PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Być może chcesz rozwinąć swoją karierę zawodową w branży gastronomicznej, ale tysiące kandydatów pracujących w tej branży może ubiegać się o to samo stanowisko co ty.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Twój życiorys pracownika gastronomii pokaże twojemu potencjalnemu pracodawcy twoje mocne strony i kompetencje.

Bazując na jakości twojego życiorysu, zdecydują oni, czy jesteś dobrym kandydatem do ich restauracji i czy warto zaprosić cię na rozmowę o pracę. Jeżeli chcesz, żeby pracodawca wziął cię pod uwagę jako pierwszego kandydata, przedstaw profesjonalny, dobrze wyglądający życiorys. Rekruterzy przeglądają nieskończoną liczbę życiorysów pracowników gastronomi, więc nie możesz tego zepsuć. Naprawdę musisz upewnić się, że twój życiorys pracownika gastronomii będzie się wyróżniał na tle konkurencji.

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Użycie prostego, profesjonalnie wyglądającego życiorysu i listu motywacyjnego jest bardzo ważne.

Internet jest przepełniony przykładami życiorysów dla osób z branży gastronomicznej. Jednak tutaj przekazujemy ci wskazówki dotyczące pisania życiorysu dla osób z branży gastronomicznej stworzone przez ekspertów pisania podań o pracę, aby pomóc ci zbudować życiorys bez użycia programów do budowania CV. Znajdziesz tu także kilka przykładów życiorysów dla osób z branży gastronomicznej, które poprowadzą cię przez proces pisania. Przeczytanie tych przykładów życiorysów dla osób z branży gastronomicznej pozwoli ci zrozumieć, jak stworzyć życiorys, który naprawdę się wyróżnia.

Kluczowe sekcje w życiorysie osoby z branży gastronomicznej

 PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Menedżerowie restauracji w branży gastronomicznej regularnie dostają wiele życiorysów od ludzi, którzy chcieliby pracować w kuchni, jako kelnerzy, albo zdobyć inną posadę w tej branży.

Twój życiorys osoby pracującej w gastronomii powinien się wyróżniać, aby rekruter chciał go przeczytać.

Typowy życiorys osoby z branży gastronomicznej zawiera następujące sekcje:

 • Dane kontaktowe
 • Podsumowanie kariery w branży gastronomicznej lub cele zawodowe
 • Historia zawodowa w porządku chronologicznym
 • Umiejętności
 • Wykształcenie

Przedstaw się za pomocą wiarygodnego podsumowania kariery lub celów zawodowych

Osoby zatrudniające pracowników gastronomicznych spojrzą na twoje podsumowanie kariery lub celów zawodowych, aby zdecydować czy reszta twojego życiorysu zasługuje na ich czas.

Umieść dobrze napisane podsumowanie twojej kariery pracownika gastronomicznego lub celów zawodowych na górze twojego życiorysu. Cele zawodowe będą działać jak przemowa w windzie (elevator pitch).

Praktyczne podsumowanie celów zawodowych jest zwięzłe, ale wypełnione informacjami o twoich umiejętnościach, doświadczeniu i twojego potencjalnego wkładu w restaurację.

Twój życiorys osoby z branży gastronomicznej powinien odpowiadać wymaganiom pozycji, o którą się ubiegasz.

Masz doświadczenie w gastronomii? Podkreśl swoje osiągnięcia w życiorysie.

Jeżeli nie masz doświadczenia w gastronomii, skup się na swoich umiejętnościach i tego, w jaki sposób mogą ci pomóc zacząć karierę w branży gastronomicznej.

Przykłady życiorysu dla osób z branży gastronomicznej:

Porównaj te dwa przykłady celów kariery.

NIEPOPRAWNIE
Cześć! Nie mam doświadczenia, ale chce kiedyś zostać znanym na całym świecie szefem. Jestem niezawodny, oddany i lubię gotować.

POPRAWNIE
Cele zawodowe

Chcę zostać odnoszącym sukcesy piekarzem w pizzerii, utrzymywać najwyższą jakość serwisu oraz rozwinąć przepisy w restauracji. Pragnę także nauczyć się jak najwięcej technik kulinarnych od mistrzów sztuki kulinarnej.

Teraz spójrz na te dwa podsumowania życiorysu.

NIEPOPRAWNIE
Kucharz z kilkoma latami doświadczenia w pracy z wieloma restauracjami. Zdecydowany, aby rozwijać swoje umiejętności kulinarne.

POPRAWNIE
Wprawny asystent szefa kuchni i twórca sosów z 10 latami doświadczenia w tworzeniu i udoskonalaniu menu. Wyspecjalizowany w kuchni  śródziemnomorskiej i francuskich sosach. Skupiony na tworzeniu nowych i interpretowaniu tradycyjnych przepisów, aby zachwycić smakoszy.

Aby zobaczyć więcej przykładów podsumowań życiorysów, sprawdź przykłady życiorysów na Przykłady Życiorysów (resume-example.com).

 

Doświadczenie zawodowe

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Wyobraź sobie swoje doświadczenie zawodowe jako te wspaniałe dania, które widzisz w restauracjach. W jaki sposób zaserwujesz swoje doświadczenie zawodowe, aby zachwycić menedżera restauracji?

Sekcja z doświadczeniem zawodowym pokazuje twojemu potencjalnemu pracodawcy czy masz kwalifikacje niezbędne do pracy, o którą aplikujesz.

Oto kilka porad na temat tworzenia sekcji z doświadczeniem zawodowym w twoim życiorysie pracownika branży gastronomicznej:

 • Zapisz swoje doświadczenie zawodowe, używając odwróconego porządku chronologicznego, to znaczy, zacznij od swojej ostatniej lub obecnej pracy, następnie wymień tę pozycję, którą wykonywałeś zaraz przed i kontynuuj, aż dojdziesz do swojej pierwszej pracy.
 • Nie pomijaj początkujących stanowisk, jakie pełniłeś w gastronomii, nawet jeżeli aplikujesz o wysoką pozycję w branży.
  Badania pokazują, że ponad 90% kierowników restauracji podjęło się najpierw podstawowej pracy w gastronomi, aby rozpocząć swoją karierę w tej branży. Ci menedżerowie chcą wiedzieć, że masz podstawowe techniczne umiejętności w branży gastronomicznej.
 • Podaj nazwę swojego stanowiska, nazwę restauracji i czas, w którym pełniłeś daną funkcję.

Jeżeli nie masz doświadczenia w gastronomii, musisz podać nazwę poprzednich firm w swoim życiorysie.

Zadania i obowiązki

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Poniżej nazwy każdego stanowiska, opisz swoje zadania i obowiązki.

Wymień je w wypunktowaniu. Nie musisz wspominać o każdym zadaniu, jakie musiałeś wykonać. Ogranicz je do pięciu najbardziej istotnych prac, jakie wykonywałeś pracując w gastronomii.

 • Użyj silnych czasowników, aby opisać swoje doświadczenie zawodowe i zaprezentować, jakie masz kompetencje.
  Na przykład, zamiast pisać “Wykonywałem zadania związane z rozwojem podręcznika obsługi klienta”, napisz, “Rozwinąłem podręcznik obsługi klienta”.
 • Nadaj wartość numeryczną swoim osiągnięciom, aby dać potencjalnemu pracodawcy lepszy obraz twoich możliwości.
  Na przykład: “Zaplanowałem i wdrożyłem kampanię zadowolenia klienta, która przyczyniła się do wzrostu zadowolenia klientów o 15%”.
 • Powstrzymaj się od zawyżania swoich wyników.
  Pracownicy gastronomiczni, w szczególności ci, którzy pracują w tej branży od dłuższego czasu, zauważą, jeżeli podkręciłeś swoje wyniki tylko po to, by zrobić wrażenie.
 • Na dole tej sekcji, dodaj podtytuł, aby zwrócić uwagę na twoje kluczowe osiągnięcia.

Przykłady życiorysów dla osób z branży gastronomicznej – doświadczenie zawodowe

Poniżej znajdziesz przykład sekcji z doświadczeniem zawodowym w życiorysie dla osoby pracującej w gastronomii. Pracownik ubiega się o stanowisko kierownika kuchni.

Kierownik kuchni

Restauracja Iago

Grudzień 2018-

Zadania i obowiązki

 • Kontroluje świeżość oraz grafik dostaw surowych materiałów.
 • Negocjuje grafik dostaw i cen z dostawcą.
 • Wdraża i monitoruje prawidłowy rozmiar porcji i wydajność surowców, aby uniknąć przekroczenia docelowego budżetu.
 • Regularnie sprawdza opinie klientów na temat jakości jedzenia i podejmuje działania mające na celu rozwiązanie sugestii lub negatywnych opinii.
 • Szkoli i doucza osiem osób pracujących w kuchni, aby zapewnić przestrzeganie standardowych zasad w kuchni.

Kluczowe osiągnięcia

 • Osiągnął 5 do 8% oszczędności na miesięcznych wydatkach na surowe składniki.
 • Zawsze znajdował się powyżej średniej punktacji zadowolenia klientów z jakości jedzenia.

Umiejętności

Umiejętności gastronomiczne można podzielić na dwie kategorie: umiejętności techniczne i miękkie.

Techniczne umiejętności to te, które są specyficzne dla branży gastronomicznej. Chociaż umiejętności miękkie są kluczowe, twoje umiejętności techniczne sprawiają, że jesteś ekspertem w konkretnym lub wszystkich aspektach branży gastronomicznej.

Z drugiej strony, umiejętności miękkie są często nazywane umiejętnościami behawioralnymi. Wlicza się w niej umiejętność zarządzania czasem, inteligencja emocjonalna, zdolność komunikacji interpersonalnej itp.

W jaki sposób pokazać odpowiednie umiejętności gastronomiczne w twoim życiorysie?

 • Wypisz wszystkie swoje umiejętności, dodając opis i dowód na to, jaki ich poziom osiągnąłeś.
 • Odnieś się do opisu pracy w gastronomii, o którą aplikujesz. Poszuka słów kluczy związanych z umiejętnościami, np. zorientowanie na obsługę klienta.
 • Dopasuj umiejętności z oferty pracy do umiejętności na twojej liście.
 • Podkreśl te umiejętności, które pasują do twojego życiorysy osoby pracującej w gastronomi. Skup się bardziej na umiejętnościach technicznych. Zauważ, że te umiejętności zostały też wspomniane w sekcji z doświadczeniem zawodowym, a także w sekcji życiorysu dla osób z branży gastronomicznej, w której umieściłeś podsumowanie i cele zawodowe.
 • Chociaż umiejętności techniczne są często istotniejsze, nie zapomnij podkreślić swoich umiejętności miękkich. Na przykład praca w gastronomii zazwyczaj wymaga umiejętności pracy w zespole. W swoim życiorysie wspomnij, że jesteś graczem zespołowym.

Jeżeli aplikujesz o pracę kelnera, powinieneś podkreślić swoje umiejętności w obsłudze klienta, nawet jeśli jest to postrzegane jako umiejętność miękka.

Kelnerzy wchodzą w bezpośrednią interakcję z klientami, a więc potencjalny pracodawca chciałby wiedzieć, że potrafisz budować relacje z klientami, które zaowocują ponownymi odwiedzinami w lokalu.

Sekcja z umiejętnościami w twoim życiorysie osoby z branży gastronomicznej pokazuje rekruterowi, że masz adekwatne umiejętności do pracy, o którą się ubiegasz. Postaraj się zawrzeć tu dobry miks umiejętności technicznych i miękkich.

Edukacja

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Ta sekcja jest najłatwiejszą do wypełnienia w życiorysie osoby z branży gastronomicznej, w szczególności, jeżeli masz adekwatne doświadczenie w branży. Musisz tu zawrzeć następujące

informacje:

 • Stopień
 • Nazwa uczelni, szkoły, lub innej instytucji
 • Data ukończenia

Jednakże, jeżeli nie masz doświadczenia w branży gastronomicznej, będziesz musiał rozwinąć swoją sekcję z edukacją.

Uwzględnij zajęcia pozalekcyjne, osiągnięcia edukacyjne i członkostwo w organizacjach, aby udowodnić, że masz przyszłość w branży gastronomicznej.

Przykład życiorysu dla osoby z branży gastronomicznej – Wykształcenie

Z odpowiednim wykształceniem w branży gastronomicznej:

Licencjat z zakresu nauki o żywności

Uniwersytet Warszawski

Warszawa

Lipiec 2010

Bez odpowiedniego wykształcenia w branży gastronomicznej:

Administracja Biznesowa

Uniwersytet Jagielloński

Kraków

Lipiec 2015

Zajęcia dodatkowe:

 • Prezydent, Klub Sztuki Kulinarnej, 2013-2015
 • Kierownik, 2012 Zwycięska drużyna sprzedaży ręcznie robionych ciasteczek na festiwalu uniwersyteckim

Najlepszy format życiorysu dla osób z branży gastronomicznej

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Zdobądź uwagę twojego potencjalnego pracodawcy, sięgając po odpowiedni format życiorysu dla osób pracujących w gastronomii.

Najlepszy format życiorysu dla osób pracujących w gastronomii będzie zależeć od twoich kwalifikacji. Wybierz taki, który pasuje tobie i twoim umiejętnością.

Chronologiczny życiorys jest najlepszy, jeżeli przez kilka lat pracowałeś w restauracjach.

Funkcjonalny życiorys skupia się na twoich umiejętnościach i zdolnościach, a format łączony wprowadza równowagę między twoim doświadczeniem zawodowym a talentami, które posiadasz.

Jakiekolwiek format użyjesz, zaprojektuj przyjazny oku układ dla swojego życiorysu oraz listu motywacyjnego.

Układ powinien w jasny sposób oddzielać od siebie poszczególne części, używając różnych kolorów fontu, podkreśleń, symboli lub cieniowania.

Design i rodzaj fontu musi być prosty, nieodciągający uwagi od treści, ale też przyciągający. Rodzaj i rozmiar fontu powinien być taki sam dla życiorysu i listu motywacyjnego.

Wcześniej zidentyfikowaliśmy najważniejsze części typowego życiorysu dla osoby pracującej w gastronomii. Dwie kolejne sekcje są także istotne dla twojego życiorysu:

Dodatkowe sekcje

Ludzie mogą powiększać znaczenie swojej pracy i twierdzić, że są ekspertami. Rekruterzy i zatrudniający wiedzą o tym i będą szukać dowodów potwierdzających twoje umiejętności. Dodatkowe sekcje, takie jak poniżej, dostarczą im tych dowodów.

 • Nagrody
 • Certyfikaty
 • Hobby i zainteresowania
 • Zdolności językowe
 • Udział w konkursach związanych z branżą gastronomiczną
 • Istotne seminaria, ukończone kursy, np. przygotowywania jedzenia
 • Wolontariat

List motywacyjny

Twój życiorys osoby z branży gastronomicznej mówi twojemu potencjalnemu pracodawcy o twoich umiejętnościach.

Jednak twój list motywacyjny powie zatrudniającym, dlaczego chcesz być częścią branży gastronomicznej, a bardziej precyzyjnie, ich restauracji.

Jeżeli nie czujesz się komfortowo projektując swój życiorys, możesz użyć programu do tworzenia życiorysów stworzonego przez ekspertów. Sprawdź nasze przykłady życiorysów, które sprawią, że będziesz się wyróżniał: Przykłady Życiorysów (resume-example.com). Ten link zaprowadzi cię też do wzoru życiorysów dla osób z branży gastronomicznej.

Porady na temat tego, jak udoskonalić twój życiorys osoby pracującej w gastronomii

PRZYKŁAD ŻYCIORYSÓW DLA OSÓB Z BRANŻY GASTRONOMICZNEJ

Udoskonal swój życiorys. Oto dodatkowe porady na temat tworzenia życiorysu.

 • Spersonalizuj swoje cele zawodowe lub podsumowanie życiorysu. Sprecyzuj stanowisko, o które się ubiegasz i wspomnij nazwę restauracji. Kiedy jest to możliwe, użyj w podsumowaniu wartości liczbowych, aby podkreślić, jak dobry jesteś w tym, co robisz.
 • Twój list motywacyjny i posumowanie lub cele zawodowe powinny skupiać się na tym, co możesz zaoferować restauracji, a nie na tym, co ty możesz zyskać na tej pracy.
 • Jeżeli odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, opisz swoje obowiązki i kluczowe osiągnięcia używając zwrotów znalezionych w opisie pracy. W innym wypadku sprawdź stronę internetową restauracji i opisz swoje doświadczenie zawodowe i osiągnięcia w taki sposób, aby współgrały z wizją i misją restauracji.
 • Włącznie twojej średniej w sekcji z wykształceniem to tylko opcja. Nie wspominaj o niej, jeżeli nie jest wyższa niż 4.5, i jeżeli ukończyłeś szkołę wcześniej niż 3 lata temu.
 • Unikaj używania fantazyjnych adresów e-mail w twoim życiorysie. Ogranicz się do twojego imienia i nazwiska, na przykład, adamnowak@gmail.com. Adresy takie jak kochamjedzenie@gmail.com nie spodobają się twojemu potencjalnemu pracodawcy.
 • Jeżeli jesteś obecnie zatrudniony, nie podawaj e-maila firmy, w której pracujesz jako dane kontaktowe. Nie wysyłaj też z niego swojego życiorysu do potencjalnego pracodawcy. Takie zachowanie jest nieetyczne i lekceważące dla obu pracodawców.
 • Poszukaj w internecie przykładów życiorysów dla osób z branży gastronomicznej, aby znaleźć inspirację podczas tworzenia swojego życiorysu. Wzory listów motywacyjnych też są dostępne. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, użyj programu do budowania życiorysów.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie umiejętności najlepiej wymienić w życiorysie dla osób z branży gastronomicznej?

Umiejętności gastronomiczne to na przykład:

 • Umiejętności kulinarne
  W jakich technikach przygotowywania posiłków jesteś ekspertem?
  Czy wiesz, które dodatki i wino to najlepsze przystawki?
  Czy możesz tworzyć wszystkie dania, czy specjalizujesz się w sałatkach, przystawkach lub deserach?
 • Wiedza w zakresie bezpieczeństwa żywności i zdrowia
  Czy znasz normy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa żywności?
  Czy wiesz, które składniki są uważane za alergeny? Jak dobrze znasz zasady przechowywania żywności, okres przydatności do spożycia i odpowiednią temperaturę żywności?
  Czy wiesz, jak zabezpieczyć miejsca pracy w restauracji?
 • Wyposażenie restauracji i zdolności technologiczne
  Czy potrafisz obsługiwać różne przyrządy do gotowania?
  Czy umiesz obsługiwać sprzęty kuchenne, na przykład grill, frytkownice, kotły, urządzenia mrożące, itd.? Czy rozumiesz, jak one działają?
  Czy wiesz, jak czyścić i dbać o te urządzenia, aby były w dobrym stanie?
 • Podstawowe umiejętności matematyczne
  Jeśli pracujesz w kuchni, czy wiesz, jak dostosować miary, jeśli musisz zwiększyć lub zmniejszyć porcję z przepisu? Czy znasz miary konwersji?
  Jeśli pracujesz na kasie fiskalnej, czy jesteś w stanie wykonać ręczne obliczenia, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów w działalności?
 • Umiejętności z zakresu obsługi klienta
  Czy znasz podstawowe zasady obsługi klienta?
  W jaki sposób zapewnisz klientom najlepsze doznania kulinarne?
  Czy możesz śmiało przedstawić pozycje menu klientom, jeżeli cię o to zapytają?
  Czy jesteś w stanie zadbać o to, aby zamówienia klientów były dostarczane szybko i w idealnym stanie?
[/su_list]

Czy powinienem dołączyć rekomendacje do mojego życiorysu osoby pracującej w gastronomii?

O ile nie sprecyzowano inaczej w opisie stanowiska, rekomendacje w życiorysie dla branży gastronomicznej są opcjonalne.

Jeżeli musisz przedstawić rekomendacje, wymień co najmniej trzy. Najpierw poproś o zgodę na umieszczenie danych kontaktowych od ludzi, którzy mogą dać ci rekomendację.

Wybierz osoby z podobnymi obowiązkami lub autorytetem, z jakimi możesz spotkać się w potencjalnej pracy. Najlepiej weź pod uwagę ekspertów w branży. Wybierz te osoby, które potrafią się dobrze komunikować, i z którymi nadal masz kontakt.

Powstrzymaj się od dodawania danych kontaktowych do rodziny i znajomych, nie tylko ze względów etycznych, ale także dlatego, że te osoby mogą nie być najlepszymi osobami do rozmowy o jakości twojej pracy.

Czy potrzebuję życiorysu do pracy w sieciach z fast foodem?

Tak.

Fast food to część branży gastronomicznej. Chociaż posiadane umiejętności i standardy rekrutacyjne mogą być nieco niższe niż w innych lokalach gastronomicznych, kierownicy fast foodów nadal będą musieli zdecydować, czy jesteś odpowiednim kandydatem.

Jesteś gotowy na stworzenie swojego życiorysu osoby pracującej w gastronomii?