Życiorys dla informatyka

Komputery i technologia informatyczna to branża, która rośnie w szybkim tempie. Od 2016 roku rozwinęła się o 13%, czyli znacznie szybciej w porównaniu do średniego wzrostu w innych branżach.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 2 opinie klientów

Informatyka to ekscytująca branża, która łączy w sobie różne umiejętności techniczne, przez co jest niszą najbardziej pożądaną na rynku pracy wśród osób, które ukończyły studia. Aby być zauważonym przez potencjalnego pracodawcę, życiorys informatyka powinien zawierać istotne umiejętności techniczne.

Osoby po studiach informatycznych mogą wybrać spośród wielu specjalizacji, co pozwala im na rozwinięcie kariery informatycznej w takiej branży, w jakiej zechcą. Choć dyplom ukończenia kierunku informatyka jest wspaniałym osiągnięciem, nie oznacza, że znalezienie pracy będzie bardzo łatwe. Będziesz potrzebować życiorysu informatyka, który wyróżni cię na tle konkurencji.

Spójrzmy na niektóre wskazówki, jakie możesz wziąć pod uwagę, pisząc życiorys informatyka, który pozwoli ci na zdobycie pracy marzeń.

 

O czym wspomnieć w życiorysie informatyka

Jeżeli chcesz stworzyć najlepszy życiorys informatyka, musisz upewnić się, że zawarłeś w nim wszystkie istotne informacje. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej, jeżeli za każdym razem dostosujesz życiorys informatyka do pracy, o którą się ubiegasz.

Umiejętności, które posiadasz, są zawsze najistotniejsze, chociaż wiele prac na tym stanowisku wymaga także dyplomu ukończenia uczelni wyższej.

Niektóre informacje, które powinieneś zawrzeć w swoim życiorysie informatyka to na przykład:

 • Aktualne dane kontaktowe
 • Zniewalające podsumowanie życiorysu lub cele kariery informatyka
 • Istotne doświadczenie informatyczne
 • Sekcja z wykształceniem
 • Certyfikaty i konferencje, w których wziąłeś udział
 • Sekcja z wolontariatami i własnymi projektami
 • Sekcja z nagrodami
 • Sekcja z umiejętnościami

 

W jakim formacie stworzyć życiorys dla informatyka

Kiedy tworzysz życiorys informatyka, bardzo istotne jest użycie właściwego formatu. Jeżeli nie jesteś pewien co do tego, jakie formatowanie jest akceptowalne, możesz sprawdzić przykłady życiorysów dla informatyków, aby znaleźć inspirację. Rekruter spędza średnio mniej niż dziesięć sekund na jeden życiorys, a  więc musisz zdobyć jego uwagę.

Istnieją trzy struktury życiorysu dla informatyków, których możesz użyć:

 • Format z odwróconym porządkiem chronologicznym
  Ten życiorys skupia się na profesjonalnych osiągnięciach i historii zawodowej kandydata. Zaczynasz od wymienienia swojej ostatniej pracy jako informatyk, a następnie wymieniasz poprzednie stanowiska poniżej. Jeżeli jesteś komputerowym ekspertem z ciągłym doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami wymaganymi na stanowisko, ten format będzie najlepszy.
  Warto zauważyć, że to format preferowany przez większość rekruterów.
 • Format funkcjonalny
  Funkcjonalny życiorys skupia się na umiejętnościach kandydata bardziej niż na doświadczeniu. Pokazuje umiejętności zbywalne, które mogłeś zdobyć w poprzedniej pracy.
  To idealny format dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie mają dużego doświadczenia zawodowego.
  Kandydaci, którzy się chcą się przebranżowić i nie mają odpowiedniego doświadczenia bezpośrednio związanego z informatyką, także mogą go użyć.
 • Format łączony
  Łączony format życiorysu zawiera w sobie najlepsze cechy funkcjonalnego CV i życiorysu z odwróconym porządkiem chronologicznym.
  Ten życiorys jest doskonały dla informatyków, którzy mają bardzo duże doświadczenie zawodowe w branży oraz studentów informatyki, którzy poszukują stażu zawodowego.

 

Stwórz rzucające się w oko podsumowanie lub sekcję z celami zawodowymi

Podsumowanie życiorysu informatyka daje ci szansę, aby promować siebie przed potencjalnym pracodawcą. Możesz w nim w szybki i efektywny sposób podkreślić swoje silne strony, doświadczenie oraz istotne umiejętności. Powinieneś przekonać nim rekrutera, aby przeczytał resztę twojego życiorysu.

Podsumowanie życiorysu powinno być zawarte w krótkim paragrafie i podawać policzalne dane pokazujące rekruterowi wymierne rezultaty, jakie osiągnąłeś w poprzedniej pracy. Podsumowanie życiorysu informatyka działa najlepiej dla osób, które posiadają wiele lat doświadczenia zawodowego.

Dobre podsumowanie celów zawodowych informatyka powinno podkreślać, co możesz zaoferować firmie, a nie to, co liczysz otrzymać. Cele zawodowe są dobrym rozwiązaniem dla świeżo upieczonych absolwentów lub osób, które zmieniają swoją branżę i nie mają doświadczenia na podobnym stanowisku.

Możesz tu także wymienić istotne projekty szkolne, które zrealizowałeś, staż w zakresie informatyki, który ukończyłeś w szanowanej firmie, albo konkurs, w którym brałeś udział, i który jest związany ze stanowiskiem, o które aplikujesz.

Adam Nowak 

Informatyk

Ugruntowany i zorientowany na rozwiązania informatyk z różnego rodzaju doświadczeniem zawodowym. Uwielbia motywować siebie i innych. Ochrona danych i kształcenie kolejnego pokolenia w zakresie technologii i innowacji to jego pasja.

 

Przykłady podsumowań życiorysu informatyka

Oto przykłady dobrego i złego podsumowania.

 • Dobrze
  Kreatywny i innowacyjny informatyk z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem. W mojej poprzedniej pracy udoskonaliłem efektywność narzędzi do wizualizacji danych o 18%. Szukam pracy, w której mogę użyć moje umiejętności kodowania i tworzenia stron internetowych na stanowisku programisty w Kenton.
 • Źle
  Jestem informatykiem z doświadczeniem z Javascript, Python, C++, and SQL. Potrafię też rozwiązywać problemy i posiadamy wspaniałe zdolności komunikacyjne i przywódcze.

 

Przykłady sekcji z celami zawodowymi w życiorysie informatyka

Oto przykłady dobrze i źle sporządzonej sekcji z celami zawodowymi:

 • Dobrze
  Entuzjastyczny, energetyczny informatyk z dyplomem i z udokumentowanymi umiejętnościami z zakresu programowania. Poszukuję początkującej pozycji dla świeżo upieczonego absolwenta w Kenton. Zarządzałem pięcioosobowym zespołem podczas prac nad aplikacją Ambutap, która obecnie jest używana na rynku. Zdobyłem pierwsze miejsce w konkursie kodowania w marcu 2018.
 • Źle
  Początkujący entuzjasta informatyki z doświadczeniem w kodowaniu. Poszukuję firmy, w której będę mógł rozwiać swoje umiejętności z zakresu uczenia maszynowego i nauczyć się nowych języków programowania.

 

Porady, które pomogą ci stworzyć wyróżniającą się sekcję z doświadczeniem zawodowym

Sekcja z doświadczeniem zawodowym w twoim życiorysie informatyka pokazuje rekruterowi, że posiadasz wszystko, co niezbędne do pracy. Niemal każdy przykład życiorysu dla informatyka ma tę sekcję, ponieważ jest ona kluczowa dla życiorysu. Sprawdź nasze przykłady życiorysów.

Będziesz musiał przeczytać każdy opis pracy, o którą chcesz się ubiegać, a następnie zaprojektować swój życiorys tak, aby odpowiadał danemu opisowi.

Zacznij od swojej najnowszej pracy i wymień co najmniej pięć osiągnięć i obowiązków, jakie miałeś w pracy. Uważam, że najlepiej jest pominąć pracę, która nie dała ci żadnych istotnych umiejętności, które mógłbyś wykorzystać pełniąc stanowisko, o którą się ubiegasz.

Jeżeli dopiero zaczynasz jako informatyk i jeszcze nie masz doświadczenia zawodowego, możesz tu wpisać staże, a także osobiste projekty, które mogą być istotne dla pracy.

Możesz także dodać swoje projekty na takie strony jak GitHub i zdobyć doświadczenie, które potencjalny pracodawca może szybko zweryfikować.

 

Najlepsze umiejętności, które należy uwzględnić tworząc życiorys informatyka

Idealny wzór życiorysu informatyka będzie zawsze zawierał sekcję z umiejętnościami. Sprawdź nasze wzory życiorysów.

Niezależnie od tego, czy masz doświadczenie jako informatyk, czy też nie, powinieneś wymienić swoje umiejętności w życiorysie. Ja zawsze przeglądam opis pracy i wymieniam jako pierwsze te umiejętności, które są wymagane od kandydata.

Większość rekruterów używa systemów śledzenia kandydatów, aby przefiltrować podania o pracę. Dodanie umiejętności wspomnianych w opisie stanowiska zapewnia, że twój życiorys informatyka nie zostanie odrzucony przez system. Jednak nie powinieneś dodawać umiejętności, których nie masz.

Istnieje wiele umiejętności technicznych, które są wymagane od informatyka. Umiejętności będą zależały od stanowiska, o które się ubiegasz, ponieważ istnieje wiele różnych prac związanych z technologią informatyczną.

Spójrzmy na niektóre zdolności, które powinieneś wziąć pod uwagę i dodać do swojego życiorysu. Możesz je zauważyć w niemal każdym przykładzie życiorysu dla informatyka.

 • Uczenie maszynowe
 • Rozwój oprogramowania
 • Inżynieria oprogramowania
 • Matematyka
 • Analiza danych
 • Statystyka
 • Kodowanie
 • Rozwiązywanie problemów
 • Przywództwo
 • Komunikacja
 • Krytyczne myślenie
 • Dbałość o szczegóły
 • Kreatywność
 • Zarządzanie czasem

Większość stanowisk informatycznych wymaga umiejętności twardych, ale umiejętności miękkie są tak samo niezbędne i nie powinieneś ich pominąć w swoim życiorysie informatyka.

Twarde umiejętności to te umiejętności w życiorysie informatyka, które są związane z konkretnym treningiem i wiedzą techniczną, na przykład:

 • Tworzenie stron internetowych
 • Nauczanie maszynowe
 • Sieci
 • Inżynieria oprogramowania
 • Matematyka dyskretna

Umiejętności miękkie to osobowe cechy jednostki, na przykład:

 • Umiejętność organizacji
 • Łatwość w komunikowaniu się
 • Praca zespołowa i współpraca
 • Kreatywność
 • Ciekawość

 

Wymień wszystkie języki oprogramowania, które znasz

Wymienienie języków programowania jest kluczowe podczas tworzenia życiorysu informatyka.

Dotyczy to zarówno życiorysu studenta informatyki, jaki i życiorysu informatycznego eksperta. Pamiętaj, że powinieneś wymienić tylko te języki, które znasz, ponieważ rekruter prawdopodobnie każe ci wykonać test lub zapyta cię o nie.

Dodanie tych języków, które najbardziej pasują do roli, o którą aplikujesz, może ci bardzo pomóc.

 

Przykład

Kompetentny i innowacyjny twórca stron internetowych z trzema latami doświadczenia w zakresie tworzenia aplikacji na Android. Używam języka Java, PHP, i C++ do tworzenia małych projektów. Jestem zainteresowany podzieleniem się moimi zdolnościami z JL sp. z o.o.

Te języki programowania są zazwyczaj dodawane w sekcji z umiejętnościami. Jednakże możesz je także dodać do innych sekcji w twoim życiorysie informatyka.

Spójrzmy na niektóre przykłady tych języków, które mogą ci pomóc zdobyć twoją wymarzoną pracę jako informatyk:

 • JavaScript
 • Python
 • C++
 • C#
 • SQL
 • IOS
 • PHP

 

Pokaż swoje certyfikaty

Certyfikaty w twoim życiorysie mogą cię wyróżnić na tle konkurencji i zapewnić ci twoją wymarzoną pracę.

Jednak powinieneś włączyć te certyfikaty, które odpowiadają wymaganiom pracy, o jaką aplikujesz. W innym wypadku mogą być one nieistotne dla twojego życiorysu informatyka.

Obecnie mamy dostęp do wielu certyfikatów techniczny, ale kluczowym jest skupienie się na tych, które mogą podkręcić twój życiorys informatyka i sprawić, że będzie on bardziej odpowiedni.

 

Przykład

Certyfikat

Cisco Certified Network Associate(CCNA) – System Cisco

Certyfikat Oracle Java – System Oracle

Tak, jak powiedzieliśmy wcześniej, istnieje wiele certyfikatów na rynku, a więc musisz znaleźć takie, które będą najlepiej pasować do twoich specjalizacji z zakresu informatyki.

Niektóre certyfikaty, o których możesz wspomnieć w swoim życiorysie informatyka to:

 • Cisco Certified Network Professional (certyfikat sieciowy)
 • Cisco Certified Design Professional
 • Dostawca rozwiązań firmy Microsoft
 • Microsoft Certified Solutions Developer
 • Professional Software Developer Certification (Certyfikat profesjonalnego programisty)
 • Certyfikowany specjalista ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych

 

Przykład 

Certyfikat z zarządzania danymi

10/2016

Uniwersytet Warszawski

 

Porady jak stworzyć życiorys informatyka dla osób początkujących w branży

Jeśli dopiero zaczynasz karierę jako informatyk, nadal możesz mieć doskonały życiorys informatyka.

Studenci informatyki, którzy szukają stażu, mogą czuć się onieśmieleni wysyłając swój życiorys informatyka, ponieważ nie mają jeszcze doświadczenia. Dobra wiadomość jest taka, że zawsze ma się jakieś doświadczenie, trzeba je tylko znaleźć.

Twoje osobiste i szkolne projekty związane z informatyką liczą się jako doświadczenie i powinny być włączone do twojego życiorysu studenta informatyki.

Jeśli ukończyłeś licencjat z informatyki, twój życiorys początkującego informatyka także może się wyróżniać.

W swoim życiorysie informatyka wspomnij istotne kursy i staże.

Dobry wzór życiorysu dla informatyków może ci też pomóc ustrukturyzować twój życiorys w taki sposób, aby wyróżniał się i zwrócił uwagę rekrutera.

Jeżeli znalezienie pierwszej pracy w sektorze informatycznym jest dla ciebie trudne, możesz zdobyć dodatkowe doświadczenie zawodowe, tworząc osobiste projekty i budując swoje portfolio. Możesz także pracować jako wolny strzelec na różnych stronach internetowych i zdobyć doświadczenie w różnych sektorach.

Wolontariat w rozpoznawalnej filmie to także świetny sposób na zdobycie doświadczenia, które sprawi, że będziesz o krok przed konkurencją.

 

Najważniejsze punkty

Posiadanie najlepszego wzoru życiorysu informatyka albo idealnego szablonu listu motywacyjnego nie oznacza, że stworzenie twojego życiorysu informatyka będzie łatwe.

Oto kilka porad, o których powinieneś pamiętać, aby sprawić, że twój życiorys będzie się wyróżniał na tle innych.

 • Upewnij się, że cele zawodowe lub podsumowanie twojego życiorysu informatyka zwróci uwagę rekrutera. Niech ta część będzie krótka i precyzyjna, ale ma wszystkie istotne punkty, które zachęcą rekrutera, aby przeczytał resztę twojego życiorysu informatyka.
 • Stwórz tak zachwycającą sekcje z doświadczeniem, jak to tylko możliwe. Nie wysyłaj życiorysu informatyka nie zawierając w nim doświadczenia, niezależnie od tego, czy jesteś studentem informatyki czy profesjonalistą, ponieważ to sprawi, że twój życiorys zostanie odrzucony.
 • Zawsze dostosuj życiorys do opisu stanowiska i stanowiska, o jakie się ubiegasz.

 

Najczęściej zadawane pytania

 • Czy można zdobyć pracę jako informatyk bez ukończenia uczelni wyższej?
  Branża informatyczna ceni twarde umiejętności i istotne doświadczenie bardziej niż wykształcenie, ale niektóre firmy będą wymagać dyplomu z uczelni.
 • Czy umiejętność wprowadzania danych dobrze wygląda w życiorysie informatyka?
  Możesz wspomnieć o umiejętności wprowadzaniu danych w swoim CV z informatyki, aby podkreślić takie umiejętności miękkie, jak dbałość o szczegóły i dokładność. Jeśli pracowałeś w firmie informatycznej lub sam zajmowałeś się informatyką, może ci to dać przewagę nad innymi kandydatami, którzy nie pracowali w dziedzinie wprowadzania danych.
 • Czy życiorys informatyka potrzebuje listu motywacyjnego?
  Tak. List motywacyjny czy też list intencyjny jest wymagany przez większość firm w sektorze informatyki. Zaleca się go wysłać, nawet jeżeli nie jest to podane w wymaganiach. Takie coś może sprawić, że będziesz o krok przed konkurencją.
 • Jak długi powinien być życiorys informatyka?
  Twój życiorys informatyka powinien mieć stronę długości. Większość rekruterów spędza mniej niż 10 sekund, przeglądając życiorys, a więc część z nich może odrzucić takie, które mają więcej niż jedną stronę.
 • Jak otrzymać staż w sektorze informatycznym, jeżeli nie ma się doświadczenia?
  Możesz otrzymać staż jako informatyk, wysyłając swój życiorys informatyka do rekrutera. Jeżeli nie wiesz, jak stworzyć życiorys informatyka, możesz użyć wzorów CV dla informatyków, aby stworzyć przyciągający życiorys. Ponadto upewnij się, że dodałeś wszystkie istotne osobiste i szkolne projekty, aby zwiększyć swoje szanse otrzymania stażu w branży informatycznej.