Jak napisać list motywacyjny po francusku – przewodnik krok po kroku

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Francuski list motywacyjny – wzór

Anna Nowak
Étudiant en stylisme
anna.nowak@outlook.com
+48 555 77 99 54
Poznan (Pologne)
LinkedIn : Anna Nowak

A :

Jacque Sartre
Chef du recrutement des talents
Maison de la mode de Paris
Paris, France
Paris, le 17 juin 2022

Objet : Stagiaire à la Maison de la Mode de Paris

M. Sartre,

Je m'appelle Anna Nowak et je suis étudiante en dernier semestre de design de mode à l'Académie des arts de Poznan (Pologne).

J'exprime mon désir de participer au programme de stage proposé par votre entreprise. J'ai toujours suivi de près la trajectoire de cette maison de mode et je connais très bien ses collections et son style de conception, qui a été et continue d'être une source d'inspiration pour moi.

Au cours de mon apprentissage, j'ai acquis des compétences précieuses telles que la création de propositions de design, d'esquisses et de prototypes dans Autocad, la conception et la production de vêtements de haute couture, la coupe de modèles, l'analyse des tendances et les techniques de production textile.

J'ai récemment suivi un cours de gestion des collections à l'IEBS Business School, complété en ligne. J'ai créé et géré ma première collection de vêtements d'été, que j'ai incluse dans mon portfolio, que j'espère que vous regarderez.

Ce serait un honneur pour moi de recevoir l'opportunité d'acquérir ma première expérience professionnelle au sein de votre équipe en utilisant mes compétences en matière de création de mode.

Merci pour le temps que vous m'avez accordé. J'espère avoir l'occasion de vous rencontrer en personne lors de l'entretien.

Meilleures salutations,

Anna Nowak

Uznaje się, że język francuski jest piątym najpopularniejszym językiem na świecie. Jeżeli nim władasz – gratulujemy. Jednak nawet znając ten język doskonale, możesz mieć pewne kłopoty z napisaniem dokumentów aplikacyjnych, w tym listu motywacyjnego. Nie martw się! W tym artykule znajdziesz masę przydatnych słówek, wzór listu motywacyjnego po francusku oraz porady na temat jego pisania, które pomogą ci w zdobyciu wymarzonej pracy!

Przygotuj się do pisania listu motywacyjnego

Zanim zaczniesz pisać swój list motywacyjny, przeczytaj porady ekspertów ds. kariery. Oto kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, przygotowując się do złożenia dokumentów aplikacyjnych.

Zweryfikuj informacje na temat rynku pracy

Niezależnie od tego, czy chcesz zdobyć pracę w kraju, czy też za granicą, warto zapoznać się z ofertą pracy i sprawdzić, czy pracodawca proponuje dobre warunki zatrudnienia.

Nie popełniaj błędu nowicjuszy i nie wysyłaj zgłoszenia do pierwszej lepszej firmy, która znalazłeś. Poświęć nieco czasu na to, aby poszukać innych ogłoszeń na podobne stanowisko i porównaj je ze sobą. Robiąc to, możesz zweryfikować, czy wymagania i warunki zatrudnienia są adekwatne do rynkowych standardów.

Takie poszukiwania przygotują cię także do rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ będziesz wiedzieć, jakie warunki możesz negocjować z pracodawcą.

Sprawdź wymagania pracodawcy

📌Ogłoszenie o pracę jest skarbnicą wiedzy – jego dokładna analiza pomoże ci napisać dobry list motywacyjny i CV.

Pracodawcy coraz częściej doceniają osoby bez doświadczenia. Jednak jeżeli nie masz podstawowych kwalifikacji lub umiejętności niezbędnych na danym stanowisku, tracisz swój czas. Sprawdź, czy wpisujesz się w wymagania pracodawcy. Gdy w ogłoszeniu pojawiają się kwalifikacje, których nie posiadasz, poszukaj innej oferty.

List motywacyjny po francusku powinien odnosić się do informacji zawartych w ogłoszeniu. Warto w nim wspomnieć, w jaki sposób możesz wykonywać powierzone zadania oraz jak wykorzystujesz swoje umiejętności w praktyce.

Sprawdź pracodawcę

Praca za granicą, nawet tymczasowa lub w niepełnym wymiarze godzin, może okazać się doskonałą okazją do rozwoju kariery lub zarobienia dobrych pieniędzy. Musisz być jednak czujny, ponieważ nie każdy pracodawca jest uczciwy.

Zanim wyjedziesz do pracy, a nawet zabierzesz się za pisanie podania, zweryfikuj pracodawcę:

 • Wyszukaj informacje o pracodawcy na portalach i serwisach internetowych. Jeżeli pracodawca ma dużo negatywnych komentarzy, unikaj go.
 • Sprawdź, czy serwis, na którym umieszczone jest ogłoszenie może być uznany za wiarygodny. Jeżeli nie, powinieneś traktować to jako znak ostrzegawczy.
 • Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się znaleźć osobę, która już pracowała w danej firmie i poproś o rozmowę.

francuski list motywacyjny

Napisz CV po francusku

Stwórz list motywacyjny dopiero po tym, jak napiszesz swoje CV. Pozwoli ci to uporządkować umiejętności, doświadczenia, twoje osiągnięcia i wszystkie inne informacje na temat kariery. Aby napisać list motywacyjny, który nie będzie powielał informacji z CV, a także był skuteczny, musisz wiedzieć, na jakich aspektach się skupić.

Niezależnie od pracy, będziesz musiał napisać CV po francusku, ponieważ to najważniejszy dokument aplikacyjny.

Napisanie CV po francusku nie musi być trudne. Wystarczy, że skorzystasz z porad zawartych w naszym przewodniku.

List motywacyjny po francusku i jego części

Za moment dowiesz się, jak napisać list motywacyjny w języku francuskim. Przedstawiamy, jak krok po kroku stworzyć każdą z sekcji.

Nagłówek z danymi kandydata i adresata

Swój list motywacyjny zacznij od nagłówka, w którym znajdą się dane osobowe i kontaktowe zarówno kandydata, jak i odbiorcy (rekrutera, pracodawcy, etc.).

⚠️Do listu motywacyjnego po francusku, w przeciwieństwie do polskiego, powinieneś wpisać swój adres zamieszkania.

Spójrz na ogólne zasady tworzenia nagłówka:

 • Lewy górny róg przeznacz na wpisanie swojego imienia i nazwiska, pełnego adresu oraz danych kontaktowych (telefon, e-mail).
 • Prawy górny róg powinien zawierać dane adresata: nazwę firmy, miejscowość. Jeżeli masz taką możliwość, podaj też imię i nazwisko pracodawcy.
 • Pod danymi adresata listu motywacyjnego umieść miejscowość i datę.

Oto przykład:

Laura Kowalska

Słoneczna 15 a,

54-090 Ełk

Pologne

+48 767 767 767

laura.kowalska@gmail.com

Chef Pierre Lautrec

Restaurant ABC

Paris


Tytuł listu

Tytuł listu to element, który nie pojawia się w liście motywacyjnym po polsku. Jednak francuski list motywacyjny musi go zawierać. W tytule (objet) należy podać informacje o tym, o jakie stanowisko się ubiegasz.

Przykład:

Objet : Serveuse dans la restaurant ABC


francuski list motywacyjny

Pod tytułem przywitaj się, używając zwrotu madam lub monsieur. Pamiętaj, że zadaniem listu motywacyjnego jest wyróżnić cię na tle konkurencji. Zamiast więc zaczynać od bezosobowego przywitania, postaraj się odnaleźć informacje na temat imienia i nazwiska rekrutera.

Czasami pracodawca podaje taką informację w ogłoszeniu o pracę. Możesz postarać się też znaleźć ją na stronie internetowej firmy czy LinkedIn.

Dlaczego należy się bardziej postarać? Ponieważ bardziej spersonalizowany list z pewnością zrobi wrażenie na rekruterze, a ty zwiększysz swoje szanse na zdobycie zatrudnienia.

📌Sięgaj po ogólne zwroty tylko wówczas, gdy odnalezienie informacji o rekruterze nie jest możliwe.

Ciekawy początek listu

Wielu kandydatów zaczyna od typowego zwrotu w stylu “w odpowiedzi na Państwa ogłoszenie aplikuję na stanowisko…”. Choć takie rozpoczęcie to nie błąd, eksperci radzą, by go unikać. Rekruter po raz kolejny zobaczy list, który zaczyna się tak samo jak wszystkie inne. Warto więc zaimponować mu czymś bardziej oryginalnym.

Spróbuj zaciekawić rekrutera unikatową informacją o sobie, na przykład chwaląc się wyjątkowym doświadczeniem, specjalistycznym kursem czy fachową wiedzą z danej dziedziny lub branży.

Oto przykład:

Je suis récemment diplômée en histoire de l'art et spécialisée dans l'art chinois moderne. Je pense que mes connaissances et mes compétences seront idéales pour le poste proposé par votre galerie.

💡Rekruterzy poświęcają na podanie około 6 sekund. Musisz zrobić wszystko, aby zatrzymać ich spojrzenie na dłużej, na przykład zaczynając swój list od ciekawej informacji.


francuski list motywacyjny

Rozwinięcie informacji

Rozwinięcie listu powinno zawierać szczegółowy opis tych informacji, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem na proponowane stanowisko. Skup się na umiejętnościach, doświadczeniu zawodowym, a także osiągnięciach. Możesz także wspomnieć o szczególnych kwalifikacjach oraz celach zawodowych.

📌Nie powtarzaj informacji zawartych w CV po francusku. Zamiast tego rozwiń je, na przykład opisując konkretne sytuacje, w których mogłeś wykorzystać swoje umiejętności. Podkreśl, w jaki sposób twoje zatrudnienie przyniesie korzyść firmie.

Opisując swoje osiągnięcia, postaraj się zrobić to za pomocą danych liczbowych, na przykład procentów. W ten sposób w mierzalny sposób zaprezentujesz, co możesz zaoferować firmie.

Oto przykład:

J'ai optimisé le bureau, réduisant les dépenses de 15%.

Pokaż, co wyróżnia cię na tle innych kandydatów. Jeżeli aplikujesz do pracy w międzynarodowej firmie, w której wymagany jest zarówno polski, jak i francuski, pochwal się tym, że biegle znasz francuski biznesowy. Jeśli ubiegasz się o pracę w domu mody, wspomnij o swoim ogromnym doświadczeniu w branży i otrzymanych nagrodach.

Kilka słów na zakończenie

Każdy list motywacyjny musi mieć dobre zakończenie. Nie możesz po prostu urwać tekstu po opisaniu swoich kwalifikacji. Pokaż pracodawcy, że zależy ci na pracy w tej konkretnej firmie, na przykład prezentując, że znasz kulturę przedsiębiorstwa, a także wiesz, z jakimi wyzwaniami się mierzysz. Jeżeli masz konkretny pomysł na rozwój firmy, do którego ty mógłbyś się przyczynić, koniecznie o tym wspomnij. Nie zapomnij też dodać, w jaki sposób dane stanowisko pozwoli ci rozwijać się zawodowo, a także spełniać twoje cele zawodowe.

Na sam koniec podziękuj za czas poświęcony na przeczytanie twojej aplikacji. Wyraź też nadzieję na osobiste spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na koniec użyj zwrotu grzecznościowego. Odpowiednikiem “Z wyrazami szacunku” będzie zwrot: Je vous prie d’accepter, Monsieur/Madame, mes respectueuses salutations.

Nie zapomnij się podpisać!

📌Zwroty grzecznościowe są bardzo ważne. Pokazują, że podchodzisz do sprawy poważnie, a także że znasz obyczaje kraju, w którym ubiegasz się o pracę.

Dodatkowe porady

Sprawdź poprawność językową

List motywacyjny to oficjalny dokument. Będzie on niejako twoją wizytówką. Jeżeli rekruter czy pracodawca zauważą, że pojawiły się w nim błędy, możesz stracić w ich oczach. Ważne jest, aby twój dokument przedstawiał ciebie jako profesjonalistę, dlatego nie może być w nim literówek, błędów ortograficznych czy też niepoprawnie sformułowanych zdań.


francuski list motywacyjny

Zanim wyślesz list motywacyjny, dokładnie go przeczytaj. Zajmie ci to niewiele czasu, a z pewnością pomoże. Jeżeli rekruter zobaczy błędy w CV czy liście motywacyjnym, może pomyśleć, że jesteś osobą, która nie dba o detale, a nawet, że nie zależy ci na pracy.

Wrzuć tekst do tłumacza Google i krytycznie przejrzyj przykłady tłumaczenia. Wniosek nasunie się sam – lepiej skorzystać z pomocy znajomych, którzy znają pisany język francuski lepiej niż ty.

📌 Pamiętaj, że profesjonalny list motywacyjny powinien być ultra poprawny. Nie pomijaj francuskich znaków i nie zapominaj o akcentach, tak ważnych w tym języku. Nie ma żadnej wymówki dla kandydata w tej kwestii. Jeżeli w liście motywacyjnym zabraknie poprawności ortograficznej, możesz stracić swoją szansę na pracę.

Sięgnij po szablon

W pisaniu listów motywacyjnych do pracodawców pomogą ci szablony. Użyj naszego kreatora listu motywacyjnego, dzięki któremu bez problemu stworzysz wszystkie dokumenty aplikacyjne. Stworzone przez ekspertów szablony wyglądają profesjonalnie. Dzięki nim nie zapomnisz o żadnych ważnych informacjach.

Kreator listu motywacyjnego pojawi się po tym, jak napiszesz CV po francusku. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że list nie powtarza informacji zawartych w CV.

Podsumowanie

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny w języku francuskim. Oto przypomnienie kilku najważniejszych porad:

 • List motywacyjny to dodatek do CV, który może zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.
 • Zadbaj o odpowiednią ortografię i obecność francuskich znaków.
 • Postaraj się zaadresować list do konkretnej osoby, aby bardziej go spersonalizować.
 • Używaj danych liczbowych do opisania osiągnięć.
 • Nie zapomnij o odpowiednich zwrotach grzecznościowych.
 • Traktuj ofertę pracy jako źródło wiedzy podczas pisania CV i listu motywacyjnego.
 • Skorzystaj z szablonów, aby ułatwić sobie zadanie tworzenia dokumentów aplikacyjnych.
 • Dodaj temat na górze życiorysu – to element, który nie pojawia się w polskim liście motywacyjnym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania podania i skorzystać z porad dotyczących poszukiwania pracy, koniecznie zajrzyj na naszego bloga o karierze. Przejrzyj też nasze wzory i szablony życiorysów zawodowych oraz listów motywacyjnych, aby znaleźć taki, który najbardziej odpowiada twoim potrzebom.

Znajdź wymarzoną pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy kandydat musi liczyć się z koniecznością napisania listu motywacyjnego?

Napisanie listu motywacyjnego jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego wprost. W każdym innym przypadku będzie to dokument dodatkowy. Według badań tylko 26% rekruterów czyta listy motywacyjne, nie rezygnuj jednak z tego dokumentu.

Może on wyróżnić cię na tle innych kandydatów i zwiększyć szanse na zdobycie pracy.

Czy mogę stworzyć własny szablon listu motywacyjnego?

Napisanie listu motywacyjnego i CV po francusku może być czasochłonne. W końcu tworzysz bardzo ważne dokumenty, a do tego w języku obcym. Choć możesz stworzyć własny list motywacyjny, nie masz pewności, czy będzie on efektywny. Podobnie jak darmowy szablon listu motywacyjnego z Internetu, stworzony przez ciebie wzór listu może być nieskuteczny i nie będzie wyglądał profesjonalnie.

Nasze szablony listów motywacyjnych zostały opracowane przez ekspertów, którzy wiedzą, czego oczekują od kandydatów pracodawcy, dlatego korzystając z nich masz pewność, że zawierają one wszystkie istotne elementy. Dodatkowo, wyglądają schludnie, profesjonalnie i estetycznie.

Korzystając z naszego kreatora CV, masz możliwość tworzenia listu motywacyjnego i CV po francusku z tą samą szatą graficzną i kolorystyczną. Taki zabieg pokaże, że jesteś osobą dbającą o detale, a piękne dokumenty aplikacyjne wyróżnią cię na tle konkurencji.

Zajrzyj na naszą stronę i skorzystaj z szablonów listu motywacyjnego po francusku!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

This is some text inside of a div block.

What’s a Rich Text element?

The rich text element allows you to create and format headings, paragraphs, blockquotes, images, and video all in one place instead of having to add and format them individually. Just double-click and easily create content.

Static and dynamic content editing

A rich text element can be used with static or dynamic content. For static content, just drop it into any page and begin editing. For dynamic content, add a rich text field to any collection and then connect a rich text element to that field in the settings panel. Voila!

How to customize formatting for each rich text

Headings, paragraphs, blockquotes, figures, images, and figure captions can all be styled after a class is added to the rich text element using the "When inside of" nested selector system.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV