Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć, nie martw się. Zobacz szablony listu motywacyjnego zawarte w tym artykule, aby zainspirować się do stworzenia własnego dokumentu. Krok po kroku przedstawiliśmy, jakie części powinny się znaleźć w liście motywacyjnym laboranta oraz jak je stworzyć. Zaczynajmy!
Spis treści
- Wzór listu motywacyjnego laboranta
- Jakie części powinien zawierać przykładowy list motywacyjny?
- Nagłówek – uważaj na błędy
- Wstęp listu motywacyjnego – złap uwagę pracodawcy
- Rozwinięcie – pokaż, że jesteś najlepszym kandydatem
- Zakończenie – podsumuj swój list motywacyjny laboranta
- Ulepsz swój list motywacyjny
- Jak napisać CV laboranta?
- Jak napisać list motywacyjny dla laboranta – podsumowanie poradnika
- Najczęściej zadawane pytania
Wzór listu motywacyjnego laboranta
Lublin, 05.10.2022
Anastazja Bąk
Laborantka
Lublin
333 111 222
anastazja.bąk@gmail.com
Ludmiła Sęk
Szefowa działu rekrutacji
Firma ABC
Lublin
Szanowna Pani Sęk,
W pracy laborantki kieruję się zasadą: diabeł tkwi w szczegółach. Dzięki mojej precyzji i umiejętnościom analitycznym, zweryfikowałam i zgłosiłam wadliwe próbki, zapobiegając ponad półmilionowym stratom. Specjalizuję się branżą spożywczą. Obecnie chcę podjąć nowe wyzwania zawodowe w tej branży i współpracować z najlepszymi specjalistami. Właśnie dlatego aplikuję o pracę w Państwa laboratorium.
Oto kilka informacji potwierdzających, że jestem idealną kandydatką na oferowane stanowisko:
- Mam ponad czteroletnie doświadczenie w pracy jako laborantka.
- Specjalizuję się branżą przemysłową i posiadam ogromną wiedzę z jej zakresu, którą rozwinęłam realizując szkolenie XYZ.
- Z powodzeniem nadzorowałam pracę pięciu stażystów, co jest potwierdzeniem moich umiejętności interpersonalnych i kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem.
- Opracowany przeze mnie nowy system organizacji pracy laboratorium, przyczynił się do 15% oszczędności kosztów. Wierzę, że podobny sukces mogę odnieść zarządzając Państwa laboratorium.
Dziękuję za czas przeznaczony na zapoznanie się z moją aplikacją. Mam nadzieję, że będziemy miały okazję poznać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Anastazja Bąk
Jakie części powinien zawierać przykładowy list motywacyjny?
Podobnie jak klasyczny list, także list do pracodawcy rządzi się pewnymi zasadami dekorum. Musi on zawierać wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Co więcej, konieczne jest umieszczenie nagłówka na górze dokumentu.
Nagłówek – uważaj na błędy
CV i list motywacyjny muszą zawierać nagłówek z danymi kontaktowymi. Choć jest to stosunkowo łatwa do napisania część dokumentów aplikacyjnych, poświęć jej odpowiednio dużo uwagi. Nagłówek to pierwsza część listu motywacyjnego, którą zobaczy pracodawca. Musi więc prezentować się jak najlepiej – zadbaj o to, by była schludna i przejrzysta.
Pamiętaj też o tym, że dane umieszczone w nagłówku posłużą pracodawcy do skontaktowania się z tobą w celu umówienia na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli przekręcisz dane, podasz nieaktualny numer telefonu lub pominiesz ważną informację, stracisz swoją szansę na telefon od rekrutera.
Dane kandydata są zwyczajowo umieszczane po lewej stronie, na samej górze dokumentu. W tej sekcji podaj:
- Swoje imię i nazwisko,
- Tytuł zawodowy, na przykład starszy laborant (jest to informacja opcjonalna),
- Telefon kontaktowy,
- Adres e-mail,
- Miejscowość.
Oto przykład poprawnego nagłówka:
Laborantka
222 111 231
janina.kowal@gmail.com
Warszawa
Dane rekrutera czy pracodawcy powinny znaleźć się po przeciwnej stronie do danych kandydata. Mogą być umieszczone na tej samej wysokości lub nieco niżej. Zawrzyj w tej części:
- Imię i nazwisko osoby rekrutującej (jeżeli je znasz)
- Nazwę pełnionego stanowiska
- Nazwę firmy
- Miejscowość
Oto przykład:
Dyrektor ds. zatrudnienia
Firma XYZ
Bytom
Wstęp listu motywacyjnego – złap uwagę pracodawcy
Pracodawcy poświęcają średnio 6 sekund na każde podanie. To bardzo mało, dlatego musisz zrobić wszystko, aby spojrzenie rekrutera zatrzymało się na twoim liście motywacyjnym nieco dłużej.
Zwróć się bezpośrednio do adresata
“Szanowni Państwo” – pracodawcy widzą takie przywitanie niemal we wszystkich dokumentach aplikacyjnych. Nie jest to błąd, jednak z pewnością takie przywitanie nie zwróci uwagi rekruterów. Postaraj się więc od razu zwrócić do konkretnej osoby.
Informację o rekruterach można czasem znaleźć w ofercie pracy. Jeżeli jej tam nie ma, musisz wysilić się nieco bardziej. Sprawdź stronę internetową laboratorium, LinkedIn potencjalnego pracodawcy lub zadzwoń do działu HR i poproś o tę informację.
Nawet, jeśli brzmi to jak sporo zachodu, uwierz nam – warto to zrobić. W ten sposób nawiążesz bardziej personalną relację z pracodawcą. Dodatkowo, twoje podanie od razu wyróżni się na tle kilkunastu innych, w których został użyty sztampowy zwrot. Pracodawca na pewno doceni też fakt, że poświęciłeś nieco czasu i włożyłeś wysiłek w spersonalizowanie swojego listu motywacyjnego.
Zacznij od czegoś ciekawego
Pracodawcy niemal za każdym razem czytają “w odpowiedzi na ofertę pracy, aplikuję na stanowisko laboranta”. To dość nudne rozpoczęcie listu motywacyjnego. Choć nie jest błędne, nie wyróżni cię na tle innych.
List motywacyjny może być jednak znacznie ciekawszy, jeśli zaczniesz go od czegoś interesującego. Myśl nieszablonowo: pracodawca, który otwiera list motywacyjny, wie, że aplikujesz o pracę. Nie musisz go o tym dodatkowo informować.
Postaraj się na samym początku wspomnieć o czymś, co cię wyróżnia na tle innych kandydatów: bogate doświadczenie, otrzymana nagroda, szczególne osiągnięcia lub umiejętności, które sprawiają, że jesteś idealną osobą na oferowane stanowisko. Wszystko to, co pomoże ci przekonać pracodawcę, że warto poświęcić twojej aplikacji więcej czasu to doskonały pomysł.
Spójrz na przykład ciekawego wstępu:
Od ponad czterech lat pracuję na stanowisku laborantki. Moim celem jest nieustanne poszerzanie wiedzy z branży spożywczej, czego potwierdzeniem są liczne nagrody, w tym prestiżowa nagroda ABC. Dzięki moim umiejętnościom analitycznego myślenia i wyłapywania błędów, firma zaoszczędziła 100 000 złotych w skali roku. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych. Pragnę współpracować z ekspertami w branży, dlatego aplikuję o pracę w Państwa laboratorium.
Taki wstęp pokazuje, że znasz swoją wartość. Pracodawca nie znudzi się, lecz będzie chciał przeczytać dalszą część twojego podania. Początkujący kandydaci, którzy nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym czy konkretnymi osiągnięciami w branży, powinni skupić się przede wszystkim na ukończonych kursach, szkoleniach, a także umiejętnościach.
Rozwinięcie – pokaż, że jesteś najlepszym kandydatem
W rozwinięciu opisz wszystkie informacje, na które nie wystarczyło miejsca w CV laboranta. Przytocz przykłady konkretnych sytuacji, które potwierdzają twoje umiejętności, osiągnięcia i wykonywane obowiązki. Pamiętaj, że ta część musi być ciekawa i przedstawiać ciebie jako fantastycznego kandydata.
Zakończenie – podsumuj swój list motywacyjny laboranta
Oczywiście nie możesz po prostu “urwać” swojego listu po tym, jak pochwaliłeś się swoimi osiągnięciami i umiejętnościami. Należy go odpowiednio zakończyć. W tej części podziękuj pracodawcy za to, że poświęcił czas na przeczytanie twojego CV i listu motywacyjnego. Następnie wyraź nadzieję na to, że będziesz miał okazję poznać pracodawcę podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pożegnaj się zwrotem grzecznościowym i podpisz się imieniem i nazwiskiem.
Oto przykład:
Z poważaniem,
ABC XYZ
Zakończenie klasycznego listu motywacyjnego:
- Z wyrazami szacunku,
- Z poważaniem.
Ulepsz swój list motywacyjny
Laborant musi wyróżnić się na tle innych kandydatów. Niestety, coraz więcej aplikujących zdaje sobie sprawę z tego, że dodanie listu motywacyjnego do podania może zwiększyć szansę na otrzymanie zatrudnienia. Podajemy więc kilka porad, które pomogą ci doszlifować twój list motywacyjny dla laboranta.
Uważaj na błędy
Zarówno list motywacyjny, jak i CV laboranta to oficjalne dokumenty. Nie powinno w nich być żadnych błędów. Zanim wyślesz je do pracodawcy, sprawdź swoje podanie pod kątem błędów. Zwróć uwagę na:
- Błędy ortograficzne,
- Literówki,
- Interpunkcję,
- Czytelność zdań.
Inspiruj się ofertą pracy
Oferta pracy to skarbnica wiedzy, którą warto wykorzystać pisząc list motywacyjny i CV laboranta. Dokładnie ją przeczytaj. Najpierw przed napisaniem podania, aby wiedzieć, jakie informacje są najważniejsze, a potem po jego napisaniu, aby upewnić się, że zawarłeś wszystkie wymagane dane.
Zadbaj o zwroty grzecznościowe
Pamiętaj, że w liście motywacyjnym musisz używać odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Powinny się one pojawiać zarówno na początku, jak i na końcu listu, ale także w jego treści. Nie zapomnij, że zwracając się bezpośrednio do adresata, powinieneś użyć wielkiej litery, na przykład:
- Chcę pracować z Panem przy projekcie X,
- Aplikuję o pracę w Państwa firmie,
- Chcę podziękować Pani za…
Jak napisać CV laboranta?
List motywacyjny to dodatek do CV. Życiorys zawodowy powinien zawierać:
- Nagłówek z danymi kontaktowymi,
- Sekcję przedstawiającą twoje doświadczenie zawodowe,
- Sekcję z wykształceniem,
- Sekcję z umiejętnościami miękkimi i twardymi.
Dodatkowo możesz też napisać podsumowanie zawodowe oraz dodać dodatkowe sekcje, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak napisać CV laboranta krok po kroku, koniecznie zajrzyj na naszego bloga z poradami na temat tworzenia podania o pracę.
Stwórz własne CV laboranta, używając naszych szablonów. Dodaj profesjonalny list motywacyjny w tej samej szacie graficznej, aby zrobić doskonałe wrażenie na pracodawcy.
Jak napisać list motywacyjny dla laboranta – podsumowanie poradnika
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiesz jak napisać dobry list motywacyjny dla laboranta. Pamiętaj, że dobrze napisane podanie to krok do sukcesu. Sięgnij po nasze szablony, aby ułatwić sobie zadanie stworzenia idealnego listu motywacyjnego i skorzystaj z porad ekspertów.
Napisz ciekawy list motywacyjny dla laboranta już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy CV i list motywacyjny to obowiązkowe dokumenty w podaniu?
Aby otrzymać pracę, niemal we wszystkich przypadkach musisz napisać CV. To dokument obowiązkowy prawie przy każdej rekrutacji. W przypadku listu motywacyjnego sprawa wygląda nieco inaczej. Jest on obowiązkowy tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę.
Eksperci radzą jednak, by go napisać, nawet jeżeli pracodawcy nie proszą o niego wprost. Dołączając ten dokument, pokazujesz że jesteś osobą ambitną, gotową do działania, która potrafi zrobić nieco więcej, niż tylko wymagane minimum.
Jak długi powinien być list motywacyjny?
Wiele osób zastanawia się, jak długi powinien być list motywacyjny. Laborant z małym lub średnim doświadczeniem powinien ograniczyć się do jednej strony A4. Nawet jeżeli masz dość duże doświadczenie zawodowe, postaraj się zmieścić je na kartce papieru. Osoby z ogromnym doświadczeniem, aplikujące na prestiżowe stanowiska, o które ubiega się mniejsza liczba kandydatów, mogą pozwolić sobie na dwie strony listu. Pamiętaj jednak, by wszystkie informacje były zwięzłe, związane z posadą, o którą się ubiegasz i precyzyjne.
Czy list motywacyjny powinien zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Taka klauzula musi obowiązkowo znaleźć się w CV laboranta. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury. Umieść ją w stopce dokumentu i zmniejsz czcionkę, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń w CV. Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych musi znaleźć się na wszystkich stronach dokumentu.
Nie ma obowiązku umieszczania takiej klauzuli w liście motywacyjnym, chyba że pracodawca poprosił o nią w ogłoszeniu o pracę.
Sięgnij po nasze szablony i napisz idealny list motywacyjny i CV laboranta.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |