Przykłady życiorysów dla przedstawicieli handlowych

Zdobycie pracy w branży handlowej może być zarówno łatwe, jak i wymagające. Istnieje wiele dostępnych stanowisk, ale też wiele osób, które robią co w ich mocy, aby zostać zauważonymi przez potencjalnego pracodawcę.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 2 opinie klientów

W związku z tym, przygotowanie wyróżniającego się życiorysu dla przedstawicieli handlowych jest absolutnie konieczne. Złóż taki, który jest wyjątkowy na tyle, abyś dostał zaproszenie na o rozmowę o pracę. Kiedy to się stanie, będziesz miał okazję, żeby zaimponować swojemu przyszłemu pracodawcy jeszcze bardziej.

Co powinieneś zrobić, żeby sprawić, że twój życiorys przedstawiciela handlowego będzie lepszy niż całej reszty? Poza dołączeniem listu motywacyjnego znajdź kreatywny sposób na połączenie wszystkich istotnych umiejętności i doświadczenia, jakie masz z pozycją, o którą się ubiegasz. Przeczytaj ten artykuł i odkryj najlepsze praktyki i wartościowe porady, które pomogą ci sprawić, że twój życiorys pokona wszystkich innych kandydatów!

Jak napisać świetny życiorys przedstawiciela handlowego?

Estetycznie wyglądający życiorys przedstawiciela handlowego jest dobry, ale jeśli chcesz takiego, który będzie wspaniały, musisz też poświęcić trochę uwagi treści.

Oferty pracy w sprzedaży zazwyczaj otrzymują wiele życiorysów. Większość menedżerów ds. zatrudnienia nie spędzi więcej, jak minutę na przeczytanie życiorysu, który znajdzie się na ich poczcie lub stole. Upewnij się, że twój życiorys jest wypełniony detalami istotnymi dla pozycji, o którą się ubiegasz. Powinieneś także zadbać o to, aby był łatwy do odczytania, ale też podkreślał wszystkie najlepsze informacje o tobie.

Przykłady życiorysów dla przedstawicieli handlowych

Rozpocznij swój życiorys podając jasne dane kontaktowe

Jedną z najważniejszych części twojego życiorysu są dane kontaktowe. To najlepszy i jedyny sposób, za pomocą którego firma może się z tobą kontaktować, jeżeli jest zainteresowana rozmową o pracę i ewentualnym zatrudnieniem.

Ta sekcja mieści się na samej górze życiorysu. Może być zaraz na środku pod twoim imieniem i nazwiskiem albo w górnym lewym lub prawym rogu. Musi być przejrzysta i bardzo widoczna. Zobaczysz wariację, w jaki sposób może być ona ulokowana, przeglądając przykłady życiorysów dla przedstawicieli handlowych.

Ponadto, upewnij się, że twój numer telefonu oraz e-mail, które podałeś, są aktualne. Musisz także mieć do nich dostęp przez cały czas. Ostatnią rzeczą, którą chcesz to przegapienie telefonu lub wiadomości z zaproszeniem na rozmowę o pracę.

Jak wybrać najlepszy szablon życiorysu przedstawiciela handlowego?

Najlepszą rzeczą podczas używania narzędzia do budowy życiorysu jest to, że od razu dostaniesz wszystkie szczegóły, jakich potrzebujesz. Musisz po prostu wypełnić wzór i dostosować go do swoich potrzeb.

Istnieje wiele gotowych szablonów online, które są gotowe do użycia. Wybierz je mądrze, zależnie od pozycji, o którą się ubiegasz. Weź pod uwagę firmę, której chcesz zaimponować.

Sprawdź nasze przykłady życiorysów, które pozwolą ci rozpocząć pisanie. Wybierz taki, który pasuje do pracy, o którą się ubiegasz albo wybierz szablon, który odzwierciedla twoją osobowość.

Szablon życiorysu przedstawiciela handlowego to idealny sposób na zapewnienie, że nie pominiesz żadnego ważnego szczegółu. Pomoże ci on też sprawić, że twój życiorys będzie wyglądał na bardziej zorganizowany, przejrzysty i estetyczny.

Wybierz pomiędzy sekcją z celami zawodowymi a profesjonalnym podsumowaniem życiorysu

Jeżeli poszukujesz najlepszych przykładów życiorysów, będziesz w stanie zobaczyć, że większość zawiera w sobie cele zawodowe lub profesjonalne podsumowanie życiorysu, albo obie te rzeczy.

Nie są one wymagane, ale nadają się idealnie. Jeżeli zdecydujesz się dodać je do swojego życiorysu, upewnij się, że wyglądają profesjonalnie.

Jasne cele zawodowe lub imponujące profesjonalne podsumowanie jest idealne niezależnie od tego, czy jesteś początkującym kandydatem, czy ekspertem w branży. Umieszczenie ich w czytelny sposób w życiorysie to szansa, aby od razu zaimponować rekruterów.

Skoro celem CV jest zaimponowanie i sprawienie, że twój życiorys będzie się wyróżniał na tle innych, ta sekcja musi być dobrze napisana. Skorzystaj z okazji i dostosuj swój życiorys. Potraktuj tę część swojego życiorysu jak nagłówek.

W jaki sposób to zrobić? Uważniej przeczytaj ofertę pracy. Poszukaj informacji na temat zatrudniającej firmy. Bądź konkretny wymieniając umiejętności, cechy oraz doświadczenie związane z ofertą pracy lub misją i wartościami firmy.

Przykłady życiorysu przedstawiciela handlowego

Jeżeli dodajesz profesjonalne podsumowanie życiorysu, upewnij się, że szczegóły, które przedstawiasz, są adekwatne do pozycji, o którą się ubiegasz. Możesz określić tę sekcję życiorysu po prostu jako profesjonalne podsumowanie albo użyć jednego z poniższych tytułów:

 • Podsumowanie umiejętności
 • Zawodowe umiejętności
 • Podsumowanie zdolności
 • Podsumowanie kwalifikacji
 • Kwalifikacje
 • Podsumowanie życiorysu

Możesz też pobawić się słowami i być kreatywnym. Postaraj się wspomnieć o konkretnych doświadczeniach zawodowych i kluczowych obowiązkach, bazując na twojej historii zatrudnienia, która może być adekwatna w twojej nowej potencjalnej pracy.

Wspomnij o tym, jak zaprezentowałeś wyjątkową obsługę klienta podczas sprzedaży, albo o tym, jak pomagałeś klientom, zdobywałeś wiedzę na temat sprzedaży, osiągnąłeś cele sprzedażowe, czy też byłeś wyznaczony do pełnienia funkcji menedżera projektu. Możesz nawet wspomnieć o innych zadaniach przypisanych tobie i osiągnięciach na poprzednich stanowiskach, zaczynając od tak prostych rzeczy, jak obsługa kasy czy przetwarzanie płatnościami gotówkowymi lub kredytowymi do projektowania ekspozycji towarów i nie tylko.

Wyróżnij się, podkreślając swoje osiągnięcia. Oto dobry przykład:

POPRAWNIE

Profesjonalne podsumowanie

 • Ponad 5 lat doświadczenia jako przedstawiciel handlowy w branży sprzedaży detalicznej
 • Ponad 2 lata doświadczenia jako specjalista sprzedaży e-commerce
 • Ponad 2 lata doświadczenia jako lider zespołu nadzorujący ponad 30 przedstawicielami handlowymi
 • Przekroczyłem miesięczne cele sprzedażowe
 • W ciągu 3 lat zdobyłem tytuł pracownika miesiąca 12 razy
 • Stworzyłem zwycięskie skrypty up-sellingowe i cross-sellingowe dla zespołu sprzedażowego

Alternatywnie, zamiast tego możesz napisać podsumowanie swojego życiorysu. Ta sekcja powinna zawierać 1 do 3 zdań.

Przykłady sekcji z celami zawodowymi w życiorysie przedstawiciela handlowego

Niektórzy wierzą, że przedstawianie swoich celów zawodowych jest przestarzałe i nie dodaję wartości do życiorysu przedstawiciela handlowego. Ale jeżeli nadal masz miejsce w swoim życiorysie, dlaczego nie spróbować dodać imponującej sekcji z celami zawodowymi?

Chociaż prawdopodobnie nie znajdziesz sekcji z celami zawodowymi w szablonie życiorysu przedstawiciela handlowego, potraktuj to jako kolejną okazję do bycia kreatywnym. Możesz zmienić coś, co ludzie uważają za przestarzałe w doskonałe podsumowanie, które sprawi, że twój życiorys będzie się wyróżniał.

Użyj adekwatnych słów kluczowych, które mogą sprawić, że twój życiorys będzie łatwy do odkrycia, szczególnie jeżeli zatrudniający używa systemów śledzenia kandydatów. Twoje cele zawodowe powinny być przedstawione krótko. Postaraj się zmieścić naprawdę istotne szczegóły w 1 do 2 zdań.

Dodaj swoje osobiste cele zawodowe. Jednakże skup się głównie na tym, w jaki sposób możesz przyczynić się do wzrostu firmy.

Oto przykład przyciągającej uwagę sekcji z celami zawodowymi, którą możesz umieścić na górze twojego życiorysu.

POPRAWNIE

Zamierzam wykorzystać moje bogate doświadczenie w sprzedaży, aby pomóc firmie ABC przekroczyć miesięczne, kwartalne i roczne kwoty. Z przyjemnością dowiem się więcej o branży i wykorzystam swoje umiejętności społeczne i etykę pracy w renomowanej firmie, w której chcę rozwinąć swoją karierę.

Jak napisać przyciągającą uwagę sekcję z doświadczeniem?

Większość szablonów życiorysów przedstawicieli handlowych będzie zawierać sekcję z doświadczeniem zawodowym. Wymienienie historii zawodowej i swoich osiągnięć jest kluczowe w każdym życiorysie. W szczególności, kiedy ubiegasz się o stanowisko przedstawiciela handlowego, najlepiej jest przedstawić wszystkie adekwatne doświadczenia, które mogą ci się przydać w pracy, o którą się ubiegasz.

Jeżeli posiadasz długą listę z doświadczeniem zawodowym i stażami, nie musisz wspominać o każdej z nich. Możesz wymienić firmy, z którymi pracowałeś w przeszłości, włączając w to też lata, podczas których pracowałeś z nimi.

Jednak ważniejsze jest podkreślenie tych doświadczeń zawodowych, które są istotne dla stanowiska. Niezależnie od tego, czy był to szybki staż w start-upowej firmie, czy kilkuletnia praca w dużej korporacji, bardziej liczy się czy były to doświadczenia związane ze sprzedażą.

Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym w życiorysie przedstawiciela handlowego

Do każdego zatrudnienia lub praktyk zawodowych dodaj kilka zdań i wypunktuj listę zadań oraz osiągnięć, które miałeś, pracując na danym stanowisku.

Oto przykład sekcji z doświadczeniem dla twojego życiorysu przedstawiciela handlowego.

Przedstawiciel handlowy firmy ABC 

Warszawa

Czerwiec 2017 do obecnie

 • Opanowałem wszystkie szczegóły i specyfikację produktu
 • Posiadam udowodnione umiejętności up-sellingu i cross-sellingu
 • Zarządzałem inwentarzem firmy w trzech lokalizacjach
 • Szkoliłem 10 młodszych przedstawicieli handlowych
 • Wprowadziłem dane z arkuszy kalkulacyjnych na platformę e-commerce

Przedstawiciel handlowy firmy XYZ 

Kraków

Wrzesień 2015 do Maj 2017

 • Zarządzałem inwentarzem oddziału w Krakowie
 • Codziennie aktualizowałem dane sklepu
 • Po 2 miesiącach zatrudnienia konsekwentnie osiągałem i przekraczałem miesięczne założenia sprzedażowe
 • Wygrałem 5 nagród pracownika miesiąca

Przykłady życiorysów dla przedstawicieli handlowych

Sekcja z wykształceniem w życiorysie przedstawiciela handlowego

Szkolenia i techniczne umiejętności są fundamentalne dla pracy jako przedstawiciel handlowy. Twoje miękkie umiejętności mogą zaimponować rekruterowi, ale to twoje wykształcenie może otworzyć wiele drzwi.

Wymień stopnie naukowe, wszystkie szkoły, uczelnie, uniwersytety, do jakich uczęszczałeś razem z miejscowością i czasem, jaki tam spędziłeś.

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem bez żadnego doświadczenia zawodowego, możesz użyć tej sekcji, aby przedstawić wszystkie istotne osiągnięcia i aktywności, które mogą być związane ze stanowiskiem przedstawiciela handlowego.

Możesz też dodać swój dyplom szkoły średniej, treningi, techniczne umiejętności oraz certyfikaty, które masz w tej sekcji.

Rada:Jeśli uważasz, że brakuje ci sekcji z wykształceniem i potrzebujesz więcej szkoleń i certyfikatów, aby zakwalifikować się do pracy, zdobądź te certyfikaty już teraz. Jeśli w twojej okolicy nie ma wielu instytucji naukowych, zawsze możesz poszukać płatnych i bezpłatnych kursów online, które zapewniają certyfikaty.

Przykłady życiorysów dla przedstawicieli handlowych

Przykłady sekcji z wykształceniem

Sekcja z wykształceniem może być tak prosta, jak to:

POPRAWNIE

WYKSZTAŁCENIE

Stopień naukowy z zarządzania przedsiębiorstwem

Uniwersytet Warszawski

Sierpień 2013 – Grudzień 2015

Kurs z obsługi klienta

Szkoła Letnia

Lipiec 2017

Praktyczne metody sprzedaży

Wewnętrzny trening w firmie ABC

Listopad 2019

NIEPOPRAWNIE

Stopień naukowy z zarządzania przedsiębiorstwem

Kurs z obsługi klienta

Praktyczne metody sprzedaży

Najważniejsze umiejętności i kompetencje w życiorysie przedstawiciela handlowego

Chociaż edukacja i szkolenia są bardzo ważne, twoje umiejętności i kompetencje mają ogromne znaczenie, gdy ubiegasz się o stanowisko w sprzedaży. Dotyczy to zarówno umiejętności twardych, jak i miękkich.

Kiedy przesyłasz swój życiorys do firmy, najprawdopodobniej jeszcze nikt nic o tobie nie wie. Po prostu dajesz rekruterom kartkę papieru zawierającą wszystkie istotne informacje o tobie. Umieszczając swoje umiejętności w życiorysie i liście motywacyjnym, dajesz im przegląd tego, co możesz zrobić dla firmy i jej klientów oraz czego mogą oczekiwać od ciebie, gdy zaczniesz z nimi współpracować.

Najlepiej jest wymienić te kluczowe umiejętności, które są adekwatne do pracy w branży sprzedaży. Oto kilka przykładów:

 • Obsługa klienta
 • Zarządzanie zapasami
 • Obsługa systemu POS
 • Doświadczenie w sprzedaży na danym obszarze
 • Dokumentacja i prowadzenie ewidencji
 • Wiedza merchandisingowa
 • Reklama

Mówiąc wprost umiejętności twarde, to umiejętności i zdolności, których można się nauczyć i które są mierzalne. Są to podstawowe kwalifikacje, których uczysz się na podstawie doświadczenia lub podczas szkolenia. Oto kilka przykładów twardych umiejętności:

 • Znajomość obsługi komputera
 • Umiejętności matematyczne
 • Doskonała obsługa klienta/satysfakcja klienta
 • Umiejętność sprzedaży
 • Umiejętność obsługi klienta
 • Obsługa kas fiskalnych
 • Komunikacja pisemna i ustna
 • Znajomość produktu
 • Kierowanie zespołem

Z drugiej strony umiejętności miękkie są również ważne dla twojego CV, ponieważ są to cechy, które sprawią, że będziesz dobrym sprzedawcą. Oto kilka przykładów:

 • Umiejętności interpersonalne
 • Budowanie relacji
 • Elastyczność
 • Wielozadaniowość
 • Umiejętność nawiązania kontaktu z klientami
 • Dostosowanie się do szybko zmieniającego się otoczenia handlowego

Możesz także dołączyć powyższe informacje do swojego listu motywacyjnego, który dołączysz do swojego podania o pracę.

Jaki jest najlepszy format i długość życiorysu przedstawiciela handlowego?

Dobry przykład życiorysu przedstawiciela handlowego zazwyczaj ma jedną stronę. Jednakże nie znaczy to, że powinieneś wyeliminować dobre informacje, które pokazują, że jesteś profesjonalnym sprzedawcą.

Poza twoimi danymi osobowymi najlepiej będzie, jeśli użyjesz wartości numerycznych, prezentując swoje umiejętności sprzedażowe, twoje doświadczenie zawodowe związane z pracą, a także inne istotne osiągnięcia, która zdobyłeś przez ostatnie lata.

Dostosowanie życiorysu współpracownika ds. sprzedaży detalicznej zgodnie z opisem stanowiska określonym przez firmę może pomóc zwiększyć twoje szanse na zostanie wybranym jako nowy pracownik.

Wybranie właściwego szablonu jest kluczowe, aby uzyskać idealny życiorys. Poszukaj najlepsze szablony życiorysów dla przedstawicieli handlowych, a następnie użyj ich formatu i układu jako swojego przewodnika. Sprawdź nasze przykłady życiorysów i wybierz taki życiorys przedstawiciela handlowego, który najbardziej do ciebie pasuje.

Najważniejsze informacje na temat tworzenia życiorysu przedstawiciela handlowego

Bezpośredni kontakt z klientami, posiadanie wiedzy na temat handlu detalicznego lub produktu oraz udowodniona zdolność do osiągania celów sprzedażowych to tylko niektóre z najlepszych cech, jakich typowy pracodawca oczekuje od przedstawiciela handlowego.

Upewnij się, że twoje dane kontaktowe są jasne i aktualne. Wybierz najbardziej odpowiednie doświadczenia, które masz w swojej historii pracy, aby uwzględnić je w swoim życiorysie.

Należy jednak zauważyć, że branża handlowa jest bardzo zróżnicowana. Zwróć uwagę na tytuł i opis stanowiska. Dowiedz się więcej o firmie, do której aplikujesz.

Uwzględnij sposób, w jaki zwiększyłeś sprzedaż na poprzednich stanowiskach lub konkretne zadania, które uczyniły cię doświadczonym sprzedawcą specjalizującym się w sprzedaży detalicznej.

Tworząc własny życiorys, możesz skorzystać z narzędzia do tworzenia CV lub wybrać przykład życiorysu dla przedstawicieli handlowych, który pomoże ci podkreślić swoją zdolność do zapewniania wyjątkowej obsługi klienta.

Najczęściej zadawane pytania

Jak opisać przedstawiciela handlowego w życiorysie?

Przedstawiciel handlowy może być opisany jako osoba, która ma doświadczenie w pracy w sprzedaży detalicznej.

Jakie są najważniejsze umiejętności w życiorysie przedstawiciela handlowego?

Zarówno jeżeli masz doświadczenie zawodowe, jak i nie, najlepiej jest przedstawić twarde i miękkie umiejętności, które będą użyteczne w pracy. Mogą to być np. obsługa kasy fiskalnej czy zapewnienie wyjątkowej obsługi klienta, a także doskonalenie znajomości na temat produktu. Miękkie umiejętności, takie jak umiejętność utrzymywanie kontaktów towarzyskich z klientami, budowanie relacji z członkami zespołu oraz umiejętność pracy w szybkim tempie mogą również pomóc w ulepszeniu twojego życiorysu.

Jakie są obowiązki przedstawiciela handlowego?

Przedstawiciele handlowi zazwyczaj pracują w środowiskach detalicznych i bezpośrednio kontaktują się z klientami. Mogą oni również obsługiwać kasy fiskalne, przetwarzać płatności kartą kredytową, organizować ekspozycję towarów, pomagać klientom, którzy wymieniają punkty z programu nagród, i wiele więcej. Ostatecznie dobry przedstawiciel handlowy musi napędzać sprzedaż i osiągać cele sprzedażowe.

W jaki sposób włączyć słowa kluczowe w moim życiorysie?

Używając narzędzia do budowania życiorysów, będziesz wiedzieć, gdzie wypełnić dane informacje w życiorysie. Te informacje mogą zawierać niektóre słowa kluczowe, których menedżer ds. zatrudnienia może poszukiwać. Sprawdź opis pracy oraz nazwę stanowiska. Upewnij się, że te słowa zostały wspomniane w twoim życiorysie, aby potencjalny pracodawca mógł w łatwy sposób znaleźć twoje podanie.