Nawet jeżeli jesteś nauczycielem języka polskiego albo informatyki, a więc potrafisz zredagować dobry tekst lub znasz się na grafice komputerowej, możesz mieć problem z napisaniem odpowiedniego CV i listu motywacyjnego. Nie martw się jednak. W tym artykule zawarliśmy szczegółowe informacje na temat tego, jak napisać przekonujący list motywacyjny. Dodaliśmy też do niego konkretne przykłady, dzięki którym lepiej zrozumiesz, co powinno się znaleźć w tym dokumencie.
Spis treści
- Wzór listu motywacyjnego nauczyciela matematyki
- List motywacyjny nauczyciela – czym jest?
- Sekcje listu motywacyjnego nauczyciela
- Dodatkowe porady – list motywacyjny nauczyciela
- List motywacyjny nauczyciela bez doświadczenia
- List motywacyjny do pracy za granicą
- CV nauczyciela
- Dopracuj swój list motywacyjny
- Jak napisać list motywacyjny nauczyciela – podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Wzór listu motywacyjnego nauczyciela matematyki
Koło, 12.08.2021
Danuta Gruszczyńska
Nauczycielka matematyki
333 222 222
danuta.gruszczyńska@gmail.com
Klara Konieczna
Dyrektorka szkoły
Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Asnyka
Koło
Szanowna Pani Konieczna,
Od ponad ośmiu lat jestem nauczycielką matematyki, podchodzącą do swoich obowiązków z wielką pasją. Dzięki mojemu doświadczeniu i indywidualnemu podejściu do nauki 98% moich uczniów zdało maturę z matematyki. Poszukuję nowych wyzwań zawodowych, dlatego chcę dołączyć do zarządzanej przez Panią szkoły.
Jednym z moich największych osiągnięć jest przygotowywanie uczniów do olimpiad i konkursów matematycznych. Stworzyłam od podstaw plan przygotowania i wdrożyłam go w życie, dzięki czemu trzech uczniów zakwalifikowało się do etapów wojewódzkich.
Posiadam wszystkie niezbędne kwalifikacje do pracy w zawodzie nauczyciela. Ukończyłam studia matematyczne, ze specjalizacją pedagogiczną. Co więcej, nieustannie się dokształcam, biorąc udział w kursach i szkoleniach z dziedziny, a także nowoczesnych metod nauczania.
Praca na stanowisku nauczyciela jest dla mnie przede wszystkim pedagogicznym wyzwaniem. Chcę wykorzystywać moją wiedzę, doświadczenie, a także moje umiejętności miękkie, takie jak cierpliwość, empatia, uważne słuchanie, aby kształcić młode pokolenia i rozwijać w nich ciekawość i chęć do nauki matematyki.
Wiedząc, że nie wszyscy uczniowie są zainteresowani tym przedmiotem, do nauczania matematyki osób, które za nią nie przepadają, stworzyłam specjalny tryb nauki. Z chęcią opowiem Pani o nim więcej podczas spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.
Dziękuję za poświęcony mi czas i w razie pytań, pozostaję do Pani dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Danuta Gruszczyńska
List motywacyjny nauczyciela – czym jest?
Ubiegając się o pracę w oświacie, najważniejszym dokumentem jaki przygotujesz, jest CV nauczyciela. Jeżeli wyślesz podanie bez niego, pracodawca najpewniej nawet nie spojrzy na list motywacyjny. Ten ostatni, to jedynie dodatek do CV. Nie powinieneś go jednak ignorować czy zaniedbywać, ponieważ to właśnie list motywacyjny może ci pomóc w zdobyciu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Treść twojego listu motywacyjnego powinna przekonać dyrektora szkoły lub rekrutera, że to właśnie ty powinieneś zostać wybrany na dane stanowisko. Twój list nie powinien powielać informacji, które już zawarłeś w swoim CV nauczyciela, ale może je rozwijać, czy też doprecyzowywać. Możesz na przykład przedstawić konkretne zawodowe sytuacje, w których wykorzystałeś swoje umiejętności. Podkreśl, w jaki sposób twoje działania przyczyniły się do rozwoju szkoły (np. napisz, jaka była zdawalność matur, wspomnij o udziale twoich uczniów w konkursach, etc.).
W pracy nauczyciela liczy się osobowość, postaraj się ją więc podkreślić w treści listu motywacyjnego. Podkreśl wszystkie te cechy, które mogą wyróżnić cię na tle konkurencji, na przykład znajomość języków obcych, unikatowe szkolenia, czy specjalizacje.
Zawód nauczyciela to zawód z powołania, jeżeli trafisz do niego “z przypadku”, raczej nie rozwiniesz kariery w tej branży. Warto więc zastanowić się nad swoimi celami zawodowymi. Wspomnij o nich w liście motywacyjnym, a także opisz, w jaki sposób praca na danym stanowisku może przyczynić się do ich spełnienia.
Według ekspertów wysłanie listu motywacyjnego nauczyciela, nawet jeżeli nie ma o nim mowy w ogłoszeniu o pracę, to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu wyróżnisz się na tle konkurencji i zwiększysz swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
Sekcje listu motywacyjnego nauczyciela
Stworzenie listu motywacyjnego zajmie ci trochę czasu. Możesz jednak ułatwić sobie zadanie, korzystając z kreatora CV. Dzięki niemu nie będziesz się martwić, że jakakolwiek sekcja została pominięta, a także zyskasz pewność, że podanie wygląda estetycznie i jest atrakcyjne dla rekruterów.
Aby list motywacyjny był ciekawy, zastanów się nad odpowiedziami na poniższe pytania:
- Jakie masz doświadczenie w pracy nauczyciela?
- Jakim przedmiotem się specjalizujesz i dlaczego?
- Czym wyróżniasz się na tle innych osób?
- Dlaczego chcesz pracować w tej, a nie innej szkole?
- Co jest twoją motywacją i jakie są twoje cele zawodowe?
Poniżej przedstawiamy sekcje, które powinien zawierać każdy list motywacyjny:
Dane kontaktowe kandydata
Napisanie swoich danych kontaktowych brzmi jak banalna sprawa. Rzeczywiście, jest to jedna z najprostszych sekcji do stworzenia, zarówno w liście motywacyjnym, jak i w CV nauczyciela. Nie możesz jednak podchodzić do niej bez skupienia. Wszystkie dane muszą być aktualne, a także zapisane bezbłędnie. Nawet literówka czy przekręcona cyfra mogą sprawić, że dyrektor szkoły nie będzie mógł się z tobą skontaktować, a ty stracisz swoją szansę na pracę nauczyciela.
Ta część listu motywacyjnego musi zawierać twoje imię i nazwisko, numer kontaktowy oraz adres e-mail. Możesz także podać nazwę piastowanego stanowiska (np. nauczyciel języka angielskiego), choć nie jest to konieczne.
Zobacz poniższy przykład:
Nauczycielka języka angielskiego
123 123 321
laura.lisowska@gmail.com
Dane odbiorcy
Dane odbiorcy powinny być umieszczone po przeciwnej stronie dokumentu. Muszą zawierać:
- Imię i nazwisko osoby rekrutującej (dyrektora, rekrutera, szefowych działu rekrutacji w danej szkole)
- Nazwę szkoły
- Miejscowość
Spójrz na przykład:
Dyrektor
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza
Ustka
Zwrot grzecznościowy rozpoczynający list
Jeżeli zapisałeś już dane swoje i rekrutera, użyj zwrotu grzecznościowego na powitanie. Robiąc to, pamiętaj, że największe szanse mają te dokumenty aplikacyjne, które od razu zwracają uwagę potencjalnego szefa. Choć rozpoczęcie listu motywacyjnego od “Szanowni Państwo” nie jest błędem, raczej nie zaimponuje twojemu rekruterowi.
Zamiast ogólnego zwrotu, postaraj się zaadresować list do konkretnej osoby. Aby to zrobić, musisz się dowiedzieć, kto będzie prowadził rekrutację. Bywa, że w ogłoszeniu o pracę pojawia się taka informacja. Jeżeli jej nie ma, warto zajrzeć na stronę internetową szkoły i zweryfikować, kto jest dyrektorem, a także czy szkoła ma dział rekrutacji. Nie możesz znaleźć tych informacji online? Zadzwoń do sekretariatu i po prostu zapytaj.
Rozpoczynając swój list motywacyjny, nie sięgaj po nieoficjalne zwroty, takie jak “Kochana” czy “Drogi”.
Rozpocznij swój list wybierając jeden z poniższych zwrotów:
- Szanowna Pani X,
- Szanowny Panie X,
- Szanowni Państwo (wyłącznie, gdy znalezienie imienia i nazwiska rekrutera jest niemożliwe).
Ciekawy wstęp
List motywacyjny, który zacznie się od utartego “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę…” raczej nie spotka się z uznaniem oceniającego grona pedagogicznego. Dyrektor szkoły z pewnością widzi taki wstęp w niemal każdej aplikacji. Jeżeli też go użyjesz, będziesz tylko jednym z wielu kandydatów.
Jeśli jednak będziesz nieco bardziej kreatywny, z pewnością zwiększysz swoje szanse na dołączenie do grona nauczycieli w danej szkole. W skrócie: nie przynudzaj. Postaraj się już w pierwszej linijce udowodnić, że jesteś świetnym kandydatem. Możesz na przykład pochwalić się szczególnym osiągnięciem czy umiejętnościami albo dużym doświadczeniem.
Zobacz przykład:
Od piętnastu lat pracuję jako nauczyciel historii, zarażając uczniów swoją pasją do przedmiotu. Dzięki moim staraniom, co roku co najmniej dwóch uczniów reprezentuje szkołę na olimpiadzie historycznej.
Takie rozpoczęcie od razu zwróci uwagę pracodawcy. Co więcej, pokażesz nim, że jesteś osobą, która zna swoją wartość i jest pewna swoich umiejętności.
Doskonałe rozwinięcie
Zadaniem CV i listu motywacyjnego jest przekonanie dyrektora szkoły, że umiesz wykonywać powierzone obowiązki, a także, że twoje zatrudnienie przyniesie korzyści placówce. Opisując swoje osiągnięcia w rozwinięciu, używaj aktywnych czasowników, na przykład:
- Zorganizowałem,
- Przygotowałem,
- Zwiększyłem,
- Odpowiadałem,
- Osiągnąłem.
Spójrz na przykład:
Przygotowałem pięciu uczniów do olimpiady językowej, a czterech z nich przeszło do wyższego etapu.
W rozwinięciu umieść także informacje o swoich najważniejszych umiejętnościach, celach zawodowych, a także wykształceniu. Jeżeli możesz się pochwalić specjalistycznymi kursami ważnymi dla stanowiska, o które się ubiegasz, zrób to w tej części listu motywacyjnego.
Zakończenie
Podobnie jak list prywatny, profesjonalny list nie może się po prostu “urywać”. Nie kończ go na wymienieniu swoich kwalifikacji. Na zakończenie koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także podziękuj za czas poświęcony na zapoznanie się z twoją aplikacją.
Oczywiście pożegnaj się używając odpowiedniego zwrotu grzecznościowego, na przykład “z wyrazami szacunku” lub “z poważaniem”. Na sam koniec podpisz się używając imienia i nazwiska.
Dodatkowe porady – list motywacyjny nauczyciela
Czytelność listu motywacyjnego
Zadbaj o to, by twoje dokumenty aplikacyjne były czytelne. Jeżeli pracodawca będzie musiał się wysilać, aby je rozczytać, raczej wylądują one w koszu.
Ogranicz swój list motywacyjny do jednej strony A4. Nie ściskaj jednak informacji, usuwając marginesy i zmniejszając czcionkę. Zamiast tego przemyśl, które informacje są naprawdę warte przedstawienia i istotne dla posady, o którą się ubiegasz.
Pamiętaj, aby:
- Zachować odstępy między poszczególnymi akapitami;
- Zachować rozmiar czcionki większy niż 11 punktów;
- Używać klasycznych czcionek, np. Arial, Times New Roman, etc.;
- Wyróżnić najważniejsze informacje pogrubieniem.
Porównaj treść listu do oferty pracy – umiejętności w zawodzie nauczyciela
W celu prowadzenia rekrutacji niektóre szkoły mogą korzystać z systemów śledzenia kandydatów. Te automatyczne programy skanują i weryfikują podania, odrzucając te bez słów kluczowych.
Nie musisz się jednak martwić – słowa kluczowe znajdziesz w ofercie pracy. To najczęściej umiejętności wymagane od nauczycieli. Upewnij się, że zawarłeś je w swoim liście motywacyjnym i CV nauczyciela, aby pomyślnie przejść wstępną selekcję.
Koniecznie zapisz dane kompetencje w takim samym brzmieniu, jak w ofercie pracy, aby mieć pewność, że zostaną one odczytane poprawnie przez programy.
List motywacyjny nauczyciela bez doświadczenia
Jeżeli zmieniasz branżę lub starasz się o pierwszą pracę jako nauczyciel, koniecznie poświęć czas na napisanie listu motywacyjnego.
Tworząc list motywacyjny, nauczyciel pokazuje, że naprawdę zależy mu na objęciu posady. Dołączenie listu do CV nauczyciela, wysyła pracodawcy wiadomość, że jesteś osobą ambitną, zmotywowaną do działania, a także samodzielną. To właśnie takie cechy u młodych kandydatów najbardziej imponują pracodawcom.
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia zawodowego, skup się przede wszystkim na opisie swojej edukacji, a także przedstawieniu konkretnych umiejętności, także tych miękkich. Jeżeli zrealizowałeś dodatkowe kursy, wolontariaty czy praktyki studenckie, także możesz się tym pochwalić.
Koniecznie przedstaw też swoje cele zawodowe i opisz, w jaki sposób objęcie danego stanowiska może ci pomóc w ich realizacji.
List motywacyjny do pracy za granicą
Jeżeli ubiegasz się o pracę za granicą, pamiętaj, że samo przetłumaczenie dokumentów aplikacyjnych nie wystarczy. Twoje CV nauczyciela i list motywacyjny muszą być dopracowane z uwzględnieniem zasad panujących w danym kraju.
Skorzystaj z poniższych poradników, aby dowiedzieć się, jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne w języku obcym:
Pamiętaj, że używając naszego kreatora możesz zmienić język szablonu za pomocą jednego kliknięcia i napisać CV nauczyciela w różnych wersjach językowych.
CV nauczyciela
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak napisać idealne CV nauczyciela, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika.
Nie zapomnij o umieszczeniu w nim ważnych sekcji, takich jak:
- Doświadczenie zawodowe,
- Wykształcenie,
- Umiejętności.
Podsumowanie zawodowe i dodatkowe sekcje pomogą ci zwrócić uwagę rekrutera.
Dopracuj swój list motywacyjny
Nie kłam
Jako nauczyciel będziesz odpowiedzialny za edukację młodych pokoleń. Nie tylko tę teoretyczną, ale także praktyczną. Twoja postawa powinna być godna naśladowania. Nigdy nie kłam w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jeżeli rekruterzy przyłapią cię na mówieniu nieprawdy, bezpowrotnie stracisz swoją szansę na zdobycie pracy w danej placówce.
Zweryfikuj błędy
Nieważne, czy ubiegasz się o stanowisko nauczyciela matematyki czy języka polskiego – twoje podanie nie może zawierać błędów. Literówki, błędy ortograficzne, nieczytelne i niepoprawnie napisane zdania od razu odstraszą rekruterów. Jeżeli nie przykładasz wagi do szczegółów i nie znasz zasad pisowni, jak możesz uczyć innych?
Być może uczysz chemii czy matematyki, a język polski nie jest twoją mocną stroną. Wówczas koniecznie poproś o sprawdzenie dokumentów kogoś, kto zna się lepiej na zasadach pisowni.
Jak napisać list motywacyjny nauczyciela – podsumowanie artykułu
Tworząc list motywacyjny do pracodawcy, pamiętaj o tych sprawach:
- Zacznij list od czegoś ciekawego, aby zwrócić uwagę pracodawcy.
- Postaraj się zwrócić do konkretnej osoby.
- Zadbaj o użycie odpowiednich zwrotów grzecznościowych.
- Unikaj błędów językowych.
- Dostosuj swoje podanie do oferty pracy.
- Używaj aktywnych czasowników do opisania osiągnięć.
- Dodaj list motywacyjny do CV, nawet jeżeli pracodawca o niego nie prosi, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Wiesz już, jak napisać dobry list motywacyjny. Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat pisania dokumentów aplikacyjnych, zapoznaj się z artykułami na naszym blogu. Sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne podanie o pracę dla nauczyciela już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy CV i list motywacyjny muszą być w tym samym stylu?
Pracodawcy poświęcają bardzo mało czasu na każde podanie. Właśnie dlatego tak ważna jest wizualna strona dokumentów. CV i list motywacyjny muszą współgrać ze sobą graficznie i kolorystycznie, aby przyciągnąć uwagę pracodawcy i prezentować się w estetyczny sposób. W naszym kreatorze oba dokumenty możesz edytować tak, aby pasowały do twojego gustu, ale też zachwycały potencjalnego szefa.
Czy muszę umieścić klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych w liście motywacyjnym?
Nie, klauzula o ochronie danych osobowych nie musi znaleźć się w liście motywacyjnym, chyba, że pracodawca zaznaczył inaczej. Pamiętaj jednak, aby dodać ją w stopce swojego życiorysu zawodowego – jeżeli tego nie zrobisz, nie będziesz mógł brać udziału w rekrutacji!
Sięgnij po nasze wzory listów motywacyjnych dla nauczycieli i zdobądź wymarzoną posadę już dzisiaj.