Doskonałym pomysłem na to, aby się wyróżnić na tle innych kandydatów, jest napisanie ciekawego listu motywacyjnego dla projektanta mody. Nawet jeżeli masz już za sobą kilka pokazów, możesz nie wiedzieć, jak stworzyć taki dokument. Nie martw się jednak – ty wiesz, co jest modne w tym sezonie, my z kolei wiemy wszystko na temat tego, jak stworzyć przyciągające uwagę dokumenty aplikacyjne.
W tym artykule opisaliśmy krok po kroku, jak stworzyć idealny list motywacyjny. Zaczynajmy!
Spis treści
Wzór listu motywacyjnego dla projektanta mody
Jakie części musi zawierać list motywacyjny?
Być może pamiętasz z lekcji polskiego, że list powinien mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. Także list, który wyślesz do potencjalnego pracodawcy musi zawierać te sekcje plus odpowiedni nagłówek. Poniżej znajdziesz omówienie każdej z nich, wraz z przykładami.
Nagłówek z danymi kontaktowymi
CV i list motywacyjny to dokumenty, na podstawie których pracodawca zdecyduje, czy nadajesz się do pracy. Jeżeli będzie chciał się z tobą skontaktować w celu umówienia spotkania lub dopytania o pewne kwestie, skorzysta z danych kontaktowych umieszczonych w nagłówku CV lub listu motywacyjnego.
Nagłówek to krótka i bardzo łatwa do napisania część dokumentów aplikacyjnych. Musisz jej jednak poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Będzie to pierwsza rzecz, jaką zauważą pracodawcy, dlatego musi prezentować się nieskazitelnie – powinna być przejrzysta i schludna.
Co więcej, dane umieszczone w nagłówku będą potrzebne pracodawcy, aby skontaktować się z tobą. Podanie nieaktualnych lub błędnych danych sprawi, że stracisz swoją szansę na zatrudnienie.
Swoje dane najlepiej umieść na samej górze dokumentu, po jego lewej stronie. Wpisz tu:
- Swoje imię i nazwisko,
- Swój tytuł zawodowy,
- Telefon,
- Adres e-mail,
- Miejsce zamieszkania (wystarczy sama miejscowość, nie podawaj pełnego adresu).
Spójrz na poprawny przykład nagłówka:
Projektantka mody
444 111 231
anna.konieczna@gmail.com
Warszawa
Dane rekrutera lub pracodawcy umieść po stronie przeciwnej do swoich danych kontaktowych. Wpisz tu:
- Imię i nazwisko rekrutera,
- Nazwę stanowiska, które pełni dana osoba,
- Nazwę firmy,
- Miejscowość.
Oto przykład:
Dyrektor kreatywna
Firma projektowa XYZ
Kraków
Bezpośredni zwrot do adresata
Pracodawcy niemal za każdym razem widzą list zaczynający się od zwrotu “Szanowni Państwo”. To nie jest błąd. Taki wstęp listu jest poprawny, ale na pewno nie jest ciekawy i nie zwróci uwagi rekrutera.
Jeżeli chcesz momentalnie wyróżnić się na tle innych aplikujących, koniecznie zacznij swój list od zwrotu do konkretnej osoby. Informacje o tym, kto będzie przeprowadzał rekrutację, możesz znaleźć na stronie z ofertą pracy. Jeżeli nie została ona podana, możesz jej szukać na stronie internetowej firmy czy domu projektowego albo na LinkedIn. Dobrym pomysłem jest także skontaktowanie się z działem HR i poproszenie o podanie tej informacji.
Być może brzmi to jak dużo dodatkowej pracy, ale zdecydowanie warto włożyć więcej wysiłku w napisanie doskonałego listu motywacyjnego. Zwracając się bezpośrednio do danej osoby, nawiązujesz bardziej personalną relację. W efekcie rekruterzy mogą przychylniej spojrzeć na twoją kandydaturę.
Co więcej, zwrot na początku listu wyróżni cię na tle innych kandydatów, którzy zaczną swoje podanie w oklepany sposób.
Ciekawy początek listu motywacyjnego
Projektanci mody muszą być kreatywni, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Twoje dokumenty aplikacyjne powinny potwierdzać tę umiejętność. Nie zaczynaj więc swojego listu od sztampowego “W odpowiedzi na ofertę pracy…”. Choć taki początek nie jest błędem, na pewno nie zwróci uwagi pracodawcy. Wykaż się kreatywnością, zaczynając od czegoś ciekawego.
Dobrym pomysłem jest na przykład pochwalenie się ciekawym projektem, długoletnim doświadczeniem czy nawet prestiżowym stażem lub ukończoną szkołą projektowania. Cokolwiek, co przekona rekrutera, że warto poświęcić nieco więcej czasu na twoją aplikację, idealnie się sprawdzi.
Spójrz na przykład ciekawego wstępu:
Takim wstępem pokazujesz, że znasz swoją wartość. Prezentujesz się od jak najlepszej strony, przekonując pracodawcę, że warto poznać cię jako kandydata. Co więcej, pokazujesz, że jesteś osobą kreatywną, która potrafi wyjść poza utarte schematy. To cechy, które pracodawca z branży kreatywnej na pewno doceni.
Rozwinięcie, w którym pokażesz, że jesteś najlepszym kandydatem
Rozwinięcie listu motywacyjnego powinno przedstawiać ciebie jako idealnego kandydata na dane stanowisko. Opisz tu wszystkie interesujące fakty, na które nie było już miejsca w CV projektanta mody. Rozwiń także informacje zawarte w życiorysie zawodowym, na przykład opisując konkretne sytuacje, w których miałeś okazję wykorzystać dane umiejętności.
Twoje osiągnięcia, nagrody, a nawet wyróżniające cię kompetencje, powinny być podkreślone w tej części. Opisz, dlaczego to właśnie ty sprawdzisz się na oferowanym stanowisku.
Jeżeli jesteś początkującą osobą, skup się przede wszystkim na swoich umiejętnościach, wykształceniu, stażach oraz celach zawodowych i tym, w jaki sposób objęcie danego stanowiska może ci pomóc w ich osiągnięciu.
Odpowiednie zakończenie
Po tym zaprezentowaniu, dlaczego jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko, nie możesz po prostu urwać swojego listu motywacyjnego. Zakończ go, dziękując rekruterowi za czas poświęcony na przeczytanie twojej aplikacji i wyrażając nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pożegnaj się zwrotem “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku” i podpisz się imieniem i nazwiskiem.
Spójrz na przykład:
Z wyrazami szacunku,
Kinga Żelazna
Dodatkowe porady
Zadbaj o odpowiednie zwroty grzecznościowe
Pisząc list motywacyjny, musisz pamiętać o zasadach decorum. Ważne jest, aby użyć odpowiednich, profesjonalnych zwrotów grzecznościowych. Użyj ich nie tylko na początku i na końcu listu, ale także w jego treści.
Według zasad poprawnej pisowni, zwracając się bezpośrednio do adresata w liście, powinieneś użyć wielkiej litery:
- Szanowny Panie Prezesie,
- Zwracam się z prośbą do Państwa,
- Piszę do Pani w sprawie…
Uważaj na błędy
Przykładanie wagi do szczegółów to umiejętność, którą projektanci powinni opanować do perfekcji. Pisząc swoje CV, zadbaj o to, by było ono bezbłędne. Nawet, jeżeli jesteś mistrzem języka polskiego, możesz popełnić błąd czy też literówkę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ponownie przeczytać swoje dokumenty aplikacyjne, zanim wyślesz je do pracodawcy.
Zwróć szczególną uwagę na:
- Błędy ortograficzne,
- Brak znaków interpunkcyjnych,
- Błędy gramatyczne,
- Nieczytelne zdania.
Czerp inspirację z oferty pracy
Oferta pracy zawiera cenne informacje. To z niej dowiesz się, jakie oczekiwania ma dany pracodawca. Skorzystaj z tej wiedzy, pisząc swoje dokumenty aplikacyjne. W ten sposób spersonalizujesz swoje podanie i zwiększysz szanse na zdobycie pracy.
Napisz doskonałe CV projektanta mody
List motywacyjny to tylko dodatek do podania. Najważniejsze będzie twoje portfolio oraz CV projektanta mody. Zadbaj o to, by było ono napisane jak najlepiej i przyciągało uwagę rekrutera. Pamiętaj, aby zawrzeć w nim podstawowe części, czyli:
- Nagłówek
- Doświadczenie zawodowe
- Wykształcenie
- Umiejętności
Oprócz nich, dodaj także ciekawe podsumowanie zawodowe oraz dodatkowe sekcje, które pozwolą ci wyróżnić się na tle konkurencji. Zajrzyj na naszą stronę internetową, aby znaleźć artykuły, w których omawiamy, jak napisać doskonałe CV.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długi powinien być mój list motywacyjny?
Eksperci radzą, by ograniczyć swój list motywacyjny do maksymalnie jednej strony A4. Wybierz tylko adekwatne informacje. Nie zmniejszaj zbytnio czcionki ani nie ścieśniaj tekstu – twój dokument musi być czytelny i przejrzysty.
Jeżeli masz ogromne doświadczenie, wówczas możesz rozpisać się na dwie strony, ale pamiętaj, że najważniejsze informacje powinny znaleźć się na pierwszej stronie.
Czy mój list motywacyjny musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Nie, umieszczanie takiej klauzuli jest niezbędne tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o to w ogłoszeniu o pracę. Jednak pamiętaj o tym, że taka klauzula zawsze musi zostać umieszczona w CV. Bez niej pracodawca w ogóle nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacji.
Umieść klauzulę w aktualnej formie na wszystkich stronach CV. Możesz nieco zmniejszyć czcionkę i umieścić klauzulę w stopce dokumentu, tak, aby nie zabierała cennego miejsca i nie odciągała uwagi od głównego tekstu.
Skorzystaj z naszych szablonów i już dziś napisz ciekawy list motywacyjny dla projektanta mody.