Jak odrzucić propozycję pracy w profesjonalny sposób – poradnik

Dostałeś kilka propozycji pracy, bo twoje CV zrobiło furorę, a potem zabłysnąłęś na rozmowie kwalifikacyjnej? Gratulujemy! Teraz musisz wybrać, która posada odpowiada tobie najbardziej, następnie odrzucić ofertę pracy, która nie spełnia twoich oczekiwań.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Nie jest to łatwe zadanie, ale trzeba wykonać je profesjonalnie, aby nie zrujnować sobie dobrej opinii na rynku pracy.

W tym artykule znajdziesz przydatne wskazówki, jak to zrobić.

Odmów przyjęcia oferty pracy w profesjonalnym stylu

Oto kilka najważniejszych spraw, o których musisz pamiętać, gdy otrzymałeś propozycję zatrudnienia, którą chcesz odrzucić.

Nie czekaj zbyt długo z odpowiedzią

Zaraz po przyjęciu oferty pracy w innej firmie, powinieneś poinformować pozostałych pracodawców o odmowie przyjęcia pracy. Możesz to zrobić telefonicznie lub wysyłając maila. Po odrzuceniu danej oferty pracy, pracodawca będzie mógł wznowić poszukiwania odpowiedniego kandydata. Oznacza to, że szybka odpowiedź na ofertę pomoże nie tylko pracodawcy, ale także innym poszukującym pracy, którzy szybciej otrzymają dalsze wskazówki, co do procesu rekrutacji.

📌 Zanim pracodawcy poinformują innych kandydatów o tym, że rekruterzy wybrali innego kandydata, zazwyczaj czekają oni na potwierdzenie przyjęcia oferty pracy.

Bądź bezpośredni i wyrażaj się z szacunkiem

Kontaktując się z pracodawcą w celu odrzucenia oferty, bądź uprzejmy i miły. Podziękuj za zaoferowaną ci możliwość współpracy. Odmawiając przyjęcia stanowiska bądź bezpośredni i po prostu przyznaj, że zdecydowałeś się na przyjęcie innej oferty. Rekruterzy wiedzą, że większość kandydatów aplikuje też na inne stanowiska i ma kontakt z różnymi przedsiębiorstwami. Zanim podpiszesz umowę o pracę, masz prawo wycofać swoją kandydaturę w każdym momencie.

Nie zdradzaj szczegółów przyjętej pracy

Być może o twojej decyzji zadecydowało wyższe wynagrodzenie lub lepsze warunki zatrudnienia. Nie musisz jednak swojej decyzji tłumaczyć potencjalnym pracodawcom. Po prostu powiedz, że zdecydowałeś się dołączyć do innego zespołu. Nie wypowiadaj się o pracodawcy, którego ofertę odrzucasz w negatywnym tonie – zachowaj profesjonalizm.

Bądź odpowiedzialnym kandydatem

Ghosting, czyli znikanie bez podania przyczyny, nigdy nie jest dobrym zachowaniem, w szczególności, gdy chodzi o zatrudnienie. Jeżeli przyjąłeś inną posadę, odpowiedz na zapytania innych pracodawców i nie zrywaj kontaktu bez słowa.

W sytuacji, w której zaakceptowałeś ofertę pracy, ale nie podpisałeś jeszcze umowy, a w międzyczasie dostałeś inną ofertę, która bardziej spełnia twoje oczekiwania, także daj znać pracodawcy. Takie sytuacje się zdarzają i choć możesz czuć się niezręcznie, nie zostawiaj pracodawcy na lodzie. Jeżeli miałeś pojawić się w pracy następnego dnia na umówionym spotkaniu czy też dzwoni do ciebie pracodawca, koniecznie pozostań w kontakcie i wyjaśnij, jak wygląda sytuacja.

Powiedz, że pojawiły się nowe okoliczności, przez które jesteś zmuszony odrzucić ofertę pracy.

Wyraź chęć współpracy w przyszłości

Być może współpraca z danym pracodawcą w tym momencie twojej kariery nie jest najlepszą opcją. Nie oznacza to jednak, że nie będzie tak w przyszłości. Poinformuj więc pracodawcę, że oferta była godna uwagi, choć ostatecznie zdecydowałeś się na przyjęcie innej propozycji. Koniecznie podkreśl, że jesteś otwarty na współpracę podczas kolejnych procesów rekrutacyjnych.

⚠️Nigdy nie pozostawiaj oferty pracy bez odpowiedzi. Możliwe jest, że w przyszłości dana firma będzie miała ofertę pracy, która bardziej odpowiada twoim kwalifikacjom. Z pewnością nie chcesz, by pracodawca odrzucił cię za błędy popełnione podczas poprzedniej rekrutacji.

Odrzucenie oferty pracy  – podsumowanie artykułu

Wiesz już, co zrobić, gdy nie jesteś zainteresowany daną ofertą pracy. Pamiętaj o tym, że profesjonalizm jest ważny na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. Jeżeli chcesz znaleźć więcej ciekawych porad na temat szukania pracy i tworzenia dokumentów aplikacyjnych, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Skorzystaj też z naszych szablonów, aby napisać CV, które zachwyci rekruterów.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można nie przyjąć oferty pracy z urzędu pracy?

Jeżeli otrzymałeś adekwatną ofertę pracy z urzędu pracy i odmówiłeś jej przyjęcia bez uzasadnionej przyczyny, możesz zostać pozbawiony statusu osoby bezrobotnej. W przypadku pierwszej odmowy jest to zawieszenie statusu na 120 dni, w przypadku drugiej na 180 dni, a w przypadku trzeciej na 270 dni.

Otrzymałem ofertę pracy i miałem przyjść do firmy, aby podpisać umowę, ale tego nie zrobiłem. Czy grożą mi za to konsekwencje?

W sytuacji, gdy nie podpisałeś umowy, nie masz obowiązku wypełniać powierzonych zadań. Choć nie grożą ci za to konsekwencje prawne, to możesz wyrobić sobie bardzo złą opinię na rynku pracy. Jeżeli w przyszłości będziesz aplikował o pracę w danej firmie, raczej nie będziesz miał szans na otrzymanie zatrudnienia.

Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak odrzucić otrzymaną ofertę pracy w profesjonalny sposób.