisać skuteczne CV i list motywacyjny. Nigdy nie kopiuj treści dokumentów aplikacyjnych z Internetu. Nawet jeżeli wzór listu motywacyjnego został napisany przez ekspertów, raczej nie sprawdzi się w twoim przypadku. Dobry list motywacyjny to taki, który podkreśla twoje najważniejsze kompetencje i kwalifikacje, z uwzględnieniem wymagań zawartych w ofercie pracy.


pobierz list motywacyjny copywritera

Jak napisać list motywacyjny dziennikarza?

Zanim zaczniesz pisanie listu motywacyjnego na stanowisko dziennikarza, przypomnij sobie zasady pisania normalnego listu. Zapewne pamiętasz, że list składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. List motywacyjny musi dodatkowo zawierać nagłówek z danymi kandydata oraz rekrutera. Oczywiście, w liście motywacyjnym muszą też znaleźć się zwroty grzecznościowe. Spójrz poniżej na omówienie poszczególnych sekcji tego dokumentu.

Dane osobowe w nagłówku

Każdy profesjonalny wzór listu motywacyjnego będzie miał nagłówek z danymi osobowymi. Jest to bardzo łatwa do napisania część, ale musisz poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi. Nagłówek jest bowiem bardzo ważną częścią twojego podania.

Po pierwsze, jest to część, która znajduje się na samej górze dokumentu. Oznacza to, że jest to jedna z pierwszych rzeczy, które dostrzeże rekruter. W związku z tym, nagłówek musi wyglądać estetycznie i być łatwy do odczytania. Zadbaj o to, by profesjonalizmem przyciągnął wzrok redaktora naczelnego. Musisz także pamiętać, że dane, które w nim podasz, posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą w celu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Nawet mały błąd, na przykład przekręcona cyfra w numerze telefonu, czy też literówka w mailu, może wpłynąć na twoją szansę na zatrudnienie.

Jako pierwsze podaj swoje dane. Zwyczajowo umieszcza się je w lewym rogu. Podaj tu:

 • Swoje imię i nazwisko,
 • Opcjonalnie nazwę zawodu,
 • Numer kontaktowy,
 • Adres e-mail,
 • Miejsce zamieszkania (sama miejscowość).

Zamieść tu tylko najważniejsze informacje. Nie wchodź w szczegóły, chyba że pracodawca o nie poprosił. Nie ma konieczności podawania pełnego adresu, daty urodzenia czy stanu cywilnego.

⚠️Przed wysłaniem listu motywacyjnego do pracodawcy, sprawdź, czy wszystkie dane są poprawne. Zajmie ci to chwilę, a pozwoli uniknąć błędów.

📌Jako redaktor na pewno będziesz musiał kontaktować się z wieloma osobami mailowo. Możesz być pewien, że pracodawca zwróci uwagę na adres mailowy, który podałeś w nagłówku, a także sprawdzi, z jakiego adresu wysłałeś dokumenty aplikacyjne. Zadbaj więc o to, by wyglądał on profesjonalne; śmieszne zwroty odpadają. Zamiast nich postaw na prosty adres składający się z twojego imienia i nazwiska.


Przykładowy list motywacyjny dla copywriterów

Spójrz na przykładowy nagłówek:

Lukrecja Tumul
Redaktorka
111 111 333
lukrecja.tumul@gmail.com
Radom

⚠️Po stronie przeciwnej do swoich danych, na samej górze listu, umieść miejscowość oraz datę sporządzenia dokumentu.

Po stronie przeciwnej do swoich danych podaj dane rekrutera:

 • Imię i nazwisko,
 • Tytuł zawodowy (np. rekruter, redaktor naczelna, etc.)
 • Nazwę redakcji/firmy,
 • Miejscowość.

Spójrz na przykład:

Karolina Piotrowska
Redaktor naczelna
Magazyn “Spark”
Płock

Pokaż swoje umiejętności pisarskie, tworząc ciekawy wstęp

Jako redaktor, musisz wiedzieć, jak napisać tekst, który zaciekawi czytelników już od samego początku. List motywacyjny dziennikarza musi prezentować twoje zdolności pisarskie. Wykorzystaj je, aby wyróżnić się na tle konkurencji i już na starcie przyciągnąć wzrok potencjalnego pracodawcy.

Zaadresuj list motywacyjny dziennikarza do konkretnej osoby


Na pewno wiesz, że rynek pracy w branży jest konkurencyjny. Jeżeli chcesz zdobyć stanowisko dziennikarza, w szczególności w prestiżowej redakcji, musisz przyłożyć się do pisania dokumentów aplikacyjnych. Bardzo ważne jest to, aby pracodawca zainteresował się twoim listem motywacyjnym zaraz po jego zobaczeniu.

“Szanowni Państwo” – tak zaczyna się większość listów motywacyjnych. Choć takie przywitanie nie jest błędne, raczej nie zwróci szczególnej uwagi pracodawcy. Inne wrażenie zrobi twój dokument, jeżeli na samym początku zwrócisz się do konkretnej osoby.

Przeprowadzanie wywiadów czy wyszukiwanie informacji do artykułów wymaga kreatywności, a także umiejętności researchu. Skorzystaj z nich tworząc swoje dokumenty. Postaraj się odkryć, jak nazywa się osoba rekrutująca. Czasami taka informacja pojawia się w ofercie pracy. Jeżeli jednak jej tam nie ma, sprawdź LinkedIn lub stronę redakcji. Możesz zaadresować swój list na przykład do redaktor naczelnej danego czasopisma.

Choć wymaga to nieco wysiłku, pozyskanie takiej informacji może ci znacząco pomóc w zdobyciu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

📌Jeżeli zwrócisz się do konkretnej osoby, pokażesz, że włożyłeś sporo wysiłku w napisanie podania, a do tego nawiążesz bardziej personalną relację z rekruterem.

Kilka pierwszych zdań liczy się najbardziej


Pisząc artykuł, wiesz, że pierwsze zdania odgrywają kluczową rolę i decydują o tym, czy czytelnik będzie zainteresowany resztą treści. Nie inaczej jest z listem motywacyjnym. To właśnie od tego, jak zaczniesz, zależy czy rekruter zdecyduje się poświęcić ci trochę więcej czasu.

Postaw się na miejscu osoby rekrutującej. Wyobraź sobie, że po raz piętnasty widzisz list motywacyjny zaczynający się od zwrotu “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, aplikuję na stanowisko w Państwa redakcji”. Z pewnością można poczuć się znudzonym. A teraz pomyśl, jak zareaguje rekruter widząc list motywacyjny, który nie zaczyna się sztampowo – na pewno zaciekawi się nim i będzie chciał dowiedzieć się więcej o jego autorze.

List możesz zacząć od podania ciekawych faktów na temat swojej pracy. Przykładowo, pochwal się wieloletnim stażem w branży, otrzymaną nagrodą czy umiejętnością, która sprawia, że jesteś świetnym redaktorem. Jeżeli dopiero zaczynasz w branży, wspomnij o ukończeniu prestiżowych studiów czy praktykach w znanym magazynie. Warto też podkreślić znajomość języków obcych, w szczególności, gdy aplikujesz o pracę dziennikarza śledczego, zajmującego się wywiadami z zagranicznymi gwiazdami, czy też o pracę w magazynie podróżniczym.

Koniecznie dostosuj tekst do konkretnej oferty pracy. To, że znasz się na modzie na pewno zaimponuje redaktorom Glamour, ale już niekoniecznie dziennikarzom z AutoŚwiat.

Spójrz na poniższy wzór i potraktuj go jako źródło inspiracji:

Szanowna Pani Kosińska,
Od ponad trzech lat pracuję jako blogerka podróżnicza. Moje artykuły zostały opublikowane między innymi w National Geographic. Otrzymałam nagrodę blogera roku. Obecnie poszukuję pracy na etacie w serwisie internetowym o luksusowych hotelach, dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa stanowisko.

Takim wstępem pokazujesz swoją kreatywność i to, że umiesz pisać i myśleć nieszablonowo. Co więcej, udowadniasz, że znasz swoją wartość.

📌Jeżeli możesz przedstawić swoje osiągnięcia za pomocą procentów czy danych liczbowych, na przykład opisując, jak wiele osób polubiło twój tekst na stronie internetowej, koniecznie to zrób. W ten sposób pokażesz pracodawcy, jak w mierzalny sposób możesz przyczynić się do rozwoju danej firmy.


napisać list motywacyjny copywritera

Pokaż, że jesteś idealnym kandydatem – rozwinięcie listu motywacyjnego

W rozwinięciu listu motywacyjnego powinny się znaleźć wszelkie informacje, które przekonają pracodawcę, że jesteś osobą, która idealnie sprawdzi się na oferowanym stanowisku. Nie ma znaczenia, czy jesteś w branży starym wyjadaczem, czy też dopiero aplikujesz o pierwszą pracę lub staż – to miejsce, w którym musisz się wykazać.

Pochwal się tu wszystkim, co może wyróżnić cię na tle większości aplikujących. Opowiedz o konkretnych projektach i artykułach. Wspomnij o artykule, który zdobył uznanie publiczności. Opisz sytuacje, w których wykorzystałeś w praktyce swoje umiejętności. Pamiętaj jednak, że list motywacyjny to dodatek do twojej aplikacji, nie jest to powtórzenie CV – nie wpisuj tu tych samych informacji, które są już zawarte w twoim życiorysie zawodowym. Możesz je jednak szerzej omówić.

📌Napisz idealne CV dziennikarza, korzystając z naszego poradnika.

Rozwinięcie listu motywacyjnego można napisać ciągiem lub używając wypunktowania. Obie formy są poprawne. Jeśli jednak naprawdę zależy ci na tym, by pracodawca przeczytał podanie, nawet jeżeli o stanowisko ubiega się wielu kandydatów, sięgnij po tę drugą opcję. W ten sposób tekst będzie bardziej przejrzysty, a więc istnieje większa szansa na to, że rekruter przeczyta go, nawet nie mając wiele czasu.

Pożegnaj się w odpowiedni sposób

List motywacyjny powinien zawierać zakończenie. Nie możesz po prostu go “urwać” po wymienieniu swoich zalet. W tej części podziękuj za możliwość udziału w rekrutacji. Wyraź też nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pożegnaj się zwrotem grzecznościowym i oczywiście nie zapomnij o podpisie.

Spójrz na poniższy przykład:

Chciałbym podziękować za czas, jaki poświęcili Państwo na zapoznanie się z moją aplikacją. Chętnie spotkam się z Państwem osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli w międzyczasie pojawią się jakiekolwiek pytania, proszę o kontakt pod podanym numerem telefonu lub mailowo.

Z poważaniem,
Janusz Skowroński

📌Biegle władasz językiem obcym a twoje cele zawodowe to praca w zagranicznym czasopiśmie? Skorzystaj z naszego kreatora, aby napisać ciekawe podanie dziennikarza. Kilka kliknięć wystarczy, aby zmienić język szablonu.

Jak ulepszyć swój list motywacyjny?

Omówiliśmy już wszystkie sekcje listu motywacyjnego. Na zakończenie przedstawiamy informacje, które pomogą ci sprawić, że twoje podanie będzie jeszcze lepsze.

Wystrzegaj się błędów

Pracując jako dziennikarz, musisz uważać na błędy. Szczegóły są bardzo ważne – pokaż pracodawcy, że przykładasz do nich wagę wysyłając bezbłędny list motywacyjny. Wiesz, że przy tworzeniu tekstu pojawienie się błędów jest rzeczą naturalną. Ważne jest jednak, by przeczytać go zanim zostanie wysłany do publikacji, czy w tym przypadku – do redaktora naczelnego.

Podczas sprawdzania dokumentu, zwróć szczególną uwagę na:

 • Poprawną interpunkcję,
 • Literówki,
 • Błędy ortograficzne,
 • Nieczytelne i niezrozumiałe zdania,
 • Gramatykę.

Szablony listów motywacyjnych dla copywriterów

Skorzystaj z szablonów

Nasz kreator CV ma wiele profesjonalnych szablonów, które pozwolą ci stworzyć idealną aplikację w mgnieniu oka. Nie trać czasu na projektowanie wzoru od zera. Wybierz format, który najlepiej odpowiada twoim kwalifikacjom i umiejętnościom, dostosuj kolor i styl tak, aby pasował do ciebie i wypełnij luki.

Korzystając z naszego kreatora, masz pewność, że nie pominiesz żadnej istotnej informacji. Co więcej, wiesz, że twoje podanie od razu przyciągnie uwagę rekrutera interesującym wyglądem.

W naszym kreatorze musisz najpierw stworzyć CV dziennikarza, a dopiero potem list motywacyjny. Dzięki temu jesteś na bieżąco ze wszystkimi najważniejszymi informacjami i nie ryzykujesz, że powtórzysz dane lub zapomnisz o czymś istotnym.

Jak napisać list motywacyjny redaktora – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że czytając ten artykuł lepiej zrozumiałeś, jak napisać list motywacyjny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszukiwania pracy, pisania dokumentów aplikacyjnych lub przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie sprawdź naszego bloga.

Już dziś sięgnij po nasze szablony i napisz zachwycający list motywacyjny dla dziennikarza.

Najczęściej zadawane pytania

Ile stron powinien mieć mój list motywacyjny?

Optymalna długość CV i listu motywacyjnego to jedna strona A4 każdy. Być może wydaje ci się, że to niewiele. Pamiętaj jednak, że w swoich dokumentach aplikacyjnych musisz skupić się przede wszystkim na tych informacjach, które są adekwatne do pracy na danym stanowisku. Nie lej wody i nie wspominaj o tym, co nie zainteresuje pracodawcy, a taka długość na pewno będzie wystarczająca.

Pamiętaj, aby zachować czytelność dokumentu: nie zmniejszaj zbytnio czcionki i nie usuwaj marginesów. Wygląd twojego podania ma niemal takie samo znaczenie, jak jego treść.

Jeżeli jesteś dziennikarzem pracującym jako wolny strzelec przez wiele lat lub zrealizowałeś mnóstwo projektów, wówczas możesz dodać jedną dodatkową stronę. Zadbaj jednak o to, by najważniejsze informacje znalazły się na pierwszej stronie CV i listu motywacyjnego, nawet jeżeli oznacza to przedstawienie ich bez chronologicznego porządku.

Czy klauzula o ochronie danych osobowych jest wymagana w liście motywacyjnym?

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych to niezbędny element twojego CV. Bez niej nie dostaniesz pracy, nawet jeżeli jesteś idealnym kandydatem, ponieważ pracodawca nie będzie mógł uwzględnić twoich dokumentów. Umieść klauzulę na wszystkich stronach CV, najlepiej w stopce dokumentu, aby zaoszczędzić nieco miejsca.

Takiej klauzuli nie musisz jednak wpisywać do listu motywacyjnego, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy. Wówczas również należy ją umieścić w stopce, w aktualnej formule i koniecznie na wszystkich stronach dokumentu.

Sięgnij po nasz poradnik i stwórz idealny list motywacyjny redaktora już dziś!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV