To na jego podstawie będziesz mógł przedyskutować warunki zatrudnienia, a także oferowaną stawkę.
Jeżeli napisałeś już CV inżyniera budowy (spójrz na przykład tutaj), nadszedł czas na stworzenie listu motywacyjnego. Nie martw się – nie musisz być ekspertem od tworzenia dokumentów aplikacyjnych – to nasza działka. Po prostu przeczytaj dokładnie ten artykuł. Wyjaśniliśmy w nim, jak krok po kroku stworzyć taki list motywacyjny, który zaimponuje pracodawcy.
Spis treści
- Wzór listu motywacyjnego inżyniera budownictwa
- Czym jest list motywacyjny inżyniera budownictwa?
- Poszczególne sekcje listu motywacyjnego dla osoby ubiegającej się o stanowisko inżyniera
- Spraw, by twój dokument był perfekcyjny
- List motywacyjny inżyniera bez doświadczenia
- Jak napisać list motywacyjny do pracy za granicą?
- CV inżyniera budownictwa
- Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Podsumowanie artykułu – list motywacyjny inżyniera
- Najczęściej zadawane pytania
Wzór listu motywacyjnego inżyniera budownictwa
Łódź, 12.08.2021
Adam Nowak
Inżynier budowy
333 222 111
adam.nowak@gmail.com
Laura Napieralska
Specjalistka ds. rekrutacji
Firma YXZ
Łódź
Szanowna Pani Napieralska,
Od ponad pięciu lat pracuję jako inżynier budownictwa, specjalizując się w tworzeniu ekologicznych konstrukcji komercyjnych i prywatnych. Dzięki doświadczeniu i mojej specjalizacji z zakresu wykorzystania zrównoważonych materiałów w budownictwie, wierzę, że przyczynię się do rozwoju Państwa firmy i otwarcia jej na nowych klientów. Właśnie dlatego chcę objąć proponowane przez Państwa stanowisko głównego inżyniera budowy.
Moje usługi cieszyły się ogromną popularnością. 99% projektów zrealizowałem na czas, a zadowolenie moich klientów wynosiło nieustannie 100%. Otrzymałem także prestiżową nagrodę ABC za projekt “Ekologiczne Centrum”.
Oto, dlaczego jestem idealnym kandydatem na proponowane przez Państwa firmę stanowisko:
- Specjalizuję się w realizacji ekologicznych projektów, dzięki czemu poszerzą Państwo ofertę swojego przedsiębiorstwa, zwiększając liczbę klientów, a tym samym przychody.
- Jestem doświadczonym kandydatem z doskonałymi umiejętnościami z zakresu inżynierii, a więc daje to Państwu pewność, że projekty zostaną zrealizowane precyzyjnie.
- Biegle znam prawo budowlane, co znacząco przyspieszy wdrażanie projektów.
- Mam doświadczenie w zarządzaniu ponad dwudziestoosobowym zespołem, razem z którym otrzymałem kilka nagród za realizację projektów, dzięki czemu z łatwością poradzę sobie na oferowanym stanowisku kierowniczym.
Bardzo dziękuję za czas, który poświęciliście Państwo na przeczytanie mojego CV i listu motywacyjnego. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję poznać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem,
Adam Nowak
Czym jest list motywacyjny inżyniera budownictwa?
Jeżeli ubiegasz się o pracę, najważniejszym dokumentem będzie twoje CV inżyniera budowy. Bez niego pracodawca nawet nie zwróci uwagi na wysłane przez ciebie dokumenty. List motywacyjny z kolei jest dodatkiem do CV. Nie ignoruj go jednak – może on znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.
Jego celem jest przekonanie pracodawcy, że to właśnie ciebie powinien on wybrać na dane stanowisko. W liście podaj informacje, na które nie miałeś miejsca w swoim CV. Opisz swoje największe osiągnięcia, a także przedstaw swoje umiejętności, przywołując konkretne sytuacje, w których miałeś okazję ich użyć. Koniecznie podkreśl też, w jaki sposób twoja praca przyczyniła się do rozwoju danej firmy.
W swoim liście możesz zademonstrować swoją unikatową osobowość. Zaznacz też, czym wyróżniasz się na tle innych kandydatów – dobrym pomysłem jest wspomnienie o umiejętnościach językowych, swoich specjalizacjach czy ukończonych szkoleniach oraz o tym, jak wpływają one na twoją wiedzę lub podejście do pracy.
Kolejnym istotnym aspektem, o którym warto wspomnieć, są cele zawodowe. Napisz, w jaki sposób rozpoczęcie pracy w danej firmie i/lub na danym stanowisku przyczyni się do ich spełnienia.
Pamiętaj, że twój list motywacyjny to jedynie dodatek do CV. Oznacza to, że nie jest on obowiązkowy, chyba że pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę.
Eksperci radzą, by napisać list motywacyjny, nawet jeżeli nie jest on oczekiwany. Dzięki temu dajesz pracodawcy znać, że przykładasz się do powierzonych zadań, umiesz wziąć sprawy w swoje ręce, a także że zależy ci na danym stanowisku.
Poszczególne sekcje listu motywacyjnego dla osoby ubiegającej się o stanowisko inżyniera
Napisanie listu motywacyjnego wymaga trochę czasu. Jeśli chcesz, by zadanie stało się łatwe i chciałbyś przyspieszyć cały proces, koniecznie skorzystaj z naszego kreatora CV. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że każda istotna sekcja znalazła się na swoim miejscu, a także, że dokument jest atrakcyjny dla rekruterów.
Dodatkowym sposobem na ułatwienie sobie pisania listu do pracodawcy, jest znalezienie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Jakie masz doświadczenie jako inżynier budownictwa?
- Co wyróżnia cię na tle innych inżynierów?
- Dlaczego ubiegasz się o stanowisko inżyniera budownictwa w tej konkretnej firmie?
- Jakie są twoje cele zawodowe?
- Jakie umiejętności, doświadczenia czy osiągnięcia mogą zachwycić pracodawcę?
Przedstaw swoje dane kontaktowe
Choć napisanie danych kontaktowych to bardzo prosta sprawa, nie możesz jej zaniedbać. Te same dane muszą znaleźć się zarówno w CV, jak i w liście. Koniecznie dopracuj tę sekcję i zwróć uwagę na ewentualne błędy – jeżeli się pojawią, pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować.
W tej sekcji podaj:
- Twoje imię i nazwisko
- Nazwę pełnionego stanowiska, na przykład inżynier budowy (jest to opcjonalne)
- Numer telefonu
- Adres e-mail
Spójrz na przykład poniżej, aby lepiej zrozumieć, jak powinna wyglądać ta część listu motywacyjnego:
Inżynier budowy
222 123 321
nadia.michalska@gmail.com
Dane odbiorcy
Po stronie przeciwnej do danych kandydata powinny zostać umieszczone dane odbiorcy, czyli rekrutera. Podaj tu:
- Imię i nazwisko rekrutera
- Nazwę pełnionego stanowiska (jeżeli dotyczy)
- Nazwę firmy
- Miejscowość
Spójrz na przykład:
Szef Działu Kadr
Firma “Budujemy”
Ustka
Zacznij od zwrotu grzecznościowego, zwracając się do odbiorcy listu
Po zapisaniu wszystkich danych, musisz zwrócić się do rekrutera. Zadaniem dokumentów aplikacyjnych jest momentalne zwrócenie uwagi potencjalnego szefa. Możesz zacząć swój list od ogólnego “Szanowni Państwo” – nie jest to błąd, ale odradzamy to robić, ponieważ takim ogólnym przywitaniem nikomu nie zaimponujesz.
Najlepiej, jeżeli zwrócisz się do konkretnej osoby. Oznacza to, że musisz dowiedzieć się, przez kogo będzie prowadzona rekrutacja. Taka informacja pojawia się czasami w ogłoszeniu o pracę. Możesz też zajrzeć na stronę internetową firmy, na LinkedIn, a nawet skontaktować się z działem rekrutacji w danym przedsiębiorstwie i o to zapytać.
Zwróć uwagę ciekawym początkiem
“W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę…” – taki początek listu motywacyjnego rekruterzy widzą niemal za każdym razem. Oznacza to, że jeżeli rozpoczniesz swój dokument w podobny sposób, będziesz tylko jednym z wielu kandydatów, którzy się nie wyróżniają.
Aby zwrócić uwagę potencjalnego szefa, nie przynudzaj. Zamiast tego, postaraj się być kreatywnym i udowodnij, że to właśnie ty zasługujesz na uwagę. Jak to zrobić? W pierwszej linijce postaraj się przedstawić coś ciekawego, na przykład informacje o swoich osiągnięciach, dużym doświadczeniu albo unikatowej umiejętności, która czyni cię perfekcyjnym kandydatem.
Możesz na przykład zacząć tak:
Koordynacja inwestycji budowlanych to moja pasja, a dzięki ciężkiej pracy otrzymałem tytuł Inżyniera Roku w konkursie ABC. Obecnie poszukuję nowych wyzwań, które pozwolą mi rozwijać moją karierę.
Takie rozpoczęcie to znak, że kandydat jest pewny siebie, a także zna i ceni swoje osiągnięcia. Co więcej momentalnie zainteresuje to pracodawcę.
Opisz, co możesz zaoferować firmie
CV i list motywacyjny powinny przekonać pracodawcę, że umiesz realizować powierzone zadania. Zwróć uwagę na język, jakim się posługujesz. Używaj czasowników, takich jak:
- Zorganizowałem,
- Zoptymalizowałem,
- Zwiększyłem,
- Odpowiadałem,
- Osiągnąłem.
Oto przykład:
Pożegnaj się w odpowiedni sposób
Nie kończ listu na wymienianiu swoich doświadczeń i umiejętności. Zadbaj o to, by reguła pisania listu została zachowana, dodając do niego zakończenie. Podziękuj w nim za czas poświęcony na zapoznanie się z twoją kandydaturą i koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie. Nie zapomnij dopisać zwrotu grzecznościowego na zakończenie i podpisać się.
Spraw, by twój dokument był perfekcyjny
Zadbaj o zwroty grzecznościowe
Niezależnie od tego, czy piszesz list do znajomego, czy potencjalnego szefa, musisz używać określonych zwrotów grzecznościowych. Pamiętaj, że profesjonalny list różni się od osobistego. Przykładowo, nie sięgaj po tak nieoficjalne zwroty jak “droga” czy “kochany”.
Swój list możesz zacząć od jednego z poniższych zwrotów:
- Szanowny Panie XYZ,
- Szanowna Pani XYZ,
- Szanowni Państwo (tego zwrotu używaj wyłącznie, jeżeli nie możesz znaleźć nazwiska osoby rekrutującej).
Na zakończenie listu możesz napisać “z wyrazami szacunku” albo “z poważaniem”.
Całość twojego listu motywacyjnego powinna zachować formalny ton – nie zapomnij więc o używaniu zwrotów grzecznościowych w jego treści.
Zadbaj o schludny i czytelny wygląd listu inżyniera budownictwa
Jeżeli twój list albo CV inżyniera będą trudne do odczytania lub chaotyczne, prawdopodobnie pracodawca od razu je odrzuci. Musisz więc zadbać o to, by dokumenty aplikacyjne wyglądały schludnie.
Twój list motywacyjny powinien mieć maksymalnie jedną stronę A4. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś zmniejszać za bardzo czcionki, ścieśniać akapitów czy usuwać marginesów. Po prostu zastanów się, jakie informacje warto wpisać do dokumentów. Wybierz tylko najciekawsze fakty o sobie.
Twój dokument powinien:
- Zawierać odstępy między poszczególnymi akapitami;
- Mieć czcionkę o rozmiarze nie mniejszym niż 11 punktów;
- Zawierać treść zapisaną klasyczną czcionką, np. Arial;
- Zawierać pogrubione słowa, które przyciągną uwagę rekruterów.
Zweryfikuj, czy podałeś umiejętności znajdujące się w ofercie pracy
Ponieważ proces zatrudniania nowych pracowników jest długi, coraz więcej firm w celu prowadzenia rekrutacji korzysta z tzw. systemów śledzenia kandydatów. To specjalistyczne programy, które analizują CV inżyniera, a także list motywacyjny i odrzucają te podania, w których brakuje słów kluczowych.
Te słowa kluczowe można jednak odnaleźć w ofercie pracy: są to najczęściej umiejętności wymagane od kandydatów. Opisując umiejętności w liście motywacyjnym, postaraj się poprzeć je opisem sytuacji, w których je wykorzystałeś.
Pamiętaj też, aby umiejętności zapisane w CV inżyniera oraz liście motywacyjnym brzmiały tak samo, jak w ofercie pracy. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że zostaną prawidłowo odczytane przez systemy śledzenia kandydatów.
List motywacyjny inżyniera bez doświadczenia
Osoby, które nie mają jeszcze doświadczenia, lub zmieniają branżę, w szczególności powinny skupić się na napisaniu dobrego listu motywacyjnego.
Tworząc ten dokument, demonstrujesz pracodawcy, że naprawdę chcesz objąć dane stanowisko. Przesłanie listu pokazuje, że jesteś ambitnym kandydatem, gotowym do działania i walczenia o siebie. Takie cechy młodych pracowników imponują pracodawcom.
Pisząc list motywacyjny, inżynier bez doświadczenia zawodowego powinien skupić się przede wszystkim na swoim wykształceniu, a także konkretnych umiejętnościach. Pochwal się także zrealizowanymi kursami, ukończeniem praktyk studenckich, stażami zawodowymi i wolontariatami. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym absolwentem studiów budowlanych, czy osobą zmieniającą branżę, koniecznie zaprezentuj swoje cele zawodowe, wyjaśniając także, jak praca na danym stanowisku może ci pomóc w ich realizacji.
Jak napisać list motywacyjny do pracy za granicą?
Pisząc dokumenty aplikacyjne do pracy za granicą, musisz przestrzegać zasad panujacych w danym kraju. Samo przetłumaczenie dokumentu nie wystarczy.
W naszym kreatorze możesz zmienić język szablonu za pomocą jednego kliknięcia. Znajdziesz w nim różne wersje językowe, w tym angielską i niemiecką.
Ubiegasz się o pracę za granicą i chcesz napisać idealne podanie? Koniecznie zajrzyj do poniższych artykułów:
CV inżyniera budownictwa
W swoim CV inżynier nie może zapomnieć o podstawowych sekcjach, takich jak: doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności. Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, CV powinno także zawierać dodatkowe sekcje oraz ciekawe podsumowanie zawodowe.
Zajrzyj na naszą stronę i przeczytaj poradniki o tym, jak krok po kroku stworzyć:
CV inżyniera budownictwa (klik),
CV inżyniera środowiska (klik),
CV inżyniera produkcji (klik).
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nie kłam
Twoje dokumenty aplikacyjne powinny przedstawiać cię jako świetnego kandydata, jednak nie możesz w nich kłamać. Pracodawcy i rekruterzy szybko zauważą, że kłamiesz, a ty stracisz swoje szanse na zatrudnienie. Pamiętaj, że coraz częściej szefowie doszkalają pracowników, a więc nawet jeżeli nie masz wszystkich wymaganych umiejętności, nadal masz spore szanse na otrzymanie pracy.
Zweryfikuj błędy
Dokumenty aplikacyjne są wizytówką kandydata. Musisz więc zadbać o to, aby były nieskazitelne. Zanim wyślesz podanie o pracę, sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Zwróć uwagę na literówki, błędy gramatyczne i ortografię. W liście motywacyjnym pamiętaj też o stosowaniu wielkich liter przy zwrotach do adresata.
Sprawdź, czy twój dokument odpowiada ofercie pracy
Twoje podanie powinno być wyjątkowe, wręcz “skrojone na miarę”. Jeżeli wysyłasz podania masowo, bez ich personalizacji, raczej nie otrzymasz wielu zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną. Pracodawcy od razu widzą, gdy kandydat stara się o jakąkolwiek pracę. Uważnie przeczytaj ogłoszenie o pracę i odnieś się do niego w swoich dokumentach aplikacyjnych.
Podsumowanie artykułu – list motywacyjny inżyniera
Oto najważniejsze kwestie, o których musisz pamiętać, tworząc list do pracodawcy:
- Przyciągnij uwagę potencjalnego szefa, zaczynając swój list od czegoś ciekawego.
- Używaj odpowiednich zwrotów grzecznościowych.
- Sprawdź, czy dokument jest bezbłędny.
- Postaraj się zaadresować list do konkretnej osoby.
Wiesz już, jak stworzyć list motywacyjny. Jeżeli szukasz więcej porad na temat tworzenia podania o pracę, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Znajdziesz tam wiele porad i przykładów, dzięki którym bez problemu stworzysz dokumenty aplikacyjne, które zachwycą pracodawcę. Zdobądź pracę marzeń już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy list motywacyjny musi współgrać z moim CV?
Wizualna strona dokumentów aplikacyjnych może wywrzeć dobre lub złe pierwsze wrażenie. Konieczne jest więc, aby wyglądały one estetycznie. Dobrze, jeżeli kolorystyka i grafika obu dokumentów współgra ze sobą. W naszym kreatorze możesz wybrać szablony, które uzupełniają się nawzajem, tworząc piękną całość.
Czy klauzula o przetwarzaniu danych osobowych jest konieczna?
Klauzula o przetwarzaniu danych jest konieczna w celu prowadzenia rekrutacji. Musi być ona obowiązkowo umieszczona w CV. W liście motywacyjnym nie jest wymagana, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.
Zdobądź wymarzoną pracę, używając naszego wzoru listu motywacyjnego dla inżyniera!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |