Pamiętaj, że profesjonalne CV i list motywacyjny mogą mieć wpływ na warunki zatrudnienia, jakie zaproponuje ci pracodawca.
Po napisaniu CV programisty (zobacz przykład tutaj), nadszedł czas na stworzenie listu motywacyjnego. W tym artykule znajdziesz przydatne informacje i wskazówki na temat tego, jak stworzyć idealny list motywacyjny. Co więcej, umieściliśmy w nim przykłady, które pomogą ci lepiej zrozumieć to, jak powinien wyglądać dobry list motywacyjny informatyka.
Spis treści
- List motywacyjny informatyka programisty – wzór
- List motywacyjny dla programisty – czym jest?
- Z czego składa się list motywacyjny?
- Dopracuj szczegóły swojego listu motywacyjnego
- List motywacyjny dla osoby początkującej w branży IT
- Pisanie CV programisty
- Końcowe porady
- List motywacyjny informatyka programisty – podsumowanie
- Najczęściej zadawane pytania
List motywacyjny informatyka programisty – wzór
Warszawa, 22.03.2021
Jan Michalski
Java developer
121 222 111
jan.michalski@gmail.com
Ludmiła Kos
Specjalistka ds. rekrutacji
Microsoft
Warszawa
Szanowna Pani Kos,
Od ponad dwóch lat pracuję na stanowisku Junior Java Developer w firmie Google. Dzięki moim umiejętnościom zoptymalizowałem działanie programów ABC, zwiększając przychody firmy o 5%. Obecnie szukam nowych wyzwań w zawodzie programisty. Pragnąc pracować z najlepszymi w branży, ubiegam się o stanowisko eksperta ds. aplikacji mobilnych w Państwa firmie.
Oto kilka powodów, dlaczego sprawdzę się idealnie na stanowisku programisty w Państwa firmie:
- Biegle władam językami programowania Java i C++.
- Specjalizuję się w programowaniu aplikacji mobilnych.
- Moje codzienne obowiązki obejmowały przyuczanie młodszych programistów do pracy, dzięki czemu zdobyłem doskonałe umiejętności zarządzania zespołem.
- Jestem osobą ambitną i zmotywowaną do rozwoju, co potwierdzają moje liczne nagrody branżowe, dlatego mogą mieć Państwo penwość, że wykorzystam daną mi szansę.
Z góry dziękuję za czas poświęcony przez Państwa na przeczytanie mojej aplikacji. Mam nadzieję, że będziemy mogli szerzej omówić moją karierę zawodową podczas spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej. Pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Jan Michalski
List motywacyjny dla programisty – czym jest?
CV informatyka to najważniejszy dokument podczas rekrutacji. Jeżeli nie wyślesz go do pracodawcy, twoje podanie zostanie automatycznie odrzucone. Z kolei list motywacyjny zazwyczaj jest dokumentem dodatkowym i stanowi niejako uzupełnienie CV programisty. Nie możesz go jednak traktować po macoszemu. Tworząc list motywacyjny, znacząco zwiększasz swoje szanse na bycie zauważonym przez rekrutera.
Swoim listem motywacyjnym powinieneś przekonać pracodawcę, że świetnie sprawdzisz się na danym stanowisku. Umieść więc w nim informacje na temat największych osiągnięć. Postaraj się opisać konkretne sytuacje podczas których miałeś okazję wykorzystać swoje umiejętności. Warto tu też wspomnieć o tym, w jaki sposób przyczyniłeś się do rozwoju firmy.
Pamiętaj, żeby nie powielać informacji z CV programisty w liście motywacyjnym. Skup się raczej na rozwinięciu tych informacji i przedstawieniu danych, na które zabrakło miejsca w życiorysie zawodowym.
Postaraj się podkreślić, co wyróżnia ciebie na tle innych kandydatów. Możesz na przykład wspomnieć o biegłej znajomości języka angielskiego, którą zdobyłeś podczas zagranicznych studiów, czy o ukończeniu specjalistycznego kursu, dzięki któremu mógłbyś przyczynić się do rozwoju firmy.
W liście motywacyjnym nie może zabraknąć informacji o celach zawodowych. Opisz, w jaki sposób objęcie danego stanowiska wpłynie na ich realizację.
Według ekspertów list motywacyjny warto napisać, nawet jeżeli pracodawca o niego nie prosi. Robiąc to, wykazujesz się ambicją i gotowością do działania.
Z czego składa się list motywacyjny?
Za moment przedstawimy ci poszczególne sekcje, które musi zawierać każdy list motywacyjny. Najpierw jednak chcemy poradzić ci, w jaki sposób ułatwić sobie tworzenie tego dokumentu.
Zanim przystąpisz do pisania, postaraj się zastanowić nad poniższymi pytaniami:
- Jakie jest twoje doświadczenie zawodowe?
- Co możesz zaoferować pracodawcy?
- Co wyróżnia cię na tle innych programistów?
- Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie?
- Czego oczekujesz od pracodawcy i jakie są twoje cele zawodowe?
- Czym możesz zaimponować pracodawcy? (np. znajomość języka obcego, unikatowe zdolności z zakresu programowania, ukończone kursy, wieloletnie doświadczenie)
Koniecznie też skorzystaj z naszych szablonów listów motywacyjnych, dzięki którym bez problemu stworzysz piękne, estetyczne i profesjonalnie podanie.
A teraz, przejdźmy do omówienia poszczególnych sekcji w liście motywacyjnym:
Dane kontaktowe
Dane kontaktowe kandydata muszą znaleźć się zarówno w liście motywacyjnym, jak i w CV programisty. Choć ich wypisanie zajmie ci niewiele czasu, zwróć na nie szczególną uwagę. Jeżeli popełnisz najmniejszy błąd w tej sekcji, pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a ty stracisz swoje szanse na zdobycie pracy.
Nie zapomnij o podaniu następujących informacji:
- Twoje imię i nazwisko
- Numer telefonu
- Adres e-mail
- Ewentualnie możesz podać nazwę pełnionego przez siebie stanowiska np. Młodszy programista Java, Net Developer, etc.
Oto przykład
Ekspertka ds. programowania w języku Java
111 123 321
natalia.lubelska@gmail.com
Dane odbiorcy
Dane odbiorcy umieść po przeciwnej stronie. Mogą znajdować się na tym samym poziomie co dane odbiorcy albo nieco niżej. W tej części koniecznie podaj:
- Imię i nazwisko osoby, do której kierujesz list
- Nazwę firmy
- Miejscowość
Postaraj się także wspomnieć o pełnionym przez odbiorcę stanowisku, jeżeli dotyczy.
Spójrz na przykład:
Szefowa działu HR
Microsoft
Oddział w Poznaniu
Zwrot grzecznościowy rozpoczynający list
Aby przekonać rekrutera, że warto przeczytać twoje podanie, musisz momentalnie zwrócić jego uwagę. Aby to zrobić, unikaj rozpoczynania listu nudnym “Szanowni Państwo”. Choć taki początek nie jest błędny, to raczej nie zachwyci potencjalnego pracodawcy.
Na samym początku postaraj się zwrócić do konkretnej osoby. Dowiedz się, kto będzie prowadził rekrutację. Taką informację pracodawca umieszcza czasem w ogłoszeniu o pracę. Jeśli jednak nie została ona podana, postaraj się poszukać jej na LinkedIn, stronie internetowej firmy, a nawet dzwoniąc do działu HR.
Pamiętaj, że zwroty grzecznościowe używane w oficjalnym liście są inne niż w takim, który wysłałbyś znajomemu. Przykładowo, w liście motywacyjnym do pracodawcy nie powinieneś używać zwrotów typu “droga” czy “kochany”.
Swój list możesz zacząć od:
- Szanowny Panie (nazwisko rekrutera)
- Szanowna Pani (nazwisko rekruterki)
- Szanowni Państwo (używaj wyłącznie, gdy nie możesz zdobyć informacji o nazwisku osoby rekrutującej)
Ciekawy początek
O stanowisko programisty może ubiegać się sporo osób, mimo braków kadrowych w branży IT. Z pewnością chcesz przekonać do siebie pracodawcę i zdobyć wymarzoną pracę. Aby to zrobić, musisz zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły.
Postaraj się nie zaczynać swojego listu od utartej formułki “W odpowiedzi na Państwa ofertę pracy…”. Rekruterzy widzą dziesiątki takich listów motywacyjnych. Oznacza to, że jeżeli też tak zaczniesz swoje dokumenty aplikacyjne, raczej niczym się nie wyróżnisz.
Zamiast tego pomyśl, co ciebie wyróżnia i jak przekonać pracodawcę, że zasługujesz na więcej uwagi. Pracodawcy najbardziej lubią konkretnych pracowników. Zacznij więc od wspomnienia o swoim wyjątkowym osiągnięciu, ogromnym doświadczeniu czy ciekawej umiejętności, a nawet prestiżowej uczelni, której jesteś absolwentem.
Spójrz na przykład
Programowanie PHP opanowałem do perfekcji, co zaowocowało 34% wzrostem przychodów mojej poprzedniej firmy. Obecnie poszukuję pracy na stanowisku informatyka programisty i wierzę, że doskonale sprawdzę się w Państwa firmie.
Zaczynając swój list motywacyjny informatyka programisty w ten sposób, pokazujesz, że znasz swoją wartość, wiesz czego chcesz, a także prezentujesz siebie jako ambitnego kandydata.
Rozwinięcie listu
W rozwinięciu listu umieść wszystkie te informacje, które mogą przekonać pracodawcę, że jesteś idealnym kandydatem. To właśnie tu masz okazję na dokładniejsze opisanie swoich osiągnięć. W tej części używaj aktywnych czasowników, na przykład:
- Zorganizowałem,
- Zaprogramowałem,
- Stworzyłem
- Zoptymalizowałem,
- Zwiększyłem,
- Osiągnąłem.
Oto przykład:
W rozwinięciu opowiedz też o swoich umiejętnościach, osiągnięciach oraz celach zawodowych.
Zakończenie listu
Tak jak i list prywatny, list motywacyjny musi mieć odpowiednie zakończenie. Nie urywaj listu zaraz po wymienieniu informacji o sobie. Podziękuj rekruterom za czas poświęcony na twoją aplikację, a także poinformuj, że masz nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na koniec użyj odpowiedniego zwrotu grzecznościowego (na przykład “z wyrazami szacunku” lub “z poważaniem) i podpisz się.
Dopracuj szczegóły swojego listu motywacyjnego
Zadbaj o czytelność listu motywacyjnego
Dokumenty aplikacyjne muszą zawierać wszystkie ważne informacje. Istotne jest także to, w jaki sposób zostaną one zaprezentowane. Dane muszą być łatwe do odczytania.
Twój list motywacyjny, niezależnie od tego, jak duże jest twoje doświadczenie, powinien zmieścić się na stronie A4. Dokładnie przemyśl, co warto w nim umieścić. Nie usuwaj marginesów ani nie zmniejszaj czcionki, tylko po to, aby zmieścić więcej informacji. Takie działanie tylko zmniejsza czytelność dokumentu.
Zastosuj klasyczną czcionkę, na przykład Arial. Jeżeli chcesz zwrócić uwagę rekrutera na konkretne informacje, zastosuj pogrubienie.
Porównaj informacje w liście motywacyjnym z ofertą pracy
W celu prowadzenia rekrutacji coraz więcej firm korzysta z tzw. systemów śledzenia kandydatów (ATS). To specjalne programy, które skanują list motywacyjny i CV, sprawdzając, czy zawierają one słowa kluczowe. Jeżeli ich brakuje, dokumenty aplikacyjne są odrzucane.
Słowa kluczowe można jednak łatwo znaleźć w ofercie pracy. Są to zazwyczaj umiejętności wymagane od kandydatów. Upewnij się, że zapisałeś je zarówno w swoim CV informatyka, jak i liście motywacyjnym.
Umiejętności powinny brzmieć tak samo, jak te w ofercie pracy.
Przykładowe umiejętności programisty, o których możesz wspomnieć to:
- Język programowania Java,
- PHP – zaawansowany,
- Umiejętność zarządzania projektami IT,
- Szkolenia z narzędzi IT,
- Tworzenie stron internetowych,
- Programowanie aplikacji mobilnych.
List motywacyjny dla osoby początkującej w branży IT
W branży IT osoby początkujące mają spore szanse na znalezienie pracy, nie tylko ze względu na braki kadrowe. Pracodawcy coraz częściej doceniają mlode osoby, cechujące się ambicją, gotowością do działania i nauki.
Jeśli chcesz zdobyć pracę jako początkujący kandydat, tym bardziej powinieneś napisać dobry list motywacyjny. Skup się w nim przede wszystkim na wykształceniu oraz konkretnych umiejętnościach. Możesz także wspomnieć o ukończonych kursach czy też projektach. Nie zapomnij o przedstawieniu swoich celów zawodowych, dodając wyjaśnienie, w jaki sposób praca na konkretnym stanowisku może pomóc ci w ich realizacji.
Pisanie CV programisty
Pisząc swoje CV musisz pamiętać o podstawowych sekcjach, takich jak:
- Nagłówek,
- Doświadczenie zawodowe,
- Wykształcenie,
- Umiejętności.
Jest to jednak tylko niezbędne minimum. Jeżeli chcesz napisać CV, które zwróci uwagę pracodawcy, koniecznie napisz też podsumowanie zawodowe, a także dołącz dodatkowe sekcje, np. prezentujące umiejętności językowe, ukończone kursy czy też zainteresowania.
Na naszej stronie znajdziesz też informacje na temat tego, jak napisać:
Końcowe porady
Nie kłam
Dane w twoim CV muszą być zawsze prawdziwe. Pamiętaj, że pracodawcy szukają kandydatów gotowych do nauki. Nawet jeżeli nie posiadasz wszystkich umiejętności, nadal masz szansę na zatrudnienie.
Zweryfikuj błędy
List motywacyjny to oficjalny dokument. Nie może on zawierać żadnych błędów. Zanim prześlesz go pracodawcy, sprawdź, czy nie ma w nim literówek i błędów ortograficznych. Zadbaj też o to, by wszystkie zdania były czytelne.
Zawsze personalizuj swój list z uwzględnieniem oferty pracy
Aby sprawić dobre wrażenie na rekruterach, nie wysyłaj ogólnych listów, napisanych pod jeden szablon. Edytuj dokumenty aplikacyjne, biorąc pod uwagę konkretną ofertę pracy.
List motywacyjny informatyka programisty – podsumowanie
Na podsumowanie prezentujemy najważniejsze informacje, o których musisz pamiętać tworząc ten dokument:
- Ciekawy początek listu przyciągnie uwagę rekrutera.
- Nie zapomnij o użyciu zwrotów grzecznościowych.
- Zweryfikuj, czy dokument nie ma błędów.
- Jeżeli to możliwe, zaadresuj dokument do konkretnej osoby.
- Używaj danych liczbowych do opisania swoich osiągnięć.
Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo artykułów, które pomogą ci w napisaniu idealnego podania. Sięgnij też po nasze szablony CV i listu motywacyjnego, aby stworzyć podanie, które zachwyci twojego przyszłego szefa!
Najczęściej zadawane pytania
Jak napisać list motywacyjny do pracy za granicą?
Praca za granicą nęci wiele osób, obiecując większe zarobki. Jeżeli twoja znajomość języka angielskiego, czy też innego języka obcego jest wystarczająca do pracy za granicą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o pracę w innym kraju.
Pamiętaj jednak, że samo przetłumaczenie dokumentów aplikacyjnych nie wystarczy. Twoje podanie musi być dostosowane do zasad rynku pracy w danym kraju. Aby stworzyć doskonałe podanie, zapoznaj się z poniższymi artykułami:
Czy muszę użyć tego samego szablonu dla mojego CV i listu motywacyjnego?
Estetyczne, współgrające ze sobą dokumenty z pewnością zwrócą uwagę pracodawcy. Profesjonalnie wyglądające podanie sprawi, że wyróżnisz się na tle innych aplikujących. W naszym kreatorze CV masz możliwość użycia szablonu do obu dokumentów. Według swoich potrzeb możesz dostosować ich wygląd, na przykład zmieniając kolor szablonu oraz rodzaj czcionki.
Sięgnij po nasze szablony listu motywacyjnego dla programisty i zdobądź pracę marzeń już dziś.