W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby napisać list motywacyjny, który zachwyci pracodawcę i zapewni ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Znajdziesz tu wzór listu motywacyjnego dla studenta, a także ciekawe porady na temat tworzenia tego dokumentu aplikacyjnego.

Pamiętaj, że możesz ułatwić sobie zadanie pisania listu, sięgając po nasze szablony CV.

Co to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który, jak wskazuje nazwa, przedstawia twoje motywacje do rozpoczęcia danej pracy. To dokument, który ma przekonać pracodawcę, że naprawdę chcesz podjąć pracę w danej firmie oraz że jesteś najlepszym kandydatem, mimo tego, iż nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego.

⚠️ Nigdy nie pisz wprost “nie mam doświadczenia zawodowego”. Pracodawca wie, że jesteś początkującym kandydatem. Skup się na swoich zaletach, a nie wymienianiu tego, czego nie masz.

Czy list motywacyjny jest zawsze konieczny?

Wielu kandydatów pomija list motywacyjny, uznając go za zbędny. To jednak ogromny błąd. Jeżeli pracodawca prosi wprost o list motywacyjny w ofercie pracy, wówczas nie ma wątpliwości, że taki dokument jest niezbędny i powinien zostać wysłany przez każdego kandydata wraz z CV.

W przypadku, gdy w ogłoszeniu nie ma takiej informacji, zagrasz na swoją korzyść, dodając ten dokument do aplikacji. To szczególnie ważne, jeżeli jesteś początkującym kandydatem bez doświadczenia. Wówczas musisz wykorzystać każdą okazję na to, aby się wykazać.

Dołączając list motywacyjny na praktyki lub do pracy, pokazujesz, że jesteś ambitną osobą, której naprawdę zależy na zdobyciu posady.

📌Przygotowując dokumenty aplikacyjne, weź pod uwagę ofertę pracy czy praktyk. Treść twojego CV i listu powinny być dostosowane do konkretnego ogłoszenia.

Przykład listu motywacyjnego dla studenta

Warszawa, 12.09.2021
Karol Nowak
565 565 565
karol.nowak@gmail.com

Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata
Nazwa firmy
Adres firmy

Szanowny Panie XYZ/Szanowna Pani XYZ/Szanowni Państwo (wybierz odpowiednią formę grzecznościową)

Stworzenie hasła reklamowego dla produktu ABC w firmie QWERTY, które zdobyło pierwsze miejsce w konkursie, było impulsem do rozpoczęcia kariery w marketingu. Jestem świeżo upieczonym studentem Zarządzania i Marketingu na Uniwersytecie Warszawskim. Wierzę, że moje umiejętności i zdobyta wiedza przyniosą korzyść Państwa firmie.

Od ponad trzech lat, a więc od powstania Państwa firmy, śledzę realizowane przez Państwa kampanie reklamowe. Profesjonalizm i kreatywność, które reprezentują, są dla mnie inspiracją, ale też celem, do którego dążę. Chcę dołączyć do Państwa zespołu, aby pracować z tak uzdolnionymi osobami.

Dlaczego uważam, że sprawdzę się świetnie na praktykach w dziale marketingu w (podaj nazwę firmy)?

 1. Posiadam dyplom potwierdzający doskonałą biegłość w Google Analytics. Programy graficzne  CorelDraw i Adobe Photoshop są moimi codziennymi narzędziami pracy, które znam od podszewki.
 2. Moje analityczne i kreatywne myślenie pozwala mi tworzyć ciekawe i innowacyjne projekty, a także przewidywać ich rezultaty.
 3. Świetnie pracuję samodzielnie, ale także potrafię być graczem zespołowym, dzięki czemu mogę pracować zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

Moim dodatkowym atutem jest biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie.

Bardzo dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. Mam nadzieję, że będę miał okazję spotkać się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej.

Z wyrazami szacunku,
Karol Nowak

Jak napisać dobry list motywacyjny krok po kroku?

Oto lista informacji, które powinien zawierać list motywacyjny na praktyki, staż lub do pracy:

 • Nazwa stanowiska, które chcesz zdobyć.
 • Informacja na temat tego, dlaczego chcesz odbyć praktyki właśnie w tej firmie.
 • Informacja na temat twoich planów związanych z karierą.
 • Wzmianka o wykształceniu.
 • Informacja o umiejętnościach miękkich i twardych.
 • Odpowiedź na pytanie, dlaczego pasujesz na dane stanowisko.

Pisząc dlaczego chcesz pracować w danym przedsiębiorstwie, pamiętaj, że pracodawcy lubią kandydatów, którzy ich podziwiają i wiedzą, czym konkretnie zajmuje się firma. Użyj superlatywów do opisania, dlaczego właśnie ten pracodawca jest dla ciebie ciekawy. Możesz wspomnieć na przykład o tym, że dany pracodawca jest liderem w branży, o innowacyjności przedsiębiorstwa, o wartościach, które reprezentuje firma, a są bliskie również tobie (np. troska o środowisko) etc.

📌 Aby zrobić wrażenie na pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat firmy i jej wartościami. Pamiętaj, że lepiej jest nie wspominać o “słabych stronach” pracodawcy wprost, nawet jeżeli widzisz, że dzięki twoim umiejętnościom można coś poprawić i zaoferować rozwiązanie problemu.

Skup się przede wszystkim na tym, jakie masz walory i w jaki sposób możesz je wykorzystać na danym stanowisku. Nie wliczaj kompetencji, które już podałeś w CV. Zamiast tego opisz dokładniej, jak dane kwalifikacje przyczynią się do rozwoju firmy.

Jeżeli jesteś świeżo upieczonym absolwentem lub studentem, bogate doświadczenie zawodowe raczej nie jest twoim atutem. Zamiast tego, opowiedz o swoich sukcesach na uczelni, na przykład o wysokiej średniej, stypendiach czy udziale w konferencjach lub kołach naukowych. Dobrym pomysłem jest także wspomnienie o ukończonych wolontariatach.

Złote zasady, o których należy pamiętać podczas pisania listu motywacyjnego

Zacznij swój list motywacyjny czymś ciekawym

Aby zwrócić uwagę rekrutera, musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów.

⚠️Rekruterzy poświęcają zaledwie 6-10 sekund na każde CV.

Zarówno twoje CV, jak i list motywacyjny musi zawierać coś oryginalnego. Rekruterzy otrzymują kilkadziesiąt aplikacji dziennie. Jeżeli zobaczą sztampowe “W odpowiedzi na ofertę pracy przesyłam swój list motywacyjny” jako wstęp do listu motywacyjnego, raczej nie będą kontynuować czytania.

Wstęp twojego listu motywacyjnego powinien przekonać rekrutera, że warto przeczytać cały dokument. Wspomnij o czymś szczególnym na początku, na przykład zacznij od tego, w jaki sposób zacząłeś przygodę z daną branżą albo napisz o znajomym, który zrealizował praktyki w danej firmie, całkowicie zmieniając bieg swojej kariery.

Pamiętaj, że list motywacyjny uzupełnia, a nie powiela CV

Skuteczne CV będzie zawierało wszystkie najważniejsze informacje o tobie. Jednak przestrzeń w tym dokumencie jest dość ograniczona. List motywacyjny powinien zawierać rozwinięcie informacji z CV.

Nie powtarzaj ponownie suchych danych, ale podkreśl, w jaki sposób wpłyną one na twoją pracę na danym stanowisku.

Pokaż swoje mocne strony

Jeżeli starasz się o praktyki lub staż, prawdopodobnie dopiero zaczynasz przygodę na rynku pracy. Postaraj się jednak wyróżnić jakieś praktyczne doświadczenia, na przykład prace dorywcze, działalność w organizacjach czy wolontariaty.

Eksperci radzą, by do przedstawienia swoich zalet użyć wypunktowania. Listę zacznij od chwytliwego zdania, na przykład “Przedstawiam 4 powody, dla których będę idealnym pracownikiem działu ABC w Państwa firmie”.

Pamiętaj o estetyce

Każdy dokument aplikacyjny ma za zadanie przyciągnąć spojrzenie rekrutera. Oznacza to, że powinien być schludny, czytelny, wyglądać estetycznie, ale też wyróżniać się na tle innych. Zadbaj o to, by twój list wyglądał odpowiednio. Możesz sięgnąć po wzory listów motywacyjnych, aby ułatwić sobie zadanie.

📌 Eksperci radzą, by CV i list motywacyjny miały taką samą szatę graficzną.

Z pewnością chcesz, by pracodawca mógł łatwo odczytać twoje podanie. Aby tak się stało, podziel treść na akapity i zostaw przerwę między wierszami (min. 1 pkt). Pamiętaj także o wyjustowaniu tekstu.

Nie przesadzaj z długością

Pracodawcy nie mają czasu na czytanie bardzo długich podań. Jeśli aplikujesz o staż, prawdopodobnie jest to twoje pierwsze doświadczenie zawodowe. W związku z tym, raczej nie możesz pochwalić się wieloma osiągnięciami. Właśnie dlatego list motywacyjny na praktyki powinien być krótki: powinien zajmować najwyżej jedną stronę A4.

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc profesjonalny list motywacyjny?

Wiesz już, czego nie może zabraknąć w twoim liście motywacyjnym. Oto kilka dodatkowych porad, które warto mieć na uwadze tworząc ten dokument.

Stosuj formy grzecznościowe

Pisząc list motywacyjny do polskiego pracodawcy, musisz użyć uznanych form grzecznościowych. Na pewno nie chcesz, by pracodwca pomyślał, że jesteś niegrzeczny lub go nie szanujesz.

Dopuszczalne zwroty to na przykład:

 • Szanowna Pani,
 • Szanowny Panie,
 • Szanowni Państwo.
📌 Pamiętaj, by słowa, za pomocą których zwracasz się do pracodawcy, były zapisane wielką literą. Np. w Państwa firmie, do Waszej firmy etc.

Zaadresuj list do konkretnej osoby

Wysłanie listu motywacyjnego do odpowiedniej osoby to połowa sukcesu. Choć większość osób adresuje go “Szanowni Państwo”, wyróżnisz się, pisząc do konkretnej osoby (Szanowna Pani Nowak, Szanowny Pan Kowalski, etc).

Skąd jednak wiadomo, kto jest adresatem twojego listu motywacyjnego? Musisz to sprawdzić!

Najczęściej jest to:

 • Właściciel firmy,
 • Przełożony,
 • Rekruter,
 • Szef działu HR.

Czasami imię i nazwisko adresata znajduje się w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli tak nie jest, sprawdź stronę internetową firmy lub zweryfikuj informacje na LinkedIn. Możesz także zadzwonić lub wysłać wiadomość do firmy, w której ubiegasz się o stanowisko i zapytać, kto odpowiada za rekrutację.

Personalizowanie wiadomości sprawi, że zyskasz znaczną przewagę nad innymi. Rekruter z pewnością będzie miło zaskoczony widząc swoje imię wśród masy bezimiennych podań.

Sprawdź błędy

Nic nie odstrasza rekruterów tak, jak podanie z błędami. Zanim wyślesz swoje podanie, sprawdź czy w CV lub liście motywacyjnym nie ma błędów językowych, literówek czy nieczytelnych zdań.

⚠️Pracodawca może odrzucić twoją kandydaturę, jeżeli zobaczy błąd w CV lub liście motywacyjnym.

Jeśli nie jesteś ekspertem od języka polskiego, poproś o pomoc znajomych, którzy z dystansem spojrzą na twoje dokumenty aplikacyjne. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że twój list motywacyjny jest nieskazitelny.

Nadaj listowi tytuł

Wiele osób popełnia błąd, nie zmieniając tytułu listu motywacyjnego. Gdy pracodawca zobaczy plik o nazwie “list motywacyjny kopia” czy “list motywacyjny wersja ostateczna” lub inne tego typu sformułowania, może pomyśleć, że nie przykładasz wagi do szczegółów.

Pamiętaj więc, aby przed załączeniem dokumentów do e-maila do pracodawcy nadać im odpowiednia nazwę. Najlepiej, jeżeli będzie to twoje imię i nazwisko plus nazwa stanowiska, o które się ubiegasz.

Spójrz na przykład:

Karol_Nowak_List Motywacyjny na praktyki

Używaj danych liczbowych i unikaj ogólników

Dane liczbowe to doskonały sposób na przedstawienie pracodawcy, jak w mierzalny sposób możesz przyczynić się do rozwoju firmy.

 • Zamiast pisać “Tworzyłem gry komputerowe” napisz “Stworzyłem trzy gry komputerowe i z powodzeniem będę mógł współpracować z zespołem grafików 3D”.
 • Zamiast pisać “Prowadziłem Instagrama firmy” napisz “Prowadziłem Instagrama firmy, w ciągu dwóch miesięcy zwiększając liczbę followersów o 10 tysięcy”.

Unikaj pisania ogólnych sformułowań. Chcesz się wyróżnić, dlatego pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach.

Wyślij list motywacyjny z profesjonalnie wyglądającego adresu e-mail 

Wyślij swoje dokumenty aplikacyjne z adresu e-mail, który sprawi dobre wrażenie. Unikaj “śmiesznych” i nieprofesjonalnych adresów. Pracodawca zwróci na to uwagę: to od ciebie zależy, jakie zrobisz pierwsze wrażenie.

Eksperci radzą, by e-mail używany do pracy i wysyłania dokumentów aplikacyjnych składał się z imienia i nazwiska kandydata. Spójrz na przykłady:

 • nowak@gmail.com
 • nowak1992@gmail.com
 • karolina@gmail.com

Jak napisać list motywacyjny studenta – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jak napisać list motywacyjny na praktyki. Przypominamy najważniejsze informacje zawarte w artykule:

 • List motywacyjny to rozszerzenie, a nie powielenie informacji z CV.
 • List może znacząco zwiększyć twoje szanse na wyróżnienie się na tle innych kandydatów.
 • Wspomnij, dlaczego chcesz pracować w danej firmie i co możesz zaoferować pracodawcy.
 • Użyj danych liczbowych, aby zrobić wrażenie na rekruterach.
 • Przykładaj wagę do detali.
 • Zacznij od czegoś, co zainteresuje pracodawcę.
 • Zadbaj o estetykę dokumentu.

Zajrzyj na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz szablony CV i ciekawe artykuły na temat poszukiwania pracy. Zajrzyj też do naszego poradnika na temat pisania CV dla absolwenta. Stwórz podanie o pracę, które zachwyci rekruterów i zdobądź wymarzoną pracę już dziś.

Najczęściej zadawane pytania

Czy w liście motywacyjnym musi się znaleźć klauzula o przetwarzaniu danych osobowych?

Nie, dodanie klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych do listów motywacyjnych nie jest koniecznie. Taka klauzula musi się jednak obowiązkowo znaleźć w twoim CV. W innym razie pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twoich dokumentów podczas rekrutacji.

Czy mogę skopiować i użyć treść listu motywacyjnego z Internetu?

Nie. Twój list motywacyjny musi być unikatowy. Dostosuj go do konkretnego ogłoszenia o pracę i uwzględnij swoje mocne strony. Wzory listów motywacyjnych to dobry punkt wyjścia i źródło inspiracji, ale nigdy nie kopiuj treści z Internetu.

Zajrzyj na naszą stronę i odkryj, jak napisać list motywacyjny dla studenta już dziś!