Jak napisać list motywacyjny dla audytora – kompletny przewodnik

Praca audytora wymaga sporej wiedzy i znajomości danej branży. Liczy się też konkretny zestaw umiejętności oraz doświadczenie zawodowe. Nawet jeżeli posiadasz wieloletnie doświadczenie w branży, musisz pokazać pracodawcy, że będziesz dla niego najlepszym wyborem. Musisz więc stworzyć doskonałe dokumenty aplikacyjne.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Jak napisać list motywacyjny dla audytora – kompletny przewodnik

Płock, 1.11.2022

Klaudiusz Opak
Audytor
Płock
333 111 222
kaludiusz.opak@gmail.com

Karol Potocki
Szef działu rekrutacji
Firma ABC
Płock

Szanowny Panie Potocki,

Pracując jako audytor, kieruję się zasadą, że szczegóły są najważniejsze. Dzięki mojej precyzji i wiedzy na temat branży, w poprzedniej firmie udało mi się zaoszczędzić ponad 100 000 złotych stat. Pragnę dołączyć do Państwa firmy jako audytor wewnętrzny, aby rozwijać moje doświadczenie i umiejętności z liderami w branży.

Oto, dlaczego uważam, że jestem idealnym kandydatem na oferowane stanowisko:

 • Posiadam ponad pięcioletnie doświadczenie jako audytor w firmie związanej z branżą spożywczą.
 • Posiadam ogromną wiedzę z zakresu prawa, finansów oraz zarządzania, którą zdobyłem podczas pracy, a także studiując trzy kierunki studiów.
 • Idealnie sprawdzę się na stanowisku nadzorczym i podczas szkolenia nowych pracowników, ponieważ podczas mojej poprzedniej pracy, doszkalałem ponad 30 stażystów.
 • Opatentowałem nowy system audytowania, który pozwolił zwiększyć wydajność firmy, zmniejszając wydatki o 12% w skali roku. Wierzę, że taki sukces mogę powtórzyć w Państwa firmie.

Z góry pragnę podziękować za czas poświęcony na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do dyspozycji.

Z poważaniem,

Klaudiusz Opak

Oprócz CV powinieneś stworzyć także list motywacyjny audytora. Dzięki temu dokumentowi wyróżnisz się na tle konkurencji i pokażesz, że naprawdę zależy ci na danej posadzie. W tym artykule wyjaśniamy, co powinno się znaleźć w takim dokumencie, a także dołączamy wzór listu motywacyjnego, który będzie stanowić dla ciebie dobre źródło inspiracji. Zaczynajmy!

📌Wzór listu motywacyjnego, nawet taki, który został napisany przez ekspertów, powinien stanowić wyłącznie źródło inspiracji. Nigdy nie kopiuj jego treści. Dobrze napisane dokumenty aplikacyjne to takie, które odpowiadają twoim kwalifikacjom i są opracowane z uwzględnieniem szczegółów danej oferty pracy.

List motywacyjny – jakie powinien mieć sekcje

Podobnie, jak klasyczny list, list motywacyjny składa się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Taki dokument powinien również zawierać nagłówek z twoimi danymi kontaktowymi. Poniżej znajdziesz omówienie każdej z tych sekcji.


Jak złożyć list motywacyjny audytora

Nagłówek, czyli pierwsza część twojego listu motywacyjnego

Nagłówek zawierający dane kontaktowe powinien się znaleźć zarówno w twoim CV, jak i w liście motywacyjnym. Ta część jest prosta do napisania – musisz podać tu jedynie podstawowe informacje. Bądź jednak czujny i nie bagatelizuj tej sekcji. Będzie to pierwsza część listu motywacyjnego, na którą spojrzy rekruter. Właśnie dlatego musisz zadbać, by wyglądała schludnie i była czytelna.

Dane, które umieszczasz w nagłówku, zostaną użyte przez pracodawcę, aby zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli popełnisz choćby najmniejszy błąd, na przykład nieprawidłowo zapiszesz adres mailowy i zrobisz w nim literówkę lub przekręcisz cyfrę w numerze telefonu, możesz stracić swoją szansę.

Zazwyczaj dane kandydata umieszczane są po lewej stronie, zawsze na samej górze dokumentu. W tej części należy umieścić:

 • Swoje imię i nazwisko,
 • Telefon,
 • Adres e-mail,
 • Miejscowość.

Opcjonalnie możesz też podać swój tytuł zawodowy.

⚠️Podczas audytu musisz być precyzyjny. Nawet najmniejsze przeoczenie może dużo kosztować. Potraktuj zadanie pisania dokumentów aplikacyjnych jako trening swoich umiejętności – zwracaj uwagę na najmniejsze szczegóły.

📌Zadbaj o to, by twój adres e-mail wyglądał profesjonalnie. Najlepiej, jeżeli będzie składał się z twojego imienia i nazwiska.


Przykładowy list motywacyjny dla audytora

Spójrz na przykład poprawnego zapisu danych kandydata:

Polina Kostka

Audytorka

222 111 999

polina.kostka@gmail.com

Warszawa


⚠️Po stronie przeciwnej do swoich danych kontaktowych, na samej górze, umieść miejscowość i datę sporządzenia dokumentu.

Oprócz danych kandydata, w nagłówku listu motywacyjnego muszą też znaleźć się dane rekrutera/pracodawcy. Podaj tu:

 • Imię i nazwisko rekrutera (o ile są znane),
 • Nazwę stanowiska,
 • Nazwę firmy,
 • Miejscowość.

Oto przykład:

Kinga Fus

Specjalistka ds. zatrudnienia

Firma XYZ

Elblągnapisać list motywacyjny dla biegłego rewidenta

Napisz ciekawy wstęp listu motywacyjnego

Według statystyk, na każde podanie rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund. To bardzo mało czasu, musisz więc postarać się, aby wzrok potencjalnego szefa zatrzymał się na twoich dokumentach aplikacyjnych znacznie dłużej.

Zaadresuj list motywacyjny do konkretnej osoby

Niemal codziennie rekruterzy otwierają list motywacyjny zaczynający się od zwrotu “Szanowni Państwo”. Choć taki początek nie jest błędny, to raczej nie zrobi szczególnego wrażenia. Podczas rekrutacji liczy się pierwsze wrażenie.

Mile widziane jest rozpoczęcie listu w sposób, który pokazuje, że wyróżniasz się na tle kandydatów, choćby tym, że wysiliłeś się i znalazłeś informacje o osobie przeprowadzającej rekrutację. W końcu jako audytor będziesz czasem musiał wykazać się zdolnościami “detektywistycznymi”.

Czasami informacja o tym, kto będzie prowadził rekrutację, pojawia się w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, postaraj się znaleźć imię i nazwisko rekrutera na stronie firmy, LinkedIn, a nawet dzwoniąc do działu HR przedsiębiorstwa i prosząc o podanie takiej informacji.

Brzmi to jak sporo zachodu? Być może, ale ambitny kandydat powinien się wykazać. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy, ponieważ momentalnie nawiążesz bardziej personalną relację z rekruterem. Co więcej, twoje podanie na pewno wyróżni się na tle innych.

Rozpocznij czymś ciekawym

“W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę/praktyki/staż, aplikuję na stanowisko…” – taki początek listu motywacyjnego jest bardzo popularny i… bardzo nudny. Pracodawca nie będzie zachwycony widząc po raz setny taki utarty wstęp. Kandydat powinien od razu przejść do sedna sprawy i wyróżnić się na tle innych.

Zacznij swój list od ciekawego faktu o sobie. Bądź kreatywny i wyjdź poza szablonowe myślenie – zaskocz potencjalnego szefa interesującą informacją. Wybierz coś, co wyróżnia cię na tle konkurencji i sprawia, że jesteś najlepszą osobą do oferowanej pracy.

Możesz zacząć od wspomnienia o tym, że masz prestiżowe wykształcenie, bogate doświadczenie lub pochwalić się nagrodami czy innymi szczególnymi osiągnięciami. Za pomocą wstępu masz przekonać pracodawcę, że warto przeczytać dalszą część twojego listu motywacyjnego.

Oto przykład unikatowego wstępu:

Szanowna Pani Kargul,

Od dwóch lat pracuję jako audytor wewnętrzny firmy ABC. Moim celem zawodowym jest nieustanne rozwijanie moich umiejętności i pozytywny wpływ na firmę. Dowodem na to jest fakt, że w ciągu dwóch lat udało mi się zapobiec stratom w wysokości 300 000 złotych. Szukam nowych wyzwań zawodowych i chcę dołączyć do lidera w branży. Właśnie dlatego zdecydowałem się aplikować o pracę na oferowanym stanowisku w Państwa firmie.


Rozpoczynając swój list w ten sposób, wysyłasz pracodawcy informację, że znasz swoją wartość i wiesz dokładnie, jakim pracownikiem jesteś. Rekruter nie znudzi się, czytając taki wstęp – wprost przeciwnie, będzie chciał dowiedzieć się, co jeszcze ma do zaoferowania taka osoba. Jeżeli dopiero zaczynasz na stanowisku audytora, pochwal się swoimi umiejętnościami, ukończonymi kursami, szkoleniami, a także podkreśl cele zawodowe. Ważne będzie też twoje wykształcenie.

📌Jeśli masz taką możliwość, użyj danych liczbowych do opisania swoich osiągnięć.

Rozwinięcie – wyjaśnij, dlaczego to ty zasługujesz na zdobycie pracy

W rozwinięciu listu motywacyjnego powinny znaleźć się argumenty przemawiające za tym, że sprawdzisz się na oferowanym stanowisku. Pamiętaj, aby nie powtarzać tu informacji z CV, lecz je rozwijać. Na przykład, możesz wspomnieć, za co otrzymałeś nagrody albo opisać sytuacje, w których wykorzystałeś umiejętności wymienione w życiorysie zawodowym.

Przykładowo, w CV podałeś, że potrafisz pracować pod presją. Opisz sytuację, w której podczas pracy nałożona została na ciebie presja, a ty dzięki swoim umiejętnościom i tak wykonałeś zadanie poprawnie.

Rozwinięcie listu motywacyjnego może być napisane ciągiem albo przy użyciu wypunktowania lub numerowania. Dzięki tej drugiej opcji łatwiej ci będzie podać argumenty przemawiające za tym, że jesteś dobrym kandydatem.

Jak powinno wyglądać zakończenie listu motywacyjnego?

Po tym, jak pochwalisz się swoimi umiejętnościami, doświadczeniem czy nagrodami, nie możesz po prostu urwać swojego listu. Konieczne jest napisanie profesjonalnego zakończenia. Wyraź w nim nadzieję na spotkanie podczas rozmowy o pracę i podziękuj za czas poświęcony na przeczytanie twoich dokumentów aplikacyjnych. Mile widziana jest także informacja, że w razie wątpliwości, pozostajesz do dyspozycji pracodawcy.

Oto przykład:

Kończąc, pragnę podziękować za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję porozmawiać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie pytań, proszę nie wahać się skontaktować ze mną pod podanym adresem e-mail lub telefonicznie.

Z wyrazami szacunku,

Kornel Lipiński


📌Chcesz stworzyć swoje dokumenty aplikacyjne, ale nie w języku polskim? Nadal możesz skorzystać z naszego kreatora CV. Za pomocą jednego kliknięcia zmienisz język szablonu, dzięki czemu stworzenie listu motywacyjnego dla zagranicznego pracodawcy nie będzie problemem.


Szablony listów motywacyjnych dla audytora

Spraw, by twój list motywacyjny był jeszcze lepszy – dodatkowe porady

Sprawdź zgodność dokumentów aplikacyjnych z ofertą pracy

Tworząc ogłoszenie o pracę, pracodawca stara się przedstawić wszystkie wymagania, jakie oczekiwane są od kandydatów. W ten sposób łatwiej jest otrzymać aplikacje od osób, które sprawdzą się na danym stanowisku.

Aby mieć większe szanse na zdobycie pracy, zawsze personalizuj swoje podanie z uwzględnieniem informacji, które znajdują się w ofercie pracy. Z naszym kreatorem CV możesz zrobić to w mgnieniu oka, ponieważ masz możliwość szybkiej edycji informacji zawartych w podaniu.

Zweryfikuj, czy do listu motywacyjnego nie wkradły się żadne błędy

Ubiegając się o zatrudnienie, musisz zwracać uwagę na szczegóły. Nawet jeżeli masz świetne kwalifikacje i wszystkie wymagane kompetencje, możesz zrujnować dobre wrażenie, wysyłając podanie z błędami.

Zanim wyślesz swoje dokumenty do rekrutera, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj. Nie zajmie ci to dużo czasu, a pozwoli na wyłapanie ewentualnych błędów ortograficznych, literówek czy błędów interpunkcyjnych. Zadbaj też o to, by zdania były przejrzyste i czytelne.

Zwróć uwagę na szatę graficzną dokumentów

W momencie, gdy o pracę ubiega się wielu kandydatów, a pracodawcy otrzymują wiele podań, wizualna strona dokumentów aplikacyjnych może odegrać istotną rolę. Zadbaj o to, by szaty graficzne twojego CV i listu motywacyjnego współgrały ze sobą, projektując dokumenty aplikacyjne przy pomocy naszego kreatora.

Wzór listu motywacyjnego audytora – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak stworzyć list motywacyjny, który zwróci uwagę rekrutera. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak stworzyć idealną aplikację do pracy, albo jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie zajrzyj na naszą stronę z poradami.

Pamiętaj, że w naszym kreatorze możesz stworzyć list motywacyjny dopiero po tym, jak napiszesz swoje CV. Dzięki temu masz na świeżo w pamięci dane dotyczące swojej kariery, a także masz pewność, że nie powielisz w liście informacji zawartych w twoim życiorysie zawodowym.

Najczęściej zadawane pytania

Czy list motywacyjny jest obowiązkowym dokumentem aplikacyjnym?

Nie. List motywacyjny to dodatek do CV, który zawsze warto wysłać, ponieważ znacząco zwiększa on szanse na zdobycie pracy. Jednym momentem, w którym ten dokument jest obowiązkowy, jest sytuacja, w której pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli wówczas go nie wyślesz, możesz zostać od razu odrzucony z procesu rekrutacji.

Jak długi powinien być mój list motywacyjny?

Według ekspertów najlepiej, jeżeli list motywacyjny będzie mieścił się na jednej stronie A4. Jeśli będziesz precyzyjny i napiszesz jedynie o adekwatnych dla stanowiska informacjach, na pewno będzie to wystarczająco miejsca. Pamiętaj, aby nie zmniejszać zbytnio czcionki i nie usuwać marginesów, tylko po to, by zmieścić więcej treści. Twoje dokumenty aplikacyjne powinny być przejrzyste i łatwe do odczytania. Rekruter nie będzie próbował rozszyfrować ściśniętych zdań posługując się lupą.

Skorzystaj z naszego kreatora i stwórz idealny list motywacyjny dla audytora.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV