Najlepsze przykłady życiorysu dla kelnerów

Kelnerzy i kelnerki zapewniają, że klienci otrzymują najlepszą obsługę w lokalu gastronomicznym. Ta praca to świetny sposób, aby zacząć w branży hotelarskiej. Niektóre z obowiązków, które do nich należą to: podawanie jedzenia, zbieranie zamówień na posiłki i napoje oraz odpowiadanie na pytania klientów dotyczące serwowanego menu.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 3 opinie klientów

Praca kelnerki jest dla wielu ulubioną pracą na pół etatu lub letnią, a restauracje mają z tego powodu wielu nowych pracowników. Być może trzeba będzie sprawdzić wiele przykładów życiorysów kelnerek, aby napisać CV, które zaimponuje kierownikowi restauracji. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz pracować w wykwintnych restauracjach, które cenią satysfakcję klientów i potrzebują profesjonalnie działających kelnerów i kelnerek.

Oto kilka porad, które pomogą ci w napisaniu życiorysu kelnerki, który wyróżni cię na tle konkurencji.

Co zawrzeć w życiorysie kelnerki?

Pisanie życiorysu to nie zawsze łatwe zadanie. Jeżeli nie wiesz, co włączyć do swojego CV, możesz sprawdzić niektóre szablony życiorysów i użyć ich jako swoich przewodników. Życiorys kelnerki powinien być krótki i precyzyjny, ale także mieć istotne informacje. Spójrzmy na niektóre sekcje, jakich potrzebujesz w swoim życiorysie.

Nagłówek

Nagłówek w życiorysie kelnerki zawiera twoje imię i nazwisko, stanowisko, dane kontaktowe oraz link do twojego portfolio lub profilu LinkedIn.

Podsumowanie życiorysu i cele zawodowe

Podsumowanie życiorysu czy cele zawodowe podkreślają twoje profesjonalne osiągnięcia i umiejętności i powinny zachwycić rekrutera na tyle, żeby przeczytał resztę twojego życiorysu.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym

To tu wymieniasz swoja poprzednie stanowiska adekwatne do pracy kelnerki, o którą się ubiegasz.

Sekcja z wykształceniem

Ta sekcja zawiera wszelkie informacje o wykształceniu, które zdobyłeś, niezależnie od tego, czy jest to licencjat, czy dyplom ukończenia szkoły średniej.

Sekcja z umiejętnościami

Praca kelnerki wymaga wielu umiejętności, które powinny być wymienione w tej sekcji.

Dodatkowe sekcje 

Wliczają się w to nagrody, wolontariaty, a także wszelkie certyfikaty, które pozwolą twojemu życiorysowi się wyróżnić.

Profesjonalne podsumowanie

Profesjonalne podsumowanie życiorysu jest kluczowe dla każdego życiorysu kelnerki, ponieważ musi przekonać menedżera ds. zatrudnienia, aby kontynuował czytanie twojego życiorysu. Podsumowanie w krótki sposób przedstawia twoje najlepsze cechy, doświadczenie zawodowe oraz osiągnięcia.

Te krótkie podsumowanie pozwala menedżerowi ds. zatrudnienia zobaczyć wartość, jaką wniesiesz do firmy, bazując na twoich poprzednich osiągnięciach. Zawsze myśl o tej sekcji jak o pitchu sprzedażowym, w którym masz mało czasu, aby zaprezentować, dlaczego to ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Podsumowanie powinno znajdować się zaraz pod sekcją nagłówka w życiorysie.

Przykłady profesjonalnego podsumowania życiorysu kelnerki

POPRAWNIE

Uważna i sumienna kelnerka z dużymi umiejętnościami obsługi klienta i ponad trzyletnim doświadczeniem w gastronomii. Zawsze dąży do najwyższej jakości usług. Posiada umiejętność dbania o szczegóły i doświadczenie w promowaniu różnych dań z menu i dań specjalnych. Z umiejętnością do przekonywania 20% klientów do zamówienia dodatkowych pozycji z menu w celu zwiększenia przychodów firmy i napiwków dla personelu.

NIEPOPRAWNE

Kelnerka z dwuletnim doświadczeniem.

Przychodzi na czas do pracy.

Umie pracować z systemami POS.

Historia pracy

Sekcja z historią zatrudnienia jest jednym z kluczowych elementów życiorysu kelnerki. Menedżerowie ds. zatrudnienia zwykle spędzają trochę więcej czasu, przeglądając tę sekcję, ponieważ pozwala im zobaczyć, co zrobiłeś wcześniej. Dlatego ważne jest, aby wymienić swoje obowiązki i osiągnięcia w wypunktowaniach, a także użyć liczb do przedstawienia faktów, aby określić ilościowo swoje kluczowe osiągnięcia.

Jeśli jesteś początkującą kelnerką, która nie ma dużego doświadczenia, możesz dodać staże zawodowe adekwatne do pracy, o którą się ubiegasz. Ponieważ dla wielu studentów jest to regularna praca w niepełnym wymiarze godzin, menedżerowie restauracji rozumieją, że możesz nie mieć doświadczenia zawodowego. Twój życiorys powinien informować, że szybko się uczysz i posiadasz umiejętności interpersonalne oraz umiejętności komunikacyjne niezbędne do pracy.

Zadania i obowiązki

Zadania i obowiązki zawodowe są kluczowe w życiorysie kelnera, ponieważ dają one menedżerowi ds. zatrudnienia wgląd w to, co potrafisz robić. Najlepiej, jeżeli wymienisz te obowiązki w sekcji z doświadczeniem zawodowym, pod nazwą stanowiska. Obowiązki kelnerki to znacznie więcej niż tylko przyjmowanie zamówień i zapewnienie, że lokal jest czysty i gotowy na przybycie kolejnych gości.

Niektóre z innych obowiązków to:

 • Pomoc w kuchni przy uzupełnianiu produktów.
 • Zapewnienie wsparcia personelowi kuchni, przygotowując w razie potrzeby sałatki, desery i napoje oraz serwując dania specjalne.
 • Kelnerki przygotowują salę przed otwarciem i zarządzają obowiązkami przed zamknięciem lokalu.
 • Wpisywanie zamówień do systemu POS oraz operowanie kasą fiskalną w czasie zmian, w celu zapewnienia klientom bezproblemowych płatności.
 • Witanie i zaprowadzanie gości do ich przypisanych stołów, w szczególności podczas wydarzeń specjalnych takich jak urodziny czy przyjęcia firmowe i zapewnienie ogólnej satysfakcji klienta.
 • Przekazywanie klientom informacji na temat różnych pozycji w menu i odpowiadanie na pytania odnośnie wyboru, polecając dane pozycje, jeżeli klient o to prosi.
 • Opisywanie metod gotowania klientom i przekazywanie jasnych informacji o jedzeniu, które chcą zamówić.
 • Serwowanie posiłków i alkoholu w sprawny sposób.
 • Przekazywanie problemów związanych z bezpieczeństwem żywności do menedżera restauracji.
 • Przekazywanie specjalnych życzeń klientów pracownikom kuchni w celu uniknięcia nieporozumień.

Sekcja z wykształceniem w życiorysie kelnerki

Praca kelnera nie wymaga od ciebie tytułu licencjata, ponieważ większości rzeczy możesz się nauczyć, pełniąc swoją funkcję. Jednakże nadal bardzo istotne jest dodanie tej sekcji do twojego życiorysu, w szczególności, jeżeli masz jakieś dodatkowe kwalifikacje, ponieważ pomoże to twojemu życiorysowi się wyróżnić.

Jeżeli ukończyłeś szkołę średnią, dodaj to do sekcji, ale jeżeli jesteś studentem, wspomnij o tym, że nadal się uczysz. Przypuśćmy, że aplikujesz o wyższe stanowisko, na przykład menedżera restauracji. W tym wypadku musisz mieć formalne wykształcenie lub konkretne lata doświadczenia w branży.

Umiejętności w życiorysie kelnerki

Życiorys kelnerki powinien pokazywać twoje umiejętności w taki sposób, aby cię on wyróżniał, w szczególności, jeśli jesteś początkującą kelnerką. Większość rekruterów używa systemów śledzenia kandydatów, aby odrzucić te życiorysy, które nie zawierają wszystkich wymaganych umiejętności. Jeżeli chcesz zdobyć pracę jako kelnerka w wykwintnej restauracji, może ci pomóc przeczytanie ogłoszenia o pracę pod kątem umiejętności oraz włączenie ich do twojego życiorysu. Zwiększy to twoje szanse na bycie zaproszoną na rozmowę o pracę.

Jeżeli nie masz dużego doświadczenia to twoja szansa na pokazanie menedżerów ds. zatrudnienia umiejętności, które posiadasz, i które będę użyteczne w pracy. Kelnerka musi mieć miłą osobowość i być wielozadaniowa, ponieważ często trzeba obsługiwać kilka stolików w tym samym czasie. Idealny życiorys powinien odzwierciedlać to wszystko.

Spójrzmy na niektóre umiejętności kelnerki, które możesz zawrzeć w swoim życiorysie:

Umiejętności twarde 

 • Biegłość w systemach POS
 • Obsługa kasy fiskalnej
 • Znajomość różnych kuchni
 • Umiejętność zapamiętania wielu pozycji z menu
 • Wiedza na temat Ms. Word

Umiejętności miękkie

 • Zdolności do porozumiewania się
 • Umiejętność interpersonalne
 • Umiejętności rozwiązywania konfliktów
 • Doskonałe umiejętności obsługi klienta
 • Gracz zespołowy
 • Umiejętność zarządzania czasem
 • Wielozadaniowość
 • Umiejętności podejmowania decyzji
 • Krytyczne myślenie
 • Dbałość o szczegóły

Jaki jest najlepszy format życiorysu dla kelnerek?

Poprawny format życiorysu jest kluczowy dla każdego życiorysu kelnerki, ponieważ przedstawia twoje możliwości i doświadczenie w profesjonalny sposób. Jeżeli nie wiesz jak napisać swój profesjonalny życiorys, możesz sprawdzić przykłady życiorysów dla kelnerki, albo użyć narzędzia do tworzenia CV. Możesz też sprawdzić nasze przykłady życiorysów, które pomogą ci napisać życiorys kelnerki, który sprawi, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Najlepszy format dla twojego życiorysu kelnerki to odwrócony porządek chronologiczny, przy którym wymieniasz swoje ostatnie stanowiska jako pierwsze, a poprzednie kolejno niżej. Ten format działa lepiej dla osób z doświadczeniem.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz jako kelnerka i nie masz za dużego doświadczenia, życiorys funkcjonalny zadziała lepiej. Ten życiorys pozwala ci na przedstawienie swoich możliwości bardziej niż doświadczenia.

Użyj szablonu życiorysu kelnerki

Szablon życiorysu kelnerki pozwala na zawarcie kluczowych informacji w życiorysie. Możesz myśleć o nim, jak o przewodniku, ponieważ pomoże ci on przedstawić wszystko we właściwym miejscu w twoim życiorysie kelnerki. Szablon życiorysu pozwala ci na szybkie zaktualizowanie informacji, sprawiając, że jest on łatwiejszy do przerobienia na konkretne życiorysy do wielu różnych prac.

Szablon życiorysu pomaga też ustalić, które sekcje twojego życiorysu są najważniejsze dla twojego życiorysu. Większość prac różni się od siebie i każdy potencjalny pracodawca chce czegoś innego od kandydatów. Właściwy szablon życiorysu pomoże ci uwzględnić te potrzeby i zapewni, że są przedstawione w jasny sposób. Sprawdź nasze przykłady życiorysów.

Porady odnośnie tworzenia przyciągającego uwagę życiorysu

Kiedy poszukujesz pracy jedyną rzeczą, o której myślisz, jest to, jak stworzyć najlepszy życiorys, który zapewni ci pracę, której chcesz. Jednym ze sposobów na stworzenie przyciągającego uwagę CV kelnerki, które zachęci menedżera zatrudniającego, jest umieszczenie w nim dodatkowych sekcji.

Oto kilka dodatkowych sekcji, które możesz uwzględnić, tworząc życiorys:

 • Wolontariat

Jeśli masz jakieś doświadczenie wolontariackie, czy to przyjmowanie zamówień na jedzenie w restauracji typu fast-food, czy serwowanie jedzenia w eleganckiej restauracji, powinieneś dodać je w tej sekcji. 

 • Znajomość języków

Jeśli znasz język obcy, dodaj go do sekcji języków razem z poziomem biegłości, aby wyróżnić swój życiorys. Biegłość w języku chińskim może pomóc w znalezieniu pracy, jeśli starasz się o pracę w chińskiej restauracji. Wspomnij o tym w swoim życiorysie kelnerki.

 • List motywacyjny

Większość ofert pracy poszukujących kelnerki nie wymaga listów motywacyjnych, ale ważne jest, aby dołączyć taki list do CV kelnerki. Jeśli chcesz być najlepszą kandydatką i dostać pracę, musisz napisać list motywacyjny, który pokaże menedżerowi ds. zatrudnienia, że pasjonujesz się tą pracą. Idealny szablon listu motywacyjnego pomoże ci napisać list, który pozwoli ci się wyróżnić i zdobyć pożądaną pracę.

Użyj właściwych czasowników

Większość rekruterów używa systemów śledzenia kandydatów, aby przeskanować wszystkie życiorysy w celu znalezienia odpowiednich słów i czasowników czynności, w celu znalezienia najlepszego kandydata. Jeżeli nie dodasz tych słów kluczowych i odpowiednich czasowników, zostaniesz zdyskwalifikowana, a więc jest to kluczowa rzecz, którą musisz zawrzeć w swoim życiorysie kelnerki. Niektóre czasowniki, które dobrze jest zawrzeć w życiorysie kelnerki to:

 • Sprzedawać dodatkowe produkty
 • Wykonywać
 • Przygotowywać
 • Podawać
 • Asystować
 • Rozwiązywać
 • Witać
 • Zapamiętywać
 • Zamawiać
 • Odpowiadać
 • Polecać

Poprawnie przedstaw dane kontaktowe

Dane kontaktowe w twoim życiorysie są kluczowe i zawsze powinny być aktualne. Jeżeli podasz niewłaściwe dane kontaktowe, menedżer ds. zatrudnienia nie będzie w stanie się z tobą skontaktować. Dane kontaktowe umieszcza się zazwyczaj w nagłówku sekcji twojego życiorysu kelnerki. Powinny zawierać:

 • Twoje imię i nazwisko
 • Tytuł zawodowy
 • Numer telefonu
 • Adres e-mail
 • Miejscowość (opcjonalnie)
 • Link do profilu na LinkedIn (opcjonalnie)

Przykłady

POPRAWNIE

Anna Nowak

Kelnerka

524-648-897

annanowak@gmail.com

linkedin.com/in/annanowak

Wymień swoje nagrody i certyfikaty

Jeżeli chcesz, aby twój życiorys kelnerki się wyróżniał, powinnaś dodać nagrody i certyfikaty. Jeżeli będziesz mieć te same kwalifikacje co twoja konkurencja, posiadanie tych sekcji w życiorysie może pomóc ci zdobyć pracę.

Certyfikaty

Istnieje kilka certyfikatów związanych z żywieniem i serwowaniem posiłków, a także licencji, które mogą pomóc twojemu życiorysowi kelnerki się wyróżnić, nawet jeżeli nie masz wykształcenia. Możesz je wymienić w oddzielnej sekcji z certyfikatami, tak jak w większości przykładów życiorysów kelnerki, aby sprawić, że rekruterzy bez problemu je zauważą.

Nagrody

Jeżeli otrzymałaś jakiekolwiek nagrody w poprzednim miejscu pracy, wymień je w tej sekcji, ponieważ mogą ci pomóc wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Najczęściej zadawane pytania

 • W jaki sposób opisać obowiązki kelnerki w życiorysie?

Najlepiej wymienić obowiązki za pomocą wypunktowania pod nazwą każdego stanowiska pracy.

 • Jakich umiejętności potrzebujesz, aby zostać kelnerką?

Praca kelnerki wymaga zarówno twardych, jak i miękkich umiejętności. Niektóre z umiejętności to obsługa klienta, aby zapewnić profesjonalną i przyjazną obsługę, umiejętności interpersonalne i zdolność komunikacji, aby pracować dobrze ze swoimi współpracownikami i całym zespołem, a także umiejętności twarde, na przykład biegłość w systemach POS.

 • Jak długi powinien być życiorys kelnerki?

Życiorys kelnerki powinien być długi na jedną stronę. Większość rekruterów poświęca mniej niż dziesięć sekund na życiorys i nie lubi zbyt długich życiorysów.

 • Jaka jest średnia zarobków kelnerki?

Według portalu money.pl średnia pensja kelnerki wynosi 2300 PLN miesięcznie brutto, bez napiwków.