Być może wiesz, jak zarządzać projektem, ale czy wiesz jak napisać list motywacyjny project managera? Nie martw się – z naszym poradnikiem dowiesz się, jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny, który zwróci uwagę rekruterów i zaimponuje potencjalnemu pracodawcy.
W poniższym tekście wyjaśniamy krok po kroku, jak stworzyć list motywacyjny project managera. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyróżnić swój list motywacyjny. Zawarliśmy w nim też wzory, dzięki którym zobaczysz, co umieścić w tym dokumencie.
Spis treści
Przykładowy list motywacyjny – kierownik projektu (project manager)
Rybnik, 12.09.2021
Karol Kowalski
Project manager
111 111 123
karol.kowalski@gmail.com
Laura Przybylska
Kierowniczka działu HR
Firma ABC
Rybnik
Szanowna Pani Przybylska,
Od ponad czterech lat pełnię stanowisko project managera w firmie informatycznej XYZ. Dzięki moim umiejętnościom zarządzania projektami, zwiększyłem przychody firmy o 12% i obniżyłem wydatki o 5%. Efektywnie zarządzałem zespołem pięcioosobowym. Obecnie poszukuję wyzwań zawodowych w branży ekologicznej, dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa stanowisko.
Poniżej przedstawiam powody, dla których idealnie sprawdzę się jako project manager w Państwa firmie:
- Posiadam wiedzę z zakresu ekologii, którą zdobyłem studiując ekologię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
- Mam doskonałe umiejętności z zakresu zarządzania projektem, które miałem okazję wykorzystać i rozwijać w ciągu mojej pracy.
- Biegle władam językami programowania C++ oraz Java. Umiejętności te zdobyłem podczas pracy, a także realizując liczne dodatkowe kursy.
- Jestem osobą zorientowaną na osiąganie określonych celów, czego dowodem są moje osiągnięcia w poprzedniej firmie.
Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moim CV project managera i listem motywacyjnym. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Karol Kowalski
Jak napisać CV project managera?
Profesjonalne CV to obowiązkowy element każdego podania. Twoje CV kierownika projektu powinno zawierać:
- Nagłówek,
- Podsumowanie zawodowe,
- Doświadczenie zawodowe,
- Wykształcenie,
- Sekcję z umiejętnościami,
- Dodatkowe sekcje.
W swoim CV powinieneś podawać tylko te informacje, które są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz. Bądź zwięzły i konkretny. Dopasuj jego treść do oferty pracy. Sprawdź nasze przykładowe CV, aby dowiedzieć się, jak napisać skuteczne CV (kliknij tutaj).
List motywacyjny project managera
CV i list motywacyjny są najważniejszymi dokumentami podczas rekrutacji. Profesjonalne CV project managera to dokument obowiązkowy, z kolei list motywacyjny to najczęściej dodatek do podania.
Mimo to zawsze warto napisać list motywacyjny. Project manager, który dołączy go do swojego podania, z pewnością się wyróżni i zaimponuje pracodawcy. Wysyłając list motywacyjny, pokazujesz, że jesteś ambitną osobą. Dajesz sobie także więcej miejsca na opisanie tego, na co zabrakło przestrzeni w twoim CV.
Zaprezentuj swoją unikatową osobowość i podkreśl wszystko to, co wyróżnia cię na tle innych kandydatów. Za moment przeprowadzimy cię przez wszystkie sekcje, jakie powinien zawierać dobry list motywacyjny, szczegółowo je omawiając.
Nagłówek z danymi kontaktowymi
Zarówno CV project managera, jak i list motywacyjny, powinny zawierać dane kontaktowe kandydata. Jeżeli o nich zapomnisz, pracodawca nie będzie w stanie skontaktować się z tobą, a więc nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
W nagłówku listu motywacyjnego musisz umieścić zarówno swoje dane osobowe, jak i dane adresata, czyli potencjalnego szefa czy też rekrutera.
Na górze, najlepiej w lewym rogu, umieść swoje dane. Nie zapomnij wspomnieć o:
- Swoimi imieniu i nazwisku,
- Numerze telefonu,
- Adresie e-mail (pamiętaj, że musi on wyglądać profesjonalnie).
Dodatkowo możesz podać nazwę pełnionego stanowiska, na przykład: kierownik projektu, project manager, menedżer projektu.
Spójrz na przykład dobrze napisanego nagłówka:
Project manager
121 222 231
katarzyna.chmielewska@gmail.com
Po stronie przeciwnej do swoich danych osobowych, umieść informacje na temat danych rekrutera. Wpisz tu:
- Imię i nazwisko osoby rekrutującej, jeżeli je znasz;
- Funkcję pełnioną przez adresata, o ile jest znana;
- Nazwę firmy;
- Miejscowość.
Zwróć uwagę na poniższy przykład:
Ekspert ds. rekrutacji
Firma XYZ
Warszawa
Zacznij list od zwrotu do konkretnej osoby
Na dane stanowisko może aplikować wiele innych osób. Właśnie dlatego, aby zdobyć nową pracę, kandydaci powinni od razu zaciekawić rekrutera. Może pomóc w tym profesjonalny szablon listu motywacyjnego, a także przykuwające uwagę elementy.
Zamiast zaczynać od nudnego i ogólnego “Szanowni Państwo”, postaraj się zaadresować swój list motywacyjny do konkretnej osoby. Wówczas rekruter na pewno zauważy, że twój list nieco się różni od kilkudziesięciu przejrzanych wcześniej podań.
Czasami informacja o tym, kto będzie prowadził rekrutację, znajduje się w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, musisz włożyć w poszukiwania nieco więcej wysiłku. Sprawdź na przykład stronę internetową firmy lub LinkedIn przedsiębiorstwa. Możesz także zadzwonić do działu rekrutacji i po prostu poprosić o udzielenie ci takiej informacji.
Wydaje ci się, że to tylko dodatkowa praca? Możesz być pewien, że ten dodatkowy wysiłek się opłaci. Jeżeli zaadresujesz list motywacyjny do konkretnej osoby, na pewno wyróżnisz się na tle innych aplikujących. Taki zabieg pokazuje także, że naprawdę zależy ci na pracy. Co więcej, spersonalizowany list pozwala zbudować nieco bardziej osobową relację z rekruterem.
Napisz ciekawy wstęp
“W odpowiedzi na ofertę pracy, aplikuję na stanowisko…” – taki początek listu motywacyjnego pracodawcy czytają niemal za każdym razem. Taki wstęp nie jest błędny, ale na pewno nie zwiększy twoich szans na zdobycie uwagi. Pracodawca może wręcz czuć się znudzony i spojrzeć na twoje dokumenty aplikacyjne z negatywnym nastawieniem.
Zamiast nudnego, sztampowego wstępu, wykaż się kreatywnością. W swoim wstępie wyróżnij osiągnięcia czy umiejętności, z których jesteś szczególnie dumny i które pozwalają ci wybić się na tle innych kandydatów. Wspomnij o długoletnim stażu pracy, ukończeniu prestiżowej uczelni lub szczególnych kompetencjach.
Jeśli jesteś początkującym kandydatem, możesz wspomnieć o stażu, a także osiągnięciach na uczelni. Słowem: zawrzyj we wstępie wszystko to, co może zaimponować pracodawcy i przekonać go, że warto przeczytać resztę listu motywacyjnego.
Oto przykład, dzięki któremu zrozumiesz, co mamy na myśli:
Od ponad trzech lat pracuję jako Project Manager. Posiadam doskonałe umiejętności interpersonalne i specjalizuję się w zarządzaniu projektami w międzynarodowych firmach. Obecnie chcę mieć szansę zdobycia nowego doświadczenia zawodowego i rozwoju w branży IT, dlatego aplikuję na stanowisko w Państwa firmie.
Rekruterzy na pewno docenią to, że nie musieli czytać kolejnego niemal tak samo brzmiącego listu motywacyjnego.
Rozwinięcie listu motywacyjnego
List motywacyjny można porównać do podsumowania zawodowego z CV (dowiedz się więcej na temat sekcji podsumowanie zawodowe w CV, klikając tutaj). W rozwinięciu bowiem musisz opisać swoje najważniejsze umiejętności, osiągnięcia i informacje o karierze, w ciekawy, ale i w zwięzły sposób.
W rozwinięciu postaraj się także przedstawić to, w jaki sposób wykorzystałeś swoje kwalifikacje, aby przyczynić się do rozwoju firmy. Przedstaw też swoje cele zawodowe i to, w jaki sposób praca na danym stanowisku pozwoli ci do nich dążyć.
Opisując swoje osiągnięcia i obowiązki, zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym, używaj aktywnych czasowników, na przykład:
- Zoptymalizowałem,
- Zmniejszyłem,
- Zaprogramowałem,
- Rozwiązałem,
- Zrealizowałem.
Jeżeli jesteś początkującym kandydatem, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach i celach zawodowych. Nigdy nie pisz “nie mam doświadczenia” – pracodawca to wie, ale CV i list motywacyjny mają podkreślać twoje mocne strony, a nie wady czy braki.
Zakończenie listu motywacyjnego
Pamiętaj, że tak jak każdy list, tak i list motywacyjny, podlega pewnym zasadom. Musisz więc napisać jego zakończenie, a nie urwać dokument bez pożegnania. W tej części:
- Podziękuj za czas poświęcony na zapoznanie się z twoją aplikacją;
- Wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej;
- Pożegnaj się zwrotem grzecznościowym;
- Podpisz się.
Oto przykład:
Z wyrazami szacunku,
Anna Karolak
Zweryfikuj, czy twój dokument jest wolny od błędów
Niezależnie od tego, czy tworzysz CV, czy też list motywacyjny, zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne do pracodawcy, koniecznie przeczytaj je i sprawdź pod kątem błędów. Podanie z błędami może zrobić złe wrażenie na pracodawcy, a nawet obniżyć twoje szanse na zdobycie pracy.
Ponowne przeczytanie dokumentów nie zajmie ci dużo czasu, a może pomóc ci uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Zwróć szczególną uwagę na literówki, błędy ortograficzne, gramatykę, a także to, czy wszystkie zdania są czytelne i zrozumiałe.
Jak napisać list project managera – podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego tekstu i uważnym zapoznaniu się z przykładami, wiesz już, jak napisać dobre podanie o pracę. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pisania CV, listu motywacyjnego czy przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej, koniecznie sprawdź naszego bloga.
Sięgnij po nasze szablony CV i listów motywacyjnych, dzięki którym z łatwością stworzysz idealne podanie już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy doświadczony project manager musi pisać list motywacyjny?
List motywacyjny nie jest dokumentem obowiązkowym, ale warto go stworzyć. W przypadku osób niedoświadczonych, będzie to idealny sposób na pokazanie, że kandydata cechuje ambicja i zależy mu na pracy. Jednak nawet jako doświadczony project manager możesz zyskać, tworząc taki dokument. Dzięki niemu wyróżnisz się na tle innych aplikujących. Wyobraź sobie sytuację, w której twoją konkurencją jest kandydat z niemal takim samym doświadczeniem i podobnymi umiejętnościami. Jeden z was dołączył list motywacyjny, a drugi nie. Jak myślisz, którego z was wybierze pracodawca?
Czy należy umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w liście motywacyjnym?
W celu prowadzenia rekrutacji, pracodawca musi wiedzieć, czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Taka informacja musi obowiązkowo znaleźć się w twoim CV. Umieść ją w stopce i na każdej stronie dokumentu. Aby nie odciągać uwagi od treści twojego CV, zmniejsz nieco czcionkę.
Listy motywacyjne nie muszą zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca wyraźnie zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Chcesz zdobyć wymarzoną pracę? Sięgnij po nasz wzór CV i wzór listu motywacyjnego – stwórz idealne podanie o pracę dla kierownika projektu!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |