Przykłady życiorysów dla pracownika socjalnego

Pomoc osobom w celu zwiększenia jakość ich życia i wspierania ich podczas trudnego okresu, może być naprawdę niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Jednak, aby pracować jako pracownik socjalny, musisz być silną osobą z wielkim sercem. Będziesz też potrzebować życiorysu pracownika socjalnego, aby zaprezentować pracodawcy swoje umiejętności i otworzyć drzwi do wielu możliwości. Poprowadzimy cię przez cały proces i dokładnie pokażemy jak napisać życiorys. 

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 2 opinie klientów

Porady na temat tworzenia najlepszego życiorysu pracownika socjalnego

Najlepszy życiorys pracownika socjalnego to taki, który pokazuje twoją chęć do opieki i pomocy ludziom. Potrzebujesz szablonu CV, który przedstawi twoje pasje i projekty, jakie udoskonaliłeś, pracując jako pracownik socjalny a także zademonstruje umiejętności, które opanowałeś.

Użycie szablonu CV i przejrzenie niektórych z naszych przykładów życiorysów dla pracowników socjalnych da ci pomysł na to, co zawrzeć w swoim życiorysie.

Ale jakiego wzoru musisz użyć, aby stworzyć sprawny i przykuwający uwagę życiorys pracownika socjalnego?

Nasze narzędzie do budowy życiorysu zapewni ci 3 najbardziej popularne formaty, z których możesz skorzystać, tworząc swoje CV pracownika socjalnego:

 • Odwrócony porządek chronologiczny. W tym formacie opisujesz swoje doświadczenie w odwróconym porządku chronologicznym. Zapisz swoje ostatnie doświadczenie zawodowe na samej górze życiorysu.
 • Format funkcjonalny. Ten format pozwala ci zrekompensować brak doświadczenie poprzez podkreślenie umiejętności.
 • Format mieszany. Tak, jak wskazuje nazwa, to kombinacja dwóch wyżej wymienionych formatów, która pozwala na podkreślenie zarówno doświadczenia zawodowego, jak i umiejętności.

Oto przykład tego, jak możesz zaaranżować sekcje życiorysu pracownika socjalnego w swoim CV z formatem odwróconego porządku chronologicznego:

Podsumowanie

Doświadczenie zawodowe 

Umiejętności

Edukacja

Certyfikaty 

Nagrody i osiągnięcia

Hobby/zainteresowania

Podsumowanie życiorysu pracownika socjalnego

Podsumowanie działa jak mini-życiorys w twoim rozległym CV. Podsumowanie to nic innego jak zwięzłe, dobrze napisane podsumowanie twojego życiorysu, które przedstawia najważniejsze aspekty całego twojego CV. Skrócenie go do zaledwie 4-5 linii spowoduje, że rekruter zwróci większą uwagę na całość życiorysu.

Choć może się to wydawać proste, napisanie dobrego podsumowania życiorysu pracownika socjalnego jest o wiele trudniejsze, ponieważ podczas podsumowania CV musisz bardzo dokładnie dobrać słowa. Musisz również bardzo precyzyjnie zaprezentować swoje zainteresowanie dołączeniem do firmy, do której aplikujesz. Zwięzłość odgrywa bardzo istotną rolę podczas pisania życiorysu.

Użycie niektórych z naszych porad odnośnie tworzenia życiorysu pracownika socjalnego pomoże ci w stworzeniu przyciągającego uwagę życiorysu.

Znaczenie

Napisanie profesjonalnego podsumowania jest integralną częścią każdego życiorysu pracownika socjalnego. Zapewnia to twojemu rekruterowi spojrzenie na twoje główne szkolenia i osiągnięcia, a także wywiera na nich pierwsze wrażenie, na podstawie którego zdecydują oni, czy chcą oni przejrzeć resztę twojego podania, czy też nie.

Wyobraź sobie, że poświęcasz ogrom czasu i wysiłku na doskonalenie swojego życiorysu tylko po to, żeby zdać sobie sprawę, że mały błąd w podsumowaniu sprawił, że zostałeś odrzucony. Aby wyeliminować to ryzyko, profesjonalne podsumowanie musi być dobrze opracowane i atrakcyjne na tyle, aby przekonać rekrutera do przejrzenia twojego całego podania.

Przykłady profesjonalnego podsumowania

Aby lepiej przygotować swoje podsumowanie, sprawdź nasze przykłady życiorysów oraz narzędzie do tworzenia CV.

Poprawnie

Profesjonalny pracownik sektora zdrowia publicznego z ponad 6-letnim doświadczeniem w badaniach, szkoleniu w zakresie kontroli zakażeń i oferowaniu wsparcia dla pacjentów. Posiada doskonałe umiejętności z zakresu komunikacji i wystąpień publicznych. Promuje przestrzeganie zasad i przepisów bezpieczeństwa. Poszukuje pracy jako trener personalny.

Niepoprawnie

Zawodowy pracownik służby zdrowia. Posiada udokumentowany sukces w pracy z członkami społeczności i liderami. Poszukuje stanowiska w branży zdrowia publicznego w celu zarządzania ryzykiem i zapewniania skutecznych rozwiązań.

Poprawnie

Oddany weteran wojskowy i koordynator badań z ponad N-letnim doświadczeniem i z wypełnioną służbą w dziedzinie zdrowia publicznego, podczas której wykazał się współczuciem. Posiada udokumentowane umiejętności organizacyjne i potrafi komunikować się w jasny sposób. Poszukuje pracy na stanowisku badacza w szpitalu o ugruntowanej pozycji i chce pomóc w zapewnianiu doskonałej obsługi pacjentów.

Niepoprawnie

Pełen pasji pracownik socjalny o doskonałych umiejętnościach komunikacyjnych. Biegły w rozwiązywaniu problemów i planowaniu strategicznym. Poważnie podchodzi do pomagania innym.

Cele zawodowe w życiorysie pracownika socjalnego

Dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy wchodzą w dorosłość z jednym tylko celem: pomocy innym z ich problemami, sekcja z celami zawodowymi jest bardzo istotna. Otrzymanie pierwszej pracy może być bardzo trudne. Nawet jeżeli osoby są wykwalifikowane, podkreślenie braku doświadczenia może ich zdyskwalifikować.

To właśnie tu zamiana podsumowania życiorysu na sekcję z celami zawodowymi może ci pomóc.

Cele zawodowe zawarte w życiorysie pomagają ci omówić następujące rzeczy:

 • Twoje kwalifikacje związane z wykształceniem
 • Twoje obecne i przyszłe cele
 • Twoje umiejętności
 • To, co możesz zaoferować firmie

W przeciwieństwie do profesjonalnego podsumowania życiorysu pracownika socjalnego sekcja z celami zawodowymi nie powinna być dłuższa niż 3 linie i powinna zawierać wszystkie cztery powyższe punkty.

Spójrz na te przykłady życiorysów pracowników socjalnych, aby wiedzieć, jak przygotować sekcję z celami zawodowymi:

Poprawnie

Zmotywowany i bardzo empatyczny świeżo upieczony absolwent z tytułem magistra psychologii stara się wykorzystać umiejętności komunikacji i rozwiązywania problemów, aby pomóc pacjentom szpitala ABC dostosować się do wyzwań w ich życiu.

Niepoprawnie

Jestem świeżo upieczoną absolwentką szkoły XYZ, która chce znaleźć możliwość pomocy i odmienić życia ludzi znajdujących się pod opieką waszej organizacji pozarządowej. Jestem pracowita, opiekuńcza i chętna do pomocy ludziom i promowania postawy self-care.

Poprawnie

Jestem opiekuńczym i dobrze zorganizowanym pracownikiem socjalnym z udokumentowanym doświadczeniem w prowadzeniu udanych sesji terapii grupowej i zapewnianiu zadowolenia klientów. Poszukuję długoterminowego stanowiska, na którym będę mógł wykorzystać swoje umiejętności komunikacyjne i empatię, a w efekcie stać się członkiem ciężko pracującego zespołu w ABC.

Niepoprawnie

Zaradna osoba z dyplomem z socjologii, która chce dostać szansę w organizacji pozarządowej ABC i stać się skutecznym członkiem waszego zespołu. Posiada umiejętności takie jak komunikacja i inicjatywa.

Życiorys pracownika społecznego – doświadczenie zawodowe

Dodanie doświadczenia zawodowego do życiorysu pracownika socjalnego zwiększa zaufanie kierownika ds. rekrutacji do ciebie i twoich umiejętności. Pokazuje rekruterom, że jesteś kandydatem dobrze przygotowanym do tej roli. Świadczy o tym, że naprawdę chcesz pomagać ludziom i zdobyłeś cenne doświadczenie.

Jeśli ściśle współpracowałeś z pracownikami socjalnymi i wykonałeś wiele prac wolontariackich i kontraktowych, wykorzystując swoje miękkie umiejętności, powinieneś dodać te doświadczenia, aby zaprezentować siebie w dobrym świetle. Jednak powinieneś zrozumieć, że w każdym przykładzie życiorysu pracownika socjalnego użyliśmy specjalnego wzoru. Nasz zespół poprowadzi cię przez sekcję z doświadczeniem zawodowym:

Poprawnie

Stowarzyszenie Zdrowia Psychicznego

Warszawa

2014–2017

 • Prowadziłem interwencje w grupie 42 klientów. Pracowałem z każdym klientem, aby stworzyć listę celów. 85% osiągnęło lub przekroczyło te cele w ciągu 9 miesięcy.
 • Asystowałem lekarzom w poradniach zdrowia psychicznego, pomagając im z przyjmowaniem nowych pacjentów oraz z dokumentacją dla klientów 60+.
 • Stworzyłem 27 udanych planów leczenia oraz plany terminowego wypisu.
 • Pomogłem stworzyć grupę wsparcia dla ofiar przemocy domowej.
 • Przekonałem nowych pacjentów do dołączenia do grup terapeutycznych.
Niepoprawnie

Stowarzyszenie Zdrowia Psychicznego

Warszawa

2014–2017

 • Prowadzenie interwencji kryzysowych w celu pomocy klientom.
 • Tworzenie celów dla klientów.
 • Codziennie pomaganie lekarzom i klientom.
 • Dokumentacja nowych klientów.
 • Promowanie postawy self-care.
 • Pomoc ofiarom przemocy domowej

Umiejętności potrzebne w pracy pracownika socjalnego

Dzięki pracy socjalnej opieka zdrowotna w dzisiejszych czasach bardzo się rozwinęła. Duża część świata zaczęła stawać się bardziej empatyczna w stosunku do ludzi, którzy stoją przed wyzwaniami życiowymi, co oznacza, że pojawia się coraz więcej możliwości pomagania ludziom. Aby móc pomagać osobom znajdującym się w potrzebie, trzeba mieć konkretne umiejętności.

Istnieją tysiące stanowisk w zakresie pracy socjalnej w przedsięwzięciach na dużą i małą skalę, które tworzą miejsca pracy socjalnej i pomagają ludziom. Od przemocy domowej po depresję, skala problemów nieustannie rośnie. Rośnie więc też zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników socjalnych.

Sprawdź poniższe umiejętności, które wymagane są od pracowników socjalnych. Powinieneś o nich wspomnieć, aby zdobyć wymarzoną pracę:

 • Szkolenie w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych
 • Terapia traumy
 • Interwencja kryzysowa dla klientów
 • Oceny psychospołeczne
 • Usługi z zakresu opieki i ochrony dzieci
 • Terapia behawioralna dla klientów
 • Usługi humanitarne
 • Poufna dokumentacja i prowadzenie ewidencji
 • Zarządzanie przypadkiem

W karierze pracownika socjalnego miękkie umiejętności, czy też tzw. umiejętności życiowe liczą się najbardziej, ponieważ osobowość pracownika kształtuje sposób, w jaki on lub ona patrzy na świat. Oto kilka miękkich umiejętności, które powinieneś zawrzeć w swoim CV pracownika socjalnego, aby usprawnić swój proces poszukiwania pracy:

 • Elastyczność
 • Krytyczne myślenie
 • Rozwiązywanie problemów
 • Praca zespołowa i współpraca
 • Umiejętność z zakresu komunikacji werbalnej i pisemnej
 • Etyczne podejmowanie decyzji
 • Zrozumienie różnych perspektyw
 • Rozwijanie empatii dla innych

Rzeczy, które należy i nie należy zawrzeć w CV pracownika socjalnego

Opracowanie życiorysu pracownika socjalnego może być nieco trudniejsze w porównaniu z innymi życiorysami. Bycie pracownikiem socjalnym to bardzo delikatna i ważna pozycja w społeczeństwie, ponieważ akt bycia pracownikiem socjalnym jest dobrowolny, a tym samym wymaga wewnętrznej motywacji i czystej woli poświęcenia swojego życia dla pomocy ludziom oraz nieustanne dbanie o ich dobro.

Przykłady rzeczy, które należy i nie należy zawrzeć w CV pracownika socjalnego

Tak 

 • Zacznij swój życiorysu od danych osobowych i kwalifikacji.
 • Precyzyjnie wspomnij, o jaką dokładnie pracę w dziedzinie pracy społecznej się ubiegasz.
 • Uzgodnij czcionki.
 • Szablon twojego życiorysu i listu motywacyjnego powinny się wzajemnie uzupełniać.
 • Twój życiorys powinien mieć nie więcej jak 1 stronę.
 • Bądź konkretny przedstawiając swoje doświadczenie i postaraj się wymienić więcej wolontariatów, jeżeli jakieś miałeś. Możesz też wspomnieć o każdej pracy jako pracownik socjalny, nawet jeśli był to staż.
 • Wspomnij o swoich mediach społecznościowych, aby zyskać wiarygodność.
 • Wprowadź zmiany, uwzględniając opis pracy.
 • Użyj wypunktowania do przedstawienia informacji.
 • Użyj profesjonalnego podsumowania lub celów zawodowych, nigdy obu.
 • Jeżeli nie jest to naprawdę koniecznie, nie przekracaj rekomendowanej długości życiorysu.
 • Unikaj pisania o trudnościach w pracy socjalnej, jakich doświadczyłeś i zostaw je na swoją rozmowę kwalifikacyjną.
 • Nigdy nie kłam w  życiorysie tylko po to, aby pasować do opisu stanowiska.
 • Nie nadużywaj wypunktowania.

