Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby twoje podanie się wyróżniało.
List motywacyjny asystenta naukowego zwiększy twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy na uczelni. Nawet jeżeli napisałeś i obroniłeś pracę doktorską na piątkę, możesz nie wiedzieć, jak się zabrać za pisanie listu motywacyjnego.
Nie martw się jednak – ty jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, my z kolei wiemy wszystko na temat pisania listu motywacyjnego i tego, jak powinno wyglądać profesjonalne CV. W tym artykule znajdziesz nie tylko skuteczne porady na temat tego, jak zwrócić uwagę rekrutera, ale także informacje o poszczególnych sekcjach, których w liście motywacyjnym nie może zabraknąć.
Spis treści
- Przykładowy wzór listu motywacyjnego na stanowisko asystenta naukowego
- Części, które powinien zawierać list motywacyjny na stanowisko asystenta naukowego
- O czym jeszcze pamiętać, tworząc podanie o pracę na stanowisko asystenta naukowego
- Napisz CV naukowca
- List motywacyjny dla asystenta naukowego – podsumowanie artykułu
- Najczęściej zadawane pytania
Przykładowy wzór listu motywacyjnego na stanowisko asystenta naukowego
Poznań, 12.09.2022
Anna Powała
Doktor Historii Sztuki
Wydział Historyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
111 111 222
anna.powała@gmail.com
Profesor Julia Przyłębska
Rektor Wydziału Historycznego
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
Szanowna Pani Profesor Przyłębska,
Niedawno obroniłam na piątkę pracę doktorską na temat wczesnej twórczości Jacksona Pollocka. Moja pasja do nowoczesnej sztuki amerykańskiej, połączona z dogłębną wiedzą, zaowocowała licznymi publikacjami, a także udziałem w konferencjach naukowych, w tym spotkaniu historyków sztuki w Nowym Jorku. Pragnę rozwijać moją wiedzę z tej dziedziny, a także przekazywać informacje na temat nowoczesnej sztuki amerykańskiej studentom. Właśnie dlatego aplikuję na stanowisko asystentki naukowej w Instytucie Historii Sztuki.
Oto dlaczego idealnie sprawdzę się na oferowanym stanowisku:
- Posiadam dogłębną wiedzę na temat sztuki Nowego Jorku i nowoczesnej sztuki amerykańskiej.
- Biegle władam językiem angielskim, dzięki czemu bez problemu mogę brać udział w badaniach, także zagranicznych.
- Jestem osobą komunikatywną, z doświadczeniem pedagogicznym, które zdobyłam podczas prac dorywczych na koloniach, dzięki czemu sprawdzę się w roli nauczyciela.
- Mam udokumentowaną wiedzę o sztuce nowoczesnej innych krajów, co pozwoli mi poszerzyć badania naukowe.
W Instytucie chcę kontynuować badania na temat sztuki Jacksona Pollocka, a także Rothko, a w efekcie obronić habilitację. Wierzę, że współpraca z najlepszymi naukowcami z tej dziedziny pomoże mi osiągnąć ten cel.
Dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie mojego podania. Mam nadzieję, że będziemy miały okazję spotkać się podczas kolejnych etapów rekrutacyjnych. W razie jakichkolwiek pytań, pozostaję do dyspozycji pod podanym numerem telefonu.
Z wyrazami szacunku,
Anna Powała
Części, które powinien zawierać list motywacyjny na stanowisko asystenta naukowego
Nagłówek
Zarówno w swoim CV, jak i liście motywacyjnym powinieneś umieścić swoje dane osobowe w nagłówku. Są one bardzo ważne, bo to za ich pomocą rekruterzy się z tobą skontaktują. Zwróć na nie szczególną uwagę podczas aplikowania o pracę na uczelni, na której nie studiowałeś i na której nie jesteś zbyt dobrze znany.
Opisując swoje dane osobowe podaj:
- Imię i nazwisko
- Tytuł naukowy
- Wydział i nazwę uczelni
- Numer telefonu
- Adres e-mail.
Oto przykład, jak powinny wyglądać twoje dane osobowe w nagłówku:
Doktorantka Nauk Społecznych
Wydział Socjologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
222 222 231
joanna.radomska@gmail.com
Naprzeciwko swoich danych umieść informacje o danych adresata, czyli rektora wydziału, rekrutera, innego profesora, etc. Nie zapomnij podać:
- Imienia i nazwiska (jeżeli jest znane)
- Tytułu naukowego (jeżeli jest znany)
- Wydziału i nazwy uniwersytetu
- Miejscowości.
Spójrz na poniższy przykład:
Profesor Nauk Społecznych
Wydział Socjologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań
Jak zwrócić się do adresata listu?
Niezależnie od tego, czy ubiegasz się o posadę na uczelni, czy też w firmie, twój list motywacyjny musi cię momentalnie wyróżniać spośród innych kandydatów. Właśnie dlatego powinieneś skorzystać z wszelkich możliwych środków, aby zaimponować rekruterowi.
Nie zaczynaj więc swojego listu od sztampowego “Szanowni Państwo”. Lepiej zrobisz, zwracając się do konkretnej osoby. Robiąc to, zwróć jednak szczególną uwagę na tytuły naukowe. Na pewno nie chcesz zostać odrzucony przez fakt, że nie wiesz, że ktoś został profesorem.
Informację o tym, kto będzie prowadził rekrutację, znajdziesz najczęściej w ogłoszeniu o naborze. Jeżeli jej tam nie ma, możesz zaadresować list do kierownika wydziału. W przypadku, gdy nie masz pewności, kto prowadzi rekrutację, a także nie możesz znaleźć tej informacji, zacznij list w ten sposób: “Szanowna Komisjo Rekrutacyjna”.
Wstęp
Wielu kandydatów zacznie swój list motywacyjny po prostu w nudny sposób. “W odpowiedzi na ogłoszenie… aplikuję na stanowisko asystenta naukowego na wydziale…”. Takie sformułowanie nie jest błędne, ale raczej nie przyniesie ci oczekiwanych efektów.
Być może zajmujesz się niszową dziedziną nauki i nie spodziewasz się dużej konkurencji. Jeżeli jednak studiowałeś popularny kierunek i wiesz, że zmierzysz się z wieloma kandydatami, zrób wszystko, aby od razu zwrócić uwagę rekrutera. Doskonałym sposobem na to jest napisanie ciekawego wstępu listu motywacyjnego.
Spójrz na przykład interesującego wstępu:
Niedawno obroniłam pracę doktorską pod tytułem “Średniowieczne zamki na terenie Francji”. Obecnie pragnę rozwijać swoją pasję do średniowiecza, przekazując moją wiedzę studentom historii sztuki, a także zdobywać nową wiedzę z dziedziny, będąc asystentką naukową. Dowodem mojej pasji do tematu może być ponad 20 publikacji w czasopismach notowanych.
Taki wstęp z pewnością zaciekawi pracodawcę i pokaże, że jesteś osobą kreatywną, która potrafi wyjść poza utarty schemat. To cechy, które w asystentach naukowych są cenione i przydają się podczas poszukiwania i weryfikowania informacji.
Rozwinięcie listu motywacyjnego
W standardowym liście motywacyjnym kandydaci piszą zazwyczaj o obowiązkach pełnionych w pracy oraz swoich osiągnięciach. Jako kandydat na stanowisko asystenta naukowego, pochwal się przede wszystkim tym, o czym była twoja rozprawa doktorska. Wyróżnij najważniejsze publikacje w czasopismach punktowanych. Udział w konferencjach i to, czego się tam nauczyłeś z pewnością również zainteresuje pracodawcę. Opisz także swoją rolę w projektach badawczych – możesz tu być bardziej szczegółowy niż w swoim CV.
Twój dorobek naukowy powinien być uwypuklony w tej części i wyróżniać cię na tle innych kandydatów.
Przedstaw też swoje cele zawodowe, aby pokazać, w jaki sposób przyjęcie cię na to stanowisko pozwoli ci rozwijać karierę naukową. Pochwal się także umiejętnościami – mogą to być zarówno umiejętności zdobyte podczas studiów, jak i takie, które nabyłeś pracując, niekoniecznie na uczelni.
Zakończenie listu motywacyjnego
Każdy list, także ten do twojego przyszłego przełożonego czy szefa, musi mieć początek, rozwinięcie i zakończenie. W zakończeniu podziękuj za czas, jaki rekruterzy poświęcili na przeczytanie twojego podania. Wyraź też nadzieję na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie zapomnij się pożegnać zwrotem grzecznościowym, na przykład “z wyrazami szacunku” lub “z poważaniem”, a także się podpisać. Spójrz na przykład poniżej:
Z wyrazami szacunku,
Adam Nowak
O czym jeszcze pamiętać, tworząc podanie o pracę na stanowisko asystenta naukowego
Zwróć uwagę na termin składania dokumentów
Na rynku pracy często można znaleźć ogłoszenia, w których pracodawcy nie określają, do kiedy będą przyjmować dokumenty. Na uczelni jest jednak inaczej. Proces rekrutacji przebiega w ustalonych ramach czasowych. Koniecznie zwróć uwagę na to, do kiedy możesz przesłać swoje CV i list motywacyjny. Przesłanie aplikacji po terminie będzie najpewniej oznaczać utratę szansy na zatrudnienie.
Unikaj błędów
Niezależnie od tego, czy ukończyłeś studia doktoranckie na filologii polskiej, czy na wydziale matematyki, zadbaj o to, by twoje dokumenty aplikacyjne były bezbłędne. Jeżeli wyślesz list motywacyjny z literówkami, błędami ortograficznymi czy też nieczytelnymi zdaniami, pracodawca może uznać, że nie przykładasz wagi do szczegółów i że tak naprawdę nie zależy ci na pracy. Poświęć chwilę na przeczytanie swoich dokumentów przed ich wysłaniem.
Zawsze warto poradzić się znajomych, którzy mogą spojrzeć na twoje dokumenty aplikacyjne świeżym okiem i wyłapać więcej błędów.
Przeczytaj dokładnie ogłoszenie o pracę
Twój dorobek naukowy może być całkiem spory. Jednak ważne jest, żeby nie pojawiał się on w twoim CV czy liście motywacyjnym przypadkowo. Koniecznie przeczytaj ofertę pracy i dowiedz się z niej, jakie wymagania są stawiane kandydatom. Zwróć uwagę na obowiązki, jakie miałbyś pełnić oraz na potrzebne umiejętności.
Na podstawie danej oferty pracy, spersonalizuj swoje podanie tak, aby wyróżniało te cechy, które są dla pracodawcy najważniejsze. Jeżeli aplikujesz na stanowisko asystenta naukowego na kilku uczelniach, nie wysyłaj masowo swojego podania, lecz edytuj je za każdym razem z uwzględnieniem oczekiwań pracodawcy.
W naszym kreatorze CV możesz edytować swoje podanie za pomocą kilku kliknięć, dzięki czemu twój list motywacyjny za każdym razem zrobi wrażenie na pracodawcy.
Napisz CV naukowca
List motywacyjny to tylko połowa sukcesu. Rekruterzy z pewnością będą chcieli zobaczyć twoje CV naukowca. Skorzystaj z naszego poradnika, aby napisać je w idealny sposób. Nie zapomnij o podstawowych sekcjach takich jak:
- Wykształcenie,
- Umiejętności,
- Doświadczenie zawodowe,
- Oraz dodatkowych sekcjach, które cię wyróżnią, na przykład zawierających informacje o znajomości języków obcych, publikacjach naukowych czy udziale w konferencjach.
W zależności od uczelni i kierunku, możesz zostać też poproszony o dodanie portfolio, referencji i innych dokumentów. Koniecznie dobrze zapoznaj się z ofertą pracy, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie informacje są mile widziane.
List motywacyjny dla asystenta naukowego – podsumowanie artykułu
Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże ci napisać idealne podanie i zrobić wrażenie podczas rekrutacji. Weź pod uwagę wszystkie nasze porady, a także bazuj na informacjach z ogłoszenia o pracę, a na pewno uda ci się stworzyć doskonały list motywacyjny.
Na naszym blogu znajdziesz podobne artykuły na temat pisania podań o pracę i użyteczne rady na temat tego, jak przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie zostawiaj swojej kariery naukowej przypadkowi – skorzystaj z naszych szablonów CV i listów motywacyjnych, aby stworzyć podanie, dzięki któremu wyróżnisz się na tle innych kandydatów.
Zdobądź posadę na uczelni już dziś!
Najczęściej zadawane pytania
Czy w moim liście motywacyjnym na uczelnię muszę dodać klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych?
Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych powinna koniecznie znaleźć się w CV. Jeżeli asystent naukowy jej tam nie umieści, z punktu prawnego, nie będzie mógł brać udziału w rekrutacji, nawet jeżeli jego dorobek naukowy jest imponujący.
Pamiętaj, że klauzula musi zostać umieszczona na wszystkich stronach twojego CV i być zapisana w aktualnej formie. Możesz użyć mniejszej czcionki, aby nie odciągać uwagi od reszty treści twojego CV.
W przypadku listu motywacyjnego nie ma konieczności dodawania klauzuli o ochronie danych osobowych, chyba że w ogłoszeniu wyraźnie wskazano inaczej.
Czy list motywacyjny jest konieczny, aby dostać się na studia doktoranckie?
Aplikując na studia doktoranckie zostaniesz poproszony o przesłanie szeregu dokumentów. List motywacyjny może, choć nie musi być jednym z nich. Dokładnie zweryfikuj wymagania stawiane przez swoją uczelnię, aby wiedzieć, czy list motywacyjny jest konieczny podczas aplikowania na te studia.
Skorzystaj z naszych życiorysów i stwórz idealny list motywacyjny dla asystenta naukowego już dziś.