Przykłady życiorysów prawników

Jeżeli pracowałeś lub chcesz pracować w branży prawniczej jako prawnik, lub pomocnik, musisz posiadać dużą wiedzę z zakresu prawa. W rzeczy samej, stanowiska w branży prawniczej wymagają różnych umiejętności i wiedzy.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 2 opinie klientów

Jako prawnik musisz rozumieć wszystkie kwestie prawne i być w stanie komunikować się z innymi ludźmi w efektywny sposób.

To wszystko prawda. Jednak co zrobić, jeżeli musisz przedstawić na papierze swoje kwalifikacje i umiejętności prawnicze w życiorysie prawników.

Ludzie, którzy wybrali karierę prawniczą, mogą nie wiedzieć jak napisać efektywny życiorys prawnika podczas aplikowania o pracę. Na szczęście nie masz się czym martwić.

Jesteśmy tu po to, aby pomóc ci w procesie pisania najbardziej efektywnego życiorysu prawnika przy pomocy naszych przykładów życiorysów dla prawników.

Jak napisać życiorys prawnika ubiegając się o pracę w kancelarii prawniczej?

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym prawnikiem, czy początkującym pomocnikiem, który dopiero rozpoczyna swoją karierę na polu prawa, będziesz potrzebować efektywnego życiorysu. Silny życiorys prawnika sprawi, że ty i twoje umiejętności zostaną zauważony i zostaniesz wybrany do nowej pracy.

Według niektórych statystyk, zatrudnienie prawników wzrośnie o 4%, porównując rok 2019 z 2029. Konkurencja w tej branży będzie silna, ponieważ każdego roku więcej osób kończy studia prawnicze, niż jest stanowisk pracy.

Można bezpiecznie stwierdzić, że wiele osób poszukujących pracy będzie aplikować o to samo stanowisko, co ty. Musisz więc zrobić wszystko, aby wyprzedzić konkurencję na rynku pracy.

Twój życiorys musi być tak silny, jak to tylko możliwe. W końcu to jedyny sposób, w jaki możesz zademonstrować rekruterowi swoje kwalifikacje, umiejętności i odpowiednie doświadczenie.

Odnoszący sukcesy życiorys prawnika musi mieć dobrą strukturę i formatowanie. Powinien też zawierać informacje o poprzednich stanowiskach pracy, które pokażą kancelarii prawniczej, w jaki sposób możesz przynieść korzyści firmie w przyszłości.

Przeanalizujemy krok po kroku każdą część i zaprezentujemy, jak powinien wyglądać życiorys prawnika i poprowadzimy cię przez proces szukania pracy.

Profesjonalne podsumowanie

Należy zauważyć, że menedżerowie ds. rekrutacji w większości kancelarii prawnych i działów prawnych korporacji nie czytają wszystkich życiorysów, które otrzymują codziennie. Zamiast tego przeglądają te życiorysy, które uważają za interesujące.

Dobrym sposobem na zaangażowanie rekrutera i zdobycie momentalnego zainteresowania jest włączenie do twojego życiorysu profesjonalnego podsumowania.

Profesjonalne podsumowanie powinno mieć zaledwie kilka zdań. Ta sekcja służy jako krótkie przedstawienie twojej kariery prawnika, adekwatnego doświadczenia zawodowego, umiejętności oraz osiągnięć.

Wyobraź sobie, że jest to twój pitch sprzedażowy dla osoby, która cię zatrudnia, w którym prezentujesz, dlaczego to ty jesteś dobrym kandydatem. Przekazujesz, w jaki sposób firma może odnieść korzyści, korzystając z twoich umiejętności i ekspertyzy.

Sekcja z profesjonalnym podsumowaniem może być napisana przy użyciu wypunktowania. Każde wypunktowanie powinno opisywać twoje poprzednie osiągnięcia w roli prawnika i prezentować twoje umiejętności.

Przykłady podsumowania dla prawników

To przykład efektywnego podsumowania życiorysu dla prawników:

POPRAWNIE

Podsumowanie

Kompetentny asystent prawny z solidnym doświadczeniem w prowadzeniu dokumentacji procesowej, spotkaniach z klientami i prowadzeniu postępowań sądowych. Doświadczony we współpracy z podmiotami stowarzyszonymi. Specjalista w zakresie dokumentów prawniczych, statystyki pracy i procesów sądowych.

Posiada umiejętność efektywnego komunikowania wszystkich poprzednich osiągnięć i umiejętności, jako sekretarz, a także swoich celów zawodowych.

Z drugiej strony to podsumowanie, to przykład tego, jak twój życiorys nie powinien wyglądać:

NIEPOPRAWNIE

Podsumowanie

Asystent prawny z doświadczeniem w dokumentach procesowych i badaniach prawnych. Biegły w pisaniu prawniczym i innych umiejętnościach.

Ten przykład podsumowania jest zbyt krótki. Nie mówi nic o twojej wartości i jest zbyt ogólny.

Wykształcenie i certyfikaty

Teraz kiedy stworzyłeś już profesjonalne podsumowanie, efektywny szablon życiorysu prawnika pomoże ci stworzyć sekcję z wykształceniem.

Ta sekcja daje ci okazję, aby pokazać twoje wykształcenie, a także twoje wyróżnienia, stopień naukowy i certyfikaty. Efektywnie napisana sekcja z wykształceniem może sprawić, że będziesz się wyróżniać na tle konkurencji.

O swoich wyróżnieniach i stopniach naukowych najlepiej pisać używając wypunktowania. Ten odpowiedni format życiorysu sprawia, że informacje, które podajesz, są bardziej widoczne i zrozumiałe.

Oprócz nazwy szkoły, stopnia i wyróżnień, które otrzymałeś, pamiętaj o dodaniu dodatkowych certyfikatów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak powinna wyglądać sekcja z wykształceniem, sprawdź nasze szablony życiorysów prawników na naszej stronie.

Certyfikaty pomogą ci zostać zauważonym i sprawią, że będziesz szybciej wspinał się po szczeblach kariery. Oto lista certyfikatów, które według nas mogą ci pomóc w karierze w branży prawniczej:

 • Akredytowany doradca w obszarze prawno-podatkowym
 • Akredytowany planista w zakresie nieruchomości
 • Certyfikowany menedżer ds. umów handlowych

Przykłady sekcji z wykształceniem w życiorysie

Oto przykład efektywnej sekcji z wykształceniem w życiorysie:

POPRAWNIE

Edukacja

Licencjat z prawa ekonomicznego

Uniwersytet Warszawski

2015 – 2019

 • Średnia: 4,5 Pozycja na roku: 100/300 (33.3% najlepszych studentów
 • Wyróżnienia i publikacje: Publikacja trzech artykułów z zakresu prawa ekonomicznego w Dzienniku Prawnym

Doświadczenie zawodowe

Teraz kiedy już omówiliśmy sekcję z wykształceniem i profesjonalnym podsumowaniem, nadszedł czas, aby skupić się na najważniejszych częściach życiorysu: doświadczeniu zawodowym.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym może albo pomóc, albo zniszczyć twój życiorys. Aby napisać efektywną historię pracy, musisz przemyśleć 3 rzeczy:

 • Format życiorysu – nadanie życiorysowi odpowiedniego formatu jest kluczowe. Format dyktuje układ oraz to, w jaki sposób będzie prezentowana treść twojego życiorysu. Polecane jest użycie formatu z odwróconym porządkiem chronologicznym.
 • Użyj właściwych czasowników i słów kluczowych – Upewnij się, że użyłeś czasowników, które we właściwy sposób opisują twoje obowiązki i dają twojemu życiorysowi lepszy efekt. Użyj czasowników takich jak: przeanalizowałem, zorganizowałem, zapisałem i połącz je z kluczowymi słowami związanymi z branżą, aby zdobyć uwagę rekruterów.
 • Podaj jasne i użyteczne informacje – Nie przeładowuj swojego życiorysu terminologią z zakresu prawa i powtarzającymi się frazesami. Możesz także udoskonalić swoją historię pracy w życiorysie poprzez podanie informacji numerycznych, na przykład ile spraw prowadziłeś tygodniowo.

Oto kilka porad: jeżeli pracujesz w branży prawniczej od ponad 3 lat, umieść swoją sekcję z wykształceniem poniżej sekcji z doświadczeniem zawodowym. Jeżeli masz mniej niż 3 lata doświadczenia zawodowego jako prawnik, najlepiej będzie, jeżeli przedstawisz sekcję z wykształceniem przed częścią z doświadczeniem zawodowym.

Niezależnie od tego, jaką sekcję rozpoczniesz swój życiorys, opisując swoje postępy zawodowe, użyj odwróconego porządku chronologicznego: twoje ostatnie doświadczenie lub certyfikat powinny pojawić się w pierwszej kolejności.

Wolontariat

W niektórych przypadkach, w ciągu swojej zawodowej kariery, będziesz pracować na nieodpłatnych stanowiskach. Ta praca nazywana jest wolontariatem, a w branży prawniczej sprawami pro bono. 

Dodanie wolontariatu do swojej sekcji z opisem doświadczenia zawodowego może przynieść ci korzyści. Ten rodzaj pracy pokazuje rekruterowi, że podjąłeś się bezpłatnej pracy, aby rozwinąć swoją ekspertyzę. Demonstrując to rekruterowi, zapewniasz swojemu listowi motywacyjnemu więcej uwagi z jego strony.

Zazwyczaj studenci prawa podejmują się wolontariatów i daje im to więcej możliwości zatrudnienia w przyszłości. Możesz pomóc w zapewnieniu bardzo potrzebnej pomocy organizacjom zajmującym się pomocą prawną i interesem publicznym, które świadczą usługi prawne osobom o ograniczonych dochodach.

Pracą pro bono może być:

 • Przeprowadzanie wywiadów z klientami w lokalnej linii pomocy prawnej lub przychodni;
 • Badanie zagadnień prawnych;
 • Sporządzanie wniosków prawnych, memorandów lub briefów;
 • Pomoc w przygotowaniach procesowych lub administracyjnych;
 • Pomoc w zakresie transakcyjnych zadań prawnych, które mogą obejmować pracę w takich obszarach, jak prawa korporacyjne, podatkowe, własność intelektualna i nieruchomości, dla małych przedsiębiorców o niskich dochodach lub organizacji non-profit zaangażowanych w kwestie rozwoju gospodarczego społeczności;
 • Pomaganie klientom w poruszaniu się po skomplikowanym procesie prawnym w sądach, poradniach, kancelariach itd.;
 • Prowadzenie prezentacji i/lub opracowywanie społecznych materiałów z zakresu edukacji prawnej na temat zagadnień prawnych dla osób o ograniczonych dochodach.

Tak samo, jak przy płatnym doświadczeniu zawodowym, radzimy ci przedstawić wszystkie niezbędne informacje, w których opiszesz, na czym polegał twój wolontariat. Podczas pisania o wolontariacie postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem.

Znajdź przykłady oraz nasze narzędzie do budowania życiorysów tutaj.

Podkreśl swoje profesjonalne umiejętności

Prawo wymaga znajomości szerokiego zakresu umiejętności i wiedzy. Udane profesjonalne CV musi przedstawiać silne umiejętności komunikacyjne, a także demonstrować twoją dogłębną znajomość prawa.

Teraz gdy już stworzyłeś sekcję z doświadczeniem zawodowym i nadałeś życiorysowi właściwy format, nadszedł czas, aby skoncentrować się na innej istotnej części twojego CV – sekcji z umiejętnościami.

Ta sekcja powinna składać się z umiejętności prawniczych oraz umiejętności miękkich. To pokaże, że jesteś wszechstronnym kandydatem i dobrze pasujesz do tej roli. Spróbuj uwzględnić umiejętności, które pokrywają się z ofertą pracy.

Oto lista popularnych umiejętności miękkich i technicznych, które prawnicy powinni zawrzeć w swoich życiorysach:

 • Arbitraż i spory sądowe
 • Procesy wykrywania
 • Pisma prawne
 • Znakomita komunikacja ustna i pisemna
 • Umiejętność pracy samodzielnej i zespołowej
 • Interpretacja spraw sądowych
 • Znajomość terminologii prawniczej
 • Sporządzanie oświadczeń
 • Zarządzanie dokumentami prawnymi do rozprawy sądowej
 • Przygotowanie memorandum procesowego
 • Badania prawne
 • Umiejętności kierownicze
 • Pisanie opinii i briefów
 • Umiejętność podejmowania decyzji
 • Umiejętność organizowania i zarządzania personelem
 • Umiejętność pracy w szybko zmieniającym się, często stresującym środowisku
 • Etyczne postępowanie
 • Wiedza w zakresie spraw precedensowych
 • Umiejętności krytycznego myślenia i rozumowania
 • Rozwiązywanie sporów
 • Robienie notatek
 • Umiejętności negocjacyjne

Możesz także przedstawić swoje specjalizacje w sekcji z umiejętnościami, na przykład:

 • Naruszenie znaku towarowego
 • Prawo ochrony środowiska i spory sądowe z tego zakresu
 • Transakcje korporacyjne
 • Prawo korporacyjne
 • Prawo rodzinne
 • Prawa obywatelskie
 • Prawo karne

Porady na temat pisania życiorysu prawnika

Kluczowym czynnikiem potrzebnym do stworzenia udanego życiorysu prawnika jest zrozumienie, w jaki sposób rekruterzy przechodzą przez proces filtrowania aplikacji. Ze względu na dużą liczbę życiorysów otrzymywanych przez firmy prawnicze, rekruterzy zwykle w ogóle nie czytają aplikacji.

W rzeczy samej, menedżerowie ds. zatrudnienia użyją systemów śledzenia kandydatów, które skanują i filtrują życiorysy, a następnie wybierają te, które wydają się im najlepsze.

Aby twój list motywacyjny się wyróżniał, upewnij się, że twój życiorys prawnika ma odpowiednio zrównoważone regularne słownictwo i branżowy żargon. W swoim profesjonalnym podsumowaniu i sekcji z doświadczeniem wspomnij o umiejętnościach i użyj terminów, które są związane z tym, co pojawiło się w opisie stanowiska, ale też nie przesadź.

Dodatkowo powinieneś dodać wszystkie słowa kluczowe i czasowniki opisując swoje obowiązki w sekcji z doświadczeniem zawodowym. Użyj odpowiednich czasowników, które opiszą dokładnie jakie funkcje pełniłeś, na przykład wyszukiwałem, analizowałem, rozwiązywałem czy negocjowałem.

Pamiętaj, że kluczowe jest, aby twoje podsumowanie życiorysu i sekcja z doświadczeniem zawodowym była przejrzysta i czytelna dla rekrutera.

FAQ

Jaka jest najlepsza długość i formatowanie dla życiorysu prawnika?

Zaleca się, aby CV miało jedną stronę. Użyj standardowej czcionki, takiej jak Times New Roman i 11 punktów, z pogrubieniem w tytule stanowiska.

Czy muszę wymienić wszystkie stanowiska, jakie pełniłem jako prawnik w moim życiorysie?

Wspomnienie każdej pracy, którą miałeś, nie jest konieczne. Postaraj się przedstawić historię pracy, która jest najbardziej odpowiednia dla oferty pracy, a także wymień swoje najnowsze pełnione stanowisko.

Początkujące osoby nie będą miały tego problemu, ponieważ zakres ich doświadczenia nie jest wystarczająco duży.

W jaki sposób przedstawić projekty dotyczące przeglądu dokumentów i badań prawnych w życiorysie?

Przedstaw je w swoim opisie pracy pod nazwą firmy, dla której realizowałeś dany projekt. Użyj wypunktowania, aby opisać swoje osiągnięcia i obowiązki.

Jak napisać życiorys prawnika nie mając doświadczenia zawodowego?

Jeżeli zaczynasz jako początkujący pomocnik prawny i nie wiesz jak napisać swój życiorys, nie martw się. Jesteśmy tu po to, aby ci pomóc.

Postaraj się przedstawić swoje poprzednie doświadczenia zawodowe spoza branży prawniczej, a także wolontariaty, które pełniłeś, i podczas których pełniłeś obowiązki przypominające te podane w ogłoszeniu o pracę.

Upewnij się, że w swoim profesjonalnym podsumowaniu omówiłeś też swoje cele zawodowe: o jakie stanowisko się ubiegasz i jakie korzyści może to przynieść firmie i tobie.