Napisz profesjonalne CV inżyniera sieciowego – kompletny poradnik

Praca w dziale IT przynosi wiele korzyści. Jest ciekawa, a ze względu na braki kadrowe, istnieje też wiele możliwości zatrudnienia. Jako dobry pracownik z pewnością zostaniesz doceniony awansem, a także będziesz dobrze zarabiać.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Wzór CV inżyniera sieciowego

Kamil Nowak
Inżynier sieciowy
000 111 333
kamil.nowak@gmail.com

Podsumowanie zawodowe

Od ponad trzech lat pracuję jako sieciowiec w międzynarodowej firmie ABC. Dzięki mojej wiedzy i doświadczeniu, oszczędziłem firmie ponad milion złotych wydatków. Dwukrotnie zostałem nagrodzony nagrodą pracownika roku. Obecnie szukam możliwości rozwoju zawodowego w firmie z kapitałem zagranicznym.

Doświadczenie zawodowe

Inżynier sieciowy
Firma “ABC”
Lipiec 2019 – obecnie

  • Analizowałem sieci i przewidywałem potencjalne zagrożenia.
  • Przeprowadziłem ponad 20 szkoleń z zagadnień sieciowych dla klientów.
  • Przygotowywałem i aktualizowałem dokumentację techniczną utrzymywanych sieci.

Wykształcenie

Magister inżynier
Informatyka – Politechnika Warszawska
Warszawa
2013-2018

Umiejętności

  • Prowadzenie dokumentacji technicznej,
  • Rozwiązywanie problemów sieciowych,
  • Praktyczna znajomość konfiguracji aktywnych urządzeń sieciowych,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Dochowywanie obiecanych terminów,
  • Umiejętność pracy pod presją,
  • Dokładność.


Mimo niedoborów pracowników, nadal musisz wyróżnić się jako administrator sieci na tle innych kandydatów.

Właśnie dlatego tak ważne jest napisanie ciekawego CV inżyniera sieciowego (CV sieciowca). Być może wiesz wszystko na temat sieci teleinformatycznych, jednak nadal możesz mieć problem z napisaniem dobrego podania. Właśnie dlatego przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże ci lepiej zrozumieć, jakie sekcje powinno zawierać CV inżyniera ds. sieci. Znajdziesz w nim także wzory CV, które będą twoim źródłem inspiracji.

Fakty na temat pracy inżyniera sieciowego

cv inzynier sieciowy

Zanim omówimy poszczególne sekcje w CV sieciowca, przyjrzyjmy się kilku faktom na temat pracy na tym stanowisku.

  • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, wynagrodzenie specjalisty ds. sieci wynosi średnio 8 630 złotych brutto na miesiąc.
  • Starsi specjaliści zarabiają średnio 12 100 złotych brutto na miesiąc.
  • Początkujący kandydaci, z wykształceniem kierunkowym, mogą liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 5 960 złotych brutto na miesiąc.
  • Na zarobki ekspertów z branży mogą wpływać takie czynniki jak miejsce zamieszkania, doświadczenie zawodowe, wielkość firmy, a także wykształcenie.
  • Zaledwie 6% osób zatrudnionych na stanowisku specjalisty ds. sieci to kobiety.

Nagłówek w CV inżyniera sieciowego

Nagłówek to najprostsza do napisania sekcja w życiorysie zawodowym. Nie lekceważ jej jednak. Będzie to pierwsza część, na którą spojrzy pracodawca. Musisz zadbać o to, by była estetyczna i wyglądała profesjonalnie. Ma ona przyciągać wzrok, a nie odstraszać potencjalnego szefa. Co więcej, umieścisz w niej swoje dane kontaktowe – podczas prowadzenia rekrutacji, pracodawca użyje ich, aby się z tobą skontaktować. Jeżeli podasz błędne lub nieaktualne dane, możesz zupełnie stracić swoją szansę na zatrudnienie.

⚠️Zwróć szczególną uwagę na literówki w adresie e-mail i przekręcone cyfry w numerze telefonu.

W nagłówku podaj tylko najważniejsze informacje. Nie wdawaj się w szczegóły i unikaj wspominania wrażliwych danych, na przykład daty urodzenia. Wystarczy, że wpiszesz tu:

  • Swoje imię i nazwisko,
  • Nazwę stanowiska (opcjonalnie),
  • Numer kontaktowy,
  • Adres e-mail,
  • Miejscowość (nie podawaj pełnego adresu zamieszkania – nie ma takiej potrzeby).

Sprawdź ofertę pracy, aby dowiedzieć się, czy dany pracodawca wymaga innych informacji.

Spójrz na przykład poprawnie zapisanego nagłówka w CV:

Klaudia Kos

333 444 333

klaudia.kos1993@gmail.com

Warszawa


⚠️Pamiętaj, że twój adres e-mail stanowi twoją wizytówkę. Musi więc wyglądać profesjonalnie. Zapomnij o “śmiesznych” zwrotach, pseudonimach czy przezwiskach. Adres, który rozbawi twoich znajomych, najpewniej nie zrobi wrażenia na przyszłym pracodawcy. Postaw na adres składający się po prostu z twojego imienia i nazwiska.

Podsumowanie zawodowe – wyróżnij swoje CV

Dobre podsumowanie zawodowe powinno przyciągać uwagę rekruterów i przekonać ich, że warto przeczytać resztę twojego CV. To kilka zdań, które podsumowują twoją karierę. Opisz w nim najważniejsze umiejętności, osiągnięcia, doświadczenie, czy specjalizacje – wszystko to, co pokaże, że jesteś kandydatem nadającym się do oferowanej roli.

Jako początkujący kandydat możesz skupić się przede wszystkim na swoich umiejętnościach, wykształceniu, stażach oraz celach zawodowych.

Warto wiedzieć, że w Polsce dodanie tej sekcji do CV nadal nie jest bardzo popularne. Robiąc to, możesz się więc wyróżnić nawet na tle tych kandydatów, którzy mają lepsze doświadczenie lub wykształcenie niż ty.

Przykład podsumowania zawodowego

Jestem sieciowcem z ponad trzyletnim doświadczeniem zawodowym. Rozwój to dla mnie podstawa, dlatego nieustannie dokształcam się, realizując różne kursy, w tym prestiżowe szkolenie ABC. Umiejętność rozwiązywania problemów z zabezpieczeniami to moja największa zaleta. Dzięki niej udało mi się sprawić, że firma w której poprzednio pracowałem, uniknęła ponad milionowych strat.

📌Choć podsumowanie zawodowe powinno znaleźć się tuż pod nagłówkiem, jego pisanie zostaw na sam koniec. Dzięki temu lepiej przypomnisz sobie swoją karierę i będziesz wiedział, jakie informacje powinny zostać zawarte w podsumowaniu.

Doświadczenie zawodowe w CV inżyniera ds. sieci

W swoim CV inżynier sieciowy powinien koniecznie dodać sekcję z doświadczeniem zawodowym. Wpływa ona nie tylko na to, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę o pracę, ale także na stawkę, jaką zaoferuje ci pracodawca. Poświęć jej więc wystarczająco dużo uwagi, nawet jako początkujący kandydat.

W tej sekcji powinna się pojawić:

  • Nazwa pełnionego stanowiska,
  • Nazwa pracodawcy,
  • Czas trwania zatrudnienia.

Takie podstawowe informacje znajdą się niemal w każdym CV. Aby się wyróżnić, w doświadczeniu zawodowym wypisz także swoje najważniejsze obowiązki oraz osiągnięcia. Dzięki temu pracodawca zrozumie, co potrafisz robić w praktyce.

cv inzynier sieciowy

Przykład sekcji z doświadczeniem zawodowym dla doświadczonych kandydatów

Inżynier sieciowy

Firma YXZ

09.2015-10.2021

  • Odpowiadałem za usuwanie awarii sieciowych. Wykorzystując moje umiejętności, zapobiegłem stratom w wysokości 100 000 złotych.
  • Kontaktowałem się z firmami podwykonawczymi w celu ustalenia najkorzystniejszych warunków współpracy.
  • Biegła znajomość języka angielskiego pomogła mi zdobyć kontakty dla firmy na rynku USA.
  • Nadzorowałem pracę 5 młodszych inżynierów.

📌 Jeżeli chcesz przekonać rekrutera, że jesteś świetnym kandydatem, przy opisywaniu swoich kwalifikacji użyj danych liczbowych. W ten sposób pokażesz, jak w mierzalny sposób możesz wpłynąć na rozwój danej firmy.

Sekcja z doświadczeniem dla początkujących kandydatów

Osoby, które dopiero zaczynają w branży, mogą czuć się nieco przytłoczone pisaniem tej części życiorysu. Nie musisz się jednak martwić. Pamiętaj, że każdy specjalista ds. sieci od czegoś kiedyś zaczynał. Co więcej, branża IT jest bardzo otwarta na młodych, wykształconych kandydatów.

Zanim zdecydujesz się pominąć tę sekcję, pomyśl, czy faktycznie nie masz żadnego doświadczenia w branży. Być może ukończyłeś staż lub szkolenie, podczas którego miałeś okazję wykorzystać wiedzę w praktyce. A może byłeś wolontariuszem? Wszystkie te doświadczenia możesz wpisać w tę sekcję.

Jeśli pracowałeś dorywczo, na przykład w kawiarni, aby dorobić na studia, także pochwal się tym w swoim CV, jeżeli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w branży. W takiej sytuacji skup się przede wszystkim na podkreśleniu tych umiejętności, które mogą ci się przydać w pracy w IT, nawet jeżeli są to kompetencje miękkie.

⚠️Pamiętaj, by nigdy nie wpisywać tu słowa "brak". Zadaniem dokumentów aplikacyjnych jest podkreślanie twoich zalet, a nie wad. Jeżeli nie masz absolutnie żadnego doświadczenia, wówczas po prostu pomiń tę sekcję, korzystając z układu funkcjonalnego CV.

Jakie umiejętności powinien mieć administrator sieci?

W celu prowadzenia rekrutacji, pracodawcy często wykorzystują systemy śledzenia kandydatów. Są to specjalistyczne programy, które skanują treść dokumentów aplikacyjnych w poszukiwaniu słów kluczowych. Jeżeli list motywacyjny i/lub CV nie zawierają ich, podanie trafia do kosza, zanim w ogóle wyląduje na biurku rekruterów.

Słowami kluczowymi są zazwyczaj umiejętności wymagane od kandydatów, dlatego ta sekcja CV jest tak ważna. Dokładnie przeczytaj ofertę pracy, aby dowiedzieć się, jakie są oczekiwania pracodawcy. Postaraj się zapisać swoje umiejętności w takim samym brzmieniu jak w ogłoszeniu o pracę, aby mieć pewność, że komputer odczyta je prawidłowo.

🎁Nasz kreator CV daje ci możliwość szybkiej edycji twojego CV, dzięki czemu błyskawicznie spersonalizujesz swoje dokumenty z uwzględnieniem tego, co znajduje się w konkretnej ofercie pracy.

Umiejętności twarde – rozwiązywanie problemów sieciowych, utrzymanie sieci teleinformatycznych

W przypadku pracy w IT jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas zatrudniania, są umiejętności twarde kandydata. Kompetencje twarde, nazywane czasem technicznymi to te, których możesz nauczyć się, praktykując dany zawód lub ucząc się. Bez nich wykonywanie danej profesji nie byłoby możliwe.

Przykładowe kompetencje twarde, które powinien mieć sieciowiec to:

  • Rozwiązywanie problemów sieciowych,
  • Utrzymanie sieci teleinformatycznych,
  • Przygotowywanie i odczytywanie dokumentacji technicznej,
  • Znajomość oprogramowania,
  • Prawo jazdy kat. B,
  • Usuwanie awarii systemowych.
📌Aby zwrócić uwagę rekrutera, jako pierwsze wymień te umiejętności, które podane są jako kluczowe w ogłoszeniu o pracę.

Kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie najczęściej wynikają z charakteru danej osoby, ale można się ich także nauczyć. W pracy inżyniera ważniejsze są umiejętności twarde, ale pracodawca może też spojrzeć na te miękkie. Dzięki nim dowie się, jak czujesz się pracując w zespole, czy można na tobie polegać oraz czy twoja osobowość pozwoli na efektywną pracę w danym środowisku.

Oto kilka umiejętności miękkich, które mogą się sprawdzić w pracy sieciowców:

  • Umiejętność pracy pod presją,
  • Dokładność i precyzja
  • Umiejętność pracy w zespole,
  • Umiejętność dokładnego wykonywania monotonnych zadań.
cv inzynier sieciowy

Wykształcenie w CV (inżynier sieciowy)

W pracy informatyka, także sieciowca, odpowiednie wykształcenie jest mile widziane, choć nie zawsze wymagane. Warto pamiętać, że większość pracodawców przychylniej spojrzy na osoby, które mają wykształcenie kierunkowe w danej branży. Niezależnie od tego, czy zakończyłeś swoją edukację na maturze, czy też poszedłeś na studia, nie zapomnij dodać tej sekcji w swoim CV.

Wpisz tu:

  • Nazwę otrzymanego tytułu naukowego czy zawodowego (jeżeli dotyczy),
  • Nazwę szkoły,
  • Czas trwania nauki,
  • Miejscowość.

Przykładowa sekcja z wykształceniem w CV – specjalista ds. sieci

Studia magisterskie – magister inżynier informatyki

Politechnika Poznańska

Poznań

09.2012-07.2018

  • Otrzymywałem stypendium rektora dla najlepszych studentów.
  • Moja praca magisterska została nagrodzona w konkursie ABC.
  • Prowadziłem koło naukowe informatyków.

Jeżeli już od kilku lat pracujesz jako specjalista ds. sieci, nie musisz tak dokładnie opisywać swojej edukacji. Jeśli jednak dopiero zaczynasz na rynku pracy, pochwal się wszystkim, co pokaże, że jesteś osobą ambitną, która potrafi się wykazać. W ten sposób zademonstrujesz pracodawcy, że chociaż nie masz dużo praktycznego doświadczenia, jesteś gotowy na nowe wyzwania.

W tej sekcji możesz na przykład wspomnieć o:

  • Wysokiej średniej,
  • Udziale w konkursach,
  • Udziale w kołach naukowych,
  • Obronionej pracy magisterskiej,
  • Otrzymanych stypendiach.
📌W CV powinieneś wpisać tylko najwyższy stopień edukacji. Jeżeli studiowałeś informatykę, nie musisz wspominać o swoim liceum. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy twoje wyższe wykształcenie nie jest związane z branżą, a niższe już tak, na przykład gdy studiowałeś kulturoznawstwo, ale ukończyłeś technikum informatyczne. Wówczas warto wspomnieć o obu szkołach.

Dodatkowe sekcje w CV

Stworzenie CV może stanowić nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych kandydatów. Oprócz ciekawego i profesjonalnego przedstawienia swoich kwalifikacji i kompetencji, musisz także wyróżnić się na tle konkurencji. Jednym ze sposobów na to, by twoje CV przyciągnęło wzrok pracodawcy, jest dodanie do niego dodatkowych sekcji.

Mogą to być na przykład:

  • Ukończone kursy i szkolenia,
  • Zainteresowania,
  • Szczegółowy opis obsługiwanych narzędzi i programów IT (szczególnie ważne w przypadku CV do branży IT),
  • Znajomość języków obcych.

Znajomość języka angielskiego

Język angielski to w branży IT często podstawa. Musisz go znać, aby swobodnie wykonywać swoją pracę. Jeżeli znajomość tego języka jest warunkiem koniecznym zatrudnienia, nie wpisuj tej umiejętności w sekcji z kompetencjami. Lepiej jest ją wyróżnić w osobnej sekcji, tak, aby pracodawca na pewno ją zauważył. Pochwal się także innymi językami, które znasz.

Jeżeli nie masz pewności, jak poprawnie przedstawić znajomość języków obcych w swoim CV, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym objaśniliśmy kilka możliwych sposobów.

Kursy i szkolenia

Technologia nieustannie się rozwija. Niemal codziennie można spodziewać się nowinek ze świata IT. Jako specjalista w branży, musisz nadążać za zmianami, aby móc wykonywać swoją pracę poprawnie. Dobrym sposobem na nadążanie za postępem jest branie udziału w kursach i szkoleniach. Jeżeli jakieś ukończyłeś, koniecznie pochwal się tym w swoim CV.

Taką sekcją pokazujesz pracodawcy nie tylko, że masz dodatkowe umiejętności, ale także że stawiasz na rozwój i ciągle chcesz się uczyć. To ogromny atut dla osób szukających pracy w tej branży.

Ulepsz swój życiorys zawodowy

Sprawdź błędy

Twoje podanie składa się z oficjalnych dokumentów. Oznacza to, że musi wyglądać tak profesjonalnie, jak to możliwe. Częstym błędem popełnianym przez kandydatów jest wysyłanie napisanego tekstu bez sprawdzenia. Wówczas łatwo o błędy.

Poświęć dodatkowe pięć minut na przeczytanie swojego listu motywacyjnego i CV. Dzięki temu zyskasz pewność, że w tekst nie wkradły się literówki czy błędy. Upewnisz się też, że wszystkie zdania są zrozumiałe i czytelne. W ten sposób nie ryzykujesz, że pracodawca odrzuci twoje podanie ze względu na pomyłki. W końcu precyzja to jedna z cech wymaganych od specjalistów ds. sieci.

cv inzynier sieciowy

Dodaj list motywacyjny

Choć list motywacyjny jest dokumentem obowiązkowym tylko wtedy, gdy pracodawca prosi o niego w ogłoszeniu o pracę, dodanie go do podania może znacząco zwiększyć twoje szanse na zatrudnienie.

W liście pokaż swój unikatowy charakter i przedstaw wszystkie umiejętności, doświadczenie zawodowe czy inne rzeczy, które wyróżniają cię na tle konkurencji. Uważaj tylko, by nie powtarzać treści zawartej w CV, lecz ją rozwijać.

Napisz dobre CV inżyniera sieciowego – podsumowanie artykułu

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił ci lepiej zrozumieć, czego pracodawcy oczekują od dokumentów aplikacyjnych. Na koniec przypominamy najważniejsze fakty:

  • Dane w nagłówku muszą być napisane precyzyjnie, aby pracodawca mógł się z tobą skontaktować.
  • Podsumowanie zawodowe to doskonały sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji.
  • To, jak napiszesz sekcję z doświadczeniem, może wpłynąć na stawkę zaproponowaną przez pracodawcę.
  • W sekcji z umiejętnościami skup się przede wszystkim na kompetencjach wymaganych przez pracodawcę.
  • W sekcji z wykształceniem podaj najwyższy stopień edukacji.
  • Dodaj dodatkowe sekcje, aby zwrócić uwagę rekrutera.

Chcesz wiedzieć więcej na temat poszukiwania pracy? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz ciekawe artykuły i wzory CV. Sięgnij po nasze szablony dokumentów aplikacyjnych, stworzone przez ekspertów i napisz idealne CV dla inżyniera sieciowego już dziś!

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie w CV wpisać ukończone kursy?

Ukończone kursy możesz wpisać w osobnej sekcji w CV, aby się wyróżniały. Jednak jeżeli nie masz formalnego wykształcenia jako sieciowiec, ale ukończyłeś kurs doszkalający w tej dziedzinie, wówczas umieść taką informację w sekcji z wykształceniem. W innym razie pracodawca może pomyśleć, że nie masz odpowiedniego wykształcenia.

Czy muszę wpisać zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do CV?

Tak, klauzula o przetwarzaniu danych osobowych musi znaleźć się w twoim CV. Bez niej pracodawca nie będzie mógł wziąć cię pod uwagę podczas procesu rekrutacji, nawet jeżeli jesteś najlepszym możliwym kandydatem. Pamiętaj, aby umieścić klauzulę na wszystkich stronach CV.

Możesz wpisać ją w stopce dokumentu, nieco mniejszą czcionką, aby nie zabierać cennego miejsca z CV.

W przypadku listów motywacyjnych nie ma konieczności umieszczania tam klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, chyba że pracodawca wskazał inaczej w ogłoszeniu o pracę.

Skorzystaj z naszych wzorów, aby napisać idealne CV dla inżyniera sieciowego!

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV