Przykłady życiorysów dla biologa

Jako biolog, posiadasz wachlarza różnych umiejętności technicznych oraz wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych. Jest to trudna dziedzina, która wymaga, nawet od początkujących profesjonalistów, aby mieli szeroką wiedzę na temat biologii.

Vorming :
Suurus :
Isikupärastatav :
Word (Microsoft)
A4
Tak

Curriculum Vitae biologa – wzór CV

Anna Nowak

Biolog morski
Warszawa
222 122 112
anna.nowak@gmail.com

Profesjonalne podsumowanie

Od trzech lat pracuję jako biolog morski w instytucie ABC. Badanie raf koralowych to nie tylko moja praca, ale też pasja. Wykorzystując swoje umiejętności badawcze oraz wiedzę na temat biologii morskiej napisałam przełomową pracę XYZ, za którą otrzymałam nagrodę QWERTY. Pragnę rozwijać swoje umiejętności i doświadczenie pod okiem ekspertów z branży, dlatego aplikuję na oferowane przez Państwa stanowisko.

Doświadczenie

Biolog Morski
Instytut ABC
Sydney
2018-2021

  • Badałam życie raf koralowych i ich degradację pod wpływem zmian klimatycznych.
  • Zarządzałam zespołem 5 stażystów.
  • Otrzymałam nagrodę QWERTY.

Publikacje:

“Życie raf koralowych” w Magazyn Naukowy, październik 2020

Wykształcenie

Biologia – studia magisterskie
Specjalizacja: biologia morska
Uniwersytet Warszawski
2015-2018

Umiejętności

  • Obserwacja raf koralowych
  • Tworzenie prezentacji
  • Analiza laboratoryjna próbek wody
  • Umiejętność nurkowania
  • Umiejętności przywódcze
  • Dobra komunikacja
  • Dbałość o szczegóły
  • Punktualność

Biolodzy mogą być ekspertami do spraw nowych lekarstw, organizmów żywych, a także przeprowadzać eksperyment naukowe, ale czy są oni biegli w przelewaniu swojej ogromnej ilości doświadczenia i wiedzy na kartkę papieru?

W rzeczy samej większośc biologów mierzy się z problemem stworzenia efektywnego CV biologa, który mogliby wysłać podczas procesu szukania pracy.

Na szczęście jesteśmy tu po to, aby przeprowadzić cię przez proces pisania najlepszego życiorysu zawodowego. Skorzystaj z poniższego poradnika oraz naszych przykładów CV.

Fakty na temat pracy biologów

Zanim przejdziemy do omówienia tego, jak napisać ciekawe CV biologa, przedstawiamy kilka faktów na temat tego zawodu:

  • Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia miesięczna pensja brutto biologów wynosi 4 490 złotych.
  • 25% osób zatrudnionych w branży zarabia ponad 5 530 złotych.
  • Aż 76% osób pracujących jako biolodzy to kobiety.
  • Pensja zależy od miejsca pracy, stażu pracy, wykształcenia, a także branży, w którym zatrudniona jest dana osoba.

Jak napisać CV dla biologa?

Zapotrzebowanie na biologów, ze względu na postęp nauki, nieustannie rośnie. Oznacza to jednak także, że coraz więcej osób decyduję się na tę ścieżkę kariery, a więc że konkurencja na rynku pracy także się zwiększa.

cv biologa

Efektywny życiorys zawodowy musi mieć kilka kluczowych części, a także odpowiedni układ sekcji oraz właściwe formatowanie. Dopracowanie tych elementów sprawi, że twój życiorys zawodowy z przeciętnego stanie się doskonałym.

Oto lista wszystkich istotnych czynników i sekcji, które musisz zawrzeć w życiorysie biologa, aby sprawić, że będzie się on wyróżniał:

  • Format
  • Profesjonalne podsumowanie lub cele zawodowe
  • Sekcja z wykształceniem
  • Opis doświadczenia zawodowego
  • Certyfikaty, wyróżnienia oraz nagrody
  • Sekcja z umiejętnościami

Oprócz naszych przykładów CV i szablonów omówimy również wszystkie wyżej wymienione punkty, aby zagwarantować ci sukces w znalezieniu pracy na stanowisku biologa.

Jaki jest najlepszy format dla curriculum vitae biologa?

Zanim zaczniemy omawiać różne sekcje życiorysu, musimy wyjaśnić, że ze względu na ogromną liczbę CV, jakie menedżerowie ds. zatrudnienia otrzymują każdego dnia, rekruterzy zazwyczaj tylko rzucają okiem na większość podań.

Średnio pracodawca przegląda CV przez około 6 sekund po tym, jak aplikacja trafi na biurko. Upewnij się, że w swoim życiorysie zawodowym zastosowałeś zdrowy balans pomiędzy terminologią z biologii, silnymi czasownikami, a regularnym słownictwem.

Musisz zrozumieć, że twój życiorys zawodowy powinien zawierać treść, która jest zarówno zwięzła, jak i rzeczowa oraz wizualnie łatwa do odczytania. W końcu masz tylko 6 sekund, aby zdobyć uwagę potencjalnego pracodawcy.

Efektywnym sposobem na formatowanie życiorysu biologa jest napisanie sekcji z doświadczeniem zawodowym i wykształceniem w kolejności odwrotnie chronologicznej.

Piszesz o tym, gdzie pracowałeś i na czym polegała twoja praca, zaczynając od najwcześniejszej posady, którą piastowałeś. To wspaniały sposób na pokazanie swoich poprzednich osiągnięć i adekwatnego doświadczenia zawodowego. Dzięki takiemu układowi, pracodawca nie pominie najważniejszych informacji o tobie.

Sprawdź nasze artykuły na temat poszczególnych formatów CV i wybierz ten, który najbardziej pasuje do twoich kwalifikacji i historii zatrudnienia:


Profesjonalne CV – jak napisać podsumowanie zawodowe?

Zanim zaczniesz tworzenie sekcji ze swoją historią zawodową, dobrym sposobem na zdobycie zainteresowania i uwagi rekrutera jest poświęcenie małej części twojego CV na przedstawienie siebie.

Istnieją dwie opcje: możesz zacząć od przedstawienia swoich celów zawodowych jako biolog szukający pracy lub przejść od razu do podsumowania swoich poprzednich doświadczeń zawodowych.

Sekcja z podsumowaniem/celami zawodowymi to znakomity sposób na zaprezentowanie czytelnikowi swoich umiejętności w szybki i efektywny sposób. Różnica pomiędzy profesjonalnym podsumowaniem a celami zawodowymi jest następująca:

cv biologa

Profesjonalne podsumowanie: Podsumowanie to lepszy wybór dla bardziej doświadczonego biologa, który już od jakiegoś czasu pracuje w branży. Musisz krótko opowiedzieć o swoich dotychczasowych osiągnięciach, najistotniejszych umiejętnościach i wyjaśnić, dlaczego idealnie pasujesz do danej firmy.

Cele zawodowe: Cele zawodowe są bardziej odpowiednie dla początkującego biologa, który nie ma dużego doświadczenia. Użyjesz tej sekcji jako sposobu na przedstawienie się rekruterowi. Omów krótko cele swojej kariery i wymień swoje umiejętności. Spróbuj też wspomnieć o poprzednich osiągnięciach i wykształceniu.

Pamiętaj, aby dopasować swoje umiejętności, doświadczenia i osiągnięcia do opisu z oferty pracy.

Nie zapomnij o sekcji z wykształceniem w curriculum vitae

Po napisaniu sekcji z podsumowaniem/celami kariery w swoim podaniu upewnij się, że dodałeś też sekcję z wykształceniem! Dodanie sekcji z wykształceniem do twojego życiorysu biologa bez wątpienia sprawi, że twoje CV spełni swoją funkcję.

Sekcja z wykształceniem nie tylko pokazuje rekruterowi, że masz odpowiednie wykształcenie w dziedzinie, ale także, poprzez fakt, że podaje więcej informacji o tobie, może wzbudzić zainteresowanie czytelnika.

Pamiętaj, że aby zostać biologiem, wyższe wykształcenie jest niezbędne, a więc potencjalny szef na pewno sprawdzi tę sekcję.

Aby napisać efektywną sekcję z wykształceniem, musisz przemyśleć, co włączyć w tę część CV. Stworzyliśmy listę ważnych czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas pisania tej sekcji:

  • Dodaj swój najwyższy stopień edukacji jako pierwszy. Upewnij się, że podałeś swój najwyższy stopień wykształcenia. Porządek chronologiczny jest zalecany. Jeżeli ukończyłeś studia, nie wspominaj o szkole średniej.
  • Upewnij się, że wymieniłeś stopień naukowy, daty, nazwę oraz miejsce uczelni, do której uczęszczałeś.
  • Wspomnij o adekwatnych zajęciach. Wypisz zajęcia, które wydają ci się związane z pracą, o którą aplikujesz. W ten sposób pokażesz rekruterowi, że masz dodatkowe umiejętności i wiedzę.
  • Pochwal się swoimi osiągnięciami. Jeżeli dopiero zaczynasz w branży, pokaż pracodawcy, że jesteś osobą ambitną, przedstawiając swoje osiągnięcia w szkole, na przykład działalność w kole naukowym, wysoką średnią, czy też otrzymane stypendia.

Przykład sekcji z wykształceniem w życiorysie

Oto przykład efektywnej sekcji z wykształceniem:

POPRAWNIE
Edukacja

Biologia – studia licencjackie

Uniwersytet Warszawski

2015 - 2019

  • Stworzyłem metodę analizy żywych organizmów, używając technik ankietowych, która teraz jest używana przez Uniwersytet Warszawski

Zachwyć rekrutera CV dla biologa z idealnie przedstawionym doświadczeniem zawodowym.

Teraz kiedy już stworzyłeś sekcję z wykształceniem, nadszedł czas, aby rozpocząć pisanie najbardziej kluczowej części twojego życiorysu biologa: sekcji z doświadczeniem zawodowym.

Sekcja z doświadczeniem zawodowym to główna część twojego podania. To tu omówisz swoje poprzednie adekwatne stanowiska zawodowe i opiszesz istotne obowiązki, osiągnięcia i umiejętności z poprzedniej pracy.

Podczas tworzenia sekcji z doświadczeniem zawodowym polecamy użyć wypunktowania. Upewnij się, że opisujesz swoje poprzednie prace, uwzględniając wszystkie istotne detale. Musisz opisać jakie korzyści przyniosłeś firmie i w jaki sposób użyłeś swoich zdolności, aby pomóc swojemu pracodawcy.

Najlepiej jest opisać swoje osiągnięcia szczegółowo. Postaraj się zawrzeć istotne metryki oraz terminologię z branży w swoim opisie stanowiska. W ten sposób pokażesz czytelnikowi, że posiadasz umiejętności i wiedzę, którą biolog musi mieć.

Przykłady zadań i obowiązków

Przed tobą dwa przykłady: pierwszy to idealne przedstawienie tego, jak twój opis doświadczenia zawodowego powinien wyglądać, a drugi pokazuje, czego musisz unikać.

POPRAWNIE

Biolog

Doświadczenie
Odczyny Chemiczne

06/2015 - 11/2018

Warszawa

  • Otrzymałem regularne szkolenia w zakresie BHP oraz zasad bezpieczeństwa w laboratorium.
  • Zaprezentowałem analizy technik sterylizacyjnych i używałem technik ankietowych, aby osiągnąć zadowolenie kontrahentów.
  • Zostałem wybrany do głównej grupy biologów zajmujących się rozwojem projektu badawczego patologii molekularnej.
  • Używałem systemu komputerowego do gromadzenia danych osobowych poprzez wykonywanie testów regresyjnych i współpracowałem z grupą informatyków, aby rozwiązywać problemy.

NIEPOPRAWNIE
Doświadczenie

Biolog

Odczyny Chemiczne

06/2015 - 11/2018

Warszawa

  • Przeszedłem regularne szkolenia z szerokiego zakresu protokołów.
  • Zademonstrowałem różne techniki badań naszym kontrahentom.
  • Zostałem wybrany do grupy biologów pracujących nad projektem.
  • Zarządzałem danymi.

Certyfikaty, stypendia, wyróżnienia i nagrody

Po zadbaniu o sekcję z wykształceniem, pokaż potencjalnemu pracodawcy, że jesteś ekspertem w dziedzinie poprzez dołączenie sekcji z certyfikatami w twoim CV.

Ta sekcja to miejsce na zaprezentowanie dodatkowych osiągnięć, poza doświadczeniem zawodowym i wykształceniem. Tutaj możesz pokazać swoje certyfikaty z zakresu biologii i inne nagrody.

cv biologa

Dodanie tej sekcji do życiorysu biologa niewątpliwie zwiększy zainteresowanie pracodawcy twoim CV, ponieważ tego typu osiągnięcia pokazują, że jesteś nie tylko profesjonalistą, ale także ekspertem. Wyróżni to twoje CV na tle innych podań.

Oto lista certyfikatów, które możesz dodać do swojego życiorysu:

  • Certyfikat programu zawodowego w zakresie hodowli zwierząt i genetyki
  • Certyfikowany technik sterylizacji
  • Certyfikat z badań nad końmi

Podkreśl swoje umiejętności w życiorysie biologa

Teraz kiedy już napisałeś sekcję z doświadczeniem zawodowym i nadałeś jej poprawny format, nadszedł czas na skupienie się na kolejnej części twojego CV: sekcji z umiejętnościami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że w swoim CV powinieneś uwzględnić tylko niezbędne umiejętności, które odpowiadają treści oferty pracy. Menedżer ds. rekrutacji nie będzie czytał długiej listy umiejętności, więc lepiej jest uwzględnić tylko podstawowe cechy i umiejętności.

Sekcja powinna zawierać twoje umiejętności techniczne oraz miękkie. Dzięki temu zademonstrujesz, że jesteś dobrze przygotowanym kandydatem i zdecydowanie dobrze pasujesz do tej roli. Postaraj się uwzględnić konkretne umiejętności, które pojawiają się także w ogłoszeniu o pracę.

Oto lista popularnych umiejętności technicznych biologa, które możesz uwzględnić w swoim curriculum vitae:

  • Sekcja zwłok
  • ELISA/ test immunoenzymatyczny
  • Dobra znajomość pakietu Microsoft Office
  • Mikroskopia świetlna i elektronowa
  • Przeprowadzanie testów
  • Znajomość obsługi komputera (podaj konkretne programy)
  • Klonowanie molekularne
  • Analiza DNA
  • Spektrofotometria

Umiejętności miękkie to bardzo często cechy charakteru kandydata. Jednak pamiętaj, że większości z nich możesz się nauczyć.

Spójrz poniżej, na umiejętności miękkie, o których biolog może wspomnieć w swoich dokumentach aplikacyjnych:

  • Zdolności do efektywnego porozumiewania się
  • Umiejętność pracy pod presją czasu
  • Zarządzanie zespołem
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Precyzja
  • Dbałość o szczegóły
  • Umiejętności organizacyjne
  • Myślenie analityczne
⚠️W celu prowadzenia rekrutacji pracodawcy coraz częściej używaj systemów śledzenia kandydatów, czyli specjalistycznych programów do skanowania aplikacji. Te programy odrzucają podania, w których brakuje słów kluczowych. Podczas poszukiwania pracy zawsze dokładnie czytaj ogłoszenie z ofertą pracy. Właśnie tam znajdziesz umiejętności wymagane od kandydatów na danym stanowisku – to właśnie one są twoimi słowami kluczowymi.

📌Dobre CV to takie, które jest spersonalizowane z uwzględnieniem konkretnej oferty pracy.

Stwórz dodatkowe sekcje w swoim CV dla biologa

Możesz jeszcze bardziej wzmocnić swój życiorys zawodowy biologa poprzez dodanie dodatkowych sekcji do CV. W tym przypadku świat stoi przed tobą otworem.

Oto lista polecanych dodatkowych sekcji, które możesz zawrzeć w życiorysie zawodowym:

  • Umiejętności językowe
  • Hobby i zainteresowania
  • Publikacje

Umiejętności językowe

Język angielski to już w świecie nauki pewien standard. Znając język, pokazujesz pracodawcy, że możesz czytać literaturę zagraniczną i przeglądać badania w języku obcym. Oznacza to, że twoje umiejętności poszukiwania informacji, mogą być bardziej efektywne, niż innych kandydatów.

Jeżeli pracodawca informuje w ofercie pracy, że język obcy jest obowiązkowy do podjęcia pracy, lub gdy władasz więcej niż jednym językiem obcym, koniecznie dodaj sekcję z językami do swojego curriculum vitae. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że informacja o twoich umiejętnościach językowych nie “zgubi się” wśród listy innych kompetencji.

📌 Nasze szablony CV mają różne wersje językowe. Wystarczy, że klikniesz na odpowiedni przycisk, a język szablonu się zmieni. Pamiętaj jednak, aby dostosować swoje CV i list motywacyjny w języku obcym do standardu kraju, w którym chcesz zdobyć pracę.

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wpisać swoje umiejętności językowe w dokumenty aplikacyjne, zajrzyj do naszego szczegółowego przewodnika na ten temat.

Hobby i zainteresowania

Sekcja z zainteresowaniami kandydata to bardzo dobry dodatek do CV. Niestety wciąż większość kandydatów nie wie, jak wykorzystać ją dobrze. Większość z nich po prostu wypisuje wszystkie swoje pasje. Pamiętaj jednak, że tak jak i inne sekcje, tak i część przedstawiająca twoje hobby powinna mieć związek z pracą, o którą się ubiegasz i odpowiadać wymaganiom danego stanowiska.

cv biologa

Wypisz te swoje zainteresowania, które rozwijają umiejętności potrzebne w danej pracy lub są jakoś związane z twoją branżą.

Dowiedz się więcej na temat tego, jak stworzyć profesjonalną sekcję z zainteresowaniami w CV, czytając nasz poradnik.

Dołącz list motywacyjny do swojego curriculum vitae

Najważniejszym dokumentem aplikacyjnym jest CV. List motywacyjny to zazwyczaj dodatek, chyba że pracodawca wprost prosi o niego w ogłoszeniu o pracę. Wówczas należy go obowiązkowo umieścić w swoim podaniu.

Eksperci radzą jednak, aby dodać list motywacyjny do CV, nawet jeśli pracodawca o niego nie prosi. Dzięki niemu dodajesz sobie przestrzeń do opisania tego, dlaczego to właśnie ty jesteś idealnym kandydatem. Co więcej pokazujesz, że jesteś ambitną osobą, gotową włożyć nieco więcej wysiłku w zdobycie pracy.

List motywacyjny jest szczególnie ważny w przypadku osób bez dużego doświadczenia zawodowego. Jeżeli nie możesz pochwalić się bogatą historią zatrudnienia, pochwal się swoimi umiejętnościami i pokaż, że naprawdę zależy ci na pracy.

Podsumowanie artykułu – dokumenty aplikacyjne dla biologa

Podczas tworzenia najlepszego życiorysu pamiętaj o następujących rzeczach:

  • Zaprojektuj swoje CV z uwzględnieniem ogłoszenia o pracę i informacji na temat stanowiska biologa, o które się ubiegasz.
  • Twoje podsumowanie zawodowe powinno zwięźle przedstawiać twoje umiejętności, postępy w karierze, rozwój i umiejętności związane z pracą.
  • Wymień kluczowe obowiązki i osiągnięcia z poprzednich prac, tworząc swój opis doświadczenia.
  • Wypisz najważniejsze umiejętności, które potrzebne są na stanowisko biologa.
  • W swoim CV umieść klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat pisania podania o pracę, tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, etc., koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Nasz kreator CV pomoże ci stworzyć idealne z punktu widzenia pracodawcy podanie, dzięki któremu zdobędziesz nową, lepszą pracę.

Stwórz swoje CV za pomocą najlepszych szablonów

Najczęściej zadawane pytania

Jak zredukować długość curriculum vitae?

Skuteczne CV to takie, które zawiera najważniejsze informacje, opisane w zwięzły, ale i interesujący sposób. Standardowe CV powinno mieścić się na jednej stronie A4. Skup się więc na najbardziej adekwatnych doświadczeniach zawodowych z twoich poprzednich firm. Wybieraj je bazując na informacjach zawartych w ogłoszeniu o pracę.

Upewnij się, że treść twojego CV jest zwięzła i na temat. Zalecamy użycie wypunktowania, aby zaoszczędzić miejsce i sprawić, że treść będzie bardziej przejrzysta. W przypadku kandydatów, którzy mają ogromny dorobek naukowy, czy też rozległe doświadczenie zawodowe, dozwolone jest napisanie nieco dłuższego CV. Pamiętaj jednak, że pracodawcy mają mało czasu na przeglądanie aplikacji, więc jeżeli będziesz “lał wodę” tylko po to, by wypełnić miejsce, raczej nie zaimponujesz rekruterowi.

Jak przedstawić swoje badania naukowe w życiorysie zawodowym?

Możesz uwzględnić badania naukowe w sekcji z doświadczeniem zawodowym jako jeden lub kilka wypunktowań związanych z konkretną pracą. Możesz także dodać badania naukowe w dodatkowej sekcji certyfikatów, stypendiów, wyróżnień i nagród.

Jeżeli masz problem z przelaniem swoich umiejętności w zakresie biologii na papier, wypróbuj nasze narzędzie do budowania dokumentów aplikacyjnych, klikając tutaj.

Jak długi powinien być życiorys biologa?

Eksperci radzą, by dokumenty rekrutacyjne były zwięzłe i krótkie. Systemy śledzenia kandydatów oraz rekruterzy są bardziej skłonni do przejrzenia jednostronicowych dokumentów. Przy pisaniu CV pamiętaj, że najważniejsza jest jakość, a nie ilość tekstu.

Sięgnij po nasz kreator CV z szablonami CV dla biologa i stwórz idealne podanie już dzisiaj.

Doświadczony specjalista HR. Przeszła ścieżkę kariery od młodszego specjalisty do kierownika działu HR w firmie IT.

Autorka artykułów na stronie CV Wzor.

Stwórz swoje CV w 15 minut

Nasza bezpłatna kolekcja profesjonalnie zaprojektowanych szablonów CV, pomoże Ci wyróżnić się z tłumu i zbliżyć się o krok do wymarzonej pracy.

Stwórz swoje CV