Życiorys pracownika socjalnego bez doświadczenia

Bycie żółtodziobem lub zaczynanie nowej kariery jest zawsze trudne, w szczególności, jeżeli walczysz o podobne stanowisko z bardziej doświadczonymi i wykwalifikowanymi osobami. Jak więc upewnić się, że dostaniesz szansę choćby na rozmowę kwalifikacyjną z menedżerem ds. zatrudnienia.

Uwzględnij poniższe porady przedstawione przez naszych ekspertów w przykładach życiorysów, aby pomóc sobie zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną:

 • Bądź bardzo czujny, czytając opis stanowiska.
 • Podkreśl swoje kwalifikacje edukacyjne, ponieważ jest to obecnie twój jedyny arsenał, który możesz zaprezentować w swoim życiorysie.
 • Wspominając o swoim wykształceniu w CV pracownika socjalnego, wyjaśnij pokrótce ważne zadania, które miałeś w ramach swoich projektów, takich jak wykorzystanie zasobów do uruchomienia grupy wsparcia, utworzenie zespołu zarządzania przypadkami przy pomocy lokalnych pracowników socjalnych w celu interwencji kryzysowej i uzyskanie rekomendacji od kierowników itp.
 • Musisz posiadać wszystkie certyfikaty istotne dla pracownika socjalnego. Opisz je dokładnie w swoim życiorysie. Pamiętaj, aby  podać swoje kwalifikacje zgodnie z prawdą, ponieważ rekruter szybko zauważy, jeśli kłamiesz.
 • Zawrzyj swoje umiejętności w taki sposób, aby pokazywały, że naprawdę masz coś do zaoferowania. Może to być umiejętność słuchania, komunikacji, interwencji kryzysowej, zarządzanie przypadkiem, planowanie terapii itd. Twoje umiejętności muszą być zawsze miksem miękkich i twardych umiejętności.
 • Dołącz list motywacyjny do CV, ponieważ może on wspomóc twój życiorys.

Kluczowe punkty

 • Postaraj się użyć format z odwróconym porządkiem chronologicznym.
 • Bądź precyzyjny opisując swoje doświadczenie zawodowe i wykształcenie.
 • Skorzystaj z narzędzia do tworzenia CV online, aby wyeliminować błędy.
 • Zawsze czytaj opis pracy przed aplikowaniem.
 • Aktualizuje sekcję z doświadczeniem w swoim CV.
 • Wspomnij o wszystkich społecznych rolach, jakie pełniłeś profesjonalnie lub jako wolontariusz.
 • Uzupełnij swój życiorys pasującym listem motywacyjnym.
 • Opisz swoją współpracę z innymi pracownikami społecznymi (jeśli dotyczy).
 • Wspomnij, jak optymalnie wykorzystałeś zasoby społeczności w celu społecznym.

Najczęściej zadawane pytania

Q1. Jakie są dobre cele zawodowe dla życiorysu pracownika społecznego?

A1. Dobre cele zawodowe w życiorysie pracownika społecznego powinny wspominać o pasji kandydata w zakresie pomagania ludziom i to, w jaki sposób on/ona są w stanie realizować swoją misję. Weź pod uwagę poważny problem, na przykład chorobę psychiczną i zastanów się, w jaki sposób możesz zwiększyć społeczną świadomość na temat problemu. Zawrzyj to w swoich celach zawodowych.

Q2. Ile zarabiają pracownicy socjalni?

A2. Według portalu wynagrodzenia.pl pracownicy socjalni zarabiają średnio 3 700 PLN brutto miesięcznie.

Q3. Jakie wykształcenie jest potrzebne, aby zostać pracownikiem socjalnym?

A3. Najlepiej, jeżeli będziesz posiadał licencjat z zakresu pracy socjalnej. Możesz także poszerzyć swoją wiedzę, kończąc różne szkolenia i zdobywając certyfikaty.

Q4. Co możesz zrobić z dyplomem w dziedzinie pracy socjalnej?

A4. Mając dyplom ukończenia szkoły lub kursu dla pracowników socjalnych, możesz jednocześnie zająć się wieloma problemami, takimi jak psychologia kliniczna, domy zastępcze, przemoc domowa, zdrowie psychiczne itp.