Jak napisać CV na stanowisko dyrektora finansowego – przewodnik krok po kroku

Dyrektor finansowy pełni bardzo odpowiedzialną funkcję. To od niego w dużej mierze zależy stan finansowy firmy i to, jak prosperuje dane przedsiębiorstwo. Dobór kandydatów na to stanowisko jest więc bardzo uważny.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Przykładowe CV managera do spraw finansów

Karolina Szymańska
Dyrektor finansowa
Kraków
111 222 111
karolina.szymańska@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad czterech lat pracuję na stanowisku dyrektor finansowej w firmie XYZ. Dzięki moim umiejętnościom i efektywnej komunikacji z instytucjami finansowymi udało mi się zaoszczędzić firmie ponad 100 000 złotych w skali roku. Wierzę, że podobny sukces mogę powtórzyć w Państwa firmie.

Doświadczenie

Dyrektor finansowa
Firma ABC
2015-2020

  • Zarządzałam finansami firmy, zmniejszając wydatki o 12%.
  • Nadzorowałam wewnętrzne kontrole finansowe i rozliczenia pracowników.
  • Nadzorowałam pracę osób z działu kontrolingu i IT.
  • Analizowałam kondycję finansową firmy i na podstawie raportów.
  • Przygotowywałam finansowy plan działania.
  • Nadzorowałam piętnastoosobowym zepołem.


Wykształcenie

Finanse i rachunkowość – studia magisterskie
Uniwersytet Ekonomiczny
Poznań
2015-2017

Umiejętności

  • Tworzenie raportów finansowych
  • Znajomość międzynarodowego prawa podatkowego
  • Analiza danych
  • Rachunkowość
  • Zarządzanie budżetem
  • Podstawy marketingu
  • Zarządzanie zespołem
  • Odporność na stres
  • Punktualność
  • Odpowiedzialność
  • Umiejętność pracy pod presją

Niezależnie od tego, czy przychodzisz do firmy “z zewnątrz”, czy też pracujesz w niej od lat, musisz przygotować CV kierownika finansowego.

Stanowisko dyrektora finansowego wiąże się ze szczegółowym zarządzaniem budżetem. Twoje CV musi pokazywać, że jesteś osobą zorganizowaną, odpowiedzialną, która przykłada wagę do detali. Korzystając z naszych szablonów stworzysz świetny dokument w mgnieniu oka. Zanim jednak zabierzesz się za jego pisanie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Znajdziesz tu informacje o tym, jakich sekcji nie może zabraknąć w CV. Co więcej, zawarliśmy tu wzory CV, które pozwolą ci lepiej zrozumieć, jak zaimponować pracodawcy. Zwróć też uwagę na dodatkowe porady. Zaczynajmy!

📌 Pamiętaj, że profesjonalne CV to takie, które pokazuje twoje kwalifikacje i jest dopasowane do danej oferty pracy. Jeżeli po prostu skopiujesz treść wzoru CV z Internetu, raczej nie zachwycisz rekrutera. Przykładowe CV niech będzie dla ciebie źródłem inspiracji i pozwoli ci na przygotowanie podania skrojonego na miarę.

Fakty na temat pracy dyrektora finansowego

Za moment omówmy poszczególne sekcje CV dyrektora finansowego. Najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy na tym stanowisku:

  • Dyrektorzy finansowi to jedna z najlepiej zarabiających grup zawodowych w kraju. Według portalu pl średnia zarobków na tym stanowisku wynosi 19 520 złotych brutto.
  • 25% najlepiej zarabiających dyrektorów finansowych otrzymuje powyżej 26 480 złotych brutto na miesiąc.
  • 41% osób zatrudnionych na stanowisku dyrektora finansowego to kobiety.
  • Zarobki zależą od doświadczenia, wielkości i rodzaju firmy. Dodatkowo wpływ na pensję może mieć także lokalizacja firmy oraz wykształcenie pracownika.

Doświadczenie zawodowe – dyrektor finansowy


Przykładowe CV managera do spraw finansów

Dyrektor finansowy musi mieć spore doświadczenie w danej firmie lub historię zatrudnienia związaną z finansami i zarządzaniem. Możesz mieć pewność, że pracodawca zwróci szczególną uwagę na sekcję z doświadczeniem zawodowym w CV. Pamiętaj, że sposób, w jaki napiszesz tę część życiorysu zawodowego, może mieć wpływ nie tylko na to, czy zostaniesz zatrudniony, ale też na zaoferowaną przez pracodawcę stawkę.

Oto informacje, które powinieneś umieścić w tej sekcji:

  • Nazwa stanowiska, które pełniłeś,
  • Nazwa firmy, która cię zatrudniała,
  • Okres trwania zatrudnienia.

Powyższe informacje to jedynie wymagane minimum. Z pewnością chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów oraz pokazać pracodawcy, co dokładnie możesz zaoferować jego firmie. Właśnie dlatego nie poprzestawaj na podaniu tych kilku danych. Koniecznie opisz swoje najważniejsze obowiązki, a także podkreśl wszystkie sukcesy na danym stanowisku.

Aby sprawić, by ta część wyglądała profesjonalnie i czytelnie, użyj wypunktowania.

📌 Możesz użyć odwróconej kolejności chronologicznej do opisania swojego doświadczenia lub jako pierwsze podkreślić te stanowiska, które są najbardziej adekwatne do danej oferty pracy.

⚠️ Dyskrecja to jedna z ważniejszych umiejętności miękkich, którą musi posiadać dyrektor finansowy. Zwróć uwagę na to, czy informacje, które chcesz podać w swoim CV, nie są wrażliwymi danymi. Jeżeli wyjawisz sekrety poprzedniego pracodawcy, możesz mieć kłopoty prawne, a z pewnością nie zdobędziesz wymarzonej pracy na stanowisku managera ds. finansów.

Przykład sekcji z doświadczeniem zawodowym w CV dyrektora finansowego, który pracował na stanowisku kierowniczym

Dyrektor finansowy
Grupa XYZ
2020-2022

  • Sporządzałem raporty finansowe i na ich podstawie opracowywałem roczny budżet firmy.
  • Moje umiejętności matematyczne i zdolność analitycznego myślenia pozwoliły mi zaoszczędzić firmie ponad 500 000 złotych w skali roku.
  • Zarządzałem piętnastoosobowym zespołem.
  • Otrzymałem prestiżową nagrodę ABC przyznawaną przez magazyn Forbes.

📌 Jako dyrektor finansowy na pewno wiesz, że liczby mogą powiedzieć bardzo dużo o stanie danego przedsiębiorstwa. Podobnie jest w CV. Jeżeli za pomocą liczb przedstawisz swoje osiągnięcia i obowiązki, pracodawca otrzyma lepszy obraz twoich kompetencji i lepiej zrozumie, jakie korzyści przyniesie firmie twoje zatrudnienie.

Historia zatrudnienia w CV osoby bez doświadczenia na stanowisku kierowniczym

Nie ma wątpliwości, że stanowisko kierownika finansowego zdobywają raczej osoby, które mają spore doświadczenie w branży. Nie musi to być jednak od razu doświadczenie na pozycjach kierowniczych. Być może od lat pracujesz w danej firmie i znasz ją na wylot, albo jesteś matematycznym i analitycznym mistrzem. Jeżeli chcesz zdobyć posadę kierownika, opisz swoje doświadczenia, podkreślając wszystkie umiejętności, które mogą ci pomóc sprawdzić się na oferowanym stanowisku. Pamiętaj też, aby uwypuklić zadania, w których mogłeś nauczyć się lub rozwinąć kompetencje związane z zarządzaniem zespołem.

Wykształcenie dyrektora finansowego

Stanowisko kierownicze to ogromna odpowiedzialność. Jeżeli chodzi o karierę w finansach, pracodawcy z pewnością będą sprawdzać, czy posiadasz odpowiednie wykształcenie. Kierunki takie jak matematyka, finanse, rachunkowość czy ekonomia z pewnością pomogą ci zdobyć tego typu pracę. Ukończone studia czy studium z zarządzania będzie dodatkowym atutem.

Niezależnie od tego, jakie masz wykształcenie, koniecznie zaprezentuj je w swoim CV. Bez tej sekcji CV managera ds. finansów będzie niepełne, a rekruter raczej odrzuci je bez czytania.


kierownik finansowy cv

W tej sekcji pochwal się:

  • Swoim tytułem zawodowym lub naukowym (np. magister rachunkowości),
  • Jaką uczelnię ukończyłeś,
  • Ile trwała twoja edukacja.

Przykładowa sekcja z wykształceniem

Finanse i rachunkowość – studia licencjackie
Uniwersytet Ekonomiczny
Warszawa
2012-2017

  • Pełniłem funkcję przewodniczącego koła naukowego.

Zarządzanie – studia podyplomowe
Uniwersytet Warszawski
Warszawa
2020-2021

Jeżeli masz doświadczenie w finansach, ale nie pełniłeś jeszcze funkcji kierowniczych, a na uczelni zajmowałeś się organizacją wydarzeń lub zarządzałeś kołem naukowym, możesz się tym pochwalić w sekcji z wykształceniem.

⚠️ W tej sekcji wymień tylko adekwatne, najwyższe wykształcenie. Jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz wspominać o szkole średniej czy podstawowej.

Umiejętności w CV

Sekcja z umiejętnościami to jedna z ważniejszych części w każdym życiorysie zawodowym. Na podstawie informacji w niej zawartych, pracodawca dowiaduje się, czy masz kompetencje, które pozwolą ci spełnić się w roli managera. Chodzi tu zarówno o umiejętności twarde, zwane też technicznymi, jak i miękkie, czyli interpersonalne.

W przypadku wielkich korporacji, w procesie rekrutacji, można spotkać się z wykorzystaniem systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalnych programów, które skanują podania. Choć w większości przypadków na takie stanowiska aplikuje niewiele osób, to może się zdarzyć, że międzynarodowe firmy skorzystają z tych programów.

Właśnie dlatego warto zoptymalizować swoje CV tak, aby przeszło przez ewentualne skanowanie podania przez komputer. Koniecznie przeczytaj ofertę pracy, zwracając szczególną uwagę na umiejętności, jakie są wymagane na dane stanowisko. To właśnie one są słowami kluczowymi, których szukają systemy śledzenia kandydatów.

Znalazłeś więcej niż jedną fantastyczną ofertę pracy? Pamiętaj, aby dostosować swoje CV managera ds. finansów uwzględniając konkretne ogłoszenie. Personalizacja podania to pierwszy krok do sukcesu. W naszym kreatorze CV możesz edytować swoje pliki za pomocą kilku kliknięć.

Pamiętaj też o poniższych poradach, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy:

  • Aby umiejętności zostały odczytane poprawnie przez komputer, zapisz je w takim samym brzmieniu, jak są przedstawione w ofercie pracy.
  • Nie kłam w CV, także na temat posiadanych umiejętności. Pracodawca może je szybko zweryfikować. Jeżeli będziesz kłamać, aplikując na tak odpowiedzialne stanowisko, stracisz nie tylko swoją szansę na zatrudnienie, ale także wiarygodność i zaufanie pracodawcy.
  • Aby momentalnie przyciągnąć uwagę do swoich umiejętności, jako pierwsze wymień te kompetencje, które pojawiły się w ogłoszeniu o pracę jako obowiązkowe.

Umiejętności twarde

Umiejętności twarde to takie, które w łatwy sposób można zmierzyć. Są one niezbędne do wykonywania danego zawodu. Można się ich nauczyć w szkole albo podczas pracy. W pracy dyrektora finansowego są one bardzo ważne.

Spójrz na kilka przykładowych umiejętności, jakie powinien mieć dyrektor finansowy:

  • Umiejętności analityczne
  • Szeroka wiedza o rachunkowości
  • Umiejętność zarządzania budżetem
  • Wiedza z zakresu prawa finansowego i podatkowego
  • Sporządzanie raportów i zestawień finansowych
📌Pamiętaj, aby swoje umiejętności dostosować do branży, w której ubiegasz się o pracę. Znajomość danego sektora i umiejętności, które są w nim cenione mogą znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.

Umiejętności miękkie

Umiejętności miękkie są często związane z charakterem danej osoby, choć większości z nich można się też nauczyć. Są one ważne w wykonywaniu zawodu. Na ich podstawie pracodawca może ocenić, czy potrafisz działać w grupie, pracować samodzielnie i na przykład, czy umiesz zarządzać zespołem. Możesz mieć pewność, że pracodawca zwróci na nie uwagę. W końcu dyrektor finansowy pełni bardzo odpowiedzialne stanowisko. Dodatkowo, musi umieć porozumiewać się z innymi w skuteczny sposób.

Oto przykładowe umiejętności miękkie:

  • Odpowiedzialność
  • Umiejętność pracy pod presją czasu
  • Umiejętność podejmowania decyzji
  • Sumienność
  • Wysoka kultura osobista
  • Umiejętność zarządzania zespołem
  • Przykładanie wagi do szczegółów

kierownik finansowy cv

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to coś, co pomoże ci wyróżnić swoje podanie. To kilka krótkich, zwięzłych, ale szczegółowych zadań, które podsumowują ciebie jako kandydata. Na polskim rynku pracy ta część życiorysu zawodowego to nadal nowość, a więc dodając ją do swojego podania, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na zdobycie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

W podsumowaniu opisz swoje najważniejsze obowiązki, wyjątkowe umiejętności oraz szczególne osiągnięcia. Możesz też wspomnieć o swoich celach zawodowych. Cokolwiek, co zainteresuje pracodawcę twoją kandydaturą się sprawdzi.

📌Zadaniem podsumowania zawodowego jest zachęcenie pracodawcy do przeczytania reszty twojego CV.

Oto przykład ciekawego podsumowania:

Posiadam dziesięcioletnie doświadczenie w pracy w branży przemysłowej, a od dwóch lat jestem kierownikiem finansowym w firmie ABC. Moja wiedza z zakresu rachunkowości oraz umiejętność analitycznego myślenia pozwoliły mi uniknąć strat w wysokości 500 000 złotych. Obecnie chcę rozwijać swoją karierę w międzynarodowej firmie, dlatego aplikuję o pracę w Państwa przedsiębiorstwie.

Podsumowanie zawodowe umieść na samej górze CV, zaraz pod nagłówkiem. Jego pisanie możesz jednak zostawić na sam koniec. Po stworzeniu pozostałych sekcji CV będziesz dobrze pamiętać o wszystkich istotnych informacjach na temat swojej kariery. W efekcie, łatwiej będzie ci napisać tekst podsumowania, który zaimponuje potencjalnemu szefowi.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się więcej na temat pisania tej części życiorysu zawodowego.

Dodatkowe sekcje

Poprawnie opracowane podstawowe sekcje w CV to wymagane minimum. Jeżeli jednak chcesz, by twoje podanie wyróżniło się na tle innych, koniecznie dodaj do niego dodatkowe sekcje.

Popularne sekcje, które kandydaci dodają do swojego CV to:

  • Zainteresowania,
  • Języki obce,
  • Obsługiwane programy komputerowe,
  • Kursy i szkolenia.

Nasz kreator CV daje ci możliwość dodania jednej lub więcej dodatkowych sekcji, które zostaną automatycznie wkomponowane w strukturę dokumentu.

Języki obce

Kierownik ds. finansowych musi wiedzieć, jak komunikować się z różnymi klientami i kontrahentami. Właśnie dlatego wiele firm wymaga na to stanowisko znajomości języka angielskiego lub/i innego języka obcego.

Koniecznie pochwal się znajomością języków obcych w CV. Wspominając o tej umiejętności w sekcji z kompetencjami, ryzykujesz, że rekruter ją przeoczy. Właśnie dlatego warto dodać ją w osobnej sekcji dedykowanej językom.

Pamiętaj, że znajomość języków obcych jest ceniona na polskim rynku pracy i może nie tylko pomóc ci zdobyć wymarzone stanowisko, ale też pozwolić negocjować lepsze warunki zatrudnienia, w tym wyższą pensję.

Nie wiesz, jak przedstawić poziom znajomości języków obcych w CV? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Kursy i szkolenia

Na barkach dyrektora finansowego spoczywa duża odpowiedzialność. Ważne jest, by osoba zatrudniona na tym stanowisku inwestowała w swoją wiedzę i nieustannie rozwijała swoje kwalifikacje. Pokaż pracodawcy, że lubisz się uczyć i jesteś osobą ambitną, dodając informacje o ukończonych szkoleniach i kursach, na których poszerzałeś swoje horyzonty.

Jak ulepszyć swoje CV managera ds. finansów?

Napisz list motywacyjny managera ds. finansów

List motywacyjny kierownika finansowego może znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie. Nie jest on jednak dokumentem obowiązkowym, chyba że pracodawca poprosił o niego w ogłoszeniu o pracę. Jeżeli jednak chcesz zostać dyrektorem finansowym w renomowanej firmie, musisz wyróżnić się na tle konkurencji i napisać list motywacyjny.

Dotyczy to szczególnie tych kandydatów, którzy mają bogate doświadczenie zawodowe w prowadzeniu spraw finansowych, ale nie pełnili jeszcze stanowiska kierowniczego.

List motywacyjny kierownika daje ci możliwość rozwinięcia kwestii, na które zabrakło miejsca w twoim CV. Co więcej, możesz w nim pokazać swoją unikatową osobowość.

Unikaj błędów

Eksperci ds. finansów muszą być skrupulatni i przykładać wagę do szczegółów. Jeżeli twoje podanie będzie zawierać błędy, pracodawca może pomyśleć, że nie jesteś dokładny lub że nie zwracasz uwagi na detale. Z pewnością nie chcesz zrobić takiego wrażenia.

Zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne do potencjalnego szefa, koniecznie jeszcze raz je przeczytaj. Sprawdź, czy wszystkie zdania są czytelne i zrozumiałe. Zwróć uwagę na błędy ortograficzne, interpunkcyjne i gramatyczne. Zajmie ci to zaledwie kilka minut, a może znacząco zwiększyć twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.


kierownik finansowy cv

Kierownik finansowy (CV) – podsumowanie artykułu

Po przeczytaniu naszego poradnika powinieneś wiedzieć, jak stworzyć idealne CV i jak napisać każdą z jego części. Zajrzyj na naszego bloga, aby znaleźć jeszcze więcej ciekawych artykułów z poradami na temat pisania podania o pracę, przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych i wiele więcej.

Nie czekaj ani chwili dłużej. Już dziś weź sprawy w swoje ręce. Skorzystaj z naszych profesjonalnych szablonów CV i napisz podanie o pracę dla kierownika finansowego, które zachwyci rekruterów!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę umieścić klauzulę o ochronie danych osobowych w moim CV managera?

Tak, każde CV musi zawierać klauzulę o ochronie danych osobowych. Jeżeli nie umieścisz jej w swoim życiorysie zawodowym, pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę twojej kandydatury, nawet jeżeli jesteś najlepszym kandydatem.

Zadbaj o to, by klauzula znalazła się na wszystkich stronach twojego CV i była zapisana w aktualnej formule. Dodaj ją w stopce dokumentu i nieco zmniejsz czcionkę, aby nie zabierała cennej przestrzeni w CV i nie odciągała uwagi od treści dokumentu.

List motywacyjny managera ds. finansów nie musi zawierać takiej klauzuli, chyba że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Ile stron powinno mieć CV kierownika ds. finansów?

Eksperci zalecają, by długość swojego CV ograniczyć do jednej strony A4. Jednak osoby, które aplikują na tak wysokie stanowisko jak kierownik finansowy, mogą mieć ogromne doświadczenie. Wówczas mogą one zapisać więcej niż jedną stronę. Pamiętaj, by zawsze podawać tylko te informacje, które są adekwatne dla danego stanowiska.

Jeżeli zdecydujesz się na CV dłuższe niż jedna strona, sięgnij po układ mieszany, czyli taki, w którym jako pierwsze przedstawiasz informacje najbardziej adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz. Dzięki temu zyskasz pewność, że pracodawca nie przeoczy żadnych istotnych danych, które w przypadku układu chronologicznego mogłyby się znaleźć na drugiej stronie CV.

Sięgnij po nasze szablony i stwórz idealne CV dla kierownika finansowego.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV