Życiorys dla informatyków

Technologiczne innowacje nadal dominują w codziennym życiu ludzi na całym świecie. W związku z tym, zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu technologii informatycznych znacznie wzrosło w przeciągu kilku poprzednich dekad.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 3 opinie klientów

Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym studentem, początkującym pracownikiem, czy też profesjonalistą, przygotowanie imponującego życiorysu informatyka jest niezbędnie. Choć istnieje wiele miejsc pracy, które czekają na właściwych kandydatów, rośnie także liczba osób z doświadczeniem i wiedzą, które czekają na właściwą okazję. Wyróżnij się i bądź tym, którego wybiorą rekruterzy. Pokaż im, co możesz zaoferować i czemu jesteś osobą, którą powinni zatrudnić na dane stanowisko.

Co zamieścić w życiorysie informatyka

Praca w branży informatycznej jest zazwyczaj bardzo satysfakcjonująca. Bycie wykształconym specjalistą ze znacznym doświadczeniem zawodowym otwiera wiele szans zawodowych. Zdobądź zaproszenie na rozmowę o pracę przy pomocy imponującego życiorysu i listu motywacyjnego wypełnionego wszystkimi istotnymi szczegółami, które zdobędą uwagę pracodawcy.

Przykłady życiorysów dla informatyków mogą się różnić w stylu, formatowaniem i układem. Twój życiorys powinien zawierać twoje imię, jasne dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, adekwatne certyfikaty i umiejętności. Użyj szablonu, aby nie pominąć żadnych istotnych szczegółów.

Wybierz swój format życiorysu informatyka w mądry sposób

Jeżeli chcesz być zatrudniony, musisz najpierw zostać dostrzeżony przez menedżera ds. zatrudnienia. Najlepszy sposób na osiągnięcie tego celu jest użycie najlepszego możliwego formatu życiorysu informatyka.

Poszukaj przykładów życiorysów informatyka. Jeszcze lepiej, poszukaj kilku różnych przykładów, abyś mógł wybrać taki, który najlepiej pasuje do twojego stylu i gustu.

W tak konkurencyjnej branży jak informatyka musisz użyć wszystkich sił, aby zapewnić, że będziesz na samym szczycie. Kiedy aplikujesz o stanowiska informatyka w firmie, twój potencjalny pracodawca będzie chciał wiedzieć, co możesz zaoferować. Najlepszym sposobem na przekazanie tych informacji jest przygotowanie życiorysu, który jest przejrzysty na tyle, że rekruter go zauważy.

Sprawdź nasze wzory życiorysów, aby zobaczyć przejrzyste, zwięzłe i profesjonalnie wyglądające CV.

Użycie szablonu jako przewodnika zapewni, że nie pominiesz żadnego istotnego szczegółu czy informacji, które powinny być zawarte w twoim życiorysie. Pomoże ci to też podkreślić sekcje, które mają największe znaczenie dla większości potencjalnych pracodawców.

Jak sformatować twój życiorys informatyka?

Patrząc na przykłady życiorysów, umiejętności i certyfikaty są podkreślone i się wyróżniają. Twoje profesjonalne podsumowanie powinno pokrótce objaśniać twoją historię pracy i specjalne umiejętności powinny być umieszczone na samej górze twojego życiorysu.

Możesz też wybrać pomiędzy formatem chronologicznym, z odwróconym porządkiem chronologicznym, funkcjonalnym życiorysem lub ich kombinacją.

Format chronologiczny pokazuje twoje doświadczenie zawodowe w kolejności, zaczynając od twojej pierwszej pracy na górze. Format z odwróconym porządkiem chronologicznym jest najpopularniejszym wyborem i jest najlepszym wyborem dla twojego życiorysu informatyka, ponieważ pokazuje twoje ostatnie doświadczenie zawodowe jako pierwsze.

Życiorys funkcjonalny skupia się na twoich umiejętnościach i istotnym doświadczeniu. Zwróć uwagę na najważniejsze słowa kluczowe i specjalności konkretnie wspomniane w ofercie pracy. Jeżeli masz te kwalifikacje lub ich odpowiedniki, upewnij się, że podkreśliłeś je i zawarłeś na górze swojego życiorysu.

