Przykłady najlepszych życiorysów dla kelnerów

Kelnerzy zapewniają klientom komfort i wspaniałe doświadczenie kulinarne poprzez zbieranie zamówień, podawanie jedzenia i napojów, a także informowanie o różnych pozycjach menu w lokalu gastronomicznym.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 2 opinie klientów

Praca kelnera wymaga więcej niż tylko podawanie jedzenia i napojów. Musisz mieć znakomite umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Będziesz też potrzebować wyróżniającego się życiorysu, który wyróżni cię na tle konkurencji. Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, możesz sprawdzić nasze przykłady życiorysów dla kelnerów, żeby wiedzieć, jak napisać doskonały życiorys.

Praca kelnera to doskonały sposób na rozpoczęcie kariery w branży gastronomicznej i zdobycie nieco wiedzy i doświadczenia w zakresie działalności restauracji. Jeżeli jesteś zafascynowany branżą gastronomiczną, kochasz pracować w szybko zmieniającym się środowisku i dbasz o to, by twoi klienci otrzymali wyjątkową obsługę, stanowiska kelnera jest dla ciebie idealne.

Kluczowe jest posiadanie profesjonalnego życiorysu kelnera, w szczególności, kiedy chcesz otrzymać pracę w dobrej restauracji, której wartością jest doskonałej jakości obsługa klienta. Spójrzmy na niektóre porady, które pomogą ci w stworzeniu życiorysu kelnera, który pomoże ci w zdobyciu wymarzonej pracy.

Co zawrzeć w życiorysie kelnera?

Kiedy szukasz nowej pracy jako kelner w restauracji, musisz mieć życiorys, który przyciągnie uwagę menedżera ds. rekrutacji. Twój życiorys powinien mieć wszystkie istotne informacje i prezentować twoje umiejętności oraz doświadczenie. Możesz użyć narzędzia do budowania życiorysów albo przejrzeć nasze przykłady życiorysów, aby pomóc sobie w napisaniu imponującego życiorysu, który pomoże ci w zdobyciu pracy kelnera.

Oto niektóre z sekcji, które musisz zawrzeć w swoim życiorysie:

 • Nagłówek

Nagłówek powinien zawierać twoje pełne imię i nazwisko, nazwę stanowiska, dane kontaktowe i link do twojego portfolio lub zawodowego bloga. 

 • Podsumowanie życiorysu lub cele zawodowe

Podsumowanie życiorysu/cele zawodowe podsumowują twoje doświadczenie, lub umiejętności. Ta sekcja powinna przekonać rekrutera do przeczytania reszty twojego życiorysu. 

 • Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja zawiera twoją historię zawodową i adekwatne doświadczenie jako kelner. 

 • Sekcja z wykształceniem

Jeżeli masz jakieś wykształcenie, takie jak np. stopień naukowy czy dyplom ukończenia szkoły średniej, powinieneś wspomnieć o nich tutaj. 

 • Sekcja z umiejętnościami

Praca kelnera wymaga wielu twardych i miękkich umiejętności, które powinny być wymienione w tej sekcji.

 • Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje to na przykład wolontariat, umiejętności językowe, nagrody i certyfikaty, które pozwolą ci wyróżnić się z tłumu.

Przedstaw się za pomocą wiarygodnych celów zawodowych

Sekcja z celami zawodowymi w życiorysie daje szybki przegląd twoich umiejętności i pokazuje twoją pasję do tej pracy, pokazując też, że będziesz wartościowym dodatkiem dla firmy. To doskonały wybór dla osób, które dopiero zaczynają karierę jako kelnerzy i dla tych, którzy zmieniają swoje kariery i nie mają dużego doświadczenia.

Sekcja z celami zawodowymi jest kluczowa dla twojego życiorysu, ponieważ daje rekruterom podsumowanie twoich umiejętności i działa jak pitch sprzedażowy, który przekonuje ich do przeczytania dalszych części twojego życiorysu. Powinieneś dodać sekcję z celami zawodowymi pod nagłówkiem swojego życiorysu kelnera.

Podsumowanie życiorysu kelnera daje podgląd twoich profesjonalnych osiągnięć i doświadczenia. Jest doskonałym wyborem dla kelnerów z doświadczeniem.

Przykłady sekcji z celami zawodowymi w życiorysie kelnera

POPRAWNIE

Zaradny i zaangażowany kelner, który chce zdobyć stanowisko kelnera, aby wspierać operacje restauracyjne i zwiększać satysfakcję klientów. Wysoko wykwalifikowany w przygotowywaniu żywności zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i jakości, z pozytywnym nastawieniem, wyjątkową etyką pracy i elastycznym harmonogramem.

NIEPOPRAWNIE

Świeżo upieczony absolwent bez dużego doświadczenia kelnerskiego, ale chętny do podjęcia wszelkich obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków. Jestem pracowitą osobą i dobrze współpracuję z innymi pracownikami.

Doświadczenie zawodowe w życiorysie kelnera

Sekcja z doświadczeniem zawodowym zazwyczaj prezentuje twoją historię pracy, stanowiska, które pełniłeś i twoje zadania i obowiązki w poprzednich miejscach pracy. Menedżerowie ds. zatrudnienia zazwyczaj poświęcają tej sekcji więcej uwagi, ponieważ dzięki niej dowiadują się, co jesteś w stanie zrobić. Polecamy ci zacząć od twojej ostatniej pracy, a także przedstawić swoje osiągnięcia za pomocą liczb, aby pokazać swojemu potencjalnemu pracodawcy wartość, jakąś możesz wnieść do firmy.

Lepiej jest też dodać wyłącznie adekwatne doświadczenia do twojego życiorysu kelnera i pominąć te wszystkie stanowiska, które nie są związane ze stanowiskiem kelnera, o które się ubiegasz. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, możesz tu wspomnieć o stażach i przedstawić zbywalne umiejętności, które zdobyłeś podczas tej pracy.

POPRAWNIE

Przykład

Kelner

Restauracja Myśliwska, Kalisz

Luty 2020-obecnie

Obowiązki

 • Pomagałem klientom przy wyborze dania dnia, dobieraniu win i deserów tak, aby przekonać ich do wyboru pozycji menu, które byłyby bardziej opłacalne dla właścicieli restauracji.
 • Rejestrowałem zamówienia klientów i współpracowałem z członkami zespołu, aby szybko podawać jedzenie i napoje.
 • Przyczyniłem się do wzrostu średniej sprzedaży o 20% poprzez proponowanie dodatkowych pozycji z menu i zwiększenie liczby klientów, którzy powracali do restauracji dzięki szybkiemu i doskonałemu serwisowi.

Zadania i obowiązki

Zadania i obowiązki dodane pod twoją historią pracy są ważne, ponieważ pokazują menedżerowi ds. zatrudnienia to, co możesz zaoferować i zapewniają o twoich osiągnięciach. Twoje osiągnięcia i wpływ, jaki miałeś na poprzednie miejsce pracy, pokazują rekruterowi wartość, jaką możesz dać firmie. Najlepiej wymienić zadania i obowiązki używając wypunktowania, aby sprawić, że rekruter będzie mógł je odczytać w łatwy sposób.

POPRAWNIE

Dobry przykład sekcji z zadaniami i obowiązkami w życiorysie kelnera

 • Pracowałem jako reprezentant obsługi klienta i zarządzałem skargami klientów, zwiększając sprzedaż o 20% i zdobywając doświadczenie w zakresie obsługi klienta.
 • Otrzymałem wyróżnienia za wyjątkową obsługę świadczoną w restauracji Denny’s, obsługując dziennie średnio 45 klientów.
 • Pracowałem jako kelner bankietowy i zwiększyłem dzienną sprzedaż win o 10% poprzez proponowanie ich klientom.
 • Pomagałem innym członkom zespołu w przygotowywaniu zimnych dań, sałatek i deserów.
NIEPOPRAWNIE

Zły przykład sekcji z zadaniami i obowiązkami w życiorysie kelnera

 • Codziennie sprzątałem stoliki.
 • Pomagałem bariście w parzeniu kawy.
 • Przyjmowałem zamówienia klientów i zapewniałem odpowiednią obsługę.
 • Pamiętałem detale menu i byłem w stanie udzielić odpowiedzi na pytania klientów.

Sekcja z wykształceniem w życiorysie kelnera

Życiorys kelnera powinien mieć sekcję z wykształceniem niezależnie od tego, czy posiadasz formalną edukację, czy też nie. Jeżeli posiadasz dyplom ukończenia studiów, powinieneś dodać go do tej sekcji, ale jeśli go nie masz, możesz dodać dyplom ukończenia szkoły średniej. Jeżeli nie wiesz jak dodać swoją edukację do życiorysu, możesz przejrzeć przykłady życiorysów kelnerów, które poprowadzą cię przez cały proces. Możesz też sprawdzić nasze szablony życiorysów, które są łatwe w użyciu i pomogą ci napisać życiorys, który wyróżni cię na tle innych kandydatów.

Wiele restauracji zatrudniających kelnerów nie wymaga formalnej edukacji, ponieważ większości możesz nauczyć się w pracy. Jednak, jeżeli ubiegasz się o wyższe stanowisko w branży gastronomicznej, dyplom lub certyfikat może ci bardzo pomóc.

Jaki jest najlepszy format życiorysu kelnera?

Poprawny format życiorysu pozwala ci na pokazanie swoich umiejętności i doświadczenia w taki sposób, który przyciągnie uwagę menedżera ds. zatrudnienia. Pokazuje on też, że jesteś profesjonalistą i przekona rekruetera, aby przeczytał resztę twojego życiorysu.

Istnieją trzy różne formaty, spośród których możesz wybrać, aby stworzyć życiorys kelnera. Wliczają się w to:

 • Odwrócony porządek chronologiczny

Format z odwróconym porządkiem chronologicznym w pierwszej kolejności pokazuje twoje doświadczenie zawodowe, zaczynając od ostatniej pracy. Większość menedżerów ds. zatrudnienia kocha ten format, ponieważ jest on łatwy do przeskanowania przez systemy śledzenia kandydatów. Ten format działa najlepiej dla kandydatów, którzy mają 5 lub więcej lat doświadczenia na stanowisku kelnera.

 • Format funkcjonalny

Funkcjonalny życiorys to życiorys prezentujący umiejętności. Skupia się on na twoich umiejętnościach, pozwalając wymienić je jako pierwsze w twoim życiorysie kelnera. To idealny format dla początkujących kandydatów i osób, które zmieniają karierę i nie mają adekwatnego doświadczenia. Pozwala ci też dodać zbywalne umiejętności z poprzednich prac, które mogą ci się przydać w pracy kelnera. 

 • Życiorys mieszany 

Życiorys z formatem mieszanym/hybrydowym zawiera najlepsze cechy formatu o odwróconym porządku chronologicznym i życiorysu funkcjonalnego. Podkreśla twoje umiejętności, jak i doświadczenie. Jest idealny dla kandydatów, którzy mają więcej niż pięć lat adekwatnego doświadczenia.

Umiejętności życiorysu kelnera

Sekcja z umiejętnościami daje ci szanse na to, aby przedstawić swoje adekwatne umiejętności, które sprawiają, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Opis pracy jest kluczowy, ponieważ wymienia niektóre z wymaganych umiejętności. Możesz je też dodać w sekcji z umiejętnościami w swoim życiorysie kelnera, aby sprawić, że twój życiorys  będzie się wyróżniał.

Umiejętności w życiorysie kelnera są także kluczowe, ponieważ rekruterzy używają oprogramowania do skanowania podań i odrzucają te aplikacje, które nie zawierają odpowiednich słów kluczowych. Twój życiorys kelnera powinien zawierać zarówno twarde, jak i miękkie umiejętności. Niektóre z umiejętności, które powinny być zawarte w życiorysie kelnera to:

Umiejętności twarde

 • Wiedza z zakresu systemów POS
 • Podstawowa znajomość matematyki
 • Układ sali restauracyjnej
 • Wiedza z zakresu kuchni
 • Odbieranie telefonów z rezerwacjami
 • Parowanie jedzenia z winem
 • Obsługa kasy fiskalnej
 • Obsługa komputera

Umiejętności miękkie

 • Doskonałe umiejętności komunikacyjne
 • Doskonałe umiejętności obsługi klienta
 • Umiejętności interpersonalne
 • Zarządzanie czasem
 • Rozwiązanie konfliktu
 • Dbałość o szczegóły
 • Praca w zespole
 • Wielozadaniowość
 • Podejmowanie decyzji
 • Cierpliwość

Porady na temat tego, jak jeszcze bardziej ulepszyć swój życiorys

Chociaż istnieje wiele ofert pracy na stanowisko kelnera, nadal musisz pracować nad swoim życiorysem kelnera i upewnić się, że jest doskonały, w szczególności, jeżeli ubiegasz się o wyższe stanowisko. Jednym ze sposobów, aby sprawić, że twój życiorys będzie jeszcze lepszy, jest dodanie sekcji takich jak wolontariat, języki, nagrody i certyfikaty. Spójrzmy na te sekcje:

 • Wolontariat

Jeśli pracowałeś jako wolontariusz i zdobyłeś umiejętności przydatne w pracy kelnera, powinieneś dodać je do tej sekcji, ponieważ sprawi to, że twój życiorys będzie się wyróżniał. Jeśli praca wolontariacka to jedyne doświadczenie, jakie masz, możesz dodać ją do sekcji doświadczenia zawodowego.

 • Języki

Jeśli znasz język obcy, dodaj je w tej sekcji, aby rekruter mógł to zauważyć. Dodając język, uwzględnij poziom biegłości, ponieważ może to pomóc w znalezieniu pracy.

 • Nagrody

Jeżeli otrzymałeś nagrodę dla najlepszego kelnera w poprzedniej pracy, przedstaw to w tej sekcji twojego życiorysu kelnera. Być może wydaje się to mało istotne, ale może ci to pomóc twojemu życiorysowi wyróżnić się. 

 • Certyfikaty

Istnieje kilka certyfikatów i licencji, które możesz zdobyć jako kelner. Jeżeli masz jakiekolwiek z nich, powinieneś je dodać do swojego życiorysu kelnera. Najlepiej jest wymienić certyfikaty w osobnej sekcji zamiast w sekcji z edukacją, aby mieć pewność, że twój potencjalny pracodawca je zauważy. 

 • List motywacyjny 

Większość ofert pracy nie będzie wymagała listu motywacyjnego, ale jeżeli chcesz się wyróżnić, dołącz go do swojego życiorysu kelnera. List motywacyjny pomoże ci przedstawić twoją pasję do tej pracy i zaprezentuje twoje osiągnięcia, pozwalając ci wyróżnić się i pokonać innych kandydatów.

Unikaj literówek i błędów gramatycznych

Bardzo ważne jest sprawdzenie życiorysu i upewnienie się, że nie zawiera żadnych błędów. Tak prosty błąd, jak literówka może sprawić, że stracisz swoją szansę, ponieważ rekruter pomyśli, że nie przykładasz uwagi do szczegółów.

Najczęściej zadawane pytania

 • Jak powinienem opisać moje obowiązki kelnera w życiorysie?

Powinieneś wymienić obowiązki kelnera w sekcji z historią pracy. Możesz opisać każdy obowiązek i dodać osiągnięcie, aby pokazać wartość, jaką wniesiesz do nowej pracy. Lepiej jest również określić ilościowo swoje osiągnięcia za pomocą faktów i liczb, aby pokazać, że pozytywnie wpłynąłeś na swoją poprzednią firmę.

 • Czy powinien zawrzeć referencje w moim życiorysie kelnera?

Zazwyczaj nie musisz zawierać referencji w życiorysie kelnera, ale jeżeli twój potencjalny pracodawca powie, że chce rozmawiać z kimś, kto z tobą pracował, powinieneś dodać je do życiorysu.

 • Czy powinienem wspomnieć o moich pracach jako kelner?

Jeśli wcześniej wykonałeś jakąkolwiek pracę związaną z obsługą, powinieneś dodać ją do swojego CV kelnera. Liczy się to jako doświadczenie i może pomóc w zdobyciu następnej pracy.