Przewodnik krok po kroku – tworzenie CV inżyniera rolnictwa

Praca inżyniera rolnictwa wymaga dużej wiedzy na temat uprawy roślin i ochrony oraz rekultywacji gruntów. To wymagająca praca, ale jest lubiana przez wielu. Niezależnie od tego, czy jesteś już doświadczony w branży, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na rynku pracy, aby zdobyć wymarzoną posadę, musisz napisać idealne CV inżyniera rolnictwa.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV dla inżyniera rolnictwa

Adam Nowak

Inżynier rolnictwa
111 123 343
adam.nowak@gmail.com
Warszawa

Profesjonalne podsumowanie

Od dwóch lat pracuję jako inżynier rolnictwa w firmie XYZ. Dzięki moim badaniom, stworzyłem nową odmianę pszenicy, bardziej wytrzymałą na zmiany klimatyczne. Otrzymałem nagrodę inżyniera roku, przyznawaną przez Ministra Edukacji Narodowej.

Doświadczenie zawodowe

Inżynier rolnictwa – specjalista ds. uprawy

Fima XYZ
2018-2020

  • Zbadałem i stworzyłem nową odmianę pszenicy, która pozwoliła na dwukrotne zwiększenie wydajności produkcji.
  • Przestrzegałem zasad ochrony środowiska.
  • W oparciu o moje badania, rozwinąłem pięcioletni plan działania, który ma potencjał zmniejszenia kosztów produkcji o 78%.

Wykształcenie

Inżynieria rolnicza
Uniwersytet Przyrodniczy
Poznań
2015-2018

Umiejętności

  • Uprawa roślin
  • Znajomość przepisów na temat ochrony środowiska
  • Prowadzenie badań
  • Odczytywanie dokumentacji technicznej
  • Produkcja roślin
  • Dobra kondycja fizyczna
  • Wytrzymałość
  • Spostrzegawczość i podzielna uwaga
  • Przestrzeganie przepisów BHP

Napisanie podania do pracy może stanowić nie lada wyzwanie. Nie martw się jednak. W tym artykule zawarliśmy wszystkie informacje, jak krok po kroku napisać idealne CV.

Fakty na temat pracy inżyniera rolnictwa

Zanim przejdziemy do pisania CV, spójrzmy na ciekawe fakty dotyczące pracy na stanowisku inżynier rolnictwa:

  • Średnia pensja brutto wynosi około 3500 złotych miesięcznie (źródło).
  • Ponad połowa osób zatrudnionych na tym stanowisku to kobiety.
  • Pensja uzależniona jest między innymi od typu umowy (umowa o pracę, zlecenie, dzieło) i miejsca pracy.
  • Na największe zarobki mogą liczyć osoby zatrudnione w województwie Mazowieckim.

Format CV

⚠️Na każde CV i list motywacyjny rekruterzy poświęcają średnio 6 sekund.

Właśnie dlatego musisz zrobić wszystko, aby przyciągnąć uwagę rekrutera na dłużej. Skuteczne CV to takie, w którym pojawiają się wszystkie ważne informacje i są zaprezentowane w estetyczny sposób. To, w jakiej kolejności informacje będą pojawiać się w twoim CV zależy od wybranego formatu curriculum vitae.

Możesz wybrać jeden z popularnych formatów:

  • Format chronologiczny (dowiedz się więcej tutaj)
  • Format funkcjonalny (przeczytaj kompletny poradnik tutaj)
  • Format mieszany (skorzystaj z naszych porad opisanych tutaj)

cv inzyniera rolnictwa

Sprawdź powyższe artykuły, aby dowiedzieć się, jaki format będzie dla ciebie najlepszy. Wybierając układ swojego życiorysu zawodowego, pamiętaj, że celem tego dokumentu jest podkreślenie twoich zalet i ukrycie niektórych braków.

🎁Wymieniając informacje na temat swojej edukacji czy doświadczenia zawodowego, używaj odwróconego porządku chronologicznego, czyli jako pierwsze podawaj te informacje, które dotyczą twoich najnowszych osiągnięć. To łatwy sposób na to, by zrobić wrażenie na rekruterze, który dostrzeże najbardziej adekwatne osiągnięcia zawodowe.

Nagłówek w CV

To najłatwiejsza i najkrótsza część CV. Pamiętaj jednak, że odgrywa ona bardzo ważną rolę przy rekrutacji, nie możesz jej więc zaniedbać. To pierwsza część, którą zauważy rekruter. Musi więc wyglądać schludnie i profesjonalnie. Zawiera ona także informacje, bez których pracodawca nie będzie mógł się z tobą skontaktować w celu umówienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

⚠️Pamiętaj, że nawet najmniejszy błąd, taki jak przekręcona cyfra czy literówka w mailu, mogą cię słono kosztować. Upewnij się też, że podany numer telefonu jest nadal aktualny, a twoja poczta mailowa ma wystarczająco dużo miejsca na odebranie nowej wiadomości.

W tej części CV powinieneś podać:

  • Swoje imię i nazwisko (użyj pogrubienia lub większej czcionki)
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail
  • Miejscowość

Opcjonalnie możesz też wspomnieć nazwę swojego stanowiska. Pamiętaj, że choć dane kontaktowe mogą pojawiać się w dowolnej kolejności, twoje imię i nazwisko powinny znaleźć się na samej górze.

W tej sekcji nie wspominaj o:

  • Wrażliwych danych, na przykład stanie cywilnym,
  • Dokładnym adresie zamieszkania (większość rekrutacji odbywa się online, żaden pracodawca nie będzie wysyłał do ciebie tradycyjnego listu),
  • Nazwie kraju (chyba, że ubiegasz się o pracę za granicą).
📌Twój adres e-mail jest niejako twoją wizytówką. Zadbaj więc o to, by wyglądał jak najbardziej profesjonalnie. Nie używaj “śmiesznych” czy kontrowersyjnych zwrotów. Eksperci radzą, by swój profesjonalny adres e-mail zbudować ze zbitki imienia i nazwiska. Możesz dodać znaki specjalne i liczby, ale pamiętaj, żeby zachować przejrzystość treści. Zwróć też uwagę, z jakiego adresu e-mail wysyłasz swoją aplikację.

Profesjonalne CV a zdjęcie

Zdjęcie w CV to gorący temat zarówno wśród rekruterów, jak i kandydatów. Zdobycie pracy powinno być warunkowane przede wszystkim twoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Coraz więcej pracodawców rezygnuje z przyjmowania CV ze zdjęciem. Jednak zwyczaj jego dodawania nadal ma się dobrze w Polsce. To, czy do swojego CV należy dodać zdjęcie, czy też lepiej je pominąć, zależy od wielu czynników.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czy w twoim przypadku lepiej wysłać CV z czy bez zdjęcia, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

📌Pamiętaj, że według prawa, pracodawca nie może zdyskwalifikować kandydata za brak zdjęcia w CV.

⚠️Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie zdjęcia w swoim CV, pamiętaj, że fotografia stanie się twoją wizytówką. Możesz jej użyć, aby wywrzeć jak najlpesze wrażenie na potencjalnym szefie. Unikaj selfie czy zdjęć z imprezy. Zamiast tego postaw na klasyczny portret na gładkim tle. Koniecznie ubierz się adekwatnie do typu pracy i nie zapomnij o schludnym wyglądzie.


cv inzyniera rolnictwa

Podsumowanie zawodowe w CV

Podsumowanie zawodowe to idealny sposób na wyróżnienie każdego CV. Ta sekcja nadal rzadko pojawia się w podaniach polskich kandydatów, a więc jej dodanie może pomóc ci wyróżnić się na tle innych osób, nawet tych, które mają wyższy poziom wykształcenia lub większe doświadczenie.

W podsumowaniu zawodowym musisz krótko, ale w ciekawy sposób opisać swoje największe osiągnięcia, doświadczenia i umiejętności. Wspomnij także o swoich celach zawodowych.

📌Mimo, że ta część CV powinna znaleźć się zaraz pod nagłówkiem, eksperci radzą, by jej pisanie zostawić na sam koniec. Dzięki temu “na świeżo” będziesz pamiętać najciekawsze informacje, a przygotowanie tej części zajmie ci tylko chwilkę.

Oto przykładowe podsumowanie zawodowe:

POPRAWNIE 👇

Jestem absolwentem inżynierii rolniczej i od trzech lat pracuję w zawodzie. Specjalizuję się ekologicznymi uprawami. Dzięki moim badaniom stworzyłem nowy system nawadniania roślin strączkowych, dzięki któremu zużycie wody jest zmniejszone o 12%. W Państwa firmie chcę rozwijać moje umiejętności z zakresu zrównoważonego rolnictwa.


NIEPOPRAWNIE 👇

Ukończyłem studia. Pracuję od trzech lat. Nawozy i uprawa to mój konik. Chcę dołączyć do Państwa firmy.


Drugi przykład nie tylko jest za krótki, ale także nie zawiera żadnych informacji, które wyróżniają tego kandydata. Podczas ubiegania się o pracę musisz zrobić wszystko, żeby się wyróżnić, nie możesz być tylko jedną z wielu osób.

Pierwszy przykład jest zwięzły, ale zawiera ciekawe informacje o kandydacie. Osoba podała swoje doświadczenie, specjalizację oraz przedstawiła swoje największe osiągnięcie. Wypisała też swoje cele zawodowe. Po przeczytaniu takiego “wstępu” do CV, rekruter będzie chciał zapoznać się z resztą dokumentu.

📌Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tą branżą, skup się przede wszystkim na swojej edukacji i umiejętnościach. Koniecznie wyróżnij też twoje cele zawodowe.

Nasz poradnik poprowadzi cię krok po kroku po tworzeniu podsumowania zawodowego. Znajdziesz tam również wzór CV, który pomoże ci lepiej zrozumieć, co powinna zawierać ta sekcja.

Doświadczenie zawodowe w CV

Jeżeli chcesz zdobyć pracę, musisz zawrzeć w swoim CV sekcję z doświadczeniem (chyba, że jesteś zupełnym nowicjuszem). Ta część CV nie tylko zwiększy twoje szanse na zdobycie pracy, ale może też wpłynąć na warunki zaproponowane przez pracodawcę. Często im większe doświadczenie, tym większa pensja.

W tej sekcji nie może zabraknąć poniższych informacji:

  • Nazwy piastowanego stanowiska,
  • Nazwy firmy, w której pracowałeś,
  • Czasu trwania zatrudnienia.

Możesz mieć pewność, że niemal wszystkie osoby ubiegające się o pracę podadzą te informacje. Aby się wyróżnić, wspomnij też o swoich największych osiągnięciach i opisz najważniejsze obowiązki.


cv inzyniera rolnictwa

Wzór CV – doświadczenie zawodowe

Specjalista ds. uprawy

Firma “Eko”

2012-2020

  • Dokonywałem inspekcji w gospodarstwach rolnych w celu weryfikacji przestrzegania zasad ochrony środowiska.
  • Odpowiadałem za przygotowywanie dokumentacji.
  • Opracowałem nową metodę nawadniania upraw, która zmniejszyła koszty produkcji o 14%.
  • Współpracowałem z rolnikami w zakresie upraw i dokształcałem pracowników z przepisów BHP.

📌Tam, gdzie to możliwe, użyj danych liczbowych. W ten sposób w dokładny sposób pokażesz pracodawcy jak twoje zatrudnienie może przyczynić się do rozwoju firmy.

Sekcja z doświadczeniem dla początkujących inżynierów rolnictwa

Przygotowując CV do swojej pierwszej pracy, możesz czuć się przytłoczony tą sekcją. Choć prawdą jest, że o pracę jest łatwiej, jeżeli masz już jakieś doświadczenie, pamiętaj, że każdy specjalista od czegoś zaczynał.

Pomyśl więc o zrealizowanych stażach lub praktykach, a nawet wolontariatach. Takie projekty pasują idealnie do tej sekcji, jeżeli jesteś początkującym kandydatem. Jeśli ukończyłeś technikum, na pewno zrealizowałeś obowiązkowe praktyki. Pochwal się nimi pracodawcy.

Możesz też wspomnieć o posadach, które nie są związane z branżą, a w których zdobyłeś umiejętności przydatne w pracy, o którą aplikujesz (np. praca dorywcza na studiach). Bądź kreatywny – nawet lato spędzone u wujka rolnika, który nauczył cię czegoś na temat uprawy gleby będzie się tu liczyć.

Pracodawcy cenią w młodych kandydatach chęć do nauki i pozytywne nastawienie do pracy. Pokaż więc, że jesteś ambitny i kreatywny wypełniając tę sekcję najlepiej, jak potrafisz.

Opis wykształcenia w CV

Aby pracować jako inżynier rolnictwa musisz ukończyć odpowiednią szkołę. Choć preferowane są studia na kierunku inżynieria rolnicza, ukończenie studiów nie jest warunkiem koniecznym zatrudnienia. W branży pracują także osoby z wykształceniem technicznym. Niezależnie od poziomu twojej edukacji, koniecznie opisz ją w swoim CV.

Ta część CV powinna zawierać:

  • Zdobyty tytuł zawodowy lub naukowy
  • Nazwę szkoły lub uczelni
  • Miejscowość
  • Okres trwania edukacji lub datę zdobycia dyplomu

cv inzyniera rolnictwa

Sekcja z wykształceniem – wzór CV

Inżynieria Rolnicza

Uniwersytet Przyrodniczy

Poznań

2018-2022

  • Aktywnie uczestniczyłem w przygotowaniu pięciu konferencji naukowych.
  • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.

Skuteczne CV to takie, które uwypukla twoje największe zalety. Jeżeli pracujesz już w branży, nie musisz tak szczegółowo opisywać twojej edukacji. Zamiast tego skup się na przedstawieniu swoich osiągnięć zawodowych i powierzonych obowiązków. Jeśli jednak zaczynasz w branży, zrób wszystko, by zaimponować pracodawcy. Pochwal się tym, jak dobrym byłeś studentem, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Podaj na przykład informacje o:

  • Zorganizowanych konferencjach,
  • Stypendiach,
  • Przynależności do kół naukowych.
📌Podaj tylko informacje o najwyższym szczeblu edukacji. Jeżeli ukończyłeś studia, nie pisz o szkole średniej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy studia nie są związane z branżą, a szkoła średnia tak. Wówczas podaj informacje o obu placówkach.


cv inzyniera rolnictwa

Jakie umiejętności umieścić w CV?

Coraz więcej firm w celu prowadzenia rekrutacji sięga po pomoc specjalnych programów komputerowych. Systemy śledzenia kandydatów skanują i odrzucają te CV, które nie zawierają odpowiedniej ilości słów kluczowych.

Jeżeli nie chcesz, by twoje podanie trafiło do kosza, zanim dotrze na biurko rekruterów, dokładnie przeczytaj ofertę pracy. Zawarta tam lista umiejętności oczekiwanych od kandydatów powinna być twoim źródłem wiedzy. To właśnie one będą twoimi słowami kluczowymi.

Pamiętaj, aby te słowa zawierał zarówno twój życiorys zawodowy, jak i list motywacyjny. Zapisuj też umiejętności w takim samym brzmieniu, jak w ofercie pracy, aby mieć pewność, że programy odczytają je we właściwy sposób.

⚠️Nie kłam w CV. Nawet jako specjalista nie musisz posiadać wszystkich umiejętności, które pojawiają się w ofercie pracy. Jeżeli jednak skłamiesz, możesz bezpowrotnie stracić swoje szanse na zatrudnienie.

Umiejętności twarde w CV dla inżyniera rolnictwa

Umiejętności twarde, nazywane też technicznymi, to takie, bez których wykonywanie danego zawodu nie byłoby możliwe. Można je zdobyć podczas nauki lub pracy. Pamiętaj, aby dostosować je do ofery pracy, a także tego, jakim specjalistą jesteś.

Poniżej znajdziesz listę umiejętności technicznych, które mogą być przydatne w zawodzie:

  • Uprawa roślin,
  • Rekultywacja gleby,
  • Ekologiczne nawozy,
  • Dbanie o dobrostan upraw,
  • Ochrona środowiska,
  • Prawo jazdy kat. B.

Umiejętności miękkie

Oprócz umiejętności twardych każdy człowiek ma też umiejętności miękkie. Nie zawsze są one tak samo ważne jak te techniczne, ale każdy kandydat powinien umieścić je w swoim CV. Zależą one głównie od cech charakteru i pomogą pracodawcy zrozumieć, jak sprawdzisz się podczas realizacji powierzonej ci pracy.

Przykładowe umiejętności miękkie to:

  • Punktualność,
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Pozytywne nastawienie,
  • Umiejętność komunikacji.

Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak sprawić, by ta sekcja zachwyciła pracodawcę.

Dodatkowe sekcje w CV


cv inzyniera rolnictwa

Pracodawcy otrzymują wiele podań każdego dnia. Wysłanie CV tylko z podstawowymi sekcjami może nie wyróżnić cię wystarczająco. Jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy, pokaż swoje szczególne cechy w dodatkowych sekcjach. Mogą to być na przykład:

  • umiejętności z zakresu obsługi komputera,
  • umiejętności językowe,
  • zainteresowania,
  • kursy.

Pamiętaj jednak, że każda informacja w CV powinna mieć związek z pracą, o którą się starasz.

Znajomość języków obcych

Praca w międzynarodowym środowisku może wymagać znajomości języków obcych. Kandydaci, którzy władają więcej niż jednym językiem często mają większe szanse na zdobycie zatrudnienia. Zamiast wpisywać te umiejętności do sekcji z kompetencjami, stwórz osobną część, w której je wyróżnisz. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł, który pomoże ci i podpowie, jak to zrobić krok po kroku.

Zainteresowania

Kandydaci bardzo lubią tę sekcję, niestety wielu z nich nie wykorzystuje jej potencjału. Nie wpisuj tu przypadkowych hobby, lecz przemyśl, które z twoich pasji są w jakiś sposób związane z posadą, o którą się ubiegasz lub rozwijają umiejętności potrzebne na danym stanowisku.

Idealny życiorys – co jeszcze możesz zrobić

Sprawdź błędy

Niemal każda praca wymaga dbałości o szczegóły. Właśnie dlatego pracodawcy przykładają taką wagę do tego, czy dokumenty aplikacyjne są bezbłędne. Jeżeli o posadę stara się kilku dobrych kandydatów, ci którzy wyślą dokumenty z błędami, znacząco obniżą swoje szanse.

Nie pozwól, by nieuwaga zrujnowała twoje szanse na zatrudnienie. Sprawdź dokumenty pod kątem literówek, byków ortograficznych i niegramatycznych zdań. Jeżeli nie jesteś ekspertem z języka polskiego, poproś o pomoc znajomych.

Dołącz list motywacyjny do CV

Choć list motywacyjny jest dokumentem obowiązkowym tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę, warto dodać go do swojego CV. Daje ci to dodatkową przestrzeń do przekonania potencjalnego szefa, że to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem.

W liście postaraj się pokazać swoją unikatową osobowość i rozwiń informacje zawarte w CV. Wysyłając ten dokument, pokazujesz, że jesteś ambitnym kandydatem, któremu naprawdę zależy na posadzie.

Sięgnij po wzór CV

Stworzenie CV to żmudna praca. Pamiętaj jednak, że nie musisz zaczynać jej od zera. Z naszymi szablonami masz pewność, że w twoim CV nie zabraknie żadnych ważnych informacji. Zaprojektowane przez ekspertów szablony są estetyczne i wyglądają profesjonalnie, dzięki czemu z łatwością przyciągną uwagę rekrutera.

🎁Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiego edytowania dokumentów. Oznacza to, że bez problemu dostosujesz podanie do konkretnej pracy, znacząco zwiększając swoje szanse na sukces.

Specjalista ds. inżynierii rolniczej – podsumowanie artykułu

Wiesz już, jakich części nie może zabraknąć w CV. Nie zapomnij o żadnej z nich, korzystając z naszego kreatora CV. Zajrzyj też na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych porad na temat tworzenia dokumentów aplikacyjnych. Stwórz idealne podanie o pracę już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Czy muszę umieszczać klauzulę o ochronie danych osobowych w moim CV?

Tak, każde CV musi zawierać taką klauzulę. Inaczej pracodawca nie będzie mógł wziąć pod uwagę dokumentu podczas rekrutacji. Klauzula powinna być umieszczona w stopce dokumentu, na każdej jego stronie. Nie ma konieczności zapisywania jej w liście motywacyjnym, chyba, że pracodawca zaznaczył inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Czy w sekcji z doświadczeniem muszę wpisywać tylko te stanowiska, na których pracowałem w oparciu o umowę o pracę?

Umowa o pracę to coś, o czym wielu marzy. Jednak to nie jedyny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego. W sekcji z historią zatrudnienia możesz podać wszystkie stanowiska, na których miałeś okazję zdobyć praktyczne doświadczenie. Może to nawet być bezpłatny wolontariat!

Skorzystaj z najlepszych szablonów i stwórz zachwycające CV dla inżyniera rolnictwa!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV