List motywacyjny dla naukowca – kompletny przewodnik

Rynek pracy jest dość skomplikowany. Trzeba mieć wprawę, aby sprawnie się po nim poruszać. Świat nauki do tego rządzi się swoimi prawami. Jeżeli marzysz o pracy naukowca, czy to w przedsiębiorstwie, czy też na uczelni, musisz pamiętać, że profesjonalnie napisane dokumenty aplikacyjne są kluczem do sukcesu.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

List motywacyjny dla naukowca – kompletny przewodnik

Gdańsk, 29.10.2022

Karol Kwik
Biolog morski
Gdańsk
333 111 222
karol.kwik@gmail.com

Lidia Lubiatowska
Kierownik projektu “Morświn”
Placówka badawcza Katedry Biologii Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Gdańsk

Szanowna Pani Lubiatowska,

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się badaniem życia morświnów. Moje badania na temat warunków rozmnażania się tych zwierząt otrzymały nagrodę XYZ. Moje umiejętności oraz wiedzę chcę wykorzystać badając ten gatunek z grupą najlepszych ekspertów i specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego.

Poniżej przedstawiam informacje potwierdzające, dlaczego świetnie sprawdzę się na oferowanym stanowisku asystenta naukowego:

 • Posiadam rozległą wiedzę na temat morświnów i specjalizuję się w obserwacji ich procesów rozmnażania.
 • Jestem doświadczonym naukowcem nie tylko w pracy za biurkiem, ale także w terenie. Doświadczenie to zdobyłem podczas pięciomiesięcznego pobytu na wyspach Morza Północnego.
 • Jestem doskonałym graczem zespołowym, który przedkłada dobro projektu ponad indywidualne nieporozumienia.
 • Otrzymałem grant badawczy, finansowany ze środków Unii Europejskiej, który może pomóc w rozwoju wykonywanych przez Pani zespół badań.

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście, aby wymienić myśli na temat morświnów, a także przedyskutować możliwość przyjęcia mnie do Pani zespołu. W razie jakichkolwiek pytań, proszę kontaktować się ze mną pod podanym numerem telefonu lub mailowo.

Z poważaniem,

Karol Kwik

Jako naukowiec musisz przedstawić swoje umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim wykształcenie w CV. Jednak aby wyprzedzić konkurencję i zaimponować potencjalnemu pracodawcy, warto jest napisać też list motywacyjny dla naukowca.

Nawet jeżeli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, który otrzymuje granty, możesz nie wiedzieć, jak napisać dobry list motywacyjny. Nie martw się jednak – nasz poradnik krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces tworzenia. Zaczynajmy!

⚠️ Pamiętaj, że wzór listu motywacyjnego, nawet taki stworzony przez ekspertów, to jedynie źródło inspiracji. Nie możesz po prostu przekopiować treści do swojego dokumentu. W ten sposób z pewnością nie zaimponujesz rekruterom. List motywacyjny powinien być dostosowany do twoich kwalifikacji i kompetencji, a także odpowiadać konkretnej ofercie pracy.

Dlaczego warto napisać list motywacyjny?

Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji w liście motywacyjnym. Najpierw jednak spójrzmy na to, dlaczego warto stworzyć taki dokument:

 • Stworzenie tego dokumentu daje ci dodatkową przestrzeń na opisanie wszystkich ciekawych informacji, na które zabrakło miejsca w CV.
 • Dodając dodatkowy dokument do swojego podania pokazujesz pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i gotową do działania. Potrafisz zrobić więcej niż wymagane minimum.
 • Profesjonalne CV i list motywacyjny wyróżnią cię na tle konkurencji.
 • Masz szansę pokazać swoją unikatową osobowość.
📌Podobnie, jak i klasyczny list, list motywacyjny składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. W liście motywacyjnym znaleźć się także musi nagłówek z danymi osobowymi.

Zacznij od nagłówka z danymi osobowymi

W liście motywacyjnym w nagłówku muszą się znaleźć nie tylko dane kandydata, ale także pracodawcy.

Choć nagłówek to najkrótsza i najprostsza do napisania część, poświęć jej wystarczająco dużo uwagi. Jeżeli jesteś supernaukowcem, być może nie będziesz musiał pisać CV, ale w innym przypadku, musisz podać swoje dane kontaktowe. Jeżeli popełnisz nawet najmniejszy błąd, na przykład literówkę w adresie e-mail, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie na uczelni.


list motywacyjny dla naukowca

Jakie informacje na temat kandydata powinny znaleźć się w nagłówku?

Ogranicz się do podstawowych informacji i napisz jedynie:

 • Imię i nazwisko,
 • Stopień naukowy,
 • Numer kontaktowy,
 • Adres e-mail.

Inne dane podawaj tylko wtedy, gdy pracodawca o to poprosił w ogłoszeniu o pracę.

Spójrz na przykład poprawnie napisanego nagłówka:

Jan Kowalski

Doktor nauk informatycznych

222 333 111

jan.kowalski@gmail.com

Opcjonalnie możesz podać także adres do swojego profilu na LinkedIn. Twoje konto powinno być zaktualizowane i pokrywać się z informacjami zawartymi w treści twojego listu motywacyjnego i CV.

📌Pamiętaj, że list motywacyjny jest oficjalnym dokumentem. Jeżeli chcesz otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, przykładaj wagę do szczegółów. Zwróć uwagę na adres e-mail: powinien on być profesjonalny, nie zawierać “żartobliwych” zwrotów. Najlepiej, jeżeli będzie składał się z twojego imienia i nazwiska.

Dane adresata/potencjalnego szefa w nagłówku – czego nie może zabraknąć?

Na górze twojego listu motywacyjnego muszą się także znaleźć dane adresata. Umieść je po stronie przeciwnej do swoich danych kontaktowych.

Podaj tu:

 • Imię i nazwisko osoby rekrutującej (o ile jest znane),
 • Tytuł zawodowy lub naukowy,
 • Nazwę uczelni lub firmy,
 • Miejscowość.

Spójrz na przykład:

Zbigniew Religa

Rektor działu medycznego, profesor nauk medycznych

Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego

Poznań


📌Pisząc list motywacyjny, nie zapomnij napisać miejscowości i daty sporządzenia dokumentu. Informację tę umieść na samej górze dokumentu.


list motywacyjny dla naukowca

Zwróć się do konkretnej osoby

Choć na rynku pracy nie zawsze można znaleźć informacje o tym, kto prowadzi rekrutację, w środowisku naukowym jest to dość znany fakt. Nazwisko znane w branży oznacza prestiż. Niezależnie od tego, czy aplikujesz do firmy, czy też chcesz zdobyć posadę na uczelni, koniecznie zwróć się do konkretnej osoby.

Większość kandydatów zacznie swój list od sztampowego "Szanowni Państwo". Nie jest to oczywiście błędny zwrot grzecznościowy, ale z pewnością nie sprawi, że zachwycisz potencjalnego przełożonego.

Koniecznie wyszukaj informację o tym, kto przeprowadza rekrutację. Może to być na przykład dziekan albo dyrektor wydziału. Często taka informacja znajduje się w ofercie pracy, ale jeżeli jej tam nie ma, możesz spróbować skontaktować się z administracją uczelni i poprosić o podanie takiej informacji.

Brzmi to jak dodatkowy wysiłek, ale gra jest warta świeczki. Twój list motywacyjny nie tylko momentalnie zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy, ale też spersonalizowany wstęp pomoże nawiązać lepszą relację z rekruterem.

Zwrotu "Szanowni Państwo" używaj tylko w ostateczności, gdy naprawdę nie możesz nigdzie uzyskać informacji o rekruterze.

Zachwyć rekrutera ciekawym wstępem

Pracodawcy, w tym rektorzy uczelni, często czytają nudne wstępy listów motywacyjnych. “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę XYZ, aplikuję na stanowisko…” to nie jest błędny wstęp, ale nie jest to także początek listu motywacyjnego, który zwali z nóg pracodawcę.

Proces rekrutacji może być naprawdę trudny do przejścia, właśnie dlatego dobrze jest wyróżnić swoje podanie już od samego początku. Wykaż się kreatywnością i napisz idealny list motywacyjny, zaczynając od ciekawej informacji na swój temat lub od interesującego faktu o swojej karierze.

Jeżeli zaczniesz od wspomnienia o zdobytym prestiżowym grancie, ukończonym projekcie w międzynarodowej placówce badawczej, czy nawet o niszowym kierunku czy dziedzinie, którą się zajmujesz, na pewno zwrócisz uwagę rekrutera. Pamiętaj, że te informacje muszą być dopasowane tak, aby przekonywały, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko.

Zadaniem wstępu listu motywacyjnego, jest przyciągnięcie uwagi pracodawcy i przekonanie go, że warto przeczytać całość twojego podania.

💡6 sekund to średnia, którą pracodawcy poświęcają na jedno podanie. Przedstawienie twoich osiągnięć zawodowych czy wyjątkowych umiejętności na samym początku tekstu na pewno zatrzyma ich uwagę na dłużej.

Oto przykład ciekawego wstępu:

Od zawsze fascynowało mnie badanie barw motyli, co w efekcie przyniosło odkrycie docenione przez prestiżową placówkę biologiczną XYZ w Paryżu. W Państwa firmie chcę kontynuować moją pracę badawczą, a także wykorzystać moje umiejętności interpersonalne i wiedzę z zakresu pedagogiki, aby przekazywać wiedzę studentom.

Tak napisany wstęp listu motywacyjnego pokazuje, że znasz się na rzeczy. Pokazujesz siebie jako kandydata, który zna swoją wartość, jest ambitny i gotowy do działania.

Jeżeli nie pracowałeś jeszcze na danym stanowisku i dopiero zaczynasz w świecie nauki, pochwal się nawet mniejszymi osiągnięciami, publikacjami naukowymi, udziałem w konferencjach, etc.

📌List motywacyjny może pomóc ci nie tylko zdobyć pracę, ale także otrzymać lepiej płatne stanowisko.

W rozwinięciu opisz, dlaczego jesteś najlepszym możliwym kandydatem

W dzisiejszych czasach ważne jest, aby umieć się “sprzedać”. Właśnie do tego służy rozwinięcie listu motywacyjnego. Opisz w nim najważniejsze informacje, które pokazują, że jesteś najlepszym kandydatem. Od doświadczenia zawodowego, przez umiejętności, po informacje na temat stypendiów i grantów – wszystko to, co może zaimponować pracodawcy powinno się znaleźć w twoim podaniu.

Zawsze przeczytaj konkretną ofertę pracy i zwróć szczególną uwagę na to, by wstęp podkreślał informacje najważniejsze dla oferowanego stanowiska. Opisz też szczególne projekty, które mogłeś zrealizować dzięki doskonałej znajomości zagadnienia czy też dzięki posiadanej umiejętności.

⚠️Pamiętaj, że twój list motywacyjny powinien rozwijać informacje z CV, a nie tylko je powtarzać.

📌Jeżeli masz taką możliwość, użyj danych liczbowych w celu opisania swoich osiągnięć. Dzięki temu pracodawca lepiej zrozumie, jak możesz przyczynić się do rozwoju projektu, firmy czy wydziału.


list motywacyjny dla naukowca

Osoby początkujące powinny skupić się na swoich umiejętnościach, wykształceniu, a także opisać swoje cele zawodowe, podkreślając, w jaki sposób rozpoczęcie pracy w danej placówce może pomóc im w ich realizacji.

Ponieważ w pracy naukowca bardzo ważny jest nieustanny rozwój i poszerzanie wiedzy, warto pochwalić się także ukończonymi szkoleniami i kursami.

Odpowiednie zakończenie

Zakończenie listu motywacyjnego jest bardzo ważne. Nie możesz po prostu przerwać tekstu po opisaniu swoich sukcesów. Poświęć nieco czasu i miejsca w dokumencie, aby podziękować rekruterom za czas poświęcony na twoją aplikację. Koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej, a także pożegnaj się odpowiednim zwrotem grzecznościowym (na przykład "z poważaniem" lub "z wyrazami szacunku"). Nie zapomnij podpisać się imieniem i nazwiskiem.

Spójrz na przykład:

Na zakończenie chcę podziękować za czas, który poświęcili Państwo na przeczytanie mojej aplikacji. Mam nadzieję, że będziemy mogli porozmawiać więcej na temat projektu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, pozostaję do dyspozycji pod podanym adresem mailowym.

Z wyrazami szacunku,

Karolina Polańska


Dodatkowe porady

Zwróć uwagę na wielkie litery

Pamiętaj, że pisząc list, musisz zachować zasady poprawnej pisowni. W każdym liście, także tym do pracodawcy, zwracając się do adresata, należy użyć wielkiej litery. Spójrz na przykłady:

 • Chcę pracować na Państwa uczelni.
 • Zwracam się do Pani z prośbą.
 • Chcę dołączyć do Pana zespołu badawczego.

Zwroty grzecznościowe

Zwroty grzecznościowe to podstawa dobrze napisanego listu. Musisz ich użyć zarówno na początku, na końcu, jak i w środku listu motywacyjnego.

Przykładowe zwroty grzecznościowe na początek listu:

 • Szanowna Pani Kowalska,
 • Szanowna Profesor Kowalska,
 • Szanowny Panie Kowalski,
 • Szanowny Profesorze Kowalski,
 • Szanowni Państwo,
 • Szanowny Rektorze.

Przykładowe zwroty grzecznościowe na koniec listu:

 • Z wyrazami szacunku,
 • Z poważaniem.

list motywacyjny dla naukowca

Błędy w liście motywacyjnym

Jako naukowiec na pewno wiesz, jak ważne są szczegóły. Najmniejszy błąd może zrujnować działania całego zespołu, a nawet zmienić wynik eksperymentu. Ważne jest, aby twoje podanie było bezbłędne i pokazywało, że przykładasz wagę do detali. Zadbaj o to, by nie było w nim żadnych błędów, w tym błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, literówek czy nieczytelnych zdań.

Zanim wyślesz swoje podanie do pracodawcy, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj, aby uniknąć takich wpadek.

Zapoznaj się z ofertą pracy

Ogłoszenie o pracę może być prawdziwą skarbnicą wiedzy. Podpowiada ci nie tylko jakie informacje powinieneś zawrzeć w swoim CV, ale też jakie kwestie podkreślić w liście motywacyjnym, aby zdobyć uznanie pracodawcy. Koniecznie więc zapoznaj się z ofertą pracy na dane stanowisko, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

📌W naszym kreatorze CV możesz edytować swoje dokumenty aplikacyjne w prosty sposób. Oznacza to, że bez problemu zaktualizujesz swoje podanie i dostosujesz je do konkretnego ogłoszenia.

Napisz CV naukowca

List motywacyjny może zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy, ale to CV naukowca jest najważniejszym dokumentem podania. Upewnij się, że poprawnie napisałeś swój życiorys zawodowy. Zajrzyj do naszego kompletnego poradnika, który pomoże ci stworzyć idealne CV (kliknij tutaj).

Wzór listu motywacyjnego naukowca – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu naszego artykułu powinieneś wiedzieć, jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny. Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej czy też poszukiwania ofert, koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami.

Nie czekaj dłużej – weź sprawy w swoje ręce. Zdobądź posadę na uczelni, tworząc doskonałe CV z pomocą naszych szablonów.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długi powinien być mój list motywacyjny?

Mimo, że wielu kandydatów decyduje się na napisanie dłuższego listu motywacyjnego, radzimy, by ograniczyć się do jednej strony A4. List motywacyjny ma krótko podsumowywać twoją karierę i pokazać, że jesteś ambitną osobą. Nie przesadzaj z jego długością. Pracodawcy nie mają czasu na czytanie każdego małego detalu na temat twojej kariery.

Jeżeli jesteś naukowcem z dużym dorobkiem naukowym, postaraj się wybrać najważniejsze i najbardziej imponujące informacje. Reszta twoich projektów czy też nagród, znajdzie się w CV. Krótki, ale treściwy list motywacyjny przekona pracodawcę, że warto poświęcić tobie nieco więcej uwagi.

Czy mój list motywacyjny musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?

Nie. Klauzula o ochronie danych osobowych nie jest elementem obowiązkowym listów motywacyjnych, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, że taka klauzula musi się znaleźć w twoim CV naukowca. Zadbaj o to, by była zapisana w aktualnej formule i znajdowała się na wszystkich stronach dokumentu. Możesz umieścić ją w stopce i zmniejszyć czcionkę, aby nie odciągać uwagi od treści twojego życiorysu zawodowego.

Już dziś stwórz idealny list motywacyjny naukowca!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV