Nawet jeśli masz mało czasu albo nie możesz pochwalić się pokaźnym zatrudnieniem, poświęć chwilę na to, aby stworzyć ten dokument. Pamiętaj, że nawet bardzo krótki list motywacyjny wystarczy, by zachwycić pracodawcę, o ile jest on dobrze napisany. W tym artykule dokładnie opisaliśmy, co powinno się znaleźć w liście motywacyjnym, jak powinna wyglądać jego struktura, a także przedstawiliśmy wzór listu motywacyjnego, który możesz potraktować jako swoje źródło inspiracji.
Spis treści
Wzór listu motywacyjnego – krótki list motywacyjny (sekretarka)
Lublin, 20.09.2022
Ludmiła Kowalska
Sekretarka – pracownik biurowy
111 987 111
ludmiła.kowalska@gmail.com
Lublin
Karol Nowak
Szef działu rekrutacji
Firma ABC
(Opcjonalnie wpisz adres firmy)
Lublin
Szanowny Panie Nowak,
Od ponad pięciu lat pracuję jako sekretarka w firmie XYZ. Obecnie szukam nowych wyzwań zawodowych, dlatego zdecydowałam się aplikować na stanowisko oferowane przez Państwa firmę. Wierzę, że praca w międzynarodowym środowisku pomoże mi rozwinąć moją karierę.
Oprócz doskonałych umiejętności z zakresu zarządzania biurem, biegle władam językiem angielskim i mandaryńskim. Wierzę więc, że mogę polepszyć wizerunek Państwa firmy, dostarczając jak najlepsze doświadczenia klientom zagranicznym, odwiedzającym siedzibę firmy i kontaktującym się z sekretariatem.
W poprzedniej firmie zajmowałam się prowadzeniem dokumentacji wewnętrznej firmy, kontaktem z klientami i współpracownikami, przygotowywaniem sal konferencyjnych i asystowaniem przy prezentacjach. Wierzę, że moje kompetencje pasują do Państwa wymagań.
Liczę na to, że będziemy mieć szansę na spotkanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie pytań pozostaję do Państwa dyspozycji. Dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moim listem motywacyjnym i CV.
Z wyrazami szacunku,
Ludmiła Kowalska
Czym jest krótki list motywacyjny?
List motywacyjny to dokument, który można dołączyć do swojego podania o pracę, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Tłumaczysz w nim, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku, a także wskazujesz na te informacje o sobie, które potwierdzają, że rzeczywiście sprawdzisz się w tej pracy.
Profesjonalny list motywacyjny nie musi, a nawet nie powinien być długi. Najważniejsza jest jego treść. Najlepiej, jeżeli list motywacyjny nie jest zbyt obszerny, ponieważ rekruterzy nie mają wiele czasu, aby czytać twoje podanie. Po prostu krótko podkreśl, dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem.
Pamiętaj, że dobry list motywacyjny nie powtarza informacji z twojego CV, lecz stanowi jego uzupełnienie. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musisz napisać dobry życiorys zawodowy, który będzie twoją wizytówką. Bez niego twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną byłyby bardzo małe.
Czy warto pisać list motywacyjny?
Według badań, 26% rekruterów postrzega dodawanie listów motywacyjnych do CV jako doskonały dodatek do podania. Niemal połowa z osób, które zajmują się rekrutacją i wzięły udział w badaniu przyznaje, że dobry list motywacyjny może znacząco podnieść wartość curriculum vitae.
Statystyki więc mówią same za siebie: nawet jeżeli pracodawca nie prosi o list motywacyjny w ogłoszeniu o pracę, warto jest go dodać do swojego podania.
Jakie sekcje powinny się znaleźć w liście motywacyjnym?
Wiesz już, czym jest krótki list motywacyjny i że warto jest go dołączyć do swojego CV. Jego napisanie nie zajmie ci dużo czasu, jeżeli skorzystasz z profesjonalnego narzędzia do tworzenia listów motywacyjnych. W tej części artykułu przedstawiamy, jakich sekcji nie może zabraknąć w twoim dokumencie.
Nagłówek
Na samej górze dokumentu powinna się znaleźć data sporządzenia listu oraz miejscowość. Poniżej umieść swoje dane kontaktowe, tak jak w przykładzie poniżej:
222 111 222
jan.kowalski@gmail.com
Warszawa
Pamiętaj, że to za pomocą danych zawartych w nagłówku CV lub listu motywacyjnego pracodawca skontaktuje się z tobą w celu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli dane będą błędne lub nieaktualne, stracisz swoją szansę.
Po przeciwnej stronie umieść dane adresata, czyli rekrutera lub pracodawcy. Umieść tam imię i nazwisko osoby rekrutującej (jeżeli je znasz), stanowisko pełnione przez tę osobę (jeżeli dotyczy), nazwę firmy, a także miejscowość. Nie musisz podawać całego adresu firmy.
Oto przykład:
Szefowa działu HR
Firma XYZ
Warszawa
Przywitanie
Podobnie jak w prywatnym liście, tak i w liście oficjalnym obowiązują pewne zasady. Musisz zatem pamiętać o tym, aby przywitać i pożegnać się używając zwrotu grzecznościowego. Wielu kandydatów zaczyna od ogólnego zwrotu “Szanowni Państwo”. Nie jest to błędem. Pamiętaj jednak, że swój list motywacyjny zacznie w ten sposób masa innych kandydatów.
Twoim celem jest od razu się wyróżnić i zdobyć uwagę rekrutera. Właśnie dlatego ważne jest zaadresowanie listu do konkretnej osoby. Sporadycznie informacja o tym, kto będzie rekruterem pojawia się w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jednak nie ma takiej informacji w ofercie pracy, musisz wysilić się nieco bardziej.
Informacji o tym, kto jest rekruterem możesz poszukać:
- Sprawdzając LinkedIn firmy,
- Czytając informacje na stronie internetowej przedsiębiorstwa,
- Dzwoniąc do działu rekrutacji i prosząc o udostępnienie takiej informacji.
Być może brzmi to jak sporo dodatkowego wysiłku, ale możesz mieć pewność, że się on opłaci. Personalnie zaadresowany list pokazuje, że zależy ci na pracy i włożyłeś więcej wysiłku w napisanie podania. Dzięki takiemu zabiegowi dodatkowo wyróżnisz się na tle konkurencji.
Treść listu motywacyjnego
Ogólny wzór listu motywacyjnego zawsze zawiera rozwinięcie. To najważniejszy element dokumentu. W rozwinięciu musisz w kilku zdaniach wyjaśnić, dlaczego jesteś dobrym kandydatem na oferowane stanowisko.
Możesz tu wspomnieć o:
- Doświadczeniu zawodowym,
- Konkretnych umiejętnościach popartych przykładami sytuacji, w których mogłeś je wykorzystać,
- Twoich celach zawodowych i o tym, jak przejęcie oferowanego stanowiska przyczyni się do ich realizacji,
- Twoich sukcesach, ukończonych kursach, wyjątkowych kompetencjach, etc.
Treść rozwinięcia powinna korespondować z informacjami z ogłoszenia o pracę. Pamiętaj też, że powinna rozwijać informacje z CV, a nie je powielać.
Zakończenie
List motywacyjny ma określoną strukturę i nie może w nim zabraknąć zakończenia. W tej części podziękuj za czas poświęcony na przeczytanie twojego listu motywacyjnego i CV. Wyraź też nadzieję na spotkanie z rekruterem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Aby wyrazić szacunek do adresata, zakończ list słowami “z poważaniem” lub “z wyrazami szacunku”. Koniecznie się podpisz.
List motywacyjny długi czy krótki – jaki format wybrać?
Długość listu motywacyjnego powinna być uzależniona od twojego doświadczenia i posiadanych kwalifikacji. Jeżeli masz 20 lat doświadczenia i zdobyłeś wiele nagród, twój list motywacyjny z pewnością będzie dłuższy niż list osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę na rynku pracy.
Niezależnie jednak od kwalifikacji, postaraj się ograniczyć długość listu motywacyjnego do maksymalnie jednej strony A4. To optymalna długość, na której możesz pokazać się z dobrej strony, ale też nie znudzić pracodawcy.
Zwróć też uwagę na to, o co prosi pracodawca. Jeżeli w ogłoszeniu o pracę nie ma informacji o liście motywacyjnym, lepiej jest napisać jego krótką wersję. Ta sama zasada obowiązuje, jeżeli pracodawca prosi o krótki list motywacyjny w ogłoszeniu o pracę.
W liście motywacyjnym, niezależnie od jego długości, przechodź od razu do sedna. Nie lej wody i nie ubarwiaj zdań. Pracodawca chce od razu dostrzec najważniejsze informacje, nie ma więc czasu na czytanie zbędnych słów.
Jak napisać list motywacyjny w języku obcym?
Wiesz już, jakich sekcji nie może zabraknąć w krótkim liście motywacyjnym po polsku. Poniżej przedstawiamy informacje na temat tworzenia tego dokumentu w języku angielskim.
Krótki list motywacyjny po angielsku
List motywacyjny po angielsku nazywany jest cover letter lub letter of application. Letter of motivation jest innym dokumentem – nie pomyl się. Ten dokument w języku angielskim ma podobne zasady jak polska wersja. Na początku musisz użyć zwrotu grzecznościowego, na przykład Dear Ms. (w sytuacji, gdy adresatem jest kobieta) lub Dear Mr. (w sytuacji, gdy adresatem jest mężczyzna).
Potem piszesz rozwinięcie, w którym w 3-4 akapitach przedstawiasz argumenty za tym, że jesteś dobrym kandydatem i chcesz pracować w firmie. Angielski list motywacyjny należy zakończyć jednym z poniższych zwrotów grzecznościowych:
- Best regards
- Kind regards
- Sincerely
Pamiętaj jednak, że samo tłumaczenie polskiego listu motywacyjnego nie wystarczy. Taki dokument wyglądałby nienaturalnie, a poza tym ryzykujesz, że pominiesz jakieś istotne sekcje lub popełnisz kulturowe faux pas.
Jeżeli chcesz wiedzieć, jak napisać list motywacyjny po angielsku krok po kroku, koniecznie zajrzyj do naszego poradnika. Pamiętaj, aby uzupełnić swój list motywacyjny dobrze napisanym CV po angielsku.
Dodatkowe porady
Czerp z informacji zawartych w ogłoszeniu o pracę
Oferta pracy powinna być skarbnicą wiedzy każdego kandydata, ale często tak nie jest – wykorzystaj to na swoją korzyść. W ogłoszeniu o pracę znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby stworzyć przekonujące i efektywne dokumenty aplikacyjne.
Zanim zabierzesz się do pisania listu motywacyjnego, jeszcze raz przeczytaj ofertę pracy. Następnie wyłap najważniejsze informacje oraz pomyśl o tym, czego pracodawca nie mówi bezpośrednio, a co mogłoby zagrać na twoją korzyść. Następnie napisz treść listu motywacyjnego.
Zanim jeszcze raz przeczytasz jego treść, przypomnij sobie o tym, co zostało zawarte w ogłoszeniu. Taki zabieg pozwoli ci spersonalizować list motywacyjny, dzięki czemu pracodawca będzie miał pewność, że interesuje cię właśnie to stanowisko i że nie wysyłasz podań “hurtowo”.
Sprawdź dokument pod kątem błędów
Niezależnie od tego, czy wysyłasz krótki list motywacyjny, czy też stworzyłeś dłuższy dokument, powinien on być bezbłędny. Podanie to formalny dokument, a więc musi być nieskazitelne. Wielu kandydatów popełnia błąd, nie czytając listu motywacyjnego i CV po ich napisaniu.
To normalne, że kiedy tworzysz dokument, możesz popełnić błąd, na przykład zrobić literówkę czy pominąć przecinek. Ważne jest więc, aby na spokojnie przeanalizować list motywacyjny i usunąć wszystkie błędy. Zwróć szczególną uwagę na:
- Literówki,
- Interpunkcję,
- Poprawność gramatyczną,
- Błędy ortograficzne,
- Czytelność zdań.
Przeczytanie dokumentów zajmie ci zaledwie kilka minut, a znacząco poprawi twój wizerunek. Jeżeli rekruter zobaczy błędy w twoim CV lub liście motywacyjnym, może pomyśleć, że nie zależy ci na pracy. Osoby, które popełniają takie błędy, mogą być też postrzegane jako osoby niechlujne, które nie przykładają wagi do szczegółów. W wielu profesjach te umiejętności są niezbędne.
Skorzystaj z kreatora listu motywacyjnego
Aby napisać list motywacyjny od zera, potrzebujesz wielu umiejętności, w tym umiejętności graficznych i znajomości rynku pracy. Tworzenie dokumentów aplikacyjnych od podstaw zajęłoby ci dużo czasu. Właśnie dlatego polecamy skorzystać z naszego kreatora i szablonów.
Nasze listy motywacyjne zostały stworzone przez ekspertów, którzy wiedzą wszystko o rekrutacji. Właśnie dlatego masz pewność, że gotowe wzory listów motywacyjnych mają wszystko to, czego oczekuje pracodawca. Co więcej, zostały one stworzone tak, aby od razu przyciągać uwagę rekrutera ciekawą i profesjonalną szatą graficzną. Dzięki temu masz większe szanse na to, że potencjalny szef zauważy twoje podanie w stercie innych leżących na biurku.
Napisanie krótkiego listu motywacyjnego będzie proste, ponieważ nasz kreator jest intuicyjny i pomaga ci dodać kluczowe części dokumentów. Chcemy, byś przez swoje podanie mógł też wyrazić siebie, dlatego masz możliwość edycji dokumentu i dostosowania go do swoich potrzeb i indywidualnych upodobań estetycznych.
Podsumowanie – jak napisać krótki list motywacyjny
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika wiesz już wszystko o pisaniu listu motywacyjnego, który przekona pracodawcę, że to właśnie ty zasługujesz na dane stanowisko.
Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz mnóstwo porad na temat poszukiwania pracy, a także przykłady listów motywacyjnych dla różnych profesji. Skorzystaj z naszych szablonów i już dziś napisz krótki list motywacyjny, który zachwyci pracodawcę i pomoże ci zdobyć wymarzoną pracę.
Najczęściej zadawane pytania
W jakim formacie zapisać list motywacyjny?
Z pewnością włożyłeś sporo wysiłku i czasu, aby stworzyć profesjonalny list motywacyjny. Na pewno nie chcesz, aby “rozjechał się” zaraz po tym, jak pracodawca go otworzy na swoim komputerze. Właśnie dlatego eksperci polecają, by zapisać swoje dokumenty aplikacyjne w formacie PDF. Dzięki temu masz pewność, że rekruter zobaczy dokument w takiej samej formie, w jakiej go zapisałeś.
Czy muszę umieszczać klauzulę o ochronie danych osobowych w liście motywacyjnym?
Jeżeli pracodawca nie zaznaczył w ofercie pracy, że do listu motywacyjnego kandydaci powinni dodać klauzulę o ochronie danych osobowych, nie musisz jej tam umieszczać. Pamiętaj jednak, że życiorys zawodowy powinien obowiązkowo zawierać tę klauzulę. Umieść ją w stopce dokumentu, aby zaoszczędzić nieco miejsca i zmniejsz czcionkę, aby treść klauzuli nie odciągała uwagi od informacji w twoim CV.
Sprawdź nasz wzór listu motywacyjnego i napisz idealne podanie do pracy już dziś!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |