Dobre dokumenty aplikacyjne są kluczem do zdobycia pracy w salonach dealerskich. Potencjalni pracodawcy na pewno docenią profesjonalny list motywacyjny sprzedawcy samochodów, który może znacząco podnieść wartość twojego podania.
Być może znasz wszystkie marki samochodów, umiesz przekonywać, a udzielanie szczegółowych informacji na temat danego modelu nie jest dla ciebie żadnym problemem. Nawet będąc ekspertem w swojej branży możesz nie wiedzieć, jak przedstawić swoje predyspozycje na papierze. W tym artykule zawarliśmy wszystko, co musisz wiedzieć na temat tworzenia listu motywacyjnego. Zaczynajmy!
Spis treści
Profesjonalny wzór listu motywacyjnego – sprzedawca samochodów
Swarzędz, 1.11.2022
Lucjan Hauke
Sprzedawca samochodów
Swarzędz
111 111 111
lucjan.hauke@gmail.com
Oliwia Konieczna
Szefowa działu rekrutacji
Salon dealerski BMW
Swarzędz
Szanowna Pani Konieczna,
Pracuję jako sprzedawca samochodów od pięciu lat. Z ogromnym powodzeniem prowadzę bezpośrednią sprzedaż samochodów nowych. Dzięki moim umiejętnościom przekonywania i znajomości psychologii marketingu, udzielam porad potencjalnym klientom salonu. Pozwoliło to zwiększyć zyski firmy ze sprzedaży samochodów o ponad 550 000 złotych w skali roku. Obecnie poszukuję pracy na stanowisku o podobnym zakresie obowiązków, ale z ekspertami w branży, dzięki którym będę mógł dalej rozwijać moje umiejętności. Właśnie dlatego chciałbym rozpocząć pracę w Państwa salonie samochodowym.
Dodatkowo posiadam wykształcenie średnie techniczne z mechaniki samochodowej oraz ukończyłem studia magisterskie z marketingu. Jestem osobą otwartą i komunikatywną, czego dowodem może być 100% zadowolenie moich klientów, potwierdzone anonimowymi ankietami na temat obsługi klienta.
Pragnę z góry podziękować za czas poświęcony na przeczytanie mojej aplikacji. Wierzę, że jestem idealnym kandydatem na oferowane stanowisko sprzedawcy i mam nadzieję, że będziemy mieli okazję spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem,
Lucjan Hauke
List motywacyjny na stanowisko sprzedawcy – poszczególne części
Być może pamiętasz ze szkoły, że klasyczny list musi mieć trzy części: wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Oprócz nich, list motywacyjny powinien zawierać również nagłówek z danymi osobowymi nadawcy, czyli kandydata oraz adresata, czyli pracodawcy lub rekrutera. Przyjrzyjmy się poszczególnym sekcjom listu motywacyjnego.
Nagłówek z danymi osobowymi
Nagłówek z danymi kontaktowymi powinien znaleźć się zarówno w CV (gdzie podajesz tylko swoje dane), jak i w liście motywacyjnym (gdzie wymieniasz zarówno swoje dane, jak i dane rekrutera). Jest to najprostsza do napisania część podania, musisz jednak poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi.
Nagłówek jest pierwszą rzeczą, na którą spojrzy rekruter. Musisz więc zadbać o to, by wyglądał on schludnie, był łatwy do odczytania i zawierał tylko adekwatne dane. Ponadto, pamiętaj, że dane, które umieścisz w nagłówku, są niezbędne do kontaktu z tobą. Jeżeli popełnisz choćby najmniejszy błąd i pracodawca nie będzie mógł się do ciebie dodzwonić lub wysłać wiadomości, bezpowrotnie stracisz szansę na daną pracę.
Swoje dane najlepiej umieść po lewej stronie. Pamiętaj, aby podać:
- Imię i nazwisko,
- Nazwę pełnionego stanowiska, na przykład: sprzedawca samochodów Skoda (opcjonalnie),
- Telefon,
- Adres e-mail,
- Miejscowość.
Spójrz na przykładowy zapis nagłówka z danymi kandydata:
Sprzedawczyni samochodów
123 111 333
lidia.piechowiak@gmail.com
Kraków
Dane adresata, czyli rekrutera lub pracodawcy, powinny znaleźć się po stronie przeciwnej do twoich danych. Wymień tu:
- Imię i nazwisko adresata,
- Pełnione przez daną osobę stanowisko,
- Nazwę firmy lub salonu, w którym chcesz dostać pracę jako sprzedawca samochodów,
- Miejscowość.
Oto przykład:
Szef działu rekrutacji w salonie samochodowym BMW
Płock
Zadbaj o ciekawy wstęp
Aby zdobyć pracę w salonie samochodowym, na przykład na stanowisku przedstawiciela handlowego, musisz wiedzieć, jak zdobyć uwagę potencjalnych klientów. Jeżeli pracujesz na stanowisku sprzedawcy od jakiegoś czasu, wiesz, jak ważne jest kilka pierwszych sekund. Musisz zrobić dobre pierwsze wrażenie, także tworząc list motywacyjny. Poniżej znajdziesz porady, jak zwrócić uwagę rekrutera.
List motywacyjny zaadresowany do konkretnej osoby
“Szanowni Państwo” to klasyczny zwrot grzecznościowy używany na początku listu motywacyjnego. Nie jest on błędny, ale z pewnością nie zachwyci rekruterów w salonach dealerskich. Potencjalni pracodawcy szukają kogoś, kto momentalnie zwróci ich uwagę i przekona, że potrafi oczarować klientów. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby wstęp twojego listu motywacyjnego przekonał, że jesteś właściwą osobą na właściwym miejscu.
Doskonałym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji jest zaadresowanie listu do konkretnej osoby. Może to być na przykład szefowa działu HR, rekruter albo szef danego salonu samochodowego. Informację o tym, kto będzie rekrutował, można czasami znaleźć w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jej tam nie znajdziesz, być może warto dołożyć nieco więcej starań i poszukać na LinkedIn lub stronie internetowej firmy. Możesz także spróbować zadzwonić do siedziby salonu i po prostu o to zapytać.
Mimo że brzmi to jak sporo dodatkowej pracy, jest to warte zachodu. Wystarczy, że pracodawca rzuci okiem na twoje podanie, a od razu będzie wiedział, że twój list motywacyjny jest bardziej spersonalizowany niż większość.
Zacznij swój list w sposób, który zainteresuje pracodawcę
Niezależnie od tego, czy udało ci się znaleźć imię i nazwisko osoby rekrutującej, czy też nie, nie strać ich uwagi przy pierwszym zdaniu swojego listu motywacyjnego. Większość kandydatów zaczyna dokument od słów “W odpowiedzi na ogłoszenie ABC, aplikuję na stanowisko sprzedawcy w salonie XYZ”. Taki wstęp nie jest błędny, jednak podobnie jak w przypadku “Szanowni Państwo”, nie jest to coś, co zachwyci rekruterów.
Wyobraź sobie siebie na miejscu rekrutera, który czyta podobny wstęp po raz setny. A teraz pomyśl, jak rekruter zareaguje, jeżeli list zacznie się od czegoś ciekawszego. Zacznij swoje podanie od opisania kilku ciekawych informacji o sobie i swojej karierze. Wykorzystaj swoją kreatywność i umiejętności sprzedaży – w końcu dobry list motywacyjny ma “sprzedać” ciebie jako najlepszego możliwego kandydata. Możesz na przykład opisać, co wyróżnia cię na tle konkurencji, wspomnieć o bogatym doświadczeniu albo powiedzieć o umiejętnościach, które są bardzo ważne podczas pracy w salonach dealerskich. Pracodawcy lubią kandydatów, którzy znają swoją wartość.
Jeśli dopiero zaczynasz i nie masz dużego doświadczenia, którym mógłbyś zachwycić pracodawcę, skup się na opisie swoich umiejętności, a także celów zawodowych. Koniecznie podkreśl, jak twoje cele zawodowe wpisują się w wartości firmy i jak dane stanowisko sprzedawcy może pomóc ci w ich realizacji.
Taki wstęp przekona rekrutera, że twoje CV i list motywacyjny są godne uwagi.
Spójrz na poniższy wstęp listu motywacyjnego – możesz go użyć jako źródła inspiracji:
Od trzech lat pracuję jako sprzedawca samochodów. Moje wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, w tym umiejętność perswazji oraz znajomość technik sprzedaży, pozwoliły mi na zwiększenie przychodów salonu o 20% w skali roku. Wierzę, że podobny sukces mogę powtórzyć na Państwa giełdzie pojazdów. Pragnę dołączyć do Państwa zespołu, ponieważ chcę rozwijać swoje kwalifikacje pod okiem ekspertów w branży samochodowej.
Pisząc taki wstęp, nie tylko zaciekawisz rekrutera, ale także przekonasz pracodawcę, że jesteś osobą pewną siebie, która zna swoją wartość i wie, jak może przyczynić się do rozwoju firmy.
Rozwiń informacje na temat tego, dlaczego wyróżniasz się na tle innych kandydatów
W podaniu musisz pokazać pracodawcy, że w zakresie sprzedaży samochodów nie masz sobie równych i wiesz wszystko. Co więcej, musisz przekonać, że to właśnie ty jesteś najlepszym sprzedawcą samochodów. Wypisz więc wszystkie informacje, które pokażą, że świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku.
Pamiętaj, że list motywacyjny nie powinien powielać informacji zawartych w CV przedstawiciela handlowego (dowiedz się jak napisać takie CV, klikając tutaj). Możesz jednak rozwinąć informacje w nim zawarte. Przykładowo, twoje doświadczenie zawodowe jest już przedstawione w CV, ale możesz bardziej szczegółowo opisać dany projekt czy sprzedaż, która przyniosła duże zyski firmie. Opisz też konkretne sytuacje, w których mogłeś wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
Rozwinięcie listu motywacyjnego może być napisane ciągiem lub przy pomocy wypunktowania. W przypadku rekrutacji, gdzie o dane stanowisko ubiega się wielu kandydatów, sięgnij po wypunktowanie lub numerację, aby sprawić, że twój dokument będzie bardziej przejrzysty.
Zakończenie listu motywacyjnego
Oczywiście tak, jak klasyczny list, także i ten zaadresowany do potencjalnego pracodawcy, nie może się po prostu urwać po tym, jak wytłumaczysz, dlaczego jesteś świetnym kandydatem. Pamiętaj, aby podziękować rekruterowi za czas poświęcony na przeczytanie twojego podania. Warto też wyrazić nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij pożegnać się zwrotem grzecznościowym (np. “Z poważaniem” lub “Z wyrazami szacunku”) i podpisać się imieniem i nazwiskiem.
Oto przykład dobrego zakończenia:
Z wyrazami szacunku,
Małgorzata Klik
Ulepsz swój list motywacyjny
Wiesz już, jakie elementy listu motywacyjnego są obowiązkowe. Na zakończenie podajemy kilka dodatkowych porad, o których warto pamiętać tworząc swoje podanie.
Sprawdź błędy
Skoro lubisz samochody, na pewno wiesz, jak małe detale mogą ulepszyć cały pojazd. Często są to z pozoru niewidoczne szczegóły, takie jak odpowiednio dobrane kolory czy wykończenia tapicerki. Podobnie jest z podaniem o pracę.
Zanim wyślesz swoje dokumenty aplikacyjne do pracodawcy, upewnij się, czy w tekst nie wkradły się żadne błędy. Literówki, błędy ortograficzne, nieczytelne zdania czy brak interpunkcji to rzeczy, które mogą odstraszyć rekrutera, nawet jeżeli twoje doświadczenie zawodowe jest idealne.
Ponowne przeczytanie listu motywacyjnego zajmie ci zaledwie kilka minut, a może naprawdę zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.
Zainteresuj rekrutera ciekawą szatą graficzną
Duża konkurencja na rynku pracy oznacza nie tylko to, że musisz być dobrym kandydatem, ale także i to, że twoje CV i list motywacyjny muszą się wyróżniać. Nasz kreator CV pozwala ci szybko stworzyć podanie o pięknej, profesjonalnej szacie graficznej, która w mgnieniu oka przyciągnie wzrok rekruterów.
Co więcej, masz możliwość personalizacji czcionki czy też koloru, dzięki czemu twoje podanie nabierze unikatowego wyglądu, z zachowaniem pełnego profesjonalizmu.
List motywacyjny dla sprzedawcy samochodów – podsumowanie poradnika
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwolił ci lepiej zrozumieć, jak stworzyć idealny list motywacyjny. Pamiętaj, że najpierw musisz napisać odpowiednie CV, a następnie dopracować list, który będzie stanowił uzupełnienie życiorysu zawodowego. Nasze szablony CV i listów motywacyjnych, a także wzory, powinny ułatwić ci to zadanie.
Niezależnie od tego, jak duże jest twoje doświadczenie zawodowe, możesz po prostu nie wiedzieć, jak stworzyć przekonujące podanie o pracę. Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów na temat tworzenia podania i jego poszczególnych sekcji, a także artykuły z poradami dotyczącymi przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Weź sprawy w swoje ręce już teraz i stwórz podanie, które pozwoli ci zaimponować potencjalnemu pracodawcy i zdobyć wymarzoną pracę.
Najczęściej zadawane pytania
Czy koniecznie muszę dołączyć list motywacyjny do mojego CV?
Ogólnie rzecz ujmując, list motywacyjny to jedynie dodatek do CV. Powinieneś uznać go za dokument obowiązkowy tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. W innym wypadku, to od ciebie zależy, czy go napiszesz.
Eksperci radzą jednak, by to zrobić. List motywacyjny daje ci dodatkową przestrzeń na opisanie swojej kandydatury. Co więcej, dołączając specjalny dokument pokazujesz, że naprawdę zależy ci na danej pracy i że jesteś ambitnym kandydatem, który potrafi zrobić nieco więcej, niż tylko wymagane minimum.
Jak długi powinien być mój list motywacyjny?
Pracodawcy często otrzymują dziesiątki, jeżeli nie setki aplikacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby podanie było zwięzłe i na temat. Optymalna długość CV i listu motywacyjnego to strona A4 dla każdego z tych dokumentów.
Może wydawać ci się, że to mało, ale jeśli skupisz się wyłącznie na adekwatnych informacjach i nie będziesz “lał wody”, szybko zrozumiesz, że tyle miejsca wystarczy. Wyłącznie osoby z ogromnym doświadczeniem zawodowym powinny wydłużyć swoje CV.
Nasz kreator umiejętnie rozmieszcza sekcje w liście motywacyjnym i CV, pomagając jak najlepiej wykorzystać przestrzeń dokumentu. Pamiętaj, że pracodawcy poświęcają średnio sześć sekund na każde podanie. Nie zmniejszaj więc zbytnio czcionki czy marginesów, bo to sprawi, że informacje w twoim podaniu będą niemożliwe do odczytania.
Już dziś sięgnij po nasze szablony listów motywacyjnych i napisz doskonałe podanie o pracę w salonie samochodowym.