Jeżeli pracujesz jako zawodowy menedżerem ds. marketingu, prawdopodobnie jesteś zaangażowany w rozwój i dystrybucję produktu, tworzenie i realizowanie strategii marketingowych, tworzenie tekstów sprzedażowych, utrzymywanie kontaktów z interesariuszami firmy, planowanie wydarzeń, oraz zarządzanie social mediami.
Sprawianie, że produkt jest bardziej atrakcyjny to twoja specjalność. Nasza firma pomoże przedstawić twoje osiągnięcia i umiejętności w widocznym miejscu w twoim życiorysie, w możliwie najlepiej sprzedający się sposób.
Naszym celem jest zaprezentowanie tobie najlepszych porad i przykładów życiorysów dla menedżera ds. marketingu, dzięki którym twoje CV będzie wyraźne, bezpośrednie i efektywne.
Spis treści
Jak napisać najlepszy życiorys dla menedżera ds. marketingu?
Pisanie dobrego życiorysu dla menedżera ds. marketingu jest bardzo podobne do praktyk marketingowych. Wyobraź sobie siebie jako produkt. Twój życiory jest tym, jak przedstawiasz punkty sprzedażowe swojemu rekruterowi. Musisz zaprezentować umiejętności i doświadczenie, aby stać się atrakcyjnym i ekscytującym kandydatem dla rekrutera.
W rzeczy samej, zapotrzebowanie na pracę w marketingu ciągle rośnie. Dzieje się tak głównie przez wzrost w sektorze marketingu cyfrowego. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, firmy potrzebują nowych i wnikliwych marketingowców.
Zgodnie z danymi Biura Statystyki Pracy (the Bureau of Labor Statistics), zatrudnienie menedżerów ds. marketingu do 2029 ma wzrosnąć o 6 procent. Jest to zarówno dobra, jak i zła wiadomość dla tych, którzy zaczynają w marketingu. Na pewno będzie więcej możliwości, ale razem z nimi wzrośnie liczba konkurencji. Aby z sukcesem odnaleźć się w odmienionym rynku pracy, będziesz musiał zacząć od twojego życiorysu menadżera ds. marketingu, który powinien wyglądać tak profesjonalnie, jak to tylko możliwe.
Najlepszym sposobem na ocenienie, jak dobra jest twoja aplikacja jest sprawdzenie jak dobrze stworzony został twój życiorys, i czy część z doświadczeniem pokazuje twoje kluczowe zalety jako menedżer ds. marketingu. Zanim zaczniesz pisać o swoim doświadczeniu jako menadżer ds. marketingu, powinieneś przemyśleć, w jaki sposób zaczniesz swoją aplikację na to stanowisko.
Wybierz między celem a podsumowaniem
Pierwszym krokiem podczas tworzenia jakiegokolwiek życiorysu jest wybranie punktu początkowego. Masz dwie opcje: możesz albo zacząć od swoich podstawowych celów, które masz jako osoba szukająca pracy w marketingu, albo przejść bezpośrednio do podsumowania swojego poprzedniego doświadczenia zawodowego.
Ta część życiorysu powinna znaleźć się poniżej twoich danych, takich jak imię, telefon i mail. Aby zobaczyć bardziej szczegółowy przykład życiorysu dla menedżera ds. marketingu, kliknij tutaj.
Podsumowanie celów w życiorysie jest zazwyczaj zawarte w jednej lub dwóch linijkach i przedstawia ono twoje cele. Ta sekcja, zwięźle określająca jakiej pozycji szukasz, pozwala potencjalnemu pracodawcy zrozumieć twoje motywacje. Cele zazwyczaj zawierają też kilka słów o tobie. Podsumowanie celów może wyglądać podobnie do tego:
“Jestem zmotywowanym, szybko uczący się absolwent ze stopniem naukowym [___]; szukam pracy w [___] dzięki której będę mógł rozwinąć swoje umiejętności, takie jak [___].”Osoby, które są świeżo upieczonymi absolwentami, często używają podsumowania celów, aby szybko zdobyć uwagę zatrudniającego. Jednakże, ta metoda jest już raczej przestarzała i nie jest aż tak efektywna w przyciąganiu uwagi rekruterów.
Z drugiej strony, podsumowanie to miejsce, w którym musisz wykazać się kreatywnością, pokazać poprzednie osiągnięcia zawodowe i umiejętności z zakresu marketingu. Profesjonalne podsumowanie, znane także pod nazwą profil, powinno pokazać cię w jak najlepszym świetle. Użycie sugestywnych słów-kluczy w celu zademonstrowania swoich kwalifikacji jest dobrym wyborem. Ta część życiorysu pozwala ci wyjaśnić, dlaczego zasługujesz na tę pracę, a nie tylko pokazać jakie są twoje cele.
Podsumowanie to twoja przemowa w windzie (elevator pitch) dla twojego przyszłego pracodawcy, w której pokazujesz im, że jesteś najlepszym kandydatem do tej firmy. Jest kilka rzeczy, które warto przemyśleć, pisząc dobre podsumowanie:
- Czy mam kwalifikacje, aby aplikować na wybraną pozycję?
- Jak moje doświadczenie, edukacja i umiejętności mogą przydać się w nowej roli?
- W jaki sposób używałem swoją wiedzę i umiejętności w poprzedniej pracy?
Jeżeli odpowiesz na te pytania w swoim podsumowaniu, sprawisz, że twój życiorys będzie wyglądać profesjonalnie i będzie efektywny. Sprawdź przykłady profesjonalnych podsumowań poniżej, aby lepiej zrozumieć jak stworzyć dobre podsumowanie w życiorysie dla menedżera ds. marketingu.
Przykłady podsumowania życiorysu dla menedżera ds. marketingu
“Utalentowany menedżer ds. marketingu z pięcioma latami doświadczenia w zarządzaniu różnymi grupami odbiorców. Podczas zarządzania zespołem pięcioosobowym, profit firmy wzrósł o 64%, dzięki różnym trzymiesięcznym kampaniom marketingu treści. Następnie, pracował w roli lidera w dziesięcioosobowej B2C grupie, zwiększając CMS i pomagając rozwinąć zaangażowanie klienta o 45%, a tym samym redukując rotację pracowników z 25% do 0% w porównaniu do poprzedniego roku.”
Przykład powyżej prezentuje “właściwy” sposób, w jaki profesjonalny profil twojego życiorysu powinien być stworzony. To podsumowanie mieści wiele informacji i pokazuje miks umiejętności wymienionych poniżej.
- Mówiąc o swoim doświadczeniu w marketingu treści, podsumowanie pokazuje rekruterowi, że jesteś doświadczonym ekspertem, który ma rozległą wiedzę w tym sektorze.
- Podsumowanie demonstruje, że jesteś osobą, która ma wiedzę na temat metryk biznesowych i jest skupiona na tworzeniu wartości dodanej. Przez pokazanie jak wpłynąłeś na wartości liczbowe i statystyczne firmy, oraz w jaki sposób byłeś częścią kampani marketingowych, pracodawca moze zauważyć twoje rozwinięte umiejętności zarządzania.
- Ostatnie, choć równie istotne, podsumowanie w prosty i zrozumiały sposób prezentuje informacje, które pokazują twoją wartość jako aspirującego menedżera do spraw marketingu. Zwięzły, wypełniony informacjami styl prezentacji pokazuje, że potrafisz efektywnie załatwiać sprawy.
Słabe Podsumowanie
Złe podsumowanie życiorysu oznaczałoby napisanie czegoś dokładnie przeciwnego w porównaniu do przykładu powyżej. Tutaj możesz zobaczyć słabe i nieefektywne podsumowanie:
To podsumowanie ma wiele błędów. Spójrzmy jakie punkty możemy wyodrębnić:
- Pierwszą zasadą tworzenia dobrego podsumowania jest nieużywanie pierwszej osoby. Nigdy nie używaj “ja” pisząc swój profil zawodowy.
- Kolejnym zasadniczym punktem jest to, jak mało podsumowanie właściwie mówi o osobie. Sformułowania takie jak “regiony promocyjne” czy “przedsięwzięcia i grupy” nie mówią nic znaczącego, raczej dezorientują czytelnika. Dwuznaczne słowa, zamiast przekazywać wartościowe informacje, tworzą więcej pytań o twoje doświadczenie zawodowe.
- Brak szczegółowych informacji w profilu może sprawić, że twój potencjalny pracodawca będzie myślał, że podsumowanie zostało skopiowane z jakiegoś rodzaju wzoru. Jeżeli to, o czym mówisz nie określa precyzyjnie twojego doświadczenia zawodowego i umiejętności, nie powinno się w ogóle znaleźć w twoim profesjonalnym podsumowaniu.
Po tym, jak twoje profesjonalne podsumowanie jest gotowe, nadszedł czas, aby przygotować najważniejszą część życiorysu: doświadczenie zawodowe.
Jak stworzyć sekcję doświadczenie zawodowe w życiorysie dla menedżera ds. marketingu?
Przedstawienie twojego poprzedniego doświadczenia zawodowego w profesjonalny, zrozumiały sposób, jest świetnym sposobem na zdobycie uwagi twojego potencjalnego pracodawcy. Ten krok jest kluczowy dla każdego rodzaju życiorysu i kariery.
Kiedy rekruterzy przeglądają twój życiorys, używają oni systemu zwanego Systemem Śledzenia Aplikacji (Applicant Tracking System). Ten program filtruje wszystkie aplikacje, które nie mają wystarczającej liczby słów kluczowych w tekście.
Średnio, rekruterzy patrzą na twój życiorys około 6 sekund, po tym jak twoja aplikacja przejdzie test w Systemie Śledzenia Aplikacji. Zrozumienie, że twoje podsumowanie musi mieć treść, która jest zarówno zwięzła, rzeczowa i wizualnie łatwa do odczytania, jest kluczowe. Masz tylko 6 sekund aby zdobyć uwagę rekrutera.
Efektywny sposobem na stworzenie życiorysu dla menedżera ds. marketingu jest wymienienie doświadczenia zawodowego w odwróconym porządku chronologicznym.
Piszesz o tym, gdzie pracowałeś i na czym polegała praca od swoich najaktualniejszych stanowisk do tych najstarszych. To dobry sposób na to, by rekruterzy z twojej wymarzonej pracy zadzwonili do ciebie.
Profesjonalna wskazówka: stworzenie efektywnego formatu swojego życiorysu jest idealnym sposobem na to, aby pokazać swoje poprzednie osiągnięcia i istotnego doświadczenia zawodowego.
Przykłady życiorysów dla menedżera ds. marketingu
Bądźmy szczerzy: nie ma znaczenia, jak dobre i chwytające za serce jest twoje podsumowanie życiorysu i lista umiejętności, jeżeli część z doświadczeniem nie trzyma doskonałego poziomu. Sekcja z doświadczeniem zawodowym jest najważniejszą częścią twojej aplikacji. To tu pokazujesz czytelnikowi swoją prawdziwą wartość jako menedżer ds. marketingu.
Poniżej możesz zobaczyć jak powinno być przedstawione twoje doświadczenie zawodowe:
Menedżer ds. Marketingu produktów
GeoDome Industries
06/2015 – 11/2018
Warszawa
- Przeprowadzenie kampani SEO w dziesięcioosobowym zespole, przyczynienie się do wzrostu ruchu w witrynie o 145% w przeciągu 6 miesięcy, poprawienie współczynników konwersji o 55%.
- Zastosowanie inicjatyw, takich jak raporty wyników marketingowych, nowe procedury punktacji, prowadzące do 20% wzrostu wydajności reklam dla kadry kierowniczej w czasie krótszym niż 6 miesięcy.
- Użycie Google Analytics w celu zdobywania i śledzenia metryk witryny. Opracowanie nowego pliku Excel w celu organizacji współczynników odrzucenia oraz średniego czasu sesji.
Czasami opisywanie swojego doświadczenia zawodowego może być zniechęcające: wszyscy przez to przechodziliśmy. Mimo to, musisz upewnić się, że twoja praca została opisana dokładnie i w zrozumiały sposób. Staraj się być zwięzły, ale podaj najistotniejsze informacje, aby twoje doświadczenie nie wyglądało niejasno. Poniżej pokazujemy przykład tego, jak NIE opisywać swojego poprzedniego doświadczenia zawodowego:
Menedżer ds. Marketingu
GeoDome Industries
06/2015 – 11/2018
Warszawa
- Zarządzanie wieloosobowym zespołem w celu zwiększenia ruchu w witrynie.
- Opracowanie nowej techniki wdrażania, w efekcie której wydajność marketingu wzrosła.
- Używanie Google Analytics w celu zdobycia danych.
Podkreśl swoje umiejętności marketingowca
Kluczowe jest, abyś zrozumiał, że musisz promować siebie pisząc o swoim poprzednim doświadczeniu zawodowym. Może to być zrobione poprzez przedstawienie twoich numerycznych i statystycznych osiągnięć i wyjaśnienie jak twoja praca wpłynęła na pracodawcę i twoich kolegów z pracy. Jako aspirujący menedżer ds. marketingu, musisz wiedzieć, jak zaprezentować i “sprzedać” swoje poprzednie doświadczenie zawodowe.
Profesjonalna rada: kiedy piszesz życiorys, nie skupiaj się wyłącznie na opisie pracy. Wyjaśnij w jaki sposób twoja praca stworzyła wartość i przychód dla firmy. Opisz w jaki sposób twoje starania zwiększyły profit, lub udoskonaliły logistycznie wewnętrzne procesy filmy. W ten sposób podkreślisz swoje umiejętności jako marketingowiec.
Jako, że marketing jest w bliskiej relacji ze sprzedażą, dobrym przykładem byłoby napisanie następującego:
“Obsługa klientów … wiodąca do wzrostu miesięcznej sprzedaży brutto od 10,000 zł do 20,000 zł w ciągu 5 miesięcy.”
Dołącz do swojego życiorysu odpowiednie certyfikaty
Czasami pracodawca może żądać umiejętności, które nie są w pełni zaprezentowane w sekcji z twoim doświadczeniem zawodowym. Dobrym sposobem na spełnienie tego typu próśb w relatywnie krótkim czasie jest zdobycie certyfikatu dla tych konkretnych umiejętności
Oto 5 najważniejszych certyfikatów dla menedżera ds. marketingu:
- Google Analytics
- Google Ads
- Facebook Advertising
- Certyfikat Bing Ads Accredited Professional
- Certyfikat YouTube
Najważniejsze informacje odnośnie tworzenia dobrego życiorysu dla menedżera ds. marketingu
Podsumowując, najważniejsze punkty odnośnie tworzenia dobrego życiorysu dla menedżera ds. marketingu to:
- Skonstruuj swój życiorys konkretnie dla pracy, o którą aplikujesz.
- Twoje profesjonalne podsumowanie powinno pokazywać twoje silne strony i umiejętności odpowiednie do pracy. Wszystko to powinno być przekazane w zwarty sposób.
- Zademonstruj swoją wartość poprzez pokazanie najważniejszych punktów i osiągnięć ze swojej poprzedniej pracy. Dołącz istotne metryki.
- Opisz swoje doświadczenie zawodowe w odwróconym porządku chronologicznym.
- Zaprezentuj swoje umiejętności i doświadczenie w atrakcyjny i przekonujący sposób: zareklamuj się.
- Użyj certyfikatów, aby zwiększyć efektywność twoje aplikacji.
FAQs
-
Jak opisać doświadczenie zawodowe jako menedżer ds. marketingu w życiorysie?
Postaraj się podać ważne numeryczne detale oraz osiągnięcia z twoich poprzednich prac. Pokaż swoją wartość prezentując w jaki sposób firma wzrosła dzięki twojej pracy jako marketingowiec i menedżer: wspomnij o interesujących projektach, w których brałeś udział. Aby być bardziej czytelnym, opisz doświadczenie w chronologicznym porządku oraz użyj przykładowych wzorów, aby stworzyć prawidłowe formatowanie.
-
Jaka jest średnia pensja menedżera ds. marketingu?
Według pracuj.pl, średnia pensja menedżera ds. marketingu to 12,000 PLN miesięcznie.
-
Jaki cel jest dobrze wskazać w życiorysie dla menedżera ds. marketingu?
Przez podanie celu pokazujesz rekruterowi swoje motywacje związane z podjęciem kariery w marketingu. Określ zwięźle, jakiej pozycji szukasz. Ta sekcja powinna także zawierać kilka słów o tobie.