Przykłady życiorysów dla chemików

Jako chemik musisz posiadać dużą wiedzę i szeroki wachlarz umiejętności. Profesjonalny chemik musi rozumieć zjawiska chemiczne, począwszy od pojedynczych atomów po takie rzeczy, jak synteza organiczna i reakcje różnych pierwiastków.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

W rzeczy samej praca chemika wymaga biegłości z zakresu wielu różnych procesów chemicznych.

Jednak nawet najlepsi z najlepszych w dziedzinie chemii mogą mieć trudności z zaprezentowaniem swojej wiedzy, umiejętności i doświadczenia podczas poszukiwania pracy.

Nie każdy wie, jak skutecznie napisać list motywacyjny, który będzie przedstawiał doświadczenia i umiejętności chemików w sposób budujący zainteresowanie.

Na szczęście dla ciebie jesteśmy tutaj, aby pomóc ci napisać najlepsz życiorys chemika przy użyciu naszych przykładów CV dla chemików.

Co włączyć w życiorys chemika?

Tworzenie życiorysu chemika może być dość trudne. Musisz nie tylko przedstawić swoją wiedzę i umiejętności w zrozumiały i interesujący sposób, ale także zwięźle i dokładnie określić, co musisz zawrzeć w liście motywacyjnym chemika.

Aby być skutecznym, tak jak procesy chemiczne, życiorys chemika potrzebuje kilku dobrze użytych elementów. Wszystkie te elementy muszą być odpowiednio użyte razem!

Różnica pomiędzy efektywnym a nieefektywnym listem motywacyjnym może być ogromna i poważnie wpłynąć na twoje szanse bycia zauważonym przez rekrutera.

W tym artykule skupimy się na kilku czynnikach, które mogą zadecydować o twojej aplikacji — począwszy od najlepszego stylu formatowania, a skończywszy na dodatkowych sekcjach, które powinien zawierać życiorys dla chemików.

Zwrócenie szczególnej uwagi na te czynniki zapewni ci gwarantowany sukces w poszukiwaniu pracy!

Zanim zaczniemy, spójrzmy na listę wszystkich sekcji życiorysu, które powinieneś włączyć do swojego podania, i które będziemy tu omawiać:

 • Dane kontaktowe
 • Sekcja z wykształceniem
 • Sekcja z doświadczeniem zawodowym
 • Certyfikaty
 • Sekcja z umiejętnościami

Kluczowym zadaniem życiorysu chemika jest przekonanie kierownika ds. rekrutacji, że masz odpowiednie doświadczenie i historię zawodową. Pokażemy ci dokładnie, jak przedstawić te informacje.

Po więcej przykładów życiorysów chemika i wzorów życiorysów, odwiedź naszą stronę z listami motywacyjnymi.

Jak sformatować przykładowy życiorys chemika?

Teraz kiedy nadszedł czas na stworzenie swojego własnego życiorysu możesz zastanawiać się od czego zacząć.

Nie martw się: jesteśmy tu po to, aby poprowadzić cię przez proces pisania twojego życiorysu chemika krok po kroku!

Pierwszą rzeczą, którą musisz wziąć pod uwagę, jest ustrukturyzowanie twojego życiorysu chemika, czyli musisz zdecydować, jaki układ będą miały poszczególne sekcje.

Ten proces nazywa się formatowaniem życiorysu. Życiorys chemika z dobrym formatowaniem może znacząco zwiększyć twoje szanse na bycie zauważonym przez menedżerów ds. rekrutacji.

Wybranie odpowiedniego formatu życiorysu może być trudne, ale właśnie po to tu jesteśmy. Będziesz musiał skupić się na układzie oraz rozmiarze tekstu w twoim liście motywacyjnym.

Polecamy ci sformatowanie twojego życiorysu chemika w jeden z następujących sposób:

 • Pisząc swój życiorys chemika, użyj formatowania z odwróconym porządkiem chronologicznym. Oznacza to, że doświadczenia, które podajesz w sekcjach z doświadczeniem zawodowym i wykształceniem zaczyna się od najnowszych do najstarszych. Jest to ogólnie akceptowany format dla podań chemików.
 • Używaj profesjonalnego fontu w spójny sposób, cały czas, kiedy dodajesz treść do swojego życiorysu. Polecamy rozmiar fontu 11-12. W ten sposób twoje informacje będą wyglądać bardziej profesjonalnie.
 • Polecamy ci też stworzyć życiorys nieprzekraczający jednej strony. Zazwyczaj rekruterzy nie czytając całego życiorysu, więc stworzenie długiego podania nie zawsze będzie dla ciebie korzystne.
 • Zawrzyj w swoim życiorysie chemika co najmniej trzy sekcje. Mogą to być na przykład informacje kontaktowe, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, sekcja z umiejętnościami.
 • Zapisz swój życiorys w formacie PDF. To ogólnie akceptowany format dla podań chemików.

Rozpocznij pisanie swojego życiorysu chemika od podania danych kontaktowych

Po tym, jak zdecydowałeś jakiego formatu użyć w swoim życiorysie chemika, nadszedł czas na podstawowe sprawy.

Celem, dla którego wysyłasz swój życiorys do różnych firm, jest bycie zauważonym przez rekrutera, otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a w końcu zdobycie pracy.

Jednakże, aby te rzeczy się wydarzyły, musisz nie tylko przedstawić wspaniałe doświadczenie, wykształcenie i sekcje z umiejętnościami, ale także dodać swoje dane kontaktowe, które powinny być przekazane w przejrzysty i profesjonalny sposób.

Na samej górze swojego życiorysu chemika powinieneś zwiększyć rozmiar fontu, w którym napisane jest twoje imię i nazwisko. Powinny być one o kilka rozmiarów większe od reszty tekstu.

Wprowadź swoje dane kontaktowe poniżej swojego imienia. Zawrzyj w nich swój adres e-mail, a także numer telefonu. Bez tych informacji rekruter nigdy nie będzie się w stanie z tobą skontaktować.

Oto kilka porad od ekspertów: wybierz profesjonalnie wyglądający adres e-mail zamiast śmiesznych sformułowań. Osoby ubiegające się o pracę w branży chemicznej powinny wyglądać tak profesjonalnie, jak to tylko możliwe. Dodanie profilu do twojego LinkedIn także może pomóc, na wypadek, jeżeli twoi konkurencji też go użyli.

Aby stworzyć idealny życiorys chemika i być pewnym, że trafisz do czołówki kandydatów aplikujących na stanowisko, kliknij tutaj.

Nie zapomnij dodać do swojego życiorysu sekcji z wykształceniem

Po tym, jak podałeś już swoje dane kontaktowe, nadszedł czas na to, aby skupić się na części życiorysu, która pokaże twoją wiedzę.

Zawarcie sekcji, która będzie pokazywać twoje kwalifikacje, bez dodawania do niej poprzedniego doświadczenia zawodowego czy umiejętności, zdecydowanie zwiększy twoje szanse no zdobycie wymarzonej pracy w branży chemicznej. Możesz zrobić to w sekcji z wykształceniem.

Obecnie większość firm wymaga od kandydatów na stanowiska w branży chemicznej ukończenia uczelni wyższej.

Pisanie sekcji z wykształceniem może początkowo wydawać się problematyczne. Możesz nie wiedzieć, jakie informacje powinny być zawarte w tej części podania, aby sprawić, że będzie doskonałe.

Dobrym sposobem na ustrukturyzowanie sekcji z wykształceniem jest przedstawienie stopnia naukowego, nazwy uczelni, daty rozpoczęcia i ukończenia studiów.

Jeżeli uczęszczałeś na adekwatne zajęcia dodatkowe, polecamy zawrzeć je w tej części, używając wypunktowania.

Pamiętaj, że ta sekcja ma być krótka i zwięzła!

Przykłady sekcji z wykształceniem w życiorysie chemika

Oto przykład życiorysu chemika:

Przykład życiorysu chemika – Wykształcenie

Wykształcenie

Licencjat z Chemii

Uniwersytet Warszawski

2015 – 2019

 • Rozwijałem swoją pasję do organicznej syntezy poprzez pracę w laboratorium.
 • Byłem aktywnym członkiem Gildii Alchemicznej (stowarzyszenia chemików).

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, ta sekcja powinna być krótka i efektywna. Powyższy przykład spełnia te wymogi. Możesz dodać więcej informacji, używając wypunktowania.

Jeżeli chcesz przejrzeć więcej przykładów życiorysów chemików i znaleźć idealny szablon listu motywacyjnego kliknij tutaj.

Historia zatrudnienia i praktyk zawodowych

Teraz kiedy sekcja z edukacją została ukończona, skierujemy swoją uwagę na główną część życiorysu chemika: sekcję z doświadczeniem.

Sekcja z doświadczeniem jest najważniejszą częścią aplikacji. Zawiera wszystkie kluczowe informacje o twoich poprzednich stanowiskach. Jakość sekcji z doświadczeniem zawodowym może udoskonalić lub zrujnować życiorys chemika.

Kluczowe jest przemyślenie najważniejszych rzeczy, które sprawią, że twoja sekcja z doświadczeniem będzie lśnić. Jeżeli będzie wykonana poprawnie, zdobędziesz pracę jako chemik w bardzo krótkim czasie.

Aby twoje doświadczenie zawodowe prezentowało się tak porządnie i efektywnie, jak to tylko możliwe musisz upewnić się, że wszystkie informacje, które w niej zawarłeś, są istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.

Upewnij się, że pogrubiłeś nazwy stanowisk, które pełnileś w swoich poprzednich pracach. Pod nazwą stanowiska, napisz nazwę zatrudniającej cię firmy oraz lata pracy.

Polecamy ci użyć wypunktowania do opisu twoich obowiązków i osiągnięć w pracy. Wypunktowanie sprawi, że czytelnik w łatwiejszy sposób zrozumie twój opis pracy.

Dodatkowo ponieważ jest to podanie o pracę chemika, postaraj się włączyć numeryczne i statystyczne informacje podczas opisywania swoich obowiązków. Możesz na przykład wspomnieć, w jaki sposób twoja praca zwiększyła efektywność projektu lub przychód firmy, używając procentów.

Przykłady

Oto dwa przykłady życiorysu chemika:

POPRAWNIE

DOŚWIADCZENIE

Chemik

ChemCo 

06/2015 – 11/2018

Kraków

 • Poprzez proces rozwijania technik, zredukowałem koszty związane z testami podczas syntezy organicznej o 25,000 PLN.
 • Analizowałem i certyfikowałem ponad 20 złożonych wzorców kalibracji cieczy i gazów przy użyciu chromatografii gazowej. Wzorce zostały oparte na standardach  Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
 • Zredukowałem koszty produkcji o średnio 8% dzięki zmianie, jaką przeprowadziłem w istniejących formułach.

To efektywny opis pracy w życiorysie chemika. Możemy tu zobaczyć wszystkie informacje o obowiązkach i osiągnięciach. Pojawiają się tu nawet metryki, które oferują lepszy obraz tego, jakie możliwości ma osoba ubiegająca się o pracę, na przykład termin syntezy organiczne oraz branżowy żargon.

Następujący przykład życiorysu chemika jest nieefektywny:

NIEPOPRAWNIE

DOŚWIADCZENIE

Chemik

ChemCo 

06/2015 – 11/2018

Kraków

 • Obniżenie kosztów prowadzenia testów procedury syntezy organicznej.
 • Analizowanie i certyfikowanie złożonych wzorców kalibracji cieczy i gazu
 • Wykonywanie testów sprawdzających jakość.
 • Zredukowanie kosztów produkcji.

Ten opis niewiele mówi.

Zawrzyj w swoim życiorysie swoje stypendia, wyróżnienia oraz nagrody 

Po ukończeniu sekcji z doświadczeniem możesz zastanawiać się, w jaki sposób zwiększyć wartość swojej aplikacji, lub jak sprawić, że będzie wyglądała bardziej zachęcająco dla menedżera ds. rekrutacji.

Możesz sprawić, że twój list motywacyjny będzie wyróżniał się jeszcze bardziej poprzez dodanie sekcji z certyfikatami oraz nagrodami, jakie zdobyłeś. Robiąc to, bez wątpienia, zwiększysz wiarygodność swojego życiorysu chemika i dodasz dodatkowe informacje na temat twojej ekspertyzy z zakresu chemii.

Na obecnym rynku pracy wielu twoich konkurentów także posiada jakieś adekwatne wykształcenie. Dobrym sposobem na to, aby się wyróżniać, jest zdobycie certyfikatów lub nagród za projekty. W ten sposób zostaniesz wybrany z puli kandydatów ubiegających się o to samo stanowisko.

Certyfikaty pokazują, że poświęciłeś czas na pogłębienie swojej wiedzy i udoskonalenie umiejętności, a także rozumiesz tę dziedzinę lepiej, niż ci chemicy, którzy nie posiadają certyfikatów.

Jednym z certyfikatów polecanych chemikom jest certyfikat DPL.

Umiejętności, które można zawrzeć w życiorysie chemika

Po ukończeniu tworzenia sekcji, które omówiliśmy, co jeszcze musisz zrobić? Odpowiedź brzmi: dodać do swojego życiorysu chemika kolejne ważne, zwiększające wartość sekcje.

Twój życiorys chemika nie kończy się na certyfikatach. Możesz jeszcze bardziej udoskonalić swój życiorys, dodając sekcję z umiejętnościami.

Sekcja z umiejętnościami to idealny sposób na zaprezentowanie czytelnikowi twoich umiejętności i zdolności z zakresu chemii, zwłaszcza jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś w poprzednich sekcjach.

Ta sekcja powinna wymieniać twoje adekwatne, ważne umiejętności z zakresu chemii, które pasują do opisu pracy, o którą się ubiegasz.

Upewnij się, że stworzyłeś listę 5-10 twardych i miękkich umiejętności. Te twarde i miękkie umiejętności powinny pasować do opisu pracy, a więc upewnij się, że przeczytałeś wszystkie wymogi ostrożnie, jeszcze zanim zaczniesz tworzyć sekcję z umiejętnościami. Oto lista najważniejszych umiejętności, które możesz zawrzeć w życiorysie chemika:

Umiejętności twarde:

 • Dokumentacja
 • Przygotowywanie aparatury
 • Optymalizacja protokołów
 • Synteza organiczna
 • Analiza chemiczna
 • Składowanie i utylizowanie niebezpiecznych substancji
 • Chemia mokra
 • Analiza statystyczna
 • Umiejętności z zakresu obsługi komputera
 • Wprowadzanie danych

Miękkie umiejętności:

 • Krytyczne myślenie
 • Zdolności interpersonalne
 • Zarządzanie czasem
 • Zarządzanie danymi
 • Komunikacja
 • Szkolenie innych
 • Współpraca
 • Pozytywne podejście do pracy
 • Myślenie dedukcyjne
 • Myślenie krytyczne

Co można, a czego nie w życiorysie chemika?

Teraz kiedy omówiliśmy już wszystkie kluczowe sekcje, które możesz dodać do swojego życiorysu chemika, aby nadać mu efektywności i klarowności, nadszedł czas na to, aby omówić kolejne kluczowe elementy.

Według wielu badań statystycznych, zatrudnienie chemików ma wzrosnąć o 5% między 2019 a 2029 rokiem. To szybciej niż średnia wszystkich innych zawodów.

Ze względu na to, że firmy otrzymują niezliczone aplikacje każdego dnia, potencjalni pracodawcy filtrują życiorysy, które otrzymują. Po przefiltrowaniu, jeśli twoje podanie jest wybrane, rekruterzy tylko pobieżnie przejrzą twój życiorys.

Potencjalni pracodawcy mogą używać programów skanujących, aby przefiltrować życiorysy, które otrzymują. Te systemy śledzenia kandydatów są zaprojektowane po to, aby wybrać listy motywacyjne z największą liczbą słów kluczowych.

Ważne jest stworzenie równowagi między odpowiednimi czasownikami, słowami kluczowymi, a terminami z branży związanymi z pracą, o którą się ubiegasz, a także normalnym słownictwem. Nie wypełniaj sekcji z doświadczeniem zawodowym branżowym żargonem – musi być ona czytelna.

Upewnienie się, że życiorys przedstawia tylko istotne informacje, a także zawiera słowa kluczowe, a także terminologię chemiczną jest kluczem do napisania idealnego życiorysu chemika.

Najważniejsze punkty

Przedstawiamy najważniejsze punkty, które musisz uwzględnić, tworząc życiorys chemika:

 • Zaprojektuj swój życiorys konkretnie z uwzględnieniem pracy chemika, o którą się ubiegasz.
 • W sekcjach swojego życiorysu przedstaw adekwatne doświadczenie, słowa kluczowe, branżowy żargon, bez zbędnego przeładowywania treści.
 • Pokaż swoją wartość, prezentując najważniejsze obowiązki i osiągnięcia ze swojej poprzedniej pracy.
 • Opisz swoje doświadczenie, używając odwróconego porządku chronologicznego.
 • W umiejętny sposób połącz swoje umiejętności oraz doświadczenie w pracy chemika do pracy, o którą się ubiegasz.
 • Dodaj certyfikaty, aby zwiększyć efektywność swojego życiorysu chemika.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak stworzyć opis pracy w życiorysie chemika?Postaraj się stworzyć listę najważniejszych i najbardziej adekwatnych obowiązków i osiągnięć związanych z konkretną pracą. Możesz wymienić te informacje, używając wypunktowania.
 • Czy muszę ukończyć studia, aby zostać chemikiem?Praca chemika wymaga ukończenia co najmniej trzyletnich studiów licencjackich, ale zdobycie tytułu magistra lub wyższego może być pomocne.Według statystyk, chemicy, którzy mają wyższy stopień edukacji, w szczególności doktorat, mogą mieć większe szanse na zdobycie pracy.
 • Jak długi powinien być życiorys chemika?Polecamy ci zawrzeć życiorys chemika na jednej stronie, bo w taki sposób jest on najefektywniejszy. Rekruterzy wolą czytać jednostronicowe życiorysu.Znajdź idealny szablon życiorysu stworzony przez ekspertów tutaj.
 • Jak przedstawić badania naukowe w życiorysie chemika?Możesz dodać te informacje w sekcji z doświadczeniem zawodowym, używając wypunktowania.