Przykłady życiorysów dla dziennikarzy

Kariera dziennikarska jest bardziej ekscytująca niż kiedykolwiek wcześniej ze względu na technologię, która przyczyniła się do wzrostu szans na zatrudnienie dla aspirujących dziennikarzy. Rozwój mediów społecznościowych pozwala wszystkim zainteresowanym tą branżą na dostęp do wielu różnych prac dziennikarskich, z których mogą oni wybierać. Z kanałami przedstawiającymi wiadomości 24/7 i tysiącami stron internetowych, twój reportaż może szybko stać się popularnym i być rozpowszechnionym na całym świecie w zaledwie kilka minut.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Aspirujący dziennikarze mogą także otrzymać pracę w firmach zajmujących się relacjami publicznymi albo reklamą. Życiorys dziennikarza, który będzie się wyróżniał, pomoże ci zdobyć pracę w tych firmach i zdobyć świetne zlecenia jako wolny strzelec.

Możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy poprzez napisanie życiorysu, który zdobędzie uwagę menedżerów ds. zatrudnienia. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest użycie właściwego szablonu lub narzędzia do budowania CV. Dzięki nim stworzysz życiorys, który pomoże ci wybić się spośród innych osób poszukujących pracy.

Spójrzmy na niektóre porady, które pomogą ci stworzyć wygrywający życiorys.

Table of Contents

Dodatkowe informacje na temat życiorysu dziennikarza

Według statystyk, firmy, które zatrudniają najwięcej dziennikarzy to gazety z wiadomościami, magazyny, domy wydawnicze, radio i telewizja, ale także branża wideo, czy uniwersytety oraz szkoły podyplomowe.

Według portalu pracuj.pl dziennikarze pracujący na etacie zarabiają pomiędzy 2 500 a 7 000 PLN brutto miesięcznie. Zarobki często są uzależnione od wielkości firmy.

Przykład życiorysu

Klara Kowalska

Dziennikarka

956083523

klarakowalska@gmail.com

Warszawa

Doświadczona dziennikarka z wyjątkowymi zdolnościami przywódczymi. Posiadam udokumentowane doświadczenie w zakresie dostarczania doskonale przygotowanych, informatywnych artykułów omawiających aktualne wydarzenia, włączając w to tematy takie jak zdrowie i wellness, a także polityka międzynarodowa.

Doświadczenie zawodowe

Młodsza redaktorka

Gazeta Wyborcza, Warszawa

Sierpień 2019-Czerwiec 2020

 • Edytowałam zlecone teksty umieszczane na wielu platformach oraz badałam i wybierałam odpowiednie treści wizualne do dodania.
 • Informowałam czytelników o świeżych i nowych spostrzeżeniach odnośnie wcześniej opublikowanych artykułów, aby byli oni na bieżąco.
 • Wykorzystywałam wywiady, obserwacje i badania w celu zebrania i zweryfikowania informacji o historii przed przesłaniem jej do publikacji.

Redaktorka

ABC News, Nowy Jork

Lipiec 20218-Lipiec 2019

 • Tworzyłam koncepcje, które były uwzględnione w premierach, kampaniach sponsorowanych i bieżącej ramówce.
 • Zbierałam informacje do reportaży i innych artykułów, przeprowadzając wywiady z różnymi kontaktami oraz śledząc podane tropy.
 • Skutecznie prezentowałam historie za pomocą kombinacji wideo, dźwięku i grafiki.

Wykształcenie

Licencjat z dziennikarstwa i komunikacji masowej

Wydział Dziennikarski Uniwersytetu Warszawskiego

2017

Umiejętności

 • Doskonałe umiejętności pisarskie
 • Narzędzia do gromadzenia informacji
 • Doskonała umiejętność wyszukiwania informacji
 • Copywriting
 • Przemowy publiczne

Dodatkowe zajęcia

Tworzę treści na osobisty kanał YouTube, który koncentruje się na wiadomościach o popkulturze i biznesie medialnym.

Jak stworzyć życiorys dziennikarza?

Jeżeli chcesz otrzymać pracę, musisz wysłać profesjonalny życiorys. Ta zasada dotyczy także branży dziennikarskiej. Potrzebujesz życiorysu dziennikarza, który wyróżni cię i pomoże ci zdobyć pracę w tej konkurencyjnej branży. Musisz także dostosować swój życiorys do każdego stanowiska, o które się ubiegasz, aby spełnić wymagania menedżera ds. zatrudnienia.

Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako dziennikarz, musisz pokazać swojemu potencjalnemu pracodawcy, że jesteś dokładnie tym, kogo potrzebuje firma. Oto kilka porad, które możesz uwzględnić, doskonaląc swój życiorys dziennikarza, aby zdobyć wymarzoną pracę:

 • Użyj właściwego formatu swojego życiorysu dziennikarza.
 • Przeanalizuj opis pracy i dodaj wszystkie adekwatne umiejętności do swojego życiorysu.
 • Użyj niezbędnych słów kluczowych, ponieważ większość rekruterów używa systemów śledzenia kandydatów, które odrzucają życiorysy, które nie zawierają słów kluczowych.

Porady eksperta

Sprawdź opis stanowiska, ponieważ zazwyczaj zawiera on niektóre słowa kluczowe i umiejętności, jakie musisz dodać do swojego życiorysu dziennikarza, aby zwiększyć swoje szanse na bycie zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.

Układ życiorysu dziennikarza

Twój układ życiorysu zdradza twój profesjonalizm i może sprawić, że dostaniesz szansę lub ją stracisz. Właściwy format życiorysu dziennikarza to format z odwróconym porządkiem chronologicznym, który pozwoli ci skupić się na twoim doświadczeniu zawodowym.

Struktura życiorysu dziennikarza 

Istnieją dwa inne formaty, które możesz wziąć pod uwagę, tworząc życiorys dziennikarza. To format funkcjonalny i układ mieszany.

Życiorys funkcjonalny pozwala ci skupić się na twoich umiejętnościach i jest idealny, jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia. Życiorys mieszany łączy w sobie najlepsze cechy formatu z odwróconym porządkiem chronologicznym i życiorysu funkcjonalego. Jest idealny, jeżeli masz już spore doświadczenie zawodowe.

Struktura życiorysu dziennikarza powinna zawierać poniższe sekcje:

 • Nagłówek
 • Profesjonalne podsumowanie/cele zawodowe
 • Doświadczenie zawodowe
 • Sekcja z wykształceniem
 • Sekcja z umiejętnościami
 • Dodatkowe sekcje

Zacznij swój życiorys dziennikarza od nagłówka

Nagłówek zawiera twoje dane kontaktowe i link do twojego bloga i portfolio. Musisz dodać też swoje imię i nazwisko, numer telefonu, profesjonalny adres e-mail, adres domowy (opcjonalnie) i miejscowość (opcjonalnie).

Przykład dobrego nagłówka

POPRAWNIE
Adam Nowak

253 656 363

adamnowak@gmail.com

Warszawa

adamnowak.wordpress.com

Przykład niewłaściwego nagłówka

NIEPOPRAWNIE

Adam Nowak

253 656 363

adamnowak@gmail.com

adamnowak.wordpress.com

Data urodzenia 03/05/1991

Numer domu 34

Ulica Słoneczna

Warszawa

Nagłówek nie powinien zawierać zbyt wielu danych.

Czy zdjęcie w życiorysie dziennikarza jest wymagane?

Nie jest wymagane umieszczanie zdjęcia w CV dziennikarskim, ale może być to oczekiwanie, ponieważ możesz być twarzą firmy. Jeśli dołączysz zdjęcie, upewnij się, że jest to zdjęcie profesjonalne.

Wybór tytułu profesjonalnego życiorysu dziennikarza

Istotne jest dopasowanie tytułu zawodowego do każdej pracy, ponieważ stanowiska i firmy różnią się od siebie.

Profesjonalne podsumowanie

Podsumowanie życiorysu przedstawia twoje zawodowe osiągnięcia i doświadczenie. Ta sekcja powinna przekonać menedżera ds. zatrudnienia do przeczytania dalszej części życiorysu.

PRAWIDŁOWY PRZYKŁAD

Odnoszący sukcesy dziennikarz multimedialny z ponad ośmioletnim doświadczeniem, oddany doskonałości i uczciwości. Ma znakomitą znajomość języka angielskiego i dobrą znajomość różnych stylów pisania. Biegły w opracowywaniu artykułów, reportaży, artykułów wstępnych i scenariuszy telewizyjnych.

NIEPRAWIDŁOWY PRZYKŁAD

Oddany dziennikarz ze stabilną historią pracy, poszukujący stanowiska jako członek waszej redakcji. Mam również doświadczenie w mediach społecznościowych i reportażach śledczych.

Sekcja z celami zawodowymi jest idealna, jeżeli jesteś świeżo upieczonym studentem albo zmieniasz branże i nie masz zbyt dużego doświadczenia. Pozwala ci ona pokazać swoją pasję do tej pracy i omówić twoje zbywalne umiejętności i cele zawodowe.

Doświadczenie zawodowe w życiorysie dziennikarza

Twoje doświadczenie zawodowe to integralna część życiorysu, ponieważ pozwala ona twojemu potencjalnemu pracodawcy zobaczyć, co możesz zaoferować, bazując na twoim poprzednim doświadczeniu zawodowym. Jeżeli nie jesteś pewien, jak się do tego zabrać, szablon życiorysu dla dziennikarza może ci pomóc w napisaniu sekcji z historią pracy. Sprawdź nasze szablony życiorysów.

Opisz swoje profesjonalne doświadczenie w życiorysie dziennikarza

Kiedy wymieniasz swoją historię pracy w sekcji z doświadczeniem zawodowym, zacznij od nazwy swojego stanowiska, nazwy firmy, czasu zatrudnienia i ogólnych obowiązków umieszczonych pod nazwą każdego stanowiska za pomocą wypunktowania.

Najlepszym doświadczeniem, które powinieneś umieścić w tej sekcji, jest każde profesjonalne doświadczenie istotne dla pracy, o którą się ubiegasz. Radzimy ci pominąć wszystkie doświadczenia, które nie są istotne dla danej posady. Dobrym pomysłem jest też wymienienie policzalnych osiągnięć, ponieważ to pozwala potencjalnemu pracodawcy zobaczyć twoje wartości, które przynosisz firmie.

Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym dla początkujących dziennikarzy

Stażysta w stacji telewizyjnej

Twoje Media

Styczeń 2019-Lipiec 2019

 • Byłem odpowiedzialny za rozkładanie sprzętu potrzebnego w zdalnych stacjach, używanego w celach promocyjnych i do transmisji.
 • Podróżowałem do różnych miejsc i przeprowadzałem wywiady związane z wydarzeniami i osobistymi doświadczeniami z pomocą innych dziennikarzy.
 • Asystowałem reporterowi, który przeprowadzał wywiady, wypełniając raporty, zawierające dane osobowe. Otrzymałem pozytywną ocenę od starszego redaktora.

Przykłady sekcji z doświadczeniem zawodowym dla doświadczonych dziennikarzy

POPRAWNIE
Straszy reporter stacji telewizyjnej

Grupa Medialna

Czerwiec 2019-Obecnie

 • Zarządzałem różnymi projektami i nadzorowałem zespół ośmiu redaktorów, producentów i asystentów produkcji, zwiększając liczbę projektów publikowanych co miesiąc o 5%.
 • Co miesiąc przygotowywałem działania postprodukcyjne dla trzech różnych produkcji.
 • Co trzy miesiące szkoliłem dwóch młodszych pisarzy, którzy pracowali jako stażyści.
 • Zapewniałem atrakcyjną relację z najświeższymi informacjami i innymi wiadomościami dla mediów drukowanych i internetowych.

Wykształcenie w życiorysie dziennikarza

Sekcja z edukacją w twoim życiorysie pozwala ci stworzyć listę wykształcenia, które zdobyłeś, niezależnie od tego, czy jest to dyplom uczelni wyższej, czy też świadectwo maturalne. To bardzo ważna sekcja, która powinna się znaleźć w twoim życiorysie, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym dziennikarzem. Dostrzeżesz ją w większości przykładowych życiorysów.

Czy powinienem zacząć od sekcji z wykształceniem, czy z doświadczeniem?

Zależnie od formatu życiorysu, który wybrałeś, możesz zacząć od sekcji z wykształceniem lub doświadczeniem zawodowym. Jeżeli wybierzesz odwrócony porządek chronologiczny, powinieneś zacząć od sekcji z doświadczeniem zawodowym, ale jeśli zdecydowałeś się na format funkcjonalny lub mieszany, zacznij od swoich umiejętności.

Jak poprawnie przedstawić wykształcenie w życiorysie dziennikarza?

Sekcja z edukacją powinna zawierać nazwę uczelni i miejscowość, zdobyty stopień naukowy oraz lata, kiedy studiowałeś.

Przykładowa sekcja z wykształceniem w życiorysie dziennikarza

POPRAWNIE
Licencjat z dziennikarstwa i komunikacji

Warszawa

2018-2020

Umiejętności, które powinny się pojawić w życiorysie dziennikarza

Każdy przykładowy życiorys, na który spojrzysz, będzie miał sekcją z umiejętnościami, ponieważ jest to kluczowa sekcja życiorysu dziennikarza. Dziennikarstwo wymaga specyficznych umiejętności, które pomogą ci w efektywnym pełnieniu swoich obowiązków. Kluczowe jest wymienienie tylko tych umiejętności, które są istotne i te, które naprawdę posiadasz. Pomiń te umiejętności, które są nieistotne i niewymagane od dziennikarzy.

Opis stanowiska zawiera niektóre z wymaganych umiejętności, a więc możesz go dokładnie przejrzeć i zawrzeć wszystkie wymienione umiejętności w tej sekcji.

Jakie są główne umiejętności oczekiwane od dziennikarzy?

Spójrzmy na niektóre ważne umiejętności, które powinieneś zawrzeć w życiorysie:

Umiejętności twarde

 • Umiejętność redagowania tekstu
 • Adobe Photoshop
 • Reportaże śledcze
 • Filmowanie
 • Prezentowanie skomplikowanych wiadomości
 • Reportaż telewizyjny
 • Budowanie relacji z osobami z zewnątrz
 • Umiejętność wyszukiwania informacji

Miękkie umiejętności

 • Umiejętność porozumiewania się
 • Wielozadaniowość
 • Zarządzanie czasem
 • Integralność
 • Dbałość o szczegóły
 • Umiejętność rozwiązywania problemów
 • Umiejętności organizacyjne
 • Doskonałe umiejętności pisania

Jakie umiejętności dla początkującego dziennikarza?

 • Podstawowe umiejętności filmowania
 • Podstawowe umiejętności kodowania
 • Umiejętności edycji
 • Raportowanie wspomagane komputerowo
 • Umiejętność komunikowania się
 • Kreatywność
 • Przeprowadzanie wywiadów
 • Raportowanie w mediach społecznościowych

Jakie umiejętności dla doświadczonego dziennikarza?

 • Prawo z zakresu dziennikarstwa
 • Sprawdzanie faktów
 • Śledzenie informacji
 • Reportaże telewizyjne
 • Znajomość FileMaker Pro
 • Znajomość Maya
 • Biegłość w zakresie SEO

Napisz idealny “haczyk” w życiorysie dziennikarza

“Haczyk” w życiorysie to zestaw słów, które podsumowują twoje osiągnięcia i pokazują twoją wartość. Może to być cytat, referencje, osiągnięcia lub własny opis.

Przykład sloganu dla początkującego dziennikarza

Główny dylemat dziennikarstwa polega na tym, że nie wiesz tego, czego nie wiesz. – Bob Woodward

Przykład sloganu dla doświadczonego dziennikarza

Tworzyłem wielokrotnie nagradzane popularne programy telewizyjne, w tym program śledczy “Uwaga!”.

Dodatkowe nagłówki dla życiorysu dziennikarza

Branża dziennikarska jest bardzo konkurencyjna, a to znaczy, że twój życiorys powinien pokazywać twoje umiejętności i doświadczenie w doskonały sposób.

Możesz podać linki do własnej pracy i mediów społecznościowych, ale wielu rekruterów chce zobaczyć, co odróżnia cię od wszystkich innych kandydatów. Dodatkowe sekcje zawierające twoje certyfikaty, zainteresowania i języki to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi wielu pracodawców.

Jeżeli używasz szablonu życiorysów, znajdziesz te sekcje w większości z nich. Sprawdź nasze szablony życiorysów.

Umiejętności komputerowe i certyfikaty

Jeżeli masz jakiekolwiek certyfikaty, które mogą pomóc twojemu życiorysowi dziennikarza się wyróżnić, powinieneś je zawrzeć w oddzielnej sekcji. Niektóre certyfikaty i umiejętności komputerowe, które możesz dodać w tej sekcji to:

 • Certyfikat w zakresie zarządzania treścią cyfrową
 • Certyfikat z tłumaczenia symultanicznego

Zainteresowania

Sekcja z zainteresowaniami jest kontrowersyjna, ponieważ niektórzy menedżerowie ds. rekrutacji mogą szybko cię zdyskwalifikować, jeśli twoje zainteresowania są nieistotne dla stanowiska. Jeśli twoje zainteresowania nie pasują do roli, lepiej pominąć tę sekcję. Niektóre zainteresowania, które możesz wziąć pod uwagę w przypadku CV dziennikarza, obejmują podcasty, blogowanie, fotografię i wideografię.

Języki

Sekcja językowa jest bardzo ważna dla CV dziennikarza. Ważne jest, aby wymienić język i poziom biegłości oraz używać oficjalnych certyfikatów językowych. Mogą to być na przykład SIELE dla języka hiszpańskiego, DELF dla francuskiego z wynikiem 70% i wyższym oraz IELTS lub TOEFL dla języka angielskiego z wynikiem 30 punktów i wyższym.

Podsumowanie: najważniejsze rady dotyczące pisania idealnego życiorysu dziennikarza

Oto przegląd najważniejszych punktów, które omówiliśmy w tym artykule i które pomogą ci stworzyć życiorys dziennikarza, który pomoże ci zdobyć twoją kolejną pracę:

 • Upewnij się, że twoje dane kontaktowe są aktualne.
 • Użyj właściwego formatowania dla swojego życiorysu dziennikarza.
 • Dodaj wszystkie istotne sekcje w życiorysie dziennikarza, wliczając w to nagłówek, podsumowanie/cele zawodowe, doświadczenie, wykształcenie i sekcję z umiejętnościami.
 • Dołącz list motywacyjny, nawet jeśli nie jest wymagany, bo może ci to pomóc wyróżnić się na tle konkurencji.

Utwórz list motywacyjny, który będzie pasować do twojego życiorysu

Większość menedżerów ds. rekrutacji nie prosi o listy motywacyjne, ale ważne jest, aby dołączyć go do CV, aby wyróżnić aplikację. List motywacyjny pozwala ci opowiedzieć o niektórych osiągnięciach, zaprezentować swoją pasję do pracy i odróżnić cię od innych osób poszukujących pracy.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak napisać życiorys dziennikarza?

Musisz dodać wszystkie kluczowe sekcje, w tym nagłówek, podsumowanie/cel zawodowy, doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i wszelkie inne dodatkowe sekcje, które wyróżnią twoje CV.

 • Jakie umiejętności dziennikarz musi posiadać?

Dziennikarz powinien umieć napisać artykuł prasowy, opisywać konferencje prasowe i posiadać doskonałe umiejętności interpersonalne, takie jak cierpliwość, elastyczność i przywództwo.

 • Jakie umiejętności powinien zawrzeć w moim życiorysie dziennikarza?

Niektóre z umiejętności, których potrzebujesz w swoim CV dziennikarskim, obejmują reportaże telewizyjne, reportaże terenowe, doskonałą znajomość języka polskiego, prezentowanie wiadomości i umiejętność wyszukiwania informacji.

 • Jakie są cele zawodowe dziennikarza?

Dziennikarze powinni zachować obiektywizm w dziennikarstwie i tworzyć reportaże, w których zawsze pozostają neutralni i bezstronni.