Podsumowanie życiorysu informatyka

W większości życiorysów dobrze jest umieścić podsumowanie życiorysu lub sekcję z celami zawodowymi. Jeżeli spojrzysz na przykłady życiorysów, zauważysz na samej górze krótki paragraf podsumowujący cały życiorys.

Sekcja z podsumowaniem życiorysu lub celami zawodowymi to inny doskonały sposób na sprawienie, że twój życiorys będzie się wyróżniał. Profesjonalne podsumowanie musi być krótkie, bezpośrednie i szczegółowe.

Niezależnie od tego, czy masz, czy też nie doświadczenie w branży informatycznej nadal możesz stworzyć podsumowanie życiorysu poprzez przedstawienie swoich celów zawodowych, umiejętności i certyfikatów.

Przykłady profesjonalnego podsumowania

Pisząc swoje profesjonalne podsumowanie, pamiętaj, aby przedstawić siebie, jako idealnego kandydata do danej pracy. Pokaż, że jesteś specjalistą w dziedzinie wsparcia technicznego i innych spraw z zakresu informatyki.

Oto przykład profesjonalnego podsumowania dla świeżo upieczonych absolwentów informatyki:

POPRAWNIE

Absolwent informatyki poszukujący pracy na stanowisku specjalisty IT w Max Software Solutions, Inc. Posiada wysoki poziom wiedzy z zakresu bezpieczeństwa informatycznego i systemów wsparcia ze specjalizacją z zakresu wsparcia technicznego oraz bezpieczeństwa cyfrowego. Ukończył 360-godzinny staż w Min Software Solutions, Inc.

Możesz spróbować poniższy styl profesjonalnego podsumowania, jeżeli masz już jakieś doświadczenie zawodowe.

POPRAWNIE

Informatyk ze specjalizacją z zakresu CDP, CISSP i CCIE. Ma doświadczenie w naprawianiu systemów komputerowych Mac OS, MS-Windows i Ubuntu. Zdobył ponad pięć lat doświadczenia zawodowego jako menedżer ds. bezpieczeństwa cyfrowego i przeszkolił ponad 30 członków zespołu. Z sukcesem stworzył jeden z największych programów zabezpieczających, co zaowocowało szybszym i bezpieczniejszym oprogramowaniem dla pracowników i klientów.

Porady na temat tego, jak sprawić, że twoja sekcja z doświadczeniem zawodowym będzie się wyróżniać

Większość firm poszukuje informatyków z doświadczeniem. Jeżeli nie masz jeszcze żadnego formalnego doświadczenia zawodowego, zacznij budować swoje portfolio i rozwijać umiejętności już dzisiaj.

Ponieważ większość technologicznych firm bardzo polega na pracownikach działu informatycznego, musisz być przygotowany do pracy w konkurencyjnym środowisku. W informatyce nie ma miejsca na błędy. W związku z tym metoda prób i błędów i udawania, że coś potrafisz, nie zda egzaminu w tej branży. Jeden przegapiony szczegół może prowadzić do ogromnych problemów, które mogą mieć wpływ na cały biznes i wszystkich klientów.

Spraw, że twoja historia pracy będzie się wyróżniać w twoim życiorysie. Zaprezentuj swoje doświadczenie, firmy, dla których pracowałeś i pozytywne rezultaty, które osiągnąłeś w pracy.

Podkreśl bardziej te doświadczenia, które zdobyłeś, a które są bardziej adekwatne do opisu pracy, o którą się ubiegasz.

Ponadto, musisz być pewien, że twoja wiedza jest aktualna. Ponieważ innowacje w technologii dzieją się każdego dnia, to, czego nauczyłeś się 5 lat temu może nie być już adekwatne. Bądź więc pewny, że zaktualizowałeś swoją wiedzę i kontynuuj naukę każdego dnia.

Porada: Użyj adekwatnych słów kluczy i sformułowań w swoim życiorysie tak, aby twoje imię pojawiło się, kiedy menedżer ds. zatrudnienia będzie szukać specyficznych umiejętności czy doświadczenia. 

Pisząc o swoim doświadczeniu zawodowym, wspomnij nazwę firmy i miejsce, a także czas, kiedy tam pracowałeś. Dodaj swoje główne zadania, kluczowe wskaźniki efektywności i osiągnięcia. Oto przykład.

POPRAWNIE

Lider zespołu informatycznego

ABC International, Warszawa

Styczeń 2019-Obecnie

 • Zarządzałem głównymi systemami zabezpieczeń Internetu i oprogramowania działu wykonawczego.
 • Wyszkoliłem ponad 50 młodszych specjalistów wsparcia informatycznego.
 • Zarządzałem zespołem 10 starszych specjalistów wsparcia informatycznego.
 • Rozwiązywałem problemy z siecią i sprzętem.
 • Wyeliminowałem zagrożenia bezpieczeństwa, aktualizując wersje oprogramowania i instalując nowe oprogramowanie w razie potrzeby.
 • Obliczyłem pojemność systemu dla nowego serwera, w skład którego wchodziło ponad 300 komputerów.
NIEPOPRAWNIE

Lider zespołu informatycznego

ABC International

Zarządzałem 10 osobami w zespole

Zapewniłem wsparcie dla firmy

Odbierałem telefony i odpowiadałem na pytania

Zapytania dotyczące sprzętu

Zapytania dotyczące oprogramowania

POPRAWNIE

Starszy informatyk

Firma XYZ, Kraków

Wrzesień 2015- Styczeń 2019

 • Zostałem awansowany na Starszego Technika Wsparcia Informatycznego ze stanowiska Juniora w rok od daty zatrudnienia.
 • Wyszkoliłem ponad 20 młodszych techników i specjalistów wsparcia IT.
 • Byłem jednym z najlepszych pracowników wsparcia informatycznego dla zarządu i kadry kierowniczej firmy XYZ.
 • Odpowiadałem na pytania klientów doświadczających problemów z połączeniem i dostarczałem instrukcje, jak krok po kroku rozwiązać problemy, wliczając w to restart sprzętu.
 • Zarządzałem bezpieczeństwem w sieci i programach.
 • Wyeliminowałem luki w zabezpieczeniach poprzez zaktualizowanie wersji oprogramowania i instalowanie nowych programów w razie potrzeby.
 • Zaprojektowałem i stworzyłem nowe stanowiska pracy dla ponad 200 pracowników, wliczając w to sprzęt oraz akcesoria wymagane przez oprogramowanie Windows.

Pamiętaj:  Bycie konkretnym jest ważne w CV informatyka, ale musisz również pamiętać o bezpieczeństwie firm, z którymi wcześniej współpracowałeś. Zwłaszcza jeśli w przeszłości podpisałeś umowę o zachowaniu poufności, nie podawaj konkretnego oprogramowania, zwłaszcza związanego z bezpieczeństwem, którego te firmy używały lub obecnie używają, jeśli jest to sprzeczne z twoją umową.

 Życiorys dla informatyków

Najlepsze umiejętności, które można włączyć do życiorysu informatyka

Twoje twarde umiejętności są bardzo ważne w pracy jako informatyk. Musisz więc mieć pewność, że wspomniałeś o nich w swoim życiorysie.

Zależnie od stanowiska, o które się ubiegasz, istnieje kilka twardych umiejętności i cech, których pracodawcy zazwyczaj poszukują:

 • Wiedza z zakresu bezpieczeństwa w Internecie
 • Zrozumienie, jak działa sieć
 • Zdolności do porozumiewania się
 • Zarządzanie projektami
 • Znajomość języka programowania
 • Znajomość różnych systemów operacyjnych
 • Gotowość do udzielania wsparcia technicznego 24/7
 • Możliwość wykonywania aktualizacji systemu
 • Umiejętność rozwiązywania problemów z łącznością
 • Aktualna wiedza na temat nowych technologii

Twoje miękkie umiejętności też się liczą. Jeżeli już zaimponowałeś menedżerowi ds. zatrudnienia swoją wiedzą i mierzalnymi umiejętnościami, które możesz zaoferować, możesz także wspomnieć o tym, dlaczego powinni włączyć cię do swojego zespołu.  Oto kilka umiejętności, które dobrze jest mieć w swoim życiorysie:

 • Umiejętności analityczne i umiejętności rozwiązywania problemów
 • Zaradność
 • Wytrwałość
 • Gracz zespołowy
 • Praca pod presją czasu
 • Kreatywność
 • Poczucie odpowiedzialności i własności

Twoje poczucie odpowiedzialności ma ogromne znaczenie. Jak wcześniej wspomniano, nawet najmniejsze błędy w oprogramowaniu systemowym lub problemy informatyczne, które nie zostaną natychmiast rozwiązane, mogą skutkować ogromnymi stratami dla firmy i jej użytkowników. Jeśli jesteś uczciwy i wiesz, jak wziąć odpowiedzialność zarówno za dobre, jak i złe zdarzenia, twój przyszły pracodawca cię doceni.

Stwórz listę języków programowania w swoim życiorysie

Pewnie już wiesz, że bycie informatykiem nie jest łatwym zadaniem. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do opanowania w branży informatycznej jest znajomość języków programowania.

Ponieważ obecnie istnieje tak wiele języków programowania, idealnie byłoby, gdybyś opanował je wszystkie, ale nie jest to konieczne. Po prostu wymień te, które znasz, i z którymi masz doświadczenie zawodowe i przedstaw je pod względem biegłości.

Porada: Nie przesadzaj ze swoimi umiejętnościami i poziomem wiedzy. Menedżerowie ds. zatrudnienia rozumieją, że osoba musiałaby być geniuszem, aby zostać ekspertem we wszystkich językach programowania. Po prostu bądź szczery i wymień wszystko to, co naprawdę umiesz. Najlepiej jest przedstawić poziom biegłości razem z latami doświadczenia.

Oto przykład tego, jak możesz przedstawić swoją sekcję z językami programowania w swoim życiorysie informatyka: 

Python – Zaawansowany

Java Script – Średniozaawansowany

C++ – Zaawansowany

C – Zaawansowany

PHP – Podstawowy

Możesz zawsze użyć szablonów życiorysów, aby ta sekcja była łatwiejsza do stworzenia czy zorganizowania. Możesz także sprawdzić nasze przykłady życiorysów, gdzie znajdziesz najlepszy sposób na rozmieszczenie tej sekcji.

Pokaż swoje informatyczne certyfikaty

Powiedzmy to jeszcze raz: w konkurencyjnym środowisku branży informatycznej musisz się wyróżniać, aby być zauważonym i zatrudnionym. Najlepszy sposóbem, żeby to zrobić, jest zdobycie certyfikatów. Niektóre stanowiska mogą nawet wymagać od ciebie konkretnych certyfikatów.

Istnieje wiele certyfikatów, które możesz otrzymać jako informatyk. Oto kilka najlepszych certyfikatów dla informatyków, które możesz zaprezentować w swoim życiorysie.

 • Certyfikat Professional Cloud Architect
 • CISM – Certyfikowany Menedżer Bezpieczeństwa Informacji
 • Certyfikat zapewnienia bezpieczeństwa działania systemów
 • Certyfikowany Architekt AWS
 • ITIL – Biblioteka Struktury Informatycznej
 • CISSP – Certyfikowany specjalista ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych
 • Administrator Bazy Danych Oracle Certified MySQL (CMDBA)
 • Certyfikaty CISCO

Sekcja z wykształceniem w życiorysie informatyka

Ze względu na ogromne zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT, w szkołach wyższych na całym świecie dostępnych jest wiele kursów z zakresu informatyki i technologii informacyjnej.

Przykład CV informatyka może zawierać szczegóły dotyczące twojego stopnia naukowego, wliczając w to licencjat, magisterkę, a nawet doktorat, jeśli taki posiadasz. Posiadanie dyplomu jest wielką zaletą, ale niekoniecznie jest wymogiem na wszystkich stanowiskach pracy. Wiele razy widzieliśmy informatyków, nawet właścicieli dużych firm informatycznych, którzy nie mieli dyplomów, kiedy zaczynali.

Dodatkowo w większość certyfikatów z informatyki nie potrzebujesz dyplomu studiów informatycznych, aby kwalifikować się na udział w kursie.

Dyplom może być zastąpiony przez odpowiedni certyfikat czy doświadczenie zawodowe. Jednakże, posiadanie dyplomu ukończenia szkoły wyższej to coś, z czego możesz być dumny. Może ci on dać przewagę nad innymi kandydatami.

Jeżeli masz dyplom ukończenia szkoły wyższej, spraw, żeby twój życiorys się wyróżniał. Oto przykład tego, jak możesz to zrobić:

Licencjat z informatyki 

Politechnika Poznańska

Poznań

Wrzesień 2014 – Lipiec 2018

Szczególnie jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, zawrzyj wszystkie istotne nagrody, staże i osiągnięcia, które otrzymałeś.

 Życiorys dla informatyków

Dodatkowe rady na temat tworzenia życiorysu informatyka

Jeżeli masz już wiele doświadczenia i dużo certyfikatów, napisanie życiorysu informatyka powinno być dość łatwe. Użyj naszego narzędzia do budowania życiorysów, aby upewnić się, że używasz najlepszego formatu życiorysu i że nie pominąłeś żadnych istotnych szczegółów.

Wśród najważniejszych części twojego życiorysu są dane kontaktowe, doświadczenie zawodowe, certyfikaty, umiejętności techniczne, umiejętności miękkie i twarde oraz twoje wykształcenie.

Oto kolejne wskazówki, które pomogą ci stworzyć profesjonalny życiorys informatyka:

 • Znajdź dobry przykład życiorysu, który pasuje do twojego stylu. Postępuj zgodnie z formatem CV, który podkreśli twoje najlepsze umiejętności, istotne dla oferty pracy.
 • Sprawdź trzykrotnie, czy twoje dane kontaktowe są jasne i aktualne. To jedyny sposób, w jaki menedżer ds. rekrutacji może się z tobą skontaktować.
 • Pokaż swoje umiejętności techniczne, a także swoje umiejętności z zakresu obsługi komputera, ogólną znajomość obsługi sieci i wszystkie inne umiejętności istotne dla stanowiska pracy.
 • Życiorysy specjalistów ds. technologii informatycznych zazwyczaj zawierają wszystkie posiadane certyfikaty. Upewnij się, że są one aktualne i adekwatne.
 • Niektóre certyfikaty informatyczne tracą ważność, podczas gdy inne są ważne na całe życie. W razie potrzeby dołącz daty ważności swoich certyfikatów.
 • Dołącz list motywacyjny do swojego CV.

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w pracy jako informatyk, spójrz na przykład życiorysu informatyka i porównaj jego sekcje z tym, co do tej pory stworzyłeś. Pamiętaj o poniższych wskazówkach:

 • Jeżeli czujesz, że twoje profesjonalne podsumowanie jest wybrakowane, zamiast niego użyj sekcji z celami zawodowymi.
 • Możesz także zawrzeć ogólne podsumowanie życiorysu informatyka, które przedstawi wszystkie twoje certyfikaty, umiejętności, których nauczyłeś się z czasem, twoją wiedzę o systemach operacyjnych, językach programowania, oprogramowaniu, sprzęcie komputerowy, a nawet o twojej zdolności do odnajdywania rozwiązań dla problemów z siecią, systemami itd.
 • Istnieje wiele nowych technologii, które pojawiają się na rynku niemal codziennie. Poszukaj kursów online albo sprawdź, czy twoja uczelnia zapewnia szkolenia. Zdobądź certyfikaty, naucz się najważniejszych umiejętności, nowych języków programowania, nowego oprogramowania, systemów operacyjnych i więcej. Wszystko to może być dodane do twojego życiorysu informatyka.
 • Zaznajom się z nowymi technologicznymi innowacjami i narzędziami.

W szczególności dla tych, którzy dopiero zaczynają w tej branży, list motywacyjny może zdziałać naprawdę wiele i przekonać twojego potencjalnego pracodawcę do dania ci szansy na rozmowie kwalifikacyjnej. Upewnij się więc, że napisałeś dobrze opracowany i imponujący list motywacyjny, a następnie dołącz go do swojego życiorysu informatyka.

Kluczowe punkty

Profesjonalne, szczegółowe i imponująco wyglądające CV informatyka może ci pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Twój życiorys wraz z listem motywacyjnym musi zawierać podsumowanie oraz wszystkie niezbędne dane osobowe, o których potencjalny pracodawca powinien się dowiedzieć.

Jeśli kończą ci się pomysły na to, jak sprawić, by twój życiorys  wyglądał imponująco, poszukaj przykładowego CV informatyka, które może służyć jako twój przewodnik. Szablony i narzędzia do tworzenia CV mogą również pomóc w znalezieniu najlepszego formatu do użycia, dzięki czemu twój życiorys będzie wyglądał schludnie, szczegółowo i estetycznie.

Upewnij się, że twoje dane kontaktowe są poprawne i aktualne. Podkreśl swoje doświadczenie zawodowe, certyfikaty i wykształcenie. Używaj słów kluczowych i sformułowań z branży, aby kierownik ds. rekrutacji mógł łatwo znaleźć twój życiorys w ogromnej puli CV, otrzymanych od innych aspirujących kandydatów.

Specjalista ds. technologii informatycznych odpowiedzialny za rozwiązywanie kłopotów technicznych, które czasami mogą być złożonymi problemami, musi posiadać niezbędną umiejętność analizy i rozwiązywania problemów. Liczą się zarówno twoje miękkie, jak i twarde umiejętności. Twoja umiejętność pomagania użytkownikom i członkom zespołu oraz umiejętność znajdowania najlepszych rozwiązań dla różnych złożonych problemów to cechy, które są poszukiwane w informatykach przez firmy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy możesz zdobyć pracę jako informatyk bez dyplomu z uczelni?

Twoje wykształcenie i stopień naukowy mogą pomóc zwiększyć twoje szanse na zaimponowanie potencjalnemu pracodawcy, ale edukacja nie jest dowodem na umiejętność bycia konkurencyjnym ani na to, że posiadasz zdolności do zaspokajania potrzeb biznesowych. Jeśli nie masz dyplomu, nie zniechęcaj się. Popraw swoje umiejętności, ciężko pracuj, aby uzyskać certyfikat, a wkrótce twoja wymarzona firma może dać ci szansę.

Jakie umiejętności informatyczne powinienem zawrzeć w życiorysie?

Twoje CV musi zawierać zarówno umiejętności twarde, jak i miękkie. Twoje umiejętności techniczne mogą być tak podstawowe, jak rozwiązywanie problemów z systemem Microsoft Windows, wiedza na temat migracji danych, konserwacja prewencyjna systemów w celu zwiększenia ich wydajności i zminimalizowania kosztów operacyjnych i nie tylko.

Jeśli chcesz się wyróżnić, oto niektóre z najlepszych umiejętności, których poszukują pracodawcy, więc upewnij się, że uwzględniłeś je w swoim życiorysie informatyka:

 • Umiejętności uczenia maszynowego
 • Umiejętność analizy danych
 • Umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa
 • Języki programowania
 • Sztuczna inteligencja
 • Automatyzacja
 • Projektowanie UX
 • Umiejętności tworzenia oprogramowania

Jak powinien wyglądać twój życiorys informatyka?

Świetny przykład życiorysu informatyka powinien zawierać doświadczenie zawodowe, certyfikaty i umiejętności wspomniane w ofercie pracy.

Jak długi powinien być życiorys informatyka?

Idealny życiorys informatyka ma tylko jedną do dwóch stron. Zrozumiałe jest jednak, że niektórzy doświadczeni specjaliści z branży informatycznej mają wiele umiejętności i długą historię zawodową do spisania. Jeśli wszystkie są związane z pracą, o którą się ubiegasz, powinieneś uwzględnić je w swoim życiorysie informatyka.

Jakie certyfikaty powinienem zawrzeć w życiorysie informatyka?

Wszystkie aktualne i adekwatne certyfikaty informatyczne powinny być zawarte w twoim życiorysie informatyka. Upewnij się, że wspomniałeś o datach ważności przy tych certyfikatach, które je mają.