Jak stworzyć CV przewodnika turystycznego – wyjaśniamy krok po kroku

Jeżeli kochasz podróże i pracę z ludźmi, praca przewodnika turystycznego będzie idealna dla ciebie. Warto jednak pamiętać, że branża jest dość konkurencyjna, w szczególności ze względu na pandemię COVID. Aby wyróżnić się z tłumu, musisz więc stworzyć idealne CV przewodnika turystycznego.

Średnia ocena dla tego szablonu

5
Rated 5 out of 5
Ze strony 1 opinie klientów

Być może posiadasz ogromną wiedzę na temat danego miasta, regionu i kraju, a w swoim repertuarze masz także żarty, które rozśmieszą największych maruderów. Krótko mówiąc: twojego doświadczenia nie da się przecenić. Z drugiej strony, być może, mimo ciężkich dla turystyki czasów, dopiero zaczynasz przygodę z branżą. W każdym wypadku najważniejsze jest stworzenie takiego podania o pracę, które przekona potencjalnego szefa, że jesteś idealny do wykonywania tego zawodu.

Ty znasz się na zwiedzaniu, a my z kolei jesteśmy ekspertami od pisania CV. Tak jak ty prowadzisz ludzi przez uliczki pięknych miast, tak my poprowadzimy cię przez proces tworzenia CV przewodnika krok po kroku.

Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jakich sekcji nie może zabraknąć w twoim CV, o czym należy pamiętać i jak sprawić, by twój życiorys zawodowy pozwolił ci zrobić dobre wrażenie i pokazać pracodawcy, że to ty będziesz dla niego najlepszym wyborem.

Skorzystaj z naszych wzorów CV i listów motywacyjnych, aby ułatwić sobie zadanie i otworzyć drzwi do najlepszego biura podróży.

Przykładowe CV przewodnika turystycznego

Jacek Kowalski
jacek.kowalski@gmail.com
123 436 876
Lublin

Podsumowanie zawodowe

Od dziesięciu lat pracuję jako przewodnik turystyczny. Specjalizuję się w organizacji wycieczek na terenach krajów Bliskiego Wschodu. Oferowana przeze mnie autorska wycieczka do Izraela otrzymała wyróżnienie magazynu “National Geographic Travel”. W Państwa biurze chcę rozwijać się jako pilot wycieczek. 

Doświadczenie zawodowe

Przewodnik turystyczny
Biuro podróży “Travel”
2012-2022

  • Organizowałem autorskie wycieczki, które były dopasowane do potrzeb i zainteresowań odwiedzających.
  • Retencja moich klientów wyniosła 67%.
  • Dbałem o bezpieczeństwo klientów.

Wykształcenie

Turystyka i rekreacja – licencjat
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2009-2012

  • Moja praca dyplomowa na temat zwyczajów religijnych w Iranie otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na prace dyplomowe.
  • Skończyłem studia ze średnią 4,9.

Umiejętności:

  • Znajomość obyczajów krajów Bliskiego Wschodu,
  • Umiejętność czytania map,
  • Wystawianie faktur,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Punktualność,
  • Umiejętność przekazywania informacji w ciekawy sposób,
  • Łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • Wywiązywanie się z powierzonych obowiązków na czas.

Fakty na temat pracy przewodników turystycznych

Oto kilka informacji na temat pracy przewodnika turystycznego:

  • Zarobki osób pracujących w branży mogą się różnić w zależności od specjalizacji danego przewodnika (przewodnik miejski, terenowy, muzealny, górski).
  • Pensja zależy także od kraju, w którym osoba stacjonuje.
  • W Polsce najwięcej zarobi przewodnik górski – około 400 złotych brutto za oprowadzenie grupy.
  • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia miesięczna pensja przewodnika turystycznego wynosi 3 640 złotych brutto.
  • Około 67% przewodników turystycznych to kobiety.

Przewodnik turystyczny – jak powinno wyglądać CV?

Nie ma wątpliwości, że niezależnie od branży dobre podanie o pracę to podstawa, aby zacząć wymarzoną karierę. Pamiętaj, że dobrze napisane CV nie tylko może pomóc w zdobyciu pracy, ale także zwiększyć stawkę, jaką zaproponuje ci twój pracodawca. W tej części artykułu znajdziesz informacje na temat tego, czego nie może zabraknąć w CV.

Aby ułatwić sobie zadanie, sięgnij po wzory CV – pomogą ci one szybko stworzyć takie podanie o pracę, które zachwyci rekruterów.

👇Spójrz poniżej, aby dowiedzieć się, jakie sekcje muszą pojawić się w CV oraz jak je uporządkować.

Perfekcyjna konstrukcja

Pilot wycieczek czy też przewodnik turystyczny ma bardzo ciekawą pracę. Mimo tego, że jest ona dość wymagająca, ponieważ należy mieć konkretną wiedzę i zestaw umiejętności miękkich, wiele osób pragnie dostać się do biura podróży lub pracować w turystyce jako wolny strzelec. Po pandemii konkurencja jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie dlatego twoje CV musi zwrócić uwagę rekruterów i przekonać ich, że jesteś lepszym kandydatem niż twoi konkurenci.

💡Fakt: Pracodawcy, w szczególności znane biura podróży, otrzymują setki aplikacji. Właśnie dlatego rekruterzy poświęcają zaledwie 6 sekund na przejrzenie każdego CV. Zrób wszystko, aby ich wzrok zatrzymał się na twoim podaniu na nieco dłużej.

W twoim życiorysie zawodowym powinno się znaleźć kilka obowiązkowych sekcji. Jeżeli zabraknie ich w CV, pracodawca najprawdopodobniej od razu odrzuci twoją kandydaturę. Jedną z sekcji, której nie może zabraknąć jest nagłówek, czyli część w której podajesz swoje imię i nazwisko, a także dane kontaktowe. Oprócz tego, każde podanie musi zawierać sekcje prezentujące twoje umiejętności, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

To tylko podstawowe części, bez których życiorys zostałby od razu odrzucony. Jednak przy tak dużej konkurencji podstawa nie wystarczy. Twoje CV musi się wyróżnić. Aby tak było, napisz podsumowanie życiorysu, czyli krótki tekst, w którym zwięźle opiszesz swoje najważniejsze dokonania i obowiązki oraz zaprezentujesz się jako najlepszy kandydat. Pomyśl także o dodatkowych sekcjach, w których zademonstrujesz np. znajomość języków obcych, swoje zainteresowania, ukończone kursy itd.

W dalszej części artykułu znajdziesz dokładne omówienie tych sekcji. Zanim jednak do niej przejdziemy, spójrz na to, jak poszczególne części CV powinny być uporządkowane.

Format CV

Tworząc swoje CV, przewodnik turystyczny może wybrać spośród trzech formatów.

📌Wybierając format CV, uwzględnij swoje potrzeby, a także doświadczenie zawodowe. Pamiętaj, że zadaniem podania jest podkreślenie twoich największych zalet.

Format chronologiczny

Taki układ skupia się przede wszystkim na historii zawodowej kandydata. Eksperci radzą, by sięgały po niego osoby ze średnim i dużym wykształceniem, jednak ze względu na to, że jest to najpopularniejszy format, rozpoznawany niemal przez każdego pracodawcę, może także dobrze spełnić swoją rolę w przypadku początkujących w branży, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenie zawodowe w postaci stażu czy praktyk.

Format funkcjonalny

Taki układ podkreśla w pierwszej kolejności umiejętności kandydata i nieco ukrywa ewentualne braki w praktycznym doświadczeniu. Będzie więc idealny dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, a także tych, które chcą zmienić branżę.

Format mieszany

Jak wskazuje nazwa, taki układ łączy w sobie dwa poprzednie. Jest używany rzadko i polecany wyłącznie tym kandydatom, którzy mają spektakularną historię zatrudnienia. Sprawdzi się, jeżeli na przykład ubiegasz się o stanowisko szefa biura podróży.

📌Niezależnie od tego, po jaki format życiorysu zawodowego sięgniesz, pamiętaj, aby przedstawić swoją edukację i historię zatrudnienia w odwróconym porządku chronologicznym, czyli jako pierwsze przedstawić swoje najnowsze osiągnięcia, a dopiero potem kolejno wymieniać poprzednie. Dzięki temu pracodawca w pierwszej kolejności zauważy najistotniejsze informacje o tobie.

Nagłówek w życiorysie zawodowym – dane kontaktowe pilota wycieczek

Jedną z najprostszych i najkrótszych sekcji życiorysu zawodowego jest nagłówek. Pamiętaj jednak, aby poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi, ponieważ odgrywa on bardzo istotną rolę w procesie zdobywania pracy. Jest to pierwsza część, którą zauważy rekruter. Co więcej, jest ona kluczowa, jeśli chodzi o zaproszenie cię do dalszego procesu rekrutacyjnego.

⚠️Jeżeli pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować, nie będzie on szukał dodatkowego kontaktu do ciebie. Sprawdź więc, czy twój adres e-mail nie ma literówek i czy numer telefonu został napisany poprawnie. Zanim wyślesz podanie, zweryfikuj też, czy dane są nadal aktualne.

Choć nie ma reguły co do tego, w jakiej kolejności twoje dane kontaktowe powinny pojawić się w nagłówku, pamiętaj, aby jako pierwsze podać swoje imię i nazwisko, czyli tytuł życiorysu. Wyróżnij go nieco większą czcionką lub pogrubieniem.

Poprawny i niepoprawny przykład

Poprawnie
Alicja Nowak
Przewodnik terenowy
987 765 654
alicja.nowak123@gmail.com
Lublin
Niepoprawnie
Ala Nowak
al3czk1lal3czka@buziaczki.pl
878767676  domowy: 4321123412 nr2 9878987654
Adres: Ul. Mickiewicza 3312
54-098 Lublin

Z pewnością zauważysz, że pierwszy przykład wygląda schludnie. Wszystkie dane są widoczne na pierwszy rzut oka. Numer telefonu jest oddzielony spacjami, przez co jest nieco bardziej czytelny. Adres e-mail wygląda profesjonalnie, a wyróżniony tytuł z pewnością zwróci uwagę pracodawcy.

Drugi przykład nie jest czytelny. Dane mieszają się ze sobą i tak nieestetyczny nagłówek może odstraszyć pracodawcę. Nie ma konieczności podawania kilku numerów. Wybierz jeden, pod którym będziesz osiągalny. Adres e-mail jest nieczytelny i zawiera nieprofesjonalne zwroty. Nie trać też miejsca na podawanie dokładnego adresu zamieszkania  – pracodawcę to nie interesuje, a tylko zabiera cenną przestrzeń w twoim CV.

🎁Najbardziej profesjonalnie wyglądają te adresy e-mail, które składają się z imienia i nazwiska kandydata. Jeżeli taki adres jest już zajęty, możesz dodać uporządkowane cyfry, podkreślenie lub kropkę.

Czy przewodnik turystyczny powinien umieszczać zdjęcie w CV?

Praktyka dodawania zdjęć do CV w wielu krajach odeszła już do przeszłości. Pracodawcy od razu odrzucają CV zawierające fotografię, aby uniknąć oskarżeń o dyskryminację. W Polsce jednak dodawanie zdjęć do dokumentów aplikacyjnych to nadal dość popularna praktyka. Co więc zrobić?

Eksperci radzą, by przyjąć prostą zasadę: jeżeli pracodawca wprost prosi o zdjęcie w CV, lepiej jest je dołączyć. Jeżeli jednak nie ma takiej informacji, nie dodawaj zdjęcia.

📌Porada: Zamiast tracić czas na skomplikowane projektowanie graficzne, wybierz taki szablon CV, który pozwoli ci na dodanie zdjęcia za pomocą kilku kliknięć.
⚠️Fotografia będzie twoją wizytówką. Zadbaj więc o to, by wyglądać jak profesjonalny pilot wycieczek. Zapomnij o selfie. Mimo charakterystyki pracy, zdjęcie z wakacji nie sprawdzi się w CV. Zamiast tego wykonaj prosty portret. Nie zapomnij o schludnym ubiorze i uczesaniu.

Doświadczenie zawodowe

Aby zostać przewodnikiem turystycznym, musisz posiadać pewne doświadczenie zawodowe. Twoja historia zatrudnienia może wpłynąć nie tylko na szansę na zdobycie pracy, ale także pomóc ci w negocjowaniu lepszych warunków zatrudnienia, w tym wyższej pensji. Pamiętaj więc, aby poświęcić tej sekcji wystarczająco dużo czasu.

Pisząc tę część CV, przewodnik turystyczny nie może pominąć następujących danych:

  • Nazwa stanowiska,
  • Nazwa firmy czy biura podróży, w którym pracowałeś,
  • Czas trwania zatrudnienia.
📌Pamiętaj, że takie informacje zawrze w swoim CV niemal każdy przewodnik. Jeżeli chcesz zdobyć posadę w dobrym biurze podróży, musisz wykazać się nieco bardziej. Dodaj w tej części CV informacje o swoich najważniejszych obowiązkach i największych osiągnięciach.

Profesjonalne CV powinno zawierać tylko te informacje, które są istotne dla posady. Jeżeli posiadasz duże doświadczenie, nie musisz wspominać o swoich poprzednich obowiązkach w pracy w innych branżach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy aplikujesz o swoją pierwszą pracę w biurze podróży czy jako pilot wycieczek. Wówczas przedstaw swoje poprzednie doświadczenia zawodowe, podkreślając te umiejętności, które zdobyłeś i które możesz wykorzystać w pracy przewodnika.

Spójrz na poniższy przykład:

Przewodnik terenowy
Biuro podróży Twoje Wakacje
2018-2020

  • Odpowiadałem za bezpieczeństwo grupy podczas wypraw na pustynię.
  • Według końcowych ankiet 100% klientów było bardzo zadowolonych z moich usług.
  • Stworzyłem autorski program odkrywania pustyni Gobi, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zwiększył przychody biura o 45%.
📌Doskonałym sposobem na to, aby się wyróżnić, jest podanie danych liczbowych. Dzięki nim pracodawca lepiej zrozumie, w jaki sposób zatrudnienie ciebie może przynieść mierzalne zyski dla firmy.

Przewodnik bez doświadczenia

Osoby, które szukają swojej pierwszej pracy, niezależnie od branży, czują się niepewnie tworząc tę sekcję. To normalne, jednak nie martw się na zapas! Nawet bez dużego doświadczenia możesz wykorzystać tę sekcję na swoją korzyść.

Mimo, że wydaje się to dziwne, pamiętaj, że najbardziej rozchwytywani pracownicy zaczynali od podobnego miejsca, co ty, dlatego nie możesz się zniechęcać. Pomyśl o swoich praktykach zawodowych, a nawet zrealizowanych wolontariatach. Możesz je zaprezentować w swoim CV.

Pomyśl także o swoich unikatowych umiejętnościach i wiedzy, która mogłaby zainteresować pracodawcę. Być może pracowałeś na wystawie sztuki egipskiej i teraz chcesz być pilotem wycieczek w Egipcie? Podkreśl to w tej części CV.

⚠️CV ma podkreślać mocne strony kandydata, a nie jego braki. Nigdy nie pisz w tej części “brak”. Pracodawca wie, że dopiero zaczynasz, a więc przekonaj go, że znasz swoją wartość i potrafisz myśleć poza schematami.

Spójrz na poniższy wzór CV dla początkującego kandydata, który chce pracować jako przewodnik muzealny.

Wolontariusz
2018 Noc Muzeum w Muzeum Narodowym
Poznań
05.2018

  • Przygotowałem prezentację na temat obrazu.
  • Odpowiadałem na pytania odwiedzających.
  • Opowiadałem historię muzeum i jego kolekcji.

Wykształcenie pilota wycieczek – jak zaprezentować edukację w CV?

Skuteczne CV to takie, w którym pracodawca może znaleźć informacje o twoim wykształceniu. Choć aby dostać pracę w turystyce, pracodawcy nie zawsze wymagają konkretnego wykształcenia, osoby, które ukończyły studia lub szkołę związaną z branżą mogą mieć nieco większe szanse na zdobycie pracy.

Niezależnie od tego, czy masz wykształcenie kierunkowe, czy też nie, pamiętaj, aby przedstawić je w odpowiedni sposób w swoim CV.

W tej sekcji nie możesz pominąć tych informacji:

  • Nazwa zdobytego tytułu
  • Nazwa szkoły
  • Lata nauki

Przykłady

Wykształcenie

Pilot wycieczek
Turystyka i rekreacja – licencjat
Uniwersytet Warszawski

2010-2015

  • Ukończyłem studia ze średnią 4,8.
  • Moja praca licencjacka na temat południowych Włoch otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego.
  • Organizowałem wycieczki dla studentów przyjeżdżających na wymianę studencką.
📌Jeżeli pracujesz w branży od lat, nie musisz tak szczegółowo opisywać swojego wykształcenia. Jednak jako początkujący kandydat wykorzystaj tę część życiorysu zawodowego, aby pokazać pracodawcy, że jesteś ambitny, a oprowadzanie turystów było twoją pasją od dawna. Koniecznie wpisz informacje o wszystkich dokonaniach i zachwyć rekruterów!
🎁Podaj tylko najwyższy szczebel edukacji. Przykładowo: jeżeli ukończyłeś studia, nie musisz podawać informacji o szkole średniej.

Jakie umiejętności są konieczne, aby zostać przewodnikiem turystycznym?

Sekcja z umiejętnościami znajdzie się w każdym wzorze CV. Nic dziwnego, jest to bowiem jedna z najważniejszych sekcji w życiorysie zawodowym. Dzięki niej nie tylko pokazujesz pracodawcy swoje kompetencje, ale także zwiększasz swoje szanse na odbycie rozmów kwalifikacyjnych.

Większość pracodawców stosuje systemy śledzenia kandydatów. Są to programy, które automatycznie przeprowadzają wstępną selekcję otrzymanych dokumentów aplikacyjnych. Jeżeli CV nie zawiera oczekiwanych słów kluczowych, program odrzuca takie podanie.

Z pewnością nie chcesz, aby twoje podanie było odrzucone, zanim jeszcze trafi na biurko rekrutera. Możesz temu zapobiec. Uważnie zapoznaj się z ofertą pracy. Twój potencjalny szef zawrze tam informacje na temat tego, jakie będą zadania przewodnika turystycznego, a także jakie umiejętności są wymagane od kandydatów. To właśnie te ostatnie będą twoimi słowami kluczowymi.

📌Zawrzyj słowa kluczowe w CV i liście motywacyjnym, aby mieć pewność, że twoje podanie nie zostanie odrzucone.

Nigdy nie kłam w swoim CV. Podawanie umiejętności, których tak naprawdę nie posiadasz, przysporzy ci kłopotów. Na rozmowie kwalifikacyjnej twój potencjalny szef może szybko zweryfikować, czy to, co przedstawiłeś w CV jest prawdą.

👇Poniżej przedstawiliśmy informacje na temat umiejętności miękkich i twardych, które powinny pojawić się w CV przewodnika turystycznego.

Umiejętności twarde

Umiejętności techniczne przydadzą się w pracy przewodnika. Pamiętaj, że będą one dostosowane do charakteru twojej pracy, a także miejsca, w którym jesteś pilotem lub przewodnikiem. Znajomość pogody w górach to idealna kompetencja dla przewodnika górskiego, która jednak nie będzie miała znaczenia w CV osoby ubiegającej się o stanowisko specjalisty w muzeum.

📌W swoim CV jako pierwsze wymień te umiejętności, które posiadasz, a które pojawiają się w ofercie o pracę. W ten sposób masz pewność, że pracodawca ich nie przeoczy.

Przykładowe umiejętności twarde:

  • Umiejętność czytania map
  • Znajomość kultury Bliskiego Wschodu
  • Znajomość przepisów prawnych w kraju (wymień nazwę kraju)
  • Dobra dykcja
  • Znajomość libre office
  • Pierwsza pomoc
  • Prawo jazdy kat. B

Kompetencje miękkie

Ciekawość świata nie wystarczy, aby zostać przewodnikiem turystycznym. Aby zapewnić wspaniały czas turystom, potrzeba ogromnej wiedzy, ale także zestawu umiejętności miękkich, które pozwolą ci na bycie specjalistą w tym zawodzie. Pracodawca musi wiedzieć, że w odpowiedni sposób zajmiesz się klientami biura, a turyści będą chcieli wracać po kolejne przygody. Możesz więc mieć pewność, że potencjalny szef na pewno zajrzy do sekcji z kompetencjami miękkimi.

Oto kilka przykładowych:

  • Asertywność
  • Umiejętność przekazywania informacji w ciekawy sposób
  • Poczucie humoru
  • Cierpliwość
  • Umiejętność słuchania i spełniania potrzeb
  • Doskonała organizacja czasu
  • Przywództwo

Podsumowanie życiorysu w CV

Ta część CV rzadko pojawia się w aplikacjach polskich kandydatów, a to błąd. Podsumowanie życiorysu to kilka krótkich, ale treściwych zdań, które prezentują ciebie jako idealnego kandydata. Zapisz w nim swoje najważniejsze osiągnięcia oraz umiejętności.

Dzięki tej części CV z pewnością przyciągniesz wzrok rekruterów i będziesz w stanie pokonać nawet tych kandydatów, którzy mają większe doświadczenie. Pamiętaj, aby umieścić ją na samej górze CV, tuż za nagłówkiem.

📌Jako początkujący kandydat zamiast podsumowania życiorysu możesz zaprezentować swoje cele zawodowe.

Spójrz na poniższe przykłady wraz z omówieniem

Poprawny
Od trzech lat pracuję jako pilot wycieczek w Grecji. Posiadam ogromną wiedzę na temat kultury i historii tego kraju. Zrealizowałem ponad sto oprowadzań po Atenach. Według ankiet, 100% moich klientów jest zadowolonych z moich usług. W Państwa biurze podróży chcę rozwijać moje umiejętności jako pilot wycieczek na Krecie.
Niepoprawne
Jestem pilotem i kocham Grecję i Ateny. Chcę współpracować z Państwem na Krecie.

Poprawny przykład zawiera treściwe informacje, dzięki którym rekruter może się dowiedzieć, czym specjalizuje się kandydat, jakie są jego cele, a także pokazuje mierzalne osiągnięcia. Takie podsumowanie życiorysu to przepis na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Drugi przykład zawiera za mało informacji. Być może kandydat jest ekspertem w danym mieście czy kraju, ale z pewnością rekruter się o tym nie przekona z takiego podsumowania.

🎁Najlepiej jest zostawić tworzenie podsumowania na sam koniec. W ten sposób będziesz świeżo po napisaniu pozostałych części CV, co pomoże ci łatwiej wyłapać najważniejsze informacje i przedstawić je w krótki, ale ciekawy sposób w podsumowaniu.

Dodatkowe sekcje w życiorysie przewodnika

Jak już wiesz, konkurencja w branży turystycznej jest bardzo wysoka. Aby się wyróżnić na tle innych kandydatów, musisz zaprezentować się jako ambitny kandydat, który posiada wyjątkowe umiejętności czy zainteresowania.

Stwórz dodatkowe sekcje w CV, aby przyciągnąć uwagę rekruterów.

🎁Pamiętaj, że skuteczne CV to takie, w którym każda informacja ma znaczenie dla pracy, o którą się starasz. Nie podawaj więc informacji, które nie są istotne.

Kursy

Przewodnicy turystyczni muszą regularnie aktualizować swoją wiedzę. Odbycie kursu czy szkolenia, to doskonały sposób na pokazanie pracodawcy, że jesteś ambitnym kandydatem. Przykładowo, możesz ukończyć szkolenie z modulacji i wykorzystywania głosu, organizacji zabaw terenowych dla dzieci, czy nawet bardziej konkretny kurs dotyczący kultury i historii regionu lub miasta, w którym oprowadzasz wycieczki.

Osoby, które chcą zostać przewodnikami górskimi muszą koniecznie ukończyć specjalny kurs i podejść do egzaminu państwowego. Upewnij się, że pracodawca wie, że masz wszystkie wymagane kwalifikacje, tworząc dodatkową sekcję w CV.

Znajomość języków obcych

Znajomość języków obcych jest bardzo ceniona niemal w każdej branży. Dla osób, które chcą być przewodnikami, w szczególności za granicą, jest to wymóg konieczny. Język angielski bardzo często uznawany jest w branży za podstawę. Jeżeli chcesz pracować za granicą, mile widziana, a czasem nawet konieczna, jest znajomość języka kraju, w którym chcesz być pracownikiem.

Upewnij się, że informacja o twoich zdolnościach językowych nie zgubi się w liście z umiejętnościami – stwórz osobną sekcją z językami. Jeżeli nie masz pewności, jak to zrobić, zajrzyj do naszego artykułu, w którym wyjaśniliśmy wszystko krok po kroku.

Hobby

Wielu kandydatów przedstawia swoje zainteresowania w życiorysie zawodowym. Rzadko kiedy jednak jest to dobra decyzja. Prezentowane przez ciebie hobby musi mieć bowiem związek ze stanowiskiem, o które się starasz. Przykładowo, to że lubisz jeździć konno nie będzie miało znaczenia w roli przewodnika miejskiego, jeżeli jednak chcesz być przewodnikiem terenowym, taka informacja to sygnał dla pracodawcy, że zatrudniając właśnie ciebie, będzie mógł poszerzyć swoją ofertę o zwiedzanie terenu na koniach.

Dopracuj swój życiorys

Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci dopracować swój życiorys:

  • Aby twoje podanie wyglądało estetycznie, sięgnij po szablon CV. List motywacyjny i życiorys zawodowy powinny mieć taką samą szatę graficzną i kolorystyczną.
  • Sprawdź czy dokumenty aplikacyjne nie zawierają żadnych błędów. Jeżeli pracodawca znajdzie literówkę czy błąd ortograficzny, może on skreślić twoją kandydaturę bez czytania całego CV.
  • Przed wysłaniem swojego podania zawsze je personalizuj. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że zależy ci właśnie na tym, a nie innym stanowisku.

Zostań przewodnikiem turystycznym – stwórz idealne CV

Aby napisać list motywacyjny i CV, które pomogą ci w zdobyciu pracy, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Sięgnij po gotowe szablony, aby przyspieszyć proces pisania i sprawić, że twoje podanie będzie nieskazitelne.
  • Napisz podsumowanie zawodowe, aby pokonać innych kandydatów.
  • Jeżeli chcesz się zaprezentować z jak najlepszej strony, dodaj dodatkowe sekcje do twojego CV.
  • List motywacyjny to idealny sposób na przekonanie pracodawcy do swojej osoby.
  • Dodaj aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych, aby pracodawca mógł użyć przesłanych przez ciebie dokumentów w procesie rekrutacji.

Zajrzyj na naszą stronę, aby przeczytać podobne artykuły. Sięgnij po nasz kreator CV i stwórz podanie, które wyróżni cię na tle konkurencji i pomoże ci w zdobyciu pracy marzeń!

FAQ

List motywacyjny dla przewodnika turystycznego – czy jest konieczny?

W niektórych ofertach pracy, rekruterzy proszą wprost o dołączenie listu motywacyjnego. Wówczas dodanie go do CV jest obowiązkiem. Jeżeli tego nie zrobisz, twój potencjalny szef najprawdopodobniej odrzuci twoje podanie.

Nawet jeżeli pracodawca nie prosi o to wprost w ogłoszeniu, powinieneś napisać list motywacyjny. Biuro podróży z pewnością doceni proaktywnych kandydatów, którzy są gotowi wziąć sprawy w swoje ręce. Wykorzystaj dodatkową przestrzeń, aby rozwinąć informacje z CV i pokazać pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem.

Jakie są zadania przewodnika turystycznego?

Do głównych zadań pilota wycieczek należy:

  • Opieka nad uczestnikami wycieczek,
  • Dopilnowanie, by wszystkie usługi zostały wykonane poprawnie,
  • Tłumaczenie,
  • Udzielanie informacji o kraju,
  • Współpracowanie z lokalnymi przewodnikami.

Odwiedź naszą stronę i zapoznaj się z najlepszymi szablonami CV dla przewodników turystycznych.