Jako naukowiec musisz przedstawić swoje umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim wykształcenie w CV. Jednak aby wyprzedzić konkurencję i zaimponować potencjalnemu pracodawcy, warto jest napisać też list motywacyjny dla naukowca.
Nawet jeżeli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, który otrzymuje granty, możesz nie wiedzieć, jak napisać dobry list motywacyjny. Nie martw się jednak – nasz poradnik krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces tworzenia. Zaczynajmy!
Spis treści
- Szablon listu motywacyjnego dla naukowca
- Dlaczego warto napisać list motywacyjny?
- Zacznij od nagłówka z danymi osobowymi
- Zwróć się do konkretnej osoby
- Zachwyć rekrutera ciekawym wstępem
- Dodatkowe porady
- Napisz CV naukowca
- Wzór listu motywacyjnego naukowca – podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Szablon listu motywacyjnego dla naukowca
Gdańsk, 29.10.2022
Karol Kwik
Biolog morski
Gdańsk
333 111 222
karol.kwik@gmail.com
Lidia Lubiatowska
Kierownik projektu “Morświn”
Placówka badawcza Katedry Biologii Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego
Gdańsk
Szanowna Pani Lubiatowska,
Od ponad dziesięciu lat zajmuję się badaniem życia morświnów. Moje badania na temat warunków rozmnażania się tych zwierząt otrzymały nagrodę XYZ. Moje umiejętności oraz wiedzę chcę wykorzystać badając ten gatunek z grupą najlepszych ekspertów i specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego.
Poniżej przedstawiam informacje potwierdzające, dlaczego świetnie sprawdzę się na oferowanym stanowisku asystenta naukowego:
- Posiadam rozległą wiedzę na temat morświnów i specjalizuję się w obserwacji ich procesów rozmnażania.
- Jestem doświadczonym naukowcem nie tylko w pracy za biurkiem, ale także w terenie. Doświadczenie to zdobyłem podczas pięciomiesięcznego pobytu na wyspach Morza Północnego.
- Jestem doskonałym graczem zespołowym, który przedkłada dobro projektu ponad indywidualne nieporozumienia.
- Otrzymałem grant badawczy, finansowany ze środków Unii Europejskiej, który może pomóc w rozwoju wykonywanych przez Pani zespół badań.
Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moją kandydaturą. Mam nadzieję, że będziemy mogli spotkać się osobiście, aby wymienić myśli na temat morświnów, a także przedyskutować możliwość przyjęcia mnie do Pani zespołu. W razie jakichkolwiek pytań, proszę kontaktować się ze mną pod podanym numerem telefonu lub mailowo.
Z poważaniem,
Karol Kwik
Dlaczego warto napisać list motywacyjny?
Za moment przejdziemy do omówienia poszczególnych sekcji w liście motywacyjnym. Najpierw jednak spójrzmy na to, dlaczego warto stworzyć taki dokument:
- Stworzenie tego dokumentu daje ci dodatkową przestrzeń na opisanie wszystkich ciekawych informacji, na które zabrakło miejsca w CV.
- Dodając dodatkowy dokument do swojego podania pokazujesz pracodawcy, że jesteś osobą aktywną i gotową do działania. Potrafisz zrobić więcej niż wymagane minimum.
- Profesjonalne CV i list motywacyjny wyróżnią cię na tle konkurencji.
- Masz szansę pokazać swoją unikatową osobowość.
Zacznij od nagłówka z danymi osobowymi
W liście motywacyjnym w nagłówku muszą się znaleźć nie tylko dane kandydata, ale także pracodawcy.
Choć nagłówek to najkrótsza i najprostsza do napisania część, poświęć jej wystarczająco dużo uwagi. Jeżeli jesteś supernaukowcem, być może nie będziesz musiał pisać CV, ale w innym przypadku, musisz podać swoje dane kontaktowe. Jeżeli popełnisz nawet najmniejszy błąd, na przykład literówkę w adresie e-mail, możesz stracić swoją szansę na zatrudnienie na uczelni.
Jakie informacje na temat kandydata powinny znaleźć się w nagłówku?
Ogranicz się do podstawowych informacji i napisz jedynie:
- Imię i nazwisko,
- Stopień naukowy,
- Numer kontaktowy,
- Adres e-mail.
Inne dane podawaj tylko wtedy, gdy pracodawca o to poprosił w ogłoszeniu o pracę.
Spójrz na przykład poprawnie napisanego nagłówka:
Doktor nauk informatycznych
222 333 111
jan.kowalski@gmail.com
Opcjonalnie możesz podać także adres do swojego profilu na LinkedIn. Twoje konto powinno być zaktualizowane i pokrywać się z informacjami zawartymi w treści twojego listu motywacyjnego i CV.
Dane adresata/potencjalnego szefa w nagłówku – czego nie może zabraknąć?
Na górze twojego listu motywacyjnego muszą się także znaleźć dane adresata. Umieść je po stronie przeciwnej do swoich danych kontaktowych.
Podaj tu:
- Imię i nazwisko osoby rekrutującej (o ile jest znane),
- Tytuł zawodowy lub naukowy,
- Nazwę uczelni lub firmy,
- Miejscowość.
Spójrz na przykład:
Rektor działu medycznego, profesor nauk medycznych
Uniwersytet Medyczny im. Marcinkowskiego
Poznań
Zwróć się do konkretnej osoby
Choć na rynku pracy nie zawsze można znaleźć informacje o tym, kto prowadzi rekrutację, w środowisku naukowym jest to dość znany fakt. Nazwisko znane w branży oznacza prestiż. Niezależnie od tego, czy aplikujesz do firmy, czy też chcesz zdobyć posadę na uczelni, koniecznie zwróć się do konkretnej osoby.
Większość kandydatów zacznie swój list od sztampowego “Szanowni Państwo”. Nie jest to oczywiście błędny zwrot grzecznościowy, ale z pewnością nie sprawi, że zachwycisz potencjalnego przełożonego.
Koniecznie wyszukaj informację o tym, kto przeprowadza rekrutację. Może to być na przykład dziekan albo dyrektor wydziału. Często taka informacja znajduje się w ofercie pracy, ale jeżeli jej tam nie ma, możesz spróbować skontaktować się z administracją uczelni i poprosić o podanie takiej informacji.
Brzmi to jak dodatkowy wysiłek, ale gra jest warta świeczki. Twój list motywacyjny nie tylko momentalnie zwróci uwagę potencjalnego pracodawcy, ale też spersonalizowany wstęp pomoże nawiązać lepszą relację z rekruterem.
Zwrotu “Szanowni Państwo” używaj tylko w ostateczności, gdy naprawdę nie możesz nigdzie uzyskać informacji o rekruterze.
Zachwyć rekrutera ciekawym wstępem
Pracodawcy, w tym rektorzy uczelni, często czytają nudne wstępy listów motywacyjnych. “W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę XYZ, aplikuję na stanowisko…” to nie jest błędny wstęp, ale nie jest to także początek listu motywacyjnego, który zwali z nóg pracodawcę.
Proces rekrutacji może być naprawdę trudny do przejścia, właśnie dlatego dobrze jest wyróżnić swoje podanie już od samego początku. Wykaż się kreatywnością i napisz idealny list motywacyjny, zaczynając od ciekawej informacji na swój temat lub od interesującego faktu o swojej karierze.
Jeżeli zaczniesz od wspomnienia o zdobytym prestiżowym grancie, ukończonym projekcie w międzynarodowej placówce badawczej, czy nawet o niszowym kierunku czy dziedzinie, którą się zajmujesz, na pewno zwrócisz uwagę rekrutera. Pamiętaj, że te informacje muszą być dopasowane tak, aby przekonywały, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko.
Zadaniem wstępu listu motywacyjnego, jest przyciągnięcie uwagi pracodawcy i przekonanie go, że warto przeczytać całość twojego podania.
Oto przykład ciekawego wstępu:
Tak napisany wstęp listu motywacyjnego pokazuje, że znasz się na rzeczy. Pokazujesz siebie jako kandydata, który zna swoją wartość, jest ambitny i gotowy do działania.
Jeżeli nie pracowałeś jeszcze na danym stanowisku i dopiero zaczynasz w świecie nauki, pochwal się nawet mniejszymi osiągnięciami, publikacjami naukowymi, udziałem w konferencjach, etc.
W rozwinięciu opisz, dlaczego jesteś najlepszym możliwym kandydatem
W dzisiejszych czasach ważne jest, aby umieć się “sprzedać”. Właśnie do tego służy rozwinięcie listu motywacyjnego. Opisz w nim najważniejsze informacje, które pokazują, że jesteś najlepszym kandydatem. Od doświadczenia zawodowego, przez umiejętności, po informacje na temat stypendiów i grantów – wszystko to, co może zaimponować pracodawcy powinno się znaleźć w twoim podaniu.
Zawsze przeczytaj konkretną ofertę pracy i zwróć szczególną uwagę na to, by wstęp podkreślał informacje najważniejsze dla oferowanego stanowiska. Opisz też szczególne projekty, które mogłeś zrealizować dzięki doskonałej znajomości zagadnienia czy też dzięki posiadanej umiejętności.
Osoby początkujące powinny skupić się na swoich umiejętnościach, wykształceniu, a także opisać swoje cele zawodowe, podkreślając, w jaki sposób rozpoczęcie pracy w danej placówce może pomóc im w ich realizacji.
Ponieważ w pracy naukowca bardzo ważny jest nieustanny rozwój i poszerzanie wiedzy, warto pochwalić się także ukończonymi szkoleniami i kursami.
Odpowiednie zakończenie
Zakończenie listu motywacyjnego jest bardzo ważne. Nie możesz po prostu przerwać tekstu po opisaniu swoich sukcesów. Poświęć nieco czasu i miejsca w dokumencie, aby podziękować rekruterom za czas poświęcony na twoją aplikację. Koniecznie wyraź nadzieję na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej, a także pożegnaj się odpowiednim zwrotem grzecznościowym (na przykład “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku”). Nie zapomnij podpisać się imieniem i nazwiskiem.
Spójrz na przykład:
Z wyrazami szacunku,
Karolina Polańska
Dodatkowe porady
Zwróć uwagę na wielkie litery
Pamiętaj, że pisząc list, musisz zachować zasady poprawnej pisowni. W każdym liście, także tym do pracodawcy, zwracając się do adresata, należy użyć wielkiej litery. Spójrz na przykłady:
- Chcę pracować na Państwa uczelni.
- Zwracam się do Pani z prośbą.
- Chcę dołączyć do Pana zespołu badawczego.
Zwroty grzecznościowe
Zwroty grzecznościowe to podstawa dobrze napisanego listu. Musisz ich użyć zarówno na początku, na końcu, jak i w środku listu motywacyjnego.
Przykładowe zwroty grzecznościowe na początek listu:
- Szanowna Pani Kowalska,
- Szanowna Profesor Kowalska,
- Szanowny Panie Kowalski,
- Szanowny Profesorze Kowalski,
- Szanowni Państwo,
- Szanowny Rektorze.
Przykładowe zwroty grzecznościowe na koniec listu:
- Z wyrazami szacunku,
- Z poważaniem.
Błędy w liście motywacyjnym
Jako naukowiec na pewno wiesz, jak ważne są szczegóły. Najmniejszy błąd może zrujnować działania całego zespołu, a nawet zmienić wynik eksperymentu. Ważne jest, aby twoje podanie było bezbłędne i pokazywało, że przykładasz wagę do detali. Zadbaj o to, by nie było w nim żadnych błędów, w tym błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, literówek czy nieczytelnych zdań.
Zanim wyślesz swoje podanie do pracodawcy, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj, aby uniknąć takich wpadek.
Zapoznaj się z ofertą pracy
Ogłoszenie o pracę może być prawdziwą skarbnicą wiedzy. Podpowiada ci nie tylko jakie informacje powinieneś zawrzeć w swoim CV, ale też jakie kwestie podkreślić w liście motywacyjnym, aby zdobyć uznanie pracodawcy. Koniecznie więc zapoznaj się z ofertą pracy na dane stanowisko, aby znacząco zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Napisz CV naukowca
List motywacyjny może zwiększyć twoje szanse na zdobycie pracy, ale to CV naukowca jest najważniejszym dokumentem podania. Upewnij się, że poprawnie napisałeś swój życiorys zawodowy. Zajrzyj do naszego kompletnego poradnika, który pomoże ci stworzyć idealne CV (kliknij tutaj).
Wzór listu motywacyjnego naukowca – podsumowanie artykułu
Po przeczytaniu naszego artykułu powinieneś wiedzieć, jak stworzyć profesjonalny list motywacyjny. Jeżeli potrzebujesz więcej porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych, przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej czy też poszukiwania ofert, koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz podobne artykuły z poradami.
Nie czekaj dłużej – weź sprawy w swoje ręce. Zdobądź posadę na uczelni, tworząc doskonałe CV z pomocą naszych szablonów.
Najczęściej zadawane pytania
Jak długi powinien być mój list motywacyjny?
Mimo, że wielu kandydatów decyduje się na napisanie dłuższego listu motywacyjnego, radzimy, by ograniczyć się do jednej strony A4. List motywacyjny ma krótko podsumowywać twoją karierę i pokazać, że jesteś ambitną osobą. Nie przesadzaj z jego długością. Pracodawcy nie mają czasu na czytanie każdego małego detalu na temat twojej kariery.
Jeżeli jesteś naukowcem z dużym dorobkiem naukowym, postaraj się wybrać najważniejsze i najbardziej imponujące informacje. Reszta twoich projektów czy też nagród, znajdzie się w CV. Krótki, ale treściwy list motywacyjny przekona pracodawcę, że warto poświęcić tobie nieco więcej uwagi.
Czy mój list motywacyjny musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych?
Nie. Klauzula o ochronie danych osobowych nie jest elementem obowiązkowym listów motywacyjnych, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu. Pamiętaj jednak, że taka klauzula musi się znaleźć w twoim CV naukowca. Zadbaj o to, by była zapisana w aktualnej formule i znajdowała się na wszystkich stronach dokumentu. Możesz umieścić ją w stopce i zmniejszyć czcionkę, aby nie odciągać uwagi od treści twojego życiorysu zawodowego.
Już dziś stwórz idealny list motywacyjny naukowca!