Przy mniejszych zleceniach, klient raczej nie zapyta cię o życiorys. Jednak jeżeli chcesz zdobyć większy, komercyjny projekt, albo dostać pracę jako fotograf na etacie, w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, życiorys może być niezbędny.
Jeżeli chcesz znaleźć klientów online, używając profesjonalnych social media, na przykład LinkedIn, życiorys może ci być potrzebny do zoptymalizowania twojego profilu. Dzięki niemu przyciągniesz więcej klientów i zostaniesz wybrany do projektu.
Chcemy ci pomóc w rozwoju kariery, dlatego przygotowaliśmy dla ciebie wzory życiorysów, które możesz użyć. Możesz dostosować styl do swoich potrzeb, tak by odpowiadały marce, którą tworzysz.
Spis treści
Nagłówek
Każdy życiorys powinien rozpoczynać się od nagłówka. Nie musisz dodawać niczego w stylu “Życiorys Fotografa”. Zamiast tego, podaj swoje imię i nazwisko, tytuł, numer kontaktowy oraz adres email. Format tej części jest bardzo podobny do wizytówki.
Możesz także dodać swoje zdjęcie, adres zamieszkania, twoje profile w social mediach, stronę internetową, a także link do portfolio online. Spójrz na poniższe przykłady:
Jan Kowalski
Zawodowy Fotograf
726 524 651
fotograf@kowalski.com
www.jankowalski.com
Adam Nowak
Fotograf Freelancer
Warszawa
750 226 524
adamnowak@gmail.com
www.adamnowak.com
Zmieniaj styl i format nagłówka tak, aby odzwierciedlał on twoją kreatywność i fotograficzną duszę. Pamiętaj jednak, że twój życiorys musi być czytelny. Twój list motywacyjny i życiorys powinny być wykonane w podobnym stylu.
Zweryfikuj czy wszystkie podane informacje są prawidłowe i aktualne. Na pewno nie chciałbyś przegapić zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W czasie procesu rekrutacji, firma, która chce cię zatrudnić będzie chciała wysłać informacje odnośnie twojej aplikacji. Podaj swój działający adres e-mail. Najlepiej jeżeli jest to profesjonalna poczta elektroniczna, a adres zawiera twoje imię i nazwisko.
Profesjonalne podsumowanie
Jako fotograf prawdopodobnie spotykasz się z klientami, aby pokazać im swoje portfolio i zaprezentować swój pomysł (tzw. pitch). Potraktuj część z podsumowaniem jako okazję do pokazania siebie i swoich umiejętności. Powinno to wyglądać jak tzw. elevator pitch, czyli “przemowa w windzie”.
Pomyśl o pisaniu podsumowania jak o zdjęciu, które chcesz uchwycić. Tak jak kiedy robisz zdjęcia, tak i tu, skup się na stworzeniu idealnej kompozycji. Pierwsza część twojego życiorysu musi wywołać wrażenie.
Twoje podsumowanie powinno zamykać kluczowe informacje w jednym paragrafie. Zawrzyj w nim najistotniejsze punkty swojego życiorysu, takie jak:
- doświadczenie zawodowe,
- szczególne osiągnięcia,
- certyfikaty,
- umiejętności fotograficzne.
Wyobraź sobie streszczenie swojego życiorysu w kilku zdaniach. Spójrz na następujące przykłady:
Wykwalifikowany profesjonalny fotograf z trzyletnim doświadczeniem w robieniu zdjęć w plenerze, ujęciach reklamowych, oraz wydarzeniach fotograficznych w X Productions. Zorientowany na wyniki z unikalnym podejściem do konceptu i wykonania zdjęć. Posiada doświadczenie w pracy z różnymi aparatami i sprzętem studyjnym. Biegły w znajomości Adobe Creative Suite i Capture One.
Kreatywny fotograf freelancer, z talentem do fotografii cyfrowej, w szczególności portretów rodzinnych i fotografii ślubnej. Z pracami opublikowanymi w 2018 roku w magazynie Fotoindex. Elastyczny gracz zespołowy. Zorientowany na dobre wykonanie pracy. Doświadczony w obróbce zdjęć w programach Adobe Photoshop i Lightroom.
Poza technicznymi umiejętnościami fotograficznymi możesz także przedstawić swoje kompetencje miękkie. Jeżeli masz blokadę w tej części, spróbuj zacząć od pozostałych sekcji a potem wróć do tej. Dzięki temu, będzie ci łatwiej podsumować swoją pracę i podkreślić to, co najważniejsze.
Doświadczenie zawodowe
W tej części zaprezentuj swoje umiejętności i doświadczenie. Aby treść była przejrzysta, użyj wypunktowania. Do każdego doświadczenia zawodowe dodaj następujące szczegóły:
- nazwę firmy/pracodawcy,
- miejsce zatrudnienia,
- stanowisko,
- okres pracy,
- opis stanowiska i twoich obowiązków,
- wymierne osiągnięcia.
Przejrzyście uporządkuj te informacje w twoim życiorysie. Kluczem do stworzenia wyróżniającego się życiorysu fotografa jest właściwa kompozycja: dokładnie tak jak podczas robienia zdjęć. Nie wymieniaj niejasnych, generalnych detali, tak jak w tych przykładzach:
Twoja Firma Fotograficzna
Warszawa,
Fotograf
2016-2021
- Fotografowanie wydarzeń,
- Tworzenie portretów w studio,
- Obsługa prywatnych wydarzeń,
- Obróbka zdjęć przy użyciu programu komputerowego.
Białe Studio Fotograficzne
Bielsko Biała
Asystent fotografa
2015-2016
- Pomoc fotografowi podczas zdjęć,
- Wybieranie zdjęć do edycji,
- Przekazywanie obrobionych zdjęć klientom,
- Zbieranie opinii klientów.
Fotograf Freelancer
2014-2015
- Wykonywanie portretów indywidualnych i rodzinnych,
- Obróbka zdjęć,
- Tworzenie treści wizualnej w social media.
Czy nie wygląda to tak, jak źle skomponowane zdjęcie? Taki życiorys nie pokazuje żadnych detali, ani nic nad czym mógłbyś się zachwycić. Nie oddaje też twoich umiejętności i doświadczenia.
Zdecydowanie polecamy ci zacząć od najnowszego doświadczenia zawodowego. Taki sposób tworzenia życiorysu nazywa się życiorysem o odwróconej chronologii. Bądź tak szczegółowy i dokładny jak tylko możesz, ale także zwięzły. Wspomnij o osiągnięciach pracy, które łatwo zmierzyć.
Pokaż rekruterowi albo swojemu przyszłemu pracodawcy dokładny obraz tego, czego dokonałeś i przedstaw to, co możesz im zaoferować. Poniżej znajdziesz wzór życiorysu fotografa, które możesz użyć, aby stworzyć wyróżniające się CV:
Twoja Firma Fotograficzna
Fotograf
Luty 2016 – Marzec 2021
- Regularna praca nad social mediami i stroną firmy;
- Sfotografowanie ponad 500 wydarzeń, takich jak prywatne przyjęcia, śluby, koncerty, oraz konferencje, z 95% zadowoleniem klientów;
- Doświadczenie w fotografowaniu w różnym świetle oraz miejscach;
- Doświadczenie w średnim formacie;
- Główny fotograf na 50 weselach;
- Komunikowanie się z klientami, aby ustalić ich potrzeby i cele;
- Nadzorowanie zespołu 10 do 20 fotografów;
- Edycja zdjęć przy użyciu Adobe Lightroom.
Białe Studio Fotograficzne
Asystent fotografa
Marzec 2015 – Luty 2016
- Praca w bliskim kontakcie z głównym fotografem w celu zapewnienia bezproblemowego przebiegu produkcji;
- Pomoc w ustawianiu sprzętu, na przykład stroboskopu, lamp błyskowych i reflektorów w celu zapewnienia prawidłowego oświetlenia w 20 sesjach produktowych 50 sesjach modowych;
- Asystent fotografa i kamerzysty na specjalnych wydarzeniach;
- Wyszukiwanie właściwych scenerii do sesji zdjęciowych;
- Regularne organizowanie kolekcji obrazów przy użyciu Adobe Lightroom;
- Komunikacja z klientami przy użyciu maila, telefonu oraz dwóch kanałów na social media;
- Porządkowanie studia i przygotowywanie sprzętu;
- Wykonywanie innych zadań administracyjnych.
Fotograf Freelancer
2014-2015
- Konceptualizacja 100 sesji zdjęciowych dla małych biznesów oraz ustalenie celów klientów indywidualnych;
- Wykonanie 20 indywidualnych sesji portretowych w studio;
- Sfotografowanie 30 sesji rodzinnych w plenerze;
- Finalna obróbka ponad 100 zdjęć;
- Uczestnictwo w 2015 Regionalnym Targu Sztuk;
- Retuszowanie portretów online.
Zauważ różnicę pomiędzy pierwszymi przykładami, a tymi. W tych drugich użyliśmy precyzyjnych słów w zwięzłych wypowiedziach. Wygląda to znacznie lepiej, prawda?
Prawidłowe przedstawienie twojego doświadczenia zawodowego daje twojemu przyszłemu pracodawcy możliwość lepszego zrozumienia twojego fotograficznego talentu, poprzednich obowiązków oraz istotnych umiejętności.
Kursy i certyfikaty
Oficjalne kursy i certyfikaty nie są wymagane, aby zostać profesjonalnym fotografem. Jednak dodanie sekcji, w której przedstawisz swoje osiągnięcia może sprawić, że wyróżnisz się na tle innych kandydatów. W ten sposób możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy, że to co robisz jest twoją pasją, i że inwestujesz w swój rozwój.
Kursy i certyfikaty demonstrują też Twoje umiejętności i ekspertyzę. Jeżeli chcesz dodać kursy i certyfikaty, pamiętaj o następujących szczegółach:
- tytuł certyfikatu,
- nazwa instytucji lub organizacji, która wydała certyfikat,
- data, kiedy otrzymałeś certyfikat, lub spodziewana data ukończenia kursu.
Przykładowo:
Certyfikat Kursu Fotografii Portretowej
Instytut Fotografii
Spodziewana data ukończenia: Czerwiec 2021
Certyfikat Profesjonalnego Fotografa
Szkoła Profesjonalnej Fotografii
Listopad 10, 2020
Certyfikat Kursu Fotograficznego
Akademia Fotograficzna
Styczeń 11, 2019
Certyfikat Kursu Fotografii Cyfrowej
Uniwersytet Warszawski
Marzec 28, 2017
Zadbaj o to, aby wszystko było wyartykułowane. W przypadku skrótów, rozwiń je. Rekruter może zweryfikować podane informacje. Dołączenie ich do twojego profesjonalnego życiorysu da ci przewagę nad innymi kandydatami.
Edukacja
Ta część życiorysu służy zademonstrowaniu twojego profesjonalnego wzierunku, niezależnie od tego czy masz formalną edukację w dziedzinie fotografii, czy nie. To kolejna możliwość, aby sprawić pozytywne wrażenia. Poniżej znajdziesz wzór, który możesz użyć w swoim życiorysie:
- Stopień naukowy albo certyfikat,
- Nazwa szkoły lub uczelni wyższej,
- Miejscowość,
- Data ukończenia,
Oto jak życiorys fotografa może wyglądać, jeżeli zdobyło się edukację w zakresie fotografii:
Licencjat w zakresie fotografii
Instytut Sztuki i Designu
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Marzec 28, 2015
Z drugiej strony, jeżeli nie uczęszczałeś do szkoły fotografii, możesz umieścić tu też informacje o innych szkołach i uczelniach, na przykład
Licencjat z psychologii
Uniwersytet Warszawski
Marzec 28, 2015
Umiejętności
Jakie umiejętności powinno się zawrzeć w życiorysie fotografa? Możesz zacząć od podania istotnych umiejętności technicznych, znanych także pod nazwą kompetencje twarde. To umiejętności, które można zmierzyć, i które wymagają specyficznej wiedzy i zdolności w Twojej dziedzinie.
Poniżej znajdziesz wzór, który możesz użyć w swoim życiorysie, aby zaprezentować kompetencje twarde:
Umiejętności techniczne
- Fotografia cyfrowa,
- Fotografia filmowa,
- Portret,
- Śluby,
- Wydarzenia,
- Fotografia prasowa,
- Kreatywna fotografia,
- Fotografia kulinarna,
- Fotografia pejzażowa,
- Fotografia wnętrz,
- Fotografia modowa,
- Fotografia redakcyjna,
- Fotografia artystyczna,
- Fotografia zwierząt,
- Fotografia natury,
- Umiejętność edytowania zdjęć,
- Poprawa koloru,
- Stopniowanie koloru.
Upewnij się, że podajesz wszystkie informacje. Nie musisz mieć wszystkich wspomnianych umiejętności: to wyłącznie przykłady.
W kolejnej części możesz dodać swoje umiejętności miękkie. Wymień te zdolności, które odpowiadają pracy, o którą aplikujesz. Spójrz na wymienione umiejętności, dzięki którym możesz pokazać rekruterom, że jesteś idealną osobą do zarządzania zespołem, potrafisz się komunikować z innymi, oraz dostosować do różnych sytuacji.
Umiejętności Miękkie
- Umiejętności kierownicze
- Komunikacja
- Umiejętność współpracy
- Zdolność adaptacji
Następnie, stwórz część, w której wymienisz wszystkie swoje kompetencje cyfrowe i oprogramowania, na których możesz pracować. W końcu fotografia to miks umiejętności technicznych i kreatywnych. Poniżej znajdziesz listę popularnych programów, których umiejętność obsługi możesz wspomnieć w swoim życiorysie:
Kompetencje cyfrowe
- Adobe Photoshop
- Adobe Lightroom
- Adobe Illustrator
- Adobe Premiere Pro
- Capture One Pro 9
- Google Suite
- Microsoft Office
- MacOS and Windows
Niektóre firmy rekrutujące na pozycję fotografa, w szczególności w branżach komercyjnych i reklamie, mogą wymagać od ciebie specyficznego zestawu sprzętu. Właśnie dlatego, jeżeli posiadasz sprzęt fotograficzny, możesz wspomnieć o nim w swoim życiorysie. Dodaj sekcję sprzęt, aby zwiększyć swoją szansę na zdobycie pracy i pokazać swoją specjalizację.
Sprzęt
- Fujifilm X-T3 Mirrorless Digital Camera
- Canon EOS 5D Mark IV
- Canon EOS 90D
- Nikon D3S
- Nikon D7500
- Sony A9 Mirrorless Camera
- LimoStudio Continuous Lighting Kit
- Broncolor Lighting Set
- Godox AD300Pro Flash Light
Osiągnięcia i nagrody
Jakie osiągnięcia i nagrody uzyskałeś za swoją doskonałą pracę jako fotograf? Wymień konkursy, które wygrałeś oraz wyróżnienia, które są istotne dla twojej kariery. Możesz je wymienić używając tego wzoru:
- Nazwa nagrody
- Nazwa wydarzenia lub konkursu
- Organizator
- Rok otrzymania nagrody
Teraz zastosujmy ten format w przykładzie:
Najlepszy Fotograf Pejzażowy
2020 – Regionalny Konkurs Fotograficzny
Uniwersytet Warszawski
Drugie Miejsce
2019 – Konkurs Nikon na Fotografię Pejzażową w Nowym Jorku
Nikon
Najlepszy w Fotografii Cyfrowej
2017 – Coroczny Konkurs Artystyczny
Instytut Sztuki i Designu
Sekcja Dodatkowa
Być może zastanawiasz się, “Co, jeśli nie mam wystarczająco dużo doświadczenia zawodowego i umiejętności?”.
Ten problem często dotyczy początkujących fotografów oraz freelancerów. Nie martw się, do swojego życiorysu możesz dodać dodatkową sekcję, która może podnieść wartość twojego CV. Jest ona szczególnie pomocna jeżeli masz niewielki dorobek zawodowy, nie posiadasz wykształcenia, ani nie możesz jeszcze zaprezentować znacznych osiągnięć
Format jest podobny do tego z poprzednich części. Pamiętaj, aby podać następujące detale:
- Nazwa organizacja
- Twój tytuł, jeżeli dotyczy
- Czas trwania
- Jeżeli jesteś członkiem organizacji, podaj swój status
W tej sekcji możesz podać nazwy organizacji, do których przynależysz oraz okres współpracy.
Członkostwo w stowarzyszeniu zawodowym
Alpha Stowarzyszenie Fotografów
Członek
2018 – Obecnie
Organizator Sesji Eventowych
Zarządzający
2015 – 2017
Następnie możesz dodać część, w której wymienisz konferencje, w których uczestniczyłeś. W ten sposób możesz pokazać rekruterowi, że aktywnie pracujesz nad rozwojem swoich umiejętności.
Konferencje
2020 – Coroczna Konferencja Fotograficzna
Międzynarodowa Organizacja Fotograficzna
2019 – Konferencja dla Pracowników Eventowych
Organizacja Przedsiębiorców
Częścią twoich osiągnięć są też publikacje twoich prac. Dodaj sekcję w swoim życiorysie, w której je wymienisz.
Publikacje
Magazyn Fotografii Cyfrowej
Wrzesień 20, 2019
Fotoreportaż Online
Grudzień 12, 2021
Świetnym sposobem na uzupełnienie twojego życiorysu jest dodanie wolontariatów. Są one liczone jako doświadczenie zawodowe, a także pokazują twój charakter i demonstrują twoje zainteresowania.
Wolontariat
Czerwony Krzyż
Fotograf Wolontariusz
Styczeń 2019
Dom Samotnej Matki
Asystent ds. Administracyjnych
Grudzień 2018
Kluczowe wnioski
- Planowanie zdjęcia jest jak pisanie życiorysu. Dopilnuj aby twoje informacje były dobrze zorganizowane, aktualne i bez żadnych błędów.
- Stwórz doskonałe podsumowanie, które przyciągnie uwagę rekrutera.
- Skup się na umiejętnościach, które sprawiają, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów.
- Wskaż wszystkie umiejętności, które odpowiadają stanowisku, o które aplikujesz.
- Wymień swoje techniczne umiejętności i miękkie kompetencje.
- Dodaj sekcję, dzięki której wesprzesz swoją kandydaturę i podniesiesz wartość swojego życiorysu.
- Przygotuj list motywacyjny, który pasuje do twojego życiorysu.