Napisanie listu motywacyjnego może stanowić wyzwanie, w szczególności, jeżeli nigdy tego nie robiłeś, albo ostatnie podanie tworzyłeś kilka lat temu. Niezależnie od twojego doświadczenia zawodowego, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Wyjaśniliśmy w nim dokładnie, jak stworzyć taki dokument. Dodatkowo, poniższy list motywacyjny pomoże ci lepiej zrozumieć, jak list motywacyjny powinien wyglądać w praktyce.
Spis treści
- Wzór listu motywacyjnego do hotelu (dla recepcjonisty)
- Czym jest list motywacyjny do hotelu?
- List motywacyjny pracownika hotelu
- Jak dopracować ten dokument aplikacyjny?
- List osoby, która jeszcze nie pracowała na podobnym stanowisku
- Podsumowanie artykułu – jak napisać list motywacyjny do hotelu?
- Najczęściej zadawane pytania
Wzór listu motywacyjnego do hotelu (dla recepcjonisty)
Warszawa, 08.06.2021
Janusz Kowal
Student
123 222 123
janusz.kowal@gmail.com
Joanna Sęk
Dział Rekrutacji
Hotel “Plaza”
Warszawa
Szanowna Pani Sęk,
Jako osoba uwielbiająca pracę z ludźmi i biegle władającą językiem angielskim, pragnę dołączyć do Państwa zespołu. Wierzę, że to dla mnie idealna szansa na zawodowy rozwój.
Oto, dlaczego idealnie sprawdzę się na proponowanym przez państwa stanowisku recepcjonisty:
- Jestem osobą bardzo komunikatywną, czego dowodem są moje osiągnięcia w kole naukowym mówców. Dzięki temu przyjmowanie gości będzie dla mnie przyjemnością, a ich oceny na temat Państwa hotelu będą wysokie.
- Mam praktyczną znajomość języka angielskiego, którą zdobyłem, pracując w Wielkiej Brytanii, dzięki czemu nie będę miał problemów z obsługą zagranicznych gości.
- Ponadto biegle posługuję się podstawowymi programami komputerowymi, w tym zestawem Microsoft Office, dzięki czemu będę w stanie szybko i efektywnie wykonywać moje obowiązki.
- Charakteryzuje mnie wysoka kultura osobista, a także empatia i cierpliwość. Cechy te zdobyłem podczas wolontariatu w domu spokojnej starości i wierzę, że będą przydatne podczas pracy na recepcji.
Pragnę podziękować za czas poświęcony na zapoznanie się z moimi dokumentami aplikacyjnymi. Z przyjemnością aplikuję na oferowane stanowisko i wierzę, że będziemy mieć możliwość osobistego spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do Państwa dyspozycji.
Z poważaniem,
Janusz Kowal
Czym jest list motywacyjny do hotelu?
Ubiegając się o niemal każdą pracę, najważniejszy dokument stanowi CV. Bez niego rekrutacja raczej nie byłaby możliwa. Jeżeli jednak chcesz zaimponować pracodawcy, samo curriculum vitae może nie wystarczyć. Właśnie dlatego list motywacyjny może być doskonałym dodatkiem do podania.
W liście musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie ty będziesz jego najlepszym wyborem. Powinieneś w nim zawrzeć wszystkie te informacje, na które nie wystarczyło już miejsca w CV.
List motywacyjny powinien zawierać konkretne umiejętności, najlepiej poparte przykładem sytuacji, w której mogłeś je wykorzystać (na przykład “Mogę się pochwalić praktyczną znajomością języka angielskiego, który opanowałem do perfekcji dzięki pracy w Wielkiej Brytanii”).
Pracodawcę interesuje też to, w jaki sposób twoje zatrudnienie może przyczynić się do rozwoju firmy. Opisz więc swoje osiągnięcia, które sprawiły, że poprzedni zatrudniający mógł rozwinąć swoje przedsiębiorstwo.
Ważne jest, aby w liście motywacyjnym nie pokazywać tylko “suchych” danych, ale podkreślić swoją unikatową osobowość. Koniecznie więc podkreśl te cechy i umiejętności, które wyróżniają cię na tle innych. Przykładowo, wspomnij o biegłej znajomości języków, wyjątkowych umiejętnościach interpersonalnych, czy zdobytych nagrodach lub ukończonych kursach.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz karierę, czy też nie, postaraj się przedstawić swoje cele zawodowe. Podkreśl, w jaki sposób praca na danym stanowisku może pomóc ci w osiągnięciu tych celów.
List motywacyjny jest dokumentem obowiązkowym jedynie wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Jednak nawet jeżeli nie ma tam informacji o dodaniu listu, napisz go, aby zrobić jak najlepsze wrażenie na pracodawcy.
List motywacyjny pracownika hotelu
Sięgając po nasz kreator CV, masz pewność, że twoje dokumenty aplikacyjne będą zawierały wszystkie niezbędne informacje, a także będą estetyczne.
Jeżeli chcesz, by pisanie listu motywacyjnego stało się prostsze, dodatkowo odpowiedz sobie na następujące pytania:
- Czy możesz pochwalić się wieloletnim doświadczeniem?
- Dlaczego chcesz pracować w tym, a nie innym hotelu?
- Dlaczego uważasz, że sprawdzisz się na danym stanowisku?
- Co wyróżnia cię na tle innych kandydatów?
- Gdzie widzisz siebie za rok, czy dwa – inaczej mówiąc: jakie są twoje cele zawodowe?
Dane kandydata
Zapisanie danych kontaktowych jest relatywnie proste. W końcu nie musisz długo zastanawiać się nad tym, jak się nazywasz lub jaki jest twój numer telefonu. Pamiętaj jednak, że tej części nie można zaniedbać, ani w CV, ani podczas pisania listu motywacyjnego. To właśnie dzięki niej pracodawca będzie się w stanie z tobą skontaktować i zaprosić cię na rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli dane kontaktowe będą błędne, możesz stracisz szansę na zatrudnienie.
Ta część powinna zawierać:
- Twoje imię i nazwisko
- Aktualny numer telefonu
- Adres e-mail
Opcjonalnie możesz też podać nazwę pełnionego stanowiska.
Oto przykład:
Recepcjonistka
222 123 212
natalia.kozioł@gmail.com
Dane odbiorcy
Dane odbiorcy umieść po stronie przeciwnej do danych kandydata. Wpisz je z możliwie największą dokładnością.
Nie zapomnij o podaniu:
- Imienia i nazwiska odbiorcy
- Nazwy firmy, organizacji, itd.
- Miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy.
- Nazwy stanowiska, które obejmuje dana osoba.
Spójrz na przykład:
Dział HR Hotelu Sheraton
Filia w Poznaniu
Zwrot grzecznościowy na początek
Niemal każdy wzór listu motywacyjnego zaczyna się od utartego “Szanowni Państwo”. Użycie takiego przywitania nie jest błędne, ale też nie zrobi wrażenia na rekruterze. Będzie to po prostu kolejny list motywacyjny zaczynający się dokładnie tak samo jak setka innych.
Aby wyróżnić się na tle innych, musisz momentalnie zwrócić uwagę rekrutera. Jak to zrobić? Najlepiej zwracając się bezpośrednio do konkretnej osoby. Zajrzyj do ogłoszenia o pracę i sprawdź, czy informacja o osobach rekrutujących została tam zawarta. Jeżeli jej nie ma, musisz wykazać się kreatywnością i umiejętnością poszukiwania informacji.
Sprawdź:
- LinkedIn firmy,
- Stronę internetową hotelu,
- Wyszukiwarkę Google,
- Lub po prostu zadzwoń do hotelu i poproś o podanie tej informacji.
Działając w ten sposób możesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.
List motywacyjny jest nieco inny od listu prywatnego. Rządzi się on bardziej oficjalnymi prawami, a więc upewnij się, że podążasz za zasadami listu formalnego. Przykładowo, użycie zwrotu “drogi” czy “kochana” nie pomoże ci w zdobyciu pracy.
Zacznij swój list motywacyjny od zwrotu:
- Szanowny Panie XYZ
- Szanowna Pani ABC
- Szanowni Państwo (wyłącznie w sytuacji, gdy znalezienie nazwiska osoby rekrutującej jest niemożliwe)
Zatrzymaj uwagę rekrutera ciekawym początkiem
Tworząc podanie, musisz pamiętać, że czasem nawet najmniejszy szczegół ma ogromne znaczenie i może pomóc ci podczas poszukiwania pracy.
Standardowy, przykładowy list motywacyjny zaczyna się od “w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę na stanowisku XYZ, pragnę aplikować…” itd. Nie jest to błąd, jednak taki początek będzie niemal w każdym liście motywacyjnym. Gdy pracodawca przeczyta go po raz setny, może być znudzony, a z pewnością kandydat nie pozostanie na długo w pamięci.
Musisz więc zacząć od ciekawego początku, który momentalnie przyciągnie uwagę pracodawcy. Zastanów się, co jest twoją unikatową cechą, co sprawia, że wyróżniasz się na tle innych kandydatów. Być może masz ogromne doświadczenie albo ukończyłeś specjalny kurs, na którym zdobyłeś przydatne umiejętności, idealne do pracy w hotelu. Możesz pochwalić się też ukończeniem prestiżowej szkoły.
Spójrz na przykład:
Ukończyłam prestiżową szkołę dla recepcjonistek w Oxfordshire. Posiadam wyjątkowe umiejętnosci personalne, dzięki którym nawet najbardziej wymagający klienci są zadowoleni. Biegle władam językiem angielskim i niemieckim, dzięki czemu mogę pracować w międzynarodowym środowisku.
Taki początek od razu zaciekawi pracodawcę. Co więcej, pokazuje on, że kandydatka jest pewna siebie i zna swoją wartość.
Rozwinięcie listu
Rozwinięcie listu powinno zawierać wszystkie informacje, które przekonają pracodawcę, że to właśnie ty będziesz idealną osobą do danej pracy. Koniecznie pochwal się doświadczeniem, osiągnięciami, a także umiejętnościami. Dobrym pomysłem jest także wspomnienie o szkoleniach i kursach, w szczególności, gdy są wymagane na dane stanowisko, lub jeśli jesteś początkującą kandydatką. Opisz też swoje cele zawodowe.
Opisując swoje osiągnięcia i obowiązki, użyj aktywnych czasowników, na przykład:
- Odpowiadałam za
- Stworzyłam
- Zwiększyłam
- Przygotowałam
- Osiągnęłam.
Oto przykład:
Zakończenie listu
To, jak zakończysz swój list jest ważne. Nie możesz go “urwać” po opisie osiągnięć. Podziękuj za czas, który rekruter ci poświęcił i wyraź nadzieję na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Na sam koniec pożegnaj się zwrotem grzecznościowym:
- Z poważaniem,
- Z wyrazami szacunku,
I podpisz się imieniem i nazwiskiem.
Jak dopracować ten dokument aplikacyjny?
Sprawdź, czy list jest czytelny
Wygląd dokumentu aplikacyjnego jest niemal tak samo ważny jak to, jakie informacje on zawiera.
Ogranicz swój list do jednej strony. Nie zmniejszaj czcionki i nie usuwaj marginesów. Skorzystaj z klasycznej, czytelnej czcionki, takiej jak Arial czy Times New Roman. Zachowaj przerwy między akapitami, a najważniejsze informacje wyróżnij pogrubieniem.
Przeczytaj ofertę pracy
Zanim zabierzesz się za pisanie listu, przeczytaj uważnie ofertę pracy. Dostosuj swój dokument tak, aby korespondował z ogłoszeniem. Pamiętaj, że w liście motywacyjnym powinny się też znaleźć umiejętności wymagane od kandydatów.
Nie kłam w dokumentach aplikacyjnych
Doświadczenie w pracy oraz umiejętności to nie wszystko. Pracodawcy cenią też młodych kandydatów. Nawet jeżeli masz za sobą jedynie ukończenie praktyk studenckich, nigdy nie kłam w CV. Jeżeli to zrobisz, możesz stracić swoje szanse na zatrudnienie. Pracownik hotelu powinien cechować się wysoką kulturą osobistą, a kłamanie zdecydowanie przeczy takiej umiejętności.
Zweryfikuj błędy
Edycja dokumentów aplikacyjnych jest bardzo ważna. To normalne, że podczas pisania w treść listu może wkraść się literówka, błąd ortograficzny, interpunkcyjny czy źle skonstruowane zdanie. Koniecznie przeczytaj więc swoje dokumenty, zanim wyślesz je do pracodawcy.
Jeżeli twoje CV lub list będą zawierać błędy, pracodawca pomyśli, że jesteś niechlujny, nie przykładasz wagi do szczegółów, a nawet że nie zależy ci na pracy.
List osoby, która jeszcze nie pracowała na podobnym stanowisku
Dotychczasowe doświadczenie może pomóc w zdobyciu pracy – to fakt. Jednak nawet osoba bez doświadczenia zawodowego ma szansę na zdobycie pracy, w szczególności, gdy ma odpowiednie umiejętności, a ponadto biegle posługuje się językiem obcym (np. językiem niemieckim). Warto pamiętać, że praca w hotelu często jest wybierana przez studentów i stanowi doskonałe przygotowanie do dalszej kariery.
Musisz jednak włożyć wysiłek w napisanie takiego listu motywacyjnego, który nie tylko wyróżni cię na tle innych kandydatów, ale także przekona pracodawcę, dlaczego lepiej zatrudnić ciebie, a nie osobę z doświadczeniem. Podczas opisu skup się na twoim wykształceniu, konkretnych umiejętnościach, a także celach zawodowych, w których spełnieniu pomoże ci objęcie danego stanowiska.
Podsumowanie artykułu – jak napisać list motywacyjny do hotelu?
Mamy nadzieję, że nasz tekst pomoże ci w napisaniu idealnego listu dla recepcjonistki. Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami na temat pisania dokumentów aplikacyjnych. Skorzystaj też z porad na temat pisania CV dla recepcjonistki, aby napisać nieskazitelne podanie o pracę w hotelu.
Z naszymi szablonami stworzysz idealne dokumenty w mgnieniu oka!
Najczęściej zadawane pytania
Czy list motywacyjny musi zawierać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?
Aby pracodawca mógł legalnie przetwarzać dane potrzebne do realizacji procesu rekrutacji, zgodnie z ustawą o Ochronie Danych Osobowych, musisz zamieścić odpowiednią klauzulę w swoim CV. Powinna ona być aktualna, a jej treść znaleźć się na wszystkich stronach dokumentu. Najlepiej umieść ją w stopce, zapisując ją nieco mniejszą, ale możliwą do odczytania czcionką. Umieszczenie takiej klauzuli w liście do pracodawcy nie jest konieczne, chyba, że pracodawca wyraźnie o to poprosi.
Czy CV i list motywacyjny muszą mieć taką samą szatę graficzną?
Choć nie ma takiego wymogu, to warto wybrać szablony, które współgrają ze sobą. Dzięki temu masz pewność, że twoje podanie wygląda profesjonalnie, a oba dokumenty pasują do siebie. Estetyczny wygląd podania zachwyci rekrutera i wyróżni cię na tle innych kandydatów, którzy stworzyli nudne, nieestetyczne CV.
Skorzystaj z naszych szablonów i napisz idealny list motywacyjny do hotelu już dziś!