Jak napisać wspaniałe CV dla stażysty - przewodnik krok po kroku

Poszukiwanie pierwszego doświadczenia zawodowego może stanowić wyzwanie, ale też być wspaniałą przygodą. Dopiero zaczynasz na rynku pracy, a więc masz prawo nie wiedzieć, jak stworzyć zachwycające CV dla stażysty.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV dla stażysty

Poniżej prezentujemy przykładowy wzór CV dla osoby, która ubiega się o pracę w galerii sztuki.

Kinga Konieczna
Studentka studiów magisterskich z historii sztuki
kinga.konieczna@gmail.com
888 123 111

Podsumowanie zawodowe

Jestem studentką drugiego roku studiów magisterskich w Instytucie Historii Sztuki. Specjalizuję się w sztuce nowoczesnej wschodnioeuropejskiej. Moim celem zawodowym jest promowanie młodych artystów wizualnych, dlatego chcę dołączyć do zespołu w Państwa galerii.

Umiejętności

  • Przygotowywanie wystaw
  • Tworzenie katalogów prac
  • Wyszukiwanie artystów
  • Pozyskiwanie funduszy unijnych i środków z Ministerstwa Kultury
  • Zasady przewożenia dzieł sztuki
  • Znajomość zasad BHP
  • Prawo jazdy kat. B
  • Łatwość w nawiązywaniu kontaktów
  • Odpowiedzialność
  • Wysoka kultura osobista
  • Umiejętność pracy w zespole

Wykształcenie

Historia Sztuki - studia magisterskie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
2020-obecnie

Znajomość języków obcych

  • Język angielski - poziom zaawansowany
  • Język ukraiński - poziom zaawansowany
  • Język węgierski - poziom średniozaawansowany

Nie martw się jednak. Jesteśmy tu po to, aby ci pomóc. Specjalnie dla początkujących kandydatów stworzyliśmy poradnik na temat pisania życiorysu zawodowego. Zawarliśmy w nim także przykłady CV, aby pokazać ci, jak może on wyglądać.

Jaki format CV powinni wybrać kandydaci bez doświadczenia zawodowego?


Stażysta CV

Nie mając bogatego doświadczenia zawodowego musisz koniecznie zadbać o to, by twoje CV przedstawiało cię jako osobę, która nada się na dane stanowisko. Profesjonalne CV to takie, które podkreśla twoje zalety i nieco ukrywa wady. Pamiętaj o tym, wybierając odpowiedni format CV.

Trzy popularne układy to:

Kandydaci z małym doświadczeniem powinni sięgnąć po pierwszą opcję. Format funkcjonalny skupia się przede wszystkim na tym, jakie masz umiejętności. Doświadczenie zawodowe schodzi na dalszy plan albo nie pojawia się wcale.

Czasami pracodawcy patrzą na format funkcjonalny podejrzliwie, zastanawiając się czy kandydaci coś ukrywają, na przykład luki w zatrudnieniu. Jednak jeżeli nie masz doświadczenia zawodowego i aplikujesz o staż, takie CV na pewno zagra na twoją korzyść.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat takiego układu i przeczytać porady na temat tego, jak najlepiej jest go wykorzystać na swoją korzyść, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.

📌Przykładowe CV osoby z doświadczeniem powinno być napisane w odwróconym porządku chronologicznym, czyli przedstawiać wydarzenia zawodowe w kolejności od najnowszych do najstarszych. W przypadku układu funkcjonalnego możesz wykorzystać tę metodę do przedstawienia swoich innych staży, wykształcenia, a nawet projektów. Dzięki temu pracodawca w pierwszej kolejności zauważy te informacje, które są najbardziej aktualne.

Nagłówek w CV - podaj swoje dane kontaktowe

Przy tworzeniu CV nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. Na samej górze CV musisz umieścić krótką i dość prostą do napisania sekcję: nagłówek CV. Nie bagatelizuj jednak tego zadania.

Nagłówek zawiera twoje dane kontaktowe i osobowe. To z nich skorzysta pracodawca, aby zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zadbaj więc o to, by wszystkie informacje były zapisane poprawnie. Jeżeli twój adres e-mail będzie miał literówkę, przekręcisz cyfrę w numerze telefonu lub podasz nieaktualny numer, możesz stracić swoją szansę na staż, nawet jeżeli jesteś fantastycznym kandydatem.

W CV na praktyki, w nagłówku koniecznie podaj:

  • imię i nazwisko
  • adres e-mail
  • numer telefonu
  • miejscowość.

Stażysta CV

Ogranicz się wyłącznie do tych podstawowych informacji, chyba że pracodawca poprosił o więcej w ogłoszeniu o pracę. Dzięki temu nie tylko nie stracisz cennego miejsca, ale też oddalisz ryzyko dyskwalifikacji za podanie wrażliwych danych osobowych.

📌Zwróć szczególną uwagę na wygląd twojego adresu e-mail. Być może w trakcie studiów założyłeś pocztę z twoim przezwiskiem lub żartobliwym zwrotem - taki adres nie sprawdzi się na rynku pracy. Pokaż, że nawet bez doświadczenia zawodowego jesteś poważnym kandydatem, tworząc adres e-mail składający się z twojego imienia i nazwiska. Na pewno zrobisz wrażenie na pracodawcy, a także wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Sekcja z umiejętnościami

W przypadku twojego CV najważniejsze będą umiejętności. Nie możesz się jeszcze pochwalić dużym doświadczeniem, ale nadal możesz zaimponować pracodawcy. Jeżeli piszesz CV stażysty, sekcja z umiejętnościami powinna pojawić się jako pierwsza.

W celu prowadzenia rekrutacji wiele dużych firm używa specjalnych programów komputerowych. Tak zwane systemy śledzenia kandydatów skanują list motywacyjny i CV stażysty, odrzucając je, jeżeli nie zawierają odpowiednich słów kluczowych. Dokładne czytanie ogłoszenia o staż pomoże ci napisać doskonałe podanie, a w przypadku kandydatów aplikujących do dużych korporacji może okazać się to bardzo istotne.

To właśnie w ofercie pracy czy stażu znajdziesz słowa kluczowe. Są to zazwyczaj umiejętności, których wymaga się od kandydatów na danym stanowisku. Aby mieć pewność, że zostaną one poprawnie odczytane przez programy, koniecznie zapisz je w takim samym brzmieniu, w jakim pojawiły się w ogłoszeniu.

📌Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji dokumentów, dzięki czemu twoje podanie będzie zawsze korespondować z konkretną ofertą stażu.

⚠️Pamiętaj, że zdobycie doświadczenia zawodowego to kluczowy element kariery. Nie zaczynaj jej od kłamstwa. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz na rynku pracy i na pewno nie oczekuje od ciebie wszystkich możliwych umiejętności. Nie kłam więc na temat tego, co umiesz. Jeżeli kłamstwo wyjdzie na jaw, nie tylko najesz się wstydu, ale też stracisz swoją szansę na zatrudnienie.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde muszą pokrywać się z tematyką stażu, jaki będziesz odbywać. Pomyśl, jakie kompetencje są najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy. Dostosuj je do konkretnej branży i stanowiska. Możesz też dodać kilka uniwersalnych umiejętności twardych, które przydadzą się na większości stanowisk, na przykład:

  • Obsługa Microsoft Office,
  • Techniki negocjacyjne,
  • Prawo jazdy.

Umiejętności miękkie

W przypadku wszystkich kandydatów, niezależnie od poziomu doświadczenia, umiejętności miękkie są bardzo ważne, jednak świeżo upieczeni absolwenci, studenci czy uczniowie powinni poświęcić im szczególną uwagę. Tak jak i w przypadku umiejętności twardych, kompetencje miękkie powinny być dostosowane do konkretnej oferty.

Przykładowe umiejętności miękkie to:

  • punktualność
  • umiejętność pracy pod presją czasu
  • wysoka kultura osobista
  • empatia
  • umiejętność pracy w zespole
  • odporność na stres

Dowiedz się więcej na temat wpisywania umiejętności do CV, czytając nasz kompletny przewodnik.


Stażysta CV

Wykształcenie w CV

Dla wielu uczelni, ukończenie stażu to warunek zaliczenia roku. Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o praktyki studenckie, czy też chcesz odbyć swój pierwszy staż zawodowy w firmie marzeń, musisz przedstawić swoje wykształcenie w CV.

W tej sekcji należy umieścić następujące informacje:

  • uzyskany tytuł naukowy (jeżeli dotyczy)
  • nazwę szkoły, do której uczęszczasz lub uczęszczałeś
  • okres trwania edukacji

Spójrz na przykładową sekcję z wykształceniem w CV stażysty:

Matematyka - tytuł licencjata
Politechnika Poznańska
2020-2023
  • Brałem czynny udział w organizacji konferencji naukowej XYZ.
  • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
  • Moja praca licencjacka otrzymała nagrodę za najlepsze prace dyplomowe roku 2023.

Kandydaci z dużym doświadczeniem powinni ograniczyć się do podstawowych informacji. W CV stażysty możesz jednak rozwinąć swoją sekcję z edukacją. Jeżeli chcesz zwrócić uwagę potencjalnych pracodawców, koniecznie pochwal się swoimi osiągnięciami w szkole. W ten sposób pokażesz, że już w szkole wykazywałeś się proaktywną postawą i byłeś dobrym uczniem. To cechy, które mogą zaimponować potencjalnemu pracodawcy i zwiększyć twoje szanse na staż.

📌Jeżeli ubiegasz się o staż naukowy, wyjątkowo możesz wybrać klasyczny układ życiorysu, czyli taki, w którym sekcja przedstawiająca twoją edukację pojawia się jako pierwsza. W przypadku staży i praktyk naukowych to twoje wykształcenie ma największe znaczenie. Wówczas wymień w tej sekcji swoje osiągnięcia naukowe, na przykład udział w konferencjach, stypendia, granty, publikacje, etc.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym - dodawać czy nie?

W przypadku wielu osób, aplikacja o staż oznacza pierwsze CV. Staż jest doskonałym sposobem na zdobycie praktycznych umiejętności i nauczenia się wielu ważnych aspektów pracy. A więc czy w ogóle jest sens dodawania sekcji z doświadczeniem do CV stażysty? To zależy.

Jeżeli staż to twoje pierwsze doświadczenie zawodowe, oczywiście pomiń tę sekcję. Wybierz układ funkcjonalny CV i po prostu nie umieszczaj jej w życiorysie zawodowym. Nie wpisuj tu słowa "brak", ponieważ dobre CV podkreśla twoje zalety, a nie wady.

Jeżeli aplikujesz o praktyki studenckie czy zawodowe, a masz za sobą już jakieś małe doświadczenia, na przykład pracę wakacyjną czy dorywczą, możesz o nich wspomnieć. Wówczas skup się przede wszystkim na informacjach na temat zdobytych umiejętności, w szczególności tych, które mogą okazać się pomocne podczas stażu.

Jeżeli aplikujesz o staż w renomowanej placówce lub firmie, która jest liderem w branży, a masz już doświadczenie w danej dziedzinie, koniecznie dodaj sekcję z doświadczeniem. W takim przypadku, jeżeli historię zatrudnienia można uznać za imponującą, możesz nawet użyć układ chronologicznego.

W tej sekcji koniecznie umieść następujące dane:

  • nazwa stanowiska (możesz także podać typ zatrudnienia: wolontariat, staż, praktyki, etat, etc.)
  • nazwa firmy
  • okres trwania zatrudnienia

Dodatkowe sekcje w CV

Aby wyróżnić swoje CV, powinieneś dodać dodatkowe sekcje. Powinny one przedstawiać twoje umiejętności i inne informacje, które wyróżniają cię na tle innych osób aplikujących o staż. Mogą to być na przykład:

  • zainteresowania związane ze stażem
  • znajomość języków obcych
  • obsługa komputera
  • kursy i szkolenia

W naszym kreatorze masz możliwość dodania do szablonu CV jedną lub więcej sekcji. Niezależnie od tego, na ile i jakie się zdecydujesz, pamiętaj, że każda informacja w CV powinna mieć związek z posadą, o którą się starasz.


Stażysta CV

Znajomość języków obcych

Coraz więcej pracodawców na rynku pracy docenia kandydatów znających języki obce. Dobrze jest więc pochwalić się taką umiejętnością w osobnej sekcji. Dzięki temu będziesz miał pewność, że pracodawca zauważy tę informacje i że wyróżnisz się na tle kandydatów. Istnieje kilka sposobów na przedstawienie znajomości języków obcych w CV. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj do naszego kompletnego przewodnika.

Twoja znajomość języka może mieć wpływ na decyzję pracodawcy odnośnie do zatrudnienia cię po ukończeniu stażu.

Kursy i szkolenia

Ukończone przez ciebie kursy i szkolenia pozwalają pracodawcy zweryfikować twoje umiejętności, w szczególności, jeżeli otrzymałeś certyfikat. Co więcej, branie udziału w kursie pokazuje, że jesteś kandydatem, który chce się uczyć i rozwijać. Są to cechy, które pracodawcy bardzo cenią w kandydatach.

Kursy i szkolenia mogą być związane bezpośrednio z kwalifikacjami i umiejętnościami twardymi potrzebnymi do wykonywaniu zawodu albo dotyczyć też kompetencji miękkich.

Podsumowanie zawodowe - cele zawodowe stażysty

Podsumowanie zawodowe to część w CV, w której opisujesz najciekawsze fakty ze swojej kariery. W przypadku początkujących stażystów ta część służy do opisania umiejętności, wykształcenia oraz celów zawodowych. Nie musisz oczywiście wymieniać wszystkich informacji - sięgnij tylko po te, które są najważniejsze dla stażu, o który się ubiegasz.

Pamiętaj, że celem tej sekcji jest zainteresowanie pracodawcy na tyle, że będzie chciał przeczytać resztę twojego CV. Specjalnie dla ciebie mamy przygotowany poradnik na temat tego, jak stworzyć taką sekcję, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz na rynku pracy, czy też masz już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe.

Jak sprawić, by twoje CV było jeszcze lepsze?

Napisz list motywacyjny

Profesjonalny list motywacyjny pozwoli ci znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie. Napisanie listu motywacyjnego może okazać się szczególnie pomocne w przypadku początkujących kandydatów. Pisząc go, pokażesz, że jesteś ambitną osobą, której naprawdę zależy na oferowanym stanowisku. Dodatkowo wyróżnisz się na tle większości kandydatów.

Pamiętaj, że w liście motywacyjnym możesz wymienić swoje umiejętności, a także skupić się na celach zawodowych oraz opisać, w jaki sposób praca na oferowanym stanowisku może pomóc ci w ich realizacji. Aby napisać list motywacyjny bez problemu, skorzystaj z naszych szablonów - będą one dostępne zaraz po tym, jak napiszesz CV stażysty.

Skorzystaj z szablonów CV

Uporządkowanie informacji o sobie może być wyzwaniem. Z kreatorem CV nie musisz się martwić o kolejność sekcji, ani o to, czy umieściłeś wszystkie kluczowe dane w CV. Dzięki przyjaznemu użytkownikowi sposobowi tworzenia życiorysu zawodowego za pomocą szablonu, z łatwością utworzysz podanie, które zwróci uwagę pracodawcy.

Oczywiście wiemy, jak ważne są indywidualne preferencje i personalizacja dokumentu. Właśnie dlatego dajemy ci możliwość dostosowania szaty graficznej, koloru czy typu czcionki, aby twoje podanie pasowało do ciebie.

Możesz mieć też pewność, że nasze pięknie zaprojektowane CV wyróżni się na tle innych, które zostały stworzone przy użyciu sztampowych szablonów, na przykład tych dostępnych w Wordzie.

Jak napisać CV dla stażysty - podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak napisać CV stażysty, które zachwyci rekruterów. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom zdobędziesz swoje pierwsze stanowisko. Życzymy ci powodzenia na rynku pracy!

Zajrzyj na naszego bloga, aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać list motywacyjny, jak nauczyć się pisania idealnego podania i przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej o staż.


Stażysta CV

Najczęściej zadawane pytania

Czy moje CV stażysty musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?

Tak. Taka klauzula jest konieczna, aby twoje CV mogło być wzięte pod uwagę podczas rekrutacji. Musi być ona zapisana w poprawnej formule. Umieść ją w stopce dokumentu i zmniejsz nieco czcionkę. Taki trik pomoże ci zaoszczędzić miejsce w CV, a także sprawi, że treść klauzuli nie będzie odciągała uwagi od reszty życiorysu zawodowego.

List motywacyjny nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę.

Jakie jeszcze dokumenty powinienem dołączyć do mojego CV?

W zależności od tego, o jaki staż się ubiegasz, pracodawca może poprosić cię o dołączenie dodatkowych dokumentów. Może to być na przykład portfolio z twoimi projektami, książeczka sanepidu albo zaświadczenie o niekaralności. Koniecznie dokładnie zapoznaj się z ofertą stażu, a jeżeli nie znajdziesz tam wszystkich informacji lub jeżeli masz wątpliwości, koniecznie skontaktuj się z firmą, która rekrutuje, aby dopytać o szczegóły.

Już dziś skorzystaj z naszych doskonałych szablonów i napisz CV stażysty, które zachwyci rekruterów.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV