Przykład życiorysu dla handlowca

Jeżeli jesteś pełen pasji, ambitny i skupiony na celach, prawdopodobnie rozważałeś karierę w handlu. W tym artykule skupimy się na niektórych poradach na temat tego, jak stworzyć idealny życiorys, a także przedstawimy ci konkretne przykłady życiorysów dla handlowców, których możesz użyć, aby zdobyć swoją wymarzoną pracę.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Najpierw jednak odpowiedzmy na pytanie, dlaczego rozpocząć karierę w handlu? Cóż, kariera w handlu może być nie tylko satysfakcjonująca, zarówno emocjonalnie, jak i finansowo, ale ma także wiele innych korzyści ze względu na pracę w tak ekscytującej branży.

Przedstawiciele handlowi, menedżerowie i asystenci są pożądani, nawet podczas okresu spowolnienia gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ każda firma wie, że musi sprzedawać, aby być opłacalną. Dlatego też nawet jeśli właściciele firmy muszą obciąć budżet w innych obszarach, wiedzą, że potrzebują swojego zespołu ds. handlu, aby utrzymać biznes na powierzchni.

Z kolei w dobrych czasach właściciele firm szukają sposobów na rozwój i wzrost swojej firmy. Tego także nie mogą zrobić bez pełnych pasji asystentów sprzedaży, którzy mogą promować ich produkty i usługi.

Niektóre z najpopularniejszych tytułów zawodowych, które często pojawiają się w branży handlowej, obejmują przedstawiciela handlowego, współpracownika sprzedaży, kierownika sprzedaży, kierownika obsługi klienta, a także agenta ds. zadowolenia klienta.

Istnieje również wiele różnych nisz, w których mogą pracować sprzedawcy – od używanych samochodów po luksusowe jachty, od oprogramowania po hotelarstwo, od budownictwa po kosmetyki i wszystko inne. Daje ci to możliwość podjęcia kariery, która naprawdę cię interesuje i ekscytuje.

Niezależnie od tego, jaka branża przyciąga cię najbardziej, pokażemy ci jak zdobyć uwagę zatrudniającego wspaniałym życiorysem handlowca, który sprawi, że twoje imię pojawi się na szczycie listy kandydatów.

Opiszemy wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozwinąć swoją karierę w handlu:  od porad dotyczących twojego listu motywacyjnego i celów zawodowych, przez wskazówki na temat doświadczenia zawodowego, jak pokazać swoje umiejętności handlowe i wyniki sprzedaży, aż po poradę jak wybrać właściwy format życiorysu.

Jak napisać wspaniały życiorys handlowca

Podczas pisania życiorysu handlowca należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów. Niektóre z najważniejszych to:

 • Użycie języka, który odpowiada branży i jest przekonujący.
 • Podkreślenie doświadczenia w handlu, które już posiadasz.
 • Pokazanie, że posiadasz odpowiednią wiedzę oraz trening potrzebne na stanowisko.
 • Wybranie właściwego formatowania, długości i układu dla twojego życiorysu.

W tym artykule szczegółowo omówimy wszystkie te aspekty, a nawet dorzucimy świetny szablon życiorysu handlowca, aby było ci łatwiej zacząć.

Zaczynajmy!

Użyj odpowiedniego języka w twoim życiorysie przedstawiciela handlowego

Każda branża ma własny język i handel nie jest wyjątkiem. Użycie konkretnych terminów związanych z handlem oraz branżowego żargonu w twoim życiorysie to dobry sposób na szybkie zaprezentowanie swojej wiarygodności i umiejętności.

Wybierz taki języki, który jest asertywny i przekonujący. Na przykład, zamiast mówić, że pomogłeś zwiększyć sprzedaż o 15%, zwróć uwagę rekruterów pisząc coś w stylu: „przyczyniłem się do dramatycznego 15% wzrostu sprzedaży”.

Poza lepszym pokazaniem twoich umiejętności, tego rodzaju język pokazuje też, że jesteś przebojowy i głodny sukcesu.

W końcu, w jaki sposób sprzedasz produkt pracodawcy, jeżeli nie jesteś w stanie sprzedać samego siebie?

Inną dobrą taktyką jest uważne przestudiowanie tego, jaki rodzaj języka rekruterzy używają i dopasować się do niego. Spójrz na ogłoszenia o pracę z branży, którą jesteś zainteresowany.

Zanotuj wszystkie popularne stwierdzenia i zwróć uwagę na ton, jaki rekruterzy mają w zwyczaju używać. Ponownie przeczytaj swój życiorys, zanim wyślesz swoją aplikację i upewnij się, że używasz podobnego języka.

Przykład życiorysu dla handlowca

Przykłady 

Oto przykłady niektórych stwierdzeń, zwrotów i umiejętności, które warto użyć w życiorysie handlowca:

 • Bardzo zmotywowany
 • Zwrot z inwestycji
 • Generowanie leadów
 • Doskonałe umiejętności komunikacyjne
 • Umiejętność zamknięcia sprzedaży
 • Talent do budowania relacji biznesowych
 • Zarządzanie kontem
 • Umiejętność rozwiązywania problemów
 • Ustalanie celów
 • Potrafi przejąć inicjatywę
 • Prognozowanie
 • Dbałość o szczegóły
 • Świetny zarówno w pozyskiwaniu, jak i utrzymywaniu kontaktu z klientami
 • Networking
 • Zarządzanie sprzedażą
 • Sprawdzone danych odnośnie sprzedaży (w miarę możliwości podawaj statystyki i liczby)
 • Ambitny i zmotywowany
 • Negocjowanie
 • Gracz zespołowy
 • Zarządzanie czasem

Doświadczenie zawodowe

Teraz gdy zachwyciłeś potencjalnego pracodawcę swoim doskonałym językiem i imponującym zestawem umiejętności, musisz udowodnić, że masz wszystko, czego rekruter szuka!

Nawet jeżeli pracowałeś w handlu tylko w niepełnym wymiarze godzin albo na stażu, pokazanie swojego najnowszego doświadczenia zawodowego sprawi, że będziesz się wyróżniał na tle tych kandydatów, którzy nie mają żadnego doświadczenia.

Jeżeli ubiegasz się o wyższe stanowisko wykazanie, że masz doświadczenie w dokładnie tym, czego szuka pracodawca, sprawi, że w mgnieniu oka ktoś odpowie na twoje podanie.

Przykład życiorysu dla handlowca

Kiedy wymieniasz swoje poprzednie stanowiska, najlepiej, jeżeli podasz swoją ostatnią pracę na górze, a następnie poprzednie prace w odwróconym porządku chronologicznym. Jednak, jeżeli jakaś z twoich pozycji była szczególnie związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, możesz ja wymienić jaką pierwszą.

Na przykład, jeżeli ubiegasz się o stanowisko w firmie, która sprzedaje oprogramowanie i pracowałeś dla firmy programistycznej, zanim podjąłeś się swojej obecnej pracy, warto najpierw wymienić to doświadczenie, które bardziej odpowiada potencjalnej nowej roli.

Przykłady

Spójrzmy na przykłady doświadczenia zawodowego, które możesz podać w swoim życiorysie handlowca, niezależnie od tego, jak długo pracowałeś.

Na początkujące stanowiska:

 • Staż w handlu lub agencji marketingowej.  (Podkreśl wszystkie obowiązki ze sprzedażą, jakie wykonywałeś, na przykład cold calling czy zarządzanie kontem).
 • Rola sprzedawcy, którą pełniłeś po szkole w niepełnym wymiarze godzin. (Nawet jeśli po prostu pracowałeś w kiosku z okularami przeciwsłonecznymi w centrum handlowym).
 • Zbieranie funduszy na cele charytatywne lub w dobrej sprawie. (To wciąż jest w pewnym sensie sprzedaż, ponieważ prosisz ludzi, aby przekazali ci swoje pieniądze.)
 • Małe przedsiębiorstwo, strona internetowa, albo praca dorywcza, dzięki którym zacząłeś. (Nawet budka z lemoniadą się liczy)!

Na wyższe stanowiska:

 • Napisz o celach sprzedażowych lub celach, które udało ci się osiągnąć, a nawet przekroczyć.
 • Wymień wszystkie najważniejsze osiągnięcia, takie jak pozyskanie dużego klienta, którego firma poszukiwała od lat.
 • W miarę możliwości podawaj dane liczbowe – napisz dokładnie, jaki zysk lub zwiększone przychody odniosła firma, dla której pracowałeś, dzięki twoim wysiłkom. Ile nowych leadów udało Ci się pozyskać?
 • Wymień wszelkie umiejętności, które nabyłeś w wyniku pracy w firmie. Na przykład, jeśli sprzedawałeś pakiety oprogramowania, w których była opcja podstawowa i premium do wyboru, możesz wspomnieć, że nauczyłeś się być przekonujący.

Powiedzmy to jeszcze raz: przeczytaj ofertę pracy ponownie i poświęć trochę czasu na dostosowanie swojego życiorysu tak, aby pasował do umiejętności i doświadczenia, którego pracodawca szuka wśród swoich potencjalnych handlowców. Na przykład, jeśli wspominają, że kandydat musi umieć pracować pod presją, zaznacz wszystkie role, w których odniosłeś sukces.

Możesz to zrobić w swoim życiorysie albo jako część listu motywacyjnego. Sprawdź nasze przykłady życiorysów na dole tego artykułu.

Wykształcenie i szkolenia

Podczas gdy praca w handlu zwykle nie wymaga żadnego konkretnego wykształcenia wyższego, pracodawcy z pewnością będą pod wrażeniem wszelkich szkoleń z handlu, które odbyłeś z własnej inicjatywy. Dobrym przykładem są krótkie kursy z technik i metodologii sprzedaży, które ukończyłeś online.

Możesz także uwzględnić szkolenia, które otrzymałeś w miejscu pracy, na przykład powiedz o tym, że wiesz jak używać systemu CRM albo że ukończyłeś jednodniowe szkolenie z zakresu najlepszych technik obsługi klienta.

Przykład życiorysu dla handlowca

Przykłady

 • Ukończyłem internetowy kurs sprzedaży metodą SPIN i SNAP (Podaj nazwę organizatora kursu i link do certyfikatów, jakie otrzymałeś).
 • Wziąłem udział w seminarium albo TED Talk przeprowadzonym przez najlepszych ekspertów w branży handlu (Podaj ich nazwiska i nieco kontekstu).
 • W poprzednim miejscu pracy ukończyłem zaawansowane szkolenie z Salesfroce i nawigatora sprzedaży LinkedIn (LinkedIn Sales Navigator).
 • Duże doświadczenie w zakresie obsługi HubSpot CRM oraz Microsoft Dynamics CRM.

Jaki jest najlepszy format, długość i struktura życiorysu handlowca?

Wreszcie, ważne jest, aby twój życiorys był szybki i łatwy do odczytania. Rekruterzy i pracodawcy często otrzymują wiele życiorysów i nie mają czasu, aby siedzieć i rozszyfrowywać każdą linijkę.

Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących formatowania życiorysu:

 • Zawrzyj cały życiorys na jednej stronie. Choć może to wydawać się trudne, większość nowoczesnych wzorów życiorysów sprawia, że jest to w rzeczywistości dość proste. Zasadniczo możesz pominąć jakiekolwiek doświadczenie zawodowe sprzed dziesięciu lat lub starsze – chyba że jest to doświadczenie szczególnie istotne dla stanowiska, o które się ubiegasz.Nie musisz też podawać informacji, które nie są istotne dla osoby, która je czyta. Prawdopodobnie rekruterzy założą, że wiesz na przykład, jak korzystać z komputera. Nie muszą też wiedzieć, do jakiej szkoły podstawowej chodziłeś.
 • Użyj nowoczesnej struktury. Jednym z powodów, dla których życiorysy były tak długie, jest to, że tradycyjna metoda ich formatowania (która przypominała esej) nie wykorzystywała w pełni dostępnego miejsca na stronie.Dlatego w nowoczesnych formatach zwykle umieszczasz swoje dane osobowe w wąskiej kolumnie po lewej stronie (włączając w to wykształcenie, umiejętności i referencje), a swoje doświadczenie zawodowe umieszczasz w nieco szerszej kolumnie po prawej stronie. Ponieważ ten format dzieli sekcje na ładne, schludnie wyglądające pola, pracodawca może bardzo łatwo przeszukać stronę w poszukiwaniu pożądanych szczegółów.
 • Wypisz swoją historię zawodową od najnowszej do najstarszej. Chcesz pokazać swój życiorys z jak najlepszej strony, więc wymienienie weekendowej pracy, którą miałeś w liceum, na pierwszym miejscu nie jest najlepszym pomysłem. Gdy mówisz o swoim doświadczeniu zawodowym, najlepiej zacząć od obecnej lub najnowszej pozycji i cofać się.

Inną dobrą taktyką na stworzenie swojego życiorysu sprzedawcy jest rozbicie złożonych koncepcji przy użyciu wypunktowań.

Przykłady życiorysów dla handlowców

Aby sprawić, że proces tworzenia życiorysu będzie bardzo łatwy dla ciebie, stworzyliśmy zestaw przykładów życiorysów z naszego narzędzia do tworzenia życiorysów!

Sprawdź nasze przykłady życiorysów

Sprawdź nasze przykłady życiorysów

Te przykłady życiorysów powinny wyeliminować wszystkie kłopoty przy formatowaniu twojego życiorysu we właściwy sposób, a także dać ci interesujące opcje, spośród których możesz wybrać taką, która najbardziej będzie pasować do twojej osobowości.

Nadal zainteresowany? Sprawdź naszą sekcję FAQ dotyczącą życiorysów dla handlowca.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są dobre cele zawodowe w życiorysie handlowca?

W zależności od tego, jaki  szablon życiorysu  handlowca wybierzesz, będziesz zachęcony do tego, aby dodać sekcję z celami zawodowymi. To pomaga rekruterom zauważyć, czy twoje cele zawodowe oraz cele firmy pokrywają się ze sobą.

Oto niektóre wskazówki na temat pisania celów zawodowych w życiorysie:

 • Bądź uczciwy. Spójrz w głąb siebie i zastanów się, czego naprawdę chcesz w swojej karierze. Szukasz pracy, która będzie dla Ciebie wyzwaniem, a może jesteś bardziej zainteresowany ścieżką, która zapewni Ci awans? Jeśli twój cel brzmi szczerze, pracodawcy go zrozumieją.
 • Sprawdź gdzie pokrywają się twoje cele zawodowe z misją firmy. Pamiętaj, czego firma oczekuje od idealnego kandydata lub przedstawiciela handlowego. W ogłoszeniu o pracę prawdopodobnie znajdziesz jakieś wskazówki, ale większość firm poszukuje asystentów sprzedaży, którzy potrafią zwiększyć ich zyski i pozyskać nowych klientów i leady.

Jakie są najlepsze umiejętności, które warto zawrzeć w życiorysie handlowca? Co powinienem włączyć do mojego życiorysu sprzedawcy?

Wiele umiejętności wymaganych do osiągnięcia sukcesu w handlu bazuje na umiejętności budowania relacji z potencjalnymi klientami. Oznacza to, że dobrze zrobisz, podkreślając swoje umiejętności miękkie i komunikacyjne w swoim życiorysie handlowca. Na przykład:

 • Aktywne słuchanie
 • Inteligencja emocjonalna i empatia
 • Umiejętność pracy z ludźmi z różnych kultur i środowisk

Chcesz również pokazać, że masz odpowiednie cechy, aby sfinalizować sprzedaż:

 • Jesteś zmotywowany
 • Potrafisz przejąć inicjatywę i myśleć kreatywnie
 • Masz doświadczenie w cold calling, a także domykaniu ofert
 • Jesteś pilny i zaangażowany w realizację sprzedaży

Czy praca w sprzedaży wymaga dużego doświadczenia zawodowego? Jakie są przykłady stanowisk handlowych?

To naprawdę zależy od rodzaju pracy w handlu, o którą się ubiegasz. Dobrą wiadomością jest to, że młodsze stanowiska w handlu zazwyczaj nie wymagają dużego doświadczenia zawodowego. Jeśli pracowałeś w niepełnym wymiarze godzin w handlu detalicznym lub odbyłeś staż w tej branży, powinieneś być w stanie stosunkowo łatwo zacząć wspinać się po szczeblach zawodowej drabiny.

Wyższe stanowiska, takie jak menedżer sprzedaży lub szef sprzedaży regionalnej, będą oczywiście wymagały większego i udokumentowanego doświadczenia.

Jak sprzedać swoją osobę w życiorysie?

Oto niektóre z naszych najlepszych wskazówek, na temat rozmowy kwalifikacyjnej i zdobycia szansy na wymarzoną pracę:

 • Bądź konkretny i w miarę możliwości podawaj liczby. Stwierdzenie, że zwiększyłeś sprzedaż określonego produktu to jedno, ale możliwość poparcia tego liczbą lub procentem ma znacznie większy wpływ. Jeśli nadal jesteś zatrudniony na stanowisku handlowca, przejrzyj swoje raporty i zacznij tworzyć statystyki do swojego życiorysu.
 • Bądź przekonujący. Przedstawiciele handlowi muszą być zaangażowani i interesujący. Pozwól, aby ten aspekt twojej osobowości zabłysnął w twoim życiorysie. To twoja szansa, na zademonstrowanie potencjalnemu pracodawcy, że znasz handlowy żargon.
 • Odrób zadanie domowe. Zanim wyślesz swój życiorys, poszukaj firmy w Google. Pomoże ci to zweryfikować, w jaki sposób stanowisko, o które się ubiegasz, pokrywa się z  dotychczasowym doświadczeniem zawodowym lub szkoleniem, które odbyłeś. Dzięki temu będziesz mógł wskazać, dlaczego jesteś idealnym kandydatem.