Życiorys szefa kuchni

Każdy ciężko pracujący kandydat z branży kulinarnej marzy o tym, aby co najmniej raz w ciągu swojej kariery usłyszeć: “Moje uznanie dla szefa kuchni”. Wieczna błogość tej chwili wymaga czasu i wytrwałości, a wszystko zaczyna się od stworzenia życiorysu szefa kuchni.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Aby zostać uznanym szefem kuchni, potrzeba znacznie więcej niż tylko mieszania kilku składników na małym ogniu. Musisz się wyróżniać. Tworzenie życiorysu jest podobne do dokładnego przestrzegania przepisu kulinarnego.

Pisanie życiorysu nie polega na wrzuceniu wszystkiego, co zgromadziłeś w poprzednich latach na jedną kartkę papieru, lecz na mądrym użyciu wszystkich składników, które masz i zrobieniu z nich czegoś najlepszego, co pozwoli ci zdobyć wymarzoną pracę.

Danie może smakować nieziemsko, ale jeżeli nie wygląda zbyt dobrze, traci całą swoją istotę.

Stworzenie idealnego życiorysu szefa kuchni daje ci doskonałe narzędzie marketingowe. Nie zawiera twoich wszystkich dań, lecz jest raczej przepisem na twoje popisowe danie. Wszystko, o czym piszesz w swoim życiorysie, musi prezentować twoją zdolność do pracy i wykonywania zadań.

Najważniejsze sekcje życiorysu szefa kuchni

Życiorys szefa kuchni, dla niewprawnego oka, może wyglądać tak, jak każdy inny  życiorys, ale osoby zatrudniające w hotelach i restauracjach mogą szybko przefiltrować standardowe życiorys, w które nie włożyło się żadnego wysiłku, i które są zwykłym kopiuj-wklej z przykładów życiorysów dla szefa kuchni.

Poszczególne sekcje twoje życiorysu szefa kuchni są “przyprawami” w twoim popisowym daniu. Wymagają poprawnej kolejności i idealnego umiejscowienia, aby smakować w taki sposób, jaki chcesz.

Aby się wyróżniać, życiorys szefa kuchni musi mieć poszczególne sekcje:

 • Podsumowanie
 • Doświadczenie
 • Wykształcenie
 • Umiejętności (miękkie/techniczne)
 • Certyfikaty
 • Projekty (Jeśli istnieją)
 • Zainteresowania/Hobby
 • Referencje

Powyższy porządek życiorysu zaaranżowaliśmy, biorąc pod uwagę kandydatów ze sporym dorobkiem zawodowym. Jeżeli jesteś nowy w branży i wykonywałeś tylko dorywcze prace, zmień sekcję “doświadczenie” na “wykształcenie”. W ten sposób podkreślisz swoje obecne kwalifikacje i potencjał zawodowy.

Wybierz swój szablon życiorysu szefa kuchni w mądry sposób

Szablon życiorysu jest jak przepis, a jego końcowym wynikiem jest danie (życiorys). Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie, zły szablon może poważnie zniechęcić pracodawców i menedżerów ds. rekrutacji, zmniejszając w ten sposób twoje szanse na zatrudnienie.

Jeżeli chodzi o znalezienie odpowiedniego szablonu, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Możesz znaleźć setki życiorysów online, ale koniec końców, ich nieskończona ilość po prostu cię przytłoczy.

Aby oszczędzić ci tego problemu, eksperci z naszego zespołu stworzyli kilka przykładów życiorysów dla szefa kuchni, których idealny kandydat na szefa może użyć. Zostały one skonstruowane tak, abyś został dostrzeżony przez rekruterów. Przeglądając nasze przykłady życiorysów, możesz znaleźć inspirację. Znajdziesz je tutaj.

Aby przejrzeć więcej przykładów życiorysów szefa kuchni, sprawdź nasze narzędzie do budowania życiorysów: kliknij tutaj.

Format życiorysu szefa kuchni

Teraz kiedy już masz szablon, musisz go użyć. Podczas gotowania, zawsze rozkładasz jedzenie równomiernie, czyż nie?

Oto jest formatowanie! To sposób na uporządkowanie twojego życiorysu i użycie wolnej przestrzeni w jak najlepszy sposób.

Rodzaje formatowania życiorysu szefa kuchni:

 • Marginesy – Domyślnie podczas edytowania życiorysu oprogramowanie do edycji tekstu doda duże puste przestrzenie do dokumentu, a to sprawi, że życiorys będzie raczej bezużyteczny.
  W związku z tym unikaj 2-3 stronicowego życiorysu. Zawsze zmniejszaj marginesy w swoim życiorysie i wypełniaj duże, wolne przestrzenie, pozostawiając jedynie małą przestrzeń, aby zachować estetykę.
 • Sekcje – Sekcje twojego życiorysu muszą być zgodne z wyżej wymienioną kolejnością oraz harmonijne. Nie zapomnij też oddzielić nagłówków od głównego tekstu, tzn. nazwy sekcję muszą być większe i pogrubione, aby się wyróżniały.
 • Wypunktowanie – Nigdy nie stosuj rozległych paragrafów w swoim życiorysie szefa kuchni. Uznawane za błąd żółtodziobów, użycie dużych paragrafów może zaśmiecić twój życiorys, sprawiając, że jego odczytanie będzie trudniejsze i zajmie więcej czasu. Jeżeli planujesz podać więcej szczegółów, zawsze używaj wypunktowania, aby być bardziej precyzyjnym.
 • Podział – Podział dotyczy zwykle życiorysów powyżej jednej strony. Mimo że zdecydowanie zalecamy nie przekraczać jednej strony, jeśli to zrobisz, podziel tekst równo, tzn. pisząc coś, bądź czujny przed przejściem do drugiej strony. Zdanie powinno kończyć się na pierwszej stronie dokumentu.
 • Harmonia – Podczas pisania życiorysu bądź spójny w wyborze rodzaju fontu i rozmiaru. Użyj danego wzoru w całym życiorysie. Użycie różnych fontów z różnymi rozmiarami pokazuje twoje niezdecydowanie.


Profesjonalne podsumowanie życiorysu szefa kuchni

Pomyśl o swoim profesjonalnym podsumowaniu życiorysu szefa kuchni jak o pitchingu sprzedażowym.

Więcej możesz wyjaśnić w swoim liście motywacyjnym.

Podsumowanie jest małym życiorysem samym w sobie. To krótka prezentacja. W zwięzły sposób opisuje wszystkie ważne części twojego życiorysu i pokazuje, dlaczego aplikujesz o daną pracę jako szef kuchni.

Zawsze aktualizuj swój życiorys szefa kuchni oraz list motywacyjny, uwzględniając opis pracy. 

Dobrze napisane profesjonalne podsumowanie nie przekracza 5 linijek. Zwięzłość gra tutaj kluczową rolę.

Według wzoru podsumowanie zazwyczaj zaczyna się od opisu tego, jakie masz doświadczenie (o ile takie masz, na stanowisku głównego szefa kuchni, jako zastępca kierownika itd.). Następnie opisujesz pracę, jakiej szukasz, albo wyjaśniasz swoje cele zawodowe. Na koniec podaj swoje najważniejsze umiejętności.

Przykłady życiorysu szefa kuchni (Podsumowanie)

Bez względu na to, jak bardzo jesteś doświadczony, jeśli zrujnujesz podstawowy składnik, sprawy mogą potoczyć się nie po twojej myśli.

Poniżej znajdziesz przykłady podsumowań życiorysów szefa kuchni. Spójrz na nie i zobacz, w jaki sposób te słowa mogłyby zachwycić lub zniechęcić rekruterów.

POPRAWNIE

Klasycznie wyszkolony szef kuchni i ekspert kulinarny z 7 latami doświadczenia. Posiadam udokumentowane umiejętności przywódcze w zakresie budowania dobrze prosperującego zespołu. Jestem zdeterminowany, aby zapewnić wyjątkową obsługę klienta, nadzór nad zadaniami, oraz osiągnąć kulinarną perfekcję. Wiem, jak zadbać o bezpieczeństwo w zakresie żywności oraz o najwyższą jakość usług kulinarnych. Posiadam też zdolności do zwiększania sprzedaży, obniżania kosztów i zwiększania zysków.

NIEPOPRAWNIE

Doświadczony szef kuchni. Ciężko pracujący gracz zespołowy szukający nowego stanowiska pracy. Zmotywowany samouk z udokumentowanym doświadczeniem. Wynagrodzenie do negocjacji.

POPRAWNIE

Entuzjastyczny i oddany szef kuchni z doświadczeniem w zapewnianiu najwyższej jakości obsługi klienta. Posiadam szczegółową wiedzę na temat kuchni międzynarodowych oraz duże kwalifikacje w pracy w dynamicznych, szybko zmieniających się środowiskach, z klientami oczekującymi najwyższych standardów.

Posiadam też ogromną wiedzę na temat pozyskiwania składników organicznych w celu zapewnienia wysokiej jakości produktów.

Przyszli szefowie kuchni i zastępcy szefów! Nigdy nie zostawimy was na lodzie. Oto przykład życiorysu szefa kuchni dla ludzi, którzy mają bardzo małe doświadczenie lub nie mają go wcale, ale są równie wykwalifikowani i zmotywowani do pracy na tych stanowiskach.

POPRAWNIE

Utalentowany i kreatywny szef kuchni z wyjątkowymi umiejętnościami w grillowaniu, smażeniu i gotowaniu mięsa i warzyw.

Ambitny z wiedzą o kuchniach etnicznych. Kreatywny o imponującej reputacji, specjalizujący się w kuchni międzynarodowej. Posiada znajomość aktualnych strategii systemowych i przepisów dotyczących bezpiecznego gotowania.

Poszukuje pracy na nowym stanowisku w waszej firmie, mając na celu zwiększenie rozpoznawalności marki.

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem z minimalnym doświadczeniem zawodowym, postaraj się podkreślić w swoim życiorysie twoje umiejętności i twoją najwyższą chęć, aby być lojalny wobec restauracji/hotelu i rozwijać się wraz z nimi.

Rekruter musi czuć, że jesteś szczery, mówiąc, że chcesz dać z siebie wszystko w pracy i być dobrym zasobem dla firmy, ale najlepiej takim, który jest wdzięczny za swoją pracę.

Opisz swoje doświadczenie zawodowe jako szef kuchni

Czy to na stanowisku głównego, czy młodszego szefa kuchni, większe doświadczenie w pracy w branży kulinarnej zawsze sprawi, że znajdziesz się na lepszej pozycji, zwiększając swoje szanse na bycie wyróżnionym.

Przypomnijmy sobie teraz analogię z przyprawami. Jeżeli doświadczenie to “przyprawy” twojego życiorysu, to dodanie zbyt wielu może zepsuć danie.

Duże doświadczenie jest plusem, ale dodawanie wszystkiego do twojego życiorys sprawia, że ma on za dużo składników. Zamiast tego, postaraj się być doskonałym szefem i użyj idealnej ilości przypraw, aby ugotować świetne danie.

Teraz pojawia się pytanie: jaki rodzaj zatrudnienia powinieneś przedstawić w życiorysie, aby zwiększyć swoje szanse na sukces, niezależnie od tego, czy aplikujesz o pracę w restauracji, hotelu, czy też o staż?

Niezależnie od tego, jak ważna lub mniej istotna była twoja praca, od przygotowywania jedzenia po relacje z gośćmi restauracji, zawsze przedstaw swoje ostatnie doświadczenie jako pierwsze, bez znaczenia czy był to staż, czy praca na stanowisku szefa kuchni. Nie zapomnij o porządku chronologicznym.

Opisując swoje obowiązki w pracy, zawsze używaj zasady jednej linijki, tzn. informacje, które chcesz przekazać, powinny być zawsze zawarte w jednej linii.

Zadania i obowiązku

Zaprezentowanie swojej poprzedniej pracy może być trudne, jeżeli pełniłeś wiele funkcji w ciągu swojej kariery, od zarządzania kuchnią po usługi gastronomiczne. W związku z tym możesz mieć dylemat związany z tym, jakie informacje są najważniejsze. Bazując na naszych przykładach życiorysów, pokażemy ci sposób, w jaki, jako kandydat, powinieneś przedstawić swoje role i obowiązki:

 • Wyjaśniając swoje zadania, zawsze używaj wypunktowania.
 • Twój opis powinien być zawsze krótszy niż dwie linie.
 • Bądź precyzyjny tak, jak jesteś tworząc przepisy.
 • Zawsze staraj się dodać wartość numeryczną w pierwszej linii, aby podkreślić swój talent.
 • Kontynuuj, wspominając o swoich rolach jako lider, na przykład nadzorowanie członków zespołu, albo taktyki, jakich użyłeś, aby zarządzać pracownikami kuchni, czy bycie odpowiedzialnym za dział zdrowia i bezpieczeństwa.
 • Jeżeli miałeś jakieś znaczące osiągnięcia, na przykład stworzyłeś menu, wspomnij o tym w trzecim zdaniu.
 • Zazwyczaj powinieneś zakończyć czwartym punktem, wspominając swoje innowacyjne pomysły, które były hitem, ponieważ pokazuje to twoją inicjatywę i umiejętność przywództwa.

Sekcja z wykształceniem

Droga do tego, aby stać się szefem kuchni, opiera się bardziej na praktycznym doświadczeniu niż wykształceniu. Właśnie dlatego ludzie nazywają to sztuką kulinarną. Dlatego też możesz znaleźć tak wiele certyfikatów, oferowanych przez profesjonalistów z branży.

Edukacja jest jedną z najważniejszych części życiorysu szefa kuchni, ale kandydat nigdy nie powinien dodawać wszystkich lekcji gotowania, w który uczestniczył, tylko po to, aby pokazać, jak wykształcony lub teoretycznie wykwalifikowany jest. Tę część można wyjaśnić w obszerniejszy sposób w liście motywacyjnym.

Tak jak doświadczenie zawodowe jest twoim głównym składnikiem, sekcja z wykształceniem jest kulminacją wszystkich przypraw. To sos twojego dania, wymieszany z kluczowym składnikiem, który daje idealne danie.

Musisz posiadać umiejętności, aby zaprezentować je w dobry sposób.

Spójrz na te minimalistyczne przykłady życiorysów, od których możesz się uczyć:

Edukacja

Szkoła Gotowania 

Ukończenie kursu ze sztuki gotowania

Kraków, 2018

Lub

Edukacja:

Stowarzyszenie kulinarne: Sztuka Gotowania  2000-2003

Miasto, Publiczna Szkoła Kulinarna

Twoja sekcja dotycząca edukacji będzie szerzej omawiana podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego rekruter na początku dba tylko o to, skąd zdobyłeś dyplom. Dopiero podczas rozmowy rozmawia o tym więcej, ponieważ wykształcenie odgrywa dużą rolę podczas zwolnień pracowników w czasach kryzysu.

W jaki sposób przedstawić umiejętności w życiorysie szefa kuchni?

Bycie szefem kuchni jest sztuką samą w sobie i żadna teoria nie może udoskonalić tej sztuki tak, jak praktyka.

Pamiętaj, że pierwsze 4-5 umiejętności, jakie wymieniasz w sekcji z umiejętnościami, powinno odzwierciedlać twoje doświadczenie zawodowe wspomniane poniżej. To pokazuje, że kandydat nie tylko pisze o swoich umiejętnościach, ale po raz kolejny je udowadnia.

Czasami podstawowe aspekty, takie jak opracowywanie menu, bezpieczeństwo żywności, przechowywanie żywności, umiejętności komunikacyjne, pomaganie członkom zespołu itp., mogą cię daleko zaprowadzić.

Zawsze wymieniaj te umiejętności, które najlepiej ciebie definiują oraz dodaj te umiejętności, które są wspomniane w opisie stanowiska, o które się ubiegasz.

Dodatkowe porady, które pomogą ci ulepszyć twój życiorys szefa kuchni

(Pokarm dla myśli) – Porady na temat życiorysu

 • Jeśli specjalizujesz się w konkretnym stylu gotowania, nie zapomnij o tym wspomnieć.
 • Wspomnij o wszelkich dodatkowych umiejętnościach, które zdobyłeś, na przykład cukiernictwo itp.
 • W profesjonalny sposób pochwal się wymyślonymi przez siebie nowymi technikami gotowania.
 • Pochwal się swoim innowacyjnym podejściem do pracy, które wyróżniło cię na tle konkurencji.
 • Jeśli opracowałeś menu, będzie to plusem.
 • Dołącz link do strony internetowej lub portfolio (jeśli je posiadasz), w którym pokazujesz swoje popisowe dania.
 • Jeśli uważasz, że wykonałeś wiele zadań i wspomnienie ich wszystkich tylko wydłuży twój życiorys, zawsze możesz użyć bardziej ogólnego terminu, na przykład zarządzanie restauracją.
 • Zawsze wymieniaj umiejętności wymagane w opisie stanowiska.
 • Użyj terminów takich jak zasady bezpieczeństwa przygotowywania żywności, koszt składników, koszt pracy itd.
 • Aktualizuj swój życiorys i list motywacyjny, uwzględniając opis pracy.
 • Chłopak z internetu zaimponował na rozmowie o pracę, przynosząc rekruterowi swoje ciasteczka. Jakie są tego wnioski? Nigdy nie obawiaj się wyróżniać.
 • Zadowolenie klienta zawsze musi być twoim priorytetem.
 • Dodaj linki do swoich profili na social media.

Pomagamy ci nie tylko zacząć, ale także skończyć! Spójrz na przykłady naszych życiorysów szefa kuchni, klikając tutaj.

Najważniejsze punkty

 • Wybór odpowiedniego szablonu jest bardzo ważny
 • Podsumowanie powinno być precyzyjne i zawierać dużo informacji
 • Upewnij się, że poprawnie sformatowałeś swój życiorys
 • Wykształcenie i doświadczenie zawodowe to dwa główne składniki życiorysu szefa kuchni
 • Nigdy nie wahaj się chwalić swoimi osiągnięciami i certyfikatami.
 • Umiejętności miękkie i umiejętności techniczne są bardzo ważne.
 • Nigdy nie lekceważ siły dobrego listu motywacyjnego.
 • Postępuj zgodnie z szablonem życiorysu krok po kroku.

Najczęściej zadawane pytania

Q1. Jakie są obowiązki szefa kuchni?

A1. Obowiązki szefa kuchni obejmują, ale nie są ograniczone do:

 • Planowanie menu
 • Zarządzanie pracownikami kuchni
 • Nadzór nad pracownikami
 • Zarządzanie czasem
 • Zapewnienie, że jakość posiłków i smak są doskonałe
 • Zarządzanie inwentarzem magazynu i zamawienie surowych materiałów
 • Kontrola budżetu i minimalizowanie strat
 • Zachowanie zdrowia i higieny w kuchni
 • Organizowanie dyżurów personelu
 • Rekrutacja, szkolenie i rozwój personelu

Q2. Jak długi powinien być życiorys szefa kuchni?

A2. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w pracy w zawodzie, zawsze używaj jednostronicowego formatu życiorysu.

Q3. Czy potrzebuję certyfikatów, aby zostać szefem?

A3. Aby być szefem kuchni, technicznie nie potrzebujesz certyfikatu, ale istnieją setki kursów z zakresu sztuki kulinarnej, oferowane przez renomowane szkoły, które lepiej przygotują cię na to stanowisko, pozwalając ci zacząć jako pomocnik szefa.