Z pewnością chcesz pracować w najlepszej firmie i otrzymać konkurencyjne warunki zatrudnienia.
Niezależnie od tego, czy znasz branżę od podszewki, czy też dopiero ukończyłeś studia logistyczne, ten przewodnik pomoże ci napisać interesujący list motywacyjny logistyka. Znajdziesz w nim ciekawe porady, informacje o strukturze listu motywacyjnego, a także wzory, które ułatwią ci zadanie pisania tego dokumentu.
Spis treści
Przykładowy wzór listu motywacyjnego
Radom, 21.12.2021
Karol Potrzebny
111 111 123
karol.potrzebny@gmail.com
Pola Długosz
Dyrektor ds. Rekrutacji
Firma logistyczna XYZ
Radom
Szanowna Pani Długosz,
Jestem logistykiem z długoletnim doświadczeniem. Specjalizuję się w przygotowywaniu ekspedycji międzynarodowych produktów o krótkiej dacie ważności. 98% nadzorowanych przeze mnie transportów dotarło na czas do celu. Obecnie szukam nowych możliwości rozwoju kariery na stanowisku kierownika ds. logistyki, dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa firmę stanowisko.
Poniżej przedstawiam powody, dlaczego idealnie sprawdzę się w tej roli:
- Posiadam ponad pięcioletnie doświadczenie w branży.
- Jako logistyk odnosiłem duże sukcesy, w tym otrzymałem nagrodę ABC.
- W poprzedniej pracy zarządzałem zespołem 50 osób, dzięki czemu rozwinąłem umiejętności interpersonalne potrzebne na stanowisku kierownika.
- Biegle władam językiem niemieckim, ukraińskim i angielskim, dlatego współpraca z zagranicznymi rynkami i utrzymywanie przyjaznych stosunków z klientami nie będzie dla mnie problemem.
Bardzo dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojego listu motywacyjnego i CV logistyka. Mam nadzieję, że będę miał okazję porozmawiać z Państwem na temat oferowanego stanowiska podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie pytań pozostaję do dyspozycji.
Z wyrazami szacunku,
Karol Potrzebny
Profesjonalne CV logistyka
CV i list motywacyjny to dwa najpopularniejsze dokumenty aplikacyjne. CV jest jednak najważniejsze. Pracodawca nawet nie weźmie pod uwagę podania, które go nie zawiera. Postaraj się, aby twoje CV było przejrzyste, wyglądało profesjonalnie i zawierało tylko istotne informacje.
Jeżeli chcesz napisać CV logistyka, które zachwyci pracodawcę, skorzystaj z naszego przewodnika, w którym przedstawiliśmy, jak napisać profesjonalne CV dla przedstawicieli tego zawodu.
List motywacyjny logistyka i jego części
List motywacyjny logistyka powinien przykuwać wzrok rekrutera. Właśnie dlatego musisz napisać go w ciekawy i przyciągający uwagę sposób. Profesjonalny list motywacyjny może znacząco zwiększyć twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i zdobycie pracy marzeń.
List motywacyjny daje ci dodatkowe miejsce na rozwinięcie życiorysu zawodowego i pokazanie swojego unikatowego charakteru oraz zaprezentowanie cech, które wyróżniają cię na tle innych. W tej części artykułu wymieniliśmy i opisaliśmy te części listu motywacyjnego, których nie może zabraknąć w twoim dokumencie.
Dane kontaktowe w nagłówku
Twoje CV logistyka musi zawierać nagłówek z danymi osobowymi. Podobnie sprawa się ma w przypadku listu motywacyjnego. W nim umieszczasz zarówno dane kontaktowe swoje, jak i adresata, czyli rekrutera.
W lewym, górnym rogu list motywacyjny powinien zawierać:
- Twoje imię i nazwisko,
- Aktualny numer telefonu,
- Profesjonalnie wyglądający adres e-mail.
Dodatkowo możesz podać nazwę swojego stanowiska, na przykład: specjalista ds. logistyki.
Spójrz na przykład:
Specjalista ds. logistyki
999 222 231
julian.przybylski@gmail.com
Po stronie przeciwnej do swoich danych osobowych umieść również:
- Imię i nazwisko rekrutera, jeżeli jest znane;
- Funkcję, jaką pełni adresat, o ile ją znasz, na przykład: specjalista ds. rekrutacji;
- Nazwę firmy, w której chcesz być zatrudniony;
- Miejscowość, w której znajduje się firma.
Oto przykład:
Specjalista ds. Rekrutacji
Firma Logistyczna
Warszawa
Przywitaj się, zwracając do konkretnej osoby
List motywacyjny logistyka powinien wyróżniać cię na tle innych osób. Coraz więcej kandydatów zdaje sobie sprawę, że profesjonalny list motywacyjny może ułatwić zdobycie pracy. To, że posiadasz odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, to jeszcze nie wszystko. Podczas rekrutacji musisz od razu zyskać uwagę rekrutera.
Aby to zrobić, nie zaczynaj swojego listu motywacyjnego od sztampowego “Szanowni Państwo”. Pracodawcy widzą ten zwrot niemal za każdym razem, gdy otwierają list motywacyjny. Spedytor musi się więc nieco wykazać. Postaraj się zwrócić od razu do konkretnej osoby.
Czasami można znaleźć informację o osobie prowadzącej rekrutację w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jej tam nie ma, postaraj się jej poszukać na LinkedIn, stronie internetowej firmy, a nawet dzwoniąc do działu rekrutacji.
Wykonując tę dodatkową czynność wyróżnisz się na tle większości listów motywacyjnych. Co więcej, pokażesz, że naprawdę zależy ci na pracy oraz że potrafisz się wysilić, aby zdobyć wymarzony cel. Być może także nawiążesz bardziej personalną więź z rekruterem.
Napisz wstęp, który wyróżni twój list motywacyjny
Niemal każdy przykładowy list motywacyjny, który otrzymują pracodawcy zaczyna się od dość oklepanego zdania: “W odpowiedzi na ofertę pracy, aplikuję na stanowisko specjalisty ds. logistyki”. Nuda! Pracodawca z pewnością nie zachwyci się takim listem. Będzie to po prostu kolejny tak samo brzmiący dokument.
Postaraj się więc napisać ciekawy wstęp. Skup się na przykład na umiejętnościach, które cię wyróżniają, albo na długoletnim stażu pracy. Wspomnij o ukończonej prestiżowej uczelni albo praktykach w firmie, która jest uważana za najważniejszą w branży. Cokolwiek, co jest związane z zawodem i może zachwycić pracodawcę oraz przekonać go, że warto przeczytać resztę twojego listu motywacyjnego, z pewnością się sprawdzi.
Zaczerpnij inspirację z poniższego wzoru listu motywacyjnego:
Od ponad sześciu lat pracuję jako specjalista ds. logistyki w firmie ABC. Podczas mojej kariery zawodowej zdobyłem sześć nagród za przygotowywanie spedycji międzynarodowych. Rozwinąłem także moje umiejętności interpersonalne, w tym umiejętność zarządzania zespołem. Obecnie szukam nowych możliwości zawodowych na stanowisku kierownika ds. logistyki.
Potencjalny szef z pewnością doceni to, że nie musi czytać kolejnego sztampowego listu motywacyjnego. Postaraj się napisać list motywacyjny, który jest oryginalny.
Rozwinięcie listu motywacyjnego
Podsumowanie zawodowe to początek CV logistyka, w którym kandydat musi krótko opisać najważniejsze fakty ze swojej kariery. W pewnym sensie treść listu motywacyjnego jest podobna do podsumowania zawodowego.
W rozwinięciu listu w skrócie opisujesz najważniejsze informacje o sobie. Pochwal się więc swoimi osiągnięciami, dołącz opis doświadczenia zawodowego oraz przedstaw umiejętności. Pamiętaj jednak, aby nie powielać informacji z twojego CV logistyka – możesz je jednak rozwinąć. Przykładowo, opisując swoje umiejętności, opisz konkretne sytuacje w pracy, w których miałeś okazję je wykorzystać.
W rozwinięciu możesz także przedstawić swoje cele zawodowe oraz opisać, jak objęcie oferowanego stanowiska może przyczynić się do ich realizacji. Dodatkowo podkreśl, w jaki sposób twoje kwalifikacje mogą przyczynić się do rozwoju firmy.
Opisując swoje osiągnięcia, postaraj się użyć aktywnych czasowników, na przykład:
- Zoptymalizowałem,
- Osiągnąłem,
- Zmniejszyłem,
- Zwiększyłem.
W zdobyciu wymarzonej pracy pomoże ci napisanie takiego listu motywacyjnego, w którym podkreślisz cechy wyróżniające cię na tle konkurencji. Przykładowo, napisz o swoim unikatowym doświadczeniu w obszarze łańcucha dostaw albo podkreśl ukończenie prestiżowej uczelni i zaznacz, że chcesz poszerzyć praktyczną wiedzę.
Zakończenie listu motywacyjnego
List motywacyjny musi mieć zakończenie. Nie możesz po prostu urwać go po opisaniu swoich kwalifikacji. Zachowaj zasady decorum i podziękuj rekruterowi za czas, który poświęcił na twoje CV i list motywacyjny. Koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij pożegnać się zwrotem grzecznościowym, a także podpisać.
Oto przykład:
Z poważaniem,
Julia Konieczna
List motywacyjny logistyka bez doświadczenia
Osoby bez doświadczenia zawodowego też mają szansę na znalezienie pracy. Logistyka to branża, w której są niedobory kadrowe. Pracodawcy liczą się z tym, że niektórzy kandydaci nie mają żadnych praktycznych doświadczeń. Nie martw się jednak, brak doświadczenia zawodowego nie sprawia, że jesteś gorszym kandydatem. Część pracodawców nawet preferuje osoby, które nie mają jeszcze żadnej historii zatrudnienia.
Jako początkujący kandydat powinieneś napisać list motywacyjny. Pozwoli ci to wyróżnić się na tle innych, a także pokazać pracodawcy, że jesteś osobą ambitną. W liście motywacyjnym możesz wyróżnić swoją unikatową osobowość i cechy charakteru. Skup się na opisaniu konkretnych umiejętności, swojego wykształcenia, a także celów zawodowych, jakie wiążesz z daną firmą.
Podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu tego artykułu, powinieneś czuć się komfortowo, jeżeli chodzi o pisanie listu motywacyjnego. Oto kilka końcowych porad:
- Nie przepisuj informacji z CV. List motywacyjny może je rozwijać, a nie powielać.
- Skorzystaj z kreatora, aby stworzyć profesjonalnie wygladający list motywacyjny.
- Wzór listu motywacyjnego to jedynie inspiracja.
- Zweryfikuj, czy w liście motywacyjnym nawiązujesz do informacji z ogłoszenia o pracę.
- Przyciągnij uwagę rekrutera ciekawym wstępem.
Sprawdź naszego bloga, na którym znajdziesz więcej informacji na temat pisania podania o pracę. Skorzystaj z naszych wzorów CV i listów motywacyjnych, aby stworzyć niepowtarzalne i spersonalizowane dokumenty aplikacyjne.
Zdobądź pracę marzeń już dziś z naszą pomocą!
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego nie mogę napisać listu motywacyjnego zanim stworzę CV?
Nasz kreator CV został stworzony tak, aby pisanie dokumentów aplikacyjnych było łatwe, ale i skuteczne. Potrzebujesz CV, aby przypomnieć sobie, jakie były najważniejsze elementy twojej kariery. Pisząc CV jako pierwsze, nie będziesz nieumyślnie powtarzać w liście informacji zawartych w życiorysie zawodowym. Właśnie dlatego najpierw musisz napisać CV, a dopiero potem pojawi się opcja stworzenia listu motywacyjnego.
Czy klauzula o ochronie danych osobowych musi zostać umieszczona w liście motywacyjnym?
Jedyną sytuacją, w której umieszczenie klauzuli o ochronie danych osobowych w liście motywacyjnym jest obowiązkowe, jest moment, w którym pracodawca prosi o to w ofercie pracy. W innym wypadku nie musisz jej tam umieszczać.
Pamiętaj jednak, że klauzula koniecznie musi się znaleźć w CV. Jeżeli jej nie umieścisz, stracisz swoje szanse na zatrudnienie. Dopilnuj, aby zapisana była w aktualnej formule i znalazła się na każdej stronie dokumentu. Umieść ją w stopce CV i zmniejsz czcionkę, aby zaoszczędzić nieco cennego miejsca i nie odciągać uwagi rekrutera od najważniejszych informacji.
Sięgnij po nasz przykładowy list motywacyjny logistyka i zdobądź wymarzoną pracę!