Jak napisać list motywacyjny asystenta prawnego – poradnik krok po kroku

Praca asystenta prawnego w kancelarii prawnej czy w firmie jest ciekawa i pełna wyzwań. Choć na początku zarobki są niezbyt wysokie, to stanowisko może być przedsionkiem do rozpoczęcia kariery w środowisku prawniczym.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór listu motywacyjnego dla asystenta w kancelarii prawnej

Poznań, 01.02.2023

Lidia Nowak
Asystentka prawna
Poznań
222 111 111
lidia.nowak@gmail.com

Robert Janowski
Radca prawny
Kancelaria Janowski&co
Poznań

Szanowny Panie Janowski,

Od dwóch lat pracuję jako asystentka prawna w międzynarodowej firmie XYZ. Moja znajomość prawa podatkowego pozwoliła na uniknięcie błędów w dokumentach, dzięki czemu firma nie poniosła strat w wysokości 100 000 złotych. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych, dlatego pragnę dołączyć do Pana kancelarii.

Oto lista powodów, dla których sprawdzę się idealnie na oferowanym stanowisku:

 • Doskonale znam międzynarodowe prawo podatkowe, co pozwoli na sprawniejszy przepływ dokumentów i pozyskiwanie nowych klientów zagranicznych.
 • Biegle władam językiem angielskim i niemieckim. Oznacza to, że bez problemu będę mogła porozumiewać się ze wszystkimi klientami kancelarii, a także weryfikować dokumenty w trzech językach.
 • Jestem osobą niezwykle zorganizowaną, na co dowodem jest fakt, że zoptymalizowałam pracę w biurze i zwiększyłam efektywność wykonywanych zadań o 12%.
 • Szczera i bezpośrednia komunikacja to moja mocna strona, dzięki czemu praca przebiega sprawnie.
 • Z rzetelnością wykonuje wszystkie powierzone obowiązki, co skutkowało otrzymaniem nagrody pracownika roku w mojej poprzedniej firmie.

Dziękuję za czas, jaki poświęcił Pan na zapoznanie się z moją aplikacją. Mam nadzieję, że będziemy mogli porozmawiać osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji.

Z wyrazami szacunku,

Lidia Nowak

Właśnie dlatego w branży musisz się liczyć z dość sporą konkurencją. Oznacza to, że twoje dokumenty aplikacyjne powinny być doskonałe i wyróżnić cię na tle konkurencji.

Oprócz CV prawnika, musisz także napisać skuteczny list motywacyjny dla asystenta prawnego. Jest to dodatkowy dokument, który może pomóc ci wyróżnić się na tle innych osób i zdobyć wymarzoną pracę. Być może pracujesz już w branży od jakiegoś czasu i masz duże doświadczenie. A może jesteś dopiero początkującym kandydatem? Niezależnie od twojej sytuacji zawodowej, możesz nie wiedzieć, jak stworzyć ciekawy list motywacyjny. Nie martw się jednak, w tym artykule znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Wzór listu motywacyjnego dla asystenta w kancelarii prawnej

📌List motywacyjny do kancelarii ma przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem. Dlatego też nie możesz po prostu kopiować treści listu z Internetu, nawet jeżeli został on napisany przez specjalistów. Dostosuj swój dokument, uwzględniając konkretną ofertę pracy, a także podkreślając swoje najlepsze umiejętności i cechy.

List motywacyjny do kancelarii prawnej

Podczas pisania listu motywacyjnego, warto pamiętać o zasadach pisania klasycznego listu. Być może pamiętasz ze szkoły, że list musi składać się z trzech części:

 • wstępu,
 • rozwinięcia,
 • zakończenia.

List motywacyjny do kancelarii czy innej firmy musi także zawierać nagłówek z danymi nadawcy, czyli kandydata, a także danymi adresata, czyli rekrutera bądź pracodawcy. Poniżej znajdziesz informacje, jak napisać poszczególne części listu motywacyjnego.

Nagłówek (dane osobowe)

Zarówno profesjonalne CV, jak i list motywacyjny muszą zawierać nagłówek z danymi osobowymi. W przypadku CV są to tylko twoje dane, natomiast przypadku listu motywacyjnego musisz także pamiętać o danych potencjalnego szefa. Choć nagłówek to najłatwiejsza do napisania część dokumentów aplikacyjnych, pamiętaj, że jest to element kluczowy w procesie rekrutacji.

Nagłówek to pierwsza rzecz, jaką dostrzeże osoba rekrutująca. Powinien więc być przejrzysty i łatwy do odczytania, a także wyglądać estetycznie, przyciągać uwagę. Pamiętaj też, że dane, które w nim umieścisz, będą służyć pracodawcy do tego, by się z tobą skontaktować. Jeżeli twój e-mail będzie zapisany błędnie, albo przekręcisz cyfry w numerze telefonu, możesz stracić szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jako pierwsze, na górze, umieść swoje dane osobowe. Zalecana jest lewa strona dokumentu. Wymień tu:

 • Swoje imię i nazwisko,
 • Opcjonalnie nazwę pełnionego stanowiska (np. asystentka radcy prawnego, asystent prawny, etc.)
 • Telefon kontaktowy,
 • Adres e-mail,
 • Miejscowość.

Przykładowy list motywacyjny Paralegal

Ogranicz się do podstawowych informacji. Nie ma konieczności podawania więcej danych, chyba że pracodawca poprosił o nie w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli podasz tylko podstawowe dane, nie ryzykujesz, że zawrzesz w dokumentach wrażliwe dane, które mogą oznaczać dyskwalifikację z procesu rekrutacyjnego.

⚠️Zanim wyślesz swoje dokumenty do rekrutera, koniecznie sprawdź, czy dane w nagłówku są zapisane poprawnie. Zajmie ci to zaledwie chwilę, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na powodzenie w procesie rekrutacji.

📌Musisz pamiętać, że adres e-mail stanowi niejako twoją wizytówkę. Żartobliwe adresy z czasów studenckich nie przejdą. Aplikując o pracę w kancelarii, czy to na stanowisko asystenta prawnego, czy na stanowisko radcy prawnego, musisz pokazać, że jesteś osobą profesjonalną, która zna zasady. Najlepiej, jeżeli stworzysz adres, używając swojego imienia i nazwiska.

Oto przykład nagłówka w liście motywacyjnym:

Tomasz Kosiński
Asystent prawny
123 111 444
tomasz.kosiński@gmail.com
Lublin

⚠️Na samej górze dokumentu dodaj datę jego sporządzenia, a także miejscowość. Umieść je po stronie przeciwnej do swoich danych.

Po prawej stronie dokumentu wpisz dane adresata (szefa kancelarii prawnej, rekrutera, radcy prawnego, etc.). Podaj tu:

 • Imię i nazwisko osoby rekrutującej,
 • Tytuł zawodowy,
 • Nazwę firmy czy kancelarii,
 • Miejscowość.

Oto przykład:

Danuta Liske
Szefowa kancelarii prawnej
Kancelaria ABC
Płock


pisanie listu motywacyjnego Paralegal

Napisz ciekawy wstęp listu motywacyjnego

Aby napisać skuteczny list motywacyjny, musisz wykazać się kreatywnością, która zwróci uwagę rekruterów. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie ma ogromne znaczenie. Właśnie dlatego musisz wykazać się już od samego początku.

Zacznij od bezpośredniego zwrotu do adresata


“Szanowni Państwo” – tak zaczyna się spora większość listów motywacyjnych. Choć nie jest to błąd, to z pewnością takie przywitanie nie wzbudzi zainteresowania potencjalnego szefa. Istnieje możliwość, że osoba pracująca na stanowisku radcy prawnego czy rekrutera widziała już taki wstęp tysiąc razy.

Na pewno zależy ci na tym, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów. Aby to zrobić, swój list motywacyjny skieruj do konkretnej osoby. Niezależnie od tego, czy jest to rekruter, szefowa kancelarii, czy CEO firmy, taki spersonalizowany wstęp na pewno zostanie doceniony.

Znalezienie tego typu informacji może stanowić pewne wyzwanie. Czasami, choć rzadko, pracodawcy zamieszczają w ofercie pracy imię i nazwisko osoby, która będzie rekrutować. Jeżeli taka informacja się tam nie znajduje, musisz włożyć nieco więcej wysiłku. Sprawdź stronę internetową firmy lub poszukaj na LinkedIn. Możesz nawet zadzwonić do danej kancelarii czy firmy i poprosić o udzielenie informacji. W końcu jako asystent prawny musisz wiedzieć, jak wyszukiwać dane.

Oczywiście, jest to trochę dodatkowej pracy, ale możesz mieć pewność, że w zawodach z dużą konkurencyjnością taki dodatkowy krok może znacząco zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy.

📌Zwracając się bezpośrednio do adresata, nawiązujesz nieco bardziej personalną relację i przyciągasz uwagę rekrutera. To może pomóc ci nie tylko w zdobyciu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, ale nawet w zdobyciu pracy – rekruter będzie pamiętał o dodatkowym wysiłku, jaki włożyłeś w przygotowanie swojej aplikacji.

Zrób wrażenie wstępem do swojego listu


Niezależnie od tego, czy miałeś na tyle szczęścia, by znaleźć nazwisko rekrutera, koniecznie przyłóż się do napisania ciekawego wstępu. “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, aplikuję na stanowisko w Państwa kancelarii” – taki wstęp napisze większość kandydatów. Oznacza to, że raczej nie zwrócisz nim uwagi rekrutera.

Twoim zadaniem jest przyciągnięcie spojrzenia potencjalnego szefa i przekonanie go, że jesteś kandydatem godnym uwagi. Zacznij więc od ciekawego faktu na temat swojej kariery. Podaj dane liczbowe, opisujące to, jak przyczyniłeś się do rozwoju firmy. Znajomość języków obcych może zainteresować rekruterów z międzynarodowej firmy. Cokolwiek, co wyróżni cię na tle innych, z pewnością się tutaj sprawdzi. Pamiętaj jednak, by swój wstęp dostosować do konkretnego ogłoszenia o pracę i zawartych w nim oczekiwań od kandydatów.

Jeżeli jesteś początkującym kandydatem i nie możesz pochwalić się wieloletnim doświadczeniem, skup się na opisaniu swoich umiejętności. Pochwal się też, jakie są twoje cele zawodowe i jak praca w danej kancelarii pomoże ci w ich realizacji. Odpowiednie wykształcenie wyższe także może być atutem godnym podkreślenia.

Pisząc dobry wstęp, nie tylko zwracasz uwagę pracodawcy, ale także pokazujesz, że jesteś osobą pewną siebie i znającą swoje wartości.

Poniższy wzór pomoże ci napisać dobry wstęp:

Szanowna Pani Radoń,
Jestem asystentką prawną z dwuletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w międzynarodowym prawie podatkowym i biegle władam językiem francuskim. Potrafię pracować pod presją czasu i skutecznie wykonywać moje obowiązki. Wierzę, że zdobyte doświadczenie mogę wykorzystać w Państwa kancelarii, dlatego z przyjemnością aplikuję na oferowane stanowisko.

📌Dane liczbowe, zarówno w liście motywacyjnym, jak i curriculum vitae, pozwolą ci jeszcze bardziej przekonać do siebie pracodawcę.

Rozwinięcie – list motywacyjny do kancelarii prawnej

Wszyscy kandydaci, zarówno ci początkujący, jak i ci z dużym doświadczeniem, muszą zaprezentować się jak najlepiej. Zrób to w rozwinięciu swojego listu do pracodawcy. Pokaż tu, że jesteś osobą idealną na proponowane stanowisko. Wszelkie informacje, które pokażą, że poradzisz sobie z obowiązkami, będą idealne. Postaraj się też podkreślić to, co wyróżnia cię na tle konkurencji, na przykład szczególne osiągnięcia, realizację ciekawych projektów, znajomość języków obcych.

Ważne jest, aby nie powielać informacji, które podałeś już w swoim curriculum vitae – warto jednak je rozwinąć. Przykładowo, jeżeli podałeś w swoim CV pewne umiejętności, w liście motywacyjnym możesz opisać konkretny projekt czy sytuacje, w których mogłeś je wykorzystać w praktyce.

📌Jeżeli chcesz stworzyć skuteczne CV dla asystenta prawnego, skorzystaj z naszego poradnika.

Rozwinięcie listu motywacyjnego może być napisane ciągiem lub przy użyciu wypunktowania. Obie metody są dobre. Jeżeli jednak wiesz, że o dane stanowisko ubiega się bardzo dużo kandydatów, lepszą opcją będzie wypunktowanie swoich zalet. W ten sposób dokument będzie czytelniejszy i przejrzysty. Wystarczy szybki rzut oka, aby pracodawca zauważył twoje zalety.


szablony listów motywacyjnych Paralegal

Zakończenie listu motywacyjnego

Tak jak i każdy inny, list motywacyjny musi mieć zakończenie. Wyraź w nim nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Podziękuj za czas poświęcony na zapoznanie się w twoją kandydaturą. Warto też powiedzieć, że jest się do dyspozycji w razie wątpliwości. Koniecznie pożegnaj się zwrotem grzecznościowym (dobrym wyborem są “z wyrazami szacunku” i “z poważaniem") i nie zapomnij podpisać się imieniem i nazwiskiem.

Oto przykład zakończenia:

Kończąc, pragnę podziękować za czas poświęcony na zapoznanie się z moją aplikacją. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się na rozmowie kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pozostaję do dyspozycji pod wskazanym wyżej numerem telefonu.

Z wyrazami szacunku,
Klaudiusz Nowakowski

📌Jeżeli aplikujesz o pracę za granicą, nadal możesz skorzystać z naszego kreatora CV, w którym możesz także stworzyć list motywacyjny. Wystarczy kilka kliknięć, aby zmienić język szablonu na taki, jaki potrzebujesz.

Ulepsz swój list motywacyjny

Zwróć uwagę na błędy

Jako asystent prawny, wiesz, jak istotne są detale. Potraktuj swoją aplikację jako trening przed sprawdzaniem prawniczych dokumentów. W twoim CV czy liście motywacyjnym nie mogą pojawić się żadne błędy. Zanim więc wyślesz te dokumenty do pracodawcy, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj. Zwróć uwagę na nieczytelne zdania, literówki, błędy gramatyczne, ortograficzne i interpunkcję.

Sięgnij po kreator i stwórz unikatowe podanie

Duża konkurencja oznacza, że musisz umieć się wyróżnić. Nie możesz jednak polegać wyłącznie na swoim doświadczeniu czy umiejętnościach. Najważniejsze osiągnięcia na pewno zaimponują pracodawcy, ale pamiętaj, że najpierw musisz go przekonać, żeby w ogóle skupił uwagę na treści twojego dokumentu.

Właśnie dlatego wygląd twojego listu motywacyjnego jest tak ważny. W naszym kreatorze znajdziesz szablony o estetycznym, profesjonalnym i ciekawym wyglądzie. Możesz je edytować tak, aby pasowały do twojego unikatowego stylu. Dzięki temu stworzysz dokumenty aplikacyjne, które momentalnie wyróżnią się na tle innych.

Nie musisz być grafikiem komputerowym ani specjalistą od technologii – w łatwy sposób stworzysz i wypełnisz swoje podanie.

List motywacyjny dla asystenta prawnego – podsumowanie artykułu

List motywacyjny to doskonały dodatek do twojego CV. Z jego pomocą wyróżnisz się na tle innych kandydatów i pokażesz pracodawcy, że jesteś osobą ambitną, która potrafi zrobić nieco więcej niż tylko wymagane minimum.

Wiesz już, jak stworzyć idealny list do pracodawcy. Jeżeli jednak potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia aplikacji do pracy albo chcesz przejrzeć wzory CV prawnika czy radcy prawnego, koniecznie zajrzyj na naszą stronę i bloga.

Skorzystaj z naszych szablonów i stwórz profesjonalne CV oraz list motywacyjny dla asystentki prawnej, które zachwycą przyszłego pracodawcę.


szablony listów motywacyjnych Paralegal

Najczęściej zadawane pytania

Jak długi powinien być list motywacyjny?

Optymalna długość CV i listu motywacyjnego to maksymalnie jedna strona A4 każdy. Nie zmniejszaj zbytnio marginesu lub czcionki. Pamiętaj, że musisz zachować czytelność i przejrzystość dokumentów. Co więcej, im bardziej estetyczny jest twój list motywacyjny, tym większe szanse na to, że rekruter zwróci na niego uwagę.

Skup się na najważniejszych informacjach. Konkretna oferta pracy pomoże ci lepiej zrozumieć, jakich kandydatów poszukują pracodawcy i to właśnie na tym się skup, a nie będziesz mieć problemu z napisaniem krótkiego, ale ciekawego listu.

Pracując w branży prawniczej, musisz skupiać się na detalach, ale także przekazywać informacje w prosty sposób. Pokaż, że to potrafisz, tworząc zwięzły, ale wypełniony informacjami list motywacyjny.

Czy klauzula o ochronie danych osobowych musi być umieszczona w liście motywacyjnym?

W przypadku CV umieszczenie takiej klauzuli jest konieczne. Musi ona być zapisana w aktualnej formule i znaleźć się na wszystkich stronach twojego CV. Możesz umieścić ją w stopce dokumentu, oszczędzając miejsce.

W przypadku listu motywacyjnego nie ma konieczności umieszczania takiej klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ofercie pracy.

Już dziś stwórz idealne podanie, sięgając po szablon listu motywacyjnego dla asystenta prawnego!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV