Jak napisać list motywacyjny? Kompletny przewodnik

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór listu motywacyjnego dla studenta

Anna Nowak
Studentka projektowania mody
anna.nowak@outlook.com
555 77 99 54
LinkedIn: Anna Nowak

Do:

Paula Kowalska
Kierownik Rekrutacji Talentów
Madrycki Dom Mody
Madryt, Hiszpania

15 czerwca 2021

Szanowna Pani Kowalska,

Nazywam się Anna Nowak i jestem studentką ostatniego semestru projektowania mody na Akademii Artystycznej w Poznaniu.

Wyrażam chęć wzięcia udziału w programie stażowym oferowanym przez Pani firmę. Zawsze uważnie śledziłam trajektorię tego Domu Mody i doskonale znam jego kolekcje i styl projektowania, który był i nadal jest dla mnie inspiracją.

W trakcie mojej nauki zdobyłam wartościowe umiejętności, takie jak tworzenie propozycji projektów, szkiców i prototypów w Autocad, projektowanie i produkcja odzieży haute couture, wycinanie wzorów, analiza trendów i techniki produkcji tekstyliów.

Niedawno ukończyłam kurs zarządzania kolekcjami w IEBS Business School, zrealizowany online. Stworzyłam i zarządzałam moją pierwszą letnią kolekcją odzieży, którą umieściłam w moim portfolio, do którego mam nadzieję, że Pani zajrzy.

To byłby dla mnie zaszczyt otrzymać możliwość zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego wraz z Pani zespołem przy użyciu moich umiejętności z zakresu projektowania mody.

Dziękuję za poświęcony mi czas. Mam nadzieję, że będę miała okazję poznać Panią osobiście na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z wyrazami szacunku,
Anna Nowak

Wielu kandydatów może mieć podobny profil do twojego. W takiej sytuacji, trudno będzie ci się wyróżnić na tle innych. Jeśli jednak uzupełnisz swoje CV eleganckim i profesjonalnym listem motywacyjnym, osiągniesz swój cel. Dzięki temu przewodnikowi nauczysz się, jak napisać go w łatwy i skuteczny sposób.

Według Susan Adams z Forbes, list motywacyjny powinien być formalny, ale nie nudny. Celem dołączenia tego dokumentu do podania jest zrobienie dobrego pierwszego wrażenia na rekruterach. W liście motywacyjnym przedstawiasz też, dlaczego pracodawca powinien dać szansę twojemu CV i dlaczego jesteś idealnym kandydatem.

Jeśli list motywacyjny spełni swoje zadanie, rekruter będzie chciał dowiedzieć się więcej o tobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Z tego poradnika dowiesz się, jak napisać doskonały list motywacyjny.

Jakie są rodzaje listów motywacyjnych i czy w ogóle można mówić o podziale na rodzaje? Tak, istnieją różne rodzaje listów motywacyjnych. Choć może trafniej byłoby powiedzieć, że to kandydat wprowadza zmiany w dokumencie i wpływa na jego ostateczny wygląd.

Oczywiste jest, że student nie może pochwalić się tym samym, co osoba, która pracuje w zawodzie przez siedem lat. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby ton listu motywacyjnego zmieniał się, w zależności od tego, kto go wysyła. Pamiętaj, że rekruterzy muszą zrozumieć, kim jest kandydat oraz jaki jest jego główny cel.

Spójrz na poniższe wzory listów motywacyjnych dla różnych zawodów i poziomów doświadczenia:


Jak napisać list motywacyjny Kompletny przewodnik

Przykład listu motywacyjnego dla kierownika

Adam Nowak

Kierownik projektu

Adam.nowak@gmail.com

901 23 12 34

LinkedIn: Adam Nowak


Do:


Joanna Konieczna

Kierowniczka ds. rekrutacji

Firma ABC

Warszawa


15 czerwca 2021


Szanowna Pani Konieczna,


Z tej strony Adam Nowak, kierownik projektu z dziewięcioletnim doświadczeniem w branży i specjalizacją Digital Marketing przyznaną przez Uniwersytet Warszawski.

Mam nadzieję na dołączenie do zespołu zarządzającego projektami w firmie ABC w celu planowania i realizacji różnych projektów firmy przy minimalnym ryzyku i maksymalnym możliwym sukcesie osiągnięcia wyznaczonych celów.


Niedawno prowadziłem projekt architektoniczny w firmie Tus Arquitectos, który polegał na stworzeniu kompleksu mieszkalnego sześciu inteligentnych domów. Projekt został opracowany przy 30% oszczędnościach budżetowych i zakończył się całkowitym sukcesem, do tego stopnia, że ​​został doceniony przez magazyn Forbes w wydaniu z marca 2021 roku.

Chciałbym do Państwa zespołu dodać moje umiejętności w zakresie wczesnego tworzenia projektów, optymalnego zarządzania zasobami, przygotowania budżetu globalnego, analizy i zarządzania ryzykiem, kontroli i monitorowania realizacji, przywództwa i rozwiązywania konfliktów.


Zainteresowałem się Państwa firmą, ponieważ widziałem jej rozwój w branży i to, jak bardzo jest przywiązana do swojej wizji, z którą się identyfikuje. Podzielam tę wizję i chciałbym za nią podążać. W załączeniu znajdzie Pani moje CV z dodatkowymi informacjami na temat mojej kariery zawodowej, szkoleń i osiągnięć.

Dziękuję za poświęcony mi czas. Mam nadzieję, że będziemy mieć okazję przedyskutować to, w jaki sposób mogę użyć moich kwalifikacji do rozwoju Firmy ABC podczas rozmowy o pracę.


Z wyrazami szacunku,


Adam Nowak


Przykładowy list motywacyjny dla osoby ubiegającej się o wyższe stanowisko

Laura Nowakowska

Recepcjonistka w hotelu

laura.nowakowska@gmail.com

933 45 55 45

Do:

Edward Kowalski

Menedżer ds. rekrutacji

Hotel Plaza

Warszawa


15 czerwca 2021


Szanowny Panie Kowalski,


Nazywam się Laura Nowakowska. Od pięciu lat pracuję jako recepcjonistka w prestiżowym hotelu XYZ. Z powodzeniem realizuję swoje obowiązki na tym stanowisku (załączam list polecający), zawsze dbając o to, aby zapewniać najwyższy poziom obsługi klienta i pozytywnie promować wizerunek tej sieci hoteli.


Wierzę, że moja kariera zawodowa w dziale recepcji oraz wybitne umiejętności w zakresie zarządzania, przygotowały mnie na stanowisko Asystenta Administracyjnego w Państwa hotelu.


Poświęciłam czas na przeczytanie oferty pracy i wiem, że moje umiejętności są odpowiednie na to stanowisko. Moje główne atuty to przygotowywanie i kontrola dokumentów administracyjnych, kontrola baz danych i kalendarzy, odbieranie połączeń, zarządzanie kontaktami z klientami i dostawcami oraz optymalizacja zasobów działu.

Te umiejętności zdobyłam w trakcie mojej pracy, a także wzmocniłam je, kończąc szkolenie na asystenta administracyjnego w Wyższej Szkole Administracji. Dzięki nim doskonale zarządzałam recepcją, uzyskując 35% oszczędności zasobów.

Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi i nie mogę się doczekać spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby omówić, w jaki sposób mogę wykorzystać moje umiejętności jako asystentka administracyjna hotelu.


Z wyrazami szacunku,


Laura Nowakowska


Jak napisać list motywacyjny Kompletny przewodnik

Przykładowy list motywacyjny do samodzielnego zgłoszenia kandydatury (w przypadku braku wakatu)

Karol Lis

Manager ds. komunikacji w mediach społecznościowych

karol.lis@outlook.com

991 22 01 52

LinkedIn: Karol Lis

Portfolio: www.karollis.com

Do:

Patrycja Żelazna i Jan Kowalski

Kierownicy działu HR

Studio 360

Warszawa


15 czerwca 2021


Szanowni Państwo,

Nazywam się Karol Lis i od ponad czterech lat pracuję jako manager ds. komunikacji w mediach społecznościowych. Specjalizuję się copywritingiem dla reklamy cyfrowej.

Choć wiem, że nie mają Państwo otwartego wakatu w dziale marketingu, do którego chciałbym dołączyć, chciałbym zaprezentować swoją kandydaturę, aby mogli Państwo wziąć ją pod uwagę w przyszłych procesach rekrutacji, jeśli mój profil się Państwu spodoba.


Bycie managerem ds. komunikacji w mediach społecznościowych to zawód, który wykonywałem z entuzjazmem i dzięki któremu miałem możliwość zarządzania i promowania w przestrzeni cyfrowej uznanych marek. Jedną z nich była marka Movistar, dla której stworzyłem strategię, która zwiększyła zaangażowanie o 55% w pierwszym miesiącu i zwiększyła sprzedaż online o 35% w tym samym miesiącu.

Zapoznałem się z projektami realizowanymi przez Państwa firmę dla dużych marek takich jak Ikea, i to był główny powód, dla którego napisałem do Państwa. Żywię nadzieję, że w najbliższym czasie będę mógł stać się częścią tak nowatorskiego procesu twórczego.

Wierzę, że przyniosę korzyści Państwa firmie, dzięki moim umiejętnościom, takim jak optymalne zarządzanie sieciami społecznościowymi, zarządzanie kryzysowe, tworzenie zaangażowanych społeczności, analiza metryk i przygotowywanie raportów wyników. Ponadto specjalizacja z zakresu copywritingu, którą studiowałem pod nadzorem Maider Tomasena, sprawiła, że potrafię pisać doskonałe teksty dla reklam cyfrowych.

Chętnie przedstawię więcej informacji o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej w czasie, który uznają Państwo za stosowny. Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji.


Z wyrazami szacunku,


Karol Lis


Co to list motywacyjny i dlaczego jest taki ważny?

List motywacyjny to dokument uzupełniający i towarzyszący twojemu CV. Jego celem jest przedstawienie ciebie jako idealnego kandydata.

Zadaniem tego typu listu jest przyciągnięcie uwagi działu HR poprzez przedstawienie doświadczenia zawodowego i umiejętności w sposób zwięzły i atrakcyjny.

📌 Nie lej wody: twój list motywacyjny powinien być przepełniony ważnymi informacjami. W innym razie, pracodawca może się znudzić lub pomyśleć, że nie masz niczego ciekawego do zaoferowania.

Jeśli twój list motywacyjny będzie wystarczająco przekonujący, będziesz miał większe szanse na to, że rekruter zainteresuje się twoją aplikacją i zaprosi cię na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Pamiętaj, że list motywacyjny nie zastępuje życiorysu zawodowego, tylko go uzupełnia. Jeżeli wyślesz list motywacyjny bez CV, pracodawca z pewnością odrzuci twoją kandydaturę.

Sarina Virk Torrendell, doradczyni zawodowa i założycielka portalu do poszukiwania pracy With Sarina uważa, że list motywacyjny to miejsce, w którym możesz połączyć kropki między poprzednim doświadczeniem a tym, czego potrzebujesz lub czego szukasz na nowym stanowisku.

Jessica Hernández, autorka życiorysów i trenerka personalna, sugeruje, że: w liście motywacyjnym powinieneś wyjaśnić, co lubisz w oferowanym stanowisku i jak możesz przyczynić się do jego rozwoju. Musisz być jak najbardziej konkretny, aby rekruterzy mogli zobaczyć, że wziąłeś pod uwagę ich potrzeby.

📌 Dość często rekruterzy najpierw czytają list motywacyjny kandydata, a dopiero potem zaglądają do CV. W związku z tym, już w liście motywacyjnym musisz przekonać ich, że jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.

Napisz dobry list motywacyjny w pięciu krokach

Zanim rozpoczniesz pisanie listu motywacyjnego, musisz zastanowić się nad tym, co w nim umieścisz, a także jaka będzie jego struktura. Na szczęście, z naszą pomocą, napisanie listu motywacyjnego jest znacznie prostsze niż myślisz.

Oto pięć kroków, które pomogą ci podczas tworzenia listów motywacyjnych:

Krok pierwszy: Wybierz odpowiedni szablon listu motywacyjnego

Na szczęście napisanie listu motywacyjnego nie musi zaczynać się od zera. Istnieje wiele modeli szablonów, na których możesz polegać. Sięgnij po gotowy list motywacyjny, aby przyspieszyć i ułatwić proces. Najważniejsze, aby wybrać profesjonalny, elegancki i atrakcyjny model szablonu.

Spośród wszystkich dostępnych modeli szablonów wybierz ten, który pasuje do twojego zawodu i informacji, które chcesz przekazać. Pamiętaj, że treść listu motywacyjnego jest tak samo ważna, jak jego wygląd.

📌Podczas pisania listu motywacyjnego nie daj się porwać emocjom. Twój list motywacyjny powinien być stonowany. Zbyt ekstrawagancki szablon może zagrać na twoją niekorzyść.

Krok drugi: zatytułuj swój list motywacyjny

Wielu kandydatów nie wie, jak zacząć list motywacyjny. Pewnie zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w pierwszych wierszach tego dokumentu?

Podobnie jak w przypadku życiorysu zawodowego, w liście motywacyjnym jako pierwszy powinien pojawić się nagłówek, który będzie zawierał twoje imię i nazwisko, tytuł zawodowy i dane kontaktowe. Dodatkowo możesz w nim także umieścić dane adresata maila oraz datę, kiedy wysłałeś swój list motywacyjny.

Podsumowując, ta część powinna zawierać:

 • Imię i nazwisko
 • Nazwę profesji
 • Dane kontaktowe (e-mail, telefon, LinkedIn, strona internetowa)
 • Imię i nazwisko rekrutera lub pracodawcy (jeżeli nie znasz dokładnego imienia i nazwiska, podaj tylko nazwę firmy)
 • Nazwę firmy
 • Datę

Spójrz na przykłady listów motywacyjnych w górnej części tego artykułu, aby lepiej zrozumieć, jak napisać tę część.

Krok trzeci: napisz spersonalizowane powitanie

Ogólny list motywacyjny, który zdradza, że nie poświęciłeś czasu na personalizację, może zaprzepaścić twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Z tego powodu spersonalizowane powitanie jest bardzo ważne w tego typu dokumentach.

📌 Rekruter naprawdę doceni fakt, że poświęciłeś czas na znalezienie jego imienia i nazwiska i umieszczenie go w liście motywacyjnym. Taki zabieg może dać ci dodatkowe punkty podczas procesu zatrudniania. Co więcej, spersonalizowany list motywacyjny pokazuje, że zależy ci na pracy właśnie u tego konkretnego pracodawcy.

Zwrot grzecznościowy rozpoczynający list motywacyjny z pewnością zwróci uwagę rekrutera. Twoje powitanie powinno być formalne i wyrażać szacunek. Jeżeli znasz nazwisko rekrutera, koniecznie zaadresuj swój list do niego.

Powitanie może brzmieć tak:

Szanowny Panie Kowalski lub Szanowna Pani Kowalska

W ten sposób podkreślasz, że poświęciłeś nieco czasu na to, by dowiedzieć się, kto jest rekruterem, a to pozwala wyróżnić się na tle innych kandydatów. Zwrócenie się do potencjalnego szefa czy rekrutera jego nazwiskiem może stworzyć nić porozumienia i zwiększyć ich empatię.

Właśnie dlatego powinieneś unikać zwrotów: Szanowny Panie, czy Szanowna Pani, bez nazwiska.

Jeżeli znasz stanowisko piastowane przez daną osobę, również możesz dodać tę informację do listu motywacyjnego. Spójrz na przykład:

 • Szanowny Pan Kowalski, szef działu HR
 • Szanowna Pani Kowalska, rekruterka w firmie ABC

Jeżeli nie wiesz, kto jest rekruterem i wysyłasz aplikację na maila działu HR, wystarczy, że użyjesz sformułowania Szanowni Państwo.

📌 Jeżeli chcesz napisać list motywacyjny, który znacząco zwiększy twoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, postaraj się znaleźć imię i nazwisko osoby, do której wysyłasz swoje dokumenty aplikacyjne.

list motywacyjny

Jak znaleźć imię i nazwisko rekrutera?

Aby spersonalizować list motywacyjny, musisz oczywiście wiedzieć, kto go przeczyta. Jeśli tej informacji nie ma w ogłoszeniu o pracę, postaraj się dowiedzieć, do kogo wysyłasz list motywacyjny w inny sposób, na przykład:

 • Wyszukaj na LinkedIn szefa rekrutacji firmy.
 • Poszukaj tej informacji na stronie internetowej firmy lub w mediach społecznościowych.
 • Zadzwoń do firmy i zapytaj o osobę odpowiedzialną za rekrutowanie pracowników.
 • Zapytaj znajomego, który pracuje w danej firmie.

Jeśli mimo starań, nie byłeś w stanie znaleźć informacji na temat tego, kto jest odpowiedzialny za rekrutację, możesz również wypróbować następujące opcje powitania:

 • Do działu kadr.
 • Do kierownika ds. rekrutacji.

Krok czwarty: Napisz wstęp, który od razu przykuje uwagę rekrutera

Masz tylko jedną szansę na przedstawienie się. Z tego powodu twój pierwszy akapit powinien sprawić doskonałe wrażenie i przekonać do ciebie rekrutera.

Pamiętaj, że jeśli nie przyciągniesz uwagi pracodawcy w ciągu pierwszych kilku sekund, raczej odrzuci on twoje CV i list motywacyjny.

Poniższe wskazówki pomogą ci od razu wyróżnić się na tle innych:

 • Opisz krótko, kim jesteś i co robisz,
 • Wyjaśnij od razu, o które stanowisko się ubiegasz,
 • Podsumuj swoje wykształcenie i doświadczenie (jeśli masz odpowiednie kursy, wspomnij o nich),
 • Uwzględnij ważne osiągnięcia i wybitne umiejętności.

Poprawny wzór listu motywacyjnego – wstęp

Poprawny
Nazywam się Jan Nowak i jestem grafikiem specjalizującym się projektowaniem opakowań. Posiadam siedem lat doświadczenia. Chciałbym dołączyć do Firmy ABC jako grafik.

Przez ostatnie pięć lat pracowałem jako starszy grafik w firmie NYX Productions w obszarze marketingu i przeprojektowałem opakowania ich produktów w ramach kreowania świeżego wizerunku marki. Zaprojektowane przeze mnie nowe opakowanie zwiększyło sprzedaż o 65% w pierwszym miesiącu od jego premiery.

Chcę wykorzystać moje umiejętności projektowania i ilustracji, aby wzmocnić obecność Firmy ABC na rynku i zwiększyć zaangażowanie klientów.


Tego typu wstęp jest idealny, ponieważ:

 • Wyjaśnia krótko kim jesteś, czym się zajmujesz, jakie masz doświadczenie.
 • Wskazuje stanowisko, o które się starasz.
 • Podkreśla ważne umiejętności i osiągnięcia.

Błędny przykład listu motywacyjnego – wstęp

Niepoprawny
Cześć, mam na imię Jan Nowak. Chciałbym zostać kolejnym grafikiem dla Firmy ABC, ponieważ mam na to stanowisko idealne predyspozycje. W Producciones Multimedia SA piastowałem to samo stanowisko przez 4 lata. Mam już doświadczenie i wiem, że dobrze sobie poradzę.

Taki wstęp nie przyciągnąłby uwagi rekruterów, ponieważ:

 • Nie ma informacji na temat specjalizacji.
 • Brakuje danych na temat mocnych stron i godnych uwagi osiągnięć.
 • To bardzo ogólny fragment, który nie wyróżni się na tle innych.

Krok piąty: Wyjaśnij, dlaczego jesteś odpowiednią osobą do pracy

A więc przyciągnąłeś już uwagę pracodawcy doskonałym wprowadzeniem. Teraz musisz wyjaśnić, dlaczego jesteś idealnym kandydatem do pracy. To w tym momencie powinny być wyróżnione umiejętności zawodowe.

Aby to zrobić, skoncentruj się na wymaganiach oczekiwanych przez pracodawców, a następnie wyjaśnij, w jaki sposób twoje umiejętności idealnie pasują do stanowiska.

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby w atrakcyjny sposób opisać siebie jako kandydata:

 • Uważnie przeczytaj ogłoszenie o pracę, aby poznać jakie pracodawca ma wymagania.
 • Zaznacz związek między wymaganiami na dane stanowisko a twoimi umiejętnościami.
 • Podkreśl, że chcesz zwiększać osiągnięcia firmy.
 • Zacznij od mocnego przekazu.
💡Rekruter zacznie budować pierwsze wyobrażenie o tobie czytając list motywacyjny. Pokaż mu, że masz wymagane kompetencje, a także, że chcesz rozwijać wyniki firmy.

Wzór listu motywacyjnego – poprawny przykład

Po uważnym przeczytaniu oferty pracy napisz ten fragment. Możesz to zrobić w następujący sposób:

Poprawny
Opracowałem bardzo elastyczny proces twórczy, który jest w stanie dostosować się do różnych kontekstów biznesowych dzięki moim umiejętnościom obsługi programów do tworzenia projektów, takich jak Illustrator, InDesign i Photoshop. Specjalizuję się w tworzeniu opakowań.

Mój styl projektowania odpowiada celom i wartościom firmy. Chcę dodać do Państwa zespołu moje umiejętności, aby wzmocnić wizerunek marki zarówno offline, jak i online.


Ten rodzaj opisu zadziała, ponieważ:

 • Demonstruje specjalizację,
 • Podkreśla wybitne umiejętności,
 • Pokazuje, dlaczego kandydat chce dołączyć do zespołu.
Wzór listu motywacyjnego – błędny przykład

Możesz bardzo zaszkodzić swojej aplikacji, jeśli napiszesz tę ważną część w tak prosty, bezosobowy i ogólny sposób, jak w poniższym przypadku:

Niepoprawny
Myślę, że jestem idealną kandydatką do tej pracy, ponieważ posiadam umiejętności wymienione w ogłoszeniu o pracę: wiem, jak tworzyć piękne projekty dla mediów społecznościowych i strony firmy. Podoba mi się filozofia firmy. Postaram się, aby moje umiejętności pomogły Wam w realizacji celów.

Jest to bardzo ogólny tekst, w którym brakuje ważnych informacji, które mogą mieć znaczenie dla rekruterów. Na przykład:

 • Brak opisu umiejętności,
 • Brak informacji na temat obranej ścieżki kariery,
 • Brak informacji o osiągnięciach kandydatki.
📌Słowa „myślę” i „spróbuję” wskazują na niepewność i brak zaufania do swojej wiedzy i umiejętności. Unikaj ich używania.

Zakończenie listu motywacyjnego

Napisałeś już niemal cały list motywacyjny. Teraz musisz podsumować go w odpowiedni sposób. Zanim pożegnasz się z rekruterem, poinformuj go, czego od niego oczekujesz.

Oczywiście powiedz to z szacunkiem, przyjaznym i uprzejmym tonem. Możesz to zrobić tak:

Poprawny przykład

Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. Chętnie wyjaśnię bardziej szczegółowo podczas rozmowy o pracę, w jaki sposób mógłbym wykorzystać moje osiągnięcia i umiejętności na rzecz rozwoju Państwa firmy.


W delikatny i pełen szacunku sposób wyrażasz chęć otrzymania odpowiedzi od osoby rekrutującej i zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pożegnaj się z rekruterem

Po podsumowaniu listu motywacyjnego akapitem wyrażającym nadzieję na otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę, musisz zamieścić swoje pożegnanie. Powinno być ono krótkie i proste.

Możesz użyć na przykład takich zwrotów:

 • Z poważaniem (twoje imię i nazwisko).
 • Z wyrazami szacunku (twoje imię i nazwisko).
 • Łączę wyrazy szacunku (twoje imię i nazwisko).

list motywacyjny

Napisz dobry list motywacyjny – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak stworzyć własny list motywacyjny. Chcesz się upewnić, że twój list motywacyjny jest poprawnie sformułowany i niczego w nim nie brakuje? Sprawdź to za pomocą naszej listy:

Czy nagłówek zawiera istotne informacje?

 • Imię i nazwisko
 • Zawód
 • Profesjonalny adres e-mail
 • Numer telefonu
 • Media społecznościowe i odpowiednie witryny (opcjonalnie)
 • Dane adresata listu
 • Data
 • Czy początkowe powitanie zawiera nazwisko i tytuł rekrutera?
 • Czy wprowadzenie listu motywacyjnego podkreśla twój profil zawodowy?
 • Czy krótko powiedziałeś kim jesteś i co robisz?
 • Czy wspomniałeś o swoim doświadczeniu w branży?
 • Czy wspomniałeś o osiągnięciach i kwalifikacjach, które potwierdzają twoje doświadczenie?
 • Czy w atrakcyjny sposób przedstawiłeś, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko?
 • Czy powiązałeś swoje mocne strony z celami firmy?
 • Czy podkreśliłeś swoje najważniejsze osiągnięcia?
 • Czy wspomniałeś, dlaczego chcesz dołączyć do firmy?
 • Czy zakończyłeś list, wyrażając nadzieję na spotkanie z rekruterem?
 • Czy list motywacyjny został zakończony w odpowiedni sposób?

List motywacyjny jest wysoko ceniony w każdym zawodzie i branży. Jest idealnym uzupełnieniem CV i sposobem na podkreślenie twojego profesjonalnego charakteru wśród innych kandydatów. Nadszedł czas, aby zacząć pisać list motywacyjny! Napisz go zgodnie z naszym przewodnikiem i wyślij go wraz ze swoim CV.

Sięgnij po wzory listów motywacyjnych, aby ułatwić sobie zadanie tworzenia tego dokumentu. Skorzystaj z naszego kreatora, aby stworzyć idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy list motywacyjny jest zawsze obowiązkowy?

Nie, list motywacyjny to uzupełnienie twojego CV. Jest obowiązkowy wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ofercie pracy. W innym przypadku, jest on opcjonalny.

Eksperci ds. rekrutacji uważają jednak, że kandydaci, którzy dołączą list motywacyjny do podania, mają większe szanse na zdobycie pracy. Pokazują oni bowiem, że są ambitnymi i gotowymi do działania osobami, którym naprawdę zależy na danym stanowisku.

To doskonałe miejsce na rozwinięcie życiorysu zawodowego i umieszczenie tych informacji, na które zabrakło miejsca w CV.

Stwórz idealne podanie, sięgając po przykłady listów motywacyjnych dostępne na naszej stronie!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV