Napisz profesjonalne CV kelnera – kompletny przewodnik

Kelnerzy zapewniają klientom komfort i wspaniałe doświadczenie kulinarne poprzez zbieranie zamówień, podawanie jedzenia i napojów, a także informowanie o różnych pozycjach menu w lokalu gastronomicznym.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV kelnera

Jan Kowalski

Kelner
Warszawa
111 122 112
jan.kowalski@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od ponad pięciu lat pracuję jako kelner w prestiżowej restauracji ABC. Zadowolenie klientów z moich usług niezmiennie wynosi 100%. Ukończyłem kurs barmański i kurs baristy, aby poszerzyć wachlarz swoich umiejętności, a tym samym zapewnić jeszcze lepszą obsługę w restauracji XYZ.

Doświadczenie

Kelner
Restauracja ABC
Warszawa
2018-2022

  • Doglądałem sposób serwowania jedzenia wśród młodszych kelnerów i uczyłem ich, jak wykonywać pracę jak najlepiej.
  • Obsługiwałem rezerwacje stolików z uwzględnieniem prestiżowych gości restauracji.
  • Znam standardy obsługi klienta, dzięki czemu zadowolenie moich klientów zawsze utrzymywało się na doskonałym poziomie.

Wykształcenie

Technikum Gastronomiczne
Kucharz
Poznań
2015-2018

Umiejętności

  • Doradzanie klientom restauracji w sprawie parowania win z jedzeniem
  • Prowadzenie rezerwacji w restauracji hotelowej
  • Obsługa kasy fiskalnej
  • Obsługa klienta
  • Obsługa rezerwacji telefonicznych
  • Prawo jazdy kategorii B
  • Wysoka kultura osobista
  • Dobra komunikacja
  • Dbałość o szczegóły
  • Punktualność

Znajomość języków obcych

Język niemiecki – C2
Język angielski – C2

Praca kelnera wymaga więcej niż tylko podawanie jedzenia i napojów. Musisz mieć znakomite umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Będziesz też potrzebować wyróżniającego się życiorysu zawodowego, który sprawi, że zabłyśniesz na tle konkurencji. Jeżeli nie jesteś pewien, gdzie zacząć, możesz sprawdzić nasze przykłady CV kelnera, żeby wiedzieć, jak napisać doskonały życiorys zawodowy.

cv kelnera

Praca kelnera to idealny sposób na rozpoczęcie kariery w branży gastronomicznej i zdobycie nieco wiedzy i doświadczenia w zakresie działalności restauracji. Jeżeli jesteś zafascynowany branżą gastronomiczną, kochasz pracować w szybko zmieniającym się środowisku i dbasz o to, by twoi klienci otrzymali wyjątkową obsługę, stanowisko kelnera jest dla ciebie idealne.

Kluczowe jest posiadanie profesjonalnego CV kelnera, w szczególności wtedy, kiedy chcesz otrzymać pracę w dobrej restauracji, której wartością jest doskonałej jakości obsługa klienta. Spójrzmy na niektóre porady, które pomogą ci w stworzeniu CV kelnera, dzięki któremu zdobędziesz pracę marzeń.

📌Pamiętaj, aby nigdy nie kopiować wzoru CV kelnera z Internetu. Potraktuj go, jako inspirację. W zależności od tego, jakiej pracy szukasz, o czym jest mowa w ofercie pracy i od twoich osobistych kompetencji, twoje CV będzie wyglądało inaczej niż konkurencji. Personalizacja to klucz do sukcesu.


Fakty na temat pracy kelnera

Za moment omówimy, jak napisać dobre CV, najpierw jednak przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy na stanowisku kelnera/kelnerki:

  • Kelnerzy zarabiają średnio 3 740 złotych brutto na miesiąc (za portalem wynagrodzenia.pl).
  • Zaledwie 25% zatrudnionych w branży zarabia powyżej 4 1460 złotych na miesiąc.
  • 62% osób zatrudnionych w branży to kobiety.

Co zawrzeć w CV kelnera?

Kiedy szukasz nowej pracy jako kelner w restauracji, musisz mieć życiorys zawodowy, który przyciągnie uwagę menedżera ds. rekrutacji. Twój życiorys powinien zawierać wszystkie istotne informacje i prezentować twoje umiejętności oraz doświadczenie. Możesz użyć narzędzia do budowania życiorysów albo przejrzeć nasze przykłady życiorysów, aby pomóc sobie w napisaniu imponującego CV, który pomoże ci w zdobyciu pracy kelnera.

Oto niektóre z sekcji, które musisz zawrzeć w swoim życiorysie:

  • Nagłówek

Nagłówek powinien zawierać twoje pełne imię i nazwisko, nazwę stanowiska, dane kontaktowe, czyli e-mail i telefon. Możesz także dołączyć link do swojego portfolio lub profilu na LinkedIn.

  • Podsumowanie zawodowe

Zadaniem podsumowania zawodowego jest przyciągnięcie uwagi rekrutera i przekonanie go, że warto przeczytać resztę twojego CV. Przedstaw w nim swoje doświadczenie, najważniejsze osiągnięcia zawdoowe lub umiejętności.

  • Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja zawiera twoją historię zawodową i adekwatne doświadczenie jako kelner.

  • Sekcja z wykształceniem

Jeżeli masz jakieś wykształcenie, niezależnie czy jest to uczelnia wyższa, czy szkoła podstawowa, wymień je w swoim CV.

  • Sekcja z umiejętnościami na stanowisko kelnera

Praca kelnera wymaga wielu twardych i miękkich umiejętności, które powinny być wymienione w tej sekcji.

  • Dodatkowe sekcje

Dodatkowe sekcje to na przykład wolontariat, umiejętności językowe, nagrody i certyfikaty, które pozwolą ci wyróżnić się z tłumu.

Napisz podsumowanie zawodowe w swoim CV kelnerki/kelnera

Sekcja podsumowanie zawodowe w CV daje szybki przegląd twoich umiejętności i pokazuje twoją pasję do tej pracy, demonstrując też, że będziesz wartościowym dodatkiem dla firmy. To doskonały wybór dla osób, które dopiero zaczynają karierę jako kelnerzy i dla tych, którzy zmieniają swoje kariery i nie mają dużego doświadczenia, choć nie tylko.

cv kelnera

Sekcja z podsumowaniem zawodowym jest kluczowa dla twojego CV, ponieważ daje rekruterom podsumowanie twoich umiejętności i przekonuje ich do przeczytania dalszych części twojego CV. Powinieneś dodać sekcję z celami zawodowymi zaraz pod nagłówkiem swojego życiorysu kelnera. Mimo to, jej pisanie możesz zostawić na sam koniec, aby na świeżo pamiętać najważniejsze fakty na temat swojej kariery.

Podsumowanie zawodowe w CV kelnerki/kelnera – przykłady

POPRAWNIE

Jestem zaradnym i zaangażowanym kelnerem z doświadczeniem, który chce zdobyć oferowane stanowisko, aby wspierać działania restauracji i zwiększać satysfakcję klientów. Jestem wysoko wykwalifikowany w przygotowywaniu żywności zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i jakości. Cechuję się pozytywnym nastawieniem, wyjątkową etyką pracy i elastycznym harmonogramem.


NIEPOPRAWNIE

Świeżo upieczony absolwent bez dużego doświadczenia kelnerskiego, ale chętny do podjęcia wszelkich obowiązków związanych z przygotowywaniem posiłków. Jestem pracowitą osobą i dobrze współpracuję z innymi pracownikami.


Doświadczenie zawodowe w CV kelnera

Sekcja z doświadczeniem zawodowym zazwyczaj prezentuje twoją historię pracy, stanowiska, które pełniłeś i twoje zadania i obowiązki w poprzednich miejscach pracy. Menedżerowie ds. zatrudnienia zazwyczaj poświęcają tej sekcji więcej uwagi, ponieważ dzięki niej dowiadują się, co jesteś w stanie zrobić. Polecamy ci zacząć od twojej ostatniej pracy, a także przedstawić swoje osiągnięcia za pomocą liczb, aby pokazać swojemu potencjalnemu pracodawcy wartość, jakąś możesz wnieść do firmy.

Lepiej jest też dodać wyłącznie adekwatne doświadczenia do twojego CV kelnera i pominąć te wszystkie stanowiska, które nie są związane ze stanowiskiem, o które się ubiegasz. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia, możesz tu wspomnieć o stażach czy praktykach, podkreślając umiejętności, które zdobyłeś podczas tej pracy.

POPRAWNIE
Przykład
Kelner
Restauracja Myśliwska, Kalisz
Luty 2020-obecnie
Obowiązki

  • Pomagałem klientom przy wyborze dania dnia, dobieraniu win i deserów tak, aby przekonać ich do wyboru pozycji menu, które byłyby bardziej opłacalne dla właścicieli restauracji.
  • Rejestrowałem zamówienia klientów i współpracowałem z członkami zespołu, aby szybko podawać jedzenie i napoje.
  • Przyczyniłem się do wzrostu średniej sprzedaży o 20% poprzez proponowanie dodatkowych pozycji z menu i zwiększenie liczby klientów, którzy powracali do restauracji dzięki szybkiemu i doskonałemu serwisowi.

Zadania i obowiązki na stanowisku kelnera

Zadania i obowiązki dodane pod twoją historią pracy są ważne, ponieważ pokazują menedżerowi ds. zatrudnienia to, co możesz zaoferować i zapewniają o twoich osiągnięciach. Twoje osiągnięcia i wpływ, jaki miałeś na poprzednie miejsce pracy, pokazują rekruterowi wartość, jaką możesz dać firmie. Najlepiej wymienić zadania i obowiązki używając wypunktowania, aby rekruter mógł je łatwo odczytać.

POPRAWNIE
Dobry przykład opisu zadań i obowiązków:
  • Pracowałem jako reprezentant obsługi klienta i zarządzałem skargami klientów, zwiększając sprzedaż o 20% i zdobywając doświadczenie w zakresie obsługi klienta.
  • Otrzymałem wyróżnienia za wyjątkową obsługę świadczoną w restauracji Denny's, obsługując dziennie średnio 45 klientów.
  • Pracowałem jako kelner bankietowy i zwiększyłem dzienną sprzedaż win o 10% poprzez proponowanie ich klientom.
  • Pomagałem innym członkom zespołu w przygotowywaniu zimnych dań, sałatek i deserów.

NIEPOPRAWNIE
Zły przykład sekcji z zadaniami i obowiązkami w życiorysie kelnera
  • Codziennie sprzątałem stoliki.
  • Pomagałem bariście w parzeniu kawy.
  • Przyjmowałem zamówienia klientów i zapewniałem odpowiednią obsługę.
  • Pamiętałem detale menu i byłem w stanie udzielić odpowiedzi na pytania klientów.

Sekcja z wykształceniem w CV kelnera

Życiorys zawodowy kelnera powinien mieć sekcję z wykształceniem niezależnie od tego, czy posiadasz formalną edukację, czy też nie. Jeżeli posiadasz dyplom ukończenia studiów, powinieneś dodać go do tej sekcji, ale jeśli go nie masz, możesz dodać dyplom ukończenia szkoły średniej.

Wiele restauracji zatrudniających kelnerów nie wymaga formalnej edukacji, ponieważ większości możesz nauczyć się w pracy. Jednak, jeżeli ubiegasz się o wyższe stanowisko w branży gastronomicznej, dyplom lub certyfikat może ci bardzo pomóc.

Spójrz na przykład sekcji z wykształceniem:

Technikum Gastronomiczne
Poznań
2012-2018

Jaki jest najlepszy format CV dla osoby ubiegającej się o stanowisko kelnera?

Poprawny format życiorysu pozwala ci na pokazanie swoich umiejętności i doświadczenia w taki sposób, który przyciągnie uwagę menedżera ds. zatrudnienia. Pokazuje on też, że jesteś profesjonalistą i przekona rekruetera, aby przeczytał resztę twojego życiorysu.

Istnieją trzy różne formaty, spośród których możesz wybrać. Wliczają się w to:

  • Format chronologiczny, z odwróconym porządkiem chronologicznym

Format z odwróconym porządkiem chronologicznym w pierwszej kolejności pokazuje twoje doświadczenie zawodowe, zaczynając od ostatniej pracy. Większość menedżerów ds. zatrudnienia kocha ten format, ponieważ jest on łatwy do przeskanowania przez systemy śledzenia kandydatów. Ten format działa najlepiej dla kandydatów, którzy mają 5 lub więcej lat doświadczenia na stanowisku kelnera.

  • Format funkcjonalny

Funkcjonalny układ oznacza życiorys zawodowy prezentujący przede wszystkim umiejętności. Skupia się on na twoich umiejętnościach, pozwalając wymienić je jako pierwsze w twoim życiorysie kelnera. To idealny format dla początkujących kandydatów i osób, które zmieniają karierę i nie mają adekwatnego doświadczenia. Pozwala ci też dodać zbywalne umiejętności z poprzednich prac, które mogą ci się przydać w pracy kelnera.

  • Układ mieszany

CV z formatem mieszanym/hybrydowym zawiera najlepsze cechy formatu o odwróconym porządku chronologicznym i życiorysu funkcjonalnego. Podkreśla twoje umiejętności, jak i doświadczenie. Jest idealny dla kandydatów, którzy mają więcej niż pięć lat adekwatnego doświadczenia.

Umiejętności w CV kelnerki/kelnera

Sekcja z umiejętnościami daje ci szanse na to, aby przedstawić swoje adekwatne umiejętności, które sprawiają, że jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko Wymień wszystkie umiejętności kelnera, jakie masz i które są istotne dla posady, o którą się starasz. Wypisz zarówno twarde, jak i miękkie umiejętności. Niektóre z umiejętności, które powinny być zawarte w CV kelnera to:

cv kelnera

Umiejętności twarde
  • Wiedza z zakresu systemów POS
  • Przyjmowanie zamówień
  • Przygotowywanie specjalnego menu dla stałych gości restauracji
  • Podstawowa znajomość matematyki
  • Układ sali restauracyjnej
  • Wiedza z zakresu obsługi kuchni
  • Obsługa gości weselnych
  • Odbieranie telefonów z rezerwacjami
  • Parowanie jedzenia z winem
  • Obsługa kasy fiskalnej
  • Obsługa komputera
  • Prawo jazdy kat B.
Umiejętności miękkie
  • Doskonałe umiejętności komunikacyjne
  • Doskonałe umiejętności obsługi klienta
  • Umiejętności interpersonalne
  • Zarządzanie czasem
  • Rozwiązanie konfliktu
  • Dbałość o szczegóły
  • Praca w zespole
  • Wielozadaniowość
  • Podejmowanie decyzji
  • Cierpliwość

⚠️ W celu prowadzenia rekrutacji pracodawcy coraz częściej wykorzystują programy komputerowe nazywane systemami śledzenia kandydatów. Dzięki nim ograniczają liczbę otrzymywanych podań. Jeżeli chcesz, by twoje CV kelnerki wylądowało na biurku rekrutera, zadbaj o to, by twoje podanie zawierało umiejętności, które pojawiają się w konkretnej ofercie pracy.


Porady na temat tego, jak jeszcze bardziej ulepszyć swoje CV kelnerki

Chociaż istnieje wiele ofert pracy na stanowisko kelnera, nadal musisz pracować nad swoim CV kelnera i upewnić się, że jest doskonałe, w szczególności, jeżeli ubiegasz się o wyższe stanowisko. Jednym ze sposobów, aby sprawić, że twój życiorys zawodowy będzie jeszcze lepszy, jest dodanie sekcji takich jak wolontariat, języki, nagrody i certyfikaty. Spójrzmy na te sekcje:

Wolontariat

Jeśli pracowałeś jako wolontariusz i zdobyłeś umiejętności przydatne w pracy kelnera, powinieneś dodać je do tej sekcji, ponieważ sprawi to, że twój życiorys zawodowy będzie się wyróżniał. Jeśli praca wolontariacka to jedyne doświadczenie, jakie masz, możesz dodać ją do sekcji doświadczenia zawodowego.

Języki

Jeśli znasz język obcy, dodaj je w tej sekcji, aby rekruter mógł to zauważyć. Dodając język, uwzględnij poziom biegłości, ponieważ może to pomóc w znalezieniu pracy. Kandydaci, którzy znają co najmniej jeden język obcy, mają większe szanse na zatrudnienie, a także mogą otrzymać wyższe wynagrodzenie.

Nagrody

Jeżeli otrzymałeś nagrodę dla najlepszego kelnera w poprzedniej pracy, przedstaw to w tej sekcji. Być może wydaje się to mało istotne, ale może ci to pomóc twojemu CV wyróżnić się.

Certyfikaty, licencje i kursy

Istnieje kilka certyfikatów i licencji, które możesz zdobyć jako kelner. Jeżeli masz jakiekolwiek z nich, powinieneś je dodać do swojego życiorysu kelnera. Najlepiej jest wymienić certyfikaty w osobnej sekcji zamiast w sekcji z edukacją, aby mieć pewność, że twój potencjalny pracodawca je zauważy.

cv kelnera

List motywacyjny kelnera

Większość ofert pracy nie będzie wymagała listu motywacyjnego, ale jeżeli chcesz się wyróżnić, dołącz go do swojego życiorysu kelnera. List motywacyjny pomoże ci przedstawić twoją pasję do tej pracy i zaprezentuje twoje osiągnięcia, pozwalając ci wyróżnić się i pokonać innych kandydatów.

Unikaj literówek i błędów gramatycznych

Bardzo ważne jest sprawdzenie życiorysu i upewnienie się, że nie zawiera żadnych błędów. Tak prosty błąd, jak literówka może sprawić, że stracisz swoją szansę, ponieważ rekruter pomyśli, że nie przykładasz uwagi do szczegółów.

CV kelnera – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już, jak napisać CV kelnera/kelnerki. Oto kilka porad na sam koniec, przypominających, o czym należy szczególnie pamiętać, tworząc CV dla kelnerki czy kelnera:

  1. Postaraj się przekonać pracodawcę, że to właśnie ty zasługujesz na szansę, tworząc ciekawe podsumowanie zawodowe.
  2. Aby pokonać innych kandydatów i wyróżnić się na tle innych, koniecznie pokaż, że znasz branżę i masz doświadczenie konieczne do pracy w restauracji.
  3. Dodaj dodatkowe sekcje w swoim CV, aby zaprezentować interesujące i wyjątkowe fakty o sobie.
  4. Unikaj błędów. Tylko bezbłędne CV przekona pracodawcę, że jesteś osobą, która dba o detale.
  5. Dokładnie przejrzyj ofertę pracy i dostosuj do niej swoje CV, aby mieć większe szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.
  6. Aby przykuć uwagę rekrutera, napisz ciekawy list motywacyjny.
  7. Skorzystaj z kreatora CV i naszych szablonów, aby twoje podanie wyglądało estetycznie i wyróżniało się na tle innych.
  8. Nie zapomnij dodać aktualnej treśći klauzuli o ochronie danych osobowych w stopce swojego CV.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat przygotowywania podania do pracy, koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Skorzystaj z naszych wzorów i szablonów i napisz idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Jak powinienem opisać moje obowiązki kelnera w CV?

Powinieneś wymienić obowiązki kelnera w sekcji z historią pracy. Możesz opisać każdy obowiązek i dodać osiągnięcie, aby pokazać wartość, jaką wniesiesz do nowej pracy. Lepiej jest określić swoje osiągnięcia za pomocą faktów i liczb, aby pokazać, że pozytywnie wpłynąłeś na swoją poprzednią firmę.

Czy powinienem zawrzeć referencje w moim podaniu o pracę w zawodzie kelnera?

Zazwyczaj nie musisz zawierać referencji w życiorysie kelnera, ale jeżeli twój potencjalny pracodawca powie, że chce rozmawiać z kimś, kto z tobą pracował, powinieneś dodać je do CV. Dowiedz się więcej na temat tego, jak umieścić referencje w CV, czytając nasz artykuł.

Już teraz skorzystaj z naszych szablonów i wzorów, aby stworzyć idealne CV i list motywacyjny kelnera.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV