Jak napisać CV kelnerki/kelnera - przewodnik krok po kroku

Praca kelnerki to doskonały sposób na start na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszego zatrudnienia, chcesz znaleźć dorywczą pracę, żeby dorobić do studiów, czy też planujesz karierę w gastro, musisz stworzyć dobre podanie do pracy, aby zostać zauważonym przez potencjalnych szefów.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV kelnera

Paweł Zieliński
Kelner
111 333 656
paweł.zieliński@gmail.com
Poznań

Podsumowanie zawodowe

Od ponad pięciu lat pracuję w branży gastronomicznej. Znam standardy obsługi klienta i w codziennej pracy wykorzystuję moje umiejętności interpersonalne, aby zbudować relację z klientami. Mam także ogromne doświadczenie w parowaniu win z daniami. Dzięki temu retencja stałych klientów w restauracji XYZ zwiększyła się o 12%. Wierzę, że podobny sukces mogę powtórzyć w Państwa restauracji.

Doświadczenie

Kelner
Restauracja XYZ
Poznań
2018-2023

  • Odpowiadałem za zbieranie zamówień oraz sprawne serwowanie jedzenia.
  • Dzięki znajomości technik upsellingu, skutecznie przekonywałem do wyboru dodatkowych przystawek, win oraz deserów.
  • Przyjmowałem telefoniczne rezerwacje stolików.
  • Dzięki umiejętnościom interpersonalnym i wysokiej kulturze osobistej, zwiększyłem retencję klientów restauracji o 12%.


Wykształcenie

Technikum Hotelarskie
Poznań
2015-2017

Umiejętności

  • Przyjmowanie zamówień
  • Odbieranie telefonów
  • Serwowanie jedzenia
  • Techniki upsellingu
  • Znajomość branży gastronomicznej i winiarskiej
  • Umiejętność skutecznej komunikacji
  • Wysoka kultura osobista
  • Odporność na stresowe sytuacje
  • Umiejętność pracy w dynamicznym środowisku
  • Umiejętność pracy w zespole

Być może pracowałeś już na stanowisku kelnera i masz spore doświadczenie. Jednak czy wiesz, jak napisać dobre CV kelnerki/kelnera? Nie martw się - jesteśmy tu po to, aby pomóc ci stworzyć doskonałe podanie o pracę.

W tym przewodniku zawarliśmy obrazowe przykłady, które pokażą ci, jak może wyglądać dobre CV. Opisaliśmy w nim też, jak krok po kroku stworzyć każdą z części CV oraz przedstawiliśmy dodatkowe porady, które bez wątpienia pomogą ci wyróżnić się na tle konkurencji i zdobyć pracę w zawodzie kelnera.

📌Pamiętaj, że przykładowe CV z Internetu, nawet takie napisane przez ekspertów, powinno być wyłącznie źródłem inspiracji. Nigdy go nie kopiuj, ponieważ w ten sposób nie przekonasz pracodawcy. W swoim CV skup się na swoich sukcesach zawodowych, kwalifikacjach i kompetencjach. Koniecznie dostosuj je do konkretnej oferty, aby zwiększyć swoje szanse na wymarzoną pracę.

Ile zarabia kelner?

Dane umieszczone na stronie wynagrodzenia.pl pokazują, że średnie miesięczne zarobki kelnera wynoszą 3 760 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście do tej kwoty należy doliczyć napiwki, choć nie zawsze są one duże - to zależy w dużej mierze od restauracji, w jakiej pracujesz. 25% najlepiej zarabiających kelnerów może liczyć na pensję powyżej 4 490 złotych miesięcznie.

W pracy kelnera wpływ na wynagrodzenie ma doświadczenie, miejsce pracy, typ restauracji, a także umiejętności. 64% osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.

Jakie są obowiązki kelnera?


serwer CV

Niektóre obowiązki kelnera obejmują:

  • zarządzanie rezerwacją stolików,
  • przyjmowanie zamówień,
  • przynoszenie dań,
  • obsługa kasy fiskalnej,
  • obsługa gości restauracji,
  • parowanie win i deserów do dań głównych.

Nagłówek w CV - czy jest ważny?

Nagłówek może wydawać się bardzo prostą sekcją do napisania i w rzeczywistości nie powinieneś mieć z nim problemu. W końcu wpisujesz tu tylko swoje dane osobowe. Nie bagatelizuj jednak tego zadania, ponieważ nagłówek jest bardzo ważny.

Aby zdobyć stanowisko kelnera, już na pierwszy rzut oka twoje CV powinno być schludne i wyglądać profesjonalnie. Zadbaj więc o to, jak wygląda twój nagłówek - zawrzyj w nim tylko podstawowe informacje, aby nie wprowadzać chaosu w tę część życiorysu zawodowego.

Ogranicz się do:

  • imienia i nazwiska,
  • tytułu zawodowego (opcjonalnie),
  • numeru kontaktowego,
  • adresu e-mail,
  • miejscowości (nie podawaj dokładnego adresu).

Inne informacje dodaj wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o nie w ogłoszeniu o pracę. Pamiętaj, że zbyt wiele informacji nie tylko może wprowadzić chaos do podania, ale też niektóre dane mogą zostać uznane za wrażliwe i zdyskwalifikować cię z procesu rekrutacji.

Pamiętaj też, żeby sprawdzić, czy wszystkie dane są zapisane poprawnie. Zwróć szczególną uwagę na numer telefonu i adres e-mail. Jeżeli pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, stracisz swoją szansę na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Czy należy umieścić zdjęcie w CV kelnerki/kelnera?

Dodawanie zdjęcia do CV nadal wzbudza wiele kontrowersji. W niektórych krajach wysłanie CV ze zdjęciem równa się dyskwalifikacji. W Polsce jednak nadal można spotkać oferty pracy, w których pracodawca wymaga CV ze zdjęciem.

Dla niektórych pracodawców wygląd kelnera czy kelnerki może mieć znaczenie. Pamiętaj jednak, że powinieneś zostać zatrudniony wyłącznie na podstawie swoich umiejętności i doświadczenia. Nie masz więc obowiązku dołączania zdjęcia do CV.

📌Dowiedz się więcej, kiedy dobrze jest dołączyć zdjęcie do CV, a kiedy lepiej unikać fotografii, czytając nasz poradnik.

Jeżeli zdecydujesz się napisać CV ze zdjęciem, zadbaj o to, by wyglądało ono profesjonalnie. Nie dodawaj selfie czy fotek z wakacji. Wystarczy prosty portret na gładkim tle. Możesz wykonać go samemu albo skorzystać z usług profesjonalnego fotografa.


serwer CV

Doświadczenie zawodowe w CV kelnera - zachwyć pracodawcę

Doświadczenie zawodowe może nie tylko pomóc ci zdobyć zatrudnienie, ale także zwiększyć kwotę, jaką zaproponuje ci pracodawca. Zadbaj o tę sekcję CV, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz pracę w branży, czy też jesteś kelnerem z wieloletnim doświadczeniem.

Koniecznie podaj tu podstawowe informacje, czyli nazwę wykonywanego stanowiska, nazwę firmy oraz okres, kiedy pracowałeś w danej restauracji. Pamiętaj, że takie informacje znajdą się niemal w każdym CV. Jeżeli chcesz wyróżnić jeszcze bardziej swoje CV, bo na przykład ubiegasz się o stanowisko kelnera w prestiżowej restauracji, koniecznie podaj też swoje najważniejsze osiągnięcia zawodowe i obowiązki, jakie miałeś na poprzednich stanowiskach.

Oto przykład dobrze napisanej sekcji z doświadczeniem:

Doświadczenie
Kelnerka
Restauracja hotelowa ABC
Poznań
2021-2023
  • Zbierałam zamówienia i dbałam o sprawne podawanie posiłku.
  • Wykorzystałam moją znajomość win, aby zaoferować komplementarny wybór do posiłków, dzięki czemu sprzedaż win wzrosła o 12% w skali roku.
  • Dbałam o sprawne przekazywanie informacji do kuchni, w tym przekazywałam informacje o alergiach i preferencjach żywieniowych klientów.
  • 100% zamówień od moich klientów zrealizowałam bezbłędnie.

📌Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się przedstawić swoje osiągnięcia i obowiązki za pomocą danych liczbowych. To dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, jakie korzyści może przynieść restauracji zatrudnienie właśnie ciebie.

Sekcja doświadczenie zawodowe w CV początkujących kelnerów

W zależności od tego, jakiej pracy szukasz, doświadczenie może okazać się niezbędne. Praca kelnerki/kelnera jest jednak tą, którą bardzo często podejmują osoby bez żadnego doświadczenia. Na pewno łatwiej będzie ci dostać taką rolę w mniej prestiżowych restauracjach i jako pracę sezonową. Jeżeli dopiero zaczynasz, zastanów się, czy wykonywałeś wcześniej prace, które pozwoliły ci rozwinąć umiejętności, zarówno twarde, jak i miękkie, które są potrzebne na stanowisku kelnera. Nie musi to być koniecznie praca płatna. Wystarczy staż czy wolontariat, na przykład w stołówce dla bezdomnych.

Nie masz absolutnie żadnego doświadczenia zawodowego? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik na temat tego, jak stworzyć CV bez doświadczenia i zachwycić nim pracodawcę.

📌Osobom z małym lub żadnym doświadczeniem zaleca się wybranie funkcjonalnego formatu życiorysu zawodowego. To format, w którym doświadczenie zawodowe schodzi na dalszy plan, a zostają wyróżnione umiejętności kandydatów.

Umiejętności kelnera - jak stworzyć tę sekcję?

Sekcja z umiejętnościami może okazać się kluczowa podczas rekrutacji. Zadbaj o nią niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym, czy też początkującym kandydatem. To na jej podstawie pracodawca określi, czy posiadasz kompetencje konieczne do sprawnego wykonywania obowiązków.

Warto też pamiętać, że niektóre firmy, na przykład popularne sieciowe restauracje, mogą sięgać po tak zwane systemy śledzenia kandydatów, czyli specjalistyczne programy, które skanują twoje podanie i sprawdzają, czy zawiera ono słowa kluczowe. Pewnie zastanawiasz się, gdzie możesz znaleźć te słowa-klucze. Odpowiedź jest prosta: wystarczy dokładnie przeczytać ofertę pracy. Zawarte tam umiejętności pomogą ci napisać CV, które przejdzie przez wstępną selekcję programów komputerowych.

⚠️Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi, także to w CV. Jeżeli pracodawca zauważy, że mówisz nieprawdę lub podajesz niewłaściwe informacje, możesz pożegnać się ze swoją szansą na zdobycie pracy w danej restauracji.

Jakie umiejętności twarde kelnera powinny pojawić się w CV?

Umiejętności twarde są koniecznie, abyś mógł wykonywać pracę kelnerki/kelnera w odpowiedni sposób. Przedstaw je w swoim CV, a przekonasz pracodawcę do zatrudnienia właśnie ciebie. Dostosuj je do konkretnej oferty pracy.

Pomyśl, na jakich umiejętnościach w szczególności zależy danemu pracodawcy. Jeżeli aplikujesz do restauracji typu fast food, najpewniej będzie liczyła się szybkość obsługi. Z kolei, jeżeli szukasz pracy w prestiżowej restauracji, umiejętności takie jak doradzanie w sprawie dań, znajomość branży czy parowanie win może zagrać na twoją korzyść.

Przykładowe umiejętności twarde:

  • obsługa kasy fiskalnej,
  • obsługa gości w restauracji,
  • przyjmowanie zamówień,
  • parowanie win,
  • doradzanie klientom w zakresie wyboru dań,
  • przyjmowanie rezerwacji telefonicznych.

Umiejętności miękkie

Pracodawcy będą szukać pracownika nie tylko znającego standardy obsługi klienta, ale także wiedzącego, jak zachować się w różnych sytuacjach. Właściciele restauracji chcą mieć pewność, że będziesz trzymać nerwy na wodzy i sumiennie wykonywać swoje obowiązki. Właśnie dlatego tak ważne jest dodanie informacji o swoich umiejętnościach miękkich.

Przykładowe umiejętności kelnera (miękkie) to:

  • sumienność,
  • punktualność,
  • wysoka kultura osobista,
  • komunikatywność,
  • pozytywne nastawienie do wykonywanych obowiązków,
  • umiejętność pracy w stresującym i szybkim środowisku.

serwer CV

Wykształcenie w CV kelnera - czy jest potrzebne?

Sekcja z edukacją jest konieczna w każdym CV, niezależnie od pracy, o jaką się ubiegasz. Choć wykształcenie nie będzie odgrywać znaczącej roli przy rekrutacji na większość stanowisk kelnerskich, to pracodawca na pewno sprawdzi twoje wykształcenie.

Oczywiście, wykształcenie kierunkowe może ci nieco pomóc, w szczególności, jeżeli chcesz pracować w ekskluzywnej restauracji.

Spójrz na przykład sekcji z wykształceniem:

Wykształcenie
Technikum Gastronomiczne
Warszawa
2015-2017

📌W tej sekcji podaj tylko swoje najwyższe wykształcenie, chyba że niższy szczebel edukacji jest bardziej związany z posadą, o którą się starasz. Przykładowo, jeżeli ukończyłeś studia licencjackie, ale też technikum gastronomiczne, wyróżnij obie te informacje.

Podsumowanie zawodowe

Jednym z najlepszych sposobów na zwrócenie uwagi rekruterów jest dodanie podsumowania zawodowego do twojego CV. Podsumowanie zawodowe pokrótce opisuje twoją karierę. Jego głównym celem jest przekonanie pracodawcy, że warto przeczytać resztę twojego CV.

Zastanów się nad szczególnymi osiągnięciami. Czy udało ci się na przykład pozyskać stałych gości restauracji hotelowej? Być może przez profesjonalną obsługę klienta restauracja zyskała status kultowej na TripAdvisorze? Czy masz ambitne cele zawodowe i wiesz, jak użyć swoich umiejętności do ich realizacji? Wszystko, co wyróżnia cię na tle innych kandydatów, sprawdzi się świetnie.

Możesz napisać dobre podsumowanie zawodowe niezależnie od tego, czy jesteś osobą pracującą w branży od lat, czy początkującym kandydatem. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Dodatkowe sekcje

Podstawowe sekcje w CV to wymagane minimum. Aby dodatkowo wyróżnić swoje podanie, postaraj się dodać dodatkowe sekcje. Pisząc je, pamiętaj, że każda informacja zawarta w CV powinna być związana ze stanowiskiem, o które się ubiegasz.

Przykładowe dodatkowe sekcje to:

  • zainteresowania,
  • kursy i szkolenia,
  • znajomość języków obcych,
  • obsługa komputera.

W naszym kreatorze dodasz dodatkowe sekcje za pomocą jednego kliknięcia. Całość dokumentu dostosuje się tak, aby twoje CV było przejrzyste i wizualnie atrakcyjne.

Kursy i szkolenia

Pracodawcy lubią pracowników, którzy chcą się rozwijać. Doskonałym sposobem na pokazanie, że jesteś ambitnym kandydatem, jest dodanie do CV ukończonych kursów i szkoleń. Dzięki temu przedstawisz też umiejętności, które wyróżniają cię na tle innych kandydatów. Idealnym szkoleniem będzie na przykład kurs baristy czy parowanie win.

Możesz także pochwalić się szkoleniami, które pozwoliły ci rozwinąć twoje umiejętności miękkie, na przykład z zakresu zarządzania konfliktami.

Znajomość języków obcych

Języki obce są cenione na rynku pracy. Jeżeli ubiegasz się o stanowisko kelnerskie w turystycznym miejscu lub w ekskluzywnej restauracji, umiejętność obsługi gości w języku angielskim może okazać się niezbędna. Pochwal się tymi umiejętnościami w osobnej sekcji, aby nie umknęły one uwadze rekrutera.

Napisz list motywacyjny kelnera, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie

List motywacyjny kelnera to doskonały sposób na zwiększenie swoich szans. Możesz w nim szerzej opisać informacje ze wszystkich sekcji CV, na które zabrakło miejsca. W liście pokaż swoją unikatową osobowość i przekonaj pracodawcę, że jesteś kandydatem, który może przyczynić się do rozwoju restauracji.

List motywacyjny może okazać się szczególnie ważny w przypadku początkujących kandydatów. Wyróżni cię on na tle konkurencji i pokaże, że jesteś gotowy zrobić nieco więcej niż wymagane minimum.

Napisz profesjonalne CV kelnerki/kelnera - podsumowanie artykułu

Dzięki naszym poradom powinieneś bez problemu napisać dobre CV kelnerki/kelnera. Mamy nadzieję, że zaprezentowane przykłady zainspirują cię do rozpoczęcia pracy nad twoim podaniem. Z naszym kreatorem to zadanie nie będzie trudne. Skorzystaj z naszych profesjonalnych szablonów CV, aby szybko stworzyć skuteczne dokumenty aplikacyjne dla kelnerki!


serwer CV

Najczęściej zadawane pytania

Klauzula o ochronie danych osobowych - czy jest potrzebna w CV?

Tak. Taka klauzula jest konieczna, aby pracodawca mógł wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacji. Jeżeli nie dodasz jej do swojego CV, nawet będąc idealnym kandydatem, nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji.

Umieść klauzulę w jej aktualnej wersji na wszystkich stronach dokumentu (jeżeli twoje CV jest dłuższe niż jedna strona). Możesz dodać ją w stopce, aby nie odciągała uwagi od treści twojego CV. Zmniejsz też nieco czcionkę, aby ograniczyć miejsce, które zajmuje. Pamiętaj jednak, że musi ona być czytelna dla pracodawcy.

Taką klauzulę należy umieścić w liście motywacyjnym wyłącznie wtedy, gdy pracodawca prosi o to bezpośrednio w ogłoszeniu o pracę. W innym przypadku nie ma takiego obowiązku.

Czy list motywacyjny jest dokumentem obowiązkowym w podaniu o pracę?

Nie. Jest to dokument dodatkowy, chyba że pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Warto jest go jednak dodać w każdej sytuacji, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, pokazując, że naprawdę zależy ci na objęciu danej posady.

Już dziś skorzystaj z naszych szablonów, aby stworzyć idealne CV kelnera.